Λογοτεχνικά βιβλία = Χάσιμο χρόνου;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τώρα οι περισσότεροι θα με κράξετε, είμαι σίγουρη.

Λοιπόν, προσωπικά ανέκαθεν μου άρεσε πολύ το διάβασμα. Απο τα 2-3 μου που έμαθα να διαβάζω, διάβαζα ο,τι έπεφτε στο χέρι μου ή έβλεπα. Μέχρι την εφηβεία περίπου διάβαζα και λογοτεχνικά βιβλία αν και όταν πήγαινα σε κάποιο βιβλιοπωλείο, δεν έψαχνα λογοτεχνικά βιβλία σχεδόν ποτέ και έπαιρνα κάποιο μόνο αν μου κινούσε πολύ το ενδιαφέρον.
Τελικά μετά απο χρόνια κατέληξα στην ακόλουθη άποψη:
  1. Τα λογοτεχνικά βιβλία είναι χάσιμο χρόνου. Ο,τι μπορούν να σου διδάξουν, μπορείς να το πάρεις σε μεγάλο βαθμό απο μια ανάλογη ταινία, που θα σου κοστίσει πολύ λιγότερο απο το χρόνο σου.
  2. Προτιμώ να διαβάζω βιβλία που σου παρέχουν γνώσεις, οποιουδήποτε είδους, παρά λογοτεχνικά. Τα οφέλη τους δεν μπορείς να τα αποκομίσεις απο ταινίες, και σίγουρα είναι περισσότερα.
Συμφωνείτε με την παραπάνω άποψη; Και αν όχι, ποιά είναι τα επιχειρήματα σας για να την αντικρούσετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καμία φορά κάποιες γνώσεις ή πιο σωστά κάποιες ιδέες που δεν αφορούν κάτι συγκεκριμένο, για παράδειγμα κάποια γλώσσα προγραμματισμού, είναι πολύ πιο εύκολα ο συγγραφέας να τις μεταδώσει με μια ψεύτικη ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Τα λογοτεχνικα βιβλια οντως μπορει να μην σου προσφερουν τις τρομερες γνωσεις αλλα σε καμια περιπτωση δεν τα θεωρω χασιμο χρονου γιατι ειναι κατι που απολαμβανω να κανω...Οπως πχ δεν θεωρω χασιμο χρονο τη μουσικη. Αυτο ειναι το μονο επιχειρημα μου, οτι απο τη στιγμη που κατι σου αρεσει δεν το θεωρεις και χασιμο χρονου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Συμφωνείτε με την παραπάνω άποψη; Και αν όχι, ποιά είναι τα επιχειρήματα σας για να την αντικρούσετε;

Α) Η τέχνη δεν είναι απαραίτητο να μας διδάξει κάτι,

Α1) ακόμα και αν χρειάζεται, η λογοτεχνία βοηθάει με το λεξιλόγιο.

Β) Anyway, η ομορφία (αντικειμενικός στόχος της τέχνης) ενός κειμένου και ενός film μπορεί να είναι σε εντελώς διαφορετικά επίπεδα. Celar door, anyone? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καμία φορά κάποιες γνώσεις ή πιο σωστά κάποιες ιδέες που δεν αφορούν κάτι συγκεκριμένο, για παράδειγμα κάποια γλώσσα προγραμματισμού, είναι πολύ πιο εύκολα ο συγγραφέας να τις μεταδώσει με μια ψεύτικη ιστορία.
Και αυτή η ψεύτικη ιστορία τι παραπάνω όφελος έχει σε βιβλίο σε σχέση με μια αντίστοιχη ταινία;
Τα λογοτεχνικα βιβλια οντως μπορει να μην σου προσφερουν τις τρομερες γνωσεις αλλα σε καμια περιπτωση δεν τα θεωρω χασιμο χρονου γιατι ειναι κατι που απολαμβανω να κανω...Οπως πχ δεν θεωρω χασιμο χρονο τη μουσικη. Αυτο ειναι το μονο επιχειρημα μου, οτι απο τη στιγμη που κατι σου αρεσει δεν το θεωρεις και χασιμο χρονου. :)
Σίγουρα, εγώ εννοώ χαμένος χρόνος απο την άποψη της αποδοτικότητας, του οφέλους που σου παρέχουν.

Α) Η τέχνη δεν είναι απαραίτητο να μας διδάξει κάτι,

Α1) ακόμα και αν χρειάζεται, η λογοτεχνία βοηθάει με το λεξιλόγιο.

Β) Anyway, η ομορφία (αντικειμενικός στόχος της τέχνης) ενός κειμένου και ενός film μπορεί να είναι σε εντελώς διαφορετικά επίπεδα. Celar door, anyone? :)
Α) Δες την απάντηση μου στη Μάριλυ
Α1) Όσον αφορά το λεξιλόγιο, μπορείς να έχεις το ίδιο όφελος και απο άλλες πηγές.
Β)Elaborate plz.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για μένα η γλώσσα και ο χειρισμός της είναι τέχνη και είναι εφυΐα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Multiple_intelligences

Βρίσκω μαγικό, το ότι είχα ήδη ταξιδέψει στην Τσεχία, λόγω του Κούντερα, κι ας μην είχα ξαναπάει.
Βρίσκω απίστευτο, το ότι θυμάμαι στίχους του Ελύτη για την Ελλάδα και μου μυρίζει αλάτι και ρίγανη, ενώ είμαι στις Άλπεις.

Για μένα είναι σημαντικό, το ότι μιλάμε και εξηγούμε, και δεν επικοινωνούμε μόνο με εικόνες και νοήματα. Εϊναι μέρος της εξέλιξής μας, ως ζώων...

Και αυτό δεν έχει τίποτα να κάνει με το περιεχόμενο του τι λέμε.

Τι λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και αυτή η ψεύτικη ιστορία τι παραπάνω όφελος έχει σε βιβλίο σε σχέση με μια αντίστοιχη ταινία;
Φαντάζεσαι μια ταινία 4 ωρών που κάθε 5λεπτά θα πετάγεται κάποιος να σχολιάζει διάφορα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για μένα η γλώσσα και ο χειρισμός της είναι τέχνη και είναι εφυΐα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Multiple_intelligences
Ο χειρισμός της γλώσσας δεν συναντάται μόνο σε λογοτεχνικά βιβλία.
Βρίσκω μαγικό, το ότι είχα ήδη ταξιδέψει στην Τσεχία, λόγω του Κούντερα, κι ας μην είχα ξαναπάει.
Βρίσκω απίστευτο, το ότι θυμάμαι στίχους του Ελύτη για την Ελλάδα και μου μυρίζει αλάτι και ρίγανη, ενώ είμαι στις Άλπεις.
Το ίδιο θα μπορούσε να συμβεί και με μια ταινία, και πολύ πιο αποδοτικά κατ'έμε.
Για μένα είναι σημαντικό, το ότι μιλάμε και εξηγούμε, και δεν επικοινωνούμε μόνο με εικόνες και νοήματα. Εϊναι μέρος της εξέλιξής μας, ως ζώων...
Μια εικόνα = Χίλιες λέξεις :P
Πιο σοβαρά, και στις ταινίες, δεν υπάρχει μόνο εικόνα. Υπάρχει και λόγος.
Και αυτό δεν έχει τίποτα να κάνει με το περιεχόμενο του τι λέμε.
Αγκού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Φαντάζεσαι μια ταινία 4 ωρών που κάθε 5λεπτά θα πετάγεται κάποιος να σχολιάζει διάφορα;
Και σε μια ταινία μπορεί να υπάρξει σχολιασμός απο τη σκοπιά του συγγραφέα-σεναριογράφου, χωρίς να "πετάγεται" κάποιος και να σχολιάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ο χειρισμός της γλώσσας δεν συναντάται μόνο σε λογοτεχνικά βιβλία.

Το ίδιο θα μπορούσε να συμβεί και με μια ταινία, και πολύ πιο αποδοτικά κατ'έμε.

Μια εικόνα = Χίλιες λέξεις :P
Πιο σοβαρά, και στις ταινίες, δεν υπάρχει μόνο εικόνα. Υπάρχει και λόγος.

Αγκού;

1. Ικανή αλλά όχι αναγκαία συνθήκη.
Σου λέω τι ΕΙΝΑΙ η λογοτεχνία για μένα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι κι άλλα πράγματα αυτό.
2. Πιο αποδοτικά αλλά πιο μονοδιάστατα. Μία ταινία δε διεγείρει τη ΦΑΝΤΑΣΙΑ μας. Κι αυτό είναι για μένα πολύυυ βασικό. Πάρα πολύ. Στην ταινία βλέπεις μόνο ό,τι είχε στο μυαλό του ο σκηνοθέτης.
3. Ναι, αλλά αυτό είναι εύκολο. Για κάνε εσύ χίλιες λέξεις μία εικόνα... ε, η δική σου εικόνα θα 'ναι πολύ διαφορετική από τη δική μου. Φαντασία. Κινητήριο πράγμα.

:)

Κοινώς, καλές οι ταινίες, αλλά με ταξιδεύουν με έναν τρόπο πιο εύκολο, πιο "σερβιρισμένο" από ότι ένα βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Α) Δες την απάντηση μου στη Μάριλυ
Α1) Όσον αφορά το λεξιλόγιο, μπορείς να έχεις το ίδιο όφελος και απο άλλες πηγές.
Β)Elaborate plz.

Πως μπορείς να έχεις το ίδιο όφελος για το λεξιλόγιο σου και την ορθογραφεία σου από μια ταινία? Ή από ένα λεξικό?

Νομίζω πως αυτό που αποκαλείς ταινία θα φέρνει περισσότερο σε audiobook αν πρέπει να περιγράφει όλα αυτά που υπάρχουν στο μέσο λογοτεχνικό βιβλίο. Και σε αυτή τη περίπτωση, όλα τα βιβλία μπορούν να γίνουν ταινία.

Όσο για το B, για όσους εκτιμούν την γλώσσα αυτή καθ'αυτή και θέλουν να ανακαλύψουν όμορφες φράσεις (κάτι τέτοιο https://en.wikipedia.org/wiki/Phonoaesthetics )είναι πολύ πιο αποδοτικό ένα βιβλίο, καθώς περιέχει αυστηρά λέξεις στις δικές περιγραφές. Cellar door είναι ένας συνδιασμός αγγλικών λέξεων που κατά τον Tolkien είναι από τους πιο όμορφους σε αυτήν τη γλώσσα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Η διαφωνία μου είναι κάτι παραπάνω από δεδομένη.
Πρώτα από όλα ένα λογοτεχνικό βιβλίο, δεν έχει σκοπό να σε διδάξει τίποτα απολύτως. Αν εσύ διδαχθείς κάτι από αυτό σίγουρα θα βγεις κερδισμένη, όμως δεν είναι αυτός ο σκοπός του.
Δεύτερον, σε ένα λογοτεχνικό βιβλίο,προσωπική άποψη, δεν έχει καμία μα καμία σημασία η ιστορία ή το θέμα που αφηγείται ο συγγραφέας, αλλά ο τρόπος που στο δίνει, η γραφή του, ο τρόπος που χειρίζεται τη γλώσσα αλλά και το θέμα.
Τρίτον, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ένα λογοτεχνικό βιβλίο με κάποιο άλλο επιμορφωτικού χαρακτήρα, έχουν τελείως διαφορετικές αποστολές. Η λογοτεχνία είναι η τέχνη του να χειρίζεσαι το λόγο, και πιστέψτε με, είναι μια πάρα πολύ ενδιαφέρουσα τέχνη. Μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτιδήποτε και σίγουρα δεν είναι χάσιμο χρόνου παρά μόνο για όσους δεν τους ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Α, αυτό για το περιεχόμενο...

είδα να αναφέρεις την έννοια "πληροφορίες" κλπ...

Ε, για μένα ένα βιβλίο δεν είναι μόνο πληροφορία και αφήγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Τώρα οι περισσότεροι θα με κράξετε, είμαι σίγουρη.

Λοιπόν, προσωπικά ανέκαθεν μου άρεσε πολύ το διάβασμα. Απο τα 2-3 μου που έμαθα να διαβάζω, διάβαζα ο,τι έπεφτε στο χέρι μου ή έβλεπα. Μέχρι την εφηβεία περίπου διάβαζα και λογοτεχνικά βιβλία αν και όταν πήγαινα σε κάποιο βιβλιοπωλείο, δεν έψαχνα λογοτεχνικά βιβλία σχεδόν ποτέ και έπαιρνα κάποιο μόνο αν μου κινούσε πολύ το ενδιαφέρον.
Τελικά μετά απο χρόνια κατέληξα στην ακόλουθη άποψη:
  1. Τα λογοτεχνικά βιβλία είναι χάσιμο χρόνου. Ο,τι μπορούν να σου διδάξουν, μπορείς να το πάρεις σε μεγάλο βαθμό απο μια ανάλογη ταινία, που θα σου κοστίσει πολύ λιγότερο απο το χρόνο σου.
  2. Προτιμώ να διαβάζω βιβλία που σου παρέχουν γνώσεις, οποιουδήποτε είδους, παρά λογοτεχνικά. Τα οφέλη τους δεν μπορείς να τα αποκομίσεις απο ταινίες, και σίγουρα είναι περισσότερα.
Συμφωνείτε με την παραπάνω άποψη; Και αν όχι, ποιά είναι τα επιχειρήματα σας για να την αντικρούσετε;

Οι καθαρά προσωπικές απόψεις είναι απόλυτα σεβαστές εφόσον δεν γίνεται προσηλυτισμός.

:)

Όσον αφορά το 1ο,προτιμώ μέσα από το βιβλίο να φαντάζομαι εγώ τους χαρακτήρες και τα σκηνικά παρά να τα βλέπω έτοιμα.

Ενώ όσον αφορά το 2ο,διαβάζω βιβλία που μου παρέχουν επιστημονική (συνήθως) γνώση,αλλά προτιμώ τα λογοτεχνικά (είτε για χαλάρωση είτε για το μη πεπερασμένο της γνώσης)

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τελικά μετά απο χρόνια κατέληξα στην ακόλουθη άποψη:
  1. Τα λογοτεχνικά βιβλία είναι χάσιμο χρόνου. Ο,τι μπορούν να σου διδάξουν, μπορείς να το πάρεις σε μεγάλο βαθμό απο μια ανάλογη ταινία, που θα σου κοστίσει πολύ λιγότερο απο το χρόνο σου.
  2. Προτιμώ να διαβάζω βιβλία που σου παρέχουν γνώσεις, οποιουδήποτε είδους, παρά λογοτεχνικά. Τα οφέλη τους δεν μπορείς να τα αποκομίσεις απο ταινίες, και σίγουρα είναι περισσότερα.
Συμφωνείτε με την παραπάνω άποψη; Και αν όχι, ποιά είναι τα επιχειρήματα σας για να την αντικρούσετε;

Προτιμώ τα μεγάλα αριστουργήματα να τα βλέπω στο θέατρο. 'Εχω γίνει τελευταία πολύ ανυπόμονος με το διάβασμα. Διάβασα πολύ στη ζωή μου και τώρα τα βαριέμαι τα περισσότερα. Θέλω να ξεκουράζεται το μάτι μου με θέατρο και κινηματογράφο και διαβάζω πάρα πολύ οτιδήποτε άλλο εκτός από λογοτεχνία αυτή την εποχή με εξαίρεση την ποίηση που διαβάζω με την ίδια όρεξη που διάβαζα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Προτιμώ τα μεγάλα αριστουργήματα να τα βλέπω στο θέατρο. 'Εχω γίνει τελευταία πολύ ανυπόμονος με το διάβασμα. Διάβασα πολύ στη ζωή μου και τώρα τα βαριέμαι τα περισσότερα. Θέλω να ξεκουράζεται το μάτι μου με θέατρο και κινηματογράφο και διαβάζω πάρα πολύ οτιδήποτε άλλο εκτός από λογοτεχνία αυτή την εποχή με εξαίρεση την ποίηση που διαβάζω με την ίδια όρεξη που διάβαζα πάντα.

Φίλε μου έχω τα μισά σου χρόνια (χωρίς παρεξήγηση ε? :P )

Στην ηλικία σου,ίσως να είμαι και εγώ στην ίδια ακριβώς κατάσταση.Όταν ήσουν στην δική μου ηλικία,τι πίστευες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
  1. Τα λογοτεχνικά βιβλία είναι χάσιμο χρόνου. Ο,τι μπορούν να σου διδάξουν, μπορείς να το πάρεις σε μεγάλο βαθμό απο μια ανάλογη ταινία, που θα σου κοστίσει πολύ λιγότερο απο το χρόνο σου.
...άλλο τα μάτια του λαγού και άλλο της κουκουβάγιας. Άλλο να ξαπλώσεις στην πολυθρόνα-καναπέ-κρεβάτι σου και να ξεφυλλίζεις ένα βιβλίο σελίδα - σελίδα, και αν σου κάνει κέφι να βάλεις και την αγαπημένη σου μουσική να ψιθυρίζει, και άλλο να τρως ποπ κορν και να πίνεις κόκα κόλα μαζί με άλλους 100 βλέποντας μια ταινία.. (όποια και αν είναι…) προσωπικά δεν αλλάζω το βιβλίο και τη χαρά που σου δίνει η όλη τελετή του διαβάσματος, με κανένα σινεμά του κόσμου.(η έστω και home cinema)
Επιπλέον, σκοτώνεις την φαντασία σου με έτοιμες εικόνες.
[FONT=&quot]
[/FONT]
2. Προτιμώ να διαβάζω βιβλία που σου παρέχουν γνώσεις, οποιουδήποτε είδους, παρά λογοτεχνικά. Τα οφέλη τους δεν μπορείς να τα αποκομίσεις απο ταινίες, και σίγουρα είναι περισσότερα.
edit, γιατι της αρεσει τελικα η λογοτεχνια.

Πάντως προσαρμόστηκες μια χαρά στον αιώνα της ταχύτητας… θέλεις να αποκτάς πολλές γνώσεις και γρήγορα. :)
(Ουπς…αλλάξαμε αιώνα καλέ? Το ξέχασα...):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
...άλλο τα μάτια του λαγού και άλλο της κουκουβάγιας. Άλλο να ξαπλώσεις στην πολυθρόνα-καναπέ-κρεβάτι σου και να ξεφυλλίζεις ένα βιβλίο σελίδα - σελίδα, και αν σου κάνει κέφι να βάλεις και χαμηλά την αγαπημένη σου μουσική και άλλο να τρως ποπ κορν και να πίνεις κόκα κόλα μαζί με άλλους 100 βλέποντας μια ταινία.. (όποια και αν είναι…) προσωπικά δεν αλλάζω το βιβλίο και τη χαρά που σου δίνει η όλη τελετή του διαβάσματος, με κανένα σινεμά του κόσμου.(η έστω και home cinema)
Επιπλέον, σκοτώνεις την φαντασία σου με έτοιμες εικόνες.
συμψωνω απολυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμμμ το επιχείρημα της φαντασίας είναι το μόνο άξιο επιχείρημα που διάβασα (κατ'εμε πάντα). Όντως η ταινία δεν καλλιεργεί τη φαντασία εξίσου αποδοτικά.

Όσο για όσους απάντησαν με πιο "συναισθηματικά" επιχειρήματα, παιδιά αναφέρομαι αποκλειστικά στο θέμα της αποδοτικότητας ενός λογοτεχνικού βιβλίου. Δηλαδή το πόσα σου προσφέρει προς τον απαιτούμενο χρόνο που πρέπει να διαθέσεις. Κι εμένα μου αρέσει να διαβάζω ένα καλό λογοτεχνικό βιβλίο. Το χάσιμο χρόνου αναφέρεται στο τι σου προσφέρει σε σχέση με το χρόνο που δαπανάς για να το διαβάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ε, προφανώς για σένα δεν υπάρχει ο παράγοντας "απόλαυση" από το χειρισμό της γλώσσας και τον τρόπο έκφρασης!

Αν και, εγώ στη θέση σου θα είχα και αυτό σα λόγο, για να ωθήσω τα παιδιά μου να διαβάζουν βιβλία. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top