Δημιουργία νέων φίλων

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αμα δεν κοιμασαι ποτε, δεν πηγαινεις ποτε στην τουαλετα, δεν κανεις καμια δουλεια στο σπιτι, δεν ξοδευεις λεπτο στη μετακινηση, δεν χτυπας ποτε καμια υπερωρια, ισως και να χεις δικιο ;)
:) :) :) :) :) :)
Γενικα ο πειρατης πεταει διαφορα εξωπραγματικα, ή κατι αλλο συμβαινει ;)

Παντως να δουλευει καποιος 8-10 ωρες, να κοιμαται σου βαζω μονο 6, 2 ωρες φαγητο και τουαλετες, πηγαμε στις 18. 1 ωρα σε μετακινησεις πες. 19. Μειναν 6 ωρες απο τις 24. Και για 25 χρονια, συναναστρεφεσαι, με 14-15 ατομα, και που μενουν αλλου, και εχουν αλλα ωραρια, μεσα σε 6 ωρες (αν δεν αφιερωνεις ουτε λεπτο για τον εαυτο σου, πραγμα αδυνατο). Και με τους 15.Καθε μερα.

Οπως καταλαβαινεις, δεν ακουγεται πολυ εφικτο. Μακαρι ετσι να ειναι και να ζηλευουμε απλα ολοι εμεις. :)

Δε βγηκε κανενα συμπερασμα. Ειναι μια περιπτωση που θα εξηγουσε το γεγονος οτι με βλεπεις απολυτο :)
Και το πως περιγραφεις τις φιλιες σου, δε βοηθαει.
Σας προσκαλώ όλους να έρθετε να το ζήσετε από κοντά....:) :)
Δεν χρειάζεται μια ώρα για μετακινήσεις στην Πάτρα, εκτός αν πάμε κάπου αλλού, τότε όμως δεν δουλεύουν οι περισσότεροι τουλάχιστον.
Δεν χρειάζονται 2 ώρες για να φας, αν και πολλές φορές τρώμε μαζί είτε σε κάποιο σπίτι, είτε κάπου έξω.
Εγώ δεν είπα πουθενά οτι μένουν κάποιοι αλλού, όλοι μένουμε σε μια ακτίνα το πολύ 5χλμ.


Κανείς από αυτούς δεν έχει περίεργο ωράριο, εκτός από 3 ή 4 που δουλεύουν και το απόγευμα αλλά όχι κάθε μέρα.
Αν δεν ήταν έτσι τα πράγματα, είναι δεδομένο οτι θα ήταν πολύ δύσκολο να συμβαίνει κάτι τέτοιο.
:) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
8 ώρες δουλειάς για τους περισσότερους, υποθέτω και για μερικούς από εσάς.
2 ώρες για να ετοιμαστείς, να πας και να έρθεις από την δουλειά (και λίγο είναι, σε μερικές περιπτώσεις).
1 ώρα για τουαλέτα.
1 ώρα για μπάνιο, χωρίς ξύρισμα κτλ.
8 ώρες ύπνου.

Μένουν 4 ώρες για να δεις τα 15 άτομα και να φάτε μαζί, γιατί αν φτιάχνεις φαγητό στο σπίτι σου δεν θα μείνει τίποτα, και να κάνεις οτιδήποτε κάνεις στην ζωή σου μαζί τους (να διαβάσεις εφημερίδα, να δεις ταινία κτλ.).


Πόσες ώρες είμαστε λόγκντ ον εδώ, στο στέκι, είπαμε?

//Ντάμν γιου Λόριεν.

ninja'ed
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αρα ακομα κι ετσι να ειναι (που και παλι αμφιβαλλω να μπορει κανεις να κανει τετοιο προγγραμμα για τοσα ατομα για τοσο καιρο και να ειναι ολοι φιλοι, αλλα εστω οτι ειμαστε στην περιπτωση), το συμπερασμα ειναι οτι αυτο, μαλλον ειναι η εξαιρεση στον κανονα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει παρεα ατομων ετων 30φευγα, και περα απ'το οτι ολοι μαζι ταυτοχρονα δεν εχουν καμια ιδιαιτερη εργασιακη υποχρεωση, δεν εχουν δικες τους οικογενειες, δεν εχουν τιποτα αλλο να κανουν απ'το να μαζευονται κοπαδι και να βγαινουν (και να βρισκουν και τις δυναμεις, χε) :P Γενικα, μετα το πρωτο εξαμηνο στο πανεπιστημιο αυτο το προγραμμα μου φαινεται απιθανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Φίλοι? what is that? :P

Ας σοβαρευτώ λιγάκι.

Λοιπόν, πιστεύω ότι τους φίλους δεν τους διαλέγεις/επιλέγεις κάποια στιγμή απλώς νιώθεις ότι αυτός είναι φίλο σου, όπως ακριβώς νιώθει κάνεις ότι τα χρόνια περάσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zarathustra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Εγώ πάλι νομίζω οτι οι φιλίες είναι κάτι πολύ δύσκολο στις μέρες μας αφού χρειάζεται πολύ προσπάθεια και δυστηχώς υπάρχει λίγη διάθεση και μπόλικος εγωισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει παρεα ατομων ετων 30φευγα, και περα απ'το οτι ολοι μαζι ταυτοχρονα δεν εχουν καμια ιδιαιτερη εργασιακη υποχρεωση, δεν εχουν δικες τους οικογενειες, δεν εχουν τιποτα αλλο να κανουν απ'το να μαζευονται κοπαδι και να βγαινουν (και να βρισκουν και τις δυναμεις, χε) :P Γενικα, μετα το πρωτο εξαμηνο στο πανεπιστημιο αυτο το προγραμμα μου φαινεται απιθανο.


Υποθέτω οτι κάνεις πλάκα.....:confused: :confused: :confused:
Οι περισσότεροι από την παρέα είναι εκπαιδευτικοί, και μάλιστα σε ΤΕΕ ( για όσους καταλαβαίνουν)
2 από την παρέα είναι παντρεμένοι και μερικές φορές ακολουθούν και οι γυναίκες τους μαζί (no problem)
Κάποιοι από την παρέα, έχουν σχέση, άλλοι περιστασιακή, άλλοι ακόμα πιο περιστασιακή :)
Δεν είπε κανείς, οτι όλοι αυτοί δεν έχουν τίποτα άλλο να κάνουν, όμως έτσι έχουμε μεγαλώσει από μικρά παιδιά. Παλιότερα είμασταν περισσότεροι, αλλά κάποιοι σκόρπισαν είτε από επαγγελματικές υποχρεώσεις, είτε από οικογενειακές :(
Μπορεί να το χαρακτηρίζεις "κοπάδι" (γιατί άραγε τέτοια υποτίμηση;) όμως για μας είναι η ζωή μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Γιατι τοσο παραλογο ρε παιδια? Εγω τον ζηλευω τον πειρατη, και μακαρι να καταφερω και εγω τη ζωη μου ετσι, που να μη γυρναω το βραδυ σπιτι μου και να τρωω το φαγητακι μου μπροστα στην τηλεοραση και μετα νανι, αλλα να γουσταρω να περναω χρονο με την παρεα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Μπορεί να το χαρακτηρίζεις "κοπάδι" (γιατί άραγε τέτοια υποτίμηση;) όμως για μας είναι η ζωή μας :)

Καμια υποτιμηση, αν και εχεις δικιο στο πως διαβαζεται, απλα τι να πω, εχω τοσο πια συνηθισει την καθημερινη ρουτινα που μου φαινεται απλα απιστευτο.

ΙοΙο με ζορικο καθημερινο προγραμμα οχι μονο δεν προλαβαινεις να δεις 10+ ατομα τη μερα.. αλλα και το φαγητο αν προλαβεις να φας μπροστα στην τηλεοραση αντι να αποκοιμηθεις παλι καλα ειναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
ΙοΙο με ζορικο καθημερινο προγραμμα οχι μονο δεν προλαβαινεις να δεις 10+ ατομα τη μερα.. αλλα και το φαγητο αν προλαβεις να φας μπροστα στην τηλεοραση αντι να αποκοιμηθεις παλι καλα ειναι :P

Ναι ρε, εχεις δικιο, απλα ξενερωνω να σκεφτομαι οτι δεν θα προλαβαινω να κανω τιποτα εκτος απο το να δουλευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
:)
(Μικρηηηηη μου ιοοοο..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Καμια υποτιμηση, αν και εχεις δικιο στο πως διαβαζεται, απλα τι να πω, εχω τοσο πια συνηθισει την καθημερινη ρουτινα που μου φαινεται απλα απιστευτο.

ΙοΙο με ζορικο καθημερινο προγραμμα οχι μονο δεν προλαβαινεις να δεις 10+ ατομα τη μερα.. αλλα και το φαγητο αν προλαβεις να φας μπροστα στην τηλεοραση αντι να αποκοιμηθεις παλι καλα ειναι :P
Mα καλά τι κατάλαβες εσύ; Οτι κάθε μέρα τους πέρνω σβάρνα έναν έναν και τους συναντώ ξεχωριστά; Αυτό θα ήταν σαν επίσκεψη σε πελάτες και όχι φίλους. "Αντε να φύγω τώρα γιατί έχω να πάω και στους άλλους"
Ολοι μαζί βλεπόμαστε και όλοι μαζί περνάμε τις ελέυθερες ώρες μας γιατί είμαστε παρέα.
Εχω κι εγώ τις παραξενιές μου, δεν το αρνήθηκα ποτέ, δεν έχω τηλεόραση, δεν βλέπω ποτέ μου, δεν κάνω σχέσεις, κι άλλα πολλά ίσως, αλλά δεν θα μπορούσα ποτέ στη ζωή μου να ζήσω με έναν τρόπο ρουτίνας "δουλειά-σπίτι-τηλεόραση-ύπνος"
Και επειδή σε άλλο θεματάκι ανέφερες οτι νιώθεις σαν να είσαι 60 χρονών, μπορώ να καταλάβω οτι σου φαίνεται τόσο παράξενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Οι πολύ κοινωνικοί έχουν όχι απλά πολλούς φίλους, αλλά και μεγάλες παρέες . Οι λιγότερο κοινωνικοί μετράνε τους φίλους τους στα δάχτυλα του ενός χεριού.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Μικρή είμαι ακόμα για να πω μάλλον. ;) Πάντως από το πανεπιστήμιο έχω κάνει πολλές παρέες αλλά φίλους να πω τον πόνο μου και μια παρέα που περνάμε πάντα καλά, ίσως λόγω χρόνων κιόλας είναι αυτή που έχω από το σχολείο και επειδή πιστεύω ότι οι σχολικοί φίλοι αξίζουν χρυσάφι δεν σκοπεύω να τους αφήσω και ελπίζω ('ή μάλλον πιστεύω) να κάνουν και αυτοί το ίδιο, βέβαια δεν είμαστε όλοι στην ίδια πόλη πλέον (οι περισσότεροι είμαστε όμως) αλλά και με αυτούς που δεν είναι έχουμε συνεχή ανταπόκριση. Μαζί πάμε διακοπές, μαζί κάνουμε βλακείες και γενικά όλα τα ωραία της ζωής :D

Για να απαντήσω και στο θέμα τώρα... μιας και έχω αυτούς τους φίλους νιώθω ότι δεν έχω ανάγκη να κυνηγάω τους άλλους να γίνουν φίλοι μου και έτσι δεν αναζητώ πολύ νέους φίλους. Άλλωστε αυτοί του πανεπιστημίου και οι σχολικοί αρκούν για ένα full schedule!!! Οπότε για άλλες ξέμπαρκες φιλίες ας πούμε ότι απλώς προκύπτουν και αν αξίζουν, μένουν :D

Πάντως πιστεύω ότι αν κάποιον δεν τον καλύπτουν οι φιλίες του γιατί μπορεί να μην γνώρισε και τους κατάλληλους ανθρώπους αξίζει να αναζητήσει νέους φίλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Βρήκα αυτό το άρθρο σχετικά με τη φιλία (απόσπασμα από το περιοδικό Focus) κ ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.




Φιλία
Τρίτη 22 Φεβρουαρίου 2005 12:18 [Σχόλια: 28, Hits: 1]
Ένα εξαιρετικό και οικουμενικό συναίσθημα που μας συνοδεύει από τα πρώτα βήματα της ζωής μας. Οι επιστήμονες μόλις τώρα άρχισαν να τη μελετούν. Σας παρουσιάζουμε τα αποτελέσματα των ερευνών τους.

Να γιατί είναι θησαυρός

Κοντά στους φίλους μας αισθανόμαστε ευχάριστα, η διάθεσή μας βελτιώνεται και οι στενοχώριες εξαφανίζονται μονομιάς. Οι κοινωνιολόγοι διακρίνουν τρεις κατηγορίες φίλων και πέντε στάδια εξέλιξης.

Ο Ζίγκμουντ Φρόιντ είχε πει ότι συναισθηματικά υγιής είναι εκείνος που μπορεί να δημιουργήσει μια σωστή ερωτική σχέση και να συνυπάρξει αρμονικά με άλλους ανθρώπους στο επαγγελματικό του περιβάλλον. Ο διαπρεπής Αυστριακός ψυχίατρος Άλφρεντ Άντλερ συμπλήρωσε ότι η κατάκτηση της ψυχικής υγείας προϋποθέτει ένα ακόμα στοιχείο: την ανάπτυξη της κοινωνικότητας, της ικανότητας να κάνουμε βαθιές και αληθινές φιλίες. Πιο απαραίτητοι κι από τα πλούτη ή την εξουσία, όπως έλεγε ο Αριστοτέλης, οι φίλοι είναι πηγή ζωής αλλά και διέξοδος ή καταφύγιο σε μια δύσκολη στιγμή. Πρόσφατες έρευνες απέδειξαν ότι η φιλία θεραπεύει το στρες και την κατάθλιψη, ευνοεί την ανάπτυξη των νοητικών λειτουργιών και μειώνει τα εμφράγματα. Για τα παιδιά αποτελεί βασικό στάδιο της ανάπτυξής τους και για τους ηλικιωμένους πηγή νεότητας. Ο Γκαίτε συμβούλευε να μην εξαπατούμε τους φίλους μας ακόμα κι αν εκείνοι μας εξαπάτησαν πρώτοι, ενώ ο Βίκτορ Ουγκό υποστήριζε ότι η φιλία μοιάζει με τα παλιά κιτρινισμένα βιβλία που η πάροδος του χρόνου τούς προσδίδει μεγαλύτερη αξία.

...

Η Αμερικανίδα κοινωνιολόγος Γιαν Γιάγκερ κατατάσσει τους φίλους σε τρεις κατηγορίες: τους περιστασιακούς, τους στενούς και τους κολλητούς. Οι πρώτοι είναι οι πιο συχνοί, εντοπίζονται κυρίως στο επαγγελματικό περιβάλλον και η σχέση μαζί τους δεν είναι δεσμευτική. Μ' αυτούς κουτσομπολεύουμε, πάμε βόλτες, μοιραζόμαστε την αγάπη μας για το ποδόσφαιρο. Δεν πειράζει που δε βρισκόμαστε συχνά, γι' αυτό και τα μυστικά που αποκαλύπτουμε είναι λίγα και ελάσσονος σημασίας. Αντίθετα, με τους στενούς μας φίλους βρίσκουμε παρηγοριά, μοιραζόμαστε μαζί τους τις βαθύτερες σκέψεις και τα συναισθήματά μας. Οι δεσμοί μιας τέτοιας φιλίας στηρίζονται στην εντιμότητα και στην αγάπη και μας επιτρέπουν σε κάθε περίσταση να είμαστε ο εαυτός μας. Μας δίνουν έναν ώμο για να κλάψουμε αλλά και να μοιραστούμε τις χαρές μας. Όσο για τους κολλητούς, είναι οι πιο στενοί από τους στενούς μας φίλους. Μαζί τους το συναισθηματικό δέσιμο είναι απόλυτο, το ίδιο και η αμοιβαία εμπιστοσύνη. Αν χρειαστεί τρέχουμε κοντά τους μέσα στα άγρια μεσάνυχτα ή γυρίζουμε άρον άρον από τις διακοπές μας. "Για να θεωρήσουμε κάποιον φίλο μας ως κολλητό, πρέπει να έχει φανεί συνεπής και έντιμος απέναντί μας για πολλά χρόνια" τονίζει ο ψυχολόγος Γιώργος Πιντέρης. Και συνεχίζει: "Η συνέπεια και η εντιμότητα οδηγούν στην εμπιστοσύνη, η οποία αποτελεί κολόνα κάθε υγιούς διαπροσωπικής σχέσης, άρα και της φιλίας".

...

Οι ερευνητές υποστηρίζουν ότι οι προσωπικές σχέσεις διέρχονται από πέντε φάσεις: τη γνωριμία, τον πειραματισμό, την ενδυνάμωση, την αφομοίωση και την ένωση. Γνωριμία είναι η στιγμή κατά την οποία δύο άτομα συναντιούνται και ενστικτωδώς, με την πρώτη ματιά και τις πρώτες κουβέντες, αποφασίζουν αν θα συνεχίσουν μαζί ή όχι. Η ένωση αυτή είναι η φάση της μεγαλύτερης οικειότητας που, υπό ειδικές συνθήκες, αντιστοιχεί με τον έρωτα. Μέχρι η απλή γνωριμία φτάσει στην κορυφαία αυτή φάση και να γίνει πιο βαθιά, σε όλο το διάστημα που μεσολαβεί είτε σταθεροποιείται είτε σπάει τους δεσμούς φιλίας, είτε τους ενισχύει είτε τους γυρίζει σε προηγούμενη φάση.

https://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=178063

---------------------------------------------------------------------

Όσο για μένα, θεωρώ ότι όσο μεγαλώνουμε παύει να υπάρχει αυτή η αθωότητα με την οποία παλαιότερα δημιουργούσαμε νέες φιλίες κ τις κρατούσαμε κιόλας. Ίσως να φταίει κ ο τρόπος ζωής, δε ξέρω. Πάντως είναι πολύ πιο δύσκολο να δημιουργηθούν νέες φιλίες (πραγματικές) σε μεγάλη ηλικία παρά όταν ήμασταν σχολείο ή πανεπιστήμιο. Γτ άραγε? :/:

Εγώ έχω 4 φίλους καλούς που τους εμπιστεύομαι απόλυτα κ στηρίζομαι σε αυτούς, 1 από το σχολείο, 2 από το πανεπιστήμιο (1 εκ των οποίων είναι κ η "κολλητή") κ 1 από δουλειά. Περιστασιακοί φίλοι πολλοί, γνωριμίες/γνωστοί το ίδιο. Επίσης, αν κ δεν θεωρώ τον εαυτό μου ως το κατεξοχήν κοινωνικό άτομο, μου αρέσει πολύ να γνωρίζω καινούργια άτομα. Τώρα, το αν μια καινούργια γνωριμία θα εξελιχθεί σε φιλία αυτό θα το δείξει ο χρόνος, δεν είναι κάτι το οποίο το κυνηγάμε ή το απαιτούμε.

Ωστόσο, καθ' ότι ευαίσθητη, στεναχωριέμαι όταν θυμάμαι άτομα που κάναμε παρέα παλαιότερα κ τώρα απλά έχουμε χαθεί (αλλά έτσι είναι η ζωή τι να κάνουμε, αλλάζουμε φάσεις συχνά...)
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ωραιο αρθρο Niya. Thanks.

Εκει που μιλαει για περιστασιακους, στενους και κολητους, εχω ενσταση. Για μενα δεν υπαρχουν "περιστασιακοι φιλοι". Τοτε ειναι απλα γνωστοι. Μη σου πω οτι ουτε σοβαρη διακιση μεταξυ στενων και κολλητων υπαρχει. Περισσοτερο θα ειναι λογω αποστασης ή συχνοτητας συναναστροφης. Γιαυτο προτιμω να χρησημοποιω φειδωλα την λεξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Οι ερευνητές υποστηρίζουν ότι οι προσωπικές σχέσεις διέρχονται από πέντε φάσεις: τη γνωριμία, τον πειραματισμό, την ενδυνάμωση, την αφομοίωση και την ένωση.
Με δυσκολία περνάω στο τρίτο στάδιο. Δεν έφτασα τα τελευταία χρόνια στο τέταρτο. Για το πέμπτο… ούτε συζήτηση…:(

Τελικά …γιατί οι περισσότερες δυνατές - καλές φιλίες δημιουργούνται στο σχολείο?(σε μικρή ηλικία τέλος πάντων?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τελικά …γιατί οι περισσότερες δυνατές - καλές φιλίες δημιουργούνται στο σχολείο?(σε μικρή ηλικία τέλος πάντων?)

γιατί σε μικρή ηλικία δεν έχουμε φάει πολλά χαστούκια ακόμα κι αυτό μας κάνει ανοιχτούς στο να εμπιστευτούμε τους άλλους ανθρώπους - συνομίληκους μας και άρα δημιουργούμε με άνεση σχέσεις γνωριμίες που στη συνέχεια γίνονται δυνατές φιλίες.
Όσο περνάνε όμως τα χρόνια, τόσο σηκώνουμε τοίχη απ τον φόβο να μην πληγωθούμε. Προτειμούμε την μοναξιά απ το να πονέσουμε πάλι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Κοινωνική, σε γενικές γραμμές, πιστεύω πως είμαι. Φίλους δεν κάνω εύκολα, πάρα πολύ δύσκολα έκανα πάντα. Παρόλα αυτά, τόσο οι φίλοι μου όσο και οι "καλοί" γνωστοί μου, είναι πάντα κοντά μου και έχουμε πολύ καλή επικοινωνία, παρόλο που εγώ γενικά είμαι ιδιαίτερα μοναχικός τύπος. Και για μελλοντικές φιλίες, δεν ξέρω αν θα προκύψουν, πάντως τα δικά μου ρολά είναι κατεβασμένα εδώ και χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top