Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πρόκειται για εξαιρετικό γλύκισμα για πάρτυ (ειδικά παιδικό, αλλά όχι μόνο) ή καλεσμένους! Φτιάχνεται πανεύκολα, αν και είναι ελαφρώς μπελαλίδικη η διακοσμήση και είναι πολύ νόστιμο και με εντυπωσιακή εμφάνιση!
Tην αρχική συνταγή, καθώς και οδηγίες, τις βρήκα εδώ, αλλά επειδή είχε έτοιμο μείγμα για κέικ (μπλιαχ), αποφάσισα να την φτιάξω με το κεικ βανίλια της θείας μου :D
Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Για το κέικ βανίλια
Υλικά:

1 βούτυρο φρέσκο κατά προτίμηση (εγώ έβαλα lurpak, αφού δεν είχα φρέσκο)
1 κουπα ζάχαρη
1 κουπα γάλα
4 αυγά
1 αλεύρι φαρίναπ
3 βανιλιες
ξύσμα από ένα λεμόνι

Για την διακόσμηση:
200 γρ σοκολατα κουβερτούρα
Λίγο ζεστό γάλα φρέσκο
Τρούφα χρωματιστή
Οδοντογλυφίδες

Όταν λέω κούπα, εννοώ μεγαλούτσικη, να χωράει χοντρικά το βούτυρο της συνταγής εκεί.

Εκτέλεση:
Ανάβετε τον φούρνο στους 180 βαθμούς να ζεσταθεί. Χτυπάτε τα ασπράδια σε σφιχτή μαρέγκα. Στη συνέχεια χτυπάτε το βούτυρο, μαζί με την ζάχαρη και τους κρόκους μέχρι να αφρατέψει. Προσθέτετε τις βανίλιες και το ξύσμα κι ύστερα σιγά σιγά το αλεύρι και το γαλα εναλλάξ. Τέλος προσθέτετε την μαρέγκα και ανακατεύετε με το χέρι να μη σας κόψει.
Παίρνετε ένα χαμηλό αλουμινένιο ταψί με διάμετρο όση ο φούρνος σας. Βάζετε αντικολλητικό χάρτι και απλώνετε επάνω το μείγμα - προσέχετε να έχει παντού το ίδιο πάχος, αλλιώς τα μισά cake pops θα έχουν άλλο πάχος (όπως έπαθα κι εγώ, αλλά μια χαρά τρωγόντουσαν :redface::P). Ψήνετε για κάνα εικοσάλεπτο στους 160. Έχετε τον νου σας, είναι πιο λεπτό και μπορεί να σας καεί! Βάζετε ένα μαχαιράκι μέσα και όταν βγει στεγνό είναι έτοιμο και μπορείτε να το βγάλετε από τον φούρνο. Το αφήνετε να κρυώσει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ (τρεις ώρες τουλάχιστον, ίσως και παραπάνω).

Παίρνετε κουπ πατ με ό,τι σχέδιο θέλετε και κόβετε ..μικρά κεκάκια. Έχετε ήδη λιώσει την κουβερτούρα, βουτάτε μια οδοντογλυφίδα ή καλαμάκι ή ό,τι άλλο θέλετε για να στηρίξετε το cake pop στην σοκολάτα και το καρφώνετε στο κεκάκι, το οποίο μετά τοποθετείτε ανάποδα με την οδοντογλυφίδα προς τα επάνω (δείτε και τις εικόνες εδω). Τις αφηνετε να κρυώσουν ελάφρα και στο μεταξύ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ μπορείτε να προσθέσετε λίγο ζεστό γάλα στην σοκολάτα που απέμεινε ώστε να μη πήζει τόσο πολύ και να αραιώσει λίγο γευστικά - θελει προσοχή, χαμηλή φωτιά (ή μπέν μαρί) και διαρκές ανακάτεμα, αλλά αξίζει νομίζω την ταλαιπωρία.

Αφού κρυώσει λίγο η ένωση με την σοκολάτα παίρνετε ένα ένα τα κεκάκια και τα βουτάτε στην υπόλοιπη σοκολάτα κι αφού στραγγίξουν τα πασπαλίζετε με χρωματιστή τρούφα. Καλό είναι να τα ακουμπήσετε μετά σε ζελατίνα ώστε να μη κολλήσει η σοκολάτα κρυώνοντας.

Καλή επιτυχία!

ΥΓ: Θα ανεβάσω και καλύτερη φώτο μόλις πάρω στα χέρια μου την μηχανή μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 419424_3184050046806_1432397562_33179388_4609492_n-(1).jpg
    419424_3184050046806_1432397562_33179388_4609492_n-(1).jpg
    167.5 KB · Εμφανίσεις: 375

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
A να πω πως οι δόσεις για το κεικ βγάζουν και μια φόρμα ενός εκπληκτικού κέικ που μπορείτε να πασπαλίσετε με ζάχαρη άχνη ή να περιχύσετε με σοκολάτα και είναι μιαμ! Επίσης το ξύσμα από λεμόνι μπορείτε να το αντικαταστήσετε με ξύσμα από πορτοκάλι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
λοιπον ειναι απιθανη συνταγη...θα την κανω μαλλον το απογευμα και θα σας πω εντυπωσεις...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top