Ασθένειες και "ασθένειες" ή η ποινικοποίηση εκδηλώσεων και συμπτωμάτων

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Βασικά ποτέ δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα υποθέτω, just the usual zits here and there, αλλά δεν ξέρω, όλος αυτός ο χαμός μου φαίνεται γελοίος. Απλά δεν ασχολείσαι κι αργά ή γρήγορα φεύγουν.

Whatever you do, remember to just stay classy people.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Βασικά ποτέ δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα υποθέτω, just the usual zits here and there, αλλά δεν ξέρω, όλος αυτός ο χαμός μου φαίνεται γελοίος. Απλά δεν ασχολείσαι κι αργά ή γρήγορα φεύγουν.

Whatever you do, remember to just stay classy people.
φαντάζομαι πως δεν το εννοεις:) ακουγεται πραγματικα ουτοπικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ είχα αρκετή ακμή και μετά τα 18 μου τα περισσότερα έφυγαν.Έβαζα πού και πού αλοιφές απ'το δερματολόγο αλλά δεν πήρα ποτέ χάπια γιατί το θεωρώ χαζό, εκτός κι αν έχεις τρομερό πρόβλημα.Το να μην ασχολείσαι έχει μια μικρή αλήθεια γιατί όσο τα πειράζεις με τα χέρια σου τόσο χειρότερα θα γίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ε ναι ρε φίλε, σίγουρα δεν ισχύει για όλους κι ούτε λέω ότι όλες οι περιπτώσεις είναι ίδιες. Κάτι που παίζει σε μένα μπορεί να μην παίζει σε σένα κι ούτω καθεξής, δε λέω να μην το εξετάσεις το πράγμα αν νομίζεις ότι είναι σοβαρό ούτε λύση προτείνω. Απλά λέω ότι πρώτα απ' όλα πρέπει να 'σαι, παντού όχι μόνο εδώ, χαλαρός για να μην πνιγείς τελικά στην overreaction.

Ή θα ακουστεί κακό αν πω, χωρίς τίποτα να το στηρίξω, ότι η πλειοψηφία των περιπτώσεων που στην τελική τροφοδοτεί κι αυτή τη μανία με την ακμή κι όλη τη βιομηχανία από πίσω, επηρεάζεται απλά από notions που σου επιβάλλει το ίδιο το κοινωνικό σου περιβάλλον το οποίο μάλιστα σε περίοδο εφηβείας μπορεί να το αντιλαμβάνεσαι και πολύ πιο έντονα?

You know what? Χέστηκα και ν' ακουστεί κακό, έτσι είναι και το ξέρεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ε ναι ρε φίλε, σίγουρα δεν ισχύει για όλους κι ούτε λέω ότι όλες οι περιπτώσεις είναι ίδιες. Κάτι που παίζει σε μένα μπορεί να μην παίζει σε σένα κι ούτω καθεξής, δε λέω να μην το εξετάσεις το πράγμα αν νομίζεις ότι είναι σοβαρό ούτε λύση προτείνω. Απλά λέω ότι πρώτα απ' όλα πρέπει να 'σαι, παντού όχι μόνο εδώ, χαλαρός για να μην πνιγείς τελικά στην overreaction.

Ή θα ακουστεί κακό αν πω, χωρίς τίποτα να το στηρίξω, ότι η πλειοψηφία των περιπτώσεων που στην τελική τροφοδοτεί κι αυτή τη μανία με την ακμή κι όλη τη βιομηχανία από πίσω, επηρεάζεται απλά από notions που σου επιβάλλει το ίδιο το κοινωνικό σου περιβάλλον το οποίο μάλιστα σε περίοδο εφηβείας μπορεί να το αντιλαμβάνεσαι και πολύ πιο έντονα?

You know what? Χέστηκα και ν' ακουστεί κακό, έτσι είναι και το ξέρεις. :P
απλά στις περισσότερες περιπτώσεις η ακμή είναι ένα πρόβλημα που κρατάει χρόνια και πολλούς τους ταλαιπωρεί(ναι είμαι και εγώ μεσα σε αυτούς). Δεν νομίζω πως ο σημαντικότερος λόγος για να θέλεις να απαλλαχθείς απο την ακμή είναι η γνώμη του κοινωνικού περίγυρου:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όχι, για την ακρίβεια όταν δεν παίζει σοβαρό θέμα υγείας είναι ο ΜΟΝΟΣ λόγος για τον οποίο θες ν' απαλλαχθείς, και δε λέω ότι αυτό είναι κακό mind you ή ότι εγώ δεν το σκέφτομαι καν. Hell, αν ήμουν τελείως ελεύθερος από κοινωνικές επιβολές θα 'μενα σε σπηλιά μάλλον (δε μένω, seriously). :P

Απλά λέω ότι απ' τη στιγμή που τα πράγματα αρχίζουν και ξεφεύγουν και η τάση γίνεται ανυπόφορα ηλίθια έρχεσαι να επιλέξεις αν θα την απορρίψεις ή αν θα ακολουθήσεις μια μάζα υστερική να υιοθετήσει τον καινούριο της κομφορμισμό, τη μάζα που παρεμπιπτόντως καταλήγει υστερική και για το facebook, το farmville, τα σταράκια που βλέπεις στη σχολή σου, την Gaga, τον bieber, τη cyrus, γενικά για όποια φάση/φαινόμενα βλέπεις at times και τα συζητάς είτε από μέσα είτε απ' έξω. Το ίδιο ακριβώς κι εδώ, απλά αναγνωρίζεις ότι η πίεση που τρως παίζει χοντρό ρόλο στη δημιουργία μιας πλειοψηφίας κι όλο αυτό γουστάρεις να το εξετάζεις χωρίς προκαταλήψεις που δε σε θέλουν να το αγγίξεις in the first place.

Και δεν αναφέρω τα παραδείγματα για να διαχωρίσω σε καλές/κακές φάσεις, όχι καθόλου. Επιλογές είναι όλα κι απλά καταλαβαίνω ότι με τον ίδιο τρόπο που μια κοινωνία σε θέλει, για παράδειγμα, χωρίς μούσια που ξεφεύγουν απ' τους ορισμούς της ε, σε θέλει και χωρίς ατέλειες που ξεφεύγουν από ένα εύρος που θεωρεί αποδεκτό και τα σπυράκια αποτελούν μια τέτοια ατέλεια που καταλήγει τις περισσότερες φορές σε υστερία.

Απ' αυτή την υπερβολή σου λέω ν' απαλλαγείς τελικά, όχι από οποιαδήποτε ιδέα μπορεί να 'χεις για να αλλάξεις κάτι που σ' ενοχλεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Η ακμή δεν είναι η μοναδική εκδήλωση του ανθρώπινου σώματος που στο δυτικό κόσμο αντιμετωπίζεται ως ασθένεια.
Άλλες δερματολογικές καταστάσεις όπως :

  • φακίδες
  • λεύκη
  • ρυτίδες
  • βοθρία στους όνυχες (τα άσπρα σημαδάκια στα νύχια που κάποιοι εμφανίζουν φυσιολογικά)
αντιμετωπίζονται ως ασθένειες ή ενοχλητικές εκδηλώσεις του σώματος που πρέπει οπωσδήποτε να εξαλειφθούν για να επιστρέψει η εξωτερική όψη σε αισθητικώς αποδεκτά πλαίσια.

Και μάλλον δεν είναι μόνο δερματικά συμπτώματα αλλά ίσως και άλλα λιγότερο εμφανή που θεωρούνται .

Πόσο επιρρεπείς είμαστε στο να βλέπουμε κάποιες μη παθολογικές εκδηλώσεις του σώματος μας ως ενοχλητικές ή ακόμα κι επικίνδυνες και κατά πόσο υποκύπτουμε σε εξωτερικά πρότυπα?



(Ευχαριστώ την Kaleidoscope για τη λίστα)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Δηλαδή οι gingers που είναι γεμάτοι φακίδες? Θεωρούνται "'αρρωστοι";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top