Πολεμικές τέχνες

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
χμ... μου την ειχε βαρεσει το αικιντο αλλα δε βρηκα ακρη τελικα που να βολευει...
κατι σχολες στην καλλιθεα και το νεο κοσμο μονο... αλλα τι να ξεκινησεις, αν δε ξερεις σε τι δασκαλο θα πεσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
κι εγω θελω να παω να μαθω ταεκβοντο για αυτοαμυνα κυριως:) εχουμε πολλες σχολες καρατε εδω στην περιοχη μας και η μια ειναι ακριβως λιγο πιο κατω απ το σπιτι μου:)
οποτε θα το δω πιο σοφα το θεμα μετα τις καλοκαιρινες μου διακοπες.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
χμ... μου την ειχε βαρεσει το αικιντο αλλα δε βρηκα ακρη τελικα που να βολευει...
κατι σχολες στην καλλιθεα και το νεο κοσμο μονο... αλλα τι να ξεκινησεις, αν δε ξερεις σε τι δασκαλο θα πεσεις?
Για Αικιντο ειχε απο παλια μεγαλη σχολη κοντα στην πλατεια Βικτωριας. Αλλα αν ηταν να προτεινω καποια σχολη αικιντο, θα προτεινα, αυτη στο Νεο Κοσμο.

viki_thess το tae kwon do δεν ειναι τοσο για αυτοαμυνα, εκτος αν εννοεις κατι αλλο με το "αυτοαμυνα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Lorien με τι έχεις ασχοληθεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Για Αικιντο ειχε απο παλια μεγαλη σχολη κοντα στην πλατεια Βικτωριας. Αλλα αν ηταν να προτεινω καποια σχολη αικιντο, θα προτεινα, αυτη στο Νεο Κοσμο.


το λες εκ πειρας αυτο?
δλδ, την ξερεις τη σχολη, το δασκαλο?
επισης, η σχολη στη βικτωρια, δεν υπαρχει πια?
θενξ..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η σχολη στη Βικτωρια υπαρχει ακομα, απλα δε θα πηγαινα προσωπκα.
Την αλλη του Νεου Κοσμου την ξερω, ξερω και το δασκαλο, μεσω του αδερφου μου.

Γιδι, δεν εχω ασχοληθει με καποια πολ.τεχνη γιατι εχω συγγενεια με τον Τσακ Νορις, οποτε σκοτωνω με τη σκεψη. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ πάντως με το kick-boxing που πηγαίνω μια χαρά βολεύομαι.Το tae kwon do δε θα έλεγα ότι είναι για αυτοάμυνα,απ'τη στιγμή που ουσιαστικά δεν προστατεύεις το κεφάλι σου...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Η σχολη στη Βικτωρια υπαρχει ακομα, απλα δε θα πηγαινα προσωπκα.
Την αλλη του Νεου Κοσμου την ξερω, ξερω και το δασκαλο, μεσω του αδερφου μου.

ενδιαφεροντα ολα αυτα.
δε μου στελνεις ενα πμ να μου πεις για του νεου κοσμου?
και γιατι δεν προτεινεις της βικτωριας?

επισης, εχω ακουσει οτι ο δασκαλος πρεπει να ναι ειδικος για γυναικες...
δεν καταλαβα γιατι αυτο... στις γυναικες υπαρχει καποια διαφορα στη διδασκαλια?
τελοσπαντων... αν ξερει καποιος ας μου πει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα! Ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ με κάποια πολεμική τέχνη πιό πολύ για σωματική άσκηση αλλά και για να διοχετεύω την ενέργειά μου κάπου καλά! Σκεφτόμουν το kick boxing, έχει κάποιος εμπειρία πάνω στο θέμα;; Έχω βρει κάποιες σχολές μέσω ίντερνετ στο Ν. Κόσμο κ στο Κουκάκι αλλά είμαι λίγο διστακτική ακόμα... Όποιος έχει εμπειρία και θέλει ας με διαφωτίσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Ειναι οσο καλο οσο ο δασκαλος σου οποτε...Ρωτα γυρω γυρω βασικα.

Επισις οι περισοτεροι θα δινουν ενα μαθημα δωρεαν, οποτε ζητα να το κανεις να δεις αν σου ταιριαζει ο ανθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GoodDayToDie

Νεοφερμένος

Η GoodDayToDie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Σκεφτομουν να αρχισω φετος ninjutsu.. Αλλα δεν ξερω.... μου φαινεται περιεργο - δύσκολο :confused::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρωτού διαλέξεις μια πολεμική τέχνη θα πρέπει πρώτα να ξέρεις τι ζητάς καθώς οι διάφορες τέχνες μπορεί να είναι πολύ διαφορετικές και όχι πάντα το ίδιο αποτελεσματικές για συγκεκριμένα πράγματα. Π.χ. ένας αθλητής του τάεκ βο ντο δεν είναι το ίδιο με έναν του κονγκ φου, του καράτε ή του βοξ και όλοι θα συμπεριφερθούν διαφορετικά σε μια πχ σύγκρουση στο δρόμο.

Επειδή οι ζούμε σε επικύνδυνους καιρούς καλό είναι όλοι και ιδιαίτερα οι γυναίκες να γνωρίζουνε κάποιες βασικές τεχνκές αυτοάμυνας ώστε να μπορούν να προστατευθούνε σε περίπτωση επίθεσης. Γενικώς σε μία επίθεση πχ ληστείας όλα είναι θέμα ταχύτητας και μυαλού. Ακόμα και ένας πολύ καλός στο καράτε π.χ. μπορεί να τα χάσει και να παγώσει απέναντι σε κάποιον άγνωστο με μαχαίρι απλώς και μόνο γιατί είναι τελίως διαφορετικό το να προπονείσε στο γυμναστήριο ή να παλεύεις σε ένα τουρνουα καράτε με το να δέχεσαι επίθεση και να απηλείται η ζωή σου.

Η krav maga πχ είναι μια πολεμική τέχνη αυτοάμυνας που σε διδάσκει κυρίως πως να αντιμετοπίζεις ξαφνικές επιθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ποιες οι διαφορές μεταξύ karate και kung fu? Ποιο από τα δύο έχει περισσότερη "δράση" βασικά.
Και κάτι άλλο, τα δίδακτρα σε τι ποσά κυμαίνονται;

δίδακτρα. dafuq
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ποιες οι διαφορές μεταξύ karate και kung fu? Ποιο από τα δύο έχει περισσότερη "δράση" βασικά.
Και κάτι άλλο, τα δίδακτρα σε τι ποσά κυμαίνονται;

δίδακτρα. dafuq

Εϊναι άλλη η φιλοσοφία του καθενός.Καταρχάς το kung fu είναι κινέζικο,και το καράτε ιαπωνικό.Τώρα το ποιό έχει παραπάνω δράση..ανάλογα σε ποιά σχολή πολεμικής τέχνης θα πάς,υπάρχουν πολλές "σχολές" σε κάθε τέχνη.
Τα δίδακτρα νομίζω κυμαίνονται σε λογικά επίπεδα κοντά στα 30 ευρώ...
Τουλάχιστον στην σχολή του πατέρα μου τόσο τους χρεώνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsompanos

Νεοφερμένος

Ο tsompanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
και εγω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Εγώ έκανα για 7-8 χρόνια καράτε και τα παράτησα γιατί ξαφνικά άρχισε να αλλάζει το όλο κλίμα στη σχολή...
Μετά από λίγο καιρό άρχισε να μου λείπει και ίσως κάποια στιγμή να ξανα αρχίσω...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Eσυ προσωπικα εχεις ασχοληθει με αυτην την πολεμικη τεχνη; Μοιαζει με mma; Παντως μου φαινεται πολυ ενδιαφερον ως πολεμικη τεχνη να ασχοληθει καποιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Ναι, ο αδερφός μου έχει αποκτήσει και δίπλωμα. Είναι συνδυασμός πάλης και πυγμαχίας. Το βράδυ που θα γυρίσω από τη δουλειά θα σου πω περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, ο αδερφός μου έχει αποκτήσει και δίπλωμα. Είναι συνδυασμός πάλης και πυγμαχίας. Το βράδυ που θα γυρίσω από τη δουλειά θα σου πω περισσότερα.

οκ ευχαριστω περιμενω να μου πεις πληροφοριες μιας και ασχολεισαι προσωπικα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top