Βυζάντιο-Κων/πολη: Η άνοδος και η πτώση

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
ρε μαν
εδω εσυ εγραψες
ολη την ιστορια του βυζαντιου
στο πρωτο ποστ...
:P



υγ. "ιωαννου πασσά, εγκυκλοπαιδεια Ηλίου"

αυτο περι του επιχειρηματος
της επειστειμωνεικύς αναλλεισυσ

Είναι πολύ συνοπτική η παρουσίαση της ιστορίας του Βυζαντίου στο κείμενο. Είναι πρακτικά αδύνατο να γραφτεί σε μερικές σελίδες, ούτε καν σε μερικά βιβλία!
Επίσης, το νήμα δεν σταματάει σε δύο δημοσιεύσεις, αλλά θα ενημερώνεται τακτικά.
Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι όποιος ενοχλείται μπορεί και να απέχει, όχι να μπαίνει και να γελοιοποιεί το θέμα.
Η Εγκυκλοπαίδεια του Ηλίου είναι καλή πηγή, αλλά όχι επαρκής, ούτε η μοναδική. Όπως επίσης δεν μου λέει κάτι το γεγονός ότι μου αναφέρεις μία εγκυκλοπαίδεια ή τον τίτλο ενός βιβλίου. Κι εγώ μπορώ να σου γράψω δεκάδες τίτλους. Και;
Σκοπός είναι να μπορείς να κάνεις συζήτηση και το κυριότερο, να κατανοείς τι διαβάζεις.

Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως, η Εγκυκλοπαίδεια του Ηλίου θα έλεγα ότι σε μεγάλο βαθμό δικαιώνει το Βυζάντιο. Στην ουσία παρουσιάζει τα γεγονότα όπως έγιναν, όχι αποσπασματικά - όπως μας συμφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως, η Εγκυκλοπαίδεια του Ηλίου θα έλεγα ότι σε μεγάλο βαθμό δικαιώνει το Βυζάντιο. Στην ουσία παρουσιάζει τα γεγονότα όπως έγιναν, όχι αποσπασματικά - όπως μας συμφέρει.


E ναι, ειναι περιεκτικότατη. Τα μονα λημματα με περισσοτερη εκταση ειναι

- τα γραπτά του Ορφέα, από το 12.000 προ Χριστου
- και ο φακελλος της Κυπρου, όπου φαίνεται ο Εβραϊκός-Σιωνιστικός-Κομμουνιστικός δάκτυλος
πίσω από την τουρκοεισβολή.



υγ. ρε μαν, ζεχνεις ΛΑΟΣ
δεν σ ειπε κανεις οτι τελος το κομμα;



υγ2. για να πουμε και του στραβου το δικιο
μου λειπει ο καρατζαφερης
ηταν απο τις τηλεπαρουσιες που παρηγαγε ψυχαγωγία
ενω οι αμεσα επωφελημενοι, Νεοναζιαρηδες
δεν ειναι μαθημενοι στις τεχνες της σκηνης ρε παιδι μ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Το έθεσες σωστά: Η Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία. Ντα πόιντ ιζ ότι το ποστ μοιάζει με αποθέωση της επιδερμικής ψηλάφησης της ιστορίας όταν ανάγεται σε μελέτη ενός ελληνικού κράτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλή και άγια η ιστορία αλλά εγώ προσωπικά δε την πσιτεύω (και ούτε βασίζομαι σε αυτή)

. Εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν μμε συνεπώς η ενεμέρωση καθορίζουν αποκλειστικά από τις κυβερνήσεις. συνεπώς περνούσανε αυτο που θέλανε κάθε φορά και για να αναλύσεις την πραγματικότητα των γεγονότων ήθελε να διεισδήσει σε πολύ βάθμος και φυσικά σε ότι γράφανε υπήρχε λογοκρισία.

Ακόμα και τώρα η ιστορια αναλύεται με διαφορετικές πτυχές ανά χώρα και για αυτο΄χάνει κατά πολυ την επιστημονικότητα της.

Αν πάρουμε ως παράδειγμα νεότερη ιστορία (π.χ. μικρασιατική καταστοφή δίκη των 6) μπορούμε να υποθέσουμε τι μπορούσε να συμβαίνει τα βυζαντικά χρόνια και δεν έχει καταγραφεί πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Υ.Γ. Νεογέννητε, ὄντως ἡ ἐγκυκλοπαίδεια «Ἥλιος» δὲ θεωρεῖται ἐπιστημονικὰ ἀξιόπιστη πηγή. Ἡ συγγραφέας τοῦ ἄρθρου ἔπεσε σὲ αὐτὴν τὴν παγίδα ἂν καὶ ἔβαλε τὸν Παπαρρηγόπουλο καὶ τὸν Λεμέρλ (οὐσιαστικὰ οἱ πιὸ ἀξιόπιστες πηγὲς ἀπὸ ὅλο αὐτὸ τὸ ἄρθρο μαζὶ μὲ τὸν Βαλτέρ). Ὅταν θέλῃς νὰ παραπέμψῃς σὲ ἐγκυκλοπαίδεια, πρῶτα εἶναι ἡ Μπριτάνικα ποὺ εἶναι γενικοῦ περιεχομένου καὶ εἰδικὰ γιὰ τὴ Βυζ. Αὐτοκρατορία τὸ Oxford Dictionary of Byzantium.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Υπάρχουν κι άλλες αξιόπιστες πηγές, όπως ο Στήβεν Ράνσιμαν και η Ελένη Γλύκατζη - Αρβελέρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το Βυζάντιο ήταν η απόλυτη παρακμή και το πραγματικό σκοτάδι με κάποιες σπάνιες φωτεινές εξαιρέσεις μόνο, όπως του Λέοντος Γ' του Σοφού και του Κωνσταντίνου Ε'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Το Βυζάντιο ήταν η απόλυτη παρακμή και το πραγματικό σκοτάδι με κάποιες σπάνιες φωτεινές εξαιρέσεις μόνο, όπως του Λέοντος Γ' του Σοφού και του Κωνσταντίνου Ε'.

Ἀναφέρεσαι στὸν Λέοντα Στ΄ Σοφὸ ἢ στὸν Λέοντα Γ΄ Ἴσαυρο; Ἀκόμα, εἰκάζω ὅτι ἀναφέρεσαι στὸν Κωνσταντῖνο Ζ΄ Πορφυρογέννητο καὶ ὄχι στὸν Κωνσταντῖνο Ε΄ Κοπρώνυμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ἀναφέρεσαι στὸν Λέοντα Στ΄ Σοφὸ ἢ στὸν Λέοντα Γ΄ Ἴσαυρο; Ἀκόμα, εἰκάζω ὅτι ἀναφέρεσαι στὸν Κωνσταντῖνο Ζ΄ Πορφυρογέννητο καὶ ὄχι στὸν Κωνσταντῖνι Ε΄ Κοπρώνυμο...

Το έγραψα. Στον Λέοντα Γ'. Και στον Κοπρώνυμο. Το Κοπρώνυμος ήταν παρατσούκλι που του κόλλησαν οι εικονολάτρες. Ο Λέοντας ο Γ' αντιμετώπισε τις εισβολές των Αράβων, πολέμησε τους εικονολάτρες, πήρε θετικά μέτρα για το λαό και γενικά γνωρίζω ότι ήταν ένας καλός αυτοκράτορας. Και ο Κωνσταντίνος ο Ε' πέτυχε αρκετά εναντίον αυτών των βρωμοβούλγαρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Το έγραψα. Στον Λέοντα Γ'. Και στον Κοπρώνυμο. Το Κοπρώνυμος ήταν παρατσούκλι που του κόλλησαν οι εικονολάτρες. Ο Λέοντας ο Γ' αντιμετώπισε τις εισβολές των Αράβων, πολέμησε τους εικονολάτρες, πήρε θετικά μέτρα για το λαό και γενικά γνωρίζω ότι ήταν ένας καλός αυτοκράτορας. Και ο Κωνσταντίνος ο Ε' πέτυχε αρκετά εναντίον αυτών των βρωμοβούλγαρων.

Δὲν τὸ περίμενα πάντως ἐσὺ ἕνας λάτρις τῶν γραμμάτων καὶ τῆς φιλοσοφίας νὰ ὑποστηρίζῃς τοὺς ἀγράμματους καὶ ἐχθρικὰ προσκείμενους πρὸς τὴν ἀρχαία γραμματεία εἰκονομάχους αὐτοκράτορες:P

Ὁ Λέων Στ΄ Σοφὸς πάλι καὶ ὁ γιός του Κωνσταντῖνος Ζ΄ Πορφυρογέννητος μπορεῖ νὰ μὴν ἦταν οἱ κορυφαῖοι στρατηγοί, ἀλλὰ συνέβαλαν ἀποφασιστικὰ στὴν ἀνύψωση τῶν γραμμάτων καὶ στὴ μελέτη τῆς κλασικῆς γραμματείας. Προσωπικὰ, προτιμῶ αὐτὸ τὸ ζευγάρι πατέρα-γιοῦ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δὲν τὸ περίμενα πάντως ἐσὺ ἕνας λάτρις τῶν γραμμάτων καὶ τῆς φιλοσοφίας νὰ ὑποστηρίζῃς τοὺς ἀγράμματους καὶ ἐχθρικὰ προσκείμενους πρὸς τὴν ἀρχαία γραμματεία εἰκονομάχους αὐτοκράτορες:P

Βιάζεσαι. Toυς εκτιμώ για την εικονομαχία και τον αντιμοναχισμό (Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα). Τους εκτιμώ και επειδή δεν εκτιμούσαν τους σκοταδιστές της συνόδου της Νίκαιας και τους μοναχούς (ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου, ακόμα και αν είναι αγράμματος).

PS Η Φιλοσοφία μου δεν είναι αρχαιοελληνοκεντρική, αλλά περισσότερο αιρετική ιουδαική...'Αλλο αν σέβομαι τις ρίζες μου και εκτιμώ τους αρχαίους 'Ελληνες, δεν τους προτιμώ από τους αιρετικούς ιουδαίους, τους γνωστικούς Χριστιανούς, τους Ινδούς ή τους Αιγύπτιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Βιάζεσαι. Toυς εκτιμώ για την εικονομαχία και τον αντιμοναχισμό (Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα). Τους εκτιμώ και επειδή δεν εκτιμούσαν τους σκοταδιστές της συνόδου της Νίκαιας και τους μοναχούς (ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου, ακόμα και αν είναι αγράμματος).

Λίγο πολὺ τὴν περίμενα τὴν ἀπάντησή σου.:P Δὲν τὸ ἔγραψες ὅμως ἐξ ἀρχῆς καὶ ἀπόρησες. Μὴ σοῦ τὰ βγάζουμε καὶ μὲ τὸ τσιγκέλι. Μὲ τὴ λογικὴ πάντως ποὺ ἀνέφερες πρίν, ὁ καλύτερος στρατιώτης αὐτοκράτορας ἦταν ὁ Βασίλειος Β΄ Βουλγαροκτόνος... Μὲ ποιά λογικὴ πάντως τοὺς Πατέρες τῆς Ζ΄ Οἰκουμενικῆς Συνόδου τοὺς ὀνομάζεις «σκοταδιστὲς» ἐλαφρᾷ τῇ καρδίᾳ, αὐτὸ μόνο δὲν μπορῶ νὰ καταλάβω...

PS Η Φιλοσοφία μου δεν είναι αρχαιοελληνοκεντρική, αλλά περισσότερο αιρετική ιουδαική...'Αλλο αν σέβομαι τις ρίζες μου και εκτιμώ τους αρχαίους 'Ελληνες, δεν τους προτιμώ από τους αιρετικούς ιουδαίους, τους γνωστικούς Χριστιανούς, τους Ινδούς ή τους Αιγύπτιους.

Λογικὸ εἶναι. Ἕνας γνήσιος τέκτονας εἶναι ὑπεράνω ὅλων συγκρητιστής. Ὁ Γνωστικισμὸς ἄλλωστε βασίζεται στὴν ἔλλειψη κεντρικοῦ φιλοσοφικοῦ σχήματος γι' αὐτὸ καὶ μιλοῦμε γιὰ Χριστιανικὸ Γνωστικισμό, Ἐβραϊκὸ Γνωστικισμό, κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Λίγο πολὺ τὴν περίμενα τὴν ἀπάντησή σου.:P Δὲν τὸ ἔγραψες ὅμως ἐξ ἀρχῆς καὶ ἀπόρησες. Μὴ σοῦ τὰ βγάζουμε καὶ μὲ τὸ τσιγκέλι. Μὲ τὴ λογικὴ πάντως ποὺ ἀνέφερες πρίν, ὁ καλύτερος στρατιώτης αὐτοκράτορας ἦταν ὁ Βασίλειος Β΄ Βουλγαροκτόνος... Μὲ ποιά λογικὴ πάντως τοὺς Πατέρες τῆς Ζ΄ Οἰκουμενικῆς Συνόδου τοὺς ὀνομάζεις «σκοταδιστὲς» ἐλαφρᾷ τῇ καρδίᾳ, αὐτὸ μόνο δὲν μπορῶ νὰ καταλάβω...

'Οποιους αποφασίζουν τι "πρέπει" να πιστεύουμε και τι όχι, τους θεωρώ σκοταδιστές. Η πίστη πρέπει να είναι προσωπική υπόθεση και όχι υποχρέωση με κανόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Λογικὸ εἶναι. Ἕνας γνήσιος τέκτονας εἶναι ὑπεράνω ὅλων συγκρητιστής. Ὁ Γνωστικισμὸς ἄλλωστε βασίζεται στὴν ἔλλειψη κεντρικοῦ φιλοσοφικοῦ σχήματος γι' αὐτὸ καὶ μιλοῦμε γιὰ Χριστιανικὸ Γνωστικισμό, Ἐβραϊκὸ Γνωστικισμό, κλπ

Εγώ είμαι γνήσιος ; :P Τελείως μπάσταρδος είμαι. Δεν ξέρω τι κάνουν οι ξένοι τέκτονες, οι γάλλοι είναι άθεοι και οι περισσότεροι διεθνιστές, οι περισσότεροι 'Ελληνες τέκτονες όμως είναι ένθερμοι πατριώτες, ελληνολάτρες και υπάρχουν και άπειροι χριστιανοί βυζαντινοτέτοιοι - να μην σου πω ότι οι βυζαντινοτέτοιοι χριστιανοί είναι η πλειοψηφία - που ονειρεύονται ακόμα και να πάρουμε την Πόλη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εγώ είμαι γνήσιος ; :P Τελείως μπάσταρδος είμαι. Δεν ξέρω τι κάνουν οι ξένοι τέκτονες, οι γάλλοι είναι άθεοι και οι περισσότεροι διεθνιστές, οι περισσότεροι 'Ελληνες τέκτονες όμως είναι ένθερμοι πατριώτες, ελληνολάτρες και υπάρχουν και άπειροι χριστιανοί βυζαντινοτέτοιοι - να μην σου πω ότι οι βυζαντινοτέτοιοι χριστιανοί είναι η πλειοψηφία - που ονειρεύονται ακόμα και να πάρουμε την Πόλη :P

Ἐνδεχομένως νὰ εἶναι κι ἔτσι. Ἐγὼ ἄλλωστε εἶμαι καθαρὰ ἐξωτερικὸς παρατηρητὴς ἀπὸ ὅσα ἔχω διαβάσει εἴτε γιὰ αὐτοὺς εἴτε ἀπὸ τοὺς ἴδιους. Δὲ συνηθίζω νὰ συχνάζω σὲ τέτοιους κύκλους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ἐνδεχομένως νὰ εἶναι κι ἔτσι. Ἐγὼ ἄλλωστε εἶμαι καθαρὰ ἐξωτερικὸς παρατηρητὴς ἀπὸ ὅσα ἔχω διαβάσει εἴτε γιὰ αὐτοὺς εἴτε ἀπὸ τοὺς ἴδιους. Δὲ συνηθίζω νὰ συχνάζω σὲ τέτοιους κύκλους. :P

Κρίμα. Θα μπορούσες να ήσουν ο καλύτερος αν κρίνω από το πολυτονικό. :P Τέελος πάντων, είμαστε εκτός θέματος. Το Βυζάντιο ήταν μια αυτοκρατορία και όπως όλες οι αυτοκρατορίες ήταν γραπτό μια μέρα να διαλυθεί. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η βυζαντινή αυτοκρατορία ήταν λιγότερο διεφθαρμένη από τη σημερινή ; Επειδή τη διαφθορά τους την ευλογούσαν οι "άνθρωποι του Θεού" ; Μια αυτοκρατορία όπως όλες οι άλλες ήταν. Τι σε γοητεύει ακριβώς ; Ο σταυρός ; Δηλαδή αν ήταν σφυροδρέπανο θα ήταν ίδια η γοητεία της επάνω σου ; Πέφτανε μύτες ξέρεις τότε. Τις κόβανε εννοώ. Και άλλα χαριτωμένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το Βυζάντιο, δεν ήταν Ελληνικό.
Μπορεί κάποιος, σε περίπτωση που διαφωνεί με αυτό, να μου εξηγήσει γιατί είναι, παραθέτοντας τεκμήρια?
Επίσης, αμφιβάλω για "λαμπρότητα" αυτού του "πολιτισμού-κρατους κλπ" γενικά.. Έχω π.χ. φιλο που μεταξύ σοβαρού και αστείου μου ελεγε πιο παλιά "οταν οι δικοί σου(είμαι Μολδαβός) ζούσαν σε καλύβες εμεις είχαμε Βυζάντιο- καμια φορά το ίδιο απλά άλλαζε το τελευταίο σε Ακρόπολη (της Αθήνας). Ο φίλος αυτος, έιμαι σίγουρος ότι δεν έχει καμιά ιστορική γνωση.. μιλάμε δηλαδή για κάποιον που αντλούσε "ιστορικό" υλικό απο παιχνίδια για το ps2, αρκεί να σχετίζονταν το story me την αρχαία Ελλάδα.. Αλλά οι συζητησεις αυτες με κάνουν κατα καιρούς να προβληματιζομαι ναι να ψαχνομαι, για δική μου "ευχαρίστηση", να ξέρω δηλαδή οτι ότος εψαξα κατι, διαβασα κλπ

οποιοσδήποτε σχολιασμός ευπροσδεκτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω ότι το Βυζάντιο, δεν ήταν Ελληνικό.

μιλάμε δηλαδή για κάποιον που αντλούσε "ιστορικό" υλικό απο παιχνίδια για το ps2, αρκεί να σχετίζονταν το story me την αρχαία Ελλάδα..

lol Spartan Total Warrior και God of War έρχεται στο νου...

άρε Sony καλά που είσαι κι εσύ και μαθαίνουμε ιστορία

Άρε καημένη Ελλάδα τι σου έμελλε να πάθεις

Αλλά οι συζητησεις αυτες με κάνουν κατα καιρούς να προβληματιζομαι ναι να ψαχνομαι, για δική μου "ευχαρίστηση", να ξέρω δηλαδή οτι ότος εψαξα κατι, διαβασα κλπ

Καλά κάνεις και να συνεχίσεις έτσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
μιλάμε δηλαδή για κάποιον που αντλούσε "ιστορικό" υλικό απο παιχνίδια για το ps2

γιατι ρε μαν;

age of empires, 300
και περιοδικα απο το περιπτερο


το syllabus για να γινεις Ιστορικος Ελληνεπιστημονας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
ακριβός όπως τα λέτε..
η ερώτηση όμως περιμένει απάντηση ακόμα..
μπορεί κάποιος να μου αποδείξει οτι το Βυζάντιο ήταν Ελληνικό? και αν ΔΕΝ ήταν, γιατι? ποια η γνώμη σας..
την δικιά μου βαριεμαι να την γράψω και να παραθέσω και τεκμήρια..,μπορεί να πώ και καμιά μπουρδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top