Ποιος "κέρδισε" το debate;

Ποιος κέρδισε τις εντυπώσεις στο ντιμπέιτ? (παρακαλώ όσο μπορείτε πιο αμερόληπτα)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 23)
  • Κώστας Καραμανλής (Νέα Δημοκρατία)

    Ψήφοι: 6 26.1%
  • Γιώργος Παπανδρέου (ΠΑ.ΣΟ.Κ.)

    Ψήφοι: 2 8.7%
  • Αλέκα Παπαρήγα (Κ.Κ.Ε.)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αλέκος Αλαβάνος (ΣΥ.ΡΙΖ.Α.)

    Ψήφοι: 7 30.4%
  • Γιώργος Καρατζαφέρης (ΛΑ.Ο.Σ.)

    Ψήφοι: 2 8.7%
  • Στέλιος Παπαθεμελής (Δημοκρατική Αναγέννηση)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κανένας

    Ψήφοι: 6 26.1%

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
για να μη μακρυγορώ ΚΑΝΕΝΑΣ από τους πολιτικούς αρχηγούς δε μου άρεσε ιδιαιτερα χτες.
ξεχώρισαν Αλαβάνος και Καρατζαφέρης, ο μεν γιατί χρησιμοποίησε ανθρώπινο πρόσωπο ο δε επειδή έδωσε έξυπνες απαντήσεις.

Κανένας όμως δεν μπήκε στην ουσία των πραγμάτων...αοριστολογίες ..

Δεν πρέπει να ξεχνάμε πάντως ότι δεν ψηφίζουμε πρόσωπα αλλά πολιτικές και κόμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σεβαστή η γνώμη σου, όμως διαφωνώ.
Ξέρεις πολύ καλά οτι η μη συμμετοχή είναι η χειρότερη. Στο βρόντο θα πάει, μη σου πω μάλιστα οτι θα τους κάνεις και χάρη.

Κάπου έχεις δίκιο, κάπου άδικο γιατί στη δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα και ακόμα και η αποχή τιμωρεί. Και όπως είπε και ο συνάδελφος - ποιητής Βύρων Πολύδωρας ''Η εθνική συνείδηση θέλει την ματιά του αετού και την υπομονή του βοδιού''. Η ματιά μου όμως δεν βλέπει τίποτα άλλο παρά χάος γι'αυτή την χώρα και κουράστηκα να είμαι και ΒΟΔΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
ενώ τραγικός για άλλη μία φορά, κάτι που ανάγκασε τους άλλους να του βάλουν χέρι, ο Αιμίλιος Λιάτσος

εγω δεν ημουν σπιτι για να το δω και δεν μπορω να εκφερω αποψη για τα 10 τελευταια λεπτα που ειδα...

ωστοσο θα ηθελα παρα πολυ να μαθω τι εκανε ο λιάτσος αν ειναι ευκολο.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
εγω δεν ημουν σπιτι για να το δω και δεν μπορω να εκφερω αποψη για τα 10 τελευταια λεπτα που ειδα...

ωστοσο θα ηθελα παρα πολυ να μαθω τι εκανε ο λιάτσος αν ειναι ευκολο.. :)

Παραβίασε κάποιο κανόνα της Μαρίας Χούκλη σχολιάζοντας παραπάνω απ'όσο έπρεπε και καλά του'κανε και του τα'πε. 'Ηταν και η μόνη που μου άρεσε από τους δημοσιογράφους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Παραβίασε κάποιο κανόνα της Μαρίας Χούκλη σχολιάζοντας παραπάνω απ'όσο έπρεπε και καλά του'κανε και του τα'πε. 'Ηταν και η μόνη που μου άρεσε από τους δημοσιογράφους.

μμμ... κι εγω νομιζα οτι πεταξε καμια κοτσανα.. :P

παντως κι εγω ημουν απ'την αρχη πολυ υπερ της χουκλη ως συντονιστριας, παρα οποιουδηποτε αλλου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glen1992

Νεοφερμένος

Ο glen1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γιατί να μην ρίξεις άκυρο!

.
Του συγγραφέα Γιώργου Δεμερτζή
.
Πολλοί αγανακτισμένοι ψηφοφόροι, αποφασίζουν να ψηφίσουν άκυρο ή λευκό ή ακόμα και να μην πάνε στις κάλπες, με σκοπό να τιμωρήσουν έτσι, τα μεγάλα κυρίως κόμματα, ως υπεύθυνα για την κατάντια της χώρας.
Στην πραγματικότητα αυτό είναι το μεγαλύτερο ΔΩΡΟ που μπορούν να κάνουν στα δύο μεγάλα κόμματα. Στις παρακάτω γραμμές θα εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται, ώστε να μην έχει κανείς αμφιβολία, γιατί τα δύο μεγάλα κόμματα ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ να υπάρχει μεγάλο ποσοστό Λευκών/Ακυρων/Αποχής, ώστε να αυξήσουν τα δικά τους ποσοστά.
Αν υποθέσουμε ότι το σύνολο των ψηφοφόρων είναι 100 (ποσοστό 100%), τότε με τον ισχύοντα εκλογικό νόμο, για να σχηματίσει ένα κόμμα αυτοδύναμη κυβέρνηση, χρειάζεται να συγκεντρώσει ποσοστό μεγαλύτερο του 42% από τα ΕΓΚΥΡΑ ψηφοδέλτια. Να το ψηφίσουν δηλαδή στο παράδειγμά μας 43 άτομα. Τόσο η ΝΔ όσο και το ΠΑΣΟΚ έχουν μια σταθερή βάση ψηφοφόρων (ψηφοφόρους που θα τα ψήφιζαν ακόμα και αν γύριζε η γη ανάποδα, «βαμμένους» με άλλα λόγια), της τάξης του 20% περίπου το κάθε ένα. Με αυτά τα δεδομένα, όποιο κόμμα κατορθώσει να πείσει άλλους 23 ψηφοφόρους να το ψηφίσουν, συγκεντρώνει το ποσοστό που απαιτείται και σχηματίζει κυβέρνηση.
Αν υποθέσουμε τώρα ότι από τους 100 ψηφοφόρους του συνόλου, οι 25 δεν πάνε να ψηφίσουν, έχουμε δηλαδή αποχή 25%. Από τους 75 που πάνε στις κάλπες, οι 8 ψηφίζουν λευκό και οι 7 ζωγραφίζουν μία μούντζα στο ψηφοδέλτιο πριν το ρίξουν (άκυρο). Έχουμε λοιπόν ποσοστό 15% λευκά/άκυρα. Αυτό σημαίνει ότι τα έγκυρα ψηφοδέλτια είναι 60 από τα 100 άτομα του συνόλου. Το 42% του 60 είναι 26. Οι 20 «βαμμένοι» οπαδοί του κάθε κόμματος θα τα ψηφίσουν ότι και αν γίνει. Επομένως, όποιο κόμμα μαζέψει άλλες 6 (ολογράφως ΕΞΙ) ΜΟΝΟ ψήφους σχηματίζει κυβέρνηση!.
Στην περίπτωση δηλαδή, που δεν έχουμε αποχη/λευκά/άκυρα, το πρώτο κόμμα χρειάζεται να πείσει 23 ακόμα ψηφοφόρους να το ψηφίσουν, ενώ στη δεύτερη περίπτωση, με ποσοστό 25% αποχή και 15% λευκά/άκυρα, χρειάζεται μόνο 6.
Με απλά λόγια: ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟΧΗΣ / ΛΕΥΚΩΝ / ΑΚΥΡΩΝ, ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΨΗΦΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ. Πόσο λιγότερες; Σύμφωνα με στοιχεία του Υπουργείου Εσωτερικών, οι εγγεγραμμένοι ψηφοφόροι για το 2007 είναι 9.824.223 (πηγή https://www.ypes.gr/ekloges/content/gr/ekl_kat_fr.htm ). Το 42% αυτών είναι 4.126.174. Με τα ποσοστά του προηγούμενου παραδείγματος (25% αποχή και 15% λευκά/άκυρα) το 42% γίνεται 2.475.705. Δηλαδή το πρώτο κόμμα χρειάζεται να μαζέψει 1.650.469 λιγότερες ψήφους. (Στην πράξη λόγω του εκλογικού συστήματος - κατανομή εδρών, εκλογικές περιφέρειες κλπ. - είναι ακόμα λιγότερες).
Σκεφτείτε το λοιπόν ξανά όσοι σκέφτεστε να ρίξετε λευκό, άκυρο ή να μην ψηφίσετε καθόλου. Εκτός αν δεν σας πειράζει να αποφασίσουν 2 εκατομμύρια «βαμμένοι» οπαδοί του ενός ή του άλλου κόμματος, ΠΟΙΟΣ και κυρίως ΠΩΣ, θα κυβερνήσει τα 10 εκατομμύρια των Ελλήνων.
Πώς να εκφράσετε τη διαμαρτυρία σας; Ψηφίστε οποιοδήποτε μικρό κόμμα νομίζετε πως σας εκφράζει καλύτερα. Δώστε τη δυνατότητα σε πολλές διαφορετικές φωνές αντιπολίτευσης, να ελέγχουν και να υποχρεώνουν την κυβέρνηση που θα προκύψει, να ακούσει τη θέληση του λαού. Μη δώσετε κι άλλη ευκαιρία στους ανεπάγγελτους, με μόνο προσόν το όνομα του πατέρα ή του θείου τους, να σας εκμεταλλευτούν για άλλη μια φορά, για να ικανοποιήσουν τους χρηματοδότες και τους φίλους τους. Δώστε στη Βουλή τη δύναμη που πρέπει να έχει. Τη δύναμη να εκπροσωπεί όλες τις κοινωνικές τάξεις και τα συμφέροντά τους. Εκτός αν είσαστε πολυεκατομμυρι ούχος εργολάβος δημοσίων έργων, οπότε ψηφίστε ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ. Δεν έχει σημασία ποιο, το ίδιο είναι.

-- Τωρα που το σκεύτομαι μήπως του αξίζει νέο thread ? Ας κρινουν οι admins.--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η απάντηση στον συγγραφέα είναι ''γιατί δεν θεωρώ κανέναν ικανό για αντιπολίτευση''.

Κλείνω με τις τελευταίες μου διαπιστώσεις - παραδείγματα :

Πρόσφατα το Youtube έχει γεμίσει από επιθετικά απειλητικά video από φανατικούς Τούρκους εθνικιστές που με τον χυδαιότερο τρόπο χρησιμοποιώντας φράσεις πεζοδρομίου όπως Fuck you Greece, βάζοντας πάνω στις φωτογραφίες του έλληνα πρωθυπουργού κωλο...λα και άλλα τέτοια σοκαριστικά για μένα (που μπορεί να είμαι και καθυστερημένος τελικά σε σχέση με την εποχή μου και υπερευαίσθητος και να με σοκάρει το παραμικρό), λένε ότι θα μας γα..., θα μας αλλάξουν τα φώτα, και άλλα τέτοια όμορφα. Μιλάμε για καταιγίδα από video. 'Εχουν ακόμα κάποιο που παρουσιάζει τον γέρο Καραμανλή μονταρισμένο σκιτσάκι να γδύνεται, να χορεύει κι από πάνω να γράφει ''είμαι gay''. Το video αυτό ειδικά το έκανα flag μόνο από σεβασμό σε κάποιον που έχει πεθάνει, κι ας τον αντιπαθούσα, κι ας μην τον ψήφισε ποτέ η οικογένειά μου. 'Εχει κι ένα άλλο που δείχνει τις τελευταίες πυρκαγιές με χαιρέκακα σχόλια.

Γράφει γιατί άκυρο ο συγγραφέας μας. Του απαντώ :
Ο χώρος από τον οποίο προέρχομαι σε θέματα εξωτερικής πολιτικής παίρνει μηδέν και ειδικά η στάση του απέναντι στο θέμα της ένταξης της Τουρκίας στην Ευρώπη είναι απαράδεκτη. Από την άλλη δεν θα φλέρταρα ποτέ ένα κόμμα της άκρας δεξιάς (ΛΑΟΣ) που φλερτάρει με τον βασιλιά και όλα αυτά τα αστεία καραγκιοζάκια του παρελθόντος που ευθύνονται για την χούντα και την διάλυση του Κέντρου στην Ελλάδα. Θα πρότεινα ύστερα στον ''αριστερό'' Παπαδημούλη να κάνει μια βόλτα από την youtube για να δει αυτή την καταιγίδα προσβολών και να μας πει μετά απ'αυτό αν εξακολουθεί να πιστεύει ότι η νίκη του Ερντογάν είναι σημάδι εκδημοκρατισμού αυτής των γειτόνων μας (γιατί αυτό έχει δηλώσει). Για μένα και μόνο το πώς χειρίστηκε η πτέρυγα της εκσυγχρονιστικής Αριστεράς το θέμα της Μακεδονίας αλλά και η θέση τους για την ένταξη της Τουρκίας στην Ευρώπη , αρκούν για να μην τους υποστηρίξω όσο προοδευτικοί και να είναι σε άλλα ζητήματα (που φαίνεται ότι πράγματι είναι).
Η εκσυγχρονιστική Αριστερά έχει τελειώσει για μένα γιατί είναι οπισθοδρόμηση και υποστηρίζοντας αυτά υπονομεύει την χώρα μας τη στιγμή που ούτε οι Αυστριακοί, ούτε οι Γερμανοί δεν τα λένε αυτά. Αν υπήρχε ένας έλληνας Μπαιρού θα τον ψήφιζα ευχαρίστως, αλλά δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glen1992

Νεοφερμένος

Ο glen1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δηλαδη θεωρεις απειλη τους Τουρκους και ως αποδειξη του επιχειρηματος προβαλλεις τα βιντεακια στο youtube?
Αν, μαζευτουνε 10, 20, 100 σου λεω εγω μ....ες αντιστοιχα, Ελληνες εθνικιστες και οχι Τουρκοι και προσβαλλουν χυδαια την Τουρκια τι θα πρεπει να γινει?
Δεν θα μπω ΚΑΝ στην διαδικασια να ασχοληθω με ατομα που με βια συμπληρωνουν τον απαραιτητο αριθμο ωστε να ονομαζονται ομαδα.

Αυτο που λεει το κειμενο ειναι οτι ψηφιζοντας ακυρο-λευκο μικραινει την καλπη και η μικρη καλπη ισχυροποιει τα μεγαλα κομματα.
Αν δεν συμφωνεις με την εκσυγχρονιστικη αριστερα και την ακρα-φασιστικη δεξια(βλ. Πλευρη- Γεωργιαδη), τοτε ενισχυσε το ΚΚΕ, διοτι ασχετα με το τι διαφωνει η συμφωνει ο καθενας μας μαζι του ειναι ενας ισχυρος μοχλος πιεσης υπερ των καταπιεσμενων. Δεν υποδεικνυω σε καμια περιπτωση τι να ψηφιζεις, απλως χρησιμοποιησα το παραδειγμα για να ενισχυσω το επιχειρημα μου. Μη μου πεις σε παρακαλω γιατι διαφωνεις με το ΚΚΕ τωρα :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αυτο που λεει το κειμενο ειναι οτι ψηφιζοντας ακυρο-λευκο μικραινει την καλπη και η μικρη καλπη ισχυροποιει τα μεγαλα κομματα.
Αν δεν συμφωνεις με την εκσυγχρονιστικη αριστερα και την ακρα-φασιστικη δεξια(βλ. Πλευρη- Γεωργιαδη), τοτε ενισχυσε το ΚΚΕ, διοτι ασχετα με το τι διαφωνει η συμφωνει ο καθενας μας μαζι του ειναι ενας ισχυρος μοχλος πιεσης υπερ των καταπιεσμενων. Δεν υποδεικνυω σε καμια περιπτωση τι να ψηφιζεις, απλως χρησιμοποιησα το παραδειγμα για να ενισχυσω το επιχειρημα μου. Μη μου πεις σε παρακαλω γιατι διαφωνεις με το ΚΚΕ τωρα :-)

Το ΚΚ κατά καιρούς μου περνάει από το μυαλό ως επιλογή, άλλωστε είπα ότι τους θεωρώ από τους πιο συνεπείς ιδεολογικά, αλλά δεν θα σου πω τις διαφορές μου με το ΚΚΕ αφού δεν θες. :D Ακούω και άλλες εναλλακτικές προτάσεις πάντως. Τα μικρά κόμματα, εννοώ τα τελείως άγνωστα, σύμφωνα με τον εκλογικό νόμο ποιόν εξυπηρετούν αν τα ψηφίσει κανείς ; Εννοώ αυτά που ποτέ δεν μπαίνουν στην Βουλή. Πάω, έχω πάλι email από την 'Εφη, λύσαξε σήμερα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κάπου έχεις δίκιο, κάπου άδικο γιατί στη δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα και ακόμα και η αποχή τιμωρεί. Και όπως είπε και ο συνάδελφος - ποιητής Βύρων Πολύδωρας ''Η εθνική συνείδηση θέλει την ματιά του αετού και την υπομονή του βοδιού''. Η ματιά μου όμως δεν βλέπει τίποτα άλλο παρά χάος γι'αυτή την χώρα και κουράστηκα να είμαι και ΒΟΔΙ.
Στη δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα γιατί σου δίνεται η ευκαιρία να χρησιμοποιήσεις την ψήφο σου όπως εσύ κρίνεις καλύτερα. Το άκυρο ή το λευκό ή η μη συμμετοχή είναι απαξίωση του μοναδικού όπλου που διαθέτεις να διαμαρτυρηθείς, αφού ενισχύει το πρώτο κόμμα. Τι διαμαρτυρία θα είναι αυτή;

Το ΚΚ κατά καιρούς μου περνάει από το μυαλό ως επιλογή, άλλωστε είπα ότι τους θεωρώ από τους πιο συνεπείς ιδεολογικά, αλλά δεν θα σου πω τις διαφορές μου με το ΚΚΕ αφού δεν θες. :D Ακούω και άλλες εναλλακτικές προτάσεις πάντως. Τα μικρά κόμματα, εννοώ τα τελείως άγνωστα, σύμφωνα με τον εκλογικό νόμο ποιόν εξυπηρετούν αν τα ψηφίσει κανείς ; Εννοώ αυτά που ποτέ δεν μπαίνουν στην Βουλή. Πάω, έχω πάλι email από την 'Εφη, λύσαξε σήμερα :D

α) σε θέλει για διευθυντή στο πολιτικό της γραφείο
β) σε θέλει για παρτενέρ στο νέο χειμωνιάτικο σχήμα της παραλιακής
γ) αποφάσισε να γίνει καλόγρια
δ) όλα τα παραπάνω

Διάλεξε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
α) σε θέλει για διευθυντή στο πολιτικό της γραφείο
β) σε θέλει για παρτενέρ στο νέο χειμωνιάτικο σχήμα της παραλιακής
γ) αποφάσισε να γίνει καλόγρια
δ) όλα τα παραπάνω

Διάλεξε....

Aυτό είναι σαν να μου λες διάλεξε θάνατο. Τελικά πράγματι στην Δημοκρατία του έρωτα δεν υπάρχουν αδιέξοδα. 'Ερωτας θανατηφόρος που λέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
εγώ που δεν είδα ούτε μισό δευτερόλεπτο απ το debate, επιτρέπεται να απαντήσω? :p

πραγματικά, πώς αντέχετε να τους βλέπετε να μην απαντούν στα ερωτήματα που τους τίθενται (αναφέρομαι κατά κύριο λόγο σε αυτούς που έχουν λερώσει ήδη τόσο πολύ τη φωλιά τους που βρωμάει και ζέχνει) αλλά να παίζουν κρυφτό? εκτός κι αν διακρίνετε κάποια ομορφιά στην τέχνη του να αποφεύγεις εντέχνως (και ατέχνως για ορισμένους :p) τα ερωτήματα των δημοσιογράφων και δημοσιογραφίσκων και να κοροΐδεύεις τους πολίτες του κράτους που θες να κυβερνήσεις.

εν κατακλείδι, δεν έχει σημασία τι λες, αλλά τι κ(λ)άνεις... πράσινοι και μπλε έχουν δώσει το στίγμα τους καιρό τώρα, clerasil πότε θα χρησιμοποιήσομεν? πάσχει από αέναη ά(γ)ν(ο)ια το ελλαδιστάν. restless oblivion forever!

κόπρανα. βρωμίσαμε ρε.

ψ. ο παπανδρέου πάντως γενικά είναι απαράδεκτος ομιλητής, μέχρι και ο φανατικότερος πασόκος πρέπει να ξενερώνει με την πάρτη του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
εγώ που δεν είδα ούτε μισό δευτερόλεπτο απ το debate, επιτρέπεται να απαντήσω? :p

πραγματικά, πώς αντέχετε να τους βλέπετε να μην απαντούν στα ερωτήματα που τους τίθενται (αναφέρομαι κατά κύριο λόγο σε αυτούς που έχουν λερώσει ήδη τόσο πολύ τη φωλιά τους που βρωμάει και ζέχνει) αλλά να παίζουν κρυφτό? εκτός κι αν διακρίνετε κάποια ομορφιά στην τέχνη του να αποφεύγεις εντέχνως (και ατέχνως για ορισμένους :p) τα ερωτήματα των δημοσιογράφων και δημοσιογραφίσκων και να κοροΐδεύεις τους πολίτες του κράτους που θες να κυβερνήσεις.

εν κατακλείδι, δεν έχει σημασία τι λες, αλλά τι κ(λ)άνεις... πράσινοι και μπλε έχουν δώσει το στίγμα τους καιρό τώρα, clerasil πότε θα χρησιμοποιήσομεν? πάσχει από αέναη ά(γ)ν(ο)ια το ελλαδιστάν. restless oblivion forever!

κόπρανα. βρωμίσαμε ρε.

ψ. ο παπανδρέου πάντως γενικά είναι απαράδεκτος ομιλητής, μέχρι και ο φανατικότερος πασόκος πρέπει να ξενερώνει με την πάρτη του...

Είναι καλύτερα να διαφωνείς μαζί τους και να τους χλευάζεις όντας έχεις παρακολουθήσει έστω το κρυφτούλι που παίζουν, παρά χωρίς συγκεκριμένα στοιχεία και ενδείξεις.
Το οτι τους παρακολουθούμε δεν σημαίνει οτι συμφωνούμε μαζί τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Είναι καλύτερα να διαφωνείς μαζί τους και να τους χλευάζεις όντας έχεις παρακολουθήσει έστω το κρυφτούλι που παίζουν, παρά χωρίς συγκεκριμένα στοιχεία και ενδείξεις.

δηλαδή κάποιος που δεν παρακολούθησε την χτεσινή τηλεοπτική εμφάνιση των έξι πολιτικών αρχηγών, δε γνωρίζει? δεν έχει στοιχεία? ούτε καν ενδείξεις? η φωτιά αυτές δεν τις έκαψε ευτυχώς ώστε να τις αναζητούμε από την αρχή! με κάνεις να νιώθω ότι απώλεσα ανεκτίμητο θησαυρό γνώσεων...

Το οτι τους παρακολουθούμε δεν σημαίνει οτι συμφωνούμε μαζί τους.

είπα κάτι τέτοιο? :confused:

απλά είδα κι άκουσα (όχι εδώ μέσα, δεν έχω διαβάσει - δυστυχώς - καν τα ποστς των υπολοίπων μελών) πολλά άτομα που χάρη στο χτεσινό ντιμπέιτ αποφάσισαν τελικά ποιόν θα ψηφίσουν. ε, εμένα αυτό μου φαίνεται ψιλοτραγικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
δηλαδή κάποιος που δεν παρακολούθησε την χτεσινή τηλεοπτική εμφάνιση των έξι πολιτικών αρχηγών, δε γνωρίζει? δεν έχει στοιχεία? ούτε καν ενδείξεις? η φωτιά αυτές δεν τις έκαψε ευτυχώς ώστε να τις αναζητούμε από την αρχή! τι θυσαυρό γνώσεων απώλεσα...

Οχι βέβαια, άλλωστε έχουν φροντίσει με πολλαπλούς τρόπους να μας κάνουν γνωστές τις θέσεις και τις ιδέες τους περί του μεγάλου τίποτα.
Απλά μια τέτοια τηλεμαχία σαν τη χθεσινή, προσθέτει ένα επιπλέον στοιχείο αρκετά χρήσιμο για την κρίση, πλην όμως όχι μοναδικό.



είπα κάτι τέτοιο? :confused:
Οχι, εγώ το λέω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ας δούμε και ένα διαφορετικό debate:
https://www.in.gr/debate/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν εχω διαβασει το τοπικ, και ειδα πολυ λιγο απο το debate, αλλα μου φανηκε αστειο το να καθομαστε να στηνουμε τετοιο πραμα, και ειτε να λεγονται τα ιδια και τα ιδια, ειτε να κακομοιριαζουμε (η κυβερνηση εφερε το χαος), ειτε να μην απανταμε σε οτι μας ρωτανε.

Και σημερα που ειδα λιγο τον Παπανδρεου με τον Ευαγγελατο, τα ιδια. Αν ημουν εκει θα τον ειχα πιασει απο το λαιμο και θα τον κοπανουσα με το μονιτορ μεχρι να απαντησει επιτελους σε κατι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
H αλήθεια είναι αυτή. Ποια η χρησιμότητα τέλος πάντων ενός τέτοιου debate ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ποιος κέρδισε στο ντιμπέιτ?

To Mega.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top