[Μαστορέματα] Καζανάκι

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
'Ολοι μας έχουμε αντιμετωπίσει πρόβλημα με το καζανάκι, εγώ μπορώ να μετρήσω τουλάχιστον 3 φορές σε 3 διαφορετικά σπίτια. Μια από αυτές κατάφερα να το φτιάξω μόνη μου γιατί δεν είχε και κανένα σοβαρό πρόβλημα, τις άλλες όμως έφερα υδραυλικό (τη μια γιατί θα πλήρωνε ο ιδιοκτήτης και την άλλη γιατί ήθελα κι αλλαγή λεκάνης). Δεν έκατσα όμως να δω τι έκαναν, οπότε δεν έμαθα.
Τώρα έχω το εξής πρόβλημα: χάθηκε το "καπάκι" του κουμπιού, έβαλα άλλο και από τότε το καζανάκι στάζει μερικές φορές. Η λογική μου λέει πως το νέο κουμπί κάποιες φορές αφήνει κάτι πατημένο μέσα και συνεχίζει να βγαίνει νερό (το νέο κουμπί μπορεί να μείνει και μέσα μετά από πάτημα, αλλά ακόμα και όταν το ζορίσεις να επανέλθει μπορεί να συνεχίζει να στάζει).
Τι είναι τούτο? Πως το φτιάχνουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν εχει επανελθει και συνεχιζει να σταζει δεν ειναι εκει το προβλημα.
Ανοιξε το καπακι και δες αν τυχων η σταθμη του νερου βρησκετε ισα-ισα στο ιδιο υψος με ενα σωλινακι, μεσα απο το οποιο θα περνανε μερικες σταγωνες. Αν ισχυει ανεβαζεις λιγο το σωλινακι, ή ρυθμιζεις λιγο το φλοτερ ωστε η σταθμη να βρισκετε πιο κατω. Αλλιως μαλλον δεν κλεινει καλα η βαλβιδα, το οποιο μπορει να εχει να κανει με το λαστιχακι, με τον ιδιο τον μηχανισμο της βαλβιδας, την αλυσιδα, ίσως και με το κουμπι...

Κανε μια δοκιμη, βγαλε το κουμπι και δες αν στο κανει, αν οχι, τοτε φταιει το κουμπι σου. Δεν ξερω αν υπαρχει τροπος να το φτιαξεις, αλλα νομιζω πως το πιο ευκολο θα ειναι να το αλλαξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν μπορώ να το βγάλω τώρα το κουμπί...Είναι στρογγυλό μεταλλικό και έχει ελάχιστο κενό γύρω γύρω, δεν ξέρω πως να το τραβήξω έξω. Και δεν στάζει συνέχεια, στάζει μερικές φορές. Μάλλον το κουμπί δεν είναι καλό και σφηνώνει που και που, αλλά τι να το κάνω τώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ε φώναξε κανεναν μαστορα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Webber

Νεοφερμένος

Ο Webber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ε φώναξε κανεναν μαστορα:)
σημασία έχει να γλυτώσει τον μάστορα με μάστορα το φτιάχνουμε όλοι το πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ε κι οι υδραυλικοι τι θα γινουν; Κλεφτες;:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Webber

Νεοφερμένος

Ο Webber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ε κι οι υδραυλικοι τι θα γινουν; Κλεφτες;:rolleyes:
κλέφτες είναι έτσι και αλλιως δίνει κανένας απόδειξη;

επίσης και το πιο απλό πράγμα να σου φτιάξουν σε χρεώνουν 50ευρώ

Δεν μπορώ να το βγάλω τώρα το κουμπί...Είναι στρογγυλό μεταλλικό και έχει ελάχιστο κενό γύρω γύρω, δεν ξέρω πως να το τραβήξω έξω. Και δεν στάζει συνέχεια, στάζει μερικές φορές. Μάλλον το κουμπί δεν είναι καλό και σφηνώνει που και που, αλλά τι να το κάνω τώρα?

το καζανάκι είναι με κουμπί...
αυτό που έχει χαλάσει βγει από την θέση του είναι ένα λαστιχάκι (που κρατάει τον αέρα μέσα) αεροστεγώς αν καταφέρεις και το βάλεις στην θέση του θα φτιάξει. Αν το λαστιχάκι εχει φθείρει με τον καιρό πρέπει να κάπως να βρεις να το κλείσεις. :P

Αλλιως μπορείς να το βγάλεις τελείως και να δεις μια τρύπα θα τραβήξεις αυτό λάστιχο που είναι σαν καλαμάκι μεσα από την τρύπα θα κανεις εναν κόμπο και έτσι να φτιάξεις εναν αυτοσχέδιο μηχανισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
'Ολοι μας έχουμε αντιμετωπίσει πρόβλημα με το καζανάκι, εγώ μπορώ να μετρήσω τουλάχιστον 3 φορές σε 3 διαφορετικά σπίτια. Μια από αυτές κατάφερα να το φτιάξω μόνη μου γιατί δεν είχε και κανένα σοβαρό πρόβλημα, τις άλλες όμως έφερα υδραυλικό (τη μια γιατί θα πλήρωνε ο ιδιοκτήτης και την άλλη γιατί ήθελα κι αλλαγή λεκάνης). Δεν έκατσα όμως να δω τι έκαναν, οπότε δεν έμαθα.
Τώρα έχω το εξής πρόβλημα: χάθηκε το "καπάκι" του κουμπιού, έβαλα άλλο και από τότε το καζανάκι στάζει μερικές φορές. Η λογική μου λέει πως το νέο κουμπί κάποιες φορές αφήνει κάτι πατημένο μέσα και συνεχίζει να βγαίνει νερό (το νέο κουμπί μπορεί να μείνει και μέσα μετά από πάτημα, αλλά ακόμα και όταν το ζορίσεις να επανέλθει μπορεί να συνεχίζει να στάζει).
Τι είναι τούτο? Πως το φτιάχνουμε?


αν βγάλεις το νέο κουμπί, και πατάς τον μηχανισμό;
γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν μπορώ καν να βγάλω το κουμπί! Χρειάζεται κάποιου είδους βεντούζα για να βγει από εκεί που είναι (το κουμπί συνδέεται με τον μηχανισμό με ένα ραβδωτό στικάκι το οποίο έχει σφηνώσει και δεν υπάρχει κενό γύρω γύρω. Το κουμπί είναι ακριβώς στο ύψος του καπακιού, με αρκετό χώρο στο περίγυρο για κάτι λεπτό σαν χαρτί). Το "αστείο" είναι πως αυτό το κουμπί θα έπρεπε να είναι απολύτως συμβατό με το καζανακι γιατί υπήρχε ήδη στο σπίτι σαν ανταλλακτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Βγαζεις το σωλινακι απο το κουμπι και μετα πατας απο μεσα το κουμπι και βγαινει απο την εξω. Αλλιως βγαλε φοτο να καταλαβουμε τι γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top