• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πλαστική μύτης σε πλαστικό χειρουργό ή σε ΩΡΛ;

HappyDays

Νεοφερμένος

Η HappyDays αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Επειδή βλέπω ότι γίνεται πολύ συζήτηση για το ποιός είναι ο κάλυτερος γιατρός για μια ρινοπλαστική, εγώ θα ήθελα να ξεκινήσω μια συζήτηση για το ποιός είναι ο κατάλληλος γιατρός για μια ρινοπλαστική. Στην αγορά, συνήθως αυτό που συμβαίνει είναι ότι είτε την επέμβαση την κάνει ένας πλαστικός χειρουργός, που συνεργάζεται με έναν ΩΡΛ, όταν συνυπάρχουν και λειτουργικά προβλήματα, που πρέπει να διορθωθούν ή ένας ΩΡΛ που δηλώνει ειδικός πλαστικής μύτης, που τα κάνει όλα. Θέμα τιμής δεν τίθεται γιατί και στη μια και στην άλλη περίπτωση οι τιμές είναι ίδιες, ανταγωνισμός γαρ.
Η γνώμη μου είναι ότι είναι καλύτερα ο κάθε ειδικός να κάνει τη δική του δουλειά, δηλαδή ο πλαστικός να κάνει την πλαστική της μύτης, δηλαδή το αισθητικό κομμάτι και ο ΩΡΛ να κάνει το λειτουργικό κομμάτι και όχι ένας ΩΡΛ να τα κάνει όλα. Στο κάτω κάτω της γραφής, πας για να διορθώσεις μεν τη μύτη σου, αλλά αυτή βρίσκεται στο πρόσωπο, δεν είναι ένα ξεχωριστό κομμάτι. Δηλαδή, ως παράδειγμα, μπορεί να χρειάζεται να μικρύνει λίγο η μύτη και να αυξηθεί λίγο το πηγούνι, για να έχεις τις ιδανικές αναλογίες. Αυτό θα στο εντοπίσει και θα στο κάνει ο πλαστικός και όχι ο ΩΡΛας. Και αν το δει ο ΩΡΛας. δεν θα στο πει, γιατί δεν θα μπορεί να το κάνει ή δεν θα μπορεί να το κάνει καλά, όσο τουλάχιστον ένας πλαστικός. Γι' αυτό, για να σου κάνει σωστές αναλογίες στο προφίλ, ο ΩΡΛας μπορεί να σου μικρύνει περισσότερο τη μύτη, αφού δεν θα μπορεί να σου μεγαλώσει λίγο το πηγούνι. Ως παράδειγμα το λέω αυτό. Μπορεί φαντάζομαι να υπάρχουν και άλλα τέτοια σε ένα πρόσωπο. Εσείς τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο, ίσως και λίγο άκυρο...ο κάθε ΩΡΛ μπορεί να κάνει πλαστική στην μύτη ή πρέπει να πάρει ειδίκευση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HappyDays

Νεοφερμένος

Η HappyDays αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο, ίσως και λίγο άκυρο...ο κάθε ΩΡΛ μπορεί να κάνει πλαστική στην μύτη ή πρέπει να πάρει ειδίκευση;
Δυστυχώς είμαστε στην Ελλάδα καλή μου, όπου ο καθένας είναι ό,τι δηλώσει.
Είσαι ΩΡΛας και δηλώνεις "ειδικός πλαστικής προσώπου"; Τότε κανείς δεν σε ελέγχει και ο κόσμος σε πιστεύει και σε εμπιστεύεται και...την πατάει.
Κανένας ΩΡΛ στην Ελλάδα δεν έχει μάθει πλαστική, απ' όσο μου έχουν πει. Και σε κανένα δημόσιο νοσοκομείο δεν μαθαίνουν τους ειδικευόμενους να κάνουν αισθητικές επεμβάσεις (και πλαστικούς ακόμα), γιατί δεν έχουν περιστατικά, επειδή ο κόσμος πάει στους ιδιώτες πλαστικούς. Κι αν έχουν στο δημόσιο κανένα πελάτη για αισθητική επέμβαση, δεν το δίνουν να το κάνει ο ειδικευόμενος, γιατί φοβούνται ότι αν κάτι δεν πάει καλά θα χάσουν τον πελάτη. Άσε που οι περισσότεροι το βάζουν παράνομα, οπότε δεν διακινδυνεύουν να το δώσουν σε ειδικευόμενο να το κάνει. Άρα οι ειδικευόμενοι στα δημόσια νοσοκομεία τελειώνουν την ειδικότητα και δεν έχουν "ακουμπήσει" αισθητικό περιστατικό, συνήθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Κοιτα η δικιά μου ΩΡΛ έχει έρθει απο Γερμανία και είδα στο τοίχο με τα πτυχία της ότι έχει παρακολουθήσει σεμινάρια πλαστικής προσωπου.. Αυτό σήμαινει ότι μπορει να πραγματοποιήσει ρινοπλαστική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HappyDays

Νεοφερμένος

Η HappyDays αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Κοιτα η δικιά μου ΩΡΛ έχει έρθει απο Γερμανία και είδα στο τοίχο με τα πτυχία της ότι έχει παρακολουθήσει σεμινάρια πλαστικής προσωπου.. Αυτό σήμαινει ότι μπορει να πραγματοποιήσει ρινοπλαστική;
Εγώ ξέρω ότι σεμινάριο σημαίνει ότι κάθομαι σε μια καρέκλα και ακούω τον expert να μου λέει πως πρέπει να κάνω την επέμβαση. Και αυτό πάλι για κάποιες λίγες μέρες. Αυτό σημαίνει θεωρητική γνώση. Εδώ μιλάμε για επέμβαση και ζωντανά, πρακτικά πράγματα. Εγώ δεν μπορώ να εμπιστευτώ την εμφάνισή μου σε κάποιον που δεν έχει περάσει και από την πρακτική εκπαίδευση του ζωντανού χειρουργείου. Θα έλεγα ότι πειραματόζωο δεν γίνομαι. Θέλω κάποιον που να έχει μάθει σωστά, για αρκετό καιρό, με την επίβλεψη ενός expert και όχι "στου κασίδι το κεφάλι".
Εσύ ποιόν θα επέλεγες για πιλότο για να πας στη Νέα Υόρκη με Boeing 767, έναν που έχει εκπαιδευτεί για 2 χρόνια σε αυτά τα αεροπλάνα, θεωρητικά, σε προσομοιωτές και ως συγκυβερνήτης ή έναν που ξέρει να πετάει μικρά δικινητήρια, αλλά παρακολούθησε και κάποια σεμινάρια για το 767; Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Υπάρχουν γιατροί που συνδυάζουν και τις δύο ειδικότητες νομίζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HappyDays

Νεοφερμένος

Η HappyDays αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Gilda, δεν νομίζω να υπάρχει ούτε ένας. Δεν έχω ακούσει ποτέ να έχει κάνει κάποιος γιατρός και τις δυο ειδικότητες, να έχει πάει δηλαδή και να έχει κάνει και πλαστικός και ΩΡΛ. Έχω ακούσει μόνο κάποιους ΩΡΛάδες που δηλώνουν "ειδικοί πλαστικής προσώπου". Αυτό δεν σημαίνει ότι έχουν την ειδικότητα, αλλά ότι έχουν παρακολουθήσει (στην καλύτερη των περιπτώσεων) κάποια σεμινάρια.
Βέβαια ξέρω από την άλλη ότι ο κάθε πλαστικός για να πάρει ειδικότητα κάνει και 6 μήνες ΩΡΛ. Αν εννοείς αυτό, τότε ίσως κάποιοι πλαστικοί να είναι και ρινο-πλαστικοί. Το ανάστροφο δεν έχω ακούσει να συμβαίνει.
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ένας ΩΡΛάς που δηλώνει "ειδικός πλαστικής προσώπου" έχει αυτοβαπτιστεί έτσι, γιατί στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

star80

Νεοφερμένος

Η star80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Υπάρχουν γιατροί που συνδυάζουν και τις 2 ειδικότητες. Ωρυλά=χειρουργος κεφαλής και τραχήλου.Στο εξωτερικό ονομάζεται ENT and facial plastic surgery.Όλα βεβαια κρίνονται εκ του αποτελέσματος.Ψάξε καλά τον καλύτερο απλά είτε είναι ωρυλά είτε πλαστικός για το πρόσωπο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
θα προτιμουσα πλαστικο χειρουργο για καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα..βεβαια αν συνδυαζονταν και οι δυο ειδικοτητες στο προσωπο ενος γιατρου θα ηταν προτιμοτερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psipsina123

Νεοφερμένος

Η psipsina123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά!!Μόλις γράφτηκα στο φορουμ, το οποιο άρχισα να διαβαζω πριν 3 χρονια για να ειμαι ειλικρινης. Το γεγονος οτι γραφουν ατομα που εχουν κανει επεμβαση ειναι πολυ σημαντικο κατα την γνωμη μ γιατι διαβαζεις πραγματα που δν λενε οι διαφημιστικες σελιδες των γιατρων..Λοιπον να σας πω και εγω το προβλημα μου, ειμαι φοιτητρια στο 5 ετος και το τεραστιο κομπλεξ με την μυτη μου αρχισε απο το λυκειο, δν ειναι κ απαισια οκ αλλα εχει το γνωστο καμπουρακι, υβο νομιζω το λενε, και μια κλιση λιγο γαμψη. Επισης εχω και στραβο διαφραγμα με αποτελεσμα να μην αναπνεω καθολου καλα. Επειδη τα οικνομικα μας λογω κρισης δν ειναι πολυ καλα, εγω δν εργαζομαι και σπουδαζω σε αλλη πολη, δν εχω την πολυτελεια να παω σε 5-6 γιατρους καθως το κοστος των ραντεβου ειναι απαγορευτικο για εμενα. Αναρωτιεμαι αν καλυπτει μερος της επεμβασης(πλαστικη και διαφραγμα)το ικα οπου ειμαι ασφαλισμενη..πριν καποιους μηνες που ειχα παει σε μια ωρλ στ ικα, μ χε πει οτι θα με στειλει σε καποιους γιατρους σε ενα δημοσιο νοσοκομειο θα δωσω και 200-300 ευρω παραπανω κ θα μ την πειραξουν κ λιγο ειπε..ομως εγω φοβαμαι, κ ελεγα να παω στον Β.Π..... γτ ειδα στο σαιτ του οτι μερος της επεμβασης καλυπτεται απο την ασφαλεια. Αλλα με αυτα που εχω διαβασει αρχιζω και αναθεωρω.. Πραγματικα δν ξερω τι να κανω, δν αναπνεω καλα κ επειγη λιγο το πραγμα , απ την αλλη ειναι κ το αισθητικο που με ριχνει ψυχολογικα.. Συγγνωμη που σας επριξα αλλα ειμαι πολυ μπλεγμενη κ δν εχω που αλλου να στραφω, οποιος ξερει καποιον καλο και οσο γινετε οικονομικο γιατρο ας κανει ενα κοπο και ας μ απαντησει σας παρακαλω.. Και παιδια κακα τα ψεματα στην ελλαδα του 2013 ζουμε, εχει πεσει πολυ χαμηλα το βιωτικο μας επειπεδο και το οικονομικο παιζει ρολο, ας το δουν αυτο οι γιατροι γιατι ειναι ανεπιτρεπτο να μην εχουν κατεβασει τετοιους καιρους τις τιμες.. Σας ευχαριστω για το χρονο σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ωρλ και μόνιο ωρλ ......... Απορω με ποια λογικη προτιμάτε τους πλαστικους ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

HappyDays

Νεοφερμένος

Η HappyDays αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Υπάρχουν γιατροί που συνδυάζουν και τις 2 ειδικότητες. Ωρυλά=χειρουργος κεφαλής και τραχήλου.Στο εξωτερικό ονομάζεται ENT and facial plastic surgery.Όλα βεβαια κρίνονται εκ του αποτελέσματος.Ψάξε καλά τον καλύτερο απλά είτε είναι ωρυλά είτε πλαστικός για το πρόσωπο!
Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει ειδικότητα "κεφαλής-τραχήλου". Αυτό είναι ένα εφέυρημα μάρκετινγκ από κάποιους για να τσιμπήσουν πελάτες. Στο εξωτερικό, που αναφέρεσαι" υπάρχει ως εξειδίκευση το "Facial Plastic Surgery", αλλά το λέει και από μόνος του ο τίτλος, είναι PLASTIC SURGERY και δεν είναι ΕΝΤ (δηλαδή ΩΡΛ- EarNoseThroat). Σε ένα συμφωνώ απόλυτα: ΨΑΞΕ. Και μην πέφτεις στις παγίδες του marketing και των ψυθίρων της "γειτόνισσας" ή του "φίλου".

ωρλ και μόνιο ωρλ ......... Απορω με ποια λογικη προτιμάτε τους πλαστικους ...
Με την ίδια λογική που χρησιμοποιείς κι εσύ όταν έχεις χτυπήσει το αυτοκίνητό σου. Δεν πηγαίνεις σε έναν που φτιάχνει προφυλακτήρες, αλλά σε έναν που ξέρει από φαναρτζίδικη δουλειά, αλλά κάνει και καλό βάψιμο και θα σου ελέγξει αν έχει χτυπηθεί και κάπου η μηχανή και όλα αυτά θα τα κάνει για να έχεις ένα καλό συνδυαστικά αποτέλεσμα κι όχι έναν πολύ ωραίο προφυλακτήρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Με την ίδια λογική που χρησιμοποιείς κι εσύ όταν έχεις χτυπήσει το αυτοκίνητό σου. Δεν πηγαίνεις σε έναν που φτιάχνει προφυλακτήρες, αλλά σε έναν που ξέρει από φαναρτζίδικη δουλειά, αλλά κάνει και καλό βάψιμο και θα σου ελέγξει αν έχει χτυπηθεί και κάπου η μηχανή και όλα αυτά θα τα κάνει για να έχεις ένα καλό συνδυαστικά αποτέλεσμα κι όχι έναν πολύ ωραίο προφυλακτήρα.

Ο ώρλ ειναι ειδικος ιατρός για τα θέματα μύτης και διαφραγματος ο πλαστικος ειναι λιγοτερο ειδικος . Όταν εχεις πρόβλημα με το διαφραγμα καλο ειναι να εμπιστεύεστε ώρλ γιατι αυτός γνωρίζει καλύτερα απο τον καθένα την περιοχη κεφαλή τραχήλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HappyDays

Νεοφερμένος

Η HappyDays αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ο ώρλ ειναι ειδικος ιατρός για τα θέματα μύτης και διαφραγματος ο πλαστικος ειναι λιγοτερο ειδικος . Όταν εχεις πρόβλημα με το διαφραγμα καλο ειναι να εμπιστεύεστε ώρλ γιατι αυτός γνωρίζει καλύτερα απο τον καθένα την περιοχη κεφαλή τραχήλου
Φυσικά και κάνεις λάθος. Το λέει και από μόνο του. ΩΡΛ=ΩτοΡινοΛαρυγγολόγος. Δηλαδή δεν είναι "κεφαλής-τραχήλου" έτσι όπως για λόγους μάρκετινγκ θέλουν να παρουσιάζονται οι ΩΡΛάδες. Είναι για τη μύτη, τα αυτιά και το λάρυγγα. Ο πλαστικός είναι αυτός που ξέρει και για τα υπόλοιπα στοιχεία του προσώπου και του κεφαλιού. Ό πλαστικός είναι αυτός που ξέρει όλες τις αναλογίες του προσώπου και πως να τις πετύχει. Ο ΩΡΛ ξέρει για τη μύτη and that 's it. Όταν θέλεις διάφραγμα, πάς σε ΩΡΛ. Όταν θέλεις πλαστική μύτης πάς σε πλαστικό.

Και για τα προηγούμενα, βρήκα και αυτό. Μπόρεί να φανεί χρήσιμο: https://ρινοπλαστικη.com/el/CNT/πλαστικοςμυτηςωρλ.aspx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Φυσικά και κάνεις λάθος. Το λέει και από μόνο του. ΩΡΛ=ΩτοΡινοΛαρυγγολόγος. Δηλαδή δεν είναι "κεφαλής-τραχήλου" έτσι όπως για λόγους μάρκετινγκ θέλουν να παρουσιάζονται οι ΩΡΛάδες. Είναι για τη μύτη, τα αυτιά και το λάρυγγα. Ο πλαστικός είναι αυτός που ξέρει και για τα υπόλοιπα στοιχεία του προσώπου και του κεφαλιού. Ό πλαστικός είναι αυτός που ξέρει όλες τις αναλογίες του προσώπου και πως να τις πετύχει. Ο ΩΡΛ ξέρει για τη μύτη and that 's it. Όταν θέλεις διάφραγμα, πάς σε ΩΡΛ. Όταν θέλεις πλαστική μύτης πάς σε πλαστικό.

Oσόι έχουν πρόβλημα έστω και μικρο λειτουργικό πρέπει να απευθύνονται σε ώρλ . Δε θα πάω σε φαρνατζη να μου φτιάξει την μηχανή του αυτοκινητου ...


Μέσα στην ειδικότητα του ώρλ έχει 6 μήνες πλαστική και 6 μήνες νεύροχειρουργική ο πλαστικος έχει 6μημο στην ώρλ κατεπιλογην
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

HappyDays

Νεοφερμένος

Η HappyDays αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Oσόι έχουν πρόβλημα έστω και μικρο λειτουργικό πρέπει να απευθύνονται σε ώρλ . Δε θα πάω σε φαρνατζη να μου φτιάξει την μηχανή του αυτοκινητου ...
Η αρχική ερώτηση έχει γίνει για ΑΙΣΘΗΤΙΚΑ και ΟΧΙ ΓΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ προβλήματα της μύτης.
Συμφωνώ, όταν έχεις λειτουργικό πρόβλημα πας στον ΩΡΛ.
Όταν έχεις αισθητικό πρόβλημα πας στον πλαστικό χειρουργό.
Όταν έχεις και τα δυο, πας σε πλαστικό που συνεργάζεται με ΩΡΛ. Κι έτσι διορθώνεις σωστά και τα 2 σε μια επέμβαση.

Να ξεχωρίσουμε:
...άλλο η ρινοπλαστική και
...άλλο η διαφραγματοπλαστική.
Η πρώτη διορθώνει αισθητικά τη μύτη και η δεύτερη διορθώνει λειτουργικά τη μύτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Η αρχική ερώτηση έχει γίνει για ΑΙΣΘΗΤΙΚΑ και ΟΧΙ ΓΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ προβλήματα της μύτης.
Συμφωνώ, όταν έχεις λειτουργικό πρόβλημα πας στον ΩΡΛ.
Όταν έχεις αισθητικό πρόβλημα πας στον πλαστικό χειρουργό.
Όταν έχεις και τα δυο, πας σε πλαστικό που συνεργάζεται με ΩΡΛ. Κι έτσι διορθώνεις σωστά και τα 2 σε μια επέμβαση.

Γιατι να μην πας σε ώρλ που να συνεργάζεται με πλαστικό πρώτα κοιτάς να κυλάει το αμάξι και μετα κοιτάς τα Φρού φρού και τα αρώματα

Οι περισσοτεροι πανε για πλαστική γιατι έχουν πρόβλημα στην αναπνοή αλλα ταυτόχρονα θέλουν να φτιάξουν και αισθητικά την μύτη τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HappyDays

Νεοφερμένος

Η HappyDays αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Οι περισσοτεροι πανε για πλαστική γιατι έχουν πρόβλημα στην αναπνοή αλλα ταυτόχρονα θέλουν να φτιάξουν και αισθητικά την μύτη τους
Άρα πας σε έναν πλαστικό (για να σου φτιάξει το αισθητικό πρόβλημα), ο οποίος συνεργάζεται με έναν ΩΡΛ (για να διορθώσεις ταυτόχρονα και το λειτουργικό κομμάτι του θέματος). Η τιμή είναι η ίδια, άρα οικονομικό θέμα δεν υπάρχει.
Το θέμα είναι αποκλειστικά και μόνο να σου φτιάξει το αντίστοιχο πρόβλημα ο κάθε ειδικός (κι όχι να το παίζει "ειδικός" και "ξερόλας").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragneel

Νεοφερμένος

Ο dragneel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Αν και παλιό το μήνυμα, θα ήθελα να κάνω ένα σχολιασμό για καλύτερη ενημέρωση του κοινού, μιας και οι ανακρίβειες που διάβασα είναι αρκετές, και θεωρώ ότι οποιοσδήποτε πιθανά έπεσε σε αυτό το thread θα ταν καλό να έχει μια πιο σφαιρική εικόνα.
Αρχικά, είμαι φοιτητής Ιατρικής, οπότε θεωρώ ότι έχω μια κάπως καλύτερη εικόνα των πραγμάτων.

Θέλω να σχολιάσω 3 πράγματα:
1) Ο επικίνδυνος/κακός χειρουργός είναι ο περιστασιακός χειρουργός. Τι θέλω να πώ; Είναι καλύτερα να πάτε σε έναν ΩΡΛ που κάνει κυρίως πλαστικές μύτης στην πρακτική του, παρά σε έναν πλαστικό που κάνει κυρίως ενθέματα στήθους και περιστασιακά κάνει και καμιά μύτη(και το αντίστροφο). Αυτό γιατί αποδεδειγμένα, όσο περισσότερα ίδια χειρουργεία κάνεις, τόσο περισσότερη εμπειρία αποκτάς και άρα λιγότερες επιπλοκές κτλ.

2) Ο ολοκληρωμένος τίτλος της ειδικότητας ΩΡΛ που λαμβάνει κανείς είναι "Ωτορινολαρυγγολόγος - Χειρουργός Κεφαλής και Τραχήλου". Είναι πραγματικά μια από τις παλαιότερες και πιο ευρείες ειδικότητες, οπότε σε καμία περίπτωση δεν κάνει μόνο λάρυγγα μύτη αυτιά όπως είπε κάποιος παραπάνω. Οτιδήποτε από τον τράχηλο(λαιμό) και πάνω, με εξαίρεση μάτια, εγκέφαλο, δόντια, μπορεί θεωρητικά να το ακουμπήσει ένας ΩΡΛ. Έτσι υπάρχουν ΩΡΛ που κάνουν από αμυγδαλές/διάφραγμα μέχρι θυρεοειδεκτομές, καρκίνους στόματος, πλαστικές μύτης/αυτιών και όγκους υπόφυσης (δομή που βρίσκεται σε άμεση σχέση με τον εγκέφαλο, γι'αυτό χρειάζεσαι σίγουρα χρόνια εμπειρίας στο εξωτερικό). Φυσικά όμως, δεν μπορείς να κάνεις λίγο απ'όλα και να είσαι και καλός. Γι'αυτό υπάρχουν υποεξειδικεύσεις(fellowships) και κάθε ΩΡΛ που σέβεται τον εαυτό του, επιδιώκει τέτοιες, κυρίως στο εξωτερικό, μιας και στην Ελλάδα είναι αρκετά χαλαρά τα πράγματα, και όντως εδώ ότι δηλώσεις είσαι.

3) Αν ήθελα πλαστική μύτης, θα κοίταγα πρώτα για έναν έμπειρο χειρουργό, που κάνει πολλές κάθε χρόνο, έχει καλά αποτελέσματα και μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Επίσης κατά προτίμηση θα ήθελα κάποιον που να έχει κάνει κάποιο fellowship εξωτερικό, αυτά που γράφουν για σεμινάρια, συνέδρια κτλ, δεν είναι τόσο ουσιαστικά, μιας και εκεί δεν παίρνεις hands-on εξάσκηση. Οπότε προσωπικά δεν θα με ένοιαζε τόσο αν είναι πλαστικός ή ΩΡΛ με εξειδίκευση στην πλαστική, όσο το κατά πόσο είναι καταρτισμένος για να κάνει ρινοπλαστικές. Τώρα, σε δύο εξίσου καλούς χειρουργούς με καλό βιογραφικό, ίσως να διάλεγα τον ΩΡΛ, μιας και έχει εξασκηθεί κατα τη διάρκεια της ειδικότητας του μόνο με δομές προσώπου και ξέρει την ανατομία του απ'έξω, οπότε θα μπορούσε να με βοηθήσει περισσότερο αν είχα και λειτουργικό ζήτημα μύτης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top