Ολυμπιακοί αγώνες Ριο 2016

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.


Η Στεφανίδη περνάει μισό κεφάλι τον Πετούνια και ο Γιαννιώτης περνάει 1 κεφάλι την Στεφανίδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.


Η Στεφανίδη περνάει μισό κεφάλι τον Πετούνια και ο Γιαννιώτης περνάει 1 κεφάλι την Στεφανίδη.

Εντάξει, πολύς κόσμος περνάει σε ύψος τον Πετρούνια η αλήθεια είναι :P

Για να κάνουμε και μια ανασκόπηση λοιπόν, δεδομένου του αριθμού των αθλητών που κατέβηκαν στους συγκεκριμένους Ολυμπιακούς (ο μικρότερος για τους αγώνες που συνέβησαν από '96 και πέρα), τα μετάλλια της ελληνικής ομάδας είναι (απροσδόκητα) αρκετά.
Υπήρχαν περισσότερα και από το Πεκίνο και από το Λονδίνο, σε μια μικρότερη αποστολή και όπως έχω πει για αρκετούς από εμάς που είμαστε αδαείς και ίσως δεν παρακολουθούμε συχνά τι συμβαίνει σε κάποια αγωνίσματα, κυρίως τον Πετρούνια περιμέναμε.

Κατά τ' άλλα η οργάνωση φάνηκε χωρίς προβλήματα τελικά. τηλεοπτικά έστω, και ας μην υπήρχαν τόσο όμορφες εγκαταστάσεις όσο στους δύο προηγούμενους αγώνες. Ίσως ο καιρός να μη βόλευε για να γίνουν οι Αγώνες σε τέτοιο μέρος, τέτοια εποχή αλλά ευτυχώς οι αναβολές ήταν σχετικά λίγες, απλά πολύ συχνά υπήρχε βροχή.
Όσον αφορά τις τελετές έναρξης/λήξης, προσωπικά δεν μου άρεσε καμία από τις δύο. Η τελετή λήξης ξέρουμε ότι πέραν του πρωτοκόλλου (σβήσιμο βωμού -ο οποίος επίσης δεν μου άρεσε αυτή τη φορά παρόλο που φαίνεται γλυκό το μήνυμα γύρω από τον τρόπο επιλογής του- παράδοση Ολυμπιακής σημαίας στην επόμενη πόλη) πλέον κυρίως αποτελεί ένα πάρτι για την διοργανώτρια χώρα και κυρίως βασίζεται στη μουσική της. Περίμενα ότι δεν θα μου άρεσε, και έτσι συνέβη.
Στην τελετή έναρξης ωστόσο, έχουμε συνηθίσει να γίνεται μια αφήγηση της ιστορίας της διοργανώτριας πόλης και αυτή να έρχεται στο μάτι μας με τρόπο θεαματικό. Δεν μου έδωσαν αυτήν την εντύπωση οι βραζιλιάνοι και σε συνδυασμό με την πολλή τοπική μουσική που υπήρχε και στην τελετή έναρξής τους, δεν μπόρεσε να μου κρατήσει το ενδιαφέρον ούτε εκείνη.
Όσον αφορά τη μετάδοση της ΕΡΤ, δεν έχω κάποιο παράπονο. Αρκετά αθλήματα, μέσα σε αυτά και αρκετά όχι τόσο δημοφιλή στη χώρα μας (handball, ιππασία πχ.) μεταδόθηκαν και το ίσως αρνητικό που βρίσκω είναι ότι δεν μεταδόθηκαν κάποιοι προκριματικοί ελλήνων αθλητών ίσως (πχ. του Μάρα ή της Κορακάκη) πράγμα που παρόλα αυτά δεν με ενοχλεί τόσο καθώς προτιμώ να μεταδοθούν όσα περισσότερα αθλήματα και όσο περισσότεροι τελικοί σε αυτά είναι δυνατόν.

Πλέον, ας ελπίσουμε ότι δεν θα είναι πολύ αρνητικές οι συνέπειες στο κράτος της Βραζιλίας και ότι θα χρησιμοποιηθούν όντως με κάποιον τρόπο όποιες εγκαταστάσεις δημιουργήθηκαν για τους αγώνες.

Αναμένουμε και την διοργάνωση του Τόκιο λοιπόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το Τόκιο πιστεύω θα κάνει τους καλύτερους Ολυμπιακούς μετά από εμάς :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top