• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Χάπια καφείνης;

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Παιδιά, μη γελάσετε, αλλά σκέφτομαι να ξεκινήσω κι εγώ χαπάκια καφεϊνης, για το λόγο ότι φοβάμαι ότι οι πολλοί καφέδες που πίνω θα μου δημιουργήσουν πρόβλημα στα δόντια. :redface:
Τι λέτε;

Έχω βρει αυτό.

Πίνω 2 καφέδες την ημέρα, συνήθως αυτούς. Είναι αρκετοί βαρύς και σκούρος και τον πίνω με πολύ αργούς ρυθμούς.

Λέτε να τον αντικαταστήσω με χαπάκια ή να πάρω καμιά λευκαντική και αφού τελειώνω κάθε καφέ, να βουρτσίζω τα δόντια μου;

Ξέρω μπορεί να ακούγεται χαζό, αλλά 2 καφέδες την ημέρα με αργή κατανάλωση, καθημερινά, νομίζω μπορεί να δημιουργήσει θέμα.

Οι issimo έχουν 155mg καφεϊνης έκαστος. Το επιτρεπτο όριο ημερησιας κατανάλωσης είναι 400-500mg στους ενήλικες. Πρέπει όμως να συνυπολογισεις το τσάι, την κοκα κολα, την σοκολάτα, κάποιους καρπούς και φυλλωδη λαχανικά που περιέχουν καφεΐνη. Αν τα χαπια περιέχουν 200mg το καθένα, με δύο χαπια φτανεις το όριο, και θα πρέπει να περιορισεις την κατανάλωση των υπόλοιπων κεφεϊνουχων. Η καφεΐνη, δεν ξέρω τι γνώμη έχουν οι υπόλοιποι, καθως οι αποψεις διίστανται, είναι όμως εθιστική. Δοκίμασε να μην πιεις καφέ μια μέρα, και θα δεις ότι θα έχεις πονοκεφάλους, κοπωση. Η λειτουργία του εγκεφάλου αλλάζει αν δεν πιείς καφέ. Γνώμη μου είναι να μην αυξησεις την ποσότητα καφεΐνης που προσλαμβανεις ξεκινώντας χαπια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Οι issimo έχουν 155mg καφεϊνης έκαστος. Το επιτρεπτο όριο ημερησιας κατανάλωσης είναι 400-500mg στους ενήλικες. Πρέπει όμως να συνυπολογισεις το τσάι, την κοκα κολα, την σοκολάτα, κάποιους καρπούς και φυλλωδη λαχανικά που περιέχουν καφεΐνη. Αν τα χαπια περιέχουν 200mg το καθένα, με δύο χαπια φτανεις το όριο, και θα πρέπει να περιορισεις την κατανάλωση των υπόλοιπων κεφεϊνουχων. Η καφεΐνη, δεν ξέρω τι γνώμη έχουν οι υπόλοιποι, καθως οι αποψεις διίστανται, είναι όμως εθιστική. Δοκίμασε να μην πιεις καφέ μια μέρα, και θα δεις ότι θα έχεις πονοκεφάλους, κοπωση. Η λειτουργία του εγκεφάλου αλλάζει αν δεν πιείς καφέ. Γνώμη μου είναι να μην αυξησεις την ποσότητα καφεΐνης που προσλαμβανεις ξεκινώντας χαπια.
Τελικά από τότε που έγραψα το μήνυμα, έχω κόψει τους καφέδες και πίνω συνήθως 1 χάπι καφεϊνης τη μέρα, σπανίως δύο. Πάντα μετά το πρωινό / αφού έχω φάει κάτι. Τα παίρνω από μαγαζί με συμπληρώματα άθλησης κάπου στα 10 ευρώ τα 100 tabs! :)

Επειδή κάποιος μου είχε στείλει μήνυμα, να πω ότι δεν τα συστήνω σε άτομα που έχουν ευαισθησία στην καφεϊνη. Μερικοί άνθρωποι είναι υπερευαίσθητοι στην καφεϊνη και τους πιάνουν τρέμουλα, πόνοι στο στομάχι, ανησυχία στον ύπνο κτλ.

Καφέ πλέον πίνω μόνο όταν βγαίνω έξω με φίλους, κι αυτό όχι πάντα και ποτέ αν έχω πάρει 2 caffeine tabs.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελικά από τότε που έγραψα το μήνυμα, έχω κόψει τους καφέδες και πίνω συνήθως 1 χάπι καφεϊνης τη μέρα, σπανίως δύο. Πάντα μετά το πρωινό / αφού έχω φάει κάτι. Τα παίρνω από μαγαζί με συμπληρώματα άθλησης κάπου στα 10 ευρώ τα 100 tabs! :)

Επειδή κάποιος μου είχε στείλει μήνυμα, να πω ότι δεν τα συστήνω σε άτομα που έχουν ευαισθησία στην καφεϊνη. Μερικοί άνθρωποι είναι υπερευαίσθητοι στην καφεϊνη και τους πιάνουν τρέμουλα, πόνοι στο στομάχι, ανησυχία στον ύπνο κτλ.

Καφέ πλέον πίνω μόνο όταν βγαίνω έξω με φίλους, κι αυτό όχι πάντα και ποτέ αν έχω πάρει 2 caffeine tabs.

Είναι 200mgr; Επίσης μιας και παίρνεις κάθε μέρα ένα, κάνεις κάποιο κύκλο διακοπής; Γιατί το παίρνεις μετά το φαγητό, όταν δεν έχεις φάει δεν απορροφάται καλύτερα;

Edit 1: Το /my δεν δουλεύει στο chat. Επίσης θα πρότεινα αν είναι δημιουργώ custom command //leksi /giphy car, να λειτουργεί ως command το giphy.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Είναι 200mgr; Επίσης μιας και παίρνεις κάθε μέρα ένα, κάνεις κάποιο κύκλο διακοπής; Γιατί το παίρνεις μετά το φαγητό, όταν δεν έχεις φάει δεν απορροφάται καλύτερα;

Edit 1: Το /my δεν δουλεύει στο chat. Επίσης θα πρότεινα αν είναι δημιουργώ custom command //leksi /giphy car, να λειτουργεί ως command το giphy.
Ναι 200mg per tab είναι. Τα παίρνω κάθε μέρα εδώ και πάνω από χρόνο. Τα παίρνω πάντα με φαγητό γιατί ξέρω ότι η καφεινη χτυπάει στο στομάχι και δεν θέλω να πάθω τίποτα κι επειδή είναι πολλά τα mg.

ΥΓ: Μήπως εννοείς το /me ;
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ μια περίοδο έπαιρνα χάπια πράσινου καφέ, τα οποία ουσιαστικά περιείχαν καφεΐνη. Αν το ψάξει κανείς θα δει ότι υπάρχουν ισχυρισμοί ότι ο πράσινος καφές (δηλ. άψητος και ακατέργαστος καφές, πριν ψηθεί και πάρει το χρώμα που ξέρουμε) συντελεί στην απώλεια βάρους. Είναι αλήθεια ότι έχασα βάρος, φυσικά έκανα και δίαιτα, και μου φάνηκε ότι έχασα γρηγορότερα από ό,τι μόνο με δίαιτα...
Επειδή περιείχαν αρκετή καφεΐνη είχα μερικές φορές αϋπνίες αν και έπαιρνα 1-2 χάπια μόνο το πρωί, γιατί μετά το μεσημέρι αν τα έπαιρνα δε θα έκλεινα μάτι όλη νύχτα!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
@grtt θυμάσαι πόσα mg caffeine είχε το καθένα;
 

tasotheo21

Νεοφερμένος

Ο tasotheo21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
έχεις δοκιμάσει βαιλικο πολτό με τζινσεν ? κάποτε που χρειάστηκα πήρα από το φαρμακείο και έκανα δουλειά
 
Τελευταία επεξεργασία:

astratom

Νεοφερμένος

Ο astratom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Για ποιο λόγο πίνετε χάπια βρε παιδιά; Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω γιατί να επιβαρύνουμε τον οργανισμό μας με αχρειαστα φάρμακα σε νεαρές ηλικίες. Στα γεράματα θα παίρνουμε ποιος ξέρει πόσα φάρμακα, γιατί να παίρνουμε τώρα αχρειαστα φάρμακα; Πέτρο γιατί χρειάζεσαι καθημερινά τόση πολλή καφεΐνη; Να πω ένας χειρουργός που θα χειρουργεί με τις ώρες ή ένας πιλότος ξέρω γω, ίσως θέλει να είναι ξύπνιος. Μη γεμίζετε τον οργανισμό σας με φάρμακα χωρίς λόγο!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Himela εγώ δεν είμαι της άποψης ότι χάπι == απαραίτητο κακό. Μπορείς να πάρεις μια ουσία, στη προκειμένη την καφεΐνη, είτε από τροφή είτε από χάπι. Ο καφές επίσης έχει το μειονέκτημα ότι χαλάει και τα δόντια (ειδικά αν είναι βαρύς και περιέχει και ζάχαρη και πίνεις και 2 και 3 τη μέρα). Είμαι υπέρ των τεχνιτών λύσεων όποτε είναι εφικτό και δεν είμαι καθόλου αρνητικά προιδεασμένος στο να κατεβάζω χάπια :lol:

Αυτό που προέχει είναι να ξέρουμε τα όρια και να μην το παρακάνουμε με τις δοσολογίες.
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Ε δεν πάει έτσι βρε παιδιά, σιγά μην αρχίσουμε να ψάχνουμε και χάπια.... ουίσκι, τσαγιού ή βότκας !
Ο καφές, δεν είναι μόνο η καφεΐνη που περιέχει, είναι και η αφύπνιση των αισθήσεων, η απόλαυση του ουρανίσκου, ακόμα ακόμα αν θέλετε...αιτία συνάντησης, κοινωνικό πρόσχημα, λόγος συναναστροφής!
Δηλαδή, είναι συνδετικός κρίκος σε μια κοινωνία με προβλήματα επικοινωνίας, με μια λέξη είναι η λύση :D
Κρίμα να καταντήσει χαπάκι, δε νομίζετε; :/:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Ε δεν πάει έτσι βρε παιδιά, σιγά μην αρχίσουμε να ψάχνουμε και χάπια.... ουίσκι, τσαγιού ή βότκας !
Ο καφές, δεν είναι μόνο η καφεΐνη που περιέχει, είναι και η αφύπνιση των αισθήσεων, η απόλαυση του ουρανίσκου, ακόμα ακόμα αν θέλετε...αιτία συνάντησης, κοινωνικό πρόσχημα, λόγος συναναστροφής!
Δηλαδή, είναι συνδετικός κρίκος σε μια κοινωνία με προβλήματα επικοινωνίας, με μια λέξη είναι η λύση :D
Κρίμα να καταντήσει χαπάκι, δε νομίζετε; :/:
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Είδες? Σιγά μη μπορούσε να εμπνεύσει ένα χάπι καφεΐνης ένα τόσο ωραίο τραγούδι ;)
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ο καφες ειναι τεχνη! Δεν ειναι το ιδιο να ανοιγεις ενα μπουκαλι και να παιρνεις ενα χαπι με το να αλεθεις φρεσκους σπορους, να βαζεις τον φρεσκοαλεσμενο καφε στο moka pot και να ακους τον εσπρεσσο να αφριζει.
Γιατι παιρνετε χαπια; Αν ο καφες εχει γαλα τα δοντια δεν κιτρινιζουν. Εγω φτιαχνω εναν διπλο εσπρεσσο με αρκετο γαλα και κρεμα γαλακτος το πρωι και εναν λατε το μεσημερι και τα δοντια μου ειναι μια χαρα. Ζαχαρη δεν προσθετω. Καποιες φορες προσθετω μελι, αλλα σπανια πλεον. Συνηθιζεις και μετα σου φαινεται γλυκος και δεν σου αρεσει. Το καταλαβαινω να παιρνεις χαπια επειδη θελεις να ξενυχτησεις για δουλεια ή για διαβασμα, αλλα σε καθημερινη βαση γιατι;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top