• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ανωμαλίες περιόδου

LadyPhantom

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα να ζητησω τη συμβουλή σας σε ένα θέμα. Μιας φίλης μου δεν της έχει έρθει ακόμη η περίοδος για τον αυγουστο. Κατά τη διάρκεια από 10 και μετά είχε κάτι πόνους στη κοιλιά πονοκέφαλο και θεώρησε ότι εντάξει "θα μου έρθει όπου να ναι". Ομως τελειωνει τωρα ο μηνας και ανησυχει.. Απο την αρχη του χρονου μεχρι τον ιουλιο ολα καλα. Άγχος δεν είχε ήταν αρκετά χαλαρή- κορίτσια τι μπορεί να είναι σας παρακαλώ help!! Είναι φυσιολογικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν έχει σεξουαλικές επαφές, τότε να ελέγξει και τη περίπτωση της εγκυμοσύνης.

Κατά τ' άλλα, συμβαίνει καμιά φορά να έχουμε καθυστέρηση, χωρίς να συντρέχει κάποιος ανησυχητικός λόγος. Να παρακολουθήσει τη περίοδό της, κι εφόσον δει πως εξακολουθεί να έχει ανωμαλίες, ας πάει να συμβουλευτεί τον γυναικολόγο της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Να μην ανησυχεί αν έχει ακόμα συμπτώματα pms (που όσο πάνε εντείνονται κιόλας), θα της έρθει, πολλές φορές απορρυθμίζεται το καλοκαίρι με τα μπάνια! Και εγώ είμαι ακριβώς στην ίδια φάση και δεν αντέχω άλλο το περίμενε, κάθε μέρα που ξυπνάω είμαι χειρότερα :P Αν δεν έχει πρηστεί, δεν πονάει, γενικά είναι όπως θα ήταν λίγο πριν τις γόνιμες ημέρες, ας κάνει ένα τεστ εγκυμοσύνης για να αποκλείσει το ενδεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο? Ξέρει κανείς αν είναι φυσιολογικό να αλλάζει ο κύκλος στην ηλικία μου? Εκεί που είχα μια ζωή 27 μέρες κύκλο, ξαφνικά έγινε 23-24. Πηγα αμέσως στον γυναικολογο, μου έκανε εξετάσεις παπ, καλλιέργεια, ηπερηχο και τέτοια αλλά δεν βρήκε τίποτα. Και μου είπε αν συνεχιστεί να ελεγξω τον θυρεοειδη. Επειδή συνεχίστηκε, πηγα σε ενδοκρινολογο και μου ελεγξε θυρεοειδη και μια ορμόνη αλλά κι αυτή δεν βρήκε κάτι. Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο? Υπάρχει τίποτα που να μην σκεφτηκαν να μου ελέγξουν? Δεν με αγχωνει απλά είναι λίγο ενοχλητικο να έχεις τόσο συχνά περίοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Α εγώ έχω πάθει το αντίθετο από εσένα :P Από 23-24 μέρες, τώρα μου κάνει συνήθως ένα μήνα να έρθει. Ή απορρυθμιστηκε λόγω διακοπών ή λόγω διατροφής γιατί η αλήθεια είναι ότι είχα κάτι θέματα,θα μπορουσα να τρώω περισσότερο. Αν και τώρα που το σκεφτομαι ποτε δεν μου έχει αλλάξει ο κύκλος λόγω διακοπών στο παρελθόν, πάντα ήμουν πολύ σταθερή, γι'αυτο μου φαίνεται περίεργο γενικά. Τέλος πάντων, δεν νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας, λογικά σε όλες τις ηλικίες μπορεί να αλλάζει και αφού δεν βρήκε κάτι ο γιατρός σου δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει και εμενα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Και εγώ είχα αντίστοιχες μεταβολές τόσο στη διάρκεια της περιόδου όσο και στις ημέρες του κύκλου μου. Όπως δυστυχώς και στα προέμμηνα συμπτώματα. Νομίζω ότι μεταβολές συμβαίνουν αλλά εφόσον χαρακτηρίζονται από μία σταθερότητα δε τρέχει λόγος ανησυχίας. Δεν μιλώ για περιπτώσεις που ξαφνικά είναι τη μία έτσι και την άλλη αλλιώς, ή για έντονη αιμορραγία/πόνος. Είμαι 26 (επειδή έβαλες το ζήτημα της ηλικίας, Helium), πριν ένα-δυο χρόνια να με ρωτούσες είχα κύκλο 23-24 μέρες ενώ τώρα 26-28. Επίσης παλιότερα είχα και λιγότερες μέρες περίοδο. Όταν μού πρωτοήλθε, είχα κάθε 28 (ακριβώς όμως) τρεις βαριά πέντε μέρες περιόδο, χωρίς καμία ταλαιπώρια. Αυτες ήταν εποχές! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
@SkyBlu τώρα που το λες, κι εγώ έχω πλέον προεμμηνορροϊκά συμπτώματα ενώ πριν δεν είχα. Ωραίες εποχές! Κατάρα! :D θα μεινω με τον μικρό κύκλο δηλαδή!:cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Άμα αλλάζει η συχνότητα και μετά σταθεροποιείται ξανά σε άλλο αριθμό ημερών, πάλι ευχαριστώ να λέτε, εμένα το τελευταίο εξάμηνο οι κύκλοι μου ήταν 30-21-24-32-22-37 μέρες! Και δεν έχω σύνδρομο πολυκυστικών :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top