Δουλεύουμε για να ζούμε ή ζούμε για να δουλεύουμε;

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τα καλύτερα, τα πιο όμορφα πράγματα στη ζωή, δεν μπορείς να τα πληρωθείς, ούτε να τα ξοδέψεις.
Πρέπει να τα δώσεις με την καρδιά σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dalcfu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dalcfu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Δουλεύω για να ζω και για να συνεισφέρω στην οικογένεια. Μου αρέσει η δουλειά μου πολύ και δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα. Πάντα θεωρούσα τον εαυτό μου τυχερό σ' αυτό το θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
κατα την ταπεινή μου άποψη ζούμε για να δουλεύουμε εγώ δεν δουλεύω και πάλι τα έχω όλα και δεν στερούμε κάτι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όσοι πιστεύετε ότι ζούμε για να δουλεύουμε, το λέτε από την άποψη ωρών ή από την άποψη ότι κάνεις δεν κάνει ότι του αρέσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Οταν ειμαστε ευχαριστημενοι με την ζωη μας,εχουμε αρκετους φιλους περναμε γενικα καλα με τις παρεες μας η γενικα με τα ατομα που μας περιβαλλουν,δουλευουμε για να ζουμε!
Οταν ολα μας πανε χαλια, εχουμε μια γενικη απογοητευση απο τα ατομα που μας περιβαλλουν και γενικα την κατασταση την οποια περναμε,μετα απο εναν χωρισμο,μετα απο καποια προσωπικη απογοητευση καπου πρεπει να ξεσπαμε και ζουμε για να δουλευουμε!

Τουλαχιστον αυτη ειναι εμενα η δικη μου κοσμοθεωρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Εγώ πάντως το λέω άπο άποψη ωρών.

Σε εμάς:
Δουλεύεις 8 ώρες όπως είναι και το νόμιμο.
Έχεις μία ώρα διάλειμμα για να φας.
-9 ώρες
40 λεπτά τουλάχιστον να πας.
40 λεπτά να γυρίσεις.
-10.5 ώρες
Και αυτό είναι το νορμάλ.
Υπερωρίες που ενδεχομένως θα σου ζητήσουν.
(και ευτυχώς πληρώνονται ικανοποιητικά)
-11.5 ώρες
-12.5 ώρες
-13.5 ώρες

...

Θεωρώντας ότι χρειάζομαι 7 ώρες ύπνο και λαμβάνοντας υπόψη την ευοίωνη περίπτωση (σχεδόν μηδέν υπερωρίες).
Έχω κατά μέσο όρο 11.5+7=18.5 ώρες απασχολημένες.
Δεδομένου ότι χρειάζομαι περίπου μία ώρα την ημέρα για μετακινήσεις ανάμεσα σε μετρό σπίτι-μετρό δουλειά και τούμπαλιν έχω 24-19.5=4.5 ώρες ανα ημέρα για να


Φάω κάτι.
Να διαβάσω εφημερίδα.
Να δω φίλους-οικογένεια-φίλο.
Να δω καμία ταινία.
Να διαβάσω κανά βιβλίο.
Να πάω καμία βολτίτσα.
Να πάω στο χορό ή στο γυμναστήριο.
Να μπω στο ίντερνετ.
Να σκεφτώ κάτι διαφορετικό από τα άγχη της δουλειάς.
Να χαλαρώσω.

κοκ
κοκ

Και λες ότι κάτι πρέπει να αλλάξω, από κάπου να κόψω.
Και πολλοί συνάδελφοι επέλεξαν να μετακομίσουν κοντά στη δουλειά (είναι σε προάστειο) για να μη χάνουν τα 40λεπτά στις μετακινήσεις.
Στη συνέχεια μιας και πλήρωναν ενοίκιο, πήρανε και ένα δάνειο για να αγοράσουν σπίτι.
Δάνειο το οποίο θα ξεπληρώνουν για χρόνια οπότε δεν τολμάνε να αφήσουν τη δουλειά αν και κάποιοι δηλώνουν κουρασμένοι γιατί ποιος ξέρει τι καλύτερο θα βρούνε και αν και μένουν σε μέρος που δεν τους αρέσει γιατί είναι κοντά στη δουλειά η οποία έχει αρχίσει να τους κουράζει αλλά δεν ξέρουν αν θα βρούν κάτι καλύτερο.
Δεν είναι λίγο ειρωνικό?

Εγώ πάλι επέλεξα να κόψω τον ύπνο και κουτουλάω τα πρωινά.
Αν παραπάνω έκανα κάποιο λάθος στα μαθηματικά, είναι από αυτό :P


Και για να απαντήσω και πιο συγκεκριμένα στην ερώτηση σου:
Την προηγούμενη μου δουλειά την λάτρευα ως αντικέιμενο, ήτανε ίσως ότι ονειρευόμουνα χρόνια πριν.
Και ενώ μου δόθηκε η δυνατότητα να «ανελιχτώ» κούνησα το μαντήλι μου και τους είπα αντίο.
Γιατί οι ώρες δουλειά δε μετριότανε στα δάχτυλα των τριών χεριών :P



Φαντάζομαι φυσικά ότι υπάρχει και η κατηγορία των ανθρώπων που το πρόβλημα δεν είναι οι ώρες, αλλά ότι το αντικείμενο δεν τους γεμίζει (αλλά ίσως και οι ώρες μαζί).
Και για να σε προλάβω, όχι δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις δουλειά που πραγματικά να σου αρέσει ώστε να κάνεις την τομή στη ζωή σου, να σε αμοίβει σωστά και να σε αντιμετωπίζει με αξιοπρέπεια.
Ειδικά στην Ελλάδα...


Εν τέλει, το σχόλιο μου για τη δική μου πραγματικότητα είναι ότι σε ευνουχίζει.
Δε διαννοείσαι να έχεις κοινωνικές ανησυχίες.
Δεν μπορείς να αμφισβητήσεις τίποτα.

Σε καίει περισσότερο αν θα περάσει στην ώρα του το μετρό, παρά ο άστεγος που κοιμάται στις σκάλες του και πόδια τον κλωτσάνε τρέχοντας για να προλάβουν.
Όλο τρέχει αυτή η γενιά.
Εκτός αν τα έχει βρει εύκολα περίπτωση την οποία ζηλεύω.

Είναι πολύ έξυπνα δομημένο το σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
-9 ώρες
40 λεπτά τουλάχιστον να πας.
40 λεπτά να γυρίσεις.
-10.5 ώρες
[...]
Δεδομένου ότι χρειάζομαι περίπου μία ώρα την ημέρα για μετακινήσεις ανάμεσα σε μετρό σπίτι-μετρό δουλειά και τούμπαλιν έχω 24-19.5=4.5 ώρες ανα ημέρα για να
[...]
Εγώ πάλι επέλεξα να κόψω τον ύπνο και κουτουλάω τα πρωινά.
Αν παραπάνω έκανα κάποιο λάθος στα μαθηματικά, είναι από αυτό :P
Όντως χρειάζεσαι ύπνο :P:D
Αλλά δυστυχώς έχεις δίκιο :/:
Τουλάχιστον υπάρχουν τα σαββατοκύριακα για να ζει λίγο ο κόσμος.

Εγώ δεν μπορώ πάντως να απαντήσω ακόμα, γιατί δεν δουλεύω προς το παρόν :redface:
Αλλά και όσες δουλειές είχα κάνει τις είχα κάνει για το χαρτζιλίκι και όχι για να ζω, οπότε δεν ανήκει ούτε στη μία ούτε στην άλλη κατηγορία.;)

Μπορώ να πω όμως ότι οι γονείς μου δουλεύουν για να ζούμε οι υπόλοιποι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εν τέλει, το σχόλιο μου για τη δική μου πραγματικότητα είναι ότι σε ευνουχίζει.
Δε διαννοείσαι να έχεις κοινωνικές ανησυχίες.
Δεν μπορείς να αμφισβητήσεις τίποτα.

Σε καίει περισσότερο αν θα περάσει στην ώρα του το μετρό, παρά ο άστεγος που κοιμάται στις σκάλες του και πόδια τον κλωτσάνε τρέχοντας για να προλάβουν.
Όλο τρέχει αυτή η γενιά.
Εκτός αν τα έχει βρει εύκολα περίπτωση την οποία ζηλεύω.

Είναι πολύ έξυπνα δομημένο το σύστημα.

Να σημειωσω μονο, οτι η ζωη στην επαρχια ειναι πιο ανθρωπινη...
Τλχ, εγω αυτο παρατηρησα μενοντας μισες μερες Αθηνα και μισες σε μια επαρχιακη πολη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Οντως στην επαρχια ειναι πιο ανθρωπινα γιατι δεν εχεις τις πολλες χαμενες ωρες των μετακινησεων.
Παντως ειπε καποιος στην αρχη οτι στα 25 δουλευεις για να ζεις και δεν τρελενεσαι στις ωρες και μονο αυτοι που ειναι καριεριστες δουλευουν πολυ.Τι να πω.Εγω σε αλλη χωρα ζω?Εγω πολιτικος μηχανικος τελιωνω και βλεπω οτι δεν υπαρχει επιλογη αναμεσα σε δουλεια με 8ωρο και λιγοτερα λεφτα και δουλεια με πολλες ωρες και πολλα λεφτα.Η επιλογη ειναι μια.Δουλευε σαν τρελος(και αν εχεις τα Σαββατοκυριακα ελευθερα αισθανεσαι και τυχερος) για 700 με 850 ευρω..για ποια ελευθερια επιλογης μιλαμε?
Τουλαχιστον αν εισαι τυχερος και σου αρεσει και η δουλεια σου ειναι καλα.Αλλιως κλαφτα χαραλαμπε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Φυσικά, αλλά λόγω σπουδών, ανάγκης, ζήτησης, δραστηριοτήτων υπάρχουν άπειροι άνθρωποι που δεν μπορούν να ζήσουν στην επαρχεία.

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι την καλλιέργεια των χωραφιών μου για το μέλλον :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Φυσικά, αλλά λόγω σπουδών, ανάγκης, ζήτησης, δραστηριοτήτων υπάρχουν άπειροι άνθρωποι που δεν μπορούν να ζήσουν στην επαρχεία.

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι την καλλιέργεια των χωραφιών μου για το μέλλον :P

Οταν αναφερομαι σε επαρχια δεν εννοω τα Βασιλικα της βορειας Ευβοιας καρδια μου :)..αλλα πχ μια πολη..οπως ειναι η Χαλκιδα ή η Λαμια ή ο Βολος ...
Τους ρυθμους της Αθηνας δεν τους εχει ουτε καν η Θεσσαλονικη...

Παντως, ενας φιλος μου αγροτης (ελαιοπαραγωγος) βγαζει περισσοτερα απο εναν αλλο με δυο πτυχια..οποτε δεν ειναι και τοσο κακη ιδεα να αρχισεις να σκεφτεσαι περι μελλοντικης καλλιεργειας των χωραφιων σου....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
εγώ θα έλεγα ζούμε για να δουλεύουμε..., όπως ζούμε για να κάνουμε κάθε είδους δραστηριότητα
η βάση είναι ότι ζούμε..., και όλα τα υπόλοιπα είναι πάνω σε αυτή
τη βάση

σωστό δεν είναι το σκεπτικό μου...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Δουλεύουμε για να ζούμε ή ζούμε για να δουλεύουμε , έχω αυτή την απορία....



Έλα μου ντε.

Και εγώ την ίδια απορία έχω.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πιστεύω πως ισχύουν και τα 2, τουλάχιστον στις μέρες μας... Ανάλογα με το κοινωνικό στάτους που ανήκεις, το επάγγελμα σου, τις φιλοδοξίες, τις προσδοκίες σου έχεις και μια διαφορετική θέαση των πραγμάτων.
Όταν προσδοκείς όλο και περισσότερα και ουσιαστικά φτάνεις σε μια κατάσταση να εργάζεσαι 24ωρο τότε ζεις για να εργάζεσαι ξεχνώντας να ζήσεις.
Όταν όμως ζεις σε συνθήκες που δεν σου επιτρέπουν ή δεν θέλεις τα λούσα, τότε εργάζεσαι για να ζήσεις.

Το θέμα είναι θα έλεγα ατομικό αλλά σε άμεση σχέση με άλλους παράγοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εγώ παλι δουλεύω για να νιώθω οσο μπορω πιο ανεξαρτητη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Το 2ο. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις εργασιομανών ανθρώπων που ακόμη και αν έχουν χρήμα δουλεύουν επειδή τους αρέσει. :P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sukerakos13

Νεοφερμένος

Ο sukerakos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
απο οποια πλευρα και να το παρεις ακουγεται βαρετο φυσικα προτιμαω το γ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Καλή ερώτηση!
Μάλλον θα απαντούσα το πρώτο! Δουλεύουμε για να ζούμε...διότι ζωή δεν είναι μόνο η δουλειά είναι και άλλα πράγματα! Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι πρέπει να τη βλέπουμε σαν αγγαρεία τη δουλειά! Απλά είναι ένα μέρος της ζωής μας που καλό θα ήταν να μας γεμίζει...να μην είναι όμως το μόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, ούτε δουλεύουμε πια, ούτε ζούμε.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Λόγω της παγκόσμιας ύφεσης και ανεργίας (απολύτως αναμενόμενη όταν το χρήμα συσσωρεύεται σε όλο και λιγότερες τσέπες ανά τον κόσμο) πιστεύω ότι πλέον κανείς δεν μπορεί να εφησυχαστεί σ'αυτό που κάνει και να πει "μια χαρά είμαι τώρα,βγάζω αρκετά για να ζω άνετα εγώ και η οικογένεια μου (πάντα κατά την υποκειμενική ερμηνεία της λέξης "άνεση") οπότε δε χρειάζεται να δουλεύω περισσότερο και σκληρότερα ούτε να ψαχτώ για να ενισχύσω κάπως το εισόδημα μου"!
Γιατί όποιος πλέον σκεφτεί έτσι είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα πέσει θύμα των καιρών...

Έστω δηλαδή ότι είσαι στην "x" εταιρία και καταλαμβάνεις μια "y" θέση εργασίας που σου αποφέρει ένα "z" ποσό ικανό να σε ζήσει όπως ΕΣΥ επιθυμείς!
Λόγω της κατάστασης,πραγματικά δεν μπορείς να ξέρεις ΑΝ το ποσό αυτό θα είναι το ίδιο και στο μέλλον (που στην τελική μπορεί να μείνεις και άνεργος) και ΑΝ το κόστος ζωής θα είναι το ίδιο (συνεχώς αυξανόμενοι φόροι και γαμησιάτικα εδώ κι εκεί)...έτσι αναγκαζόμαστε να "ζούμε για να δουλεύουμε" παρά να "δουλεύουμε για να ζούμε"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top