Χαλκιδική: Επτά νεκροί από την κακοκαιρία - Δεκάδες τραυματίες, δύο σοβαρά

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Θα γράψω εδώ κάποια πράγματα για να υπάρχει μία πιο αντικειμενική εικόνα για αυτά που έχουν γίνει.

Θα ξεκινήσω λέγοντας πως εγώ ήμουν από τους τυχερούς. Στο σπίτι είχαμε γιορτή και ήμασταν όλοι μέσα, οπότε δεν είχαμε το άγχος, ότι κάποιος ήτανε έξω και δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση είναι. Εξαιρώντας την πλημμύρα λοιπόν, είχαμε κάποιες υλικές ζημιές, πραγματικά μικρές in the grand scheme of things.

Μέσα σε λίγες ώρες ήρθε κλιμάκιο Υπουργών, Γραμματέων και ανθρώπων από την περιφέρεια και έγινε μία εκτεταμμένη σύσκεψη με τους αιρετούς εδώ. Οι Υπουργοί κινητοποίησαν άμεσα τις αρμόδιες υπηρεσίες και μάλιστα ήταν ιδιαίτερα "πιεστικοί" στο να τεθούν άμεσες προτεραιότητες και να αποκατασταθούν γρήγορα και με ασφάλεια οι βλάβες (ειδικά στο ρεύμα και το νερό). Δώσανε επίσης, μέσα σε λίγες ώρες, ένα σεβαστό ποσό στους δήμους έτσι ώστε να προχωρήσει γρήγορα η διαδικασία αποζημιώσεων των πληγέντων. Μάλιστα, περνούσαν και οι ίδιοι από πολλά σημεία, μιλήσανε με πάρα πολύ κόσμο, είδαν δηλαδή ακριβώς περί τίνος πρόκειται. Τα έργα αποκατάστασης ολοκληρώθηκαν σε χρόνο ρεκόρ. Δεν το πιστεύαμε - εγώ ήμουν σίγουρη ότι θα ήμασταν μέρες ολόκληρες χωρίς ρεύμα.
Όλοι όσοι ήρθαν σε επαφή (γιατί εδώ είμαστε και σχετικά μικρή κοινότητα και αυτά μαθαίνονται) μίλησαν για άμεση και ουσιαστική βοήθεια.

Αν έπρεπε να κάνω κριτική σε κάτι, είναι στον τρόπο που επικοινωνούνται αυτές οι επικείμενες καταστροφές. Εμείς γνωρίζαμε, ότι θα είχαμε έντονα καιρικά φαινόμενα (χωρίς βέβαια να φανταστούμε αυτό το πράγμα), μας είχε κοινοποιηθεί. Οι τουρίστες ωστόσο, από ότι φάνηκε, μάλλον δεν το γνώριζαν. Ήταν το εμπόδιο της γλώσσας;! Θεωρούν ότι το ελληνικό καλοκαίρι έχει μόνο ήλιο και δεν κοιτάνε τον καιρό; Δε ξέρω. Η διαδικασία ενημέρωσης με γραπτό μήνυμα στα κινητά, θα έπρεπε ήδη να υπάρχει, ίσως έτσι να είχαν προστατευτεί και αυτοί οι άνθρωποι. =/
Από ό,τι γνωρίζω, είναι in place τώρα.

Τέλος, θεωρώ ντροπή λίγες μόνο ώρες μετά τον χαμό να μιλάνε χαιρέκακα κάποιοι για "κρατικό μηχανισμό". Τι ακριβώς μπορούσε να κάνει ο κρατικός μηχανισμός στην περίπτωσή μας; Να υψώσει ένα γιγάντιο πανί να μην βραχούμε;! Να μας τυλίξει σε μία πελώρια φούσκα για να μην καταστρέψει καλλιέργειες, σπίτια και μαγαζιά το χαλάζι;!
Αυτό που με τρέλανε περισσότερο από όλα είναι ο τρόπος που παραλληλίστηκε η κατάσταση με το Μάτι. Ντροπή!! Οι άνθρωποι εκεί βασανιζόντουσαν ώρες ολόκληρες. Εκεί ΜΠΟΡΟΥΣΕ να γίνει κάτι, γιατί η φάκεν η φωτιά σβήνει. Αυτό που συνέβη σε εμάς, ήταν πολύ άσχημο. Δυστυχώς, κάποιοι άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους. Τραυματίστηκαν πάρα πολλοί. Κάποιοι έχασαν τους κόπους μιας ολόκληρης χρονιάς. Αλλά ΕΝΑΝ να ρωτήσετε θα σας πει ότι εμείς ήμασταν ΤΥΧΕΡΟΙ μέσα στην ατυχία μας και ότι αυτό που πέρασαν οι άνθρωποι κάτω ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ και δε θα έπρεπε κιόλας. Προσβάλλει την μνήμη όλων.


Η φωτιά μπορούσε να σβηστεί;; Σοβαρά τωρα;;

Ούτε οργανωμένα κρατη δεβ μπορούν να ελέγχουν ανεξέλεγκτες φωτιές . Το θέμα ειναι να υπάρχει ενημέρωση από πριν, κι γρήγορη αντίδραση για ν αποφευχθούν οσο περισσοτερο οι συνεπείες μιας καταστροφής.

Όσο απέτυχε το κράτος στο Μάτι, τόσο απέτυχε και στην Χαλκιδική, δεν γίνεται να ζεις από τουρίστες και να τους έχεις κανονικότατα γραμμένους, οι 2 καταστροφές ειναι ισάξιες και εξίσου πολυπαραγοντικες.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Οταν η Δουρου έβγαινε και έλεγε (πριν γινει κυβερνηση) οτι τα αντιπλημμυρικα έργα θα προχωρησουν και μπλα μπλα μπλα... οταν βγηκε τα ξέχασε ολα αυτα. Δεν έκανε τιποτα για να αποτρέψει την καταστροφη ή να την μειώσει στον ελάχιστο δυνατο βαθμο.

Και μην βιάζεσαι υπάρχει δικαστηριο για ολα αυτα ολοι αυτοι πηγαν κατηγορουμενοι. Το ξέρεις οτι η Δουρου ειναι κατηγορουμενη σε δικαστηριο ; ξέρεις τι σημαινει αυτο; θα δουμε την αποφαση του δικαστηριου οταν βγει. Μην βιάζεσαι να πάρεις το μέρος της γιατι αν ειχες γνωστο σου θύμα θα έλεγες άλλα. Μην ειστε τοσο αναισθητοι.

Ελεύθερη η Δούρου για τις φονικές πλημμύρες στη Μάνδρα

Δηλαδή, τώρα που είδαμε την απόφαση θα αλλάξεις γνώμη; :P
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Δούρου: Να βρεθούν οι πραγματικοί υπεύθυνοι για όσα συμβαίνουν

Τώρα βγαίνει και από πάνω. Η πραγματική υπεύθυνη αυτή είναι καθώς αυτή ειχε την αρμοδιότητα του συντονισμού.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,976 μηνύματα.
Ελεύθερη η Δούρου για τις φονικές πλημμύρες στη Μάνδρα

Δηλαδή, τώρα που είδαμε την απόφαση θα αλλάξεις γνώμη; :P


Ακομα δεν έχει γινει δικαστηριο. Αυτη ειναι αποφαση για να μην προφυλακισθει μετά την απολογια της στον ανακριτή και μέχρι να οριστει δικάσιμος.

Φανταζομαι καταλαβαινεις ποσο σοβαρά ειναι τα πράγματα οταν σε καλει ο ανακριτης για εξηγησεις έτσι; εγω θα ανησυχουσα πάντως. Ο ανακριτης για να ασχοληθει σημαινει οτι κάτι ειναι πολυ σοβαρο. Αλλο εαν βάλει δικηγορους η κυρια πληρώσει λεφτά σε μηχανικους και γενικά παιξουνε με τις νομοθεσιες που οι φιλοι τους στην κυβερνηση άλλαζαν για να την σκαπουλάρουνε. Οπως ο Μπενι κάποτε με τον νομο περι ευθυνης υπουργων. Αυτα σε άλλα κράτη δεν υπάρχουν ειναι ελληνική πατέντα.

συνηθως η παρουσια του φερομενου δράστη ενωπιον ανακριτη γινεται για ανθρωποκτονιες - φονους - ναρκωτικα και εγκληματικες οργανωσεις. Τωρα αν η Δουρου και η καθε Δουρου ειναι περηφανη που ο εισαγγελέας εχει ασκησει εναντιον της διωξη για παραβαση καθηκοντος και την παρεπέμπει στον Ανακριτή και άλλα τέτοια καλά εμενα μου περισεύει.

Κάποιος καλειται σε απολογια οταν εναντιον του έχει ασκηθει διωξη. Και μένει να αποδειχθει στο δικαστηριο αν ειναι ένοχος ή οχι.

Η εν λογω ειναι φερομενη εγκληματιας σε αυτη τη φάση. Για μενα καλα να πάθει, τόλμησε να κάνει προεκλογικη καμπάνια με φοντο τις φωτιές στο Μάτι. Ντροπη της. Θα έπρεπε να έχει ηδη παραιτηθει. Γιατι έλεγε πολλά για τους προηγουμενους.

Και αυτη και ο Ψηνάκης πρέπει να καταδικαστούν. Τουλάχιστον με 3 χρονια φυλακιση εστω εξαγοράσιμη. Ο ηγέτης δεν ειναι μονο να περιφέρει τα "γαλονια" του να τρωγοπινει (τσαμπα) σε κέντρα και σε σκάφη-πάρτυ επειδη έχει τα κονέ και μολις τυχει η στραβη να κατηγορει τους άλλους. Οπως έκανε αυτη.

Για αυτο καταντησαμε.... γιατι δεν ειχαμε σοβαρους ηγέτες.

Δούρου: Να βρεθούν οι πραγματικοί υπεύθυνοι για όσα συμβαίνουν

Τώρα βγαίνει και από πάνω. Η πραγματική υπεύθυνη αυτή είναι καθώς αυτή ειχε την αρμοδιότητα του συντονισμού.


Τι να περιμενει κανεις απο αυτην ρε φιλε εδω τολμησε να κανει καμπάνια με τις φωτιες στο Μάτι στο background , εκτος τοπου και χρονου ειναι η τυπισα. Περιμενεις κάτι καλυτερο απο το να μην βγει απο πάνω;
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Οκ κατάλαβα λάθος την είδηση, νόμιζα ότι ήταν η απόφαση του δικαστηρίου.

Η συζήτηση μεταφέρεται στο μέλλον I guess.

Και δεν είναι ότι υποστηρίζω τη Δούρου στην υπόθεση του Ματιού, θα εμπιστευθώ τη δικαιοσύνη ό,τι κι αν κρίνει. Έχει να κάνει περισσότερο με το θέμα των πεποιθήσεων. Με αυτό που έγραψες στο σημείο που παρέθεσα πριν είναι σαν να δηλώνεις ότι η απόφαση του δικαστηρίου είναι εκείνη που είτε θα επικυρώσει, είτε θα ακυρώσει το επιχείρημα σου. Άρα σε περίπτωση που αθωωθεί (όταν γίνει τι δικαστήριο) θα αλλάξεις στάση για το θέμα; Δεν το νομίζω, γιατί βλέπω στα post σου ότι αυτό που σε ενδιαφέρει πρώτα απ' όλα στον πολιτικό σου λόγο να είσαι αντι-αριστερός.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,976 μηνύματα.
Οκ κατάλαβα λάθος την είδηση, νόμιζα ότι ήταν η απόφαση του δικαστηρίου.

Η συζήτηση μεταφέρεται στο μέλλον I guess.

Και δεν είναι ότι υποστηρίζω τη Δούρου στην υπόθεση του Ματιού, θα εμπιστευθώ τη δικαιοσύνη ό,τι κι αν κρίνει. Έχει να κάνει περισσότερο με το θέμα των πεποιθήσεων. Με αυτό που έγραψες στο σημείο που παρέθεσα πριν είναι σαν να δηλώνεις ότι η απόφαση του δικαστηρίου είναι εκείνη που είτε θα επικυρώσει, είτε θα ακυρώσει το επιχείρημα σου. Άρα σε περίπτωση που αθωωθεί (όταν γίνει τι δικαστήριο) θα αλλάξεις στάση για το θέμα; Δεν το νομίζω, γιατί βλέπω στα post σου ότι αυτό που σε ενδιαφέρει πρώτα απ' όλα στον πολιτικό σου λόγο να είσαι αντι-αριστερός.


Ναι. Αμα βγει αποφαση δικαστηριου που την αθωώνει , σιγουρα θα υπάρχει διαφοροποιηση και στην δική μου αποψη. Γιατι εντάξει κάπου θα πρέπει να στηριζομαστε και εμεις δεν μπορουμε να αμφισβητουμε τους πάντες οι οργανωμένες κοινωνιες απαιτουν μια μορφή πιστης σε αυτους τους θεσμους αμα δεν τους πιστευεις και δεν τους αναγνωριζεις τοτε εισαι αντάρτης πολης και για τα βουνά.

Ισα ισα οι "αριστεροι" οπως αυτοπροσδιοριζονται ειναι εκεινοι που δεν αναγνωριζουν το αποτέλεσμα επειδη έχασαν. Οπως έγινε και στις κάλπες στα Εξάρχεια που τις έκλεψαν στις προσφατες εκλογές.

Δεν ειμαι αντι-αριστερος ειμαι αντι-ηλιθιος. Δεν μπορω να κανω συζητηση με κάποιον που μου λέει κουταμαρες και να μην διαφωνησω διοτι ετσι ειναι σαν να του αφηνω ελευθερο να προχωράει με τις ακατάλληλες ιδέες του.

Για παράδειγμα μας λέγανε οτι ειμαστε φασιστες και ρατσιστες επειδη δεν θέλαμε άλλους μεταναστες (παρανομους) στην χώρα.

Ποιοι;

Αυτοι που έκαναν καταληψεις άλλων περιουσιών και ενω υπηρχαν εισαγγελικές εντολές για την απελευθερωση της καταληψης εκμεταλευομενοι την ανοχη της κυβερνησης ΣΥΡΙΖΑ για τους μπχαλάκηδες.

Ετσι βρισκω και εγω καταλυμα για προσφυγες (στις περιουσιες άλλων με το ετσι θέλω) οπως το City Plaza στην Αχαρνών.

ή δεν τους ενδιέφερε αν ο μεταναστης υποφέρει μέσα στο κρυο και δεν έχει που να μεινει....

με στιχάκια και ποστ στο φβ ειμαι και εγω φιλάνθρωπος και "αριστερος" αλλα επιλέγω την πιο άμεση και ειλικρινή λύση.

Μια χώρα ΔΕΝ μπορει να δεχθει περισσοτερους απο εκεινους που θα περιθάλψει διοτι οι υπολοιποι θα το ριξουν ειτε στις κλεψιές (λογω ελλειψης χρημάτων και φαγητου) ειτε στις παρανομιες (τοσοι Αφρικανοι ειναι σε εγκληματικες οργανωσεις πλαστών εγγραφων στην Ομονοια και περιξ) ειτε στους βιασμους εις βαρος των γηγενων ειτε αυτοι οι γηγενεις ειναι Έλληνες ειτε νομιμοι αλλοδαποι πχ Αφρικανοι - Κινεζοι και άλλοι δεν εχω θέμα με αυτους. Ισα ισα θα μου αρεσε ενα κράτος οπως των ΗΠΑ με πολυπολιτισμικοτητα αλλα νομιμη οχι οτι να ναι και ο κάθε ταλαιπωρος να έρθει στην Ελλαδα επειδη το φορτωσαν σε εμάς το προβλημα.

Λοιπον οταν τα λέμε αυτα και ο άλλος δεν τα δέχεται ενω ειναι πραγματικοτητα δεν μπορει να υπάρχει αντικειμενικη εξεταση του θέματος.

Οταν λές οτι τα Εξάρχεια ειναι άβατο επειδη οντως ειναι και το λένε και οι κάτοικοι τοτε δεν εισαι αντι-αριστερος αλλα ρεαλιστης. Οι αριστεροι ειναι πολυ πιο κολλημενοι απο μένα. Γιατι μονιμως έχουν την πιπλα στο στομα "Οι ιμπεριαλιστες..." "Τα αφεντικά..."


χωρις αφεντικο δεν υπάρχει τάξη. Κάποιοι ειναι για να γινουν αφεντικά! Και ευτυχως δεν ειναι ΟΛΟΙ. Αν αυτα τα αφεντικά ειναι δικαια και σωστά εγω ειμαι εντάξει μαζι τους δεν εχω προβλημα. Ο αριστερος ομως έχει. Μολις ακουσει τη λέξη αφεντικο... τινάζεται. Με αυτους τους ανθρωπους κουβεντες δεν γινονται δυστυχως. Δεν φταιει οτι ειμαι εγω αντι αριστερος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top