Δίπλωμα οδήγησης

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
2 λόγοι:
δεν υπήρχε ανάγκη (μετρό),
δεν είχα λεφτά (έχω δίδυμη αδελφή, δεν νομίζω ότι θα ήταν εύκολη απαίτηση απ'τους γονείς μου να δώσουν 2 χιλιάρικα έτσι :hehe:)

Τώρα που έχω και τα λεφτά και την ανάγκη (νύχτα), θα βγάλω.
Είναι λίγο άτοπη η σύγκριση με φροντιστήρια. :P

Τι εννοείς 2 χιλιάρικα; Λάδωμα; Εμένα 450 ευρώ μου κόστισε η όλη υπόθεση :blink:
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Ήθελα να ρωτήσω πόσο συχνό είναι το να "συμπυκνώνουν" οι σχολές τα 20 μαθήματα θεωρίας σε 2-3 και να σου λένε μετά ε διάβασε, και αν έχεις απορία πάρε μας τηλέφωνο/έλα από δω. Μπορώ να κάνω κάποια καταγγελία κάπου;
Επίσης, μπορώ να αλλάξω σχολή ενώ έχει βγει η κάρτα λόγω της "συμπύκνωσης";
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Ήθελα να ρωτήσω πόσο συχνό είναι το να "συμπυκνώνουν" οι σχολές τα 20 μαθήματα θεωρίας σε 2-3 και να σου λένε μετά ε διάβασε, και αν έχεις απορία πάρε μας τηλέφωνο/έλα από δω. Μπορώ να κάνω κάποια καταγγελία κάπου;
Επίσης, μπορώ να αλλάξω σχολή ενώ έχει βγει η κάρτα λόγω της "συμπύκνωσης";
Έχω την εντύπωση οτι τα 20 μαθήματα είναι υποχρεωτικά. Αν τα πληρώνεις, απαιτείς και να τα κάνεις. Αν πάλι δε σου ζητάνε να τα πληρώσεις, κάποια παρανομία κάνουν αυτοί στο δικό σου κεφάλι. Καταγγελία μπορείς να κάνεις στο συνήγορο του καταναλωτή.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Δεν ξέρω ακριβώς τι συμπεριλαμβάνεται στην τιμή που πληρώνω, απλά μου είπαν ένα ποσό για το σύνολο των μαθημάτων (που στις συζητήσεις δεν είχα καταλάβει πως δεν θα γίνουν όλα τα μαθήματα θεωρίας ). Αυτή την στιγμή έχω πληρώσει όμως μόνο τα παράβολα και δεν έχω δώσει ακόμα κάτι για την σχολή, οπότε φαντάζομαι πως αν βρω κάτι καλύτερο θα μπορώ να φύγω (και να τους πληρώσω μόνο τα μαθήματα που όντως έκανα τις 3 ώρες, αφού πρώτα κάνω τον απαραίτητο χαμοὐλη για το όλο θέμα)
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Δεν ξέρω ακριβώς τι συμπεριλαμβάνεται στην τιμή που πληρώνω, απλά μου είπαν ένα ποσό για το σύνολο των μαθημάτων (που στις συζητήσεις δεν είχα καταλάβει πως δεν θα γίνουν όλα τα μαθήματα θεωρίας ). Αυτή την στιγμή έχω πληρώσει όμως μόνο τα παράβολα και δεν έχω δώσει ακόμα κάτι για την σχολή, οπότε φαντάζομαι πως αν βρω κάτι καλύτερο θα μπορώ να φύγω (και να τους πληρώσω μόνο τα μαθήματα που όντως έκανα τις 3 ώρες, αφού πρώτα κάνω τον απαραίτητο χαμοὐλη για το όλο θέμα)
Εγώ πάντως αν ήμουν στη θέση σου θα τους έπαιρνε ο διάολος. Το χαμούλης είναι πολύ λίγο. Παντού εκμετάλλευση. Κι αν εσύ τρακάρεις μεθαύριο γιατί δεν είχες καταλάβει ποιος έχει προτεραιότητα στη διασταύρωση ή αν βγεις στην εθνική και τρέχεις με 200 και σκοτώσεις κάναν άνθρωπο γιατί δε διδάχθηκες τα όρια ταχύτητας κλπ, θα έρθουν να τα πληρώσουν αυτοί;:mad:
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Δεν ξέρω ακριβώς τι συμπεριλαμβάνεται στην τιμή που πληρώνω, απλά μου είπαν ένα ποσό για το σύνολο των μαθημάτων (που στις συζητήσεις δεν είχα καταλάβει πως δεν θα γίνουν όλα τα μαθήματα θεωρίας ). Αυτή την στιγμή έχω πληρώσει όμως μόνο τα παράβολα και δεν έχω δώσει ακόμα κάτι για την σχολή, οπότε φαντάζομαι πως αν βρω κάτι καλύτερο θα μπορώ να φύγω (και να τους πληρώσω μόνο τα μαθήματα που όντως έκανα τις 3 ώρες, αφού πρώτα κάνω τον απαραίτητο χαμοὐλη για το όλο θέμα)


Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν είσαι ικανοποιημένη με τη σχολή ζητάς την καρτέλα σου, πληρώνεις ότι και αν χρωστάς και φεύγεις. Θα πρότεινα να το κάνεις όσο πιο φιλικά γίνεται και έπειτα από ώριμη σκέψη καθώς κάλλιστα μπορεί να πέσεις σε χειρότερη κατάσταση στην επόμενη σχολή και επίσης από την εμπειρία μου ο χώρος τους είναι μια κλίκα και οι εξεταστές κολλητάρια. Το πιο απλό που θέλω να κάνω εγώ, μια αξιολόγηση - θάψιμο στο φβ θα το κάνω μόνο όταν έχω το δίπλωμα στα χέρια μου. ;)

Κατά τα άλλα σε αυτό που ρωτάς, ναι είναι σχετικά συνηθισμένη πρακτική αυτή. Είναι υποχρεωτικό να φαίνονται πληρωμένα τα μαθήματα θεωρίας αλλά αν εσύ δουλεύεις, βαριέσαι, δε μπορείς ή ο δάσκαλος δεν το ψήνει και πολύ υπάρχει αυτή η επιλογή. Εγώ είχα πάει για μια βδομάδα κάθε απόγευμα του στυλ 5-9 αλλά και μάθημα να έχανα ή να ήθελα να δώσω χωρίς να έχω πάει πάλι θα με δήλωναν.

Άσχετο, αλλά βρες μια εφαρμογή με τεστ στο google play. Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ, ίσως περισσότερο και από το δάσκαλο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα. Οι εξεταστές γνωρίζονται με τους δασκάλους εδώ και χρόνια. Αν κάνεις χαμός θα πρέπει να υποστείς τις συνέπειες που σημαίνει ότι κάποιοι εξεταστές πιθανόν να σε δυσκολέψουν στην εξέταση.

Όσο και να πλήρωσες τα μαθήματα για θεωρία και οδήγηση ειναι υποχρεωτικά. Για μένα πολύ κακό για το τπτ. Το σημαντικό είναι να σε μάθει να κουμαντάρεις το αυτοκίνητο και να είναι καλός σε αυτό. Την θεωρία τη διαβάζεις και μόνη σου.

Άσχετο, αλλά βρες μια εφαρμογή με τεστ στο google play. Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ, ίσως περισσότερο και από το δάσκαλο.
Λάθος. Σε βοηθά απλώς να περάσεις στις εξετάσεις που σε πρώτη φάση αυτό μετρά. Όποιος παίρνει το δίπλωμα καλό είναι να μελετήσει το βιβλιαράκι αυτό https://www.yme.gr/pdf/book_AYTOKINHTA.pdf.
 
Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Λάθος. Σε βοηθά απλώς να περάσεις στις εξετάσεις που σε πρώτη φάση αυτό μετρά. Όποιος παίρνει το δίπλωμα και καλό είναι να μελετήσει το βιβλιαράκι αυτό https://www.yme.gr/pdf/book_AYTOKINHTA.pdf.


Ναι, δεν διαφωνώ. Εμένα με βόλεψε το app γιατί έκανα μαθήματα καλοκαίρι, έφυγα διακοπές ενώ περίμενα ημερομηνία και έδωσα ένα μήνα μετά. Με την εφαρμογή έκανα ένα τεστ στο λεωφορείο, στο δρόμο για τη θάλασσα, περιμένοντας να φάω και γενικά ασχολήθηκα ενώ αν δεν υπήρχε η επιλογή το βιβλίο δε θα το έπαιρνα μαζί μου αυτές τις μέρες. Ούτε στους υπολογιστές της σχολής μπορούσα να πάω και τις φορές που πήγα αν είχαν πολλή φασαρία έφευγα στο μισάωρο. Βολικό επίσης το ότι κρατούσε τις λανθασμένες απαντήσεις να τις ξαναδώ.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Όντως έχετε δίκιο πως δεν θα ήταν καλό να το κάνω θέμα. Τελικά πάντως το έθεσα (ευγενικά πάντα) στην σχολή και μου είπαν πως αν θέλω μπορώ να κάνω κάποια έξτρα μαθήματα.
Απλά με ενοχλεί που θεωρείται δεδομένο πως θα κάνεις 2-3 και τέλος και αν θες παραπάνω (με παραπάνω να είναι αυτό που ορίζει ο νόμος) να πρέπει να το ζητήσεις. Δηλαδή οκ να διευκολύνουν κάποια παιδιά που δουλεύουν και δεν μπορούν αλλά εδώ έχουμε πάει στο άλλο άκρο.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Όντως έχετε δίκιο πως δεν θα ήταν καλό να το κάνω θέμα. Τελικά πάντως το έθεσα (ευγενικά πάντα) στην σχολή και μου είπαν πως αν θέλω μπορώ να κάνω κάποια έξτρα μαθήματα.
Απλά με ενοχλεί που θεωρείται δεδομένο πως θα κάνεις 2-3 και τέλος και αν θες παραπάνω (με παραπάνω να είναι αυτό που ορίζει ο νόμος) να πρέπει να το ζητήσεις. Δηλαδή οκ να διευκολύνουν κάποια παιδιά που δουλεύουν και δεν μπορούν αλλά εδώ έχουμε πάει στο άλλο άκρο.
Μα συγγνώμη βρε κορίτσι μου, αποφάσισε οτι θες τόσα μαθήματα και ρώτα πόσο κάνει το ένα και πλήρωσε μόνο αυτά. Τα άλλα δεν τα πληρώνεις. Αυτό δεν είναι το λογικό; Κι αν σου πουν "όχι πρέπει να τα πληρώσεις" τότε κάνεις καταγγελία οτι σε αναγκάζουν να πληρώσεις μαθήματα που δε θα κάνεις.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Α ναι αυτό ξέχασα να το πω. Ρώτησα και αυτό που μου είπαν είναι πως εφόσον τα μαθήματα δηλώνονται τα πληρώνεις κανονικότατα. Οπότε ακόμα και όσοι κάνουν 3 πληρώνουν 20. Όσα και να κάνω δηλαδή δεν θα αλλάξει η τιμή, απλά μου έδωσαν την δυνατότητα να κάνω αν θέλω και τα 20.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Α ναι αυτό ξέχασα να το πω. Ρώτησα και αυτό που μου είπαν είναι πως εφόσον τα μαθήματα δηλώνονται τα πληρώνεις κανονικότατα. Οπότε ακόμα και όσοι κάνουν 3 πληρώνουν 20. Όσα και να κάνω δηλαδή δεν θα αλλάξει η τιμή, απλά μου έδωσαν την δυνατότητα να κάνω αν θέλω και τα 20.
Και αυτό δεν είναι άξιο καταγγελίας;

Τότε να κάνεις και τα 20 αφού τα πληρώνεις. Κακό δε θα σου κάνει. Ε ρε ξήλωμα θέλουν όλοι. Εγώ στη θέση σου θα έκανα χοντρή καταγγελία και θα το κυνηγούσα μέχρι τέλους. Όλοι όμως λέμε "πού να μπλέκω τώρα;" και δεν το κάνουμε κι έτσι αυτή η κλεψιά διαιωνίζεται.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Εεπειδή μου έκανε εντύπωση πήρα τηλέφωνο και μερικές άλλες σχολές για να ρωτήσω πληροφορίες και αν κάνουν όλα τα μαθήματα (και αν έβρισκα κάποια πιο σωστή θα το σκεφτόμουν να αλλάξω). Δεν πήρα πολλές αλλά όσες πήρα τα ίδια μου είπαν. Σε μια επειδή είχα εκνευριστεί πλέον η συζήτηση πήγε κάπως έτσι
- πραγματοποιούνται κανονικά και τα 20 μαθήματα θεωρίας;
- καλύπτεται κανονικά η ύλη, αλλά ο δάσκαλος μας ο τάδε τα καλύπτει σε λιγότερα δεν χρειάζονται τόσα πολλά αλλά άμα θέλει κάποιος παραπάνω μπορεί να κάνει
- υπάρχει και διαφορά στην τιμή ανάλογα με το πόσα θα κάνει ο καθένας;
- εε όχι αφού τα δηλώνουμε και τα 20 δεν υπάρχει
- δηλαδή χρεώνετε κανονικά και τα 20.
-εε τι ακριβώς θέλετε;;;
Μετά στάμτησα να το θέτω τόσο ευθέως γιατί μάλλον νιώθουν άβολα. Να σημειωθεί πως σε κάποια φάση άφησε το τηλέφωνο να ρωτήσει το αφεντικό της αν όντως μπορούν να προσφέρουν 20 μαθήματα σε κάποιον που θέλει. Φαίνεται δεν τους τα ζητάνε συχνά. Δεν θέλω να κάθομαι να μπλέκω. Πολλές σχολές θέλουν καταγγελία. Δεν ξέρω καν τι να κάνω με το θέμα των μαθημάτων γιατί εφόσον χωρίζει την ύλη σε 3 και νομίζει πως τα καλύπτει πως ακριβώς θα κάνει 20; Θα ήθελα να χωρίζουν την ύλη σε 20 ώρες και απλά να κάνουν τα μαθήματα. Νιώθω πως τους ξεβολεύω και θα πάω και θα με κοιτάζει σε στυλ, ναι τι δεν κατάλαβες τι θες να σου εξηγήσω (τι σκατά θες απ την ζωή μου ). Και δεν είμαι αρκετά πασιβ αγκρεσιβ ώστε να το κάνω απλά για να του σπάσω τα νεύρα.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Α ναι αυτό ξέχασα να το πω. Ρώτησα και αυτό που μου είπαν είναι πως εφόσον τα μαθήματα δηλώνονται τα πληρώνεις κανονικότατα. Οπότε ακόμα και όσοι κάνουν 3 πληρώνουν 20. Όσα και να κάνω δηλαδή δεν θα αλλάξει η τιμή, απλά μου έδωσαν την δυνατότητα να κάνω αν θέλω και τα 20.
3 μαθήματα λέγοντας? δηλαδή πόσων ωρών? γιατί μου φαίνεται απίθανο να καλύπτεται η ύλη σε 3 45λεπτα.. και γω αν το πάμε με μαθήματα 5 είχα κάνει αλλά ήταν 3-4 ώρες το καθένα. στο αμάξι έχεις μπει? αν τον βρίσκεις καλό στην πορεία, υπομονετικό, της λεπτομέρειας κλπ ειλικρινά δε βλέπω το λόγο να αλλάξεις σχολή.. αν στο αμάξι δεις ότι δεν τραβάει ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΧΘΕΣ. μην τρελαίνεσαι για τις τυπικότητες αυτές, το θέμα είναι να μάθεις και να κατανοήσεις εσύ τις αρχές τις οδήγησης με προσωπική μελέτη aka βιβλίο..
Και αυτό δεν είναι άξιο καταγγελίας;

Τότε να κάνεις και τα 20 αφού τα πληρώνεις. Κακό δε θα σου κάνει. Ε ρε ξήλωμα θέλουν όλοι. Εγώ στη θέση σου θα έκανα χοντρή καταγγελία και θα το κυνηγούσα μέχρι τέλους. Όλοι όμως λέμε "πού να μπλέκω τώρα;" και δεν το κάνουμε κι έτσι αυτή η κλεψιά διαιωνίζεται.

Οδηγείς? Μήπως έχεις προσπαθήσει να βγάλεις δίπλωμα τα τελευταία 2 χρόνια με τους 9+ μήνες να πηγαίνουν άκλαφτοι γιατί ο Αλέξης είπε να παίξει με το (άθλιο) σύστημα? Έχεις δει εξεταστές να μπαίνουν στη σχολή να δώσουν πορτοκάλια δώρο σε φίλο δάσκαλο? Έχεις ακούσει δάσκαλο να μιλάει με εξεταστή και να λένε πότε θα πάνε να μαζέψουν τις ελιές τους? Σε έχουν κόψει για τον πιο γελοίο λόγο που μπορείς να φανταστείς ενώ τριγύρω διπλωματούχοι οδηγοί κάνουν απείρως πιο επικίνδυνα πράγματα? Όπου κόψιμο ισούται με 150 ευρώ μινιμουμ ακόμα απλά για να εμφανιστεί η μεγαλειότητα του δασκάλου και του yaris του στην εξέταση και να σε πάει μια βόλτα λίγο πριν στην περιοχή. Το μινιμουμ το λέω γιατί "ε θα κάνεις και 2-3 μαθήματα ακόμα να ξεαγχωθείς''. Ήτοι 15 ευρώ το μάθημα. Σαν άνθρωπος που έχω δώσει 1000+ ευρώ και δίπλωμα δεν έχω γιατί κυρίως εμπιστεύτηκα μαλ@κες τι θα μου προσφέρει να τους καταγγείλω ή να τσακωθώ? Να περάσω μόνο μεταφέρω την καρτέλα στην Κομοτηνή ίσως?
By all means, μπες στο χορό και κάνε καταγγελίες. :)
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Συνολικά 3 άντε 3μιση ώρες μαθήματος ήταν η θεωρία και "καλύψαμε την ύλη".
Στο αμάξι δεν έχω μπει επειδή μου είπαν πως καλύτερα να δώσω πρώτα σήματα να ξεμπερδεύω και να μπω μετά. Απλά το βιβλίο που μου έδωσαν όταν γράφτηκα είχε μόνο τεστ. Και απλά μου έκανε εντύπωση γιατί φαντάζομαι το διάβασμα που κάνω είναι απλά συμπληρώνω τεστ και βλέπω τις απαντήσεις και μαθαίνω από τα λάθη. Είχα την ελπίδα πως θα τα άκουγα πρώτα για να συμπληρώσω τεστ μετά ή ενώ τα ακούω.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Δεν ξέρω ακριβώς τι συμπεριλαμβάνεται στην τιμή που πληρώνω, απλά μου είπαν ένα ποσό για το σύνολο των μαθημάτων (που στις συζητήσεις δεν είχα καταλάβει πως δεν θα γίνουν όλα τα μαθήματα θεωρίας ). Αυτή την στιγμή έχω πληρώσει όμως μόνο τα παράβολα και δεν έχω δώσει ακόμα κάτι για την σχολή, οπότε φαντάζομαι πως αν βρω κάτι καλύτερο θα μπορώ να φύγω (και να τους πληρώσω μόνο τα μαθήματα που όντως έκανα τις 3 ώρες, αφού πρώτα κάνω τον απαραίτητο χαμοὐλη για το όλο θέμα)

Εμένα προσωπικά μου έκανε μαθήματα θεωρίας παράλληλα με την οδήγηση. Δηλαδή, όταν ερχόταν απ το σπίτι μου να κάνουμε μάθημα μου εξηγούσε και μου έδειχνε τα μηχανολογικά του αυτοκινήτου, στη διάρκεια της πορείας μου εξηγούσε το κάθε σήμα, τις προτεραιότητες κλπ και πριν δώσω μου έδωσε 4-5 σελίδες που είχαν γραπτά όσα είχαμε πει προφορικά για τη θεωρία. Μήπως σκοπεύουν να στο κάνουν κι εσένα έτσι; Τώρα για τα λεφτά τι να σου πω...
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εεπειδή μου έκανε εντύπωση πήρα τηλέφωνο και μερικές άλλες σχολές για να ρωτήσω πληροφορίες και αν κάνουν όλα τα μαθήματα (και αν έβρισκα κάποια πιο σωστή θα το σκεφτόμουν να αλλάξω). Δεν πήρα πολλές αλλά όσες πήρα τα ίδια μου είπαν. Σε μια επειδή είχα εκνευριστεί πλέον η συζήτηση πήγε κάπως έτσι
- πραγματοποιούνται κανονικά και τα 20 μαθήματα θεωρίας;
- καλύπτεται κανονικά η ύλη, αλλά ο δάσκαλος μας ο τάδε τα καλύπτει σε λιγότερα δεν χρειάζονται τόσα πολλά αλλά άμα θέλει κάποιος παραπάνω μπορεί να κάνει
- υπάρχει και διαφορά στην τιμή ανάλογα με το πόσα θα κάνει ο καθένας;
- εε όχι αφού τα δηλώνουμε και τα 20 δεν υπάρχει
- δηλαδή χρεώνετε κανονικά και τα 20.
-εε τι ακριβώς θέλετε;;;
Μετά στάμτησα να το θέτω τόσο ευθέως γιατί μάλλον νιώθουν άβολα. Να σημειωθεί πως σε κάποια φάση άφησε το τηλέφωνο να ρωτήσει το αφεντικό της αν όντως μπορούν να προσφέρουν 20 μαθήματα σε κάποιον που θέλει. Φαίνεται δεν τους τα ζητάνε συχνά. Δεν θέλω να κάθομαι να μπλέκω. Πολλές σχολές θέλουν καταγγελία. Δεν ξέρω καν τι να κάνω με το θέμα των μαθημάτων γιατί εφόσον χωρίζει την ύλη σε 3 και νομίζει πως τα καλύπτει πως ακριβώς θα κάνει 20; Θα ήθελα να χωρίζουν την ύλη σε 20 ώρες και απλά να κάνουν τα μαθήματα. Νιώθω πως τους ξεβολεύω και θα πάω και θα με κοιτάζει σε στυλ, ναι τι δεν κατάλαβες τι θες να σου εξηγήσω (τι σκατά θες απ την ζωή μου ). Και δεν είμαι αρκετά πασιβ αγκρεσιβ ώστε να το κάνω απλά για να του σπάσω τα νεύρα.


5-6 ώρες θεωρίας για να καλύψετε την ύλη και κάνε τεστάκια. Τα υπόλοιπα είναι αμπελοφιλοσόφιες για τα καφενεία. 20 ώρες να σου εξηγεί ο δάσκαλος πράγματα δεν ωφελούν σε τίποτα, εάν ΔΕΝ τα διαβάσεις. Είναι ΠΟΛΥ καλύτερο να σου εξηγήσει σε 1 ώρα το κάθε κεφάλαιο, να κάνεις τεστ και να πας μια ώρα την προηγούμενη πριν δώσεις να δεις απορίες επί των τεστ. Εγώ, ας πούμε, πήγα Τετάρτη πρωί με καμιά 50 ερωτήσεις που δεν καταλάβαινα γιατί έκανα λάθος, μου τις έλυσε στο 45λεπτο και τελείωσα.
Επειδή ο νόμος ορίζει 20 ώρες θεωρία, δεν σημαίνει ότι με 20 ώρες θα σου μπούνε στο κεφάλι. Ούτε ότι τις κοστολογούν απαραίτητα. Το να έχετε καλή σχέση με τον εκπαιδευτή έχει πολλαπλά ωφέλη στο πρακτικό κομμάτι.
 

Ορέστης40

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορέστης40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Έχεις δίκαιο στην επαρχία το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο (χωρίς να σημαίνει ότι Αθήνα/Θεσσαλονίκη δεν είναι) αλλιώς είσαι εγκλωβισμένος στη γειτονιά σου, δεν μπορείς να ψαξεις για δουλειές σε γειτονικές πόλεις και αγγαρεύεις φίλους σου γνωστούς για να σε μεταφέρουν.

Οι φοιτητές πάρτε ένα κουμπαρά γουρουνάκι και βάζετε λίγα λεφτά από το χαρτζιλίκι σας. Με το που μαζέψετε κάποιο ποσό πηγαίντε να βγάλετε δίπλωμα. Υπάρχουν δουλειές που οι μετακινήσεις είναι απαραίτητες και σας παρέχει η υπηρεσία εταιρικό αυτοκίνητο. Χωρίς δίπλωμα τις χάνετε.


Σε τι δουλειες αναφερεσαι;

Το διπλωμα ειναι χρησιμο και για να νοικιασεις αυτοκινητο στις διακοπες.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
5-6 ώρες θεωρίας για να καλύψετε την ύλη και κάνε τεστάκια. Τα υπόλοιπα είναι αμπελοφιλοσόφιες για τα καφενεία. 20 ώρες να σου εξηγεί ο δάσκαλος πράγματα δεν ωφελούν σε τίποτα, εάν ΔΕΝ τα διαβάσεις. Είναι ΠΟΛΥ καλύτερο να σου εξηγήσει σε 1 ώρα το κάθε κεφάλαιο, να κάνεις τεστ και να πας μια ώρα την προηγούμενη πριν δώσεις να δεις απορίες επί των τεστ. Εγώ, ας πούμε, πήγα Τετάρτη πρωί με καμιά 50 ερωτήσεις που δεν καταλάβαινα γιατί έκανα λάθος, μου τις έλυσε στο 45λεπτο και τελείωσα.
Επειδή ο νόμος ορίζει 20 ώρες θεωρία, δεν σημαίνει ότι με 20 ώρες θα σου μπούνε στο κεφάλι. Ούτε ότι τις κοστολογούν απαραίτητα. Το να έχετε καλή σχέση με τον εκπαιδευτή έχει πολλαπλά ωφέλη στο πρακτικό κομμάτι.

Δεν μαθαίνουν όλοι με τον ίδιο ρυθμό και τρόπο. Για κάποιους χρειάζονται όντως οι 20 ώρες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top