Κολώνιες και αρώματα

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ένα πιο συνηθισμένο αλλά αγαπημένο μου αντρικό άρωμα είναι το night του Miyake. Γενικά στους άντρες μ αρέσουν τα πιο "φλατ" αρώματα. Αυτό, το terre που προαναφερθηκε, το Cerruti 1881 κλπ. Υπάρχουν μερικά όντως ιδιαίτερα, απλά φροντίστε τουλάχιστον αν είναι βαριά, να βάζετε ελάχιστο. Μιλάω εκ πείρας γιατί ο πατέρας μου είχε πάρει κάποτε ένα του Cavalli (ευτυχώς δεν κυκλοφορεί πια) που του έλεγαν όλοι και όλες τι αρωματαρα είναι αυτή, εκείνος το καθιέρωσε και άρχισε να λούζεται μ αυτό το πράγμα, κι εγώ κάθε φορά που το μυριζα ήθελα να ξεράσω. Πέρα απ το πολωτικη, μερικές μπορεί να προκαλέσουν και πραγματική ναυτία στους γύρω σας. Just sayin', προκαταβολικα :ok:



Edit: Βρήκα εκείνο που με αηδιαζε, η Black ήταν, μ ένα φίδι πάνω στο μπουκάλι. Δεν ξέρω αν την είχε κανείς σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέρα από τη θεωρία, δε σου λέω να μη το δοκιμάσεις το Πόλο. Πάντα να τα δοκιμάζεις, σέβομαι τα χρήματά σου και είναι η πιο τετράγωνη κουβέντα που θα ακούσεις από εμένα πέρα από τη γκρίνια που δεν αφορά και τον πολύ κόσμο.
Καλά ναι σίγουρα, απ' την άλλη ξέρω ότι απ' τη στιγμή που η μύτη και το γούστα μου είανι απαίδευτα κι αυτό θα έχει περιορισμένο effect. :hehe:

Και συνήθως, όταν δεν με πιάνει το συλλεκτικό μου, τα αποφεύγω τα reformulated. Εξαίρεση το Dior Fahrenheit όπου το reformulation του 2018 κατέβασε τη νότα βανίλιας λίγο και ανέβασε ξανά τη βιολέτα και έτσι μοιάζει ξανά με το παλιό κλασσικό Fahrenheit δέρμα και βενζινίλα. Και φυσικά το αγόρασα. Αλλά είναι πολύ πολωτική σαν κολώνια, είτε την αγαπάς είτε τη μισείς.
Ναι βασικά με χάλασε αυτό. :( Σκέφτηκα πως ίσως μείωσε έξοδα καθώς γνεικά η RL όπως και όλες οι εφάμιλλες μεγάλες αμερικανικές και ευρωπαικές εταιρίες έχουν ρίξει πάρα πολύ την ποιότητα των ρούχων, των γυαλιών ηλίου κλπ σε βαθμό που δεν αξίζουν ούτε σε -50% έκπτωση - λολ.

Το προσαρμόζουν δηλαδή και οι πορωμένοι ανάλογα με καιρό/περίσταση κλπ, απλά γίνεται πιο αφηρημένη η έννοια της signature scent. Εντάξει γενικά ότι θες κάνεις με τη συλλογή σου, σιγά μη σου πει ο Tom Ford τι πρέπει να κάνεις, φαντάσου άλλοι κάνουν layering δυο κολώνιες μαζί. Περνάνε δηλαδή μια βασική κολώνια, και πέντε λεπτά μετά, ψεκάζουν μια άλλη από πάνω για να κλειδώσει την πρώτη, να της αυξήσει την απόδοση ή και να αναμειχθούν οι οσμές. Εγω το θεωρώ υπερβολικό, αλλά υπάρχει κόσμος που το κάνει.


Ναι βασικά δεν εννοούσα μο΄νο μία, αλλά όπως είπες 3-4 κολόνιες για κάθε περίπτωση. Προφανώς κάποιοι γουστάρουν να είναι χομπίστες και να αλλάζουν συνέχεια κολόνιες, αλλά πιστεύω υπαρχει αξία στο "signature scent".
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι. Η ένταση του αρώματος και η διάρκεια του ενισχύεται με οποιαδήποτε ενυδατική σωματοσ Φορέσω ή πρέπει να αγοράσω την αντίστοιχη; ( είναι λίγο ακριβές αυτές οι επώνυμες και φυσικά δεν θα εδινα 30+ ευρώ για μια κρέμα σώματος).
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι. Η ένταση του αρώματος και η διάρκεια του ενισχύεται με οποιαδήποτε ενυδατική σωματοσ Φορέσω ή πρέπει να αγοράσω την αντίστοιχη; ( είναι λίγο ακριβές αυτές οι επώνυμες και φυσικά δεν θα εδινα 30+ ευρώ για μια κρέμα σώματος).


Νομίζω υπάρχουν και odor-less. Σκέτη κρέμα, χωρίς άρωμα. Γίνεται δουλειά. Και μετά από το μπάνιο, πέντε λεπτά αφότου βγεις, ψεκάσου. Αλλά η κρέμα θα είναι ένα σκαλί παραπάνω.

Ή αν το άρωμά σου έχει κάποιο molecule (πχ ISO E Super/ISO Gamma, Ambroxan) να κλειδώσεις το άρωμα κάνοντάς το layer με ένα δεύτερο "άρωμα" της σειράς Escentric Molecules 01/02/κλπ ανάλογα το molecule (ακριβή λύση, 70 ευρώ για ένα άρωμα μιας νότας δεν θα τα έδινα ποτέ, άσε που οι περισσότεροι ειναι ανοσμικοί σ αυτά)

Ψέκασε στα pulse points (λαιμό στα πλαινά, πίσω απο το αυτί, εσω αγκώνας, καρπός) και στο σβέρκο για να αφήσεις ίχνος και μετά πας σε ρούχα (πάντα διαρκεί περισσότερο απλά ίσως να έχει άλλη μυρωδιά και αν ειναι πολύ λαδερό να στο βάψει το ρούχο).

Εγω έχω πάρει atomizers κι αν ενα άρωμα ειναι πιο αδύναμο, ξαναψεκάζω, και το χω πάντα και μαζί μου σε ταξίδια ή στο αμάξι.

Από έτοιμο travalo classic που κάνουν ένα 20άρικο τα 2 των 5ml και γεμίζουν κατευθείαν απο το μπουκάλι αλλά έχουν το αρνητικό ότι δεν μπορείς μετά να τα ξαναγεμίσεις με άλλο άρωμα παρά μόνο με το ίδιο συνέχεια για να μη γίνει contaminated η μυρωδιά, έως τα απλά decant των 30 λεπτών του ευρώ που ψεκάζεις χειροκίνητα μόνη σου μες το στόμιο, τα κουμπώνεις (και με μια teflon tape να μην διαρρέει κολώνια) και είσαι τζέτ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Πήρα αυτό το άρωμα που μου πρότεινε ο @Valder . Πραγματικά καταπληκτικό!! Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή 😉😉.

1DEFEF01-C490-4091-B0C9-F46679222E69.jpeg
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγώ όταν το πρωτοδοκίμασα δεν χρησιμοποίησα άλλο άρωμα ποτέ ξανά.
Άσε έχω ερωτευτεί, θα τελειώσει και θα πρέπει να σκάσω 90€ ξανά. Είναι ένα πολύ business άρωμα που ταυτόχρονα βγάζει και ένα επιθετικό ύφος. Δεν το αλλάζω ούτε εγώ ξανα.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το terre d'hermes είναι βρώμικο και σε πολλούς ανθρώπους - ΜΕ ΜΕΝΑ ΕΝΑΝ ΑΠ' ΑΥΤΟΥΣ - τους ενοχλεί πάρα πολύ, επομένως φοράτε το μόνο όταν έχει κρύο και λίγα sprays. Υπάρχει το h24 και το eau fraiche για τη ζέστη.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
*cries with κολόνια αρωματοπωλείου με 8€*
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,443 μηνύματα.
για καλοκαιρι light blue και cool water ειναι οι αγαπημενες μου
επισης και οι ξυλινες οπως he wood απο dsquared αλλα δε διαρκουσε πολυ


1657572203037.png


1657572244845.png

1657572279839.png


απο αρωματοπωλεια τις παιρνω κι εγω, οχι αυθεντικες
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Light blue έχω και εγω. Ωραια είναι απαλή μυρωδιά
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
lancome idole για πάντα🌸
Μυρίζει τόσο βαρύ λουλουδικό, μαγικό
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ερώτηση παιδιά!! Αν ξέρει κάποιος, ποιο από τα 2 είναι πιο δυνατό και με μεγαλύτερη διάρκεια;; Ποιο προτείνει γενικά μεταξύ αυτών των 2;;

607FDAE9-2A7C-444C-BC8B-7E337EEB17EB.png
64EF1CA5-CBDD-456E-BD7B-27DB1819A7BC.png
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Πήρα αυτό παιδιά, πραγματικά φανταστικό. Το δοκίμασα εκεί και μου άρεσε πολύ.

B036BFF0-EFFB-464E-BCC4-9C3051F42F72.jpeg
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Φοράω από οταν βγήκε την συγκεκριμένη, και την λατρεύω :inlove:

Gucci-Bloom.png
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Μύρισα για πρώτη φορά το poison της dior και νομίζω το ερωτεύτηκα✨
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,443 μηνύματα.
Ξερετε αν οντως το Butylphenyl methylpropional (Lilial) ειναι επικινδυνο για την υγεια (γονιμοτητα);
Ειναι συστατικο σε κολωνιες και λεει το απαγορευσαν στην ΕΕ τον Μάρτιο 2022. Το εχουν αρκετα cosmetics και αρωματα. Πανω που πηρα απο αρωματοπωλειο την Alexandria ΙΙ από Xerjoff ρε γμτ και το περιεχει, να μην την βαζω να το πεταξω;;; Μοσχοβολαει ειναι υπεροχη!!!

1694732353921.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top