Τέλη κυκλοφορίας 2020: «Παγώνουν» φέτος, ζεσταίνονται αλλαγές για το 2021

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
:no:
Τα τέλη κυκλοφορίας µε τιµές ανά γραµµάριο CΟ2 διαµορφώνονται ως εξής:

0-90 γρ. CO2: Μηδέν ευρώ.
91-100 γρ. CO2: 0,90 ευρώ ανά γραµµάριο.
101-120 γρ. CO2: 0,98 ευρώ ανά γραµµάριο.
121-140 γρ. CO2: 1,20 ευρώ ανά γραµµάριο.
141-160 γρ. CO2: 1,85 ευρώ ανά γραµµάριο.
161-180 γρ. CO2: 2,45 ευρώ ανά γραµµάριο.
181-200 γρ. CO2: 2,78 ευρώ ανά γραµµάριο.
201-250 γρ. CO2: 3,05 ευρώ ανά γραµµάριο.
Πάνω από 251 γρ. CO2: 3,72 ευρώ ανά γραµµάριο.
https://www.ethnos.gr/oikonomia/652...-pagonoyn-fetos-zestainontai-allages-gia-2021

Μεγάλη αύξηση στα τέλη κυκλοφορίας για την πλειοψηφία των Ελλήνων θα έχουμε το 2021. Εμένα από 200 (golf mk4 1998) τοσο μου βγαίνει στα 450 ευρώ.:confused:
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Μεγάλη αύξηση στα τέλη κυκλοφορίας
Μη βιάζεσαι και μη πανικοβάλλεσαι, ο WLTP αφορά οχήματα που κυκλοφόρησαν μετά το 2010 αλλά και πάλι, θα γίνουν οι απαραίτητες προσαρμογές ώστε να μην επιβαρυνθούν οι πολίτες από τέλη, αυτή η αλλαγή θα είναι δημοσιονομικά ουδέτερη.
Το ξεκαθάρισε εξ αρχής ο Στέλιος, μη δημιουργούμε εντυπώσεις βρε Akiko :P

Υγ Γκολφάκιας ε? Και μάλιστα από τα καλύτερα μοντέλα της σειράς ;)
Υγ 2 ώπα, αμέσως έσκασε μύτη και η διαφήμιση του φίλου μου του Βαγγέλη (Γκάλλο) Αυτά είναι :clapping:
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Μη βιάζεσαι και μη πανικοβάλλεσαι, ο WLTP αφορά οχήματα που κυκλοφόρησαν μετά το 2010 αλλά και πάλι, θα γίνουν οι απαραίτητες προσαρμογές ώστε να μην επιβαρυνθούν οι πολίτες από τέλη, αυτή η αλλαγή θα είναι δημοσιονομικά ουδέτερη.
Το ξεκαθάρισε εξ αρχής ο Στέλιος, μη δημιουργούμε εντυπώσεις βρε Akiko :P

Υγ Γκολφάκιας ε? Και μάλιστα από τα καλύτερα μοντέλα της σειράς ;)
Υγ 2 ώπα, αμέσως έσκασε μύτη και η διαφήμιση του φίλου μου του Βαγγέλη (Γκάλλο) Αυτά είναι :clapping:
Δεν νομίζω για εμας που έχουμε 20ετίας αμάξια να έχουμε ελπίδα να μείνουν έστω και ίσα τα τέλη κυκλοφορίας σε σχέση με το παλιό σύστημα.

Μεγάλοι "κερδισμένοι" θα είναι οι κάτοχοι 2λιτρων αυτοκινήτων καθώς μέχρι και φέτος πληρώνουν υπέρογκα ποσά. Χαμένοι αυτοί που έχουν παλιά αυτοκίνητα με μικρούς κινητήρας που τρώνε πολύ. π.χ. μια μαζντα έχει 299g/km*3,72 = 1112.28 ευρώ μέχρι τώρα πλήρωνε οπως ένα παλιο 1300 αυτοκίνητο. :p

YΓ: ο 1600 8v που έχω ειναι καλος κινητήρας. Ο 1400 ιδιο μοντέλο καιει λάδια και τα επομενης γεννιάς FSI είναι προβληματικά. αν εξαιρεσεις τα ηλεκτρολογικά προβλήματα και το ταβάνι που έχει ξεκολήσει είμαι ευχαριστημένος.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top