Οφειλές προς τράπεζα ... και τώρα;

web_chris

Νεοφερμένος

Ο web_chris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έστω μία ακίνητη περιουσία και έστω ένας επικαρπωτής 100% αυτής, ο οποίος έχει δόσει την υψηλή κυριότητα στα παιδία του. Εάν ο επικαρπωτής έχει τραπεζικές οφειλές, αν και σπάνια, υπάρχει το ενδεχόμενο η τράπεζα να διεκδικήσει την εκμετάλευση της επικαρπίας του.

Προκειμένου να προστατευτεί η επικαρπία από την τράπεζα και γενικότερα τον δανειστή, τι μπορεί να γίνει. Υπάρχει άλλη λύση πέραν μιας ακριβής συμβολαιογραφικής πράξης?
Π.χ ένα ιδιωτικό συμφωνητικό - επικυρωμένο απο συμβολαιογράφο - που θα μεταβιβάζει εφόρου ζωής τα δικαιώματα εκμετάλευσης της επικαρπίας?

Και τέλος εαν υπάρχει λύση για το παραπάνω, ο έχων την υψιλή κυριότητα μπορεί να επιβαρυνθεί με τα χρέη του πατέρα, μετά τον θάνατο του δεύτερου?

Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Για να μην ευθύνεσαι για τα χρέη του κληρονομούμενου, όντας κληρονόμος, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αποδεχτείς την κληρονομία ενεργοποιώντας το ευεργέτημα της απογραφής (που σημαίνει πως θα κληρονομήσεις μόνο ό,τι μείνει μετά την αποπληρωμή των χρεών). Σε αντίθετη περίπτωση, η προσωπική σου περιουσία θα συγχωνευτεί με αυτή του κληρονομούμενου και θα ευθύνεσαι κι εσύ για όσα χρέη υπάρχουν ως τότε.

Όσον αφορά το πρώτο ερώτημα, δεν νομίζω πως υπάρχει τρόπος να σταματήσει η τράπεζα από το να κινήσει κάθε πιθανή διαδικασία προς εξόφληση των χρεών, αλλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτά, καλύτερα να απευθυνθείς κανονικά σε δικηγορικό γραφείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antreas9

Νεοφερμένος

Ο antreas9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Νέος στο φόρουμ σας, σας βρήκα ψάχνοντας στο google "δε μπορώ να πληρώσω πια τα χρέη μου σε τράπεζες"....
Ειλικρινά, η κατάσταση (όχι η δική μου, των γονιών μου, αλλά φυσικά επιβαρύνει και εμένα, είναι ΤΡΑΓΙΚΗ!)
Σας εκθέτω την κατάσταση, και όποιος έχεικουράγιο, διαβάζει ,και απαντάει....
Εξαιτίας λαθών, αναγκών,κλπ κλπ (όποιος θέλει μπορώ να του τα πω σε πμ, να μην σας κουράζω), τα τελευταία 10 χρόνια περίπου, οι γονείς μου έχουν ένα χρέος που όσο περνάει ο καιρός διογκώνεται, μια που δε μπορούν να καταβάλλουν περα από την ελάχιστη δόση σε δάνεια και κάρτες.
Ο πατέρας μου, συνταξιούχος, με 1.200 ευρώ, έχει βάλει σε 2 δάνεια την σύνταξή του(να τραβάνε απευθείας τα χρήματα).
Η μητέρα μου,έχει ενα ψιλικατζίδικο, (με ενοικιο ειναι το μαγαζί), το οποίο φυσικά δεν πάει καλά λόγω των οικονομικών συνθηκών...
Περιουσιακά στοιχεία δεν έχουν καθόλου (μένουν σε ενοίκιο). Εγώ και ο αδερφός μου, έχουμε από ένα αμάξι,και ο αδερφός μου ένα μαγαζί.
Το χρέος έχιε διογκωθεί τόσο πολύ, που φτάνει στα 22.000 ένα δάνειο της μητέρας μου, και περίπου 60.000 του πατέρα μου...
Βοηθάω όσο μπορώ, αλλά μόνο τον τελευταίο μήνα, έδωσα 700 ευρώ, και δεν είχα μετά να περάσω καλά καλά εγώ....
Οι ερώτησεις είναι οι εξής:
1)Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια γραμμή βοήθειας, συμβουλών κλπ?
2)Ξέρω,ότι αν σταματήσει να πληρώνει, δεν υπάρχει προσωποκράτηση. Τι μπορεί όμως να πάθει?
3)ΜΠορούν οι υπόλοιποι (πλην των 2 που ήδη τραβάνε από τη σύνταξή του),να βάλουν "χέρι" στη σύνταξη?
4)Μπορούν να "πειράξουν" το μαγαζί της μητέρας μου?
5)Το ότι θα γραφτεί καταμαυρος ο πατέρας μου στην αγορά, θα έχει συνέπειες στον αδερφό μου που επίσης ανακατεύεται με το εμπόριο?

Σόρρυ για το πρήξιμο...Οποιος ξέρει, ας απαντήσει...

edit: το ξέρω ότι δεν θα είστε υπεύθυνοι όσοι απαντήσετε για τη συνέχεια, απλά μια διέξοδο ψάχνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Όλο αυτό το ποσό είναι οι τόκοι ή μόνο το κεφάλαιο?
Γιατί αν λες πως καταβάλλουν την ελάχιστη δόση, η ελάχιστη δόση περιέχει τους τόκους και απλά το κεφάλαιο δεν κατεβαίνει και φυσικά ξανατοκίζεται.
Δεν είμαι ειδικός σε τραπεζικά θέματα, απλά ξέρω απο χρέη:D:/:

Προσωποκράτηση όχι δεν υπάρχει.
Αυτό που μπορεί να γίνει αν δεν πληρώσουν είναι να μπουν στον Τειρεσία πράγμα που είναι μικρό κακό και το χειρότερο είναι να κατασχεθούν περιουσιακά τους στοιχεία(πολύ μεγαλύτερης αξίας απο των δανείων).
Αυτό ισχύει για τα πρόσωπα που είναι δανειολήπτες και εγγυητές, αν εσύ ή ο αδερφός σου δεν είστε τίποτε απο τα δύο δεν μπορούν να σας πειράξουν.
Μπορούν όμως στην χειρότερη των περιπτώσεων να κατάσχουν περιουσιακά στοιχεία που τυχόν σας μεταβιβάστηκαν απο τους γονείς σας κατά την διάρκεια που το χρέος υπήρχε(είναι μια ηλίθια διάταξη με βάση την οποία θεωρείται πως η μεταβίβαση έγινε με σκοπό την απόκρυψη περιουσιακών στοιχείων για μη κατάσχεση απο την τράπεζα).
Όλων των ειδών τα χρέη παραγράφονται μετά απο 20 χρόνια(ζήσε Μάη μου).

Όπως και να χει αν η ελάχιστη καταβολή (και που αν μόνο αυτή πληρώνεται ουδέποτε θα ξεχρεώσετε) σας φαίνεται υπερόγκη πρέπει να πιέσετε την τράπεζα για νέο διακανονισμό.
Επίσης δεν αναφέρεις πόσο ήταν το αρχικό ύψος του δανείου, αν η διαφορά είναι μεγάλη τότε ίσως συμπεριλαμβάνει καταχρηστικές χρεώσεις.
Όπως και να χει τα παραπάνω είναι εντελώς πληροφοριακά καλύτερα θα ήταν να συμβουλευτείς ανεξάρτητες αρχές όπως μεσολαβητής τραπεζικών υποθέσεων www.bank-omb.gr και συνήγορο του καταναλωτή www.synigoroskatanaloti.gr .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν δεν δεχτεί η τράπεζα για διακανονισμό, δοκιμάστε για κάποια μεταφορά δανείου σε άλλη τράπεζα όπου οι όροι θα σας βολεύουν καλύτερα.

Μάλιστα αν τα δάνεια τα πήρατε με σταθερό επιτόκιο, τότε σίγουρα θα βρείτε κάτι καλύτερο.

Επίσης, αν έχετε καταναλωτικό δάνεια ... δοκιμάστε μεταφορά σε στεγαστικό γενικής χρήσης ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αν δεν δεχτεί η τράπεζα για διακανονισμό, δοκιμάστε για κάποια μεταφορά δανείου σε άλλη τράπεζα όπου οι όροι θα σας βολεύουν καλύτερα.

Μάλιστα αν τα δάνεια τα πήρατε με σταθερό επιτόκιο, τότε σίγουρα θα βρείτε κάτι καλύτερο.

Επίσης, αν έχετε καταναλωτικό δάνεια ... δοκιμάστε μεταφορά σε στεγαστικό γενικής χρήσης ;)

Aυτό είναι κάτι που ήθελα να αποφύγω να προτείνω.
Πρώτον γιατί οι ευνοικοί όροι διαρκούν μόνο για ένα χρόνο και δεύτερον γιατί η μεταφορά δανείων δεν περιλαμβάνει τις ληξιπρόθεσμες οφειλές.Κοινώς αν το ποσό έχει συσσωρευτεί απο δόσεις που δεν πληρώθηκαν οι δόσεις παραμένουν στο αρχικό δάνειο.
Αυτή η πρακτική των τραπεζών είναι πολύ φρέσκια δλδ δεν έχει περάσει ένα εύλογο διάστημα εφαρμογής της ώστε να φανούν τα τυχόν μειονεκτήματα στους δανειολήπτες.
Οπότε δεν μπορώ σε κάποιους που είναι σε ήδη δύσκολη κατάσταση να το προτείνω, δεν ξέρω τι περιλαμβάνουν τα ψιλά γράμματα αν με καταλαβαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antreas9

Νεοφερμένος

Ο antreas9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
μεταφορά δανείων,δε δέχεται καμία τράπεζα, εξαιτίας του ότι τα χρέη του είναι πολυ μεγάλα, και δεν εχει κατι να βάλει σε υποθήκη,οπότε αυτό το σενάριο απορρίπτεται...
Το ποσό αυτό, είναι τόκοι+κεφάλαιο. Το αρχικό χρέος, είναι κάτι που...δεν το γνωρίζω,μια που μαζί με το δάνειο, έβγαζαν μια πιστωτική,και σε στιγμές ανάγκης, τραβούσαν χρήματα και απο εκεί. Πάντως, αν σκεφτείς ότι ταλαιπωρούνται 10 χρόνια τώρα, και το τελικό ποσό που χρωστάνε, είναι ακριβώς το ίδιο....Καταλαβαίνεις τι τόκους τρώνε!
όταν μιλάμε για κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων...Μιλάμε ότι μπορούν να μπουν πχ στο μαγαζί της μητέρας μου,και να κατάσχουν το εμπόρευμα?
Μπορούν να μπουν στο σπίτι τους,και να κατάσχουν τα επιπλα?
Και τελευταία ερώτηση...Πλην των 2 δανείων που είναι "συνδεδεμένα " με τη συνταξη, μπορεί κάποιος από τους υπόλοιπους δανειοδότες,να "πειράξει" τη σύνταξη?
Thanks για τα 2 λίνκς, θα το ψάξω και από εκεί!
(Ψάχνω κάπου να πιαστώ ρε παιδιά,thanks)!
(Μεταβίβαση περιουσιακών στοιχείων προς τα εμάς δεν υπάρχει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Το ποσό αυτό, είναι τόκοι+κεφάλαιο. Το αρχικό χρέος, είναι κάτι που...δεν το γνωρίζω,μια που μαζί με το δάνειο, έβγαζαν μια πιστωτική,και σε στιγμές ανάγκης, τραβούσαν χρήματα και απο εκεί. Πάντως, αν σκεφτείς ότι ταλαιπωρούνται 10 χρόνια τώρα, και το τελικό ποσό που χρωστάνε, είναι ακριβώς το ίδιο....Καταλαβαίνεις τι τόκους τρώνε!

Όλα τα ποσά είναι τόκοι και κεφάλαιο, δεν σε ρωτάω αυτό αλλά καταλαβαίνω τι περίπου παίζει απο την φράση έβγαζαν και μια πιστωτική και τραβούσαν λεφτά.
Οι τόκοι που τρώνε δλδ ουσιαστικά τα λεφτά που έχουν δώσει μέχρι τώρα οφείλεται ακριβώς σε αυτό και για αυτό το ποσό δεν κατεβαίνει.
Η ανάληψη μετρητών απο πιστωτική κάρτα(ό,τι πιο απερισκεπτο μπορεί να κάνει κάποιος) τοκίζεται με 16% απο την πρώτη μέρα.Κοινώς αν εγώ στις 15 του μήνα τραβήξω 1000 ευρώ αυτομάτως στις 16 χρωστάω 1160.Βάλτε τώρα αναλογικά τι χρέος δημιουργώ αν τραβήξω περισσότερο χρήματα κι αν τα αποπληρώσω αρκετό διαστημα μετά.Απλά μαθηματικά.
Αυτός είναι ο ένας τρόπος που οι άνθρωποι βρίσκονται καταχρεωμένοι.
Ο δεύτερος είναι να αρχίσουν να παραλείπουν δόσεις απο δάνεια και να πληρωνουν τόκους υπερημερίας.
Έτσι βρίσκεται καταχρεωμένος ο κόσμος κι όχι στα καλά καθούμενα.
Όλα αυτά βέβαια είναι μια χαρά γραμμένα στις συμβάσεις που υπογράφονται αλλά κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να τα διαβάσει.

όταν μιλάμε για κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων...Μιλάμε ότι μπορούν να μπουν πχ στο μαγαζί της μητέρας μου,και να κατάσχουν το εμπόρευμα?
Μπορούν να μπουν στο σπίτι τους,και να κατάσχουν τα επιπλα?
Και τελευταία ερώτηση...Πλην των 2 δανείων που είναι "συνδεδεμένα " με τη συνταξη, μπορεί κάποιος από τους υπόλοιπους δανειοδότες,να "πειράξει" τη σύνταξη?

(Μεταβίβαση περιουσιακών στοιχείων προς τα εμάς δεν υπάρχει).

Μπορούν να κατασχουν ο,τιδήποτε είναι στο όνομα της.Αυτό βέβαια δεν γίνεται απο την μια στιγμή στην άλλη, προηγείται προειδοποιηση και συγκεκριμένες διαδικασίες.
Μην ξεχνάς ότι και την τράπεζα δεν την συμφέρει να κατάσχει, ειδικά αν το ποσό της κατάσχεσης δεν αντιστοιχεί στα δανειζόμενα, την συμφέρει να αποπληρωθεί.
Την συνταξη δεν νομίζω να μπορούν να την πειράξουν, παλιά ίσχυε αλλά νομίζω πλέον έχει καταργηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
στα γρήγορα:

ρώτα αν οι γονείς σου έχουν ασφαλίσει τα χρήματα σε περίπτωση θανάτου.

πολλές φορές οι τράπεζες συνεργάζονται με ασφαλιστικές ώστε αν κάποιος δανειολήπτης αποβιώσει ή είναι ανίκανος προς εργασία λόγω ατυχήματος/ασθένειας κτλ να παίρνουν τα χρήματα από αυτήν.

Απαιτείται φυσικά ασφαλιστήριο συμβόλαιο, σε διαφορετική περίπτωση αν αποβιώσει ο δανειολήπτης τα χρέη μεταβιβάζονται στους κληρονόμους.

Αν δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο, πηγαίντε και ρωτήστε αλλά με μεγάλη προσοχή να διαβάσετε πριν υπογράψετε καθώς δεν α) καλύπτονται όλες οι περιπτώσεις θανάτου και β) θα χρεώνεστε 1 ή 2 φορές το χρόνο τα ασφάλιστρα.

Αν γίνει μεταφορά δανείου το ασφαλιστήριο δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antreas9

Νεοφερμένος

Ο antreas9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
κλεφτρα, το ξέρω ότι ήταν απίστευτη χαζομάρα το να τραβάνε χρήματα από τις πιστωτικές, αλλά ...ΑΛΛΑ!!!
Τα πολλά χρέη, είναι στο όνομά του πατέρα μου,γιαυτό ρωτάω, αν μπορούν να πειράξουν ή όχι το μαγαζί της μητέρας μου!
Το να κατάσχουν όμως τα έπιπλα, είναι κάτι που φοβάμαι...

Ελένη, μπορεί να γίνει άρνηση αποδοχής κληρονομιάς σε μια τέτοια περίπτωση!
Δε μπορεί αν χτυπα ξύλο πεθάνει ο πατέρας μου,να είμαι υποχρεωμένος να αποδεχθω την -ανύπαρκτη- περιουσία του,και τα χρέη του. Το μόνο πρόβλημα τότε, θα είναι με την μητέρα μου, που θα μείνει με την κατώτατη σύνταξη που θα παίρνει τότε (400 ευρώ), αφού δε θα αποδεχθεί την κληρονομιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Aυτό είναι κάτι που ήθελα να αποφύγω να προτείνω.
Πρώτον γιατί οι ευνοικοί όροι διαρκούν μόνο για ένα χρόνο και δεύτερον γιατί η μεταφορά δανείων δεν περιλαμβάνει τις ληξιπρόθεσμες οφειλές.Κοινώς αν το ποσό έχει συσσωρευτεί απο δόσεις που δεν πληρώθηκαν οι δόσεις παραμένουν στο αρχικό δάνειο.
Αυτή η πρακτική των τραπεζών είναι πολύ φρέσκια δλδ δεν έχει περάσει ένα εύλογο διάστημα εφαρμογής της ώστε να φανούν τα τυχόν μειονεκτήματα στους δανειολήπτες.
Οπότε δεν μπορώ σε κάποιους που είναι σε ήδη δύσκολη κατάσταση να το προτείνω, δεν ξέρω τι περιλαμβάνουν τα ψιλά γράμματα αν με καταλαβαίνεις.

μεταφορά δανείων,δε δέχεται καμία τράπεζα, εξαιτίας του ότι τα χρέη του είναι πολυ μεγάλα, και δεν εχει κατι να βάλει σε υποθήκη,οπότε αυτό το σενάριο απορρίπτεται...

Τότε μια μεταφορά της πιστωτικής κάρτας, πολλές τράπεζες δίνουν ακόμη και 0% το πρώτο χρόνο. Το 16% διαφέρει πολύ από το 0 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Ελένη, μπορεί να γίνει άρνηση αποδοχής κληρονομιάς σε μια τέτοια περίπτωση!
Δε μπορεί αν χτυπα ξύλο πεθάνει ο πατέρας μου,να είμαι υποχρεωμένος να αποδεχθω την -ανύπαρκτη- περιουσία του,και τα χρέη του. Το μόνο πρόβλημα τότε, θα είναι με την μητέρα μου, που θα μείνει με την κατώτατη σύνταξη που θα παίρνει τότε (400 ευρώ), αφού δε θα αποδεχθεί την κληρονομιά!

αυτό που λες θα ίσχυε αν υπήρχε ακίνητο προσημειωμένο από την τράπεζα για το δάνειο.
Εδώ δεν υπάρχει ακίνητο, άρα δεν έχει εμπράγματη ασφάλεια η τράπεζα, πώς νομίζεις ότι εξασφάλισε την απαίτηση?
Διαβάστε λοιπόν πολύ καλά τις συμβασεις των δανείων τι προβλέπουν σε αυτήν την περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Τότε μια μεταφορά της πιστωτικής κάρτας, πολλές τράπεζες δίνουν ακόμη και 0% το πρώτο χρόνο. Το 16% διαφέρει πολύ από το 0 ;)

Aυτό που γράφεις θα ήταν πρακτικό για κάποιον με μικρότερο χρέος.
Στην περίπτωση τους χρωστούν 60 +22 χιλιάδες.Πιστώτική με τέτοιο όριο είναι μονο η πλατίνιουμ και ελάχιστοι την δικαιούνται.
Επίσης στις μεταφορές οφειλών όπως έχω ξαναγράψει εξαιρούνται τα χρέη απο ληξιπρόθεσμες δόσεις δλδ το χρέος που άργησες να βάλεις την δόση στην ώρα της και υπερτοκίστηκε, όπως συμβαίνει και στους ανθρώπους.

Επίσης τα παραπάνω προγράμματα μεταφοράς οφειλών είτε με δάνειο είτε με κάρτα έχουν ορισμένες προυποθέσεις όπως στα ποσά που μεταφέρονται, στο είδος της οφειλής και στο εισόδημα των αιτούντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antreas9

Νεοφερμένος

Ο antreas9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
καταρχήν,καμία τράπεζα (ετσι όπως τα έχουν καταφερει) δε δέχεται μεταφορά, είτε καρτών, είτε δανείων...
Αυτό απόρρίπτεται εξ αρχής δυστυχώς!
Ελένη, δε νομίζω ότι στέκει νομικά, ΑΚΟΜΑ και να το έχουν υπογράψει οι δικοί μου, το να μεταβιβαστούν τα χρέη τους στα παιδιά τους σε περίπτωση θανάτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
καταρχήν,καμία τράπεζα (ετσι όπως τα έχουν καταφερει) δε δέχεται μεταφορά, είτε καρτών, είτε δανείων...
Αυτό απόρρίπτεται εξ αρχής δυστυχώς!
Ελένη, δε νομίζω ότι στέκει νομικά, ΑΚΟΜΑ και να το έχουν υπογράψει οι δικοί μου, το να μεταβιβαστούν τα χρέη τους στα παιδιά τους σε περίπτωση θανάτου.

antrea η Ελένη είναι νομικός :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
γι' αυτό δεν μ' αρέσει να δίνω ''συμβουλές'' στο διαδίκτυο :P


δεν μίλησα για την περίπτωσή σου συγκεκριμένα Αντρέα, απλά σου έδωσα κάποιες γενικές πληροφορίες επί αυτών των θεμάτων όπως τα έχω δει στην πράξη.

Διαβάστε τις συμβάσεις και πηγαίντε σε έναν δικηγόρο με τα έγγραφα που έχετε στην κατοχή σας να σας πει ποιες θα είναι οι έννομες συνέπειες και τι μπορείτε να κάνετε.

ό,τι και να πω εγω από δω χωρίς στοιχεία είναι άκυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antreas9

Νεοφερμένος

Ο antreas9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ουπς, σόρρυ!!!!
να διορθώσω τότε την έκφρασή μου...
Δε νομίζω να στέκει ...λογικά αυτό!
δηλαδή, σε ένα ακραίο παράδειγμα, που ο γονέας έχει να μιλήσει με το παιδί του 30 χρόνια, και ξαφνικά πεθάνει, έχοντας χρέη, το παιδί είναι υποχρεωμένο να αποπληρώσει χρέη κάποιου που...σχεδόν δεν γνωρίζει, επειδή αυτός υπέγραψε ότι αν δε μπορώ να τα πληρώσω εγώ,μεταβιβάστε στο παιδί μου ?
(I know,ιδιαίτερα απλοικός συλλογισμός, απλά έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ)!
Φυσικα και θα πάμε και σε δικηγόρο, απλά προσπαθώ να καταλάβω περίπου τι πρέπει να περιμένουμε,γιαυτό άνοιξα αυτο εδώ το θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δε νομίζω να στέκει ...λογικά αυτό!
δηλαδή, σε ένα ακραίο παράδειγμα, που ο γονέας έχει να μιλήσει με το παιδί του 30 χρόνια, και ξαφνικά πεθάνει, έχοντας χρέη, το παιδί είναι υποχρεωμένο να αποπληρώσει χρέη κάποιου που...σχεδόν δεν γνωρίζει, επειδή αυτός υπέγραψε ότι αν δε μπορώ να τα πληρώσω εγώ,μεταβιβάστε στο παιδί μου ?
(I know,ιδιαίτερα απλοικός συλλογισμός, απλά έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ)!

Yeap.Eίναι ακριβώς το ίδιο με το να πεθάνει ο γονιός και να κληρονομήσει στο παιδί την περιουσία του χωρίς να έχουν μιλήσει 30 χρόνια.Μόνο που τότε το παιδί δεν διαμαρτύρεται.
Ψάχτηκες καθόλου με τις ανεξάρτητες αρχές που σου πρότεινα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antreas9

Νεοφερμένος

Ο antreas9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
kleftra,
δυστυχώς ο τραπεζικός μεσολαβητής,που μου έδωσες εσύ, μιλάει μόνο για τις διαφορές με τραπεζες, και όχι για τα χρεη. Με τον συνήγορο του καταναλωτή, δεν έχω μιλήσει ακόμα, γιατί περιμένω απαντήσεις από 2 δικηγόρους που δίνουν συμβουλές ονλάιν (φυσικά θα πάω και από κοντά να τους δω και να τους πληρώσω, ώστε να έχουν και την ευθύνη του λόγου τους).

ΥΓ: ναι,αλλά με την ίδια λογική που ο νόμος δίνει το δικαίωμα στο παιδί να αρνηθεί να κληρονομήσει την περιουσία του γονέα, θα πρέπει να του δίνει και το δικαίωμα να αρνηθεί να κληρονομήσει τα χρέη του γονέα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
ΥΓ: ναι,αλλά με την ίδια λογική που ο νόμος δίνει το δικαίωμα στο παιδί να αρνηθεί να κληρονομήσει την περιουσία του γονέα, θα πρέπει να του δίνει και το δικαίωμα να αρνηθεί να κληρονομήσει τα χρέη του γονέα...
Δηλαδή σου φαίνεται λογικό ένας ετοιμοθάνατος να πάρει δάνειο, να αγοράσει σπίτια ή αυτοκίνητα,να τα γράψει στο όνομα των παιδιών του, και όταν πεθάνει τα παιδιά να αρνηθούν να αναλάβουν το χρέος του δανείου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top