Είναι όντως ικανότεροι οι προϊστάμενοι;

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
@Neraida: Ο χρόνος που χρειάζεται για να αποδείξεις ότι είσαι ικανός είναι τουλάχιστον τόσος όσος και ο χρόνος που χρειάζεται για να αποδείξεις ότι είσαι ανίκανος. Συνήθως δε, το να αποδείξεις ότι είσαι ικανός χρειάζεται μακράν περισσότερο χρόνο.

Τις περισσοτερες φορες αρκει η ανικανοτητα του αλλου Λια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τις περισσοτερες φορες αρκει η ανικανοτητα του αλλου Λια...
Δεν κατάλαβα τι θες να πεις :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Διαφωνώ καθέτως. Το πρώτο δυσκολεύει την ομαλή συνεργασία (μιας και νιώθεις "ριγμένος") ενώ το δεύτερο όχι. Οπότε καλύτερα να πιστεύεις ότι ορθώς είναι προϊστάμενος σου και να αποδειχθείς αργότερα λάθος, παρά να τον αδικήσεις, να μην μπορείς να συνεργαστείς ομαλά μαζί του και τελικά να έχει μια χαρά προσόντα ο άνθρωπος για τη θέση του.
Δεν πολυσυμφωνώ (με το bold ειδικά). Το να θεωρείς ότι έχεις προϊστάμενο "ανίκανο" (που και εδώ δεν συμφωνώ απολύτως ότι κάποιος μπορεί να είναι πραγματικά...ανίκανος και παρόλαυτά να έγινε προϊστάμενος!) μπορεί να δυσκολεύει τη συνεγασία, αλλά -κατά κανόνα- δεν νομίζω ότι οφείλεται στο ότι νιώθεις ριγμένος (εξαίρεση κάποιος που διεκδικούσε τη θέση και την έχασε), αλλά στό ότι υπάρχει μια σχετική "γκρίνια" για τις αποφάσεις του, λόγω μη αναγνώρισης της "αυθεντίας".

@Neraida: Ο χρόνος που χρειάζεται για να αποδείξεις ότι είσαι ικανός είναι τουλάχιστον τόσος όσος και ο χρόνος που χρειάζεται για να αποδείξεις ότι είσαι ανίκανος. Συνήθως δε, το να αποδείξεις ότι είσαι ικανός χρειάζεται μακράν περισσότερο χρόνο.

Προσωπική εκτίμηση: Αναφερόμενος σε προϊσταμένους και λοιπούς υπαλλήλους που γνωρίζουν τη δουλειά (δλδ όχι για τον...καινούριο στο τμήμα που δεν ξέρει πρόσωπα και καταστάσεις ή τον ...εντελώς καινούριο στον εργασιακό χώρο που δεν ξέρει γενικώς που πάνε τα τέσσερα) ο χρόνος και για τα δύο (για να αντιληφθεί δλδ αν είναι ικανός ή "ανίκανος" για τη θέση του κάποιος) είναι...πραγματικά ελάχιστος και δεν δυσκολεύει επι της ουσίας την όποια δουλειά πρέπει να γίνει.

Επίσης, συμφωνώ 100% με την επισήμανση του Godfather:

"- Ικανότεροι δεν είναι, είναι όμως πιο αξιόπιστοι στα μάτια της εταιρείας."

πρόταση που καλύπτει ακριβώς την άποψή μου (κατά κανόνα) στο αρχικό ερώτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Μιλώντας με βάση τα ελληνικά δεδομένα, το τελευταίο πράγμα που θα πιστέψω, είναι το ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων υπάρχει αξιοκρατία και οι προιστάμενοι επιλέγονται με βάση τις ικανότητές τους και μόνο.

Στο δημόσιο τομέα παίζει η προυπηρεσία και το βύσμα τον πρωτεύοντα ρόλο, αξιολόγηση των ικανοτήτων των εργαζομένων δεν υπάρχει καν στις περισσότερες των περιπτώσεων.
Στον ιδιωτικό τομέα, θα μπορούσε να υπάρχει αξιοκρατία σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Όμως δεν υπάρχει! Θέλετε παράδειγμα; Ενας εργοστασιάρχης στην βιομηχανική ζώνη της πόλης μου, ο οποίος έβαλε σαν επιστάτη ένα φίλο του γιού του, ο οποίος είναι 20 ετών και έχει μόνο 2 μήνες στο εργοστάσιο. Το συγκεκριμένο άτομο το γνωρίζω και ξέρω ότι είναι το κλασσικό παράδειγμα ανθρώπου που ενώ είναι παντελώς άχρηστος τα καταφέρνει μια χαρά με τη διπλωματία και το άπειρο γλείψιμο. Και μπορώ να φέρω τουλάχιστον 20 ακόμα παρόμοια παραδείγματα.

Η μόνη περίπτωση στην οποία οι εργαζόμενοι επιλέγονται με βάση τις ικανότητές του και τη γνώση του αντικειμένου (αλλά όχι μόνο μέσω αυτών), είναι στις περισσότερες μεγάλες ιδιωτικές επιχειρήσεις που υπάρχουν στη χώρα. Απ' τη στιγμή όμως που η πλειοψηφία των εργαζόμενων ελλήνων, εργάζεται στο δημόσιο ή σε μικρές επιχειρήσεις, θα πρέπει να δώσουμε μεγαλύτερη έμφαση στο τι γίνεται εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Η μόνη περίπτωση στην οποία οι εργαζόμενοι επιλέγονται με βάση τις ικανότητές του και τη γνώση του αντικειμένου (αλλά όχι μόνο μέσω αυτών), είναι στις περισσότερες μεγάλες ιδιωτικές επιχειρήσεις που υπάρχουν στη χώρα. Απ' τη στιγμή όμως που η πλειοψηφία των εργαζόμενων ελλήνων, εργάζεται στο δημόσιο ή σε μικρές επιχειρήσεις, θα πρέπει να δώσουμε μεγαλύτερη έμφαση στο τι γίνεται εκεί.
εχμμμ... κράτα λίγουλάκι μικρότερο καλάθι και για αυτήν την περίπτωση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
εχμμμ... κράτα λίγουλάκι μικρότερο καλάθι και για αυτήν την περίπτωση ;)
Δεν εννοούσα ότι υπάρχει αξιοκρατία και εκεί, αλλά ότι υπάρχει σε κάποιο βαθμό τουλάχιστον (όχι πάντα), σε αντίθεση με το δημόσιο και τις μικρές επειχηρήσεις όπου δεν υπάρχει καν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Χρειάζεται να έχεις ένα τσαγανό να υποβιβάζεις συναδέλφους σου στο αφεντικό
Αν εννοείς να καταφέρνεις να φαίνεσαι καλύτερος και ας μην είσαι, συμφωνώ. Αν εννοείς ότι με διάφορους τρόπους μειώνεις τους άλλους τότε διαφωνώ κάθετα :)
Επίσης, συμφωνώ 100% με την επισήμανση του Godfather:

"- Ικανότεροι δεν είναι, είναι όμως πιο αξιόπιστοι στα μάτια της εταιρείας."

πρόταση που καλύπτει ακριβώς την άποψή μου (κατά κανόνα) στο αρχικό ερώτημα.
Όταν υπάρχει ικανότερος από τον προϊστάμενο και μπορεί να πάρει αυτή τη θέση, είναι θέμα χρόνου να την πάρει.

Επίσης το ότι κάποιος είναι ικανότερος σε μία εταιρεία δεν σημαίνει ότι είναι και ο σωστότερος για προϊστάμενος. Πάρε παράδειγμα την ΚουΕ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
@fandago: μακάρι η δικιά σου εμπειρία να με διαψεύσει :). Η έως τώρα δικιά μου επιβεβαιώνει [βασικά ...διαμόρφωσε :)] την άποψή μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Στη δική μου δουλειά είναι πρακτικά όλοι άχρηστοι.

Λυπάμαι που το λέω, αλλά έτσι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αν εννοείς να καταφέρνεις να φαίνεσαι καλύτερος και ας μην είσαι, συμφωνώ. Αν εννοείς ότι με διάφορους τρόπους μειώνεις τους άλλους τότε διαφωνώ κάθετα :)
Ουσιαστικά εννοώ το πρώτο, αν και απ όσο έχω δει - που δεν είναι βέβαια ο κανόνας ίσως - συνήθως αυτό γίνεται με τον δεύτερο τρόπο.

Οσον αφορά εμένα προσωπικά πάντως, δεν παίζει να πάω πιο πάνω απ εδώ που είμαι.
Είμαι ήδη προϊσταμένη σε ένα μικρό τμήμα αλλά ο ανώτερος μου, είναι κουμπάρος του αφεντικού :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Διαφωνώ καθέτως. Το πρώτο δυσκολεύει την ομαλή συνεργασία (μιας και νιώθεις "ριγμένος") ενώ το δεύτερο όχι. Οπότε καλύτερα να πιστεύεις ότι ορθώς είναι προϊστάμενος σου και να αποδειχθείς αργότερα λάθος, παρά να τον αδικήσεις, να μην μπορείς να συνεργαστείς ομαλά μαζί του και τελικά να έχει μια χαρά προσόντα ο άνθρωπος για τη θέση του.
Πεφτε με μια γωνια και συ στις διαφωνιες, το καθετο ειναι πιο επικινδυνο :P Θα το θεσω λιγο πιο καλα, γιατι ισως δε το πα οπως ηθελα : καλυτερα ο υφισταμενος να μην εχει αποψη για το αν αξιζει ή οχι ο προισταμενος, και να το ανακαλυψει, παρα να ειναι θετικα προκατειλημμενος.

Φυσικά δεν λέω ότι όοοολοι οι προϊστάμενοι είναι ικανότεροι από τους υφισταμένους τους. Αυτό που λέω είναι ότι οι προϊστάμενοι που είναι ικανότεροι από τους υφιστάμενους τους είναι περισσότεροι απ'ότι θέλουν να πιστεύουν οι υφιστάμενοι τους :P
Αρα οτι υπαρχει περισσοτερη αξιοκρατια απο οση λεμε οτι υπαρχει. Ε....διαφωνω. Ειδικα στην χωρα μας.

@Neraida: Ο χρόνος που χρειάζεται για να αποδείξεις ότι είσαι ικανός είναι τουλάχιστον τόσος όσος και ο χρόνος που χρειάζεται για να αποδείξεις ότι είσαι ανίκανος. Συνήθως δε, το να αποδείξεις ότι είσαι ικανός χρειάζεται μακράν περισσότερο χρόνο.
Το να αποδειχθει οτι εισαι ανικανος δεν θελει πολυ χρονο. Ειδικα για προισταμενους. Αν βεβαια ο "κριτης" γνωριζει το αντικειμενο.ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θα το θεσω λιγο πιο καλα, γιατι ισως δε το πα οπως ηθελα : καλυτερα ο υφισταμενος να μην εχει αποψη για το αν αξιζει ή οχι ο προισταμενος, και να το ανακαλυψει, παρα να ειναι θετικα προκατειλημμενος.
Τότε μάλλον συμφωνώ. Αν και δεν βρίσκω πού βλάπτει το να είναι θετικά προκατειλημμένος.
Αρα οτι υπαρχει περισσοτερη αξιοκρατια απο οση λεμε οτι υπαρχει. Ε....διαφωνω. Ειδικα στην χωρα μας.
Επιχειρήματα;
Εγώ αυτό που είπα προκύπτει από απλές λογικές συνεπαγωγές:
1. Ο υπάλληλος πάντα έχει την τάση να θεωρεί ότι είναι ικανότερος από τους προϊσταμένους του, διότι ουδείς θέλει να παραδεχτεί ότι κάποιος άλλος είναι ικανότερος από αυτόν. Κάποιες φορές έχει δίκιο φυσικά, κάποιες άλλες όμως όχι. Άρα μεταξύ των υπαλλήλων που θεωρούν ότι ο προϊστάμενος τους είναι λιγότερο ικανός από τους ίδιους, κάποιοι έχουν άδικο.
2. Κανένας υπάλληλος δεν θεωρεί ότι ο προϊστάμενος του είναι ικανότερος από αυτόν χωρίς να είναι.
1,2 => Περισσότεροι συνολικά προϊστάμενοι είναι ικανότεροι από τους υφισταμένους τους απ'ότι θέλουν να πιστεύουν συνολικά οι υφιστάμενοι. (3)
3 => Υπάρχει περισσότερη αξιοκρατία απ'ότι πιστεύουν συνολικά οι υφιστάμενοι.

Δεν μπορώ να βρω πού υπάρχει λάθος στα παραπάνω. Να μου το υποδείξεις.

Το να αποδειχθει οτι εισαι ανικανος δεν θελει πολυ χρονο. Ειδικα για προισταμενους. Αν βεβαια ο "κριτης" γνωριζει το αντικειμενο.ρ
Εγώ δεν μίλησα απόλυτα για χρόνο, αλλά σχετικά. Είπα ότι το να αποδειχθεί ότι είσαι ανίκανος χρειάζεται λιγότερο χρόνο απ'ότι το να αποδειχθεί ότι είσαι ικανός. Δεν ανέφερα πουθενά πόσος είναι αυτός. Αυτό απαντάει και στη Resident.

@Resident: Οκ, δεν είμαι ψυχολόγος. Μπορεί να μην είναι επειδή νιώθεις ριγμένος, αλλά σίγουρα δυσκολεύει την ομαλή συνεργασία. Διαφωνείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τότε μάλλον συμφωνώ.
Μα και πριν αυτο ειχα πει αλλά ισως οχι απολυτα κατανοητα. Ειχα πει : "καλυτερα να πιστευεις οτι δεν εχει απαραιτητα ο προισταμενος περισσοτερες γνωσεις/ικανοτητες , και να στο αποδειξει, παρα το αντιθετο." Το "απαραιτητα" μπηκε ακριβως για να πω να μην ειναι θετικα προκατειλλημμενος.

Αν και δεν βρίσκω πού βλάπτει το να είναι θετικά προκατειλημμένος.
Eννοεις περα απο το οτι θα του δημιουργειται λαθος αντιληψη για την αξιοκρατια ;

Επιχειρήματα;
Εγώ αυτό που είπα προκύπτει από απλές λογικές συνεπαγωγές:
1. Ο υπάλληλος πάντα έχει την τάση να θεωρεί ότι είναι ικανότερος από τους προϊσταμένους του, διότι ουδείς θέλει να παραδεχτεί ότι κάποιος άλλος είναι ικανότερος από αυτόν. Κάποιες φορές έχει δίκιο φυσικά, κάποιες άλλες όμως όχι. Άρα μεταξύ των υπαλλήλων που θεωρούν ότι ο προϊστάμενος τους είναι λιγότερο ικανός από τους ίδιους, κάποιοι έχουν άδικο.
2. Κανένας υπάλληλος δεν θεωρεί ότι ο προϊστάμενος του είναι ικανότερος από αυτόν χωρίς να είναι.
1,2 => Περισσότεροι συνολικά προϊστάμενοι είναι ικανότεροι από τους υφισταμένους τους απ'ότι θέλουν να πιστεύουν συνολικά οι υφιστάμενοι. (3)
3 => Υπάρχει περισσότερη αξιοκρατία απ'ότι πιστεύουν συνολικά οι υφιστάμενοι.

Δεν μπορώ να βρω πού υπάρχει λάθος στα παραπάνω. Να μου το υποδείξεις.
Εγω μιλαω γενικα για την αξιοκρατια στον κοσμο. Αν μιλαμε για το ιδιο, τοτε το 1 δεν ισχυει οσο νομιζεις. Αν μιλας για την χωρα μας, δεχομαι οτι ισχυει παραπανω απο οτι στο εξωτερικο, αλλα και παλι οχι οσο νομιζεις. Επισης ειτε δε το διατυπωσες πολυ καλα, ειτε εχει αντιφασεις. Εξηγω :

"Ο υπάλληλος πάντα έχει την τάση" + "διότι ουδείς θέλει να παραδεχτεί" = αρα ολοι οι υπαλληλοι

"Άρα μεταξύ των υπαλλήλων που θεωρούν ότι ο προϊστάμενος τους είναι λιγότερο ικανός από τους ίδιους, κάποιοι έχουν άδικο." = καποιοι δεν θεωρουν οτι ειναι ικανοτεροι. Αντιφαση με τις προηγουμενες προτασεις. Θα πρεπε να πεις "αρα ολοι θεωρουν οτι ειναι ικανοτεροι και καποιοι εχουν αδικο". Ξαναλεω οτι ισως ειναι θεμα διατυπωσης απλα. Και διαφωνω οτι ο υπαλληλος εχει "παντα" την ταση αυτη, ακομα και στην ελλαδα.

Με την παραδοχη 2 επισης διαφωνω. Για να ισχυε θα σημαινε πως α)ο υπαλληλος εχει ηδη τις γνωσεις, ικανοτητα και αντιληψη να συνηδητοποιησει οτι οντως ο προισταμενος ειναι ικανοτερος, β)ειναι αλανθαστος στην εκτιμηση αυτη , γ)εχει παντα αρκετη αυτοπεποιθηση και τα εχει βρει με τον εαυτο του, ωστε να μην τον μειωνει.

Εγώ δεν μίλησα απόλυτα για χρόνο, αλλά σχετικά. Είπα ότι το να αποδειχθεί ότι είσαι ανίκανος χρειάζεται λιγότερο χρόνο απ'ότι το να αποδειχθεί ότι είσαι ικανός. Δεν ανέφερα πουθενά πόσος είναι αυτός. Αυτό απαντάει και στη Resident.
Λεγοντας οτι να το να φανει αν καποιος δεν ειναι ικανος θελει λιγο χρονο, πρακτικα σου ειπα οτι δεν χρειαζεται ιδιος χρονος και για τα 2. Ισως δε το ειπα πολυ καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα και πριν αυτο ειχα πει αλλά ισως οχι απολυτα κατανοητα. Ειχα πει : "καλυτερα να πιστευεις οτι δεν εχει απαραιτητα ο προισταμενος περισσοτερες γνωσεις/ικανοτητες , και να στο αποδειξει, παρα το αντιθετο." Το "απαραιτητα" μπηκε ακριβως για να πω να μην ειναι θετικα προκατειλλημμενος.
My bad. Δεν είχα προσέξει το "απαραίτητα".
Eννοεις περα απο το οτι θα του δημιουργειται λαθος αντιληψη για την αξιοκρατια ;
Πώς θα γίνει αυτό;
Εγω μιλαω γενικα για την αξιοκρατια στον κοσμο. Αν μιλαμε για το ιδιο, τοτε το 1 δεν ισχυει οσο νομιζεις. Αν μιλας για την χωρα μας, δεχομαι οτι ισχυει παραπανω απο οτι στο εξωτερικο, αλλα και παλι οχι οσο νομιζεις. Επισης ειτε δε το διατυπωσες πολυ καλα, ειτε εχει αντιφασεις. Εξηγω :
Πού ανέφερα το πόσο ώστε να μου λες ότι δεν είναι όσο νομίζω; Σχετικά μίλησα και σε αυτό.
"Ο υπάλληλος πάντα έχει την τάση" + "διότι ουδείς θέλει να παραδεχτεί" = αρα ολοι οι υπαλληλοι
Όλοι οι υπάλληλοι έχουν την τάση. Δεν είπα ότι όλοι την ακολουθούν.
"Άρα μεταξύ των υπαλλήλων που θεωρούν ότι ο προϊστάμενος τους είναι λιγότερο ικανός από τους ίδιους, κάποιοι έχουν άδικο." = καποιοι δεν θεωρουν οτι ειναι ικανοτεροι. Αντιφαση με τις προηγουμενες προτασεις.
Από πού προκύπτει το =?
Αυτό που προκύπτει είναι ότι κάποιοι έχουν άδικο, άρα δεν είναι ικανότεροι από τον προϊστάμενο τους, και κάποιοι έχουν δίκιο, άρα είναι όντως ικανότεροι από τον προϊστάμενο τους.
Θα πρεπε να πεις "αρα ολοι θεωρουν οτι ειναι ικανοτεροι και καποιοι εχουν αδικο". Ξαναλεω οτι ισως ειναι θεμα διατυπωσης απλα.
Μα δεν θεωρούν όλοι ότι είναι ικανότεροι! Απλά έχουν τη ροπή να το θεωρήσουν.
Και διαφωνω οτι ο υπαλληλος εχει "παντα" την ταση αυτη, ακομα και στην ελλαδα.
Διάβασε παραπάνω περί τάσης.
Με την παραδοχη 2 επισης διαφωνω. Για να ισχυε θα σημαινε πως α)ο υπαλληλος εχει ηδη τις γνωσεις, ικανοτητα και αντιληψη να συνηδητοποιησει οτι οντως ο προισταμενος ειναι ικανοτερος, β)ειναι αλανθαστος στην εκτιμηση αυτη , γ)εχει παντα αρκετη αυτοπεποιθηση και τα εχει βρει με τον εαυτο του, ωστε να μην τον μειωνει.
Έχεις δει ποτέ άνθρωπο που να θεωρεί ότι ο προϊστάμενος του είναι ικανότερος από αυτόν και να κάνει λάθος; Εγώ πάντως όχι.
Αν είναι θέμα αυτοπεποίθησης (πχ επειδή είναι νέος στη δουλειά) αυτό αργότερα θα του φύγει.
Άσε που σε πολλές δουλειές, το να μην έχεις αυτοπεποίθηση από μόνο του μειώνει τις ικανότητες σου να αποδώσεις. Άρα είναι σαν αυτοεκπληρούμενη προφητεία :P
Λεγοντας οτι να το να φανει αν καποιος δεν ειναι ικανος θελει λιγο χρονο, πρακτικα σου ειπα οτι δεν χρειαζεται ιδιος χρονος και για τα 2. Ισως δε το ειπα πολυ καλα.
Ε; Λέω κάτι διαφορετικό εγώ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
O προισταμενοs ειναι για να του αναθετουν ευθηνεs και ο υφισταμενοs για να τιs επιμεριζεται κoινωs να γινεται το ευκολο θυμα στην καθε στραβη ειτε φταιη ειτε δεν φταιη, στην καλυτερη περιπτωση να δεχτει επιπληξη και στην χειροτερη χανονταs την δουλεια του.Επομενοs ετσι η αλλιωs o προισταμενοs ειναι παντα ο ικανοτεροs αφου λογο τηs θεσηs του ξερει παντα να την βγαζει καθαρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΦΗ!!!

Νεοφερμένος

Η ΕΦΗ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ναύπακτος (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Προφανώς κάποιος για να γίνει προϊστάμενος πληρεί τις προϋποθέσεις για την εκάστοτε εταιρεία. Αφού πάρει το αξίωμα όμως τι γίνεται??? Άλλοι την πληρώνουν τελικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Είναι όντως ικανότεροι οι προϊστάμενοι;

Ικανότεροι δε θα το έλεγα, θα έλεγα πως έχουν καλλίτερες γνωριμίες από εμάς τους κατώτερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ικανότεροι δε θα το έλεγα, θα έλεγα πως έχουν καλλίτερες γνωριμίες από εμάς τους κατώτερους.



Διαφωνώ. :no:
Το σωστό είναι πως
έχουν καλύτερες γνωριμίες από εμάς τους κατώτερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Με έμαθαν λίγο από καθαρεύουσα οι υπερήλικοι δάσκαλοι μου στο δημοτικό.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ε τι να κάνουν και αυτοί; Έτσι τους δίδαξαν οι προϊστάμενοί τους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top