Το κλαμπ των γριπωμένων

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Η λίστα είναι των ατόμων που απεβίωσαν σήμερα. Εκ των οποίων ο ένας ανήκει στους 4 που συνολικά απεβίωσαν ενώ δεν ανήκαν στις ομάδες υψηλού κινδύνου... γι' αυτό ρωτάω, τι λένε στην Ελλάδα για αυτό; Ή γενικά;

εγω απο εσενα το εμαθα αυτο τωρα, αυριο που θα παω στην δουλεια θα ρωτησω να μαθω και εγω γιατι μου κινησες την περιεργεια...
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
ίσως οφείλεται σε γονιδιακή προδιάθεση :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τι λένε για τους τέσσερις που πέθαναν ενώ δεν είχαν υποκείμενο νόσημα;
"Zωή σε λόγου μας." λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ο 56χρονος είναι ο τέταρτος άνθρωπος που χάνει τη ζωή του στη χώρα μας, δίχως να έχει κάποιο υποκείμενο πρόβλημα που να τον κατατάσσει στις ομάδες υψηλού κινδύνου για σοβαρές επιπλοκές στη νέα γρίπη."

Αν δεν κανω λαθος αναφερετε σε εναν απο την Ροδο...
Δεν ειχε καπιο υποκειμενο προβλημα, ομως, ειχε πυρετο επι μια βδομαδα, και δεν εδωσε καμια σημασια, και μαλιστα λεγετε οτι πηγε και για μπανιο στην θαλασσα (χωρις να ξερω με σιγουρια... Παντος οτι ειχε πυρετο και δεν εδωσε σημασια ειναι σιγουρο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gothakos

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Εισοδηματίας και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εμ αυτά κανουν και εχουν φαγωθεί με την γρίπη οτι θα πεθάνουμε θα κάνουμε θα ράνουμε εγω την πέρασα τιποτα δεν επαθα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αν δεν κανω λαθος αναφερετε σε εναν απο την Ροδο...
Δεν ειχε καπιο υποκειμενο προβλημα, ομως, ειχε πυρετο επι μια βδομαδα, και δεν εδωσε καμια σημασια, και μαλιστα λεγετε οτι πηγε και για μπανιο στην θαλασσα (χωρις να ξερω με σιγουρια... Παντος οτι ειχε πυρετο και δεν εδωσε σημασια ειναι σιγουρο)

Κι εγώ έτσι πίστευα, Τάσο. Αλλά ό,τι διαβάζω είναι η μόνη πληροφόρηση, γι' αυτό αναρωτιέμαι.
Βλ. εδώ:
"Σύμφωνα με τους ειδικούς, αντίθετα με τους ιούς της εποχικής γρίπης, ο ιός της πανδημίας χτυπά τους πνεύμονες και προκαλεί περισσότερα και σοβαρότερα προβλήματα στο αναπνευστικό σύστημα, ειδικά στους νέους που δεν έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας. Ωστόσο, δεν έχουν καταφέρει ακόμη να αναγνωρίσουν ποια είναι η αιτία που συμβαίνει αυτό."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Εγώ πάντως το έκανα... ο πατέρας μου, εγώ και δυο φίλοι μου το έχουν κάνει μέχρι στιγμής. Ο καρδιολόγος του μπαμπά ενώ γενικά είναι κατά των εμβολίων για τη γρίπη (αυτά που υπάρχουν κάθε χρόνο), μας είπε να κάνουμε το συγκεκριμένο το συντομότερο δυνατόν... Είπε πως το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων που θα προσβληθούν από τη γρίπη θα την περάσουν σαν μια απλή λίγες μέρες και τέλος, όμως υπάρχουν κι εκείνες οι λίγες περιπτώσεις κατά τις οποίες όπως λέει και το παραπάνω ποστ "χτυπά τους πνεύμονες" κτλπ κτλπ :/

Ο μπαμπάς μού είπε να κάνω ό,τι νομίζω, όπως πάντα δε με πίεσε ούτε στιγμή, το έψαξα λιγάκι (υπερ κατα παρενεργειες κλπ) και το έκανα... έχει 10 ημέρες τώρα και δεν ένιωσα τίποτε ευτυχώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
η εποχικη γριπη καθε χρονο σκοτωνει παγκοσμιος 600.000 ανθρωπους. Η νεα γριπη μεχρι τωρα εχει σκοτωσει 4000...
Ε, οκ, αφού ξέρουμε την κατάσταση που επικρατεί....













Προσωπικά θεωρώ ότι ένα σωστό εμβόλιο θέλει τον χρόνο του. Ελπίζω να μην βγω ψεύτης. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KONNOS10495

Νεοφερμένος

Ο KONNOS10495 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μου έβγαλε το pc "antivirus alert : You are about to get the piggy flu - beware and stop eating like a pig!" . Καλά πώς κατάλαβε ότι έχω πάρει κιλάκια τελευταία;;; :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εγώ πάντως το έκανα... ο πατέρας μου, εγώ και δυο φίλοι μου το έχουν κάνει μέχρι στιγμής. Ο καρδιολόγος του μπαμπά ενώ γενικά είναι κατά των εμβολίων για τη γρίπη (αυτά που υπάρχουν κάθε χρόνο), μας είπε να κάνουμε το συγκεκριμένο το συντομότερο δυνατόν... Είπε πως το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων που θα προσβληθούν από τη γρίπη θα την περάσουν σαν μια απλή λίγες μέρες και τέλος, όμως υπάρχουν κι εκείνες οι λίγες περιπτώσεις κατά τις οποίες όπως λέει και το παραπάνω ποστ "χτυπά τους πνεύμονες" κτλπ κτλπ :/

Ο μπαμπάς μού είπε να κάνω ό,τι νομίζω, όπως πάντα δε με πίεσε ούτε στιγμή, το έψαξα λιγάκι (υπερ κατα παρενεργειες κλπ) και το έκανα... έχει 10 ημέρες τώρα και δεν ένιωσα τίποτε ευτυχώς

Ο καρδιολόγος του δικού μου μπαμπά δεν του επέτρεψε να το κάνει, ενώ πριν από περίπου ένα χρόνο τον είχε εγχειρίσει (φαντάζομαι πως σε γενικές γραμμές αυτό τον τοποθετεί αρκετά ψηλά στη λίστα των όσων υποτίθεται πως θα έπρεπε να λάβουν άμεσα τη δόση του εμβολίου).

Γενικά πάντως συμφωνώ στο ότι τα ΜΜΕ το έχουν αναγάγει σε πολύ μεγάλο θέμα, και μόνο που χρησιμοποιούν τη λέξη πανδημία για να τρομοκρατήσουν τον κόσμο ώστε να κάνει το εμβόλιο. Πλας, τα στοιχεία που παρουσιάζουν για τους θανάτους παγκοσμίως είναι πλεον στατιστικά, και δεν ανταποκρίνονται στον πραγματικό αριθμό θυμάτων.
Σε κάθε περίπτωση, πανδημία για μένα σημαίνει ότι στα 10 εκατομμύρια ανθρώπων έχουν νοσήσει και ενδεχομένως αποβιώσει τα 2 εκατομμύρια, και όχι 50 ή 100 άνθρωποι- χωρίς να θέλω να πω πως ο θάνατος αυτών των 50 ή 100 είναι λιγότερο σημαντικός, απλά δίνω περισσότερη έμφαση στη σύγκριση των αριθμών. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Σε κάθε περίπτωση, πανδημία για μένα σημαίνει ότι στα 10 εκατομμύρια ανθρώπων έχουν νοσήσει και ενδεχομένως αποβιώσει τα 2 εκατομμύρια, και όχι 50 ή 100 άνθρωποι- χωρίς να θέλω να πω πως ο θάνατος αυτών των 50 ή 100 είναι λιγότερο σημαντικός, απλά δίνω περισσότερη έμφαση στη σύγκριση των αριθμών. :)
Πανδημία για την Ιατρική αφορά σε μολυσματική νόσο η οποία εξαπλώνεται σε μεγάλο αριθμό ανθρώπων σε σύντομο χρονικό διάστημα, αδιάφορο το αν πεθαίνουν 2 εκατομμύρια ή 50 άτομα.

:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πανδημία για την Ιατρική αφορά σε μολυσματική νόσο η οποία εξαπλώνεται σε μεγάλο αριθμό ανθρώπων σε σύντομο χρονικό διάστημα, αδιάφορο το αν πεθαίνουν 2 εκατομμύρια ή 50 άτομα.

:look:

define "σύντομο" :)

και εκτός αυτού, το θέμα με μία ασθένεια δεν είναι το κατα πόσον αυτή μπορεί να αποβεί μοιραία;
Τέλος πάντων, το ποιντ μου είναι πως εφόσον το ποσοστό θνησιμότητας από τη συγκεκριμένη γρίπη είναι τόσο μικρό, δεν είναι επιβεβλημένο να γίνει ένα εμβόλιο που δεν ξέρουμε τι παρενέργειες μπορεί να επιφέρει αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
define "σύντομο" :)

και εκτός αυτού, το θέμα με μία ασθένεια δεν είναι το κατα πόσον αυτή μπορεί να αποβεί μοιραία;
Τέλος πάντων, το ποιντ μου είναι πως εφόσον το ποσοστό θνησιμότητας από τη συγκεκριμένη γρίπη είναι τόσο μικρό, δεν είναι επιβεβλημένο να γίνει ένα εμβόλιο που δεν ξέρουμε τι παρενέργειες μπορεί να επιφέρει αργότερα.
σύντομο = μήνες έως χρόνια, π.χ. η πανώλις διήρκησε για αρκετά χρόνια και είχε αρκετά ξεσπάσματα, ο HIV είναι τρέχων από τη δεκαετία του '70. Και οι δύο ασθένειες θεωρούνται πανδημικές. Ο καρκίνος, ενώ προσβάλλει μεγάλο αριθμό ανθρώπων ετησίως, δε θεωρείται πανδημία, διότι δεν είναι μεταδοτικός.

Το εμβόλιο δεν είναι επιβεβλημένο. Είναι προαιρετικό. Αν θέλει κάποιος να μην το κάνει, μπορεί φυσικά να μην το κάνει. Δε σου βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό για να το κάνεις. Κάποιοι το προτείνουν, κάποιοι όχι. Κατά τη γνώμη μου, όσοι προτείνουν ή αντιπροτείνουν χωρίς να είναι γιατροί και σωστά ενημερωμένοι, πράττουν έτσι χωρίς καμιά δικαιοδοσία και η γνώμη τους έχει μηδενική βαρύτητα για μένα. Οι θεωρίες συνομωσίας είναι εξαντλητικές.

Το αν θα το κάνει κανείς ή όχι, είναι εν τέλει καθαρά θέμα συμβουλευτικής του γιατρού της επιλογής του και του κεφαλιού του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Διάβασα πριν από λίγο και γέλασα από το Iatronet.gr:

"Ως πρόεδρος του Πανελληνίου Φαρμακευτικού Συλλόγου, ο κ. Δημήτρης Βαγιωνάς, ερωτήθηκε αν θα πρέπει να κάνουμε το πανδημικό εμβόλιο.
Και ως πρόεδρος απήντησε: 'Βέβαια, πρέπει να κάνουμε το εμβόλιο, κατά τις οδηγίες του Παγκοσμίου Οργανισμού Υγείας'.
Και συνέχισε: το 2006 είχαμε τη γρίπη των πτηνών, φέτος έχουμε τη γρίπη των χοίρων, του χρόνου μπορεί και να ʽχουμε τη γρίπη των …γαϊδάρων…"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το στεκι μου.:girl_angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Alo,τι κάνετε;Είμαι νέος στο blog.Έφτιαξα αυτο το θέμα για όσους εχουν την N1H1(γρίπη γουρούνι)γιατί δεν παλέυονται οι ατέλειωτες ώρες μέσα στο σπίτι:clapup::clapup:


Γρίπη γουρούνι λέει, κλαίω :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-lectro

Νεοφερμένος

Η e-lectro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Περασα χαλια αυτες τις μερες με την παλιογριπη...Ευτυχως βρηκα σε φαρμακείο προσφορές για βιταμινες, εστειλε η μαμα μου μισο ψυγειο ταπερακια με οτι σουπα υπαρχει στο παγκοσμιο γαστρονομικο χαρτι,ειχα και πολλα χαρτομαντηλα,τελειωσα 4 σεζον φιλαρακια αυτες τις μερες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Περασα χαλια αυτες τις μερες με την παλιογριπη...Ευτυχως βρηκα σε φαρμακείο προσφορές για βιταμινες, εστειλε η μαμα μου μισο ψυγειο ταπερακια με οτι σουπα υπαρχει στο παγκοσμιο γαστρονομικο χαρτι,ειχα και πολλα χαρτομαντηλα,τελειωσα 4 σεζον φιλαρακια αυτες τις μερες!!!

Πόσο κράτησε γιατί βαρέθηκα ήδη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
1) Τα εμβόλια είναι άχρηστα τώρα. Όποιος θέλει να κάνει ας κάνει τέλη Οκτωβρίου.
2) Βιταμίνες και σκευάσματα από το φαρμακείο είναι απλά marketing.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.
Τι ειναι η γριπη ρε παιδια ..... αγνωστη λέξη ειναι.

Έχω να αρρωστησω με πυρετο πάνω απο 38 και για πάνω απο 2 μέρες περιπου 10 χρόνια.

Μια - δυο φορές εχω πάθει γαστρεντεριτιδα προπερσι με πυρετο μέχρι 38 για μια μέρα. Μετά τέλος.

Το μυστικο μου ειναι :

1. Πολύ σέξ! :D
2. Kαλο φαγητο (οχι σκουπιδια) μια φορά την εβδομάδα θα φάω κάποιο γλυκο ή σοκολάτα.
Ενδεικτικο πρωϊνο (3 γευματα μέχρι τη 1 το μεσημέρι) 1ο γευμα μπανάνα.
2ο γευμα γιαουρτι ενα κεσεδάκι στραγγιστο με χαμηλά λιπαρά ή αγγελαδιτσα , 50 ή 100γρ κουάκερ - μια χουφτα σταφιδες και 20γρ μέλι περιπου. Καμια φορά βαζω ΚΑΙ χουρμάδες και στιβω και πορτοκάλι.
3ο γευμα δεκατιανο-> τορτιγια με σπανάκι - τυρι φινα χαμηλων λιπαρών - τοματά - αβοκάντο.

Εναλλακτικά τορτιγια με ταχινι - μέλι και σταφιδες - κανέλα ή φυστικοβουτυρο.


3. Γυμναστική φούλ 4 φορές την εβδομάδα οπωσδηποτε απο 1 ώρα κάθε φορά. Βάρη -σάκος - τρέξιμο.
4. Οχι κάπνισμα - οχι αλκοολ (μια φορα την εβδομάδα ενα το πολύ δυο ποτάκια). Αν βγω περισσοτερες θα πιω Μελίτη on the rocks.

ακολουθειστε τις παραπάνω συμβουλες και δεν θα χάσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top