Τι είναι τυρβώδης ροή;

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η ερώτηση απευθύνεται προς σχετικούς Επιστήμονες (Φυσικούς και Μαθηματικούς), αλλά και λοιπούς ενδιαφερόμενους: τι είναι η τυρβώδης ροή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

Λέγεται ότι λίγο πριν πεθάνει (01.02.1976) ο μεγάλος(για τα μέτρα μου, τουλάχιστον!) Βέρνερ Χάιζενμπεργκ είχε πει: " Όταν συναντήσω το Θεό θα του θέσω δύο ερωτήματα: γιατί σχετικόητα; Και γιατί τυρβώδη ροή;"

Τη δεύτερη, και με αφορμή την απάντησή σου (και σ' ευχαριστώ!), την επαναλαμβάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
:sorry:, αλλά δε ξέρω και είμαι και μαθηματικός οπότε πρέπει να ρίξω το φταίξιμο στους φυσικούς, δεν είναι η τυρβώδης ροή ένα φαινόμενο που στηρίζεται σε κάποια παγκόσμια φυσική αρχή όπως η βαρύτητα ή κάτι σχετικό;

Δεν είναι κάτι σχετικό με το φαινόμενο Coriolis; κλικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
:sorry:, αλλά δε ξέρω και είμαι και μαθηματικός οπότε πρέπει να ρίξω το φταίξιμο στους φυσικούς, δεν είναι η τυρβώδης ροή ένα φαινόμενο που στηρίζεται σε κάποια παγκόσμια φυσική αρχή όπως η βαρύτητα ή κάτι σχετικό;
Ικανοποιεί το νόμο συνέχειας της ροής (αφού πρακτικά και μέσα σε αγωγό υπο τις κατάλληλες συνθήκες μπορεί να δημιουργηθεί δίνη), τώρα δεν ξέρω αν σχετίζεται με βαρύτητα.

Υ.Σ. Ακριβώς, το φαινόμενο Coriolis μπορεί να την περιγράψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ικανοποιεί το νόμο συνέχειας της ροής (αφού πρακτικά και μέσα σε αγωγό υπο τις κατάλληλες συνθήκες μπορεί να δημιουργηθεί δίνη), τώρα δεν ξέρω αν σχετίζεται με βαρύτητα.

μιλάτε για το φαινόμενο που παρατηρείται όταν αδειάζει μια μπανιέρα πχ με νερό;
την δίνη που δημιουργεί το νερό;
αν ναι, τότε απ'ό,τι θυμάμαι επηρεάζονται από τις βαρυτικές και μαγνητικές δυνάμεις, καθώς στον νότιο πόλο η δίνη έχει πάντα την αντίθετη κατεύθυνση από αυτή που έχει στον βόρειο

και ναι, σχετίζεται με την coriolis
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ε τότε, αφού υπάρχει φυσικομαθηματική εξήγηση για το φαινόμενο ποιός είναι ο προβληματισμός μας;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ε τότε, αφού υπάρχει φυσικομαθηματική εξήγηση για το φαινόμενο ποιός είναι ο προβληματισμός μας;:hmm:
΄
Ακριβώς, η ίδια απορία μου εμφανίστηκε, όταν διάβασα για τη σχετική "απορία" του Χάιζενμπεργκ! Πάντως σας ευχαριστώ για την αντασπόκριση και θα μελετήσω σχετικά με όσα γράψατε επ' αυτού...Δεν είχα υπόψη μου τη θεωρία( ή φαινόμενο;) Coriolis !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
΄
Ακριβώς, η ίδια απορία μου εμφανίστηκε, όταν διάβασα για τη σχετική "απορία" του Χάιζενμπεργκ! Πάντως σας ευχαριστώ για την αντασπόκριση και θα μελετήσω σχετικά με όσα γράψατε επ' αυτού...Δεν είχα υπόψη μου τη θεωρία( ή φαινόμενο;) Coriolis !
Δεν είναι θεωρία, φαινόμενο είναι πλήρως αποδεδειγμένο.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
΄
Δεν είχα υπόψη μου τη θεωρία( ή φαινόμενο; ) Coriolis !
είναι δύναμη και επιτάχυνση coriolis
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Στη Μηχανική των Ρευστών αναφέρεται ότι "Τυρβώδεις Ροές είναι οι μη μόνιμες ροές που έχουν ακανόνιστες διακυμάνσεις ταχύτητας στις τρεις κατευθύνσεις". Δεν υπάρχει σαφής ορισμός, αλλά περιγράφονται βάσει των ιδιοτήτων τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Στη Μηχανική των Ρευστών αναφέρεται ότι "Τυρβώδεις Ροές είναι οι μη μόνιμες ροές που έχουν ακανόνιστες διακυμάνσεις ταχύτητας στις τρεις κατευθύνσεις". Δεν υπάρχει σαφής ορισμός, αλλά περιγράφονται βάσει των ιδιοτήτων τους.

Ευχαριστώ, για την ανταπόκριση! Γιατί όμως Ο Χάιζενμπεργκ έδωσε τόση έμφαση στο "φαινόμενο"; Δεν είμαι σχετικός με τις Φυσικές Επιστήμες και με ενδιαφέρει η ¨εκλαϊκευμένη" ερμηνεία του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Ευχαριστώ, για την ανταπόκριση! Γιατί όμως Ο Χάιζενμπεργκ έδωσε τόση έμφαση στο "φαινόμενο"; Δεν είμαι σχετικός με τις Φυσικές Επιστήμες και με ενδιαφέρει η ¨εκλαϊκευμένη" ερμηνεία του...
Απλά σκέψου τι προκαλεί η τυρβώδης ροή. Ρεύματα, στρόβιλους... Σκέψου το πόσο πιο ασφαλής θα ήταν π.χ. η κατάβαση ενός ποταμού με κανό αν δεν υπήρχαν τα ρεύματα. Όπως και η βαρύτητα, μας περιορίζει στο να πατάμε στη γη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Λίγο πιο φορμαλισμένα και επίσημα στην πυρηνική τεχνολογία μας μαθαίνουν (όντας ο ίδιος άξιο τέκνο της ΣΕΜΦΕ !)

https://www.semfe.gr/files/users/9/pyrhnikh_texnologia-13.pdf

Πήγαινε στην 29 σελίδα αυτή σε ενδιαφέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
παιδιά να σας πω εγώ που το χω μελετήσει κιόλας :P! σε γαλλικό καφέ με γάλα πχ κάνεις το εξής: έτσι όπως είναι όμορφα κατανεμημένο το γάλα στην επιφάνεια, παίρνεις ένα κουταλάκι και ανακατεύεις. αυτά τα όμορφα σχηματάκια που κουνιούνται συνεχώς λέγονται τυρβώδης ροή! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Λίγο πιο φορμαλισμένα και επίσημα στην πυρηνική τεχνολογία μας μαθαίνουν (όντας ο ίδιος άξιο τέκνο της ΣΕΜΦΕ !)

https://www.semfe.gr/files/users/9/pyrhnikh_texnologia-13.pdf

Πήγαινε στην 29 σελίδα αυτή σε ενδιαφέρει...


βρε άξιο τεκνο... τεσπα δεν το συνεχιζω, την είπα την kakia of the day :P

κατα τα άλλα, απαντώντας την ερώτηση μπορούμε να μπούμε ομαλα στα χωράφια της θεωρίας του Χάουζ, μα
νοιώθω μια κούραση βαριά, στο σώμα μου και στην καρδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top