• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Μυρμηγκιές

souata

Νεοφερμένος

Η souata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ποναει αρκετα...νιωθεις τα παντα αν ο γιατρος ειναι ενταξει και δεν θελει περετερο μαλακιες για να σε χρεωσει χωρις λογο...κολαει -εγω ειχα στο ποδι μου και μετα και στο δαχτυλο μου...γιατι δεν ηξερα τι ηταν και το ακομπουσα με το συγκεγριμενο δαχτυλο...δηλαδη το σκαλιζα.στο ποδι εφυγε και στο χερι δεν μπορω να πω απλα υπαρχη μια πληγη παντα...αυτα.κουραγιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΛΙΝΑ

Νεοφερμένος

Η Αλινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
χρειάζεται επίμονος καυτηριασμός. Μόλις βγεί άλλη , άμεσα πάλι καυτηριασμός.Χρειάζεται υπομονή καί επιμονή στην θεραπεία ,γιατί πολλαπλασιάζονται εύκολα , αν ιδίως υπάρχει χαμηλή αντίσταση στον οργανισμό. Η μυρμυγκιά είναι κάτι σαν μικρόβιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mamapipinow

Νεοφερμένος

Η mamapipinow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,
Εδώ και 4 χρόνια έχω βγάλει πολλές μικρές (θηλυκές) μυρμηγκιές στα χέρια. Εχω κάνει μια σειρά από κρυοθεραπείες που τις μείωσαν σε μεγάλο βαθμό, αλλά συνεχίζουν και βγαίνουν νέες μικρές. Υπάρχει ένα καυστικό υγρό, δεν πωλείται, το παρασκευάζουν σε μερικά μεγάλα φαρμακεία (όπως πχ. Μπακάκος). Βάζεις ένα σελοτέιπ 5 λεπτά μετά από την εφαρμογή του υγρού, το αφήνεις όλη τη νύχτα και το πρωί βγάζεις το σελοτέιπ. Μετά από 6-7 εφαρμογές, το σελοτέιπ βγαίνει μαζί με τη μυρμηγκιά. Είναι ιδανικό για πολύ μικρές μυρμηγκιές. Να ζήσει 1000 χρόνια ο γιατρός που μου το έδωσε! Θέλω να σας δώσω τα στοιχεία του, αλλά φοβάμαι μήπως θεωρηθεί διαφήμιση σ' αυτό το site...

Καλησπέρα σας
αντιμετωπιζω και εγώτο ίδιο πρόβλημα με τις μυρμηγκιές εδώ και πολλά χρόνια. Είχε η αδελφή μου και μάλλον με κόλλησε, γιατί πριν από αυτό δεν είχα τίποτα. Άρχισε από το χέρι στα δάχτυλα και αυτή τη στιγμή έχει κυριέσει όλο μου το πρόσωπο και συνεχίζει να βγαίνει και στα δάχτυλα. Έχω κάνει τουλάχιστον 3 φορές κρυοπηξία (σε διαφορετικούς δερματολόγους) αλλά αυτές συνεχίζουν να βγαίνουν. Από όσο ξέρω, σχετίζονται με τον τύπο του αίματος και αφού τις βγάλεις, πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός να μην ξαναεμφανιστούν. Για παράδειγμα, για τις κοπέλες που βάφονται απαγορεύονται τα πινέλα του ρουζ, τα σφουγγαράκια για το μεικ απ και τα πον-πον της πούδρας κ.α. Δηλαδή, ότι μπορεί να πάει την μυρμηγκιά από ένα σημείο σε ένα άλλο. Έχω σταματήσει να βάφομαι εδώ και χρόνια και κάπως καλυτερεύσαν, αλλά και πάλι δεν λένε να φύγουν τελείως. Τα σκευάσματα που πωλούν στα φαρμακεία (είτε κρυοπηξία κατ'οίκον είτε κρέμες, είτε ταινίες) ενδείκνυνται για το πρόσωπο? Θα με βοηθούσε πολύ να το κάνω μόνη μου γιατί πλέον έχω γίνει εξπέρ και επίσης, δεν έχω βρει κάνεναν αξιόλογο γιατρό που να είναι σε θέση να μου τις γιατρέψει (συνήθως δεν τις βλέπουν όλες!). Η τελευταία μου λύση είναι το λάιζερ που και πάλι όμως, γνωρίζω πως δεν είναι 100% σίγουρο πως δεν θα ξαναβγουν. Έτσι, θα ήθελα αν γνωρίζει κανείς να μου στείλει κάποια αλοιφή, ή ταινία ή σκευασμα γενικότερα, που να μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνη μου, σπίτι μου για αρχή. Αν μπορείς Χριστιάνα, να μου στείλεις το όνομα των ταινιών για τις οποίες μιλάς, θα ήμουν τουλάχιστον ευγνώμων.

Ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Και μένα ειχαν γεμίσει όλα μου τα δάκτυλα με μυρμηγκιές ! Να είναι καλά όμως η δερματολόγος που μου έκανε κρυοθεραπεία αντί για καυτηριασμό και έτσι πέρασε μια και καλή. Είναι γεγονός πάντως πως η κρυοθεραπεία προτιμάτε από τους νεότερους γιατρούς γιατί οι παλιοί δεν είναι τόσο ενημερωμένοι !
Και αυτά τα σκευάσματα κρυοθεραπείας που πωλούν στα φαρμακεία, δεν είναι καθόλου κακά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3stela3

Νεοφερμένος

Η στελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
μυρμηγκιες.η καλυτερη λυση για μενα ειναι η ομοιοπαθητικη.ατομο της οικογενειας μου ειχε μυρμηγκιες στο στομα και θεραπευτηκε με ομοιοπαθητικα φαρμακα.εννοειται οτι της τα εδωσε γιατρος ομοιοπαθητικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PostMortem

Νεοφερμένος

Η PostMortem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας
Εχω στο αριστερο ρουθούνι ενα εξόγκωμα του δέρματος το οποιο ειναι στο χρώμα του δερματος αλλα ειναι και καπως διαφανο, εχει και αιμα κοντα στην ριζα. Ειναι μακρυ, στην βαση πιο μεγαλο και οσο προχωραει η διαμετρος μικραινει..Το εχω αρκετα χρονια αλλα επειδη δεν φαινεται δεν ειχα δωσει σημασια. Σημερα ομως προσεξα οτι κατι παρομοιο εχει αρχισει να βγαινει και σε αλλο σημειο στο προσωπο..Πιστευετε οτι ειναι μυρμηγκια? Τις επισκεψεις στον δερματολογο και τυχον θεραπειες τις καλυπτει το ικα ή πρεπει να πληρωσεις απο την τσεπη σου?
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis42

Νεοφερμένος

Ο akis42 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Όποιος επιθυμεί μπορώ να του στύλο
δωρεάν ένα βότανο που θα εξαφανίσει
τις μυρμηγκιές μπορι να επικοινωνήσει
μαζί μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εχω και εγω στο δεξι μου χερι κανα 2 χρονια 1μυρμηγκια και τωρα τελευταια βγηκε διπλα αλλη μια!
Βαζω ντουοφιλμ οπως ειπε καποιος παραπανω,αλλα βαζω οποτε μου καπνησει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EAJimmy

Νεοφερμένος

Ο EAJimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εβαλα δυο φωτογραφιες αν μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε αν καποιος ξερει αν αυτο ειναι μυρμηγκια;; Σας παρακαλω.... το εχω περιπου 1-2 χρονια και δεν ειναι επωδυνο απλα δεν φευγει... Δεν εχω σε αλλο σημειο.. πειτε μου αν καποιος ξερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 11780396_1601540403429638_2085465450_n.jpg
    11780396_1601540403429638_2085465450_n.jpg
    38.2 KB · Εμφανίσεις: 1,361
  • 11753775_1601540426762969_740859052_n.jpg
    11753775_1601540426762969_740859052_n.jpg
    28.4 KB · Εμφανίσεις: 614

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Νομίζω ότι όντως είναι μυρμηγκιά (ακροχορδόνες λέγονται ιατρικά). Αλλά μάλλον είσαι τυχερός, γιατί δεν είναι σε εκτεταμένη περιοχή και δεν είναι επώδυνη. Άσχετα με αυτό όμως, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι επισκεφτείς έναν δερματολόγο. Ό,τι και να σου πούμε εμείς εδώ, γιατροί δεν είμαστε και άρα, όχι και οι κατάλληλοι για ιατρικές "συμβουλές". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EAJimmy

Νεοφερμένος

Ο EAJimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
οκ σε ευχαριστω παρα πολυ.. πραγματικα ελπιζω να μπορω να το επουλωσω εφαρμοζωντας απο μονος μου κρεμες και οτι χρειαζεται χωρις να χρειαστει επεμβαση του γιατρου αν και θα τον ρωτησω πρωτα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
οκ σε ευχαριστω παρα πολυ.. πραγματικα ελπιζω να μπορω να το επουλωσω εφαρμοζωντας απο μονος μου κρεμες και οτι χρειαζεται χωρις να χρειαστει επεμβαση του γιατρου αν και θα τον ρωτησω πρωτα!!

Μην δοκιμάζεις μόνος σου τίποτα!
Σ αυτήν την περίπτωση με κρέμες ή στην χειρότερη με κρυοπηξία σε 3-4 συνεδρίες θα είσαι εντάξει, αλλά όλα αυτά με οδηγίες δερματολόγου. Είναι μικρή και είναι και ανώδυνη όπως λες άρα είσαι τυχερός, όμως πήγαινε να το δεις μην το αφήνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laracroft

Νεοφερμένος

Η Laracroft αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πως τις καταπολεμάμε? Έχω εδώ και 2 χρονιά περίπου. Τις έχω "διώξει" με κρυοθεραπεία, με κάψιμο αλλά αυτές επανεμφανίζονται. Ενώ ήταν μόνο στα 2 χέρια, μετά την τελευταία θεραπεία εξαφανίστηκαν από το 1 χέρι (δόξα τω θεώ), αλλά έχουν μεταφερθεί στο πρόσωπο (και συγκεκριμένα στη μύτη).
Από όσο έχω διαβάσει είναι θηλυκές μυρμηγκιές, δηλαδή το δύσκολο είδος.
Καμία ιδέα για το τι να κάνω;;;
Επίσης έχω διαβάσει για ένα βότανο, αλλά ψάχνω να βρω πως το λένε, που μπορώ να το βρω και τίποτα δεν βρίσκω! Αν έχετε υπόψη τίποτα...

Ευχαριστώ.
Όποιος επιθυμεί μπορώ να του στύλο
δωρεάν ένα βότανο που θα εξαφανίσει
τις μυρμηγκιές μπορι να επικοινωνήσει
μαζί μου
Ενδιαφέρομαι,έχει ο γιος μου στο χέρι και δε φεύγουν με τίποτε. Μπορείτε να βοηθήσετε;;;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλημέρα, τα συγκεκριμένα ποστ είναι πριν πολλά χρόνια και τα μέλη δεν έχουν μπει εδώ και χρόνια. Έχεις πάει το παιδί σε ιατρό; (Δερματολόγο-Πλαστικό Χειρουργό;) οι θεραπείες έχουν αλλάξει κάπως και είναι αποτελεσματικότερες από πριν 12-15 χρόνια.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι,έχει ο γιος μου στο χέρι και δε φεύγουν με τίποτε. Μπορείτε να βοηθήσετε;;;
Είχα μικρή στο πρόσωπο και η μαμά μου νόμιζε ότι ήταν ελιά, δεν ήταν. Το 2005 έκανα παγοθεραπειες σε δημόσιο νοσοκομείο και δε μου άφησε κανένα σημάδι στο πρόσωπο . Οκ, πόνεσε αλλά χρειάστηκαν μόνο τρεις θεραπείες . Μπορεί απο τότε να έχουν αλλάξει τα πράγματα, να υπάρχουν πιο σύγχρονες θεραπείες. Καλύτερα να συμβουλευτείς γιατρό και για το Θεό μην εμπιστεύεσαι ο,τι ματζουνι σου βγάζει διαφήμιση η Google και η Μαρία της γειτονιάς. HPV είναι αυτός μπορεί ο γιος σου να ξαναβγάλει κάποια μυρμηγκια (ή θηλωμα όπως λέγεται).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top