Γιατί πιστεύουν οι άνθρωποι;

Γιατί πιστεύετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • Γιατί φοβάμαι μήπως πραγματικά υπάρχει

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Έτσι με έμαθαν

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Θέλω να πιστεύω για να έχω κάτι να με στηρίζει ψυχολογικά

    Ψήφοι: 11 13.6%
  • Επειδή υπάρχει και το νιώθω

    Ψήφοι: 30 37.0%
  • Δεν πιστεύω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 38 46.9%

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Γιατι δεν πιστευω; γιατι δεν μου προσεφερε κατι η θρησκεια ως τωρα,
Δεν πιστεύεις επειδή δεν σου προσέφερε κάτι η Θρησκεία;
Πρέπει να πάρεις για να πιστέψεις;


Οχι, δεν εχασα καποιο αγαπημενο προσωπο ουτε ειχα καμια κακοτυχια. Και επειδη δεν μου συνεβει τιποτα κακο, ΔΕΝ θελω να αισθανομαι ευγνωμον σε κανεναν.
Δεν είναι τυχαίο οτι οι περισσότεροι αρχίζουν να πιστεύουν μετά από το "κάτι κακό" που τους συνέβη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Δεν είναι τυχαίο οτι οι περισσότεροι αρχίζουν να πιστεύουν μετά από το "κάτι κακό" που τους συνέβη.

Άρα πιστεύουν για να βρουν παρηγοριά;
Βασικά ρητορική είναι η ερώτηση, εγώ πιστεύω ναι, ότι πολλοί άνθρωποι πιστεύουν για "εγωιστικούς" λόγους, για να "κερδίσουν" κάτι, είτε αυτό είναι παρηγοριά, είτε βοήθεια, είτε μια θέση στον παράδεισο. Δεν αναφέρομαι σε αυτούς που έχουν μεγαλώσει έτσι από παιδιά, αλλά σε αυτούς που άρχισαν ξαφνικά να πιστεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Άρα πιστεύουν για να βρουν παρηγοριά;
Βασικά ρητορική είναι η ερώτηση, εγώ πιστεύω ναι, ότι πολλοί άνθρωποι πιστεύουν για "εγωιστικούς" λόγους, για να "κερδίσουν" κάτι, είτε αυτό είναι παρηγοριά, είτε βοήθεια, είτε μια θέση στον παράδεισο. Δεν αναφέρομαι σε αυτούς που έχουν μεγαλώσει έτσι από παιδιά, αλλά σε αυτούς που άρχισαν ξαφνικά να πιστεύουν.
Nαι, έτσι είναι.
Βέβαια, όταν το χτύπημα είναι πολύ βαρύ και δυσβάσταχτο, ίσως πραγματικά να πιστεύουν πως εκεί μπορούν να βρουν ένα στήριγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Ε ναι, φυσικα και πρεπει να μου δινει κατι. Εμμεσα. Οσοι πιστευουν ισχυριζονται οτι βρισκουν γαληνη, παρηγορια, στηρηξη. Εγω ολα αυτα δεν τα βλεπω :(
Ναι δεν ειναι τυχαιο, ειναι στιγμες αδυναμιας του ανθρωπου, και τοτε τις περισσοτερες περιπτωσεις απομονωνεται. Οποτε αφου δεν εχει ανθρωπους να τον στηρηξουν, απευθυνεται στη θρησκεια. Ομως το βρισκω υποκριτικο να αρχιζεις να πιστευεις μονο οταν παθεις κατι κακο. Δηλαδη πριν απο αυτο δεν σου καιγοταν καρφι για τους θεους και οταν βρεθηκες στην αναγκη αποφασισες οτι υπαρχουν και θες να σε βοηθησουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Θα μπορουσα να δηλωσω αθεη, δηλωνω ομως αγνωστικιστρια, λογω του οτι αδυνατω να καταλαβω πως δημιουργηθηκε και γιατι υπαρχει το συμπαν. Γιατι δεν πιστευω; γιατι δεν μου προσεφερε κατι η θρησκεια ως τωρα, και γιατι δεν εχω αποδειξεις οτι ο χρηστιανισμος ΔΕΝ ειναι ενα μεγαλο αστειο. Ναι, παλιοτερα πιστευα. Οχι, δεν εχασα καποιο αγαπημενο προσωπο ουτε ειχα καμια κακοτυχια. Και επειδη δεν μου συνεβει τιποτα κακο, ΔΕΝ θελω να αισθανομαι ευγνωμον σε κανεναν. Πιστευω οτι τα παντα ειναι θεμα τυχης, και προσωπικης προσπαθειας. Αν θελεις κατι να συμβει πολυ, 2 πραγματα θα σε βοηθησουν, ο εαυτος σου και η τυχη σου. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! τυχη, οχι μοιρα. Μοιρα δεν υπαρχει xD και μη μου αρχισετε με ζωδια. Τελος, δεν ειμαι της αποψης οτι δεν θα επρεπε να υπαρχουν θρησκειες, γιατι δινουν λυσεις σε καποια προβληματα. Ομως μπορουν να ειναι και καταστροφικες.
[...Γιατι δεν πιστευω;]...όμως :[...Πιστευω οτι τα παντα ειναι θεμα τυχης](!)
Τι είναι "τύχη"; Τι είναι "μοίρα"; Ποια, η διαφορά τους;
Η πίστη συνεπάγεται πάντα και μόνον κάποια οποιαδήποτε θρησκεία; Μπορεί να υπάρξει άνθρωπος χωρίς πίστη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
[...Γιατι δεν πιστευω;]...όμως :[...Πιστευω οτι τα παντα ειναι θεμα τυχης](!)
Η πίστη συνεπάγεται πάντα και μόνον κάποια οποιαδήποτε θρησκεία; Μπορεί να υπάρξει άνθρωπος χωρίς πίστη;
Θελει πολλη σκεψη αυτη η ερωτηση. Αλλά ξερεις, το να πιστευεις οτι τα παντα ειναι θεμα τυχης, ειναι πιθανοτητες, δεν ειναι πιστη σε κατι το υπερφυσικο, το αγνωστο, το θεικο. Ειναι λογικη. Περα απο αυτο, δεν μπορω να κανω κατι για να εχω περισσοτερη τυχη. Απλα εκει παιζω με τις πιθανοτητες μεσω της δικης μου βουλησης. Ξερω γω, δεν παιζει να κερδισω σε καποιο τυχερο παιχνιδι αν δεν παιξω, κιαν παιξω 2 φορες ειναι πιο πιθανο να κερδισω. Εκει μπαινει και το ρισκο, με το ρισκο αυξανεις τις πιθανοτητες. Ακομα, αν προσεχω την υγεια μου εχω λιγοτερες πιθανοτητες να αρρωστησω. Και η προληψη ειναι νομιζω πιο αποτελεσματικη μεθοδος απο το να κανω καταχρησεις και μετα να προσευχομαι να μην παθω τιποτα. Θα μου πεις, οκ, καποια πραγματα δεν μπορεις να τα προλαβεις. ΕΚΕΙ παιζει η τυχη σου.

Τι είναι "τύχη"; Τι είναι "μοίρα"; Ποια, η διαφορά τους;
Τυχη: Καποιος παει για πρωτη φορα στο καζινο και βγαινει δυσεκατομμυριουχος. Αλλος παιζει μια ζωη και ειναι μπατηρης.
Τυχη: Περπαταω στο δρομο και με κουτσουλαει ενα περιστερι. Φυσικα δεν ειχε στοχο εμενα. Αν ομως περναγα 1 δευτερολοπτο μετα δεν θα ειχε συμβει.
Τυχη:Πεφτω πανω σου στο δρομο και σου ζητω συγγνωμη, γνωριζομαστε και παντρευομαστε. Μοιρα; ΟΧΙ! Τυχη. Θα μπορουσα καλλιστα να ειχα μεινει σπιτι και να ειμασταν αγνωστοι.

Μοιρα-Μοιρολατρια:Να πιστευεις στο πεπρωμενο. Να πιστευεις οτι οσα γινονται στη ζωη σου ειναι "γραφτα" να γινουν και οτι η πορεια σου ειναι προκαθορισμενη. Οτι δεν μπορεις να αλλαξεις το δρομο σου μεσα στη ζωη.

Προφανως δεν ισχυει κατι τετοιο. Και αν ισχυε, ποιος τα ελεγχει ολα αυτα; και γιατι τα ελεγχει; με ποια κριτηρια; δεν υπαρχουν απαντησεις. Το ολο συστημα με τη μοιρα ειναι παραλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τυχη:Πεφτω πανω σου στο δρομο και σου ζητω συγγνωμη, γνωριζομαστε και παντρευομαστε.

Αυτό μπορεί να είναι και Ατυχία




Πς. ...Λορ, το ξέρεις κοπέλα μου ότι είσαι ανάποδα? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Σιγουρα ειναι ατυχια για σενα xD
Μου το ειπαν κιαλλοι αλλα δεν τους πιστευω. Θελω αποδειξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
....Να πως αντιλαμβάνεσαι το κόσμο :confused:





πς. άσχετο... με τη Λίνα26 τι σχέση έχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Αλλά ξερεις, το να πιστευεις οτι τα παντα ειναι θεμα τυχης, ειναι πιθανοτητες, δεν ειναι πιστη σε κατι το υπερφυσικο, το αγνωστο, το θεικο. Ειναι λογικη.
....
:::
Έτσι όμως αποκλείεις, τις δύο "απιθανότητες", μεταξύ των άπειρων πιθανοτήτων, δηλαδή εκείνες που συμβολίζονται με το 0(μηδέν) και το 1(ένα)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Συγγνωμη δεν σε καταλαβαινω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Nvm, ούτε ο ίδιος συχνά καταλαβαίνει τι κύκλους κάνει η λογική του
:P

άντε ρε νωεύ ξέσπασε επιτέλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Nvm, ούτε ο ίδιος συχνά καταλαβαίνει τι κύκλους κάνει η λογική του
:P
..
....τετραγωνισμένους:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Γιατί φαίνεται πως προτιμούν να πιστεύουν σε κάτι άλλο, παρά στον εαυτό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Γιατί φαίνεται πως προτιμούν να πιστεύουν σε κάτι άλλο, παρά στον εαυτό τους.

...ο δικός σου, δεν σε "πρόδωσε" ποτέ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
...ο δικός σου, δεν σε "πρόδωσε" ποτέ;

Ο άνθρωπος παίρνει αποφάσεις με βάση τη λογική. Δεν έχει νόημα λοιπόν να μιλάμε για προδοσίες. Πριν πάρεις μια απόφαση έχεις το χρόνο να ζυγίσεις τα υπέρ και τα κατά. Θα προτιμούσα τη λέξη "απογοήτευσε" και όχι "πρόδωσε" λοιπόν. Προτιμώ οπότε να απογοητευτώ από τον εαυτό μου και να μάθω από τα λάθη μου, παρά να με απογοητεύσει η πίστη μου. Γιατί στη δεύτερη περίπτωση κάθομαι άπραγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
...ο δικός σου, δεν σε "πρόδωσε" ποτέ;
Προτιμώ να με "προδώσει" ο εαυτός μου, οι δυνάμεις μου, παρά να κατηγορώ έναν "Θεό" και να νιώθω αδικημένος. Τουλάχιστον έτσι ξέρω ότι όλα εξαρτώνται από μένα και όχι από τις "ορέξεις" κάποιου τρίτου ;)
Το να κατηγορώ μάλιστα έναν άλλο για τα στραβά στη ζωή μου είναι η εύκολη λύση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Προτιμώ να με "προδώσει" ο εαυτός μου, οι δυνάμεις μου, παρά να κατηγορώ έναν "Θεό" και να νιώθω αδικημένος. Τουλάχιστον έτσι ξέρω ότι όλα εξαρτώνται από μένα και όχι από τις "ορέξεις" κάποιου τρίτου ;)
Το να κατηγορώ μάλιστα έναν άλλο για τα στραβά στη ζωή μου είναι η εύκολη λύση :)

Η μεγαλύτερη παρανόηση σε σχέση με την πίστη είναι ότι την ταυτίζουμε πάντα με την εξουσία του θεού πάνω στη θέληση μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Η μεγαλύτερη παρανόηση σε σχέση με την πίστη είναι ότι την ταυτίζουμε πάντα με την εξουσία του θεού πάνω στη θέληση μας :)
Δεν το βρίσκω τόσο παρανόηση όσο λογικό συνειρμό. Όταν ο ένας Θεός παντοκράτορας ποιητής ουρανού και γης μπορεί να κάνει τα πάντα και να επηρεάσει τα πάντα, τότε μπορείς να τον κατηγορήσεις για τα πάντα, άρα και για την δική σου "ατυχία".
Οπότε σε σχολιασμό για αυτό που είπε ο Νωέας μιλώντας για "προδοσία" σχολίασα πως μπορεί να το δει κάποιος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Η μεγαλύτερη παρανόηση σε σχέση με την πίστη είναι ότι την ταυτίζουμε πάντα με την εξουσία του θεού πάνω στη θέληση μας


Εχμ, δεν είμαι τόσο σίγουρος.
Και αυτή η σκέψη, και η αντίθετή της, καταλήγουν σε άτοπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top