Προορισμοί στο εξωτερικό

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Εδώ θα διαφωνήσω με την underwater... Η Κοπεγχάγη είναι μια υπέροχη πόλη! Βασικά ίσως και να είναι πλασματική η άποψή μου γιατί έκατσα εκεί 2 φορές από μια νύχτα και είχαμε κανονίσει ήδη για το βράδυ. Δεν ψάχτηκα δλδ ιδιαίτερα για να μπορέσω να σου προτείνω κάτι που πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε. Αυτό που μπορώ να πω εγώ για την Νορβηγία είναι οτι ναι μεν είναι πανέμορφη αλλά είναι και τουλάχιστον 3 φορές πιο ακριβή απο την Ελλάδα!

ps. Travel guide για Βερολίνο σε λίγο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Βερολίνο; Τι μου θύμισες βρε Founes... Μέσα Νοεμβρίου πήγα εκεί ένα 4ήμερο. Καταπληκτική πόλη, κάναμε οικογενειακώς τα ψώνια όλης της υπόλοιπης χρονιάς (καλές τιμές δε λέω) και κάναμε το γύρο της πόλης τουλάχιστον 3-4 φορές με τα γνωστά λεωφορεία 100 και 200. Υπέροχα, έστω και τέλη φθινοπώρου :D
Επίσης είναι ωραίο να βλέπεις όλη την πόλη γεμάτη με πεσμένα φύλλα...

Αυτό που σας συστήνω είναι Πράγα τέλη φθινωπόρου - αρχές χειμώνα. Όνειρο! :D Όποιος πάει να μην παραλείψει να δοκιμάσει μία σοκολάτα βιενουά, απαραίτητη με το κρύο εκεί πέρα. Προσοχή όμως με τις θερμοκρασίες... Τέλη Οκτωρίου που είχα πάει πριν 2-3 χρόνια πέτυχα άνετα 0 (μηδέν) βαθμούς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Είναι γούστα αυτά. Η Κοπεγχάγη έχει σίγουρα ωραία κτίρια και ατμόσφαιρα αλλά εμένα δεν μου έκανε αίσθηση. Είναι πολύ υποκειμενικά αυτά. Εγώ ας πούμε τρελαίνομαι για το Κάιρο και πολλοί με βρίζουν γι'αυτό! Είναι τι σου αφήνει το κάθε μέρος. Σκάρλετ, εύχομαι πάντως να ενθουσιαστείς με Κοπεγχάγη!:P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
περσι πήγα πράγα τα χριστούγεννα και ήταν απλά απίστευτα.......οι τιμές είναι πολύ καλές... ίσως λίγο πιο φτηνά από ελλάδα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
ps. Travel guide για Βερολίνο σε λίγο! ;)[/quote]

αχ μπράβο. με ανέβασες αρκετά για την Κοπεγχάγη. περιμένω οδηγίες για Βερολίνο!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Βερολίνο πήγα πέρυσι εγω θα επανέλθω κάποια στιγμη με λεπτομέρειες πες μου τι ακριβώς θέλεις να μάθεις.
Ψ. χτες γύρισα από Κων/πολή..Απλά απίστευτη..Πολύ ιδιαίτερη πόλη..
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
εκτός από γενικές πληροφορίες για το Βερολίνο (αξιοθέατα) περισσότερο θέλω μέρη για διασκέδαση. αυτά δε μπορώ να βρω στο ιντερνετ. ότι συμβουλές έχετε όμως (π.χ ασφάλεια, μετακινήσεις, μέσα μαζικης μεταφοράς) είναι ευπρόσδεκτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
πάρα πολύ καλός on line ταξιδιωτικός οδηγός είναι το www.virtualtourist.com με οδηγίες από τους ίδιους τους ταξιδιώτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αντίστοιχα και τα lonelyplanet και fodors!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
το lonelyplanet έχει αλλάξει. παλια ήταν σαφώς καλύτερο. τώρα είναι σαν να σου λέει "να πας να αγοράσεις τον οδηγό βρε τσιγγούνη"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Πείτε μου εντυπώσεις από Βαρκελώνη και πόσες μέρες είναι αρκετές να καθήσουμε με την παρέα μου για να το ευχαριστηθούμε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά στην Βαρκελώνη είχα πάει καλοκαίρι μεν, με τους γονείς μου δε. Οπότε δεν το βίωσα στο έπακρο. Επίσης δεν τρελάθηκα, κι αυτό επειδή κατά την θερινή περίοδο ο κόσμος είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πολύς, περπατούσα για βόλτα απόγευμα κι αισθανόμουν ότι ήμουν σε πορεία προς Αμερικάνικη Πρεσβεία.:worry:
Το ωραίο πάντως είναι ότι συνδυάζει μοντέρνο με παραδοσιακό, από την μία είναι μια μεγάλη σύγχρονη πόλη, από την άλλη έχει υπέροχα δρομάκια και πλατείες, πλακόστρωτους πεζόδρομους και ωραία μαγαζιά. Και πολύ τζέρτζελο! Αλλά είναι και πολύ βρώμικη, πιθανώς λόγω πολυκοσμίας, με χάλασε όμως.

Αν σου αρέσει η φύση μπορείς να ανέβεις σε ένα βουνό κοντά και να δεις όλη την πόλη πανοραμικά. ΦΟΒΕΡΗ θέα! Το φαγητό σύμφωνα με τα γούστα μου χάλια, δεν μου αρέσει η ισπανική κουζίνα.

Νομίζω 4-7 μέρες είναι καλές για να κάτσετε, να δείτε πολλά και να διασκεδάσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ, πάλι, απόλαυσα πολύ τις παέγιας και την κρέμα καταλάνα!!
Είχαμε πάει με τη σχολή και δώσαμε πολλή βάση στα αρχιτεκτονοτουριστικά, αλλά πολύ ωραία περάσαμε...

Αγγλικά δεν πολυμιλάνε, ρε γμτ...

Η Las Ramblas είναι όντως μεν γραφική αλλά πολύ χαοτική, αλλά τι να κάνεις... Όλη η πόλη μεταμορφώθηκε απίστευτα, με τους Ολυμπιακούς!
Να προσέχετε όμως, γιατί κλέβουν πολύυυ...

Η Barceloneta είναι το παλιό, γραφικό κομμάτι, επίσης καλή...
Για ψώνια είχαμε πάει πολύ στο El corte ingles.
Από επισκέψεις, park güell, sagrada familia (αν ανεβείτε στους πύργους, η θέα σου κόβει τα γόνατα), οι ολυμπιακές εγκαταστάσεις... και το Μουσείο Πικάσσο είναι πολύ καλό!!
Μάλιστα κάπου εκεί κοντά έχει μία αγορά τροφίμων, τύπου Βαρβάκειος, όπου έχω ακούσει ότι τρως πολύ καλά!!

αν θυμηθώ κι άλλα θα σου πω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Εγώ, πάλι, απόλαυσα πολύ τις παέγιας και την κρέμα καταλάνα!!
Είχαμε πάει με τη σχολή και δώσαμε πολλή βάση στα αρχιτεκτονοτουριστικά, αλλά πολύ ωραία περάσαμε...

Αγγλικά δεν πολυμιλάνε, ρε γμτ...

Η Las Ramblas είναι όντως μεν γραφική αλλά πολύ χαοτική, αλλά τι να κάνεις... Όλη η πόλη μεταμορφώθηκε απίστευτα, με τους Ολυμπιακούς!
Να προσέχετε όμως, γιατί κλέβουν πολύυυ...

Η Barceloneta είναι το παλιό, γραφικό κομμάτι, επίσης καλή...
Για ψώνια είχαμε πάει πολύ στο El corte ingles.
Από επισκέψεις, park güell, sagrada familia (αν ανεβείτε στους πύργους, η θέα σου κόβει τα γόνατα), οι ολυμπιακές εγκαταστάσεις... και το Μουσείο Πικάσσο είναι πολύ καλό!!
Μάλιστα κάπου εκεί κοντά έχει μία αγορά τροφίμων, τύπου Βαρβάκειος, όπου έχω ακούσει ότι τρως πολύ καλά!!

αν θυμηθώ κι άλλα θα σου πω!

Όπως το είπες... τους μιλάς Αγγλικά, δείχνουν να καταλαβαίνουν αλλά σου απαντάνε Ισπανικά ή Καταλανικά και μάλιστα τα παίρνουν που εσύ δεν τους καταλαβαίνεις...

Αυριο θα γράψω εναν μίνι οδηγό για το Βερολίνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Η Sagrada Familia είναι όντως κάτι διαφορετικό, αν και η μαμά μου που φοβάται τους κλειστούς χώρους κόντεψε να λιποθυμίσει σε αυτούς τους μικρούς διαδρόμους.:worry: Και όλα τα αξιοθέατα με την σφραγίδα Gaudi μου άρεσαν πολύ, έβγαζαν το παιδί από μέσα μου (όχι ότι χρειαζόταν προσπάθεια:P )!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Πείτε μου εντυπώσεις από Βαρκελώνη και πόσες μέρες είναι αρκετές να καθήσουμε με την παρέα μου για να το ευχαριστηθούμε:)


5 μερες ειναι μια χαρα νομιζω, αν πειτε οτι ΚΑΘΕ μερα θα κανετε λιγο sightseeing σε αυτα που σας ενδιαφερουν. :)

εχω παει δυο φορες, τη μια για 4 μερες (ηταν ο πρωτος μου σταθμος, εκατσα 1.5 μηνα περιπου τοτε ισπανια) και την αλλη πηγα μια βολτουλα αυθημερον απο μαλτα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.

εχω παει δυο φορες, τη μια για 4 μερες (ηταν ο πρωτος μου σταθμος, εκατσα 1.5 μηνα περιπου τοτε ισπανια) και την αλλη πηγα μια βολτουλα αυθημερον απο μαλτα;)

Μάλτα; Για πείτε δεσποινίς εντυπώσεις επειδή ψήνομαι να πάω.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Μάλτα; Για πείτε δεσποινίς εντυπώσεις επειδή ψήνομαι να πάω.:D

πω πω gmt, έγραψα ένα ολόκληρο κατεβατό κι έπεσε το ρεύμα την ώρα που άλλαζα χρώμα στη γραμματοσειρά μου!!!!

λοιπόν, τι λέγαμε?
a ναι. το πρώτο και βασικότερο είναι ότι η malta είναι ΠΑΝAΚΡΙΒΗ.

ΠΑΝAΚΡΙΒΗ ΌΜΩΣ ΛΈΜΕ!
πιο ακριβή από όλες χώρες έχω πάει μέχρι τώρα-και πιστέψτε με, είναι πολλές.
ακριβή ακόμα και για κάποιον που όλα τα έξοδα του ήταν πληρωμένα από τον ΟΗΕ. ;):whistle::D

μικρό νησάκι, μετακινείσαι εύκολα για να το δεις με εκείνα τα αστεία αστικά λεωφορεία που μοιάζουν ακόμα και στο χρώμα με εκείνα τα κίτρινα δικά μας σχολικά του 60.

δρόμοι με λακκούβες, αυτοκίνητα.. xm. μη νοικιάσεις εκτος αν ζεις σε χωρα που οδηγούν ανάποδα και το χεις συνηθίσει. δυο φορες με έσωσαν, μια η ελληνίδα και μια ένας ντόπιος από αυτοκίνητο που με έβλεπε σαν κινούμενο στόχο μάλλον. :P

όλη η malta μεσαιωνική. τα περισσότερα κτίρια δεν είναι καλοδιατηρημένα, κι αυτό δίνει την αίσθηση του παλιού. αλλα του ΠΟΛΎ παλιού. δε θα μπορούσα να ζήσω εκεί, ένιωθα συνεχεια ότι κινούμαι ανάμεσα σε μισογκρεμισμένα κτίρια.

κρατάνε ζωντανή την παράδοση τους (ιππότες της μάλτας και όχι μονο) και για τουριστικούς λόγους φυσικά αλλα και γιατί έτσι είναι.
(έχω φίλους μαλτέζους, πήγα σπίτια τους, ξέρω από πρώτο χέρι:P)

οι ακτές τις είναι δαντελωτές, ειδικά στην πρωτεύουσα βαλέτα. δανδέλα σκέτη όμως! από τον λόφο της παλιάς πόλης έχεις φοβερή θεα!
θα ποστάρω pics asap.

την γυρνάς όλη σε 3-4 μέρες,χαλαρά. αξίζει κάποιος να δει και το GOZO, το νησάκι διπλα στη malta ου είναι -λένε- παράδεισος σκέτος. εγώ δε πήγα, ήμουν εκεί χειμώνα..

νοέμβρη μηνα.. ίσως γίνει ένα meeting μέσα στον απρίλη, και μπορεί να παω -θα δείξει.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Θα ήθελα να πάω Γαλία στην ντίσνειλαντ και να μήνω μέσα 2-3 μέρες πόσα άραγε χρήματα χριάζετε κάποιος για να πάει στη Γαλία να μήνει και να Διασκεδάσει στο πάρκο όλη την μέρα;

Νέα υόρκη θέλω να κάνω ένα 3πλο ταξίδι για 15-20 μέρες θέλω νέα υόρκη, λός άτζελες, λάς βάγγας, να τα κάνω αυτά και να φύγω απο κεί, δεν θέλω να πηγαίνω στα ίδια μέρη που έχω πάει άλλη φορά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Θα ήθελα να γυρίσω όλο τον κόσμο με ένα παλιό σκουριασμένο φορτηγό πλοίο, και στο τέλος της ζωής μου να αράξω σε ένα φάρο και να βλέπω τ πλοία να περνούν....:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top