Πώς στήνουμε ένα θέμα...βήμα - βήμα

stella1

Νεοφερμένος

Η στελλα. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Μια νεκρή φύση ,εκ του φυσικού η απόδοσή της...βήμα βήμα με μολύβι.






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν και ειμαι ασχετος απο ζωγραφικη, μπραβο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως Στέλλα, εγώ πιστεύω ότι για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί, το πιο δύσκολο βήμα είναι το πρώτο, δηλαδή τα περιγράμματα. Οπότε ίσως θα έπρεπε να επικεντρωθείς σε αυτό :)
Εγώ πάντως θυμάμαι ότι όταν έκανα σχέδιο, όλοι σε αυτό δυσκολευόμασταν, όχι τόσο στις σκιές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Κάποτε είχα ενασχοληθεί αρκετά με τη ζωγραφική και το σχέδιο αλλά τα παράτησα :/:

Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον να παρέθετες κι άλλες υποδείξεις. :)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella1

Νεοφερμένος

Η στελλα. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Λια μου ολα ειναι εφιχτα...
και βεβαια θα βαλω και την πολυ αρχη του θεματος...
και εξηγησεις γιατι ειδα πως πολλοι ανθρωποι ενδιαφερονται.
Και ολοι μπορουμε να ζωγραφισουμε .Το λεω και το πιστευω απολυτα

Να πω μια σκεψη Πετρο?Παμε παλι απ την αρχη...η δημιουργια κανει καλο στην ψυχη μας
Ας την ομορφηνουμε λοιπον.Εγω μαζι σας να πω οτι μπορω !

Μπιλλυ ο στοχος δεν ειναι οι επιβραβεψεις.
Οι δαφνες στο στιφαδο..πανε καλυτερα ,ετσι δεν ειναι?
ο στοχος ειναι η χαρα και η γνωση και ,βρε παιδια,γνωση που δεν μεταδιδεται παει χαμενη!
παμε να ζωγραφισουμε ενα φυλλο?ενα ποτηρι?ενα μηλο?θα εκπλαγγειτε ευχαριστα
μετα απ το πρωτο σοκ θα βαλετε και κυκλακια χρωματα και αρωματα..θα βαλετε εσας!
σε σας το μπραβο λοιπον οχι σε μενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sarah_Fest

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Συμφωνώ με όσους είπαν πως το πιο δύσκολο πράγμα είναι η αρχή! Ασχολήθηκα ελάχιστα με σχέδιο (μολύβι μόνο), στο σχολείο φυσικά, στα καλλιτεχνικά. Τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά καλά (για άσχετο πάντα έτσι; ), αρκεί να έκανα τα περιγράμματα!
Πολλές φορές έχω χαζέψει την εκπομπή του Bob Ross στην ΕΤ3... πολύ θα ήθελα με κάποιο τρόπο να καταφέρω να ζωγραφίσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ερώτηση....
το μικρό κλέψιμο στην αρχή της δόμησης του θέματος (στα περιγράμματα) είναι θεμιτό? :redface:

τι εννοώ...
στο παρελθόν που ασχολιόμουν κι εγώ αρκετά, το αιώνιο πρόβλημα μου ήταν το... μπουκάλι :P
βρε ενα κακό να μην μπορώ να το κάνω συμμετρικό... με τίποτα!
Εκλεβα λοιπόν με τον εξης τροπο :redface:
Βάζοντας έναν κάθετο άξονα που χωρίζει το μπουκάλι στα δύο, έφτιαχνα την μια του πλευρα (έστω την αριστερή)
Μετά επαιρνα ένα χαρτομάνδηλο, ξεκολλουσα τα φύλλα του μέχρι που έφτανα στο ένα κομμάτι που είναι λεπτό σαν τσιγαρόχαρτο...
Το έβαζα πάνω, αντέγραφα το μισό τμήμα, το γύριζα τούμπα... πάταγα από πάνω τις γραμμες και αποτυπωνόταν το ίχνος :redface:

Πόσο θεμιτή είναι στην τέχνη μια τέτοιου είδους κλεψιά...
παύει το "εργο" μου να είναι καλλιτεχνικό? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αναστασία, αν έπαυε έτσι το έργο σου να είναι καλλιτεχνικό, τότε κάθε τι που βγαίνει από υπολογιστή δεν είναι εξ ορισμού καλλιτεχνικό με τόσες ευκολίες και αυτοματισμούς που υπάρχουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Να πω μια σκεψη Πετρο?Παμε παλι απ την αρχη...η δημιουργια κανει καλο στην ψυχη μας
Ας την ομορφηνουμε λοιπον.Εγω μαζι σας να πω οτι μπορω !
Συμφωνω.:)
Μπιλλυ ο στοχος δεν ειναι οι επιβραβεψεις.
Οι δαφνες στο στιφαδο..πανε καλυτερα ,ετσι δεν ειναι?
ο στοχος ειναι η χαρα και η γνωση και ,βρε παιδια,γνωση που δεν μεταδιδεται παει χαμενη!
παμε να ζωγραφισουμε ενα φυλλο?ενα ποτηρι?ενα μηλο?θα εκπλαγγειτε ευχαριστα
μετα απ το πρωτο σοκ θα βαλετε και κυκλακια χρωματα και αρωματα..θα βαλετε εσας!
σε σας το μπραβο λοιπον οχι σε μενα!
Δεν αντιλεγω για τις δάφνες,απλα η επιβραβευση ειναι και μια ηθικη ικανοποιηση που μας βοηθα να προσπαθουμε ολο και περισσοτερο.
Πάντως μου εδωσες ενα κινητρο να ασχοληθω με κατι στο οποιο δεν εχω (καθολου:P) κλίση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella1

Νεοφερμένος

Η στελλα. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ωραιο κολπο.....Αλλα υπαρχει και πιο απλος τροπος συμμετριας.
Οι τελιτσες απο πανω εως κατω.
Να σας πω τι πιστευω?οταν κοιταμε ενα θεμα,μην σκεπτεστε αυτο που ειναι πραγματικα ,πχ μπουκαλι.Δειτε το φως και την σκια επανω του σαν σχηματα και χρωματα αν ειναι χρωματιστο!
Θα εκπλαγγειτε ευχαριστα το ποσο ευκολα θα βγει στο χαρτι μονο απο αυτο.Ξερω ειναι δυσκολο να ξεχασετε το αντικειμενο αλλα η σκεψη στην ζωγραφικη και ειδικα οταν στηνουμε ενα θεμα ειναι πραξη αφαιρεσης και οχι λογικη πραγματικοτητας.
Μην σκεπτεστε λοιπον το προσωπο ή το λουλουδι αλλα το φως και την σκια επανω του και τεμαχιστε το σε μικρα μικρα κομματακια φωτος και σκιας.Δοκιμαστε και αυτη την μεθοδο...ενας αλλος κοσμος
--
Ελπιζω να σου ανοιξα μια πορτουλα Κατερινα
--
Βασιλη μην ξαναπεις δεν εχω κλιση....κλεινε λιγο το σωμα σου να αποκτησεις ....χιουμορακι.!
Εχω δει πολλα πολλα ατομα να φτιαχνουν απιστευτα πραγματα και στην ζωγραφικη ξεκινοντας απο το δεν ξερω να ζωγραφισω ουτε μια γραμμη.Πιστεψε σε σενα!αυτο το μυστικο
--
Θα προσπαθησω Πετρο οσο μου επιτρεπει το μεσο(πι-σι) γιατι διαθεση υπαρχει




θα ηθελα να προτεινω να δειτε κατι στο youTube αλλα να ζητησω πρωτα την αδεια των εδω υπευθυνων.Μετα να σας δωσω την διευθυνση.Εκει θα δειτε πως στηνεται ενα θεμα απ την πρωτη γραμμη.Ευχαριστω εκ των προτερων
στελλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
θα ηθελα να προτεινω να δειτε κατι στο youTube αλλα να ζητησω πρωτα την αδεια των εδω υπευθυνων.Μετα να σας δωσω την διευθυνση.Εκει θα δειτε πως στηνεται ενα θεμα απ την πρωτη γραμμη.Ευχαριστω εκ των προτερων
στελλα

Φυσικά και μπορείς. Χρησιμοποίησε το κουμπάκι
στον επεξεργαστή κειμένου (τον πλήρη, όταν πατήσεις
δηλαδή) για να εισάγεις το βίντεο στο πόστ σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella1

Νεοφερμένος

Η στελλα. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Γιατί το έσβησες στο τέλος;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella1

Νεοφερμένος

Η στελλα. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Γιατί δεν χρειαζοταν πια ..το ειχα μελετησει...μπορουσα να το ζωγραφισω και χωρις να το βλεπω..αλλα το πιο σημαντικο ειναι οτι επρεπε να φυγει το πολυ καρβουνο γιατι θα το εφτιαχνα μετα με χρωμα.Και το εφτιαξα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Α! Δεν το πέταξες δηλαδή μετά. Το ολοκλήρωσες με χρώμα. Κρίμα θα ήταν :)

Έχεις βίντεο και για το χρώμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Στέλλα, πολύ όμορφο, έχω εντυπωσιαστεί. :)

Θέλω κ εγώ να μάθω την τεχνική με κάρβουνο (κ illustration θέλω, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella1

Νεοφερμένος

Η στελλα. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
και δεν στο λεω!απλα ειναι τα πραγματα....οτι θελεις ρωτα με
για αυτο ειμαι εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ωραιο κολπο.....Αλλα υπαρχει και πιο απλος τροπος συμμετριας.
Οι τελιτσες απο πανω εως κατω.
Να σας πω τι πιστευω?οταν κοιταμε ενα θεμα,μην σκεπτεστε αυτο που ειναι πραγματικα ,πχ μπουκαλι.Δειτε το φως και την σκια επανω του σαν σχηματα και χρωματα αν ειναι χρωματιστο!
Θα εκπλαγγειτε ευχαριστα το ποσο ευκολα θα βγει στο χαρτι μονο απο αυτο.Ξερω ειναι δυσκολο να ξεχασετε το αντικειμενο αλλα η σκεψη στην ζωγραφικη και ειδικα οταν στηνουμε ενα θεμα ειναι πραξη αφαιρεσης και οχι λογικη πραγματικοτητας.
Μην σκεπτεστε λοιπον το προσωπο ή το λουλουδι αλλα το φως και την σκια επανω του και τεμαχιστε το σε μικρα μικρα κομματακια φωτος και σκιας.Δοκιμαστε και αυτη την μεθοδο...ενας αλλος κοσμος

:hmm: ναι ομολογουμένως πάντα σκεφτόμουν το θέμα ως αντικείμενο κι όχι ως σκιές και σχήματα...
γιαυτό και δεν μπορεσα ΠΟΤΕ να φτιάξω κάτι με πρόσωπο... στα πρόσωπα τα σκ@τωνα εντελώς γμτ
είχα όμως μια έφεση στις σκιές :redface:

είμαι σε τρυπάκι να βγάλω φωτό τα εργα μου του παρελθόντος και να σας τα βάλω εδώ να τα δείτε :redface:
βέβαια δεν εχω ασχοληθεί εδώ και πολλαααααααααααααααα χρόνια :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella1

Νεοφερμένος

Η στελλα. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Bαλε βαλε.....γιατι οχι?καλο θα ειναι!




Και ...μια ειμαι οχι πολλες...στο ενικο παρακαλω..η ευγενεια φαινεται και οχι απ τον πληθυντικο..νομιζω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Και ...μια ειμαι οχι πολλες...στο ενικο παρακαλω..η ευγενεια φαινεται και οχι απ τον πληθυντικο..νομιζω?

βρε ναι
δε σου μιλούσα στον πληθυντικό :redface:
εννοούσα να σας τα βάλω εδώ ... σας = υπόλοιποι που γράφουν και διαβάζουν αυτό το θέμα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top