Γλυκά του κουταλιού

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Μια καλή γιαγιά από χωριό, μας έδωσε προχθές ένα βαζάκι γλυκό του κουταλιού συκαλάκι που το είχε φτιάξει μόνη της. Ανοίξαμε το βάζο και δεν το κλείσαμε. Σε λίγα λεπτά το αδειάσαμε εντελώς και στο τέλος ήπιαμε και το σιρόπι που είχε μείνει. Ήταν θεϊκό, νέκταρ και αμβροσία μαζί. Τι γεύση και τι άρωμα! Εντάξει, έχουμε ξαναφάει γλυκά του κουταλιού, αλλά το συγκεκριμένο ήταν ουράνιο.
Μάλλον τα γλυκά του κουταλιού δεν είναι και πολύ της μόδας. Άλλωστε σήμερα υπάρχουν άπειρες επιλογές γλυκών. Μου έχουν διηγηθεί ότι πριν χρόνια, σε όλα τα σπίτια, είτε στα χωριά είτε στις πόλεις, έφτιαχναν γλυκό του κουταλιού. Το είχαν πολλές φορές κρυμμένο για να κεράσουν τον επισκέπτη, όμως τα παιδιά το έβρισκαν και το άδειαζαν. Σήμερα σπάνια κάποιος θα κεράσει τέτοιο γλυκό. Ίσως σε κάποιες ταβέρνες σαν επιδόρπιο μαζί με γιαούρτι. Υπάρχουν βέβαια και τα βιομηχανοποιημένα στα σούπερ - μάρκετ, αλλά αυτά δε λένε και πολλά. Από ότι φαίνεται από το απόκτημά μας, σε κάποια χωριά πρέπει να έχουν μείνει κάποιες γιαγιάδες που ακόμα φτιάχνουν τα καλά παραδοσιακά γλυκά του κουταλιού.
Σας αρέσουν τα γλυκά του κουταλιού;






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Προσωπικά τρελαίνομαι και το συκαλάκι είναι ένα από τα αγαπημένα μου, μαζί με το κερασάκι.;)
Σωστά όλα όσα λες, είναι κρίμα που δεν τα προτιμούν οι περισσότεροι γιατί είναι πολύ πιο υγιεινά από όλα τα άλλα γλυκά. Οι περισσότεροι γιατροί συμβουλεύουν αν θέλουμε γλυκό, να τρώμε γλυκό του κουταλιού.
Βέβαια όπως είπες κι εσύ, κανείς δεν μένει στην μεριδούλα του αλλά εύκολα αδειάζεις το βαζάκι μέσα σε λίγη ώρα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Συκαλακι, κερασι και κολοκυθα απο τα αγαπημενα μου! Οπως επισης και μερικα που περιεχουν διαφορα φρουτα και καρυδια!

Τα λατρευω σκετα ή πανω σε σπιτικο παγωτο βανιλια!

Μεγαλη ποσοτητα (πανω απο 3-4 συκαλακια ή κερασια) δεν μπορω να φαω γιατι με λιγωνουν παρα πολυ και να πω την αληθεια δεν λατρευω ιδιαιτερα τα γλυκα γενικοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Πρόσφατα μας έφεραν σπίτι γλυκό του κουταλιού ακτινίδιο.Δε ξέρω αν έχετε δοκιμάσει,αλλά σκέτη αμβροσία!Επιπλέον γνωρίζω μια κοπέλα η οποία έκανε το ταλέντο της στο να μαγειρεύει,το εισόδημα της!Τα σπιτικά γλυκά του κουταλιού είναι αυτα που αξιζουν,οπου όταν τα μυρίζεις σου έρχονται μυρωδιές φρούτων,όχι όπως των super-market που μυρίζουν όλα τα ίδιο και είναι άνοστα. Από μια συγγενή μου δοκίμασα γλυκό του κουταλιού καρπούζι, και γλυκό του κουταλιού κολοκύθα ( όπου στην τελευταία,βάζουν τη κολοκύθα σε ασβέστη για κάμποσες ώρες ώστε να γίνεται τραγανή).
Με κάποιο γιαούρτι ή πάνω σε παγωτό είναι μια χαρά αυτά τα γλυκά,τώρα για να τα φας σκέτα,πρέπει να έχεις δίπλα σου άφθονο νερό γιατι θα το χρειαστεις! Αυτό είναι ίσως το μόνο μειονέκτημα τους,ότι σε λιγώνουν.
α, και ότι τελειώνουν γρήγορα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Λατρεύω περγαμόντο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
γλυκό καρύδι και ντοματίνι teh best
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Σαφώς πιο υγιεινά για διάφορους λόγους, αλλά έχουνε κι αυτά πολύ ζάχαρη.
Εμένα πάντως δεν με τρελαίνουν. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει και πολλές φορές.
Προτιμώ να φάω το φρούτο όπως είναι, φρέσκο φρέσκο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Ωραιο θεμα ανοιξες παλι Δια.Απο τοτε που με θυμαμαι η γιαγια μου εφτιαχνε γλυκα του κουταλιου και φτιαχνει ακομα οπως περγμαμοντο,κυδωνι,βυσσινο και φραουλα καμια φορα.Μπορω να πω πως οποτε φτιαχνει τετοια γλυκα τα μοιραζει σε βαζακια σε ολους τους γνωστους και γινονται αναρπαστα!Φυσικα κραταμε και εμεις για τους επισκεπτες αλλα αν με πιασει καμια λιγουρα το ψιλοαδειαζω.Οπως ανεφεραν και οι περισσοτεροι εδω το μονο μειον ειναι οτι λιγωνουν.Προτιμω να τα συνδυασω με γιαουρτι γιατι σπαει η γλυκαδα.
Αυτα που λατρευω περισσοτερο ειναι το τριανταφυλλο,περγαμοντο,φραουλα και το καρυδατο το οποιο μας το ειχαν φερει απο το Αμυνταιο Φλωρινας(δεν ξερω αν το εχει δοκιμασει κανεις).Εχει καταπληκτικη γευση και παρολο που εχω χρονια να το δοκιμασω την θυμαμαι ακομα.
Συκο,καρυδακι και κολοκυθι ανηκουν στα τραγανα που και αυτα ειναι πολυ ωραια.
Γενικοτερα δεν λεω ποτε οχι στα γλυκα ειτε εχουν σοκολατα ειτε οχι.:P
Καρπουζακι δεν εχω φαει ποτε.Αξιζει λετε ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Con_Boo

Νεοφερμένος

Η Con_Boo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ως γνήσια γλυκατζού μ'αρέσουν και τα γλυκά του κουταλιού (από τα λίγα γλυκά που περιέχουν φρούτα και μ'αρέσουν), βέβαια λόγω του ότι δεν είναι και πολύ διαδεδομένα πια και δεν θα βρεις καλό γλυκό του κουταλιού να σε περιμένει στην γωνία, δεν τα έχω στις συχνές προτιμήσεις!
Τελευταία φορά που είχα φάει καλό γλυκό κουταλιού ήταν στο Πήλιο πριν κάποια χρόνια (μιας και δεν έχω γιαγιά να μου φτιάξει :( ).

Αγαπημένο: Νερατζάκι! Μ'αρέσει που είναι γλυκό και ξινό ταυτόχρονα!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Πάλι μας ανοιξες την ορεξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
λατρευω κερασακι (απλα φανταστικο) και μου αρεσει πολυ και το νεραντζακι <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Δεν τρελένομαι για να πω την αληθεια. Δηλαδη οκ,μ'αρεσουν και αν μου προσφέρουν, ευχαρίστως θα φαω αλλα δεν θα πω "αχ να ειχα ενα γλυκο του κουταλιού τωρα", οπως θα ελεγα για αλλα γλυκα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Είναι μεγάλη η ποικιλία των γλυκών του κουταλιού. Μερικά:
Συκαλάκι, νεραντζάκι, κερασάκι, μηλαράκι, καρυδάκι, κολοκύθι, φράουλα, περγαμόντο, σταφύλι, βύσσινο, βερίκοκο, ακτινίδιο, καρπουζάκι, ντοματάκι, κυδώνι, τριαντάφυλλο, λεμόνι, πορτοκάλι, καρότο, μανταρίνι, αχλαδάκι, παντζάρι, κάστανο, μελιτζανάκι, φράπα, φιστίκι, γκρέιπφρουτ, φραγκόσυκο, δαμάσκηνο, κουμκουάτ, βατόμουρο, κουφέτο, …
(Όποιος θυμάται κι άλλα, ας συμπληρώσει τον κατάλογο).

Και μια απορία: Υπάρχουν τα γλυκά του κουταλιού σε άλλα κράτη; (Μόνο στην Τουρκία έχει τύχει να τα δω).








 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Προσωπικά τρελαίνομαι για βύσσινο, τριαντάφυλλο και κεράσι!
Τα θεωρώ κορυφαία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Βρήκα ΕΔΩ μια συνταγή για γλυκό του κουταλιού, που φαίνεται εύκολη, γρήγορη, γευστική, πραγματοποιήσιμη και βιώσιμη.

Σταφύλι Γλυκό του Κουταλιού με Πορτοκάλι
Περιγραφή: Υπερνόστιμο κι ελαφρά αρωματικό γλυκό του κουταλιού σταφύλι με επίγευση πορτοκαλιού.

Τι χρειαζόμαστε:
- 1 κιλό ρόγες σταφυλιού χωρίς κουκούτσια (πλυμένα),
- ½ κιλό ζάχαρη (προτιμώ την ακατέργαστη και στις μαρμελάδες),
- χυμός από 2 πορτοκάλια,
- ολόκληρη φλούδα από ένα πορτοκάλι,
- 1 κ.σ. χυμό λεμονιού.

Πώς το κάνουμε:
1. Από βραδύς τοποθετώ σε ένα βαθύ σκεύος τα σταφύλια με την ζάχαρη, τον χυμό και την φλούδα πορτοκαλιού και τα αφήνω όλο το βράδυ να αφήσουν τα υγρά τους.
2. Το επόμενο πρωινό αφού δώσω μια δυνατή βράση (9/9) συνεχίζω το βράσιμο σε μέτρια προς δυνατή φωτιά (6/9) για 15’ περίπου ανακατεύοντας τακτικά μέχρι να δέσει το σιρόπι και να καραμελώσει ελαφρά κι ανεπαίσθητα. Στα μισά του χρόνου βράσης προσθέτω και τον χυμό λεμονιού. Δοκιμάζω την πυκνότητα του σιροπιού και ξέρω ότι αυτό είναι έτοιμο όταν ρίξω μία σταγόνα στο χείλος ενός πιάτου κι αυτή δεν κυλίσει αλλά παραμείνει στην θέση της.
3. Αφού βράσει το γλυκό σταφύλι αφαιρώ την ολόκληρη φλούδα πορτοκαλιού κι αποσύρω το γλυκό από την φωτιά.
4. Όσο ακόμα είναι ζεστό το γλυκό το αδειάζω με το ειδικό χωνί σε αποστειρωμένα βάζα τα οποία κλείνω κι αναποδογυρίζω με το καπάκι προς τα κάτω για να σφραγιστεί ο αέρας και να κονσερβοποιηθεί το γλυκό.



Λέμε να το τολμήσουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Εύκολη φαίνεται η συνταγή Δία, δοκιμάστε το! Μόνο μην μπείτε στην διαδικασία να αποστειρώσετε τα βάζα αν σκοπεύετε να το φάτε σύντομα το γλυκό, τζάμπα κόπος. Επίσης το κόλπο με το πιάτο πιάνει καλύτερα αν το πιάτο είναι κρύο (βάλτε το για λίγο στο ψυγείο), όπως και με τις μαρμελάδες.

Α, επίσης να προσέξετε τα πορτοκάλια, να μην είναι πολύ γλυκά, γιατί μπορεί να βγει υπερβολικά γλυκό στο τέλος. Έφτιαξα χθες μαρμελάδα (πορτοκάλι) και τα άτιμα ήταν υπερβολικά γλυκά και, αν και έβαλα λιγότερη ζάχαρη, μου φαίνεται πετιμέζι. Την έσωσα κάπως προσθέτοντας χυμό από ένα λεμόνι (και τις φλούδες ολόκληρες) κατά τον βρασμό, αλλά και πάλι... Βέβαια τη θέλω για cheesecake, άρα πιστεύω θα ισορροπήσει η γεύση. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
...μην μπείτε στην διαδικασία να αποστειρώσετε τα βάζα αν σκοπεύετε να το φάτε σύντομα το γλυκό, τζάμπα κόπος. ....
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Όσο για την αποστείρωση των βάζων, δε νομίζω ότι είναι και δύσκολη υπόθεση.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολο κι είναι πολύ χρήσιμο αν το γλυκό δεν προορίζεται προς άμεση κατανάλωση. Απλώς όταν γεμίζουμε αποστειρωμένα βάζα (ζεστά) με μαρμελάδα ή γλυκό του κουταλιού (επίσης ζεστά) και τα γυρίζουμε ανάποδα, αυτά σφραγίζουν και μετά ανοίγουν με δυσκολία (μπορεί να χρειαστεί να ανοιχτεί μια μικρή τρύπα στο καπάκι για να μπει αέρας και να ανοίξει). Προσωπικά τα σφραγίζω μόνο όταν φτιάχνω μεγάλη ποσότητα και ξέρω πως μπορεί να μείνει στο κελάρι εξάμηνο και βάλε το γλυκό! :)

Άντε φτιάξτε το και πες μας! Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Είναι μεγάλη η ποικιλία των γλυκών του κουταλιού. Μερικά:
Συκαλάκι, νεραντζάκι, κερασάκι, μηλαράκι, καρυδάκι, κολοκύθι, φράουλα, περγαμόντο, σταφύλι, βύσσινο, βερίκοκο, ακτινίδιο, καρπουζάκι, ντοματάκι, κυδώνι, τριαντάφυλλο, λεμόνι, πορτοκάλι, καρότο, μανταρίνι, αχλαδάκι, παντζάρι, κάστανο, μελιτζανάκι, φράπα, φιστίκι, γκρέιπφρουτ, φραγκόσυκο, δαμάσκηνο, κουμκουάτ, βατόμουρο, κουφέτο, …
(Όποιος θυμάται κι άλλα, ας συμπληρώσει τον κατάλογο).

Και μια απορία: Υπάρχουν τα γλυκά του κουταλιού σε άλλα κράτη; (Μόνο στην Τουρκία έχει τύχει να τα δω).
Φραπα και κουμουατ απλα καταπληκτικα,οντως ξεχασα να τα αναφερω και εγω.Το κουφετο τι ειναι ακριβως;
Αχ να ειχα ενα τριανταφυλλο τωρα.Μας ειχε δωσει καποτε μια κυρια απο το Σουφλι...:PΗταν πεντανοστιμο.
Δια καλη επιτυχια με το γλυκο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Τρελαίνομαι για τα γλυκόπικρα.Συνεπώς προτιμώ καρύδι,νερατζάκι και περγαμόντο.Δεν λέω όχι σε βύσσινο,βερίκοκο,σταφύλι,κεράσι και συκαλάκι.Απεχθάνομαι την φράπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top