Είναι φθηνότερο να μαγειρεύεις ή να παραγγέλνεις απ' έξω;

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Η ανθυγιεινή διατροφή κυριαρχεί γιατί είναι πιο φτηνή, εύκολη και σχεδόν εθιστικά νόστιμη λόγω του MSG που περιέχεται σε πολλά τέτοια σκευάσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Η ανθυγιεινή διατροφή κυριαρχεί γιατί είναι πιο φτηνή, εύκολη και σχεδόν εθιστικά νόστιμη λόγω του MSG που περιέχεται σε πολλά τέτοια σκευάσματα.

Ποιος ειπε οτι η ανθυγιεινή διατροφή ειναι πιο φτηνή; αυτο ειναι μύθος. Θα σου φέρω 3 παραδείγματα που υποθέτουμε οτι λαμβάνουν χώρα οταν εισαι εκτος σπιτιου για να δεις οτι ακομα και το οτι δεν προλαβαινει κάποιος να φάει κάτι ποιοτικο επειδη ειναι εξω σε δουλειες ειναι μουφες και δικαιολογια.

Σενάριο 1: Πάς στο σουπερ μάρκετ στο διαλειμα σου (και οχι στα εβερεστ για σφολιάτες) παιρνεις ενα γιαουρτι 2% και 2 μικρά μελάκια 20γρ έκαστο. Αμα θέλεις παιρνεις και καρυδια και μια μπανάνα. Αυτο σε κρατάει άνετα 2 ώρες. Άνετα ομως. (Κοστος περίπου 2 ευρώ) οι τυροπιτες περιπου τοσο κάνουν πλεον και ειναι και σαβούρες με παλιοβουτυρα και μαργαρινες. Τρανς λιπαρά.

Σενάριο 2: Πας στα τυριά και παιρνεις 4 φέτες φινα 10% περιπου 100γρ και ενα πακέτο ψωμι ολικής καραμαλέγκος. Και ένα κουτάκι κυκνος πελτέ τομάτας. Φτιαχνεις 2 ωραια τοστ και το έχεις για την επομενη.(Κοστος περιπου 2.5 ευρώ) και τρως 2 μέρες αν βάλεις τις αλλες 2 φέτες σε ψυγειο. Αυτο σε κρατάει στανταρ 2-3 ώρες.

Σενάριο 3: Έτοιμο φαγητο απο Σκλαβενιτη (συγκεκριμένα φαγητα με διατροφική αξια) το πληρώνεις το πάς μετά και στο ζεσταινουν το παιρνεις και το τρώς. Σημερα πηρα μπιφτέκια με πατατες 4 ευρώ κοστος (τα πιτογυρα θα έκαναν περιπου 5 ευρώ) και ο καταλογος δεν έχει τελειωμο. 500γρ κουάκερ με 2.5 ευρώ σε βγάζουν ανετα μια εβδομάδα! Και μια τριάδα γιαουρτια προσφορά στα 3 το 1 δωρο με 2,5 ευρω περιπου σε βγάζουν τρεις ημέρες.

Σε γενικές γραμμές ειναι μυθος οτι η σωστη διατροφη ειναι ακριβη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ποιος ειπε οτι η ανθυγιεινή διατροφή ειναι πιο φτηνή; αυτο ειναι μύθος. Θα σου φέρω 3 παραδείγματα που υποθέτουμε οτι λαμβάνουν χώρα οταν εισαι εκτος σπιτιου για να δεις οτι ακομα και το οτι δεν προλαβαινει κάποιος να φάει κάτι ποιοτικο επειδη ειναι εξω σε δουλειες ειναι μουφες και δικαιολογια.

Σενάριο 1: Πάς στο σουπερ μάρκετ στο διαλειμα σου (και οχι στα εβερεστ για σφολιάτες) παιρνεις ενα γιαουρτι 2% και 2 μικρά μελάκια 20γρ έκαστο. Αμα θέλεις παιρνεις και καρυδια και μια μπανάνα. Αυτο σε κρατάει άνετα 2 ώρες. Άνετα ομως. (Κοστος περίπου 2 ευρώ) οι τυροπιτες περιπου τοσο κάνουν πλεον και ειναι και σαβούρες με παλιοβουτυρα και μαργαρινες. Τρανς λιπαρά.

Σενάριο 2: Πας στα τυριά και παιρνεις 4 φέτες φινα 10% περιπου 100γρ και ενα πακέτο ψωμι ολικής καραμαλέγκος. Και ένα κουτάκι κυκνος πελτέ τομάτας. Φτιαχνεις 2 ωραια τοστ και το έχεις για την επομενη.(Κοστος περιπου 2.5 ευρώ) και τρως 2 μέρες αν βάλεις τις αλλες 2 φέτες σε ψυγειο. Αυτο σε κρατάει στανταρ 2-3 ώρες.

Σενάριο 3: Έτοιμο φαγητο απο Σκλαβενιτη (συγκεκριμένα φαγητα με διατροφική αξια) το πληρώνεις το πάς μετά και στο ζεσταινουν το παιρνεις και το τρώς. Σημερα πηρα μπιφτέκια με πατατες 4 ευρώ κοστος (τα πιτογυρα θα έκαναν περιπου 5 ευρώ) και ο καταλογος δεν έχει τελειωμο. 500γρ κουάκερ με 2.5 ευρώ σε βγάζουν ανετα μια εβδομάδα! Και μια τριάδα γιαουρτια προσφορά στα 3 το 1 δωρο με 2,5 ευρω περιπου σε βγάζουν τρεις ημέρες.

Σε γενικές γραμμές ειναι μυθος οτι η σωστη διατροφη ειναι ακριβη.
Θες να μας πεις δηλαδή ότι τα ποιοτικά λαχανικά και το κρέας είναι οικονομικά τρόφιμα? Ζω στην επαρχεία και έχουμε ελαιόλαδο, ελιές, σταφύλια, πατάτες, μήλα παραγωγής μας ή των συγγενών μου. Και γενικότερα μια βόλτα να πάμε στο χωριό γυρνώντας δε χωράω να κάτσω στο αμάξι από τα λαχανικά που φέρνουμε. Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν αυτό το προνόμιο και ειδικά στα μεγάλα αστικά κέντρα θα φας ότι φτάνει το πορτοφόλι σου να βάλεις στο καλάθι του σουπερμαρκετ. Συμπεριλαμβάνονται και τα μαρούλια που παράγει ένας ξάδερφος μου και τα πουλάει σε γνωστό σουπερμαρκετ, κι ας τα ορμονιάζει όσο μπορεί για να έχει μεγάλη παραγωγή.

Α, και τα 4 ευρώ που έδωσες εσύ για τα μπιφτεκάκια σου άλλος τα κάνει 5 πακέτα μακαρόνια να ταίζει τα παιδιά του. Από τα φτηνά, όχι την golden σειρά ολικής αλέσεως δενξερωπωςσκαταταλενε της misco.

Το αβοκάντο, που λόγω της wanna be δουλειάς μου μπορώ να ξέρω και πως μεταβολίζεται και τι θρεπτική αξία έχει χωρίς ανακρίβειες είναι το πιο αηδιαστικό πράγμα που έχω φάει ποτέ. Το μόνο πράγμα που με έκανε να θέλω να κάνω εμετό.

Και το κουακερ είναι σαν εμετός μωρού που για να γίνει υποφερτά νόστιμο θέλει μέλι, σταφίδες, ξηρούς καρπούς και τόνους κανέλας από πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Προσωπικά πιστευω οτι ειναι πιο οικονομικά αμα βρεις να ψωνιζεις ναι!

Θα μπορουσα αντι για 4 ευρώ που έδωσα για τα μπιφτεκάκια μου να δώσω να πάρω πχ 1 κιλο κιμά ή κοτοπουλο και να ταϊσω τα παιδάκια μου (οταν αποκτήσω!) χθες ομως που ήμουν στο the mall έπρεπε κάτι να φάω! Οι εναλλακτικές ήταν να πάρω κάτι προχειρο οπως γιαουρτι που δεν ήθελα ή ψωμι με τυρι χαμηλών λιπαρών που επισης ειναι προχειρο. Και δεν ήθελα να πάρω πιτσες ή σουβλάκια ή τα φαστ φουντ του στεργίου.
Τα μπιφτέκια ηταν μια χαρά με τις ψητές πατάτες τα έφαγα χωρις ψωμί! Το πρωϊ ειχα φάει φρουτα πριν φυγω γιαουρτι - κουακερ - χουρμαδες - ταχινι και μέλι. Με κράτησαν ως τις 5 το απογευμα απο τις 12. Αυτο δεν σου λέει τιποτα;;; =D

Το κουάκερ και το αβοκάντο τα έχεις πάρει με κακο μάτι ειδικά το αβοκάντο ειναι τρέλα πάνω σε ψωμί ολικής ψημένο στο φουρνο με λιγο λάδι και τυράκι φινα! Το κουάκερ αμα το βάλεις μέσα σε χυμο πορτοκαλιού βαλεις λιγο ταχινι μέλι και σταφιδες ειναι σούπερ! Αλλα εντάξει αμα δεν σ αρεσει δεν θα στο επιβάλλω. Έχει να κανει με τον συνδυασμο πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
στο κόστος ας συνυπολογιστεί και η ποσότητα που καταναλώνει κανείς. Συγκριτικά στις δύο κατηγορίες, οι δεύτεροι, εθισμένοι στα ''ναρκωτικά '' της γεύσης (αλλά και για άλλους κατά περίπτωση λόγους), έχουν την τάση να υπερκαταναλώνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Η υγιεινη διατροφή κοστιζει πολύ λιγότερο, αρκεί να το οργανώσεις σωστά και να τα μαγειρεύεις μόνος σου. Κι εκεί ακριβώς παταει το FAST food. Ότι την ώρα που σχολάς ή κάνεις διάλειμμα, αν δεν έχεις προνοήσει να έχεις μαγειρεψει, σου προσφέρουν έτοιμο γρήγορο φαγητό που είναι πιο οικονομικό από το μαγειρευτό που έχουν στα μαγειρια. Αλλά γενικά ναι, είναι λίγο μύθος ότι κοστίζει πολύ η υγιεινή διατροφή. Τα λαχανικά, τα όσπρια, τα φρούτα είναι πολύ φθηνα αν σκεφτεις τι ποσότητα θα φας από κάτι γρήγορο και από κάτι υγιεινο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Κάθε μέρα πριν πάω για δουλειά ετοιμάζω το πρωϊνο μου το οποιο συνηθως ειναι μπανάνες - μήλα - γιαουρτι - κουάκερ - σταφιδες - μέλι και ενα τοστ ολικής με τυρι χαμηλών λιπαρών ή με ταχινι και μέλι. Καμιά φορά μπορει να φτιάξω και μπάρες με κουάκερ απο την προηγουμενη!

Ψυγειο έχουμε στη δουλεια οποτε το βάζω απευθειας εκει το γιαουρτι μολις φτάσω. Μέλι έχει μεριδουλες των 20γρ. Το κουάκερ σε σακουλάκι οπως και οι σταφιδες. Τωρα το ψωμι με το ταχινι και το μέλι το κάνω τοστ το πατικώνω και το τυλίγω με αλουμινόχαρτο. Κοιτάνε κάποιοι καλα καλα αλλα δεν παρεξηγω γιατι δεν έχουν μπει σε αυτο το τρυπάκι!

Μια φορά ένας μου ειχε πει "στο τέλος με αυτα που τρως θα χλιμιντρισεις" και με έπιασαν τα γέλια. Τωρα θα θυμάμαι και τις ατάκες της Σερενα για το κουάκερ που μου θίξανε και πληγώθηκα και θα γελάω επισης!!! =D

εντάξει μεταξυ μας αποφευγω να τρωω μπροστά σε αλλους , δεν ξέρει ο κοσμος και σχολιάζει και δεν ειμαι πάντοτε σε mood να δινω εξηγησεις! Οποτε πάω μεσα στο κουζινάκι και τελειώνει το παραμυθι. Τρως με την ησυχια σου.

Η αληθεια ειναι πως στον κοσμο φαινεται πιο φυσιολογικο να δει ένα σακουλι με τυροπιτα παρα να έχει ανοιξει ο άλος το γιαουρτακι του και να ριχνει τις σταφιδες μέσα!

Έχουμε άλλη ζωη με μερικούς και οι διαφορές που μας χωριζουν στην φιλοσοφια ειναι μεγάλες. Εγω το απογευμα θα πάω γυμναστηριο εκεινος που θα κοροϊδεψει μπορει να την βγάζει σε κανα ουζερί ή να κάθεται στην τηλεοραση τρώγοντας πατατάκια. Ειναι σε άλλη φάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Η υγιεινη διατροφή κοστιζει πολύ λιγότερο, αρκεί να το οργανώσεις σωστά και να τα μαγειρεύεις μόνος σου. Κι εκεί ακριβώς παταει το FAST food. Ότι την ώρα που σχολάς ή κάνεις διάλειμμα, αν δεν έχεις προνοήσει να έχεις μαγειρεψει, σου προσφέρουν έτοιμο γρήγορο φαγητό που είναι πιο οικονομικό από το μαγειρευτό που έχουν στα μαγειρια. Αλλά γενικά ναι, είναι λίγο μύθος ότι κοστίζει πολύ η υγιεινή διατροφή. Τα λαχανικά, τα όσπρια, τα φρούτα είναι πολύ φθηνα αν σκεφτεις τι ποσότητα θα φας από κάτι γρήγορο και από κάτι υγιεινο.

Συμφωνώ. Τα ζητήματα για εμένα είναι δύο. 1) Τα τελευταία χρόνια προωθείται ένα lifestyle υγεινής διατροφής που όντως δεν είναι φθηνό: σούπερφουντς, εξωτικά φρούτα, βιολογικά προιόντα, λάδι καρύδας, σκόνη δεν-ξέρω-'γω-τι κ.λπ, και, πιθανώς, αυτό να δημιουργεί την εντύπωση ότι γενικά η υγιεινή διατροφή είναι ένας ακριβός τρόπος ζωής. Ειδικά από τη στιγμή που είναι παγκοσμιοποιημένο και δεν βασίζεται στα τοπικά προϊόντα της κάθε περιοχής/χώρας/κλίματος. 2) Οι σύγχρονες εργασιακές συνθήκες δεν σού αφήνουν τον ελεύθερο χρόνο για α) να ξεκουραστείς και β) να προγραμματίσεις τα ψώνια και το μενού όλης της βδομάδας.

Άσχετη παρατήρηση ότι τα φθηνά φρούτα/λαχανικά πού παίρνουμε από το σούπερμάρκετ είναι όντως τίγκα στο φυτοφάρμακο. Το να πάρεις βιολογικά πιστοποιημένο κοστίζει. Για όλα τα προιόντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
πάντως, ειδικά στην μπουγάτσα, η σπιτική στοιχίζει σαφώς ακριβότερα: (και για να μην έχουμε τα γνωστά, το ταψί της είναι χαρτονένιο και επενδυμένο με αλουμινόχαρτο)


ΜΠΟΥΓΑΤΣΑ ΜΕ ΚΡΕΜΑ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΗ 850 GR
ΧΡΥΣΗ ΖΥΜΗ

Προσθήκη στη λίστα αγορών
ΜΠΟΥΓΑΤΣΑ ΜΕ ΚΡΕΜΑ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΗ 850 GR
850 γρ - 5,09 Ε/ κιλ
€4,33

Περιγραφή
Τραγανά αυθεντικά φύλλα μπουγάτσας, περικλείουν λαχταριστή και μυρωδάτη κρέμα και μαζί σας προσφέρουν μία ασύγκριτη γευστική εμπειρία που ξεχειλίζει άρωμα Θεσσαλονίκης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
τσιγαρα δεν ειναι για κάθε μερα η μπουγατσα. Δεν προσφέρει τιποτα διατροφικά μονο για τον ουρανισκο ειναι. Εχει υψηλο γλυκαιμικο δεικτη και στη δουλειά θέλω κάτι να με κρατησει οχι να μου φέρνει υπνηλια και τεμπελιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
(Αν παίρναμε ένα ευρώ για κάθε φορά που κάποιος έγραψε τη λέξη μπουγάτσα αυτές τις μέρες.....:girl_angel:)
Συνεχίστε παρακαλώ...:hi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
τσιγαρα δεν ειναι για κάθε μερα η μπουγατσα. Δεν προσφέρει τιποτα διατροφικά μονο για τον ουρανισκο ειναι. Εχει υψηλο γλυκαιμικο δεικτη και στη δουλειά θέλω κάτι να με κρατησει οχι να μου φέρνει υπνηλια και τεμπελιά.

Παραδειγματική είναι η χρήση της De Ville. Και τυχαία εντελώς. (Οκ, σχεδόν :Ρ). Προσωπικά τρώω με τυρί και μόνο άμα με βγάλει ο δρόμος στα μέρη τα σωστά (Μοναστηρίου, Καπάνι και τέτοια). Και σε αυτές τις περιπτώσεις, αν όχι η υπνηλία αλλά ο βραδυψυχισμός ο άιντλιν' και η τεμπελιά, είναι τα ζητούμενα και όχι τα απευκταία

(Αν παίρναμε ένα ευρώ για κάθε φορά που κάποιος έγραψε τη λέξη μπουγάτσα αυτές τις μέρες.....:girl_angel:)
Συνεχίστε παρακαλώ...:hi:
Προσωπικά πρέπει να σας χρωστάω κανα δεκάευρο. Δλδ δύο ταψιά μπουγάτσα Κανάκη από του Βασιλόπουλου Θ_0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Κάθε μέρα πριν πάω για δουλειά ετοιμάζω το πρωϊνο μου το οποιο συνηθως ειναι μπανάνες - μήλα - γιαουρτι - κουάκερ - σταφιδες - μέλι και ενα τοστ ολικής με τυρι χαμηλών λιπαρών ή με ταχινι και μέλι. Καμιά φορά μπορει να φτιάξω και μπάρες με κουάκερ απο την προηγουμενη!

Ψυγειο έχουμε στη δουλεια οποτε το βάζω απευθειας εκει το γιαουρτι μολις φτάσω. Μέλι έχει μεριδουλες των 20γρ. Το κουάκερ σε σακουλάκι οπως και οι σταφιδες. Τωρα το ψωμι με το ταχινι και το μέλι το κάνω τοστ το πατικώνω και το τυλίγω με αλουμινόχαρτο. Κοιτάνε κάποιοι καλα καλα αλλα δεν παρεξηγω γιατι δεν έχουν μπει σε αυτο το τρυπάκι!

Μια φορά ένας μου ειχε πει "στο τέλος με αυτα που τρως θα χλιμιντρισεις" και με έπιασαν τα γέλια. Τωρα θα θυμάμαι και τις ατάκες της Σερενα για το κουάκερ που μου θίξανε και πληγώθηκα και θα γελάω επισης!!! =D

εντάξει μεταξυ μας αποφευγω να τρωω μπροστά σε αλλους , δεν ξέρει ο κοσμος και σχολιάζει και δεν ειμαι πάντοτε σε mood να δινω εξηγησεις! Οποτε πάω μεσα στο κουζινάκι και τελειώνει το παραμυθι. Τρως με την ησυχια σου.

Η αληθεια ειναι πως στον κοσμο φαινεται πιο φυσιολογικο να δει ένα σακουλι με τυροπιτα παρα να έχει ανοιξει ο άλος το γιαουρτακι του και να ριχνει τις σταφιδες μέσα!

Έχουμε άλλη ζωη με μερικούς και οι διαφορές που μας χωριζουν στην φιλοσοφια ειναι μεγάλες. Εγω το απογευμα θα πάω γυμναστηριο εκεινος που θα κοροϊδεψει μπορει να την βγάζει σε κανα ουζερί ή να κάθεται στην τηλεοραση τρώγοντας πατατάκια. Ειναι σε άλλη φάση.
Αμ πες το έτσι βρε αγόρι μου, αμα τρως καταπιεσούλα για το φαγητό σου και την ίδια στιγμή η άλλη τρώει ανέμελα την μπουγάτσα της, λογικό είναι να στη δίνει! Όχι αγάπη μου, δεν έχεις να δωσεις εξηγήσεις για τίποτα. Ειπαμε. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αν δεν έχεις το σθένος να υποστηρίξεις την επιλογή σου και τρως στα κρυφά στην κουζίνα λες και κάνεις κανένα έγκλημα, λογικό είναι μετά να θες να της πετάξεις την μπουγάτσα στο κεφάλι. Δηλαδή θα της μιλησεις για υγιεινη διατροφή ενώ εσύ το κάνεις στα κρυφά? Μήπως τελικά αυτό είναι το πρόβλημα σου ρε συ?

*2 ευρώ από μένα Himela!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Και γω στη προηγούμενηή μου δουλειά πάντως, πάντα έπαιρνα κάτι από το σπίτι, (τώρα πάω σπίτι και τρώω:cool:) γιατί ένιωθα πιο ελαφριά και δε με πλάκωνε η νύστα κατά τις 4 το μεσημέρι, κάποιες φορές που δε προλάβαινα να πάρω κάτι από το σπίτι έπαιρνα καμιά μαλακία από το φούρνο, ή οικολογικό σουβλάκι που δε με έκανε να νιώθω τόσο τονωμένη. Για τη δουλειά σίγουρα είναι καλύτερο να τρώμε σπιτικά, όπως θα κάναμε αν ήμασταν σπίτι γιατί ενεργειακά είναι ίσως καλύτερο και μας κρατάει.

Τώρα αν είναι πιο φτηνό ή πιο ακριβό, ανάλογα.
Αν μένεις μόνος σε συμφέρει να παίρνεις κάτι έτοιμο, παρά τυριά του τοστ και πακέτο ψωμί του τοστ (προσωπικά αν πάρω θα χαλάσει/θα λήξει κτλ , γιατί οκ πόσο θα φας κιόλας), δλδ θα πάρεις ένα σουβλάκι 2,5€ ενώ αν πάρεις ψωμί, τυρί & γαλοπούλα θα σου φύγει ένα 6ευρω.
Αν έχεις οικογένεια σε συμφέρει πιο πολύ να μαγειρεύεις και είναι το λογικό να μαγειρεύεις για μένα.

Νταξ ένα κιλό κιμάς δε κάνει 4ευρώ, αλλά 10ευρώ, αλλά λίγη σημασία έχει. Τα φρούτα, τα λαχανικά πάλι δεν είναι τόσο φτηνά, αλλά δεν έχω μπει ποτέ στη διαδικασία να συγκρίνω τιμή από το σουβλάκι και το μαρούλι. Μπορείς να τρως και τα δύο κατά καιρούς.

Το φυσιολογικό αυτό είναι, να τρως τα πάντα αλλά με μέτρο στη συχνότητα. Δε μπορείς να τρως και κάθε μέρα το ίδιο όσο υγιεινό και να είναι.
Αλλά μιλάμε τώρα ο καθένας στη φάση του, ο φοιτητής ούτε διάθεση ούτε χρόνο μπορεί να έχει να μαγειρέψει οπότε θα παραγγείλει, εμείς που φύγαμε από το στάδιο αυτό καταλάβαμε ότι δε γίνεται να ζεις μόνο με φαγητό απ' έξω, ανεξάρτητα από το πόσο ακριβό είναι ή δεν είναι. Είναι και λίγο πώς έχει μάθει ο καθένας. Προσωπικά και 50 λεπτά να έκανε το σουβλάκι/πίτσα/τυρόπιτα κτλ κτλ θα προτιμούσα να τρώω κάτι σπιτικό.

Είναι όμως θέμα γούστου. Ξέρω άτομα που όλος τους ο μισθός φεύγει στα ντιλίβερι γιατί δε ξέρουν να μαγειρεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Αμ πες το έτσι βρε αγόρι μου, αμα τρως καταπιεσούλα για το φαγητό σου και την ίδια στιγμή η άλλη τρώει ανέμελα την μπουγάτσα της, λογικό είναι να στη δίνει! Όχι αγάπη μου, δεν έχεις να δωσεις εξηγήσεις για τίποτα. Ειπαμε. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αν δεν έχεις το σθένος να υποστηρίξεις την επιλογή σου και τρως στα κρυφά στην κουζίνα λες και κάνεις κανένα έγκλημα, λογικό είναι μετά να θες να της πετάξεις την μπουγάτσα στο κεφάλι. Δηλαδή θα της μιλησεις για υγιεινη διατροφή ενώ εσύ το κάνεις στα κρυφά? Μήπως τελικά αυτό είναι το πρόβλημα σου ρε συ?

*2 ευρώ από μένα Himela!

Ναι βασικά να ξεκαθαρισω οτι δεν με αναγκασε κανεις με την συμπεριφορά του να καταφυγω στην κουζινα ! Ειναι δική μου επιλογή άλλωστε τους έχω απαγορεύσει να καπνιζουν μέσα στο γραφειο πράγμα που τηρειται στο 80% των περιπτώσεων!

Δεν ειναι και ωραιο τωρα εκει μπροστα μπορει να έρθει και κοσμος να έχεις βγάλει εσυ τα γιαουρτια με το κουάκερ να έχουν πέσει ψιχουλα κτλπ μπορεις να πάς καπου μονος σου να το κανεις για αυτο πάω στην κουζινα τις πιο πολλές φορές.

Οσο για το σθένος! Μη φανταστεις οτι ζαλιζω τον κοσμο με τις επιλογές μου ουτε του μιλάω συνεχεια για αυτες. Ο καθενας δεν εχει την ορεξη μας. Εγω θα κάνω μονο επιλεκτικές παρεμβάσεις! Κάποιες φορές μπορει να πετυχουν κάποιες άλλες μπορει να αποτυχουν και να θεωρηθουν άκομψες. Οκ. Δεν νιώθω οτι απειλούμαι απο κάποιους. Μονο επιλεγμένες παρεμβάσεις που σκοπο έχουν να αφυπνίσουν κοσμο οταν κριθει αναγκαίο και απαραίτητο. Το ειπα και χθες μονο για καλό ειναι οι προθέσεις μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Και γω στη προηγούμενηή μου δουλειά πάντως, πάντα έπαιρνα κάτι από το σπίτι, (τώρα πάω σπίτι και τρώω:cool:) γιατί ένιωθα πιο ελαφριά και δε με πλάκωνε η νύστα κατά τις 4 το μεσημέρι, κάποιες φορές που δε προλάβαινα να πάρω κάτι από το σπίτι έπαιρνα καμιά μαλακία από το φούρνο, ή οικολογικό σουβλάκι που δε με έκανε να νιώθω τόσο τονωμένη. Για τη δουλειά σίγουρα είναι καλύτερο να τρώμε σπιτικά, όπως θα κάναμε αν ήμασταν σπίτι γιατί ενεργειακά είναι ίσως καλύτερο και μας κρατάει.

Τώρα αν είναι πιο φτηνό ή πιο ακριβό, ανάλογα.
Αν μένεις μόνος σε συμφέρει να παίρνεις κάτι έτοιμο, παρά τυριά του τοστ και πακέτο ψωμί του τοστ (προσωπικά αν πάρω θα χαλάσει/θα λήξει κτλ , γιατί οκ πόσο θα φας κιόλας), δλδ θα πάρεις ένα σουβλάκι 2,5€ ενώ αν πάρεις ψωμί, τυρί & γαλοπούλα θα σου φύγει ένα 6ευρω.
Αν έχεις οικογένεια σε συμφέρει πιο πολύ να μαγειρεύεις και είναι το λογικό να μαγειρεύεις για μένα.

Νταξ ένα κιλό κιμάς δε κάνει 4ευρώ, αλλά 10ευρώ, αλλά λίγη σημασία έχει. Τα φρούτα, τα λαχανικά πάλι δεν είναι τόσο φτηνά, αλλά δεν έχω μπει ποτέ στη διαδικασία να συγκρίνω τιμή από το σουβλάκι και το μαρούλι. Μπορείς να τρως και τα δύο κατά καιρούς.

Το φυσιολογικό αυτό είναι, να τρως τα πάντα αλλά με μέτρο στη συχνότητα. Δε μπορείς να τρως και κάθε μέρα το ίδιο όσο υγιεινό και να είναι.
Αλλά μιλάμε τώρα ο καθένας στη φάση του, ο φοιτητής ούτε διάθεση ούτε χρόνο μπορεί να έχει να μαγειρέψει οπότε θα παραγγείλει, εμείς που φύγαμε από το στάδιο αυτό καταλάβαμε ότι δε γίνεται να ζεις μόνο με φαγητό απ' έξω, ανεξάρτητα από το πόσο ακριβό είναι ή δεν είναι. Είναι και λίγο πώς έχει μάθει ο καθένας. Προσωπικά και 50 λεπτά να έκανε το σουβλάκι/πίτσα/τυρόπιτα κτλ κτλ θα προτιμούσα να τρώω κάτι σπιτικό.

Είναι όμως θέμα γούστου. Ξέρω άτομα που όλος τους ο μισθός φεύγει στα ντιλίβερι γιατί δε ξέρουν να μαγειρεύουν.

Tι λες μωρε πριγκιπισα που θα σου φυγουν 6 ευρώ αμα πάρεις γαλοπουλες και τυρια και ψωμι! 0.90 λεπτά το μισο κιλο ψωμι σε φέτες και απο 1.5 ευρω τα τυρια - αλλαντικα!

Για το σουβλάκι που ειπες ... μπορεις να πάρεις ενα υγιεινο με μαρουλι τομάτα κοτοπουλο κρεμυδι και πιτα εννοειται στα καρβουνα και να μηνέχει ζάχαρη η πιτα στα συστατικα. Έχω τσεκάρει στο ψυγειο στον βασιλοπουλο οι πιτες για σουβλάκια δεν έχουν ολες ζάχαρη ;)

το θεμα ειναι τι συστατικά βάζεις μέσα. Μπορεις να κάνεις πολλά ελαφριά και υγιεινά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Tι λες μωρε πριγκιπισα που θα σου φυγουν 6 ευρώ αμα πάρεις γαλοπουλες και τυρια και ψωμι! 0.90 λεπτά το μισο κιλο ψωμι σε φέτες και απο 1.5 ευρω τα τυρια - αλλαντικα!

Για το σουβλάκι που ειπες ... μπορεις να πάρεις ενα υγιεινο με μαρουλι τομάτα κοτοπουλο κρεμυδι και πιτα εννοειται στα καρβουνα και να μηνέχει ζάχαρη η πιτα στα συστατικα. Έχω τσεκάρει στο ψυγειο στον βασιλοπουλο οι πιτες για σουβλάκια δεν έχουν ολες ζάχαρη ;)

το θεμα ειναι τι συστατικά βάζεις μέσα. Μπορεις να κάνεις πολλά ελαφριά και υγιεινά!

Το ψωμί που προτιμώ εγώ κάνει 2,10€ το τυρί πάει κανα 2€ και η γαλοπούλα 2,5€
Το σουβλάκι αν θέλω να το φάω θα το φάω απ' έξω μια στο τόσο, δε θα κάτσω να βλέπω αν έχει ζάχαρη ή όχι μέσα.:loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Εγω επειδη μένω μονος μου και επειδη δεν προλαβαινω πάντοτε να μαγειρέψω. Οι κοπελες που ειχα κατα καιρους δεν ήξεραν να μαγειρευουν εκτος απο μια! Κάποιες φορές θα πάρω και απεξω κάτι ψητο έτοιμο. Επειδη δεν θέλω να χαλάω την διατροφη μου καθε λιγο ομως φροντιζω να μην έχει ζαχαρες μέσα και τέτοια.

Γελάς το ξέρω και σκεφτεσαι τι μου λεει τωρα αυτος αλλα οπως ειπα και τις προαλλες ο καθενας έχει την δικη του φιλοσοφια! Εγω εχω μπει στο τρυπάκι της διατροφης αυτο δεν αλλάζει τωρα. Και εχω συνηθισει κιολας αμα φάω πολυ βαριά και πολύ με ενοχλει το στομαχι μου. Τις προαλλες ειχαμε βγει εξω σε ενα ψητοπωλειο εγω ειχα παραγγειλει 2 καλαμάκια χοιρινο και μια μεγάλη σαλάτα λαχανο εβαλα και ξυδάκι μέσα και λεμονι και φυσικα πατζάρια! Kαι πηρα και μια πιτα στα καρβουνα.

Οι άλλοι δωσε τζατζικια δωσε τυροκαυτερες πατατες τηγανιτες κτλπ ενταξει πηρα και εγω λιγο απο αυτα μην τους προσβάλλω αλλα και πάλι δεν τρωω μεγάλες ποσοτητες απο αυτα κάθε μερα θα φάω μια στο τοσο.
Αλλα μπορει να τυχει ρε παιδι μου .... μια μέρα να θέλω να φάω κατι γρηγορο πάω βραζω ρυζι παιρνω και εναν τονο απο το σπουερ μάρκετ κοβω και μια σαλατα ή παιρνω 2 καλαμακια απο το ψητοπωλειο.

ρυζι μπασμάτι με λεμονάκι και λιγο λαδάκι τα σπάει!!! Δεν γινεται να πάρεις πχ παστιτσιο έτοιμο και να πας το απογευμα γυμναστηριο. Απλα δεν γινεται και τσάμπα πας και σε πιάνει καουρα στην προπονηση. Εντάξει αμα μπεις στο τρυπάκι θα με καταλαβεις =D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Για έναν μπεκιάρι, είναι φτηνότερο και υγιεινότερο, να αγοράζει μαγειρευτό φαγητό από σουπερμαρκετ
παρά να παραγγέλνει από σουβλατζίδικα.
Εγώ αγοράζω από Σκλαβενίτη μαγειρευτά και έχω μάθει να φτιάχνω απλά φαγητά όπως βραστό ρύζι, σαλάτες, βραστά λαχανικά, κανένα μακαρόνι κλπ
Αγοράζω για τρεις μέρες, τρεις μερίδες συν τα απλά γιαούρτια φρούτα ψωμί .
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Για έναν μπεκιάρι, είναι φτηνότερο και υγιεινότερο, να αγοράζει μαγειρευτό φαγητό από σουπερμαρκετ
παρά να παραγγέλνει από σουβλατζίδικα.
Εγώ αγοράζω από Σκλαβενίτη μαγειρευτά και έχω μάθει να φτιάχνω απλά φαγητά όπως βραστό ρύζι, σαλάτες, βραστά λαχανικά, κανένα μακαρόνι κλπ
Αγοράζω για τρεις μέρες, τρεις μερίδες συν τα απλά γιαούρτια φρούτα ψωμί .
Και σε μαγειρεία έχει καλές τιμές. Εγώ τα προτιμώ από τον Σκλαβενίτη. Ίσως στα μεγάλα Σκλαβενίτη να είναι πιο της ώρας όμως...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top