Υπόθεση Τοπαλούδη

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Βρίζουν αισχρά την φοιτήτρια που βρέθηκε νεκρή στην Ρόδο

Παιδιά μετά από αυτό, νομίζω πως είτε πρόκειται για bullying (σαν υπόθεση Γιακουμάκη ) είτε είχανε "διαφορές" και σχεδίαζαν πως να την σκοτώσουν. Αλλά τα σχόλια με βάζουν σε σκέψεις τόσο για αυτούς που την βρίζουν, όσο και για αυτούς που αντιδρούν σε όσους την βρίζουν (ξέρανε κάτι και δεν μιλούσαν πριν ή είχε πέσει κάτι στην αντίληψή τους ; ).
Επίσης απορώ εάν η δήλωση εξαφάνισης, είχε γίνει πριν τις 48 ώρες, σε περίπτωση που δεν δολοφονήθηκε την ίδια μέρα που χάθηκαν τα ίχνη της, αλλά την επόμενη ή την μεθεπόμενη, μήπως θα είχε προληφθεί αυτό το τραγικό τέλος; :/: Πιστεύω πως και στους ενήλικους σε περιπτώσεις εξαφάνισης, θα ήταν καλό να δηλώνεται σύντομα και όχι μετά την πάροδο 24ώρου και πόσο μάλλον 48ώρου, γιατί οκ μπορεί να είναι κάποιος ενήλικος αλλά δεν ξέρουμε εάν όντως απειλείται η ζωή του αυτό το διάστημα που εμείς περιμένουμε να περάσει !

Τι λέτε για το περιστατικό; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Μην ταυτοποιούμε ανόμοια πράγματα. Τα σχόλια στα social media (μετά θάνατον) δεν εξισώνονται με το bulling της υπόθεση Γιακουμάκη που το κλεινανε στα ντουλάπια και τον βαράγανε.

Καθημερινά δηλώνονται πολλές εξαφανίσεις που η συντριπτική τους πλειοψηφεία είναι fake. Μερικοί γονείς ανησυχούν γιατί το παιδί ξέμεινε από μπαταρία στο κινητό του και απλώς δεν απαντά για 2 ώρες.

Το 24ώρο δεν βγήκε τυχαία. Η δύναμη της αστυνομία είναι συγκεκριμένη. Αν τους βάλουμε να ασχολούνται για περιπτώσεις εξαφανίσεων μικρότερη του 24ώρου ο φόρτος εργασίας θα αυξηθεί τόσο πολύ έτσι ώστε να μην ασχολούνται σοβαρά για καμία περίπτωση εξαφάνισης.

Με άλλα λόγια αν η αστυνομία ασχολιόταν με την εξαφάνιση της 21χρονης νωρίτερα πιθανόν να είχε σωθεί αλλά στατιστικά δεν θα σωζόντουσαν περισσότερα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Βρίζουν αισχρά την φοιτήτρια που βρέθηκε νεκρή στην Ρόδο

Παιδιά μετά από αυτό, νομίζω πως είτε πρόκειται για bullying (σαν υπόθεση Γιακουμάκη ) είτε είχανε "διαφορές" και σχεδίαζαν πως να την σκοτώσουν. Αλλά τα σχόλια με βάζουν σε σκέψεις τόσο για αυτούς που την βρίζουν, όσο και για αυτούς που αντιδρούν σε όσους την βρίζουν (ξέρανε κάτι και δεν μιλούσαν πριν ή είχε πέσει κάτι στην αντίληψή τους ; ).
Επίσης απορώ εάν η δήλωση εξαφάνισης, είχε γίνει πριν τις 48 ώρες, σε περίπτωση που δεν δολοφονήθηκε την ίδια μέρα που χάθηκαν τα ίχνη της, αλλά την επόμενη ή την μεθεπόμενη, μήπως θα είχε προληφθεί αυτό το τραγικό τέλος; :/: Πιστεύω πως και στους ενήλικους σε περιπτώσεις εξαφάνισης, θα ήταν καλό να δηλώνεται σύντομα και όχι μετά την πάροδο 24ώρου και πόσο μάλλον 48ώρου, γιατί οκ μπορεί να είναι κάποιος ενήλικος αλλά δεν ξέρουμε εάν όντως απειλείται η ζωή του αυτό το διάστημα που εμείς περιμένουμε να περάσει !

Τι λέτε για το περιστατικό; :/:

Τι ακριβως διαφορες ειχαν και ηθελαν να τη φανε; Μελος της Γιακουζα ηταν η κοπελα ή της Ντραγκετα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Άκικο σίγουρα δεν είναι σωστό να ταυτοποιούμε πράγματα για αυτό απλά έκανα υπόθεση ότι μπορεί να είναι είτε το ένα είτε το άλλο. Σαφώς μπορεί να μην είναι και τίποτα από τα 2. Αλλά μου έκαναν μεγάλη εντύπωση τα υβριστικά σχόλια προς το πρόσωπό τους με τόσο μένος μετά την δολοφονία της. Δηλαδή ουσιαστικά αυτό που κατάλαβα εγώ ήταν ότι χάρηκαν με την δολοφονία της, και να δικαίωσαν δίνοντας τα εύσημα τον ή τους δράστες. Δεν εξισώνονται απαραίτητα σίγουρα, αλλά πολλές νομίζω υποθέσεις στο τέλος ανακαλύπτονται κάποιες από αυτές προέρχονταν από bullying ή έστω από διαφορές άλλες που μπορεί να είχε. Παράξενο μου φαίνεται ότι διάβασα και αλλού εάν θυμάμαι καλά ότι ήταν αγαπητή από την κοινωνία και καταλήξαμε στον θάνατό της με αυτόν τον τρόπο !

Όσο για το άλλο θέμα, όμως με αυτήν την λογική εξαφανίζονται γνωστά μας άτομα και για να μην φορτωθεί η αστυνομία, είτε επειδή εμείς πιστεύουμε ότι ο χ άνθρωπος κοιμάται, του τελείωσε η μπαταρία κλπ κλπ να περιμένουμε να περάσει 48ώρο ενώ εκείνο το διάστημα μπορεί να κινδυνεύει, δεν πάει έτσι νομίζω. Σίγουρα πολλές φορές, μπορεί να ανησυχούμε τσάμπα και να μην επιβεβαιώνονται οι φόβοι μας, ωστόσο θεωρώ πως όταν γνωρίζουμε πολύ καλά τον άνθρωπό μας και την συμπεριφορά του, μπορούμε να καταλάβουμε πως θα αντιδρούσε σε μία περίπτωση που πχ τελείωνε η μπαταρία του κινητού πχ μπορεί να ειδοποιούσε από το κινητό μίας φίλης της ότι μου τελείωσε η μπαταρία είμαι καλά μην ανησυχείτε έρχομαι σπίτι εάν ήταν μαζί εκείνες τις ώρες ή από αλλού δεν ξέρω. Αυτός που ΔΕΝ θέλει να εξαφανιστεί θεωρώ πως θα βρει τον τρόπο να δώσει σημάδια ζωής. !! Στους ανήλικους η εξαφάνιση δηλώνεται και ΠΡΕΠΕΙ να δηλώνεται ΑΜΕΣΑ χωρίς την πάροδο 24ώρου!!

Η άμεση δήλωση εξαφάνισης αυξάνει τις πιθανότητες να εντοπιστεί το άτομο γρηγορότερα, χωρίς όμως να σημαίνει ότι θα το βρουν και πιο γρήγορα εάν και αστυνομία και αρμόδιες υπηρεσίες κάνουν πολύ καλά την δουλειά τους. Η εξαφάνισή επίσης είναι σοβαρό περιστατικό, μιλάμε για μία ζωή είτε ενηλίκου είτε ανηλίκου που είναι σε κίνδυνο και τον ψάχνουν οι γονείς του και τα κοντινά του άτομα!

DarthFederer, δεν ξέρω τι διαφορές είχαν και δεν είναι το θέμα τι διαφορές είχαν υποθέσεις κάνω (λαθεμένες μπορεί ναι , θα δείξει η πορεία) για το τι έγινε. Γιατί κάποιοι να φτάσουν σε ένα έγκλημα και να ήθελαν να την σκοτώσουν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Η άμεση δήλωση εξαφάνισης αυξάνει τις πιθανότητες να εντοπιστεί το άτομο γρηγορότερα, χωρίς όμως να σημαίνει ότι θα το βρουν και πιο γρήγορα εάν και αστυνομία και αρμόδιες υπηρεσίες κάνουν πολύ καλά την δουλειά τους. Η εξαφάνισή επίσης είναι σοβαρό περιστατικό, μιλάμε για μία ζωή είτε ενηλίκου είτε ανηλίκου που είναι σε κίνδυνο και τον ψάχνουν οι γονείς του και τα κοντινά του άτομα!

Έστω ότι ζούμε σε μια κλειστή κοινωνία που έχει 3 αστυνομικούς. Έστω σε μια μέρα είχαμε 20 δηλώσεις εξαφανίσεων. Θεωρείς σωστή πρακτική, ως προς την αποτελεσματικότητα, οι 3 αστυνομικοί να ασχολούνται ταυτόχρνα με τις 20 εξαφανίσεις ή να βρουν αλγρόριθμους ώστε να σχοληθούν με τις 5 βάζοντας κάποια κριτήρια; Προφανώς το 2ο.

Γι αυτό το λόγο υπάρχει το 24ωρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Έστω ότι ζούμε σε μια κλειστή κοινωνία που έχει 3 αστυνομικούς. Έστω ια μέρα είχαμε 20 δηλώσεις εξαφανίσεων. Θεωρείς σωστή πρακτική οι 3 αστυνομικοί να ασχολούνται ταυτόχρνα με τις 20 εξαφανίσεις ή να βρουν αλγρόριθμους ώστε να σχοληθούν με τις 5 βάζοντας κάποια κριτήρια ως προς την αποτελεσματικότητα. Γι αυτό το λόγο υπάρχει το 24ωρο.


Κοίτα αντικειμενικά τώρα είναι λίγο υπερβολικό το σενάριό σου αλλά μπορώ να καταλάβω τι λες. Σίγουρα σε μια επαρχία οι αστυνομικοί θα είναι πολύ λιγότεροι σε σύγκριση με μία Μεγαλόπολη, πόσο μάλλον σε ένα νησί που νομίζω ότι το χειμώνα δεν έχει τόσους κατοίκους όσο θα έχει τους θερινούς μήνες. Πέρα από το 24ώρο που ΔΕΝ ισχύει στους ανήλικους, οκ πες ότι το δέχομαι στους ενήλικες και καταλαβαίνω την λογική σου. Αλλά είναι άδικο να περιμένει ο άλλος να περάσει ένα χρονικό διάστημα χωρίς να ξέρει εάν ο άνθρωπός του κινδυνεύει σοβαρά και μετά επιβεβαιωθούν στην χειρότεροι οι φόβοι του, ενώ εάν αρχίσουν από νωρίς οι προσπάθειες ανεύρεσής του, ίσως αποτραπεί το χειρότερο.


Το θέμα είναι πώς φτάσαμε σε μία στυγερή δολοφονία και εάν θα μπορούσε να είχε προληφθεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Κάπου έμπλεξε η κοπελα. Δεν προσεξε και έμπλεξε με αποβράσματα της κοινωνιας. Δυστυχως. Εν παση περιπτωση για αυτους που γράψανε αυτες τις μαλακιες απο κάτω εννοειται καταγγελια στη διωξη ηλ. εγκληματος και μήνυση. Καταθετεις μηνυση με αναφορά να τους εντοπισουν και να τους συλλάβουν.

Θυμαμαι πιο παλια ειχα γράψει εδω πως αν ειχα κορη δεν θα της έλεγα πως θα ζησει την ζωη της σεξουαλικά αλλα θα την προσεχα να μη μπλέξει με αλήτες. Δεν θα με πειραζε αν πχ της άρεσε να έχει ερωτική ζωη αρκει να μην έμπλεκε με αλητες του ποινικου δικαιου ή βλαμένα που κάνουν σαχλαμαρες στο δρομο με αυτοκινητα. Κατα τα αλλα οκ. Εγω θα την συμβουλευα και μετά δικιά της επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μην ταυτοποιούμε ανόμοια πράγματα. Τα σχόλια στα social media (μετά θάνατον) δεν εξισώνονται με το bulling της υπόθεση Γιακουμάκη που το κλεινανε στα ντουλάπια και τον βαράγανε.

Καθημερινά δηλώνονται πολλές εξαφανίσεις που η συντριπτική τους πλειοψηφεία είναι fake. Μερικοί γονείς ανησυχούν γιατί το παιδί ξέμεινε από μπαταρία στο κινητό του και απλώς δεν απαντά για 2 ώρες.

Το 24ώρο δεν βγήκε τυχαία. Η δύναμη της αστυνομία είναι συγκεκριμένη. Αν τους βάλουμε να ασχολούνται για περιπτώσεις εξαφανίσεων μικρότερη του 24ώρου ο φόρτος εργασίας θα αυξηθεί τόσο πολύ έτσι ώστε να μην ασχολούνται σοβαρά για καμία περίπτωση εξαφάνισης.

Με άλλα λόγια αν η αστυνομία ασχολιόταν με την εξαφάνιση της 21χρονης νωρίτερα πιθανόν να είχε σωθεί αλλά στατιστικά δεν θα σωζόντουσαν περισσότερα παιδιά.

Ποινικός Κώδικας 365 προσβολή νεκρού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Κάπου έμπλεξε η κοπελα. Δεν προσεξε και έμπλεξε με αποβράσματα της κοινωνιας. Δυστυχως. Εν παση περιπτωση για αυτους που γράψανε αυτες τις μαλακιες απο κάτω εννοειται καταγγελια στη διωξη ηλ. εγκληματος και μήνυση. Καταθετεις μηνυση με αναφορά να τους εντοπισουν και να τους συλλάβουν.

Θυμαμαι πιο παλια ειχα γράψει εδω πως αν ειχα κορη δεν θα της έλεγα πως θα ζησει την ζωη της σεξουαλικά αλλα θα την προσεχα να μη μπλέξει με αλήτες. Δεν θα με πειραζε αν πχ της άρεσε να έχει ερωτική ζωη αρκει να μην έμπλεκε με αλητες του ποινικου δικαιου ή βλαμένα που κάνουν σαχλαμαρες στο δρομο με αυτοκινητα. Κατα τα αλλα οκ. Εγω θα την συμβουλευα και μετά δικιά της επιλογή.


Καλά εννοείται πως η δίωξη πρέπει να βρει και αυτούς και τους δολοφόνους και να απονέμει δικαιοσύνη. Θεωρώ πως η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος κάνει πολύ καλά την δουλειά της και ευελπιστώ να την κάνει και τώρα. Διάβαζα τα σχόλια και απλά έπαθα σοκ για το σημείο που μπορεί να φθάσουν μερικοί στο να επικροτούν αυτούς που έκαναν αυτό το έγκλημα!! Αυτοί που γράφουν αυτά τα σχόλια λογικά γνωρίζουν …. !!! Δεν ξέρω εάν βέβαια εάν είχε μιλήσει η κοπέλα σε κάποιον εάν αντιμετώπιζε κάποιο θέμα (αν και δεν νομίζω) , ή όχι σε ότι αφορά ότι ήταν κάπου μπλεγμένη που λες, γιατί δεν αποκλείεται … !! :redface:

Νομίζεις ότι κρύβεται από πίσω από το επεισόδιο, κάτι ερωτικό και το λες αυτό; Καλά εννοείται κανένας γονιός δεν θέλει να μπλέξει με αλήτες το παιδί του και είναι φυσικό, αλλά εάν καταλάβει κάποιος γονιός ότι αυτός που θέλει η κόρη του είναι αλήτης; :/: Καλά ναι μερικά που κάνουν επιδείξεις με μηχανές και αυτοκίνητα και το παίζουν μαγκάκια μου την δίνουν και σε εμένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά μια ερώτηση.
Την σκότωσε το αγόρι της ή κάποιος πρώην;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Σωτήρη νομίζω ότι ακόμα δεν ξέρουμε τον ή τους δολοφόνους της, ούτε και τους λόγους !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Το μονο που σκέφτομαι σιγουρα ειναι πως έμπλεξε με κάποιον ή κάποιους. Και ειχε αυτη την καταληξη. Με κάποια κακοποιά στοιχεία. Πηγαν στην παραλία λογικά αυτη θα αντιστάθηκε σε βιασμο και θα την στραγγάλισαν-σκοτωσαν και μετά θα την πέταξαν στη θάλασσα για να καλύψουν τα ιχνη τους.

Αν καταλαβει κάτι τέτοιο ο γονιος θα την πιέσει εννοειται να τον στειλει. Εννοειται θα τον έπιανα και εγω απεξω και θα του έλεγα να μεινει μακρυά απο την δικιά μου. Να μεινει μακρυα και να μην πλησιάσει ξανά να ψάξει να βρει καμια άλλη να του ταιριάζει. Δεν θα ειχε μεγάλη διάρκεια η κουβεντα μας. Μονο αυτο θα του ελεγα και θα εφευγα και ελπιζω να το σκεφτοταν καλά και να αποχωρούσε χωρις να έχουμε περαιτερω προβληματα. Θα ειχα μάθει σιγουρα που μένει , ποιος ειναι , με τι ασχολειται στη ζωή του, τι καταδικές εχει (αν έχει) και άλλα πολλά.


Η 2η προειδοποιηση αν συνεχιζε δεν θα ηταν απο εμένα θα ηταν απο άγνωστο νουμερο και απο άλλον άνθρωπο - κάποιο φιλο μου. Γιατι και οι φιλοι μου ειναι σαν και εμένα δεν γουστάρουν τους αλήτες αυτης της κοινωνιας αλλα τι να κανεις οταν δεν έχουμε ηγέτες με κοτσια να τους κλεισουν μέσα για χρονια στη φυλακη τους έχουνε και τους χαϊδευουνε. Και οσο χαϊδευεις κάποιον θρασυτατο μεγαλώνει το θράσος του.


Ο Παρασκευοπουλος και ο νομος του ειναι οτι χειροτερο έχει αντιμετωπισει αυτος ο τοπος σε δικονομικο επιπεδο. Πρέπει να καταργηθει άμεσα. Και να φτιάξουμε και άλλες φυλακες ιδιωτικές και άτομα σαν αυτους εδω που σκοτωσαν τη κοπελα να μη βγουν πριν τα 30 χρονια έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Το μονο που σκέφτομαι σιγουρα ειναι πως έμπλεξε με κάποιον ή κάποιους. Και ειχε αυτη την καταληξη. Με κάποια κακοποιά στοιχεία. Πηγαν στην παραλία λογικά αυτη θα αντιστάθηκε σε βιασμο και θα την στραγγάλισαν-σκοτωσαν και μετά θα την πέταξαν στη θάλασσα για να καλύψουν τα ιχνη τους.

Λες το τηλέφωνο που έλαβε, την ημέρα την οποία χάθηκαν τα ίχνη της, να είχε σχέση με την δολοφονία της ε; :eek:
Λογικό μου φαίνεται το σκεπτικό σου. Δεν ξέρω, εγώ αναρωτιέμαι αν η δολοφονία έγινε την ημέρα που εξαφανίστηκαν τα ίχνη της , μετά το τηλεφώνημα, ή μες τις επόμενες μέρες. ! Αυτοί που γράφουν τα υβριστικά σχόλια, δεν σου φαίνονται μπλεγμένοι, σαν να γνώριζαν κάτι; Σκέφτηκα μήπως κρύβονται σε αυτούς αλλά είναι τόσοι χαζοί ώστε να αποκαλύπτονταν έτσι; Να μου πεις δεν σκέφτηκαν ότι και όντως με fake μπορεί η δίωξη να εντοπίσει το ηλεκτρικό τους ίχνος. Πολλές ανακρίσεις πρέπει να πέσουν για να ξετυλιχτεί το παζλ. Με ναρκωτικά μπα ε;


Αν καταλαβει κάτι τέτοιο ο γονιος θα την πιέσει εννοειται να τον στειλει. Εννοειται θα τον έπιανα και εγω απεξω και θα του έλεγα να μεινει μακρυά απο την δικιά μου. Να μεινει μακρυα και να μην πλησιάσει ξανά να ψάξει να βρει καμια άλλη να του ταιριάζει. Δεν θα ειχε μεγάλη διάρκεια η κουβεντα μας. Μονο αυτο θα του ελεγα και θα εφευγα και ελπιζω να το σκεφτοταν καλά και να αποχωρούσε χωρις να έχουμε περαιτερω προβληματα. Θα ειχα μάθει σιγουρα που μένει , ποιος ειναι , τι καταδικές εχει (αν έχει) και άλλα πολλά.
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Λες το τηλέφωνο που έλαβε, την ημέρα την οποία χάθηκαν τα ίχνη της, να είχε σχέση με την δολοφονία της ε; :eek:
Λογικό μου φαίνεται το σκεπτικό σου. Δεν ξέρω, εγώ αναρωτιέμαι αν η δολοφονία έγινε την ημέρα που εξαφανίστηκαν τα ίχνη της , μετά το τηλεφώνημα, ή μες τις επόμενες μέρες. ! Αυτοί που γράφουν τα υβριστικά σχόλια, δεν σου φαίνονται μπλεγμένοι, σαν να γνώριζαν κάτι; Σκέφτηκα μήπως κρύβονται σε αυτούς αλλά είναι τόσοι χαζοί ώστε να αποκαλύπτονταν έτσι; Να μου πεις δεν σκέφτηκαν ότι και όντως με fake μπορεί η δίωξη να εντοπίσει το ηλεκτρικό τους ίχνος. Πολλές ανακρίσεις πρέπει να πέσουν για να ξετυλιχτεί το παζλ. Με ναρκωτικά μπα ε;


:redface:


Ε σιγουρα εγω πιστευω οτι ηταν ερωτικο το κινητρο. Λογικά θα την έπεισε κάποιος να πάνε μια βολτα στη παραλια και εκει θα προσπαθησε να την ξεμοναχιάσει. Οποτε μετα αποπειράθηκε ή και αλλοι να τη βιάσουν ειδαν οτι αντιστέκεται και ειτε το έκαναν σκοπιμα ή ηθελαν να τη σταματησουν και την έπνιξαν. Τωρα τι περιμενεις απο ηλίθιους ανθρώπους. Αυτοι που γράφουν τα υβριστικα σχολια δεν πιστευω οτι έχουν σχέση τιποτα ηλιθια θα ειναι που μπηκαν να βρισουν χωρις να ξέρουν τι κάνουν. Μολις τους πιάσει η αστυνομια θα αρχισουν τις συγγνωμες και τα δεν ήξερα.

Γιατι να την σκοτώσουν για ναρκωτικά; η κοπελα ειχε καλές σχέσεις με τους γονεις της οπως φαινεται δεν νομιζω να ηταν μπλεγμένη σε ναρκωτικα δεν φαινεται για τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ε σιγουρα εγω πιστευω οτι ηταν ερωτικο το κινητρο. Λογικά θα την έπεισε κάποιος να πάνε μια βολτα στη παραλια και εκει θα προσπαθησε να την ξεμοναχιάσει. Οποτε μετα αποπειράθηκε ή και αλλοι να τη βιάσουν ειδαν οτι αντιστέκεται και ειτε το έκαναν σκοπιμα ή ηθελαν να τη σταματησουν και την έπνιξαν. Τωρα τι περιμενεις απο ηλίθιους ανθρώπους. Αυτοι που γράφουν τα υβριστικα σχολια δεν πιστευω οτι έχουν σχέση τιποτα ηλιθια θα ειναι που μπηκαν να βρισουν χωρις να ξέρουν τι κάνουν. Μολις τους πιάσει η αστυνομια θα αρχισουν τις συγγνωμες και τα δεν ήξερα.

Γιατι να την σκοτώσουν για ναρκωτικά; η κοπελα ειχε καλές σχέσεις με τους γονεις της οπως φαινεται δεν νομιζω να ηταν μπλεγμένη σε ναρκωτικα δεν φαινεται για τέτοια.


Διάβασα σε ένα άρθρο πάντως το πρωί, ότι ο πατέρας δήλωσε ότι δεν είχε κάποια σχέση η κόρη της και ότι η αστυνομία έσπασε το απόρρητο του κινητού της, τηλεφώνου, στο οποίο διαπιστώθηκαν ότι συνομίλησε μέσω μηνυμάτων με μερικά άτομα λίγο πριν χαθούν τα ίχνη της. Επίσης από ότι κατάλαβα, δεν έχει διασταυρωθεί ακόμα, εάν την στραγγάλισαν στην παραλία ή απλά την πήγαν εκεί ώστε να χαθούν τα "σημάδια" και πολλά άλλα ερωτήματα είναι στο κενό. Καλά όπως είπε και ο Σωτήρης παραπάνω η εξύβριση νεκρού αποτελεί ποινικό αδίκημα και τιμωρείται μέχρι και 6 μήνες φυλάκιση ! Για τα ναρκωτικά μπορεί και να έχεις δίκιο, απλά επειδή το διάβασα ότι γίνεται έλεγχος και για αυτό,το είπα μήπως μπλέχτηκε ακούσια σε κύκλωμα, εάν και σε κάτι σχόλια είδα και πολιτικά υπονοούμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Σοφια δεν σε βγάζουν ετσι απο τη μια μέρα στην άλλη απο τη μέση αμα μπλέξεις σε κυκλώματα. Μονο αμα πάς να τους τη βγεις και να τους φάς τη δουλεια αλλα αυτο προϋποθετει καιρο για να "ωριμασει".Και δεν ειναι τοσο ερασιτεχνες ειναι ειδικοι εκτελεστες που κάνουν αυτη τη δουλεια για αυτο και δεν μπορει να τους πιάσει η αστυνομια εύκολα.

Εγω βασιζομαι στο ερωτικο κινητρο. Κάποιος μπορει να την γυροφερνε και να του έκατσε στραβα η απορριψη και να της ειπε πάμε να μιλησουμε και αυτη στη προσπαθεια της να τον κάνει να ξεκολησει σου λεει ας πάω να του εξηγησω υποθεσεις κάνω αλλα ισως έγινε έτσι. Ακριβως εδω ειναι και το μυστικο οταν κάποιος ή καποια σε απορριψει δεν εχει "παμε να μιλησουμε" να πουμε τι; καλα να περνάς καλα να περνάω και τέλος. Συνεχιζουμεε.

Προφανως η κοπελα δεν ειχε την εμπειρια και ηταν και καλοπροαιρετη οποτε δεν εκτιμησε σωστα τον κινδυνο και πηγε μαζι του ισως μια βολτα κοντα στη παραλια. Πρέπει να ξέρεις αυτος ή αυτη με την οποια βγαινεις τι σκατα κανει στη ζωη του και με τι ασχολουνται.



Για μενα καλο θα ηταν μαζι με τους λιμενικους να συνδράμει και κλιμακιο της αστυνομιας ανακριτικο που έχει εμπειρια απο τέτοια εγκληματα. Καλως ή κακως οι Λιμενικοι δεν έρχονται αντιμετωποι καθημερινα με τέτοια μποχα εγκληματα. Οι αστυνομικοι πιο πολυ χειριζονται τέτοιες υποθεσεις.

Οποιος ειναι εμπειρος απο τέτοια εγκληματα ως προς την ανακριτική διαδικασια θα μπορέσει να κανει μερικές ερωτησεις κλειδια για να καταληξουμε σε ενα εγκυρο συμπέρασμα.

Τα εγκληματα που γινονται στη θάλασσα έχουν να κάνουν πιο πολυ με μεταφορες μεταναστων - μεταφορα ναρκωτικων-τσιγαρων με ναυτικά ατυχηματα οπως το μεγάλο που ειχε γινει στην Αιγινα κτλπ σπάνια με ανθρωποκτονιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,987 μηνύματα.
Η κοπέλα που μιλουσε στο Facebook με το θύμα είπε ότι της είπε ότι κάποιος χτυπά την πόρτα του θύματος και μετά χάθηκαν τα ίχνη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλά όσον αφορά τα κυκλώματα και πως σε βγάζουν δεν έχω ιδέα, προφανώς για να το λες κάτι θα ξέρεις, απλά το είπα επειδή διάβασα ότι θα ερευνήσουν και αυτό το ζήτημα δες και εδώ. Τι εννοείς με αυτό :
Μονο αμα πάς να τους τη βγεις και να τους φάς τη δουλεια αλλα αυτο προϋποθετει καιρο για να "ωριμασει".
δεν το κατάλαβα. Ίσως να είναι ερωτικό τώρα που το λες δεν αποκλείεται, καθώς πριν μέρες είχε μπει στο αυτοκίνητο ενός Έλληνα νομίζω, και κάπου την πήγαινε σύμφωνα με ένα άρθρο και είχε επαφές με κάτι αλλοδαπούς και με τον ίδιο (Έλληνα), βέβαια κάτι τέτοιο δεν μαρτυρά ότι και 100% κρύβεται ερωτικό κίνητρο, ευελπιστώ να μάθουμε στην πορεία.
Για τους αλλοδαπούς και τον Έλληνα τεκμηριώνεται και από αυτήν την πηγή !

Εννοείται ότι θέλει μεγάλη προσοχή, με ποιον θα βγεις και πως θα κινηθείς και πότε πρέπει να εμπιστεύεσαι και πότε όχι. Πολλά κορίτσια (ανήλικα κυρίως) την πατάνε και έχουν περιπέτειες, πόσα έχουμε διαβάζει και διαβάζουμε κατά καιρούς, αλλά μετά την πατάνε. Είχανε αναρτήσει και στο fb η κοπέλα ότι" όλοι καλοί φαίνονται στην αρχή "

Καλά ναι, εάν συνεργαστούν πιστεύω ότι θα φτάσουν κοντά στην λύση του μαρτυρίου … Η εμπειρία παίζει ρόλο αλλά και κατά πόσο οι καταθέσεις θα είναι και αληθινές.


Φώτη ισχύει μετά από αυτό το σημείο/τηλεφώνημα εξαφανίστηκε ..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,987 μηνύματα.
Το ξέρω Sophie κρίμα.Οι αρχές μιλούν για νέα υπόθεση Γιακουμάκη.Υπαρχει περίπτωση η κοπέλα να δέχονταν bullying επειδή είχε ανεβάσει στο Facebook όχι στις διακρίσεις και στην ομοφοβία.Μακαρι να βγει στο φως η αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top