Άγιο φως... ή μήπως όχι;

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν λεω βεβαια οτι δεν ειναι θαυμα αυτο που γινεται στον παναγιο ταφο,απλως αναρωτιεμαι..
Καλα το πας, αναρωτησου λιγο πιο βαθεια. Ποιος εχει να κερδισει απο θαυμα, ποιος να χασει αν δεν ειναι θαυμα. Αν ειναι θαυμα γιατι να μη το κανουν σε ανοιχτο χωρο να βλεπουν ολοι ;

τετοια πραματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Δυστηχώς γινονται θαυματα κατα καιρούς άλλα η ηλιθιότητα κάποιον και η κουτοπονηριά τους μας έχουν κάνει να αμφισβητούμε τα πάντα. Μπορεί το άναμα να είναι φτιαχτό αλλα κανένας επιστήμωνας δεν έχει εξηγήσει πως σχίστηκε μια μαρμάρινη κολόνα μέσα στον Ναό όταν προσπάθησαν να αφαιρέσουν το αποκλιστικό δικαίωμα των ορθοδόξων στο να πέρνουν το Άγιο Φώς.
Μέσα σε χιλιάδες εικόνες που δακρύζουν χυμο βατόμουρο, απο "έξυπνους" παππάδες που έχουν κάνει το παγκάρι της Εκκλησία προσωπικό τους αποθεματικό λογαριασμό είναι φυσικό να μην αναγνωρίζουμε τίποτα ως διαφορετικό και να είμαστε σκεπτικηστές.
Απο κάπου έχουν ξεκινήσει όλα, κάτι σίγουρα υπάρχει και ο καθένας ας του δώσει το όνομα που του κολάει καλύτερα και πολύ μεγάλο ποσοστό απο αυτούς που αμφισβητούν και δηλώνουν Αθεοι, σε χοντρά παλούκια έχουν ζητήσει την βοήθεια απο την Παναγία η τον Χριστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Καλα το πας, αναρωτησου λιγο πιο βαθεια. Ποιος εχει να κερδισει απο θαυμα, ποιος να χασει αν δεν ειναι θαυμα. Αν ειναι θαυμα γιατι να μη το κανουν σε ανοιχτο χωρο να βλεπουν ολοι ;

τετοια πραματα...

Αν ήταν καθαρά Ελληνικό θέμα και κρυβόταν κέρδος πίσω απο αυτή την κίνηση να είσουν σίγουρος ότι το φώς θα άναβε στην Μητρόπολη Αθηνών με 15.000 πλανόδιους γύρω γύρω, ότι γίνετε σε όλα τα παζάρια δηλαδή.
Ο μόνος που έχει να κερδίσει έιναι η πόλη της Ιερουσαλήμ και τα ξενοδοχεία τους, και δεν νομίζω ότι παίρνει μίζα η Ελληνική εκκλησία απο τους ξενοδόχους.
Ο Χρηστός πέθανε μέσα σε εκείνον το τάφο και το άναμα της φλόγας γίνεται την στιγμή της ανάστασης, δεν είναι δυνατόν να γίνει έξω, σε αυτό όμως θα συμφωνήσω εν μέρη μαζί σου, γιατί ποτέ να μην στηθεί καμία τηλεοπτική κάμερα μέσα στον τάφο για να καταγράψει το θαυμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτο για την κολωνα που λες...δε το ξερω. Και δε το πιστευω μεχρι να το ψαξω.

Απο κάπου έχουν ξεκινήσει όλα,
Το συμπαν ναι. Μεχρι εκει "ξερουμε" . Για τα υπολοιπα δε ξερουμε τιποτα. Μαλλον ανθρωπινο χερακι εχει μπει για τους γνωστους λογους.

και πολύ μεγάλο ποσοστό απο αυτούς που αμφισβητούν και δηλώνουν Αθεοι, σε χοντρά παλούκια έχουν ζητήσει την βοήθεια απο την Παναγία η τον Χριστό.
Κι αν ηταν αλλης θρησκειας, απο αλλο θεο. Ποιος απολους ισχυει ; Μαλλον κανενας. Το κανουμε για να παρουμε θαρρος και κουραγιο. Δε κατεβαινει ο θεος και μας το δινει.

Αν ήταν καθαρά Ελληνικό θέμα και κρυβόταν κέρδος πίσω απο αυτή την κίνηση να είσουν σίγουρος ότι το φώς θα άναβε στην Μητρόπολη Αθηνών με 15.000 πλανόδιους γύρω γύρω, ότι γίνετε σε όλα τα παζάρια δηλαδή.
Ο μόνος που έχει να κερδίσει έιναι η πόλη της Ιερουσαλήμ και τα ξενοδοχεία τους, και δεν νομίζω ότι παίρνει μίζα η Ελληνική εκκλησία απο τους ξενοδόχους.
Δε καταλαβα γιατι τα λες αυτα. Δεν ειπα οτι ειναι Ελληνικο θεμα :hmm:. Φυσικα και γινεται εκει μονο το "κολπο" , καθως εκει θα ειναι πιο πιστευτο (αφου εκει πεθανε ο χριστος κλπ). Δ εθα κολλαγε να το κανουν στη Φιλανδια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Αυτο για την κολωνα που λες...δε το ξερω. Και δε το πιστευω μεχρι να το ψαξω.

To είχα δει 2 φορές σε δελτίο ειδήσεων, αν βρω κάτι στο ιντερνετ θα σου δώσο λινκ

Το συμπαν ναι. Μεχρι εκει "ξερουμε" . Για τα υπολοιπα δε ξερουμε τιποτα. Μαλλον ανθρωπινο χερακι εχει μπει για τους γνωστους λογους.

Τίποτα δεν ξέρουμε ουσιαστικά απλά έχουμε πλάσει τις απαντήσεις. Υπάρχουν τόσα αναπάντητα ερωτήματα και πολλές απο τις ερωτήσεις που έχει ο καθένας μας μένουν αναπάντητες. Π.χ δημιουργία της Γης γιατί ο άνθρωπος έχει τόσες διαφορές με τα ζώα κτλ

Κι αν ηταν αλλης θρησκειας, απο αλλο θεο. Ποιος απολους ισχυει ; Μαλλον κανενας. Το κανουμε για να παρουμε θαρρος και κουραγιο. Δε κατεβαινει ο θεος και μας το δινει.

Ο καθένας έχει τον δικό του Θεό ανάλογα και με την περιοχή που μένει εγώ μιλάω γενικά για τον όρο Θεός. Αν θες να το κάνουμε πιό συγκεκριμένο μιλάω για Ελληνες ορθόδοξους που το παίζουν άθεοι και στα σκούρα είναι όλο Παναγίτσα μου και Χριστούλη μου και να τα τάματα και να οι προσευχές και μην μου πείτε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο

Δε καταλαβα γιατι τα λες αυτα. Δεν ειπα οτι ειναι Ελληνικο θεμα :hmm:. Φυσικα και γινεται εκει μονο το "κολπο" , καθως εκει θα ειναι πιο πιστευτο (αφου εκει πεθανε ο χριστος κλπ). Δ εθα κολλαγε να το κανουν στη Φιλανδια :P

Αν ήταν κάτι το οποίο έχει στηθεί απο την ορθόδοξη εκκλησία θα το είχαν στήσει με τέτοιο τρόπο ώστε να γίνεται στην Ελλάδα για να έχουν μεγαλύτερα οφέλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
To είχα δει 2 φορές σε δελτίο ειδήσεων, αν βρω κάτι στο ιντερνετ θα σου δώσο λινκ
Θα με ενδιεφερε, ευχαριστω πολυ :)

Ο καθένας έχει τον δικό του Θεό ανάλογα και με την περιοχή που μένει εγώ μιλάω γενικά για τον όρο Θεός. Αν θες να το κάνουμε πιό συγκεκριμένο μιλάω για Ελληνες ορθόδοξους που το παίζουν άθεοι και στα σκούρα είναι όλο Παναγίτσα μου και Χριστούλη μου και να τα τάματα και να οι προσευχές και μην μου πείτε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο
Μωρε γινεται δεν αμφιβαλει κανεις. Απλα τοτε ή δεν ηταν πραγματικα αθεος (αλλα κατι αλλο), ή το κανει γιατι δεν εχει απο που να παρει θαρρος και κουραγιο.

Αν ήταν κάτι το οποίο έχει στηθεί απο την ορθόδοξη εκκλησία θα το είχαν στήσει με τέτοιο τρόπο ώστε να γίνεται στην Ελλάδα για να έχουν μεγαλύτερα οφέλη.
Εκτος αν τους προλαβε αλλος, ή δεν ηταν εφικτο για λογους που εμεις δε γνωριζουμε. Επισης δεν ειναι το ιδιο ευκολο να πεισεις για τη φλογα , Χριστο κλπ, στην Ελλαδα, οσο στο μερος που εγιναν ολα αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Φωτιά που ανάβει μόνη της;; Θαύμα, θαύμα...

Για κάτσε όμως... Τα ίδια έκανε και ο Κόπερφιλντ ο μάγος :confused: :confused:

Μήπως είναι και αυτός ορθόδοξος πατριάρχης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Φωτιά που ανάβει μόνη της;; Θαύμα, θαύμα...

Για κάτσε όμως... Τα ίδια έκανε και ο Κόπερφιλντ ο μάγος :confused: :confused:

Μήπως είναι και αυτός ορθόδοξος πατριάρχης;

νι, και απορώ που τόσο καιρό δεν έχεις ακόμα προσκυνήσει:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ας το ξεθάψουμε μια που είναι επίκαιρο και έχουμε πολλά νέα παιδάκια που δεν έχουν πει τη γνώμη τους! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ας απαντήσω σαν νέο παιδάκι. Μόνο και μόνο που ανάβει στα χέρια των ορθοδόξων χριστιανών αποκλειστικά (δηλαδή μιας μερίδας χριστιανών που έχουν διαφοροποιηθεί ιστορικά από τους άλλους χριστιανούς για πολιτικούς λόγους) σημαίνει ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Οι άλλοι χριστιανοί δηλαδή είναι μιάσματα του θεού; Ευτυχώς ούτε οι ίδιοι οι ορθόδοξοι δε πιστεύουν σε αυτό πάντως σήμερα. Κάτι είναι και αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ας απαντήσω σαν νέο παιδάκι. Μόνο και μόνο που ανάβει στα χέρια των ορθοδόξων χριστιανών αποκλειστικά (δηλαδή μιας μερίδας χριστιανών που έχουν διαφοροποιηθεί ιστορικά από τους άλλους χριστιανούς για πολιτικούς λόγους) σημαίνει ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Οι άλλοι χριστιανοί δηλαδή είναι μιάσματα του θεού; Ευτυχώς ούτε οι ίδιοι οι ορθόδοξοι δε πιστεύουν σε αυτό πάντως σήμερα. Κάτι είναι και αυτό...
Να σου θυμίσω το φαινόμενο τον στιγμάτων που συμβαίνει μόνο στους καθολικούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:devil:: Μία απορία: υπάρχει φως ...μη άγιο;
:redface:: Απαντώ:
"όοοχι..."!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Να σου θυμίσω το φαινόμενο τον στιγμάτων που συμβαίνει μόνο στους καθολικούς
τι είναι αυτό? Πρώτη φορά το ακούω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εδω απο καποιους αμφισβητειται καν η υπαρξη του Ναζωραιου..και αναρωτιομαστε αν το φως ειναι αγιο..?!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Για ποιον χτυπάει η ΚΑΜΠΑΝΑ? lol

Ας πώ και εγώ τι ξέρω για το θέμα.

1. Αναρωτηθήκατε ποτε απο πότε ανάβει????/
Απάντηση: απο τότε πυου 2 μοναχοι Ελληνες εγιναν επίσκοποι εκει μέχρι τότε το ταφο τον ειχαν αραβες πατριάχες φτωχοί και κουρέληδες και ποτε μα ποτε δεν αναψα κανένα "ΑΓΙΟ ΦΩΣ"

2.Αναρωτηθήκατε ποτε πως ο ΝΑΟΣ ΤΗΣ ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ ονομάστηκε πανάγιος τάφος?
Γιατι βρήκαν τίποτα κόκαλα μέσα? lol


Οι απαντησεις ειναι παντου αρκει να θελετε να τις βρείτε.
Googliστε φίλοι μου και οποιος θέλει να δει την αλήθεια θα την δεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Εδω απο καποιους αμφισβητειται καν η υπαρξη του Ναζωραιου..και αναρωτιομαστε αν το φως ειναι αγιο..?!:/:
Δηλαδή, δεν είναι;;;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Ένα έχω να πώ... όποιος δεν πιστεύει να πάει εκεί μπροστά να το δεί με τα μάτια του...!!!

Αυτό αρκεί...και δεν έχω τπτ άλλο να προσθέσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Εγώ πάντως πήγα και το αγιο φώς και το είδα και το ενοιωσα μου εκαψε ενα αρμάνι 700 ευρώ.
Και δεν ειχα αλλο ρε γαμώτο μου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ένα έχω να πώ... όποιος δεν πιστεύει να πάει εκεί μπροστά να το δεί με τα μάτια του...!!!

Αυτό αρκεί...και δεν έχω τπτ άλλο να προσθέσω...

Ακόμα και τα μάτια κάποιες φορές μπορεί να προδώσουν. ;)

Κάποιοι το λένε τέχνασμα, άλλοι ταχυδακτυλουργία. Μήπως να θεωρήσω ότι ο David Blaine ή ο David Copperfield είναι άγιοι;:)

Αν και δεν μ' αρέσει που δίνω link για εκπομπή της Τατιάνας, δείτε εδώ:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τι γελοιοτητες σε αυτο το βιντεο, καλα εκανες και εβαλες το λινκ. Περασε ο αλλος τη φλογα για 1 δευτερολεπτο απο το προσωπο και εχουν το θρασσος να μιλανε για λεπτα !

Ειχα δει το βιντεο με την πηγη του φωτος του αγιου...ειχα δει παλια, περι φωσφορου...αλλα παπαδες να λενε για 33 λεπτα και οτι ο σκεπτικισμος ειναι αιρεση, το φανταζομουν αλλά άλλο να το βλεπεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top