Tattoo: Σχέδια, ιδέες και ό,τι θα θέλαμε να ξέρουμε!

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Τα μικρά tattoos τα αντιλαμβάνομαι. Τα πολύ μεγάλα tattoos που κάνουν συνήθως οι άντρες, αν και τα βρίσκω sexy, δεν παρατηρώ ποτέ τι απεικονίζουν. Πιο πολύ σαν μια γενική εικόνα τα βλέπω σαν μια επιφάνεια του δέρματος με σποραδική μπογιά / σχήματα. :P
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν κατηγορίες και κατηγορίες. Αυτά που δείχνεις τα είδη όχι δεν μαρέσουν προσωπικά. Προτιμώ πιο μινιμαλιστικά σχέδια, συμβολικά, πιο fineline ή γεωμετρικά. Πχ το είδος τατου που κάνουν οι okanuckun και dr Woo, τσέκαρέ τους και θα καταλάβεις ποιο στιλ/είδος εννοώ.

Θα σου πω πως το σκέφτομαι εγώ. Μπορεί να μου αρέσει μια κοπέλα αλλά να μην μου αρέσει το γούστο της στην τέχνη. Αυτό υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν είναι προβλημα. Όταν όμως βάζει την τέχνη που της αρέσει πάνω της τότε αυτομάτως ειναι πρόβλημα για εμένα καθώς οπότε την κοιτάω θα βλέπω αυτό το αντιαισθητικο πράγμα που δεν μου αρέσει.

Είναι σαν κάθε φορά που σου μιλάει ο άλλος να βάζεις να παίζει το αγαπημένο σου τραγούδι που μπορεί ο άλλος να σιχαίνεται.
 

vxrc

Νεοφερμένος

Ο vxrc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Θα σου πω πως το σκέφτομαι εγώ. Μπορεί να μου αρέσει μια κοπέλα αλλά να μην μου αρέσει το γούστο της στην τέχνη. Αυτό υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν είναι προβλημα. Όταν όμως βάζει την τέχνη που της αρέσει πάνω της τότε αυτομάτως ειναι πρόβλημα για εμένα καθώς οπότε την κοιτάω θα βλέπω αυτό το αντιαισθητικο πράγμα που δεν μου αρέσει.

Είναι σαν κάθε φορά που σου μιλάει ο άλλος να βάζεις να παίζει το αγαπημένο σου τραγούδι που μπορεί ο άλλος να σιχαίνεται.


Αυτό είναι τέλειο και για τους δύο σας, δεν ταιριάζετε. Φαίνεται γρήγορα. Ξεμπερδεύετε.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό είναι τέλειο και για τους δύο σας, δεν ταιριάζετε. Φαίνεται γρήγορα. Ξεμπερδεύετε.


Οχι κανεις λάθος, εκτός και αν για σένα φυσικά το να μην σου αρέσουν οι πίνακες ζωγραφικής που αρέσουν στον άλλο αποτελεί κόκκινη γραμμή. Μπορεί να είστε απολύτως συμβατοί και ταιριαστοί σαν χαρακτήρες αλλά την γνωριμία σας να αποτρέπει αυτή η αντιαισθητικοτητα.


Είναι σαν να λες πως εγώ θα έπρεπε να βγαίνω έξω με το βρακι και σε όποια δεν αρέσω τέλεια, δεν ταίριαζαμε έτσι κι αλλιώς.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Θα σου πω πως το σκέφτομαι εγώ. Μπορεί να μου αρέσει μια κοπέλα αλλά να μην μου αρέσει το γούστο της στην τέχνη. Αυτό υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν είναι προβλημα. Όταν όμως βάζει την τέχνη που της αρέσει πάνω της τότε αυτομάτως ειναι πρόβλημα για εμένα καθώς οπότε την κοιτάω θα βλέπω αυτό το αντιαισθητικο πράγμα που δεν μου αρέσει.

Είναι σαν κάθε φορά που σου μιλάει ο άλλος να βάζεις να παίζει το αγαπημένο σου τραγούδι που μπορεί ο άλλος να σιχαίνεται.

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, το καταλαβαίνω και συμφωνώ, εφόσον υιοθετεις αυτήν την οπτική. Η μόνη λύση είναι να αλλάξεις την οπτική και τον λόγο που δεν σου αρέσουν τα τατου που έτσι όπως τα λες καταλαβαίνω πως είναι λόγω των σχέσεων.
Αλλά το πάμε αλλού γιατί πλέον μιλάμε για το κατά πόσο είσαι ελκυστικός από πιθανό σύντροφο ή από την άλλη πλευρά "κατά πόσο σας αρέσουν άνδρες και γυναίκες με τατου τάδε" κλπ.

Όχι, μιλάμε για τα τατου από την πλευρά αυτού που τα κάνει και που τα κανει για τον εαυτό του χωρίς να σκέφτεται αχχ θα αρέσω, θα με βρίσκουν σεξι κλπ. Είναι το ίδιο σκεπτικό με τα ρούχα, δλδ μια γυναίκα πχ φοράει τα τάδε ρούχα και επιλέγει αυτό το στιλ εμφάνισης. Το αν σου αρέσει εσένα και κάποιου τρίτου είναι δικό τους θέμα καθαρά και αν θέλουν κάτι από αυτήν τότε θα πρέπει να συμβιβαστούν με αυτο που είναι και δείχνει.

Γιατί θα πρέπει να αλλάξει αυτή; Αυτή της αρέσει αυτό που είναι και που έχει πάνω της, όπως το τι φοράει, πώς περπατάει πώς μιλάει και το τι τατου έχει ή θέλει να κανει. Είναι σώμα της και θα ειναι για πάντα ενώ μια σχέση μπορεί να μην μείνει για παντα. Παράλληλα με εσένα σε κάποιον άλλο θα του αρέσει φουλ όλο αυτό. Άρα δεν υπάρχει κανένα θέμα ίσα ίσα κιόλας. Αυτή τι θα έπρεπε να κάνει? Από τη μία να μην κάνει τατου επειδή δεν αρεσουν σε έναν πιθανο ερωτικο σύντροφο ή να κανει επειδή αρεσουν σε εναν αλλον? Κανένα απο τα δύο επειδη και οι δυο λόγοι είναι λάθος. Θα έπρεπε να κάνει ή να μην κανει τατου επειδή το ήθελε και για κανέναν άλλον. Δλδ είναι και πάλι υποκειμενικό, στη συγκεκριμένη περίπτωση δική σου άποψη και γούστο να μη σ'αρέσει ενδεχομένως λόγω των τατου της.
(Αντίστοιχα προφανώς και για τους άνδρες το σκεπτικο, έχοντας απέναντί τους μια γυναίκα που τους κρίνει ερωτικά θετικά ή αρνητικά λόγω των τατου)

Οποτε καταλήγοντας, το να προνοησω από τώρα για το πώς θα με δουνε μελλοντικοί πιθανοί σύντροφοι λόγω των τατου μου είναι άκυρο. Τα κάνεις για σένα και για κανέναν άλλον.

Και σκέψου πως το τατου είναι ένα στοιχείο από την εμφάνιση της. Ο,τι θα έκανες άμα δε σου άρεσε και κάτι άλλο πάνω της εμφανισιακα ή και γενικότερα, αυτό θα κάνεις υποθέτω και με το τατου και θα συμβιβαστεις ως προς αυτό και θα την σεβαστείς. Αν είναι dealbreaker για σένα προχωράς αναγκαστικά.

Αλλά ξαναλέω το όλο θεμα δεν αφορά σχέσεις είναι ανεξάρτητο και γενικότερο.
Ακόμα και σε επίπεδο φιλίας να το εννοείς, δε νομίζω να άλλαζες έναν φίλο σου επειδή δεν σου αρέσει κάτι στο πώς φαίνεται ξέρω γω. Αν ήταν έτσι τότε θα ήμασταν όλοι μόνοι μας :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή σας αρέσει αυτή η εικόνα;
Θες να δείξεις ότι τα τατουάζ είναι άσχημα και διαλέγεις τον Πρίτνεζη ρε ακίκο;:hehe:
Ένας γυμνασμένος ψηλός μελαχρινός με καλοσχεδιασμένα μανίκια, πω πω τι άσχημο θέαμα.
 

vxrc

Νεοφερμένος

Ο vxrc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Οχι κανεις λάθος, εκτός και αν για σένα φυσικά το να μην σου αρέσουν οι πίνακες ζωγραφικής που αρέσουν στον άλλο αποτελεί κόκκινη γραμμή. Μπορεί να είστε απολύτως συμβατοί και ταιριαστοί σαν χαρακτήρες αλλά την γνωριμία σας να αποτρέπει αυτή η αντιαισθητικοτητα.


Είναι σαν να λες πως εγώ θα έπρεπε να βγαίνω έξω με το βρακι και σε όποια δεν αρέσω τέλεια, δεν ταίριαζαμε έτσι κι αλλιώς.


Ταυτίζεις ένα σκιτσάκι στο δέρμα με το να βγεις έξω με το σώβρακο σου?

Δώσε 2 λεπτά βάση. Εσύ είσαι με μια τύπισσα με ταττού. Ταιριάζετε σε όλα, αλλά δεν σου αρέσουν σχέδια πάνω της. Σε αυτήν αρέσουν όμως. Αν αυτή είναι καλά με τον εαυτό της εκεί τελειώνει φίλε. Αυτή θα ζει μέχρι να πεθάνει με το σώμα της και την αισθητική της. Εσύ σήμερα είσαι αύριο δεν είσαι.

Και για να το πάω ένα τσακ πιο προσωπικά. Εγώ έχω κάμποσα σχέδια στα χέρια μου αυτής της αισθητικής: [1] , [2] , [3] (δεν είναι δικά μου αλλά πολύ άνετα θα ταίριαζαν). Είναι ανώριμα? Ίσως. Με νοιάζει? Όχι.
Αν σε κάποια δεν αρέσω με αυτά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα αρέσουν και άλλα στοιχεία του χαρακτήρα μου. Δεν μου αρέσει να καταπιέζω και δεν θέλω να καταπιέζομαι. Αν κάποια ντρέπεται για μένα? Με βρίσκει ανώριμο? Ας μην είναι μαζί μου. Φυσικά και θα κάνω υποχωρήσεις σε σοβαρά πράγματα και θα προσπαθήσω να πληγώσω με τη στάση μου ή της πράξεις μου. Αλλά το σώμα μου είναι δικό μου.
Πάντως με την κοπέλα που είμαι τώρα 1μιση χρόνο, ένα τατού ήταν σημείο αφετηρίας για να μιλήσουμε επειδή την έκανε να γελάσει.

Ένα άλλο παράδειγμα είναι κάτι τυπάδες που έχουν τον δία, τον τζίζους με την παναγία, κάνα σταυρό, κάνα μαίανδρο ή αστέρι της Βεργίνας. Τίμιο. Ξέρεις τι παίρνεις.

edit: το εσύ σήμερα είσαι αύριο δεν είσαι αναφέρεται στην ύπαρξη σου στη ζωή της και όχι σε κάτι μακάβριο
 
Τελευταία επεξεργασία:

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Τα τατουάζ γενικότερα φανερώνουν low impulse control γι αυτό και παλαιότερα τα φορούσαν μόνο άντρες που ανήκαν σε πολύ χαμηλά κοινωνικά στρώματα όπως εγκληματίες. Αυτοί οι άντρες όμως, όπως όλοι οι εγκληματίες είχανε και χαρακτηριστικά που τραβούσαν πολύ τις γυναίκες. Οπότε τα τατού στον άντρα σιγά σιγά συσχετίστηκαν με αυτά τα χαρακτηριστικά.


not really
δεν ηταν θεμα low impulse control
συνηθως επειδη στη φυλακη τους εκαναν ενα τατουαζ τυπου αριθμο ή κατι τετοιο για να τους ξεχωριζουν απο τον υπολοιπο κοσμο μετα τα αλλαζαν και πατουσαν πανω τους σχεδια και ετσι ξεκινησαν να τα εχουν οι "εγκληματιες"
οι ναυτικοι παλι τα ειχανε ως μεσο για να καταλαβαινουν την "αξια" του καθενος, αναλογα με το ποσα χλμ εχει κανει στη θαλασσα ετσι εκαναν αγκυρες, περιστερια,φαρους, πλοια κλπ ηταν κατι σαν τη λευκη,κιτρινη, καφε,μαυρη ζωνη στο καρατε για να το θεσω πιο λιανα
και αναλογα με τις περιοχες που ειχαν ταξιδεψει, γι'αυτο και το αμερικανικο τατουαζ υποτιθεται συσχετιζεται με την "αναμνηση"
πλας το τατουαζ δεν αρχισε απο εγκληματιες και ναυτικους, ουσιαστικα αρχισε απο ιθαγενεις ως μεσο για να ξεχωριζουν σε ποια φυλη ανηκει ο καθενας και σε ποια περιοχη ακριβως μενει γι'αυτο τα σχεδια ηταν κυριως τραιμπαλιες που απεικονιζαν πραγματα οπως δεντρα (π.χ. οτι και καλα εισαι απο περιοχη κοντα σε δασος)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, το καταλαβαίνω και συμφωνώ, εφόσον υιοθετεις αυτήν την οπτική. Η μόνη λύση είναι να αλλάξεις την οπτική και τον λόγο που δεν σου αρέσουν τα τατου που έτσι όπως τα λες καταλαβαίνω πως είναι λόγω των σχέσεων.
Αλλά το πάμε αλλού γιατί πλέον μιλάμε για το κατά πόσο είσαι ελκυστικός από πιθανό σύντροφο ή από την άλλη πλευρά "κατά πόσο σας αρέσουν άνδρες και γυναίκες με τατου τάδε" κλπ.

Όχι, μιλάμε για τα τατου από την πλευρά αυτού που τα κάνει και που τα κανει για τον εαυτό του χωρίς να σκέφτεται αχχ θα αρέσω, θα με βρίσκουν σεξι κλπ. Είναι το ίδιο σκεπτικό με τα ρούχα, δλδ μια γυναίκα πχ φοράει τα τάδε ρούχα και επιλέγει αυτό το στιλ εμφάνισης. Το αν σου αρέσει εσένα και κάποιου τρίτου είναι δικό τους θέμα καθαρά και αν θέλουν κάτι από αυτήν τότε θα πρέπει να συμβιβαστούν με αυτο που είναι και δείχνει.

Γιατί θα πρέπει να αλλάξει αυτή; Αυτή της αρέσει αυτό που είναι και που έχει πάνω της, όπως το τι φοράει, πώς περπατάει πώς μιλάει και το τι τατου έχει ή θέλει να κανει. Είναι σώμα της και θα ειναι για πάντα ενώ μια σχέση μπορεί να μην μείνει για παντα. Παράλληλα με εσένα σε κάποιον άλλο θα του αρέσει φουλ όλο αυτό. Άρα δεν υπάρχει κανένα θέμα ίσα ίσα κιόλας. Αυτή τι θα έπρεπε να κάνει? Από τη μία να μην κάνει τατου επειδή δεν αρεσουν σε έναν πιθανο ερωτικο σύντροφο ή να κανει επειδή αρεσουν σε εναν αλλον? Κανένα απο τα δύο επειδη και οι δυο λόγοι είναι λάθος. Θα έπρεπε να κάνει ή να μην κανει τατου επειδή το ήθελε και για κανέναν άλλον. Δλδ είναι και πάλι υποκειμενικό, στη συγκεκριμένη περίπτωση δική σου άποψη και γούστο να μη σ'αρέσει ενδεχομένως λόγω των τατου της.
(Αντίστοιχα προφανώς και για τους άνδρες το σκεπτικο, έχοντας απέναντί τους μια γυναίκα που τους κρίνει ερωτικά θετικά ή αρνητικά λόγω των τατου)

Οποτε καταλήγοντας, το να προνοησω από τώρα για το πώς θα με δουνε μελλοντικοί πιθανοί σύντροφοι λόγω των τατου μου είναι άκυρο. Τα κάνεις για σένα και για κανέναν άλλον.

Και σκέψου πως το τατου είναι ένα στοιχείο από την εμφάνιση της. Ο,τι θα έκανες άμα δε σου άρεσε και κάτι άλλο πάνω της εμφανισιακα ή και γενικότερα, αυτό θα κάνεις υποθέτω και με το τατου και θα συμβιβαστεις ως προς αυτό και θα την σεβαστείς. Αν είναι dealbreaker για σένα προχωράς αναγκαστικά.

Αλλά ξαναλέω το όλο θεμα δεν αφορά σχέσεις είναι ανεξάρτητο και γενικότερο.
Ακόμα και σε επίπεδο φιλίας να το εννοείς, δε νομίζω να άλλαζες έναν φίλο σου επειδή δεν σου αρέσει κάτι στο πώς φαίνεται ξέρω γω. Αν ήταν έτσι τότε θα ήμασταν όλοι μόνοι μας :P


Ανέφερα το θέμα των σχέσεων και της έλξης του αντίθετου φύλου διότι αυτός είναι και ουσιαστικά ο μόνος λόγος που θα επηρεάσει θέλω να πιστεύω κάποιον το τατού. Για τους φίλους σου δεν έχεις θέμα καθώς η εμφάνιση τους δεν παίζει ρόλο αφού είναι απλά φίλοι. Τι να με νοιάξει αν ο φίλος μου έχει μανίκια. Σε μια εν δυνάμει σχέση όμως θα με νοιάξει γιατί κατ εμέ θα χαλάει το αισθητικό της προφίλ που αποτελεί και μεγάλο μέρος της έλξης.

Ταυτίζεις ένα σκιτσάκι στο δέρμα με το να βγεις έξω με το σώβρακο σου?


Όχι δεν τα ταυτίζω. Χρησιμοποίησα το παράδειγμα με το σώβρακο που είναι κάτι ακραίο για να καταδείξω καλύτερα αυτό που ήθελα να πω, το οποίο είναι πως όταν κάνεις μία ενέργεια όπως το σώβρακο ή τα τατού, αναγκαστικά θα υπάρξουν άτομα τα οποία θα σε αποκλείσουν ευθέως λόγο αυτής της ενέργειας. Αυτό σημαίνει πως μειώνεις έτσι το pool γνωριμιών σου, που σημαίνει πως έχεις λιγότερες επιλογές και άρα λιγότερες πιθανότητες να βρεις αυτό που ψάχνεις. Αν βγαίνεις λοιπόν έξω με το βρακί ίσως υπάρχουν χίλιες γυναίκες διάσπαρτες στον κόσμο στις οποίες θα αρέσει αυτό. Στην Ελλάδα με το ζόρι να βρεις μία και όταν την βρεις θα πρέπει και να αποδεχθείς τα πάντα σε αυτή καθώς δεν θα έχεις άλλη επιλογή. Αυτό συμβαίνει και με τα τατού σε πολύ μικρότερο προφανώς βαθμό. Γι αυτό υπάρχουν και τα πρότυπα ομορφιάς άλλωστε τα οποία ακολουθεί ο περισσότερος κόσμος. Θέλουν να είναι αρεστοί σε όσο το δυνατόν περισσότερους, για να έχουν περισσότερες επιλογές και άρα να μπορούν να είναι πιο επιλεκτικοί.

Τώρα προφανώς εσένα αυτό μπορεί να σε αφήνει αδιάφορο και έχεις φυσικά κάθε δικαίωμα να κάνεις ότι θέλεις με το κορμί σου. Αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως έχεις αυτό το disadvantage, οπότε εν τέλει το όλο θέμα είναι κατά πόσο σε νοιάζει εσένα προσωπικά να εκφραστείς κάνοντας τατού σε σχέση με το κόστος που πληρώνεις.


Δώσε 2 λεπτά βάση. Εσύ είσαι με μια τύπισσα με ταττού. Ταιριάζετε σε όλα, αλλά δεν σου αρέσουν σχέδια πάνω της. Σε αυτήν αρέσουν όμως. Αν αυτή είναι καλά με τον εαυτό της εκεί τελειώνει φίλε. Αυτή θα ζει μέχρι να πεθάνει με το σώμα της και την αισθητική της. Εσύ σήμερα είσαι αύριο δεν είσαι.

Με μια τύπισσα που έχει μανίκια και τα λοιπά θα ήταν πολύ δύσκολο να βρεθώ εγώ προσωπικά για αρκετό καιρό ώστε να καταλήξω πως ταιριάζουμε σε όλα γιατί θα την είχα αποκλείσει εξ αρχής θεωρώντας την εντελώς αντιαισθητική. Αυτό προσπαθώ να πω. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση χάσαμε και οι δύο την πιθανότητα να είμαστε με ένα άτομο με το οποίο ταιριάζαμε σε όλα και η ευθύνη είναι δική της καθώς αυτή είχε την επιλογή να μην κάνει τατού, ενώ εγώ δεν έχω την επιλογή να μην το θεωρώ αντιαισθητικό, αφού δεν επιλέγουμε τι μας αρέσει στο μάτι.

Θα μου πεις οκ big deal. Αλλά αν σκεφτείς πόσες είναι ακριβώς οι πιθανότητες να γνωρίσεις ένα άτομο με το οποίο ταιριάζεις πραγματικά ίσως το ξανασκεφτείς.
 

vxrc

Νεοφερμένος

Ο vxrc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Με μια τύπισσα που έχει μανίκια και τα λοιπά θα ήταν πολύ δύσκολο να βρεθώ εγώ προσωπικά για αρκετό καιρό ώστε να καταλήξω πως ταιριάζουμε σε όλα γιατί θα την είχα αποκλείσει εξ αρχής θεωρώντας την εντελώς αντιαισθητική. Αυτό προσπαθώ να πω. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση χάσαμε και οι δύο την πιθανότητα να είμαστε με ένα άτομο με το οποίο ταιριάζαμε σε όλα και η ευθύνη είναι δική της καθώς αυτή είχε την επιλογή να μην κάνει τατού, ενώ εγώ δεν έχω την επιλογή να μην το θεωρώ αντιαισθητικό, αφού δεν επιλέγουμε τι μας αρέσει στο μάτι.

Θα μου πεις οκ big deal. Αλλά αν σκεφτείς πόσες είναι ακριβώς οι πιθανότητες να γνωρίσεις ένα άτομο με το οποίο ταιριάζεις πραγματικά ίσως το ξανασκεφτείς.

Η κοπέλα που θα απορρίψεις εσύ εξ αρχής γιατί έχει μανίκι θα μπορούσε να είναι η ίδια που εγώ θα πάω να μιλήσω.
Φίλε, δεν είσαι το χρυσό κελεπούρι που "έχασε" από επιλογή της. Ούτε εγώ είμαι προφανώς. Ούτε αυτή είναι κάτι ιδιαίτερο.

Αν μια τύπισσα έχει μανίκια και σε εσένα δεν αρέσουν, δεν ταιριάζετε.
Όπως μια τύπισσα που έχει εικονοστάσιο στο σπίτι της δεν ταιριάζει με εμένα. Δεν είναι (μόνο) ότι θα το δω και θα ξενερώσω, είναι πως ακόμα και αν αυτό δεν υπήρχε (για να μην χάσει την πιθανότητα να τη γνωρίσω όπως λες) πάλι κάτι στο χαρακτήρα της θα εμφανιζόταν που θα με χαλούσε. Δηλαδή και οι δύο μας θα χάναμε το χρόνο μας.

Είτε βρίσκεις την (υποκειμενικά για σένα) τέλεια κοπέλα (που αλήθεια στο εύχομαι), είτε βρίσκεις μια αρκετά τέλεια με στοιχεία που μπορείς να αποδεχτείς χωρίς να καταπιεστείς.

Είναι σαν να 'ρθει μια να μου πει "ξέρεις είσαι τέλειος αλλά δεν μου αρέσει που δεν έχεις sixpack". Στα ππρια μου. Όπως εγώ δεν θα πω είσαι τέλεια αλλά θα σε προτιμούσα 5 κιλά πιο κάτω ή χωρίς ραγάδες.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η κοπέλα που θα απορρίψεις εσύ εξ αρχής γιατί έχει μανίκι θα μπορούσε να είναι η ίδια που εγώ θα πάω να μιλήσω.
Φίλε, δεν είσαι το χρυσό κελεπούρι που "έχασε" από επιλογή της. Ούτε εγώ είμαι προφανώς. Ούτε αυτή είναι κάτι ιδιαίτερο.

Αν μια τύπισσα έχει μανίκια και σε εσένα δεν αρέσουν, δεν ταιριάζετε.
Όπως μια τύπισσα που έχει εικονοστάσιο στο σπίτι της δεν ταιριάζει με εμένα. Δεν είναι (μόνο) ότι θα το δω και θα ξενερώσω, είναι πως ακόμα και αν αυτό δεν υπήρχε (για να μην χάσει την πιθανότητα να τη γνωρίσω όπως λες) πάλι κάτι στο χαρακτήρα της θα εμφανιζόταν που θα με χαλούσε. Δηλαδή και οι δύο μας θα χάναμε το χρόνο μας.

Είτε βρίσκεις την (υποκειμενικά για σένα) τέλεια κοπέλα (που αλήθεια στο εύχομαι), είτε βρίσκεις μια αρκετά τέλεια με στοιχεία που μπορείς να αποδεχτείς χωρίς να καταπιεστείς.

Είναι σαν να 'ρθει μια να μου πει "ξέρεις είσαι τέλειος αλλά δεν μου αρέσει που δεν έχεις sixpack". Στα ππρια μου. Όπως εγώ δεν θα πω είσαι τέλεια αλλά θα σε προτιμούσα 5 κιλά πιο κάτω ή χωρίς ραγάδες.


Το κελεπούρι προφανώς και είμαι, γιατί αυτό είναι που υπέθεσες εσύ εξ αρχής στο κομμάτι που απάντησα, δηλαδή πως ταιριάζουμε σε όλα και το μόνο αρνητικό είναι τα τατου. Εσύ μπορεί να είσαι, αλλά εγώ είμαι σίγουρα.

Άρα και τα άλλα που λες παρακάτω στερούνται νοήματος καθώς σε αυτήν την περίπτωση δεν θα μου έβγαζε κανένα αρνητικό χαρακτηριστικό αφού έτσι κι αλλιώς υπέθεσες πως ταιριάζουμε.

Ήταν άκυρο λοιπόν το παράδειγμα σου, αλλά καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, πως τα τατουάζ λειτουργούν ως φίλτρο και γι αυτήν αλλά και για εμένα και μας γλιτώνουν και τους δύο χρόνο. Μπορώ να συμφωνήσω με αυτό, αλλά αυτό το πράγμα σημαίνει πως πιστεύεις ότι τα τατουαζ συνδεονται με κάποια στοιχεία της προσωπικότητάς. Ποια είναι αυτά κατ εσέ;

Πρόσεξε, αν δεν το πιστεύεις αυτό, τότε έχω δίκιο στον αρχικό ισχυρισμό μου και τα τατουάζ δεν αποτελούν φίλτρο αλλά απλά ένα ανούσιο μειονέκτημα.

Όσον αφορά το six pack και γενικότερα την εκγύμναση το θέμα δεν είναι αισθητικό μονάχα αλλά φανερώνει και στοιχεία της προσωπικότητάς. Οπότε αν με απορρίψει κάποια επειδή είμαι χοντρός κάλλιστα μπορεί να το κάνει και για τα στοιχεία του χαρακτήρα μου που υποδηλώνει η εμφάνιση μου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Προσωπικά μου φαίνεται μεγαλύτερης σημασίας πχ αν έχετε την ίδια άποψη για τη θρησκεία απ'ότι για την τέχνη. Ίσως επειδή γενικά δεν ασχολούμαι με αυτή σε επαγγελματικό επίπεδο ή τεσπά δε παίζει ζωτικό ρόλο στη ζωή μου. Το να έχεις με ένα άτομο διαφορετική πίστη πχ ο ένας άθεος και ο άλλος φουλ καθολικός προκαλεί πρακτικά προβλήματα (πχ ο ένας θα θέλει γάμο καί ίσως σεξ μετά το γάμο, ο άλλος πάλι όχι) . Το να μην αρέσουν στο σύντροφό μου τα τατουάζ ενώ εμένα μου αρέσουν παρόλο που δεν έχω, δε το βρίσκω ως πρόβλημα προσωπικό.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Μπορώ να συμφωνήσω με αυτό, αλλά αυτό το πράγμα σημαίνει πως πιστεύεις ότι τα τατουαζ συνδεονται με κάποια στοιχεία της προσωπικότητάς. Ποια είναι αυτά κατ εσέ;

Πρόσεξε, αν δεν το πιστεύεις αυτό, τότε έχω δίκιο στον αρχικό ισχυρισμό μου και τα τατουάζ δεν αποτελούν φίλτρο αλλά απλά ένα ανούσιο μειονέκτημα.

Μα έτσι κι αλλιώς, ο, τι κάνουμε από το πώς περιποιουμαστε τον εαυτό μας μέχρι πώς μιλάμε και τι αναρτήσεις κάνουμε στα σοσιαλ, πώς περπατάμε κλπ κλπ, όλα φανερώνουν στοιχεία του χαρακτήρα μας και ποτίζουν με αυτόν.

Αυτός που κάνει τατουάζ απαρνείται τον στιγμιαίο πόνο και αναλαμβάνει να φροντίσει μια πληγή για εύλογο χρονικό διάστημα, προκειμένου να ξεχωρίσει ή προκειμένου να διασώσει ένα κομμάτι του εαυτού του (είτε αυτό είναι ανάμνηση στα τατουάζ που "θυμίζουν" είτε είναι απλώς αρέσκεια ενός σχεδίου). Τα ίδια ως τώρα τηρουμένων των αναλογιών ισχύουν και για τα πιρσινγκ. Στα τατου όμως, υπάρχει κι άλλος ένας παράγοντας: ο δράστης τους γνωρίζει και αποδέχεται ότι θα είναι στο σώμα του μέχρι να πεθάνει (και ο, τι αυτό συνεπάγεται σε άλλους τομείς πχ στον εργασιακό), αν δεν μπει στη χρονοβόρα, επίπονη και δαπανηρή διαδικασία αφαίρεσής τους αργότερα.

Όλα τα παραπάνω όμως, ως κίνητρο μπορεί να προέρχονται από ένα διαφορετικό στοιχείο του χαρακτήρα. Δεν ισχύει α=β και μόνο β στην ψυχολογία. Επομένως, μπορεί κάποιος να κάνει τατουάζ επειδή είναι παρορμητικός και ενθουσιάζεται εύκολα, μπορεί κάποιος άλλος να κάνει τατουάζ επειδή είναι εκκεντρικός και θέλει όλα τα βλέμματα πάνω του, μπορεί όμως και κάποιος τρίτος να το κάνει επειδή είναι συναισθηματικός και βρίσκει πως η αποτύπωση των συναισθημάτων ή των αναμνήσεων στο σώμα του είναι ιδανική για την έκφρασή του και την αισθητική του.

Ακριβώς επειδή στοιχεία του χαρακτήρα μας φαίνονται πάνω μας παντού και πάντα, θα συμφωνήσω με τον vxrc πως αν δε σου αρέσουν τα τατουάζ πιθανώς να μη σου αρέσουν και οι λόγοι που οδήγησαν το άτομο σε αυτά. Γιατί κι εσένα ακόμη (και τον οποιονδήποτε άλλο φυσικά), για κάποιον λόγο δε σου αρέσουν, ίσως και πέραν της αισθητικής.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eντωμεταξύ μου αρέσει που το θέμα μας είναι ότι δεν θα αρέσει στον χάκερ (και τον κάθε χάκερ) η τύπισσα με τα τατουάζ και παραλείπουμε ότι πιθανότατα δεν θα αρέσει και στην τύπισσα με τα τατουάζ ο χάκερ (και ο κάθε χάκερ). Όχι επειδή εκείνος δεν έχει, αλλά πιθανότατα δεν θα γουστάρει να είναι με κάποιον που κρίνει τους άλλους βάσει τατουάζ, χαρακτηριστικό όχι τόσο επιφανειακό όσο τα ίδια τα τατουάζ.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα έτσι κι αλλιώς, ο, τι κάνουμε από το πώς περιποιουμαστε τον εαυτό μας μέχρι πώς μιλάμε και τι αναρτήσεις κάνουμε στα σοσιαλ, πώς περπατάμε κλπ κλπ, όλα φανερώνουν στοιχεία του χαρακτήρα μας και ποτίζουν με αυτόν.

Αυτός που κάνει τατουάζ απαρνείται τον στιγμιαίο πόνο και αναλαμβάνει να φροντίσει μια πληγή για εύλογο χρονικό διάστημα, προκειμένου να ξεχωρίσει ή προκειμένου να διασώσει ένα κομμάτι του εαυτού του (είτε αυτό είναι ανάμνηση στα τατουάζ που "θυμίζουν" είτε είναι απλώς αρέσκεια ενός σχεδίου). Τα ίδια ως τώρα τηρουμένων των αναλογιών ισχύουν και για τα πιρσινγκ. Στα τατου όμως, υπάρχει κι άλλος ένας παράγοντας: ο δράστης τους γνωρίζει και αποδέχεται ότι θα είναι στο σώμα του μέχρι να πεθάνει (και ο, τι αυτό συνεπάγεται σε άλλους τομείς πχ στον εργασιακό), αν δεν μπει στη χρονοβόρα, επίπονη και δαπανηρή διαδικασία αφαίρεσής τους αργότερα.

Όλα τα παραπάνω όμως, ως κίνητρο μπορεί να προέρχονται από ένα διαφορετικό στοιχείο του χαρακτήρα. Δεν ισχύει α=β και μόνο β στην ψυχολογία. Επομένως, μπορεί κάποιος να κάνει τατουάζ επειδή είναι παρορμητικός και ενθουσιάζεται εύκολα, μπορεί κάποιος άλλος να κάνει τατουάζ επειδή είναι εκκεντρικός και θέλει όλα τα βλέμματα πάνω του, μπορεί όμως και κάποιος τρίτος να το κάνει επειδή είναι συναισθηματικός και βρίσκει πως η αποτύπωση των συναισθημάτων ή των αναμνήσεων στο σώμα του είναι ιδανική για την έκφρασή του και την αισθητική του.

Ακριβώς επειδή στοιχεία του χαρακτήρα μας φαίνονται πάνω μας παντού και πάντα, θα συμφωνήσω με τον vxrc πως αν δε σου αρέσουν τα τατουάζ πιθανώς να μη σου αρέσουν και οι λόγοι που οδήγησαν το άτομο σε αυτά. Γιατί κι εσένα ακόμη (και τον οποιονδήποτε άλλο φυσικά), για κάποιον λόγο δε σου αρέσουν, ίσως και πέραν της αισθητικής.

Ναι απλά αυτό όπως βλέπεις δεν το αποδέχονται όλοι. Πάρε για παράδειγμα το από κάτω σχόλιο της Olivia που λέει πως είναι επιφανειακό να κρίνεις τους άλλους από τα τατου, πράγμα το οποίο εμμέσως δηλώνει πως η Ολίβια δεν πιστεύει πως τα ταττου δείχνουν στοιχεία του χαρακτήρα.

Προσωπικά πέραν του αισθητικού που τις περισσότερες φορές με χαλάει πολύ, τα ταττου για εμένα δείχνουν στοιχεία του χαρακτήρα της άλλης που δεν μου αρέσουν επίσης.

Φυσικά μπορεί αυτά να αποτελούν καθαρά προσωπικό μου bias και εν μέρει κατανοώ πως είναι αρκετά στερεοτυπικα, αλλά κατ εμέ είναι καλά τεκμηριωμένα και άρα μάλλον θα υσχιουν για τις περισσότερες. Τα στερεότυπα άλλωστε δεν βγαίνουν στην τύχη.


Eντωμεταξύ μου αρέσει που το θέμα μας είναι ότι δεν θα αρέσει στον χάκερ (και τον κάθε χάκερ) η τύπισσα με τα τατουάζ και παραλείπουμε ότι πιθανότατα δεν θα αρέσει και στην τύπισσα με τα τατουάζ ο χάκερ (και ο κάθε χάκερ). Όχι επειδή εκείνος δεν έχει, αλλά πιθανότατα δεν θα γουστάρει να είναι με κάποιον που κρίνει τους άλλους βάσει τατουάζ, χαρακτηριστικό όχι τόσο επιφανειακό όσο τα ίδια τα τατουάζ.

Το μόνο επιφανειακό στην κουβέντα είναι το σχόλιο σου, καθώς όλοι κρίνουμε τους άλλους ανά πάσα στιγμή, τόσο για αυτό που βλέπουμε, αλλά και για το πως μιλάνε, συμπεριφερονται κ.ο.κ.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Προσωπικά πέραν του αισθητικού που τις περισσότερες φορές με χαλάει πολύ, τα ταττου για εμένα δείχνουν στοιχεία του χαρακτήρα της άλλης που δεν μου αρέσουν επίσης.

Φυσικά μπορεί αυτά να αποτελούν καθαρά προσωπικό μου bias και εν μέρει κατανοώ πως είναι αρκετά στερεοτυπικα, αλλά κατ εμέ είναι καλά τεκμηριωμένα και άρα μάλλον θα υσχιουν για τις περισσότερες. Τα στερεότυπα άλλωστε δεν βγαίνουν στην τύχη.
Φαίνεται να μιλάς αρκετά συγκεκριμένα, οπότε σου ανταπευθύνω την ερώτηση: Με ποια χαρακτηριστικά θεωρείς εσύ πως συνδέονται τα τατουάζ;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φαίνεται να μιλάς αρκετά συγκεκριμένα, οπότε σου ανταπευθύνω την ερώτηση: Με ποια χαρακτηριστικά θεωρείς εσύ πως συνδέονται τα τατουάζ;

Σε αντίθεση με τα πιρσινγκ που μπορείς να βγάλεις ανά πάσα στιγμή όταν χρειαστεί, τα ταττου είναι μόνιμα. Αυτό σε εμένα δείχνει πως αν καποια έχει γεμίσει το σώμα της τατουάζ δεν κατανοεί την έννοια και την αξία της προσαρμοστικοτητας.

Οι άνθρωποι έχουμε πολλά και διαφορετικά ρούχα, διότι κατανοούμε πως διαφορετικές περιστάσεις απαιτούν διαφορετικές ενδυμασίες. Οι γυναίκες το κατανοούν αυτό επίσης σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από τους άντρες και το πάνε και παραπέρα, με διαφορετικά χτενίσματα για την περίσταση, βάψιμο, νύχια κ.ο.κ

Τα τατουάζ λοιπόν επειδή είναι μόνιμα δηλώνουν πως αυτή η γυναίκα η δεν κατανοεί όλα τα παραπάνω ή δεν την νοιαζουν καθόλου. Αν δεν κατανοεί την αξία του να μπορείς να προσαρμοστείς σε διαφορετικές συνθήκες εμένα μου δείχνει πως δεν στροφαρει και τόσο και άρα δεν θέλω να έχω σχέσεις γιατί θα είναι μεγάλο βάρος στη ζωή μου, ενώ αν δεν την νοιάζει σημαίνει πως γενικά δεν έχει σοβαρούς στόχους στη ζωή της καθώς οποίος έχει κατανοεί πως αρκετές φορές για να πετύχεις κάτι θα πρέπει να προσαρμοστείς στο κατάλληλο πλαίσιο, να κερδίσεις την εύνοια και την συμπάθεια ατόμων που μπορεί να έχουν διαφορές προκαταληψεις κ.ο.κ. και άρα δεν θα ταιριαξω μαζί της.

Αν καποια επίσης είναι γεμάτη τατουάζ δείχνει σε μεγάλο βαθμό ότι είναι ένας πολύ παρορμητικος άνθρωπος το οποίο είναι μεγάλο Red flag για εμένα και συνεπώς δεν θέλω σχέσεις.

Οι γυναίκες που κάνουν τατουάζ για συναισθηματικους λόγους όπως προανέφερες έχουν ένα δυο μικρά και διακριτικά ταττου.

Οταν είσαι η γκουερνικα μάλλον είναι θέμα attention whoring.


Αυτά τώρα είναι δικά μου bias τα οποία όμως έχω επιβεβαιώσει μερικές φορές (όχι παρα πολλές) οπότε πλέον τα εμπιστεύομαι καθώς δεν υπάρχει χρόνος στην ζωή να γνωρίζεις τους πάντες και άρα κάπως πρέπει να κάνεις ένα αρχικό ξεσκαρταρισμα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Θα ήθελα να κάνω κάτι από Χάρι Πότερ.



 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top