Φιλία μετά από σχέση: Εφικτό;

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρξει ουσιαστικη φιλια, περαν των τυπικων, εαν εστω και ο ενας απο τους δυο εχει καποιο απωθημενο...μικρο ή μεγαλο...

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό το τελευταίο...Το έχει δείξει η εμπειρία μου ότι κάτι τέτοιο είναι κανόνας...Έστω και το παραμικρό απωθημένο να υπάρχει σε γυρίζει πίσω και συνήθως τα συναισθήματα ξυπνάνε σε μεγαλύτερο βαθμό... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αρα γινεται, αλλα δεν ειναι συχνο/ευκολο. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αρα γινεται, αλλα δεν ειναι συχνο/ευκολο. :whistle:

Υπο συγκεκριμενες προυποθεσεις αγαπητε.....απλα ειναι τοσο σπανιο το φαινομενο που μοιαζει σχεδον αδυνατον....
Αντε μην παιζεις με τις λεξεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann7365

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Για μένα είναι εφικτό, αλλά θέλει πολύ μεγάλη ωριμότητα ΚΑΙ από τις δύο πλευρές. Και κατά το χωρισμό, και μετά. Και περιορισμό του εγωισμού που φέρνει ο έρωτας. Αν δε μπορείς να ξεπεράσεις κάποιον φυσικά δεν έχει νόημα η φιλία. Αν και οι δύο έχουν προχωρήσει στη ζωή τους νομίζω ότι μπορούν να τα ξαναβρουν φιλικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Υπο συγκεκριμενες προυποθεσεις αγαπητε.....απλα ειναι τοσο σπανιο το φαινομενο που μοιαζει σχεδον αδυνατον....
Αντε μην παιζεις με τις λεξεις!:)
Αυτο ειναι το θεμα. Ποσο σπανιο ειναι ; Και που οφειλεται η σπανιοτητα, δεδομενου οτι πολυς κοσμος ειναι απλα ανωριμος ;

Για μένα είναι εφικτό, αλλά θέλει πολύ μεγάλη ωριμότητα ΚΑΙ από τις δύο πλευρές. Και κατά το χωρισμό, και μετά. Και περιορισμό του εγωισμού που φέρνει ο έρωτας. Αν δε μπορείς να ξεπεράσεις κάποιον φυσικά δεν έχει νόημα η φιλία. Αν και οι δύο έχουν προχωρήσει στη ζωή τους νομίζω ότι μπορούν να τα ξαναβρουν φιλικά :)
Α-κρι-βως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σημασια δεν εχει ποσο ωριμα και πολιτισμενα μπορει καποιος να φερθει κατα και μετα το χωρισμο, αλλα το εαν δεν υπαρχει εστω και το παραμικρο "απωθημενο" απο καποια πλευρα, ωστε να να μπορει να υπαρξει ουσιαστικη φιλια..εκτος εαν εννοουμε φιλια...ενα τηλεφωνημα, ενα μηνυμα ή εναν καφε στα πλαισια του ανθρωπινου ενδιαφεροντος...κατι που για μενα σε καμμια περιπτωση δε νοειται ως φιλια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τα απωθημενα, εαν ειναι σημαντικα και μας ενδιαφερει ο αλλος, καθομαστε και τα κουβεντιαζουμε και τα ξεπερναμε (τουλαχιστον προσπαθουμε). Εαν ειναι μικρα, τοτε αρκει να τα βαλουμε σε μια ζυγαρια αντιμετωπα με το αν αξιζει το ατομο να ειναι φιλος μας (ωριμοτητα). Δεν ταιριαζουν ολοι για να ειναι συντροφοι, αλλα μπορει να ταιριαζουν για φιλοι. Γιατι απο απωθημενα να χασει καποιος και ενα καλο φιλο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Γιατι η καρδια δεν ειναι παιδι της λογικης....εκτος πια εαν εσυ μπορεις να ελεγχεις τα παντα....
Εκτος αυτου...υπαρχουν πολλα πραδειγματα οπου σχεσεις που εχουν τελειωσει πολιτισμενα και ωριμα δεν εχουν καποια συνεχεια, απλα και μονο διοτι ισχυει το λεγομενο "ασυμφωνια χαρακτηρων"....Απλα το να εισαι φιλος με καποιον ειναι μεγαλο πραγμα και εμεις το εχουμε κανει τσιχλοφουσκα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann7365

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ωριμότητα είναι και το να ξέρεις αν έχεις απωθημένα ή όχι και να το ξεκαθαρίζεις χωρίς να κάνεις τα πράγματα χειρότερα προσπαθώντας να το καλύψεις κουτσά στραβά. Αν δε το σηκώνεις μη το κάνεις, αλλά αν έχεις ξεπεράσει κάποιον πραγματικά και έχεις προχωρήσει και πιθανότατα είσαι με κάποιον άλλον, τότε δεν τίθεται θέμα απωθημένων, για μένα.

Και δεν τίθεται θέμα φιλίας-τσιχλόφουσκας, μιλάμε για περιπτώσεις ανθρώπων που να αξίζει να είναι φίλοι σου, απλώς να μην κολλήσατε για σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτο που λες ισχυει και εχιε να κανει με τη δυσκολια που ανεφερα κι εγω. Αλλα καποιοι το προσπαθησαν και το καταφεραν.

υπαρχουν πολλα πραδειγματα οπου σχεσεις που εχουν τελειωσει πολιτισμενα και ωριμα δεν εχουν καποια συνεχεια, απλα και μονο διοτι ισχυει το λεγομενο "ασυμφωνια χαρακτηρων"
Αλλο αυτο. Αμα δεν εχουν συμφωνια χαρακτηρων δε μας φταιει ο χωρισμος για την απουσια φιλιας τοτε ! Δε θα γινοντουσαν φιλοι ετσι κι αλλιως ! Απο την αλλη πως θα ηταν ζευγαρι και θα ειχαν και τοση ασυμφωνια χαρακτηρων....αλλα για φιλοι δε θα μπορουν ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτο που λες ισχυει και εχιε να κανει με τη δυσκολια που ανεφερα κι εγω. Αλλα καποιοι το προσπαθησαν και το καταφεραν.

Αλλο αυτο. Αμα δεν εχουν συμφωνια χαρακτηρων δε μας φταιει ο χωρισμος για την απουσια φιλιας τοτε ! Δε θα γινοντουσαν φιλοι ετσι κι αλλιως ! Απο την αλλη πως θα ηταν ζευγαρι και θα ειχαν και τοση ασυμφωνια χαρακτηρων....αλλα για φιλοι δε θα μπορουν ; :confused:

Λορυ, θελεις να αναλυσουμε καθε παραδειγμα χωρισμου που υπαρχει..? Υπαρχουν πολλοι λογοι που χωριζει ενα ζευγαρι και αλλοι τοσοι για τους οποιους δεν ειναι εφικτη μια φιλια μετα τη σχεση...Αλλες φορες ο λογος χωρισμου ευθυνεται για την αδυναμια συναψης φιλιας, καποιες αλλες ο τροπος που χωρισε ενα ζευγαρι, τα απωθημενα που εχει ο καθενας κ.ο.κ.... Ενιγουει....επαναλαμβανομαι ντιαρ.....και δεν ειναι καλο, οπως ξερεις...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν χρειαζεται να τους αναλυσουμε, ενδιαφερον θα εχει, εκει ειναι το ζουμι.

Αλλά νομιζω πως με αυτο που ειπες δε διαφωνεις. Απλά λες τις περιστασεις. Εγω προσπαθω να ψαξω ποσο δυσκολο,σπανιο η αδυνατο ειναι, και το γιατι. Πως θα ελπιζουμε να διορθωσουμε/πετυχουμε κατι, αν απλα το αναφερουμε ("ε ετσι ειναι τα πραματα..." ) και δε το ψαχνουμε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η καθε περιπτωση ειναι μοναδικη...δεν υπαρχει καποιος κανονας, ιδιαιτερα οταν εχουμε να κανουμε με συναισθηματα, χαρακτηρες κ.ο.κ....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
πιστεύω ότι γίνεται, αναλόγως βέβαια και με τον χωρισμό και με τη προσωπικότητα του καθενός βέβαια.. αλλά και πάλι χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια και αρκετός χρόνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Σχεση - φιλία...;
Μάλιστα... το θέμα είναι αν χαλασε φιλία απο μια σχέση που έχουμε εκτος του φίλου;
Δεν καταλαβα καλά το θέμα.!! :(

Θα σας πω όμως γιατι μπήκα εδώ αλλά απο αυτά που είδα τα λίγα που γραφετε με μπερδέψατε.
Η δική μου ιστορία είναι η εξης:
Είχα ένα φίλο πολύ καλό.. κάναμε παρέα περνούσαμε τέλεια, μόνο που εμένα άρχισε να μου αρέσει να τον ερωτευομαι, να τον ονειρευομαι... τελικά αφού και εκείνος έδειξε αναλογα αισθήματα μπλέξαμε... πως έγινε ούτε που το καταλάβαμε. Αλλά μέσα σε πολύ λίγο καιρό χωρίσαμε κάτι που δεν κατάλαβα πάλι. Είπαμε θα μείνουμε φίλοι και ότι είναι σημαντικό!!! πάνω από όλα η φιλία μας που χαλάσαμε(είπε ότι δεν του βγαίνει), αλλά έλα που εγώ τον ήθελα πάλι πάρα πολύ. Αυτος μου είπε να χωρίσουμε και εγώ καιγόμουν μέσα μου. Τότε κάποια στιγμή εκμεταλέυτηκε τα αισθήματα που είχα για αυτόν και μου την επεσε ξανα καναμε(σεχ) τι κάναμε (και ενω εγω νόμιζα οτι θέλει να είμαστε ξανα μαζι το χαιβάνι)
Αυτός απλά πέρασε καλά, και γιατι όχι.
Τότε έβαλα ένα φρένο και στην φιλία και σε όλα..
Αργησα αλλά καταλαβα ότι δεν σεβάστηκε πρωτα από όλα εμένα και μετα τον εαυτό του τον ηλίθιο.
Αυτά!!...... χαλασε μια φιλία για έναν άκυρο έρωτα... (αφου ήξερα απο την αρχη οτι δεν ταιριαζουμε αλλά είχα αυταπάτες.)
Τώρα ΔΕΝ μιλάμε...:worry:
Με πειράζει αυτό αλλά δεν θα αφήσω κανέναν να με πατάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Οχι δεν είναι εφικτό...
Οσο βέβαια τα αισθήματα του καθενός είναι ξεκάθαρα.
Είναι σχετικά όλα.
Ποτέ μετα απο σχέση δεν είναι ξαθαρή και ειληκρινής η φιλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
αν και το εχω προσπαθησει,δεν το καταφερα ποτε μου........
σαφως μπορεις να κρατησεις μια πολιτισμενη "φιλικη" σχεση.......αλλα πργματικη φιλια;κομματακι δυσκολο..........
και να σου πω και κατι;γιατι να το κανεις;θελω να πω...........αν ο αλλος ειναι τοσο πολυ σημαντικος για σενα και νιωθεις την αναγκη να μοιραζεσαι μαζι του τα εσωψυχα σου τοτε ισως και να μην φτανατε στον χωρισμο......μιλαμε τωρα για την πραγματικη - αληθινη φιλια,ετσι;διοτι απλως "φιλικες σχεσεις" ....ε,ναι μπορεις.....πολιτισμενοι ανθρωποι ειμαστε βεβαιως βεβαιως......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

perseusath

Νεοφερμένος

Ο perseusath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ημαστααν 8 χρονια μαζι....εδω και 9 μηνες χωρια. βγηκαμε 2 φορεσ....αλλα δε γινεται να συνεχιστει αυτο!!!!! δεν υπαρχει φιλια μετα.....ειναι ενα αρρωστημενο πραγμα, να βγαινεις με αυτον τον ανθωπο και να λεει ο καθενας τις νεες του σχεσεις και οτι αλλλο!!! πρεπει να εξαφανιζονται μετα. περασα φοβερα δυσκολα με το χωρισμο, δεν ηταν επιλογη μου, δεν ειχαμε προβληματα, εφυγε μακρυα να σπουδασει παλι στα 26 της, επειδη αυτο το πτυχιο ηταν το ονειρο της και αλλαξε ο τροπος ζωης της, ειχαμε αλλους τροπους ζωης, δεν υπηρξαν προβληματα και γι αυτο με ποναει. δε γινεται να ειμαστε φιλοι πλεον, και δε μαρεσει καθολου να ακουω θεωριες αν δεν εχει περασει καποιος αυτες τις καταστασεις!! εξαρταται βεβαια και η σχεση που υπηρχε....αλλο αν ηταν παιδικη σχεση και αλλο αν πηγαινε για κατι σοβαρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Φιλία, εννοείται φιλία,
ειδικά αν ο/η επόμενος/η κάνει τον προηγούμενο/η να σκάει από το κακό του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariafd

Νεοφερμένος

Η mariafd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
προσπαθώ να μιλάμε όσο γίνεται αλλά κάθε φορά που μου λέει για τη σχέση για την οποία με παράτησε με τσακίζει... τι φιλία και σκ#$%#@ λέμε...
αν κ η αλήθεια είναι οτι θέλω να μαθαίνω κάθε τι που του συμβαίνει :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top