• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ο Γιατρός οφείλει να λέει την αλήθεια στον ασθενή

DrNikosG

Νεοφερμένος

Ο DrNikosG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ο Γιατρός οφείλει να λέει την αλήθεια στον ασθενή. Δεν, υποτίθεται, όμως, ένας από τους ρόλους του είναι η μείωση του άγχους και να ενισχύει την ικανότητα του σώματος να γίνει καλά; Αυτά τα δύο δεν έρχονται σε αντίθεση;
Το θέμα δεν είναι οι απλές περιπτώσεις όπου ο ασθενής έχει απλά μια γρίπη ή όπου γνωρίζει ότι πεθαίνει. Το δύσκολο είναι οι περιπτώσεις όπου ο γιατρός γνωρίζει τον θάνατο, όμως ασθενής προτιμάει να συζητάει μαζί του λιγότερο επουσιώδη θέματα, όπως η επιστροφή του στην οικογένεια, στο σπιτικό του.
Μιλάμε, βασικά μιλάω, για την αξία μιας αλήθειας όπου ο δέκτης δεν την επιθυμεί. Γιατί ο πομπός να επιβάλει κάτι τέτοιο; Έχει τέτοιο καθήκον;
Έστω ότι ο γιατρός αποφασίζει να ανακουφίσει τον ασθενή, είναι κάτι που δεν πρέπει να το αψηφήσουμε ασχέτως αν παραβιάζει την αυτονομία του ασθενή, στερεί το δικαίωμα του για απόφαση. Πάντως είναι μια άχαρη απόφαση, ο γιατρός δεν μπορεί να μοιραστεί κακά νέα και πρέπει να υποφέρει για τον ασθενή.
Όμως, ο γιατρός είναι άνθρωπος. Οι άνθρωποι έχουν σαν καθήκον να ανακαλύπτουν την αλήθεια. Αυτό σημαίνει ότι ο άνθρωπος-γιατρός θα εμποδίσει τον άνθρωπο-ασθενή από αυτό το καθήκον.
Και το ερώτημα είναι: Πόσο άνθρωπος οφείλει να είναι ένας γιατρός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Χμ.. Ωραίο θέμα. Και λυπάμαι που δεν έχω μια εξίσου ωραία απάντηση!

Πάντως, νομίζω ότι ο γιατρός πρέπει να πει στον ασθενή την αλήθεια, ότι δηλαδή πεθαίνει, αλλά να το κάνει με έναν ανθρώπινο και ευγενικό τρόπο, όσο γίνεται. Όχι να του πει '' Έχεις 6 μήνες ζωής'', όπως στα κλισέ των ταινιών.

Και κάτι ακόμα. Αν ο γιατρός δεν φανερώσει την αλήθεια στον ασθενή, απλά θα καθυστερήσει την κατάσταση, γιατί θα πρέπει κάποια στιγμή να του το πει, έτσι δεν είναι; Οπότε καλύτερα ας το πει νωρίτερα, ώστε ο άνθρωπος να ξεπεράσει το σοκ όσο γίνεται γρηγορότερα για να προλάβει να τακτοποιήσει τις υποθέσεις του, να προετοιμάσει τους δικούς του ανθρώπους, να λύσει, ίσως κάποιες παλιές ανόητες διαφορές. Πράγματα που θα ήθελε να έχει ξεκαθαρισμένα πριν πεθάνει. Να περάσει λίγες μέρες με οικογένεια και φίλους.

Από τη στιγμή που η πραγματικότητα δεν αλλάζει, καλύτερα ο άνθρωπος να το μάθει όσο πιο νωρίς γίνεται. Γιατί όσο πιο γρήγορα το μάθει, τόσο πιο γρήγορα θα συνέλθει. Και όσο πιο γρήγορα συνέλθει τόσο το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Αν ειναι κατι ιασιμο δεν εχει λογο να του το κρυψει, αν δεν ειναι, το αγχος δεν θα αλαξει τιποτα και διευκολυνει τον ανθρωπο στο να κανει οτι πρεπει να κανει πριν παιθανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Νομιζω πως οι γιατροι οφειλουν ναφηνουν τις ευαισθησιες στην ακρη και ναναι σκληροι στη δουλεια τους.
Ειναι ενα επαγγελμα που κι εμενα δε θα μου αρεσε να ασχοληθω γιαυτον ακριβως τον λογο, ειναι τετοια η φυση της δουλειας που δε γινεται, οσο κι αν το θες, να μην σκληρυνεις , να μη βλεπεις τα πραματα επιφανειακα ακομα κι οταν ο ασθενης σου πεθαινει, οταν σβηνει μια ζωη..

ενας γιατρος οφειλει να χει κοτσια για να γινει, πολυ γερο στομαχι, υπομονη μεχρι εξαντλησεως, να πιστευει δυνατα στον εαυτο του, να εχει πιστη γενικοτερα δυνατη και βαθια, εσωτερικη δυναμη.
κυριως το τελευταιο.
οσο για την αληθεια οφειλει να τη λεει και δε νομιζω να υπαρχουν γιατροι που λενε ψεμματα, ισως αποκρυπτουν την αληθεια, αλλα ψεμματα δεν μπορουν να πουν αν πχ καποιος τεινει να σβησει απο ωρα σε ωρα.
ομως σε αυτο το σημειο και τη φαση της δουλειας τους- οταν ερθει η ωρα να ρθουν αντιμετωποι με μια οικογενεια που υποφερει- οφειλουν να ειναι ειλικρινεις αφηνοντας ομως μια ανοιχτη πορτα, αυτη της ελπιδας και του θεου(οποιουδηποτε).ας μην ξεχναμε πως ουκ ολιγες φορες εχουν γινει αυτο που αποκαλουμε θαυματα!!

Ανθρωπινη ειναι κι αυτη η πλευρα του γιατρου, μονο που ειναι η αλλη πλευρα της ανθρωπιας.
Αν εσυ εχεις στο μυαλο σου ανθρωπος= ευαισθησια, νομιζω απατασαι.
Ανθρωπος εισαι οταν κανεις αυτο που νομιζεις σωστο κι εχεις ησυχη συνειδηση ακομα κι αν ο ασθενης η ο οποιοσδηποτε σε αποκαλουν απανθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
ενας γιατρος οφειλει να χει κοτσια για να γινει, πολυ γερο στομαχι, υπομονη μεχρι εξαντλησεως, να πιστευει δυνατα στον εαυτο του, να εχει πιστη γενικοτερα δυνατη και βαθια, εσωτερικη δυναμη.

να βγαλει 19 στο σχολειο χρειαζετα, τιποτα αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
να βγαλει 19 στο σχολειο χρειαζετα, τιποτα αλλο

:hmm:
νομιζω ειναι 20!!:)
αλλα περα απαυτο, γιατι το λες αυτο?
θαθελες να το αναλυσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
ομως σε αυτο το σημειο και τη φαση της δουλειας τους- οταν ερθει η ωρα να ρθουν αντιμετωποι με μια οικογενεια που υποφερει- οφειλουν να ειναι ειλικρινεις αφηνοντας ομως μια ανοιχτη πορτα, αυτη της ελπιδας και του θεου(οποιουδηποτε).ας μην ξεχναμε πως ουκ ολιγες φορες εχουν γινει αυτο που αποκαλουμε θαυματα!!

Βέβαια ξέρεις τι λένε. Όταν ο γιατρός ανακατεύει το θεό.... Άστα να πάνε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Χμ.. Ωραίο θέμα. Και λυπάμαι που δεν έχω μια εξίσου ωραία απάντηση!


Από τη στιγμή που η πραγματικότητα δεν αλλάζει, καλύτερα ο άνθρωπος να το μάθει όσο πιο νωρίς γίνεται. Γιατί όσο πιο γρήγορα το μάθει, τόσο πιο γρήγορα θα συνέλθει. Και όσο πιο γρήγορα συνέλθει τόσο το καλύτερο.

πως να συνελθει?:worry:
προσωπικα, αν ηταν να πεθανω δε θαθελα να το μαθω ως την τελευταια στιγμη.
δε θαθελα να ξερω, θαθελα να φυγω οπως θαφευγα σε καθε αλλη περιπτωση, ξαφνικα, τυχαια, εχοντας κανει μεχρι εκεινη τη στιγμη οσα συνηθιζα να κανω...


Βέβαια ξέρεις τι λένε. Όταν ο γιατρός ανακατεύει το θεό.... Άστα να πάνε...

Οχι, δεν γνωριζω τι λενε,δεν εχει τυχει, τι λενε?:hmm:

Γνωριζω ομως πως ο γιατρος και ο καθε επαγγελματιας στο ειδος του πρεπει να χει δυνατη πιστη, πολυ βαθια πιστη ειτε αυτο λεγεται Θεος ειτε βουδας, ειτε ανθρωπινη δυναμη, ειτε ο,τι να ναι. Πιστευω θα ειναι ''αστα να πανε'', αν νιωσει εκεινος Θεος απο μονος του.. Παντα υπαρχει μια ανωτερη δυναμη που τον κοσμο τουμπα να φερεις θα γινει το θαυμα, εαν προκειται να γινει. Δεν εχει τυχει νακουσεις για ανθρωπους μελλοθανατους που ειδαν το θανατο μπρος τους και ξανασταθηκαν στα ποδια τους ολοζωντανοι και καινουριοι? Και δεν ηταν κατορθωμα του Γιατρου. Ηταν η πιστη του ανθρωπου, θαυμα το λεω εγω, αλλοι το λενε Θεο.

Κι οπως εχει πει και η ελενιτσα Γκικα και συμφωνω με εκεινη -τα θαυματα θυμωνουν αν δεν τα πιστευεις και πας να τους βγεις απο πανω(η τελευταια φραση ειναι δικη μου)...-

και κατι σχετικοασχετο που το χω ξαναπει νομιζω
η μοιρα οδηγει όποιον εκούσια την ακολουθει, σέρνει όποιον αντιστέκεται...
οποτε ο γιατρος οφειλει, κατα τη γνωμη μου, να ειναι εγκρατης, ειλικρινης και ταπεινος, ποτε παντοδυναμος, αφηνοντας μια λεπτη, πολυ λεπτη,ακομα και στις ακραιες περιπτωσεις, πορτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Και το ερώτημα είναι: Πόσο άνθρωπος οφείλει να είναι ένας γιατρός;
Όσο άνθρωπος είναι και ο ασθενής του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Ο Γιατρός οφείλει να λέει την αλήθεια στον ασθενή.



Ο γιατρός οφείλει να μην λέει ψέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
προσωπικα δεν θα αντεχα να ζουσα σε ενα ψεματα.αν ηταν να πεθανω θα ηθελα να το ξερω αφενος για να προλαβω να κανω καποια πραγματα κι αφετερου για να προετοιμασω τους ανθρωπους που ειναι γυρω μου.κι ο θανατος οσο τρομαχτικος κι αν ειναι ,ειναι κομματι της ζωης μας.γιατι να προσποιουμαστε οτι δεν υπαρχει;σαν ασθενης λοιπον θα ηθελα να ξερω ναι.
τωρα,οι γιατροι υποτιθεται οτι κατι ξερουν κι απο ψυχολογια και υποτιθεται οτι ξερουν να κρινουν τι πρεπει να λενε στον ασθενη ωστε να τον κρατουν ενημερο χωρις να τον τρομοκρατουν.θελω να πω οτι υπαρχουν γενικως λεπτες ισορροπιες αναμεσα στην σωστη ενημερωση και στην δημιουργια πανικου.ενας γιατρος λοιπον οφειλει να ξερει πως να το χειριστει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
πως να συνελθει?:worry:
προσωπικα, αν ηταν να πεθανω δε θαθελα να το μαθω ως την τελευταια στιγμη.
δε θαθελα να ξερω, θαθελα να φυγω οπως θαφευγα σε καθε αλλη περιπτωση, ξαφνικα, τυχαια, εχοντας κανει μεχρι εκεινη τη στιγμη οσα συνηθιζα να κανω....

Ναι, να φύγει τυχαία κάποιος, αλλά αυτό που εννοώ είναι ότι αν ο γιατρός ξέρει κάποια στιγμή θα πρέπει να το πει. Δεν μπορεί να αφήσει έτσι τον άνθρωπο, ειδικά αν πρόκειται για κάποιον νέο. Θα άντεχες να ξέρεις ότι ένας άνθρωπος πεθαίνει και να το κρατήσεις μέσα σου; Ενώ αν το πει, το βάρος του φεύγει, έχει κάνει το καθήκον του.

Και εξάλου αν είναι νέος, σχετικά, και δεν περιμένει να πεθαίνει μπορεί να μην προλάβει να κάνει πράγματα που ήθελε, όπως διαθήκες κλπ. Όχι ότι οι γηραιότεροι προλαβαίνουν πάντα, αλλά το μόνο ''πλεονέκτημα'' σε μια τέτοια κατάσταση είναι ότι μπορείς να τακτοποιήσεις αυτά τα πράγματα....



Οχι, δεν γνωριζω τι λενε,δεν εχει τυχει, τι λενε?:hmm:

Γνωριζω ομως πως ο γιατρος και ο καθε επαγγελματιας στο ειδος του πρεπει να χει δυνατη πιστη, πολυ βαθια πιστη ειτε αυτο λεγεται Θεος ειτε βουδας, ειτε ανθρωπινη δυναμη, ειτε ο,τι να ναι. Πιστευω θα ειναι ''αστα να πανε'', αν νιωσει εκεινος Θεος απο μονος του.. Παντα υπαρχει μια ανωτερη δυναμη που τον κοσμο τουμπα να φερεις θα γινει το θαυμα, εαν προκειται να γινει. Δεν εχει τυχει νακουσεις για ανθρωπους μελλοθανατους που ειδαν το θανατο μπρος τους και ξανασταθηκαν στα ποδια τους ολοζωντανοι και καινουριοι? Και δεν ηταν κατορθωμα του Γιατρου. Ηταν η πιστη του ανθρωπου, θαυμα το λεω εγω, αλλοι το λενε Θεο.

Κι οπως εχει πει και η ελενιτσα Γκικα και συμφωνω με εκεινη -τα θαυματα θυμωνουν αν δεν τα πιστευεις και πας να τους βγεις απο πανω(η τελευταια φραση ειναι δικη μου)...-

και κατι σχετικοασχετο που το χω ξαναπει νομιζω
η μοιρα οδηγει όποιον εκούσια την ακολουθει, σέρνει όποιον αντιστέκεται...
οποτε ο γιατρος οφειλει, κατα τη γνωμη μου, να ειναι εγκρατης, ειλικρινης και ταπεινος, ποτε παντοδυναμος, αφηνοντας μια λεπτη, πολυ λεπτη,ακομα και στις ακραιες περιπτωσεις, πορτα.

Ο γιατρός πρέπει να είναι ταπεινός, συμφωνώ. Αλλά συνήθως ''ανακατεύει'' το θεό όταν δεν υπάρχει άλλη λύση, μια θεραπεία που πιάνει. Αλλιώς θα σε γεμίσει με ιατρικούς όρους.

Όσο για περιπτώσεις θαυμάτων... Δεν πιστεύω ιδιαίτερα σε αυτό. Η πίστη σε κάτι, πιστεύω ότι βοηθάει τον ασθενή να ελπίζει, κάτι σαν την θετική διάθεση, αλλά δεν νομίζω ότι αυτή καθαυτή τον θεραπεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σε περιπτώσεις ανακοίνωσεις θανάτου πχ ''έχεις έξι μήνες ζωής'' νομίζω πως δεν λέγονται στον ίδιο τον ασθενή αλλά στους συγγενείς/σύντροφο του, και αυτοί κρίνουν και βρίσκουν έναν ομαλό τρόπο για να του πουν κάποια πράγματα.. Βασικά,αν ο ασθενής έχει σώας τα φρένας το καταλαβαίνει και μόνος του καθώς αρχίζει να βλέπει αλλαγές..

Άλλωστε μην ξεχνάμε πως ο ψυχολογικός παράγοντας παίζει σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη της κατάστασης ενός ανθρώπου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpap

Νεοφερμένος

Η elpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλοί οι γιατροί φτάνει να μην είναι σαν κι αυτόν που πέτυχε ο άντρας μου σε επέιγοντα νοσοκομείου.Είχε πάει με κρίση χολής....(πιάστε συναίσθημα τώρα....Κάθιδρος,με 38 πυρετό και πόνο δεξιά στην κοιλιά...).Τον ψηλαφίζει ο γιατρός στα δεξιά της κοιλιάς και όπως ήταν φυσικό πετάγεται στον αέρα.....και τί του λέει.....''Δέν πονάς....νομίζεις οτι πονάς!'':/:.Και απαντάει ο άντρας μου ''¨Να σου χώσω μία τότε να μου πείς άν πονάς.....γιατι είναι σίγουρο οτι θα νομίζεις απλά οτι πονάς!''.....:whistle:

Έλεος...είπαμε αναισθησία ωστε να μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους....όχι όμως και γαιδουριά!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Καλοί οι γιατροί φτάνει να μην είναι σαν κι αυτόν που πέτυχε ο άντρας μου σε επέιγοντα νοσοκομείου.Είχε πάει με κρίση χολής....(πιάστε συναίσθημα τώρα....Κάθιδρος,με 38 πυρετό και πόνο δεξιά στην κοιλιά...).Τον ψηλαφίζει ο γιατρός στα δεξιά της κοιλιάς και όπως ήταν φυσικό πετάγεται στον αέρα.....και τί του λέει.....''Δέν πονάς....νομίζεις οτι πονάς!'':/:.Και απαντάει ο άντρας μου ''¨Να σου χώσω μία τότε να μου πείς άν πονάς.....γιατι είναι σίγουρο οτι θα νομίζεις απλά οτι πονάς!''.....:whistle:

Έλεος...είπαμε αναισθησία ωστε να μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους....όχι όμως και γαιδουριά!:mad:

χμ ναι, αυτο μου το χε πει κι εμενα γιατρος και εχασε τα ευρουλακια των επομενων επισκεψεων.
ακους εκει να μου λεει- σιγα μη πονας, μηπως ειναι ιδεα σου?-:mad:
πηγα σε αλλον που ηταν πιο ανθρωπινος και που φυσικα συμμεριζοταν πως εγω πονουσα!!

πειραζει που δεν μπορω τα εξωπραγματικα και τα θε'ι'στικα(πως βαζω δυαλιτικα?) απο τους ανθρωπους??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathpale

Νεοφερμένος

Η deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
να βγαλει 19 στο σχολειο χρειαζετα, τιποτα αλλο
λίγο κυνικό μου φαίνεται αυτό... Όχι?:confused:

Καλοί οι γιατροί φτάνει να μην είναι σαν κι αυτόν που πέτυχε ο άντρας μου σε επέιγοντα νοσοκομείου.Είχε πάει με κρίση χολής....(πιάστε συναίσθημα τώρα....Κάθιδρος,με 38 πυρετό και πόνο δεξιά στην κοιλιά...).Τον ψηλαφίζει ο γιατρός στα δεξιά της κοιλιάς και όπως ήταν φυσικό πετάγεται στον αέρα.....και τί του λέει.....''Δέν πονάς....νομίζεις οτι πονάς!'':/:.Και απαντάει ο άντρας μου ''¨Να σου χώσω μία τότε να μου πείς άν πονάς.....γιατι είναι σίγουρο οτι θα νομίζεις απλά οτι πονάς!''.....:whistle:

Έλεος...είπαμε αναισθησία ωστε να μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους....όχι όμως και γαιδουριά!:mad:
Καλά έχω πέσει κι εγώ σε κάτι γιατρούς μαργαριτάρια!:P Είχα κόψει το πόδι μου με γυαλί και είχα πάει να κάνω ράμματα (5 το πρωί εντωμεταξύ) και μου έκανε ο γιατρός τοπική αναισθησία αλλά δεν με έπιασε καθόλου, δηλαδή ένιωθα κανονικά πόνο, τα πάντα και όταν του το είπα γυρνάει με μια ψυχραιμία και μου κάνει: " Έλα μωρέ δεν πειράζει. Σιγά." Ευτυχώς που δεν είχα τίποτα πιο σοβαρό γιατί αλλιώς...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dr M

Νεοφερμένος

Ο Dr M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Σαφώς και ο γιατρός οφείλει να λέει την αλήθεια, ξεκάθαρα, στον ασθενή.

να βγαλει 19 στο σχολειο χρειαζετα, τιποτα αλλο

Απ' όσο θυμάμαι ούτε αυτό είναι απαραίτητο.

- Προ 20 ετίας, κάποιοι έπρεπε να βγάλουν 19 για να σπουδάσουν στην Ελλάδα και κάποιοι έπρεπε να πάρουν το απολυτήριο, για να μετοικήσουν στην Ανατολική Ευρώπη και να σπουδάσουν και να τελειώσουν τη Σχολή με άριστα (για πολλούς από αυτούς ας είναι καλά τα λάδια, τα μπουκάλια ουΐσκυ και τα δολλάρια, γιατί μην που πεις ότι ένας μαθητής που μετά βίας περνάει τις τάξεις στο Λύκειο μπορεί να γίνει άριστος φοιτητής Ιατρικής).

Και, πληροφοριακά, οι ανήκοντες στην δεύτερη κατηγορία είναι περισσότεροι από τους ανήκοντες στην πρώτη.

- Άλλα προσόντα για να μπεις στην Ιατρική το 1990: Να ανήκεις σε κάποια από τις διάφορες ειδικές κατηγορίες, μεταξύ των οποίων να είσαι πρωταθλητής (δεν θυμάμαι σε τι επίπεδο) σε κάποιο άθλημα (και ας μην μπορείς να διαβάσεις...)

- Να επισημάνω πως το να βγάλεις 19 στο σχολείο δείχνει ότι είσαι τουλάχιστον μελετηρός, στοιχείο απαραίτητο για να διαβάσεις χιλιάδες σελίδες κάθε εξάμηνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ο γιατρός οφείλει να λέει την αλήθεια, για να λαμβάνει και ο ασθενής τα μέτρα του. Αν του παρουσιάσει το πρόβλημα λιγότερο σοβαρό, μπορεί ο ασθενής να μην προσέξει την υγεία του όσο πρέπει. Βάζω όμως έναν περιορισμό: Η αλήθεια πρέπει να εκφράζεται με την ανάλογη ευαισθησία προς τον ασθενή κι όχι απότομα.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Εννοείται οτι πρεπει να του λέει την απόλυτη αλήθεια...απο την άλλη ομως πρεπει να τον βοηθήσει και να τον τονώσει ψυχολογικά ώστε να ξεπεράσει το πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Την αλήθεια, όλη την αλήθεια και μόνον την αλήθεια.
Και δε το διαπραγματεύομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top