Μαθηματική λογοτεχνία και εκλαϊκευμένα μαθηματικά βιβλία

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εδώ γράψτε βιβλια που σας άρεσαν και θέλετε να τα προτείνετε ή που δεν σας άρεσαν και θέλετε να που ανήκουν στο είδος που δηλώνει ο τίτλος. Προσπαθήστε να γράφετε δυο λόγια για το κάθε βιβλίο και όχι μόνο τον τίτλο του!

Ας κάνω την αρχη εγώ:

:thumbsup:Ο Θείος Πετρος και η εικασία του Γκολντμπαχ
Ο θείος Πέτρος είναι ένα αίνιγμα. Οι πρεσβύτεροι της οικογένειας Παπαχρήστου τον απορρίπτουν ως «αποτυχημένο της ζωής». Ωσότου ο αφηγητής-ανιψιός του ανακαλύπτει ότι ήταν κάποτε φημισμένος μαθηματικός, τόσο ιδιοφυής και παράτολμος ώστε να αφιερώσει τη ζωή του στην περιβόητη «Εικασία του Γκόλντμπαχ», ένα πρόβλημα που προσπαθούσαν εις μάτην να επιλύσουν γενεές μαθηματικών. Η ανακάλυψή του αυτή θα οδηγήσει σε αλυσιδωτές αντιδράσεις...

:thumbsdown:Το θεώρημα του Παπαγάλου
Πολυ κουρασικό και μη ρεαλιστικό. Προσωπικά δεν μου άρεσε σχεδον καθόλου. Πολυ τραβημένο σενάριο και τα στοιχεια της ιστοριας των μαθηματικών που περιεχει φαινεται σαν να μπαινουν βεβιασμένα στην πλοκή. Σε ελάχιστα σημεία με καθήλωσε. Στα περισσότερα βαριόμουν οικτρα και το διαβαζα επειδη δεν ειχα κατι καλύτερο να κάνω τη δεδομένη στιγμη.

:thumbsup:Το τελευταίο θεώρημα του Φερμά
Το 1637, ο Πιέρ ντε Φερμά, στο περιθώριο μιας σελίδας του αγαπημένου του βιβλίου «Αριθμητικά» του Διόφαντου, δίπλα σε ένα πρόβλημα, έγραψε: "Ανακάλυψα μια θαυμάσια απόδειξη, όμως το περιθώριο είναι πολύ μικρό για να την αναπτύξω". Με αυτήν τη φράση ο Φερμά έριξε το γάντι στις επόμενες γενιές. Το πρόβλημα ονομάστηκε "Θεώρημα του Φερμά" και μολονότι φαινόταν απλούστατο, επί 350 χρόνια, κανείς δεν μπορούσε να το επιλύσει. Πρόκειται για τη μυθιστορηματική εξιστόρηση μιας περιπετειώδους αναζήτησης που κόβει την ανάσα.

:thumbsup:Οι ʼγριοι Αριθμοί
Τι είναι τα μαθηματικά για τους παθιασμένους μαθηματικούς που αφιερώνουν τον εαυτό τους στην έρευνα;
Τι συμβαίνει όταν το «Πρόβλημα των Αγριων Αριθμών» που ταλαιπώρησε για αιώνες τους μαθηματικούς βρίσκει ξαφνικά τη λύση του από δύο ανθρώπους στην ίδια πόλη;
Στιγμή θριάμβου για τον κεντρικό ήρωα ή κλοπή της ιδέας του άλλου; Κι έχει όντως λυθεί το πρόβλημα; Ή η προσπάθεια επίλυσής του αποτελεί την ελπίδα και των δύο για να μην περάσουν την ιδιαιτέρως λεπτή διαχωριστική γραμμή μεταξύ ιδιοφυϊας και παραφροσύνης;
(σσ: δεν υπαρχει πραγματικά τετοιο πρόβλημα, εννοείται)

:thumbsup:Η χαρά του π
Ίσως κανένα άλλο μαθηματικό σύμβολο δεν γέννησε τόσο μυστήριο, ρομαντισμό, παρανοήσεις και ανθρώπινο ενδιαφέρον όσο ο αριθμός π.
Π είναι η ονομασία της ανατολικογερμανικής κατασκοπευτικής οργάνωσης στην ταινία του Αλφρεντ Χίτσκοκ Σχισμένο παραπέτασμα

Σημείωση: Οι περιγραφές των βιβλίων που μου άρεσαν ειναι παρμένες απο το protoporia.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Διαφωνώ κάθετα στα περί του Θεωρήματος του Παπαγάλου, για μένα ήταν πάρα πολύ καλό αν και έχανε στα σημεία από τον Απόστολο Δοξιάδη.

Επίσης εντύπωση μου κάνει που δεν έχεις διαβάσει το φετινό βιβλίο του Petsinis: "Ο Γάλλος Μαθηματικός" που αναφέρεται στη ζωή του Εβαρίστ Γκαλουά, φοβερό, για τρελά κλάματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear :
Διαφωνώ κάθετα στα περί του Θεωρήματος του Παπαγάλου, για μένα ήταν πάρα πολύ καλό αν και έχανε στα σημεία από τον Απόστολο Δοξιάδη.

Επίσης εντύπωση μου κάνει που δεν έχεις διαβάσει το φετινό βιβλίο του Petsinis: "Ο Γάλλος Μαθηματικός" που αναφέρεται στη ζωή του Εβαρίστ Γκαλουά, φοβερό, για τρελά κλάματα...

Ωωωωω, πρεπει να ειναι πολυ ωραιο! τον θαυμάζω αρκετα τον Γκαλουα! Μολις τελειώσει η εξεταστική θα πάω σίγουρα να το πάρω! Ευχαριστώ πολυ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dsakell

Νεοφερμένος

Ο dsakell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Η Μαθηματική απόδειξη της Ελληνικής γλώσσας
Πολύ καλό!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lila

Νεοφερμένος

Η lila αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
οντως το θεωρημα του παπαγαλου ουτε κι εμενα μου αρεσε,στακοταν σε λεπτομεριες τις οποιεσ τις ανελυε αιδιαστικα πολυ,σε κουραζε και συχνα χανοσουν..κυριοτερο ομωσ μιωμεκτιμα του μου φαινεται πως ηταν το λιγο(ως πολυ) προχειρο(κατ'εμε)κατθολου "ανακουφιστικο τελος του,ας μου επιτραπει ο παραλιλλησμος με την αρχαια τραγοδια,δεν ενιωσα την καθαρση που επιβαλει καθε εργο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Όλα του Raymond Smullyan :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Nα προσθεσω και εγώ 2-3 βιβλια που μου άρεσαν πολύ. Βεβαια ειναι ολα στα Αγγλικα, και δεν ξερω αν καποιο απο αυτα εχει μεταφραστεί και στα Ελληνικα.. (Δεν νομιζω, και 2 απο αυτα μαλλον δεν θα μπορουσαν και να μεταφραστουν και λογω του περιεχομενου τους)

:) John Barrow, Pi in the Sky - Penguin Mathematics, 2002.

Βασικα μου άρεσε ο τιτλος του (To π στον ουρανό, :) ) και βασικα ασχολειται με την φιλοσοφια των μαθηματικών, αν μπορουμε να το πουμε ετσι.. Και αν τα μαθηματικά τα 'εφηύραμε' ή τα 'ανακαλυψαμε'. Ειναι δηλ. δημιουργημα του ανθρωπου βασει του πως ειναι φτιαγμενος ο εγκεφαλος μας και απλως ειναι εργαλεια που απλως 'τυχαινει' και δουλευουν στην πραξη, ή τα μαθηματικά 'υπαρχουν εκει εξω' ?


:D Simon Singh, The Code Book - 4th estate 1999.

(ειναι ο συγγραφεας και του "Το τελευταιο θεώρημα του Φερμα", που εχει αναφερθει παραπανω). Εκπληκτικό, κατανοητο και ακρως ενδιαφερον βιβλιο, για οτι εχει σχεση με κωδικες.. Απο την Μαρία Στιουαρτ που το εχασε το κεφαλακι της γιατι ο Sir Francis Walsingham (το δεξι χερι και εμπιστος της Ελισαβετ) αποκοδικοποιησε τα μυνηματα που ανταλλασσε η Μαρια απο την φυλακη μετους άλλους συνομωτες. Βεβαια η ολη η υποθεση ηταν στημενη αλλα για να την εκτελεσουν χρειαζοντουσαν αποδειξεις - δηλ επρεπε να αποκρυφτογραφηθει η αλληλογραφια της Μαριας (πραγμα που εγινε) και αποδεικνυε οτι οντως ηταν ενοχη προδοσιας. Εξηγει επισης τους πινακες Vigenere, και ενα σωρο άλλα. Επισης την μηχανη Enigma που χρησιμοποιειτο για τις επικοινωνιες των Γερμανων κατα τον β' παγκοσμιο πολεμο, (βλεπουμε *πως ακριβως* δουλευε και πως καταφεραν τελικα οι συμμαχοι να αποκοδικοποιησουν τα μυνηματα (αρχικα με τις πραγματικα ηρωικες μαθηματικες προσπαθεις του πολωνου Rejewski και κατοπιν στο Bletchley Park υπο τον Αlan Turing). Επισης η αποκρυπτογραφηση των ιερογλυφικών, η αποκρυπτογραφηση της γραμμικης β, και ενα σωρο άλλα πραγματικα πολυ ενδιαφεροντα, κατα την γνωμη μου του τουλαχιστον.

Επισης το βιβλιο στο τελος περιλαμβανει και 10 ασκησεις αποκρυπτογραφησης για τον αναγνωστη :) Εκτος απο την προσωπικη ικανοποιηση, οι δεκα αυτες ασκησεις ήταν ένα Challenge, 10.000 λιρες (GBP) !!! για οποιον λυσει πρωτος σωστα και τις δεκα ασκησεις. Το challenge εχει φυσικα λυθεί τωρα πια, (το 2000, 1 χρόνο και 1 μηνα μετα την εκδοση του βιβλιου) οποτε και να λυσει κανεις τις ασκησεις δεν κερδιζει τιποτα (παρα μονο προσωπικη ικανοποιηση αν τα καταφερει) ...

Περισσότερα στο:
https://www.simonsingh.com

για το Cipher Challenge (που οπως ειπαμε εχει λυθεί):
https://www.simonsingh.com/Cipher_Challenge.html
(καλυτερα βεβαια να διαβασει κανεις το βιβλιο πρωτα, αλλιως μαλλον δεν θα καταλαβαινει ουτε καν την εκφωνηση... :) Εκτος αν ηδη εχει γνωσεις κρυπτoγραφησης βεβαια)


και για τους πραγματικα 'γενναιους'... :

:hmm: Douglas Hofstadter - Godel, Escher,Bach: an Eternal Golden Braid, 1979. (1980 Pulitzer Prize Winner for General non-fiction).

Γνωστό και ως GEB, ειναι σιγουρα περα απο τις δυναμεις μου να περιγραψω περι τινος προκειται για το συγκεκριμενο βιβλιο. (Ειναι ενα ερωτημα που απο μονο του σηκωνει πολυ συζητηση, και ενα απο τα χαρακτηριστικα του βιβλιου, ειναι οτι εναι πολυ δυσκολο να περιγραψει κανεις σε τι αναφερεται, πια ειναι η κεντρικη ιδεα/θεμα του). Το βιβλιο ειναι τεραστιο (η εκδοση που εχω εγω του 1999 - επανεκδοση για την 20η επετειο του βιβλιου) ειναι 740 σελιδες ! και δεν ειναι 'ευκολο', τουλαχιστον αρκετα σημεια του. Σιγουρα καλυτερα ειναι να εχει καποιος μαθηματικες γνωσεις, μπας και καταλαβει τιποτα .. :) Εγω πχ εχω (η τουλαχιστον ειχα) καποιες μαθηματικες γνωσεις (δεν ειμαι ομως μαθηματικος) και αμα πω οτι τελικα 'καταλαβα' το θεωρημα του Godel, θα πω ψεμματα... :confused: 'Kατι' καταλαβα (δηλ απο το ολοτελα.. :) ) αλλα δεν μπορω να πω οτι καταλαβα πραγματικα (Ισως αμα του κανω αρκετες επαναληψεις να τα καταφερω τελικα..)

Παραθετω το λινκ στη wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6del,_Escher,_Bach


Αφηνοντας το GEB, που ειναι μονο για τους 'αποφασισμενους' (οχι τιποτα άλλο, αλλα αμα πρεπει να στιβεις το μυαλό σου για να καταλαβεις τι στο καλο λεει η καθε πραγραφος που διαβαζεις, ειναι αν μη τι αλλο κουραστικό, και αρα για πολλους οχι ευχαριστο ή ξεκουραστο), το Pi in the sky ειναι πιο πολυ φιλοσφικό και οχι τοσο τεχνικό. Το Code Βοοκ ειναι τεχνικό (αλλα πολυ απλο και κατανοητο), και για οποιον ξερει σχετικα καλα αγγλικα (δεν χρειαζεται να ξερει απταιστα) το συνιστω ανεπιφυλακτα. Βασικα δεν βλεπω πως θα μπορουσε να μεταφραστει στα Ελληνικα, γιατι τα κομματια που αναφερονται σε καποιες απο τις μεθοδους κωδικοποιησης εξηγουνται και εχουν παραδειγματα απο μυνηματα στα Αγγλικα. Αρα δεν μπορουν να μεταφραστουν. (Και τα frequency tables - συχνοτητα καθε γραμματος στη γλωσσα, ειναι διαφορετικα για καθε γλωσσα και αρα θα επρεπε να βαλει ο μεταφραστης δικα του παραδειγματα σε ελληνικα και να χρησιμοποιησει frequency tables για τα ελληνικα κλπ..).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
:D Simon Singh, The Code Book - 4th estate 1999.

(ειναι ο συγγραφεας και του "Το τελευταιο θεώρημα του Φερμα", που εχει αναφερθει παραπανω). Εκπληκτικό, κατανοητο και ακρως ενδιαφερον βιβλιο, για οτι εχει σχεση με κωδικες.

Το Code Βοοκ ειναι τεχνικό (αλλα πολυ απλο και κατανοητο), και για οποιον ξερει σχετικα καλα αγγλικα (δεν χρειαζεται να ξερει απταιστα) το συνιστω ανεπιφυλακτα. Βασικα δεν βλεπω πως θα μπορουσε να μεταφραστει στα Ελληνικα, γιατι τα κομματια που αναφερονται σε καποιες απο τις μεθοδους κωδικοποιησης εξηγουνται και εχουν παραδειγματα απο μυνηματα στα Αγγλικα. Αρα δεν μπορουν να μεταφραστουν. (Και τα frequency tables - συχνοτητα καθε γραμματος στη γλωσσα, ειναι διαφορετικα για καθε γλωσσα και αρα θα επρεπε να βαλει ο μεταφραστης δικα του παραδειγματα σε ελληνικα και να χρησιμοποιησει frequency tables για τα ελληνικα κλπ..).

Οσον αφορα το πρωτο quote...Και τα τρια βιβλια του Simon Singh ειναι οπως περιγραφεις αυτο: Εκπληκτικα, κατανοητα, και ακρως ενδιαφεροντα. Και να συμπληρωσω εγω, αρκετα πληρη ως προς το περιεχομενο τους.

Για το δευτερο: And that's exactly what he did! :clapup: (Δες τα συνημμενα ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • th_σάρωση.jpg
    th_σάρωση.jpg
    114.8 KB · Εμφανίσεις: 811
  • th_σάρωση0001.jpg
    th_σάρωση0001.jpg
    118.6 KB · Εμφανίσεις: 567

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Insomniac:
Οσον αφορα το πρωτο quote...Και τα τρια βιβλια του Simon Singh ειναι οπως περιγραφεις αυτο: Εκπληκτικα, κατανοητα, και ακρως ενδιαφεροντα. Και να συμπληρωσω εγω, αρκετα πληρη ως προς το περιεχομενο τους.

Για το δευτερο: And that's exactly what he did! :clapup: (Δες τα συνημμενα ;) )

Απο τις εικόνες - δεν διαβαζονται ευκολα - συμπεραινω οτι ειναι απο scan του βιβλιου στα Ελληνικα (αρα, ναι υπαρχει ! :) ) και απο οτι φαινεται με τιτλο "Κωδικες και μυστικα". Ομολογω οτι με χαροποιει το οτι μεταφραζονται βιβλια σαν και αυτο στα Ελληνικα (δεδομενου οτι λιγα μεταφραζονται) απλως γενικα δεν ξερω που/πως να ψαξω (μεσω internet εννοω) να δω εαν ενα βιβλιο υπαρχει και στα ελληνικα ... :hmm:

Κατάφερα και διεκρινα στις εικόνες frequency table για τα Ελληνικα, αρα οντως ο μεταφραστης προσαρμοσε το κειμενο. Αυτος ηταν ο αρχικός μου προβληματισμός οτι σε καποια σημεια το βιβλιο δεν μπορουσε απλως να 'μεταφραστεί' αλλα θα επρεπε να 'προσαρμοστεί' (πιο δυσκολο και χρονοβορο και πρεπει να γινει απο 'ειδικό' (ή απο τον ιδιο τον μεταφραστή ή μαλλον απο επιστημονικό συνεργατη επι του θεματος..).

Ευχαριστώ που μου άνοιξες τα ματια ως προς την υπαρξη του βιβλιου στα Ελληνικα.

Οσο για τα τρια βιβλια του Singh, νομιζω οτι το 3ο ειναι το Big Bang το οποιο δεν εχω διαβασει ακομα (ντροπη μου, το ξερω, αλλα ειναι μεσα στα πλανα μου να το προμηθευτώ άμεσα)

PS. Ειδα οτι εχει στο site του του συγγραφεα CD-rom version του the Code Book (the interactive CD-ROM version of The Code Book - οχι το βιβλιο σε ebook αλλα tutorial,εργαλεια κλπ) και μπορει να το κατεβασει κανεις δωρεαν, αλλα ειναι τερααααααστιο αρχείο. και με 5 λιρες στο στελνουν σε CD αλλα μονο σε UK.. Grrrr :mad: Και εγω πως θα το αποκτησω τωρα ? :( Ισως τους στειλω κανενα (παρακλητικό) email ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Insomniac έχω την εντύπωση οτι κανονικά δεν πρέπει να δημοσιεύουμε φωτογραφίες απο βιβλία καθώς παραβιάζεται ο νόμος περι πνευματικής ιδιοκτησίας. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος μιας και δεν είμαι νομικός. Μέχρι να γίνει αυτό, καλύτερα να αποφευγεται κάτι τέτοιο :)

Leviathan καλωσόρισες στην παρέα μας! :hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Απο τις εικόνες - δεν διαβαζονται ευκολα - συμπεραινω οτι ειναι απο scan του βιβλιου στα Ελληνικα (αρα, ναι υπαρχει ! :) ) και απο οτι φαινεται με τιτλο "Κωδικες και μυστικα". Ομολογω οτι με χαροποιει το οτι μεταφραζονται βιβλια σαν και αυτο στα Ελληνικα (δεδομενου οτι λιγα μεταφραζονται) απλως γενικα δεν ξερω που/πως να ψαξω (μεσω internet εννοω) να δω εαν ενα βιβλιο υπαρχει και στα ελληνικα ... :hmm:

Κατάφερα και διεκρινα στις εικόνες frequency table για τα Ελληνικα, αρα οντως ο μεταφραστης προσαρμοσε το κειμενο. Αυτος ηταν ο αρχικός μου προβληματισμός οτι σε καποια σημεια το βιβλιο δεν μπορουσε απλως να 'μεταφραστεί' αλλα θα επρεπε να 'προσαρμοστεί' (πιο δυσκολο και χρονοβορο και πρεπει να γινει απο 'ειδικό' (ή απο τον ιδιο τον μεταφραστή ή μαλλον απο επιστημονικό συνεργατη επι του θεματος..).

Ευχαριστώ που μου άνοιξες τα ματια ως προς την υπαρξη του βιβλιου στα Ελληνικα.

Οσο για τα τρια βιβλια του Singh, νομιζω οτι το 3ο ειναι το Big Bang το οποιο δεν εχω διαβασει ακομα (ντροπη μου, το ξερω, αλλα ειναι μεσα στα πλανα μου να το προμηθευτώ άμεσα)

PS. Ειδα οτι εχει στο site του του συγγραφεα CD-rom version του the Code Book (the interactive CD-ROM version of The Code Book - οχι το βιβλιο σε ebook αλλα tutorial,εργαλεια κλπ) και μπορει να το κατεβασει κανεις δωρεαν, αλλα ειναι τερααααααστιο αρχείο. και με 5 λιρες στο στελνουν σε CD αλλα μονο σε UK.. Grrrr :mad: Και εγω πως θα το αποκτησω τωρα ? :( Ισως τους στειλω κανενα (παρακλητικό) email ....

Ναι, ειναι scan του βιβλιου στα Ελληνικα και - προφανως- οντως υπαρχει! :) Τις μικρυνα ωστε να μην πιανουν πολυ χωρο...αλλα μαλλον τις μικρυνα υπερβολικα! :redface: :P Το κειμενο, οντως αποδοθηκε στα ελληνικα (ή μαλλον μπηκε ενα το οποιο ηταν καταλληλο, στη θεση του αγγλικου) ενω το ιδιο, απο οσο ξερω, εγινε και με τους γριφους το τελος του βιβλιου, αναλογα με την καθε χωρα στην οποια εκδοθηκε! :warn:
:eek: :thumbsup:

Οντως το τριτο ειναι το Big bang, που αφορα την ομωνυμη θεωρια, και οπως και τα αλλα δυο εχουν εκδοθει στα ελληνικα απο τον εκδοτικο οικο του Π.Τραυλου.

Υ.Γ: Been there, done that! :D Αυτες ειναι οι απολαυσεις του ADSL! Το εχω κατεβασει ηδη το "προγραμμα", ειναι αξιοπρεπες και σχετικα ενδιαφερον, αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο. Αν εχεις διαβασει το βιβλιο, δηλαδη, δεν ειναι και συγκλονιστικο, οποτε μην "αγχωνεσαι"! :)

EDIT: Μηπως οταν στις ανοιξε ο browser τις εικονες, δεν πατησες στον μεγενθυντικο φακο ωστε να μεγαλωσουν; Γιατι εμενα μου φαινεται αρκετα εως πολυ ευδιακριτο τοκειμενο, εκτος του υποτιτλου στον πινακα των συχνοτητων!

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Insomniac έχω την εντύπωση οτι κανονικά δεν πρέπει να δημοσιεύουμε φωτογραφίες απο βιβλία καθώς παραβιάζεται ο νόμος περι πνευματικής ιδιοκτησίας. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος μιας και δεν είμαι νομικός. Μέχρι να γίνει αυτό, καλύτερα να αποφευγεται κάτι τέτοιο :)

Πιθανολογω πως εχεις δικιο. Αν και δεν νομιζω να μου/σας κανει μηνυση ο συγγραφεας ή ο εκδοτικος οικος (ειδικα για δυο σελιδες), δεν εχω φυσικα αντιρρηση, να τις αφαιρεσω...απλα δεν ξερω πως! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μην τις αφαιρέσεις, ας μην είμεθα υπερβολικοί.
Απλά έχε το υπόψιν στο μέλλον.
Αυτοί οι νόμοι περι πνευματικής ιδιοκτησίας είναι πολύ περιοριστικοί ρε γμτ. :mad: Τελικά το δύσκολο είναι να είσαι νόμιμος όπως τους έχουν κάνει :rant:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Ο Θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ είναι όντως ένα απίστευτο βιβλίο.Το τελευταίο θεώρημα του Φερμά αξίζει?Από όσο γνωρίζω είναι του simon singh (έχει γράψει το Big Bang και είναι αρκετά ευχάριστο και ενημερωτικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Insomniac:
Ναι, ειναι scan του βιβλιου στα Ελληνικα και - προφανως- οντως υπαρχει! :)

Προφανως ! :)

Τις μικρυνα ωστε να μην πιανουν πολυ χωρο...αλλα μαλλον τις μικρυνα υπερβολικα! :redface: :P Το κειμενο, οντως αποδοθηκε στα ελληνικα (ή μαλλον μπηκε ενα το οποιο ηταν καταλληλο, στη θεση του αγγλικου) ενω το ιδιο, απο οσο ξερω, εγινε και με τους γριφους το τελος του βιβλιου, αναλογα με την καθε χωρα στην οποια εκδοθηκε! :warn:
:eek: :thumbsup:

Ξαναεριξα μια ματια στο βιβλιο (το Αγγλικο εννοω) και αν ειναι να ειναι όλο μεταφρασμενο στην Χ γλωσσα,(οχι να παραμενουν κομματια στα Αγγλικα) βασικα πανω κατω σχεδον ξαναγραφεται το βιβλιο. πχ Εκεινοι οι καημενοι οι χρυσοθηρες που ειχαν κρυψει τον χρυσό, με το κλειδι να ειναι η διακυρηξη της ανεξαρτησιας, πως να μεταφραστει? Δεν γινεται... Η μεταφραζεται αλλα δεν δουλευει η κρυπτογραφηση, ή γραφουμε αλλη 'ιστορια' (και μη πραγματικη αυτη τη φορα) που να 'δουλευει' στα Ελληνικα (ή στην οποιαδηποτε άλλη γλωσσα μεταφραζουμε). Ή ακομα καλυτερα, και τα δύο.

Και αρα δηλ στο Ελληνικό βιβλιο εχει στο τελος 'ασκησεις' στα Ελληνικα φανταζομαι ?


Υ.Γ: Been there, done that! :D Αυτες ειναι οι απολαυσεις του ADSL! Το εχω κατεβασει ηδη το "προγραμμα", ειναι αξιοπρεπες και σχετικα ενδιαφερον, αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο. Αν εχεις διαβασει το βιβλιο, δηλαδη, δεν ειναι και συγκλονιστικο, οποτε μην "αγχωνεσαι"! :)


Δεν 'αγχώνομαι'... :) Αλλα απο την άλλη μπορει το προγραμμα οντως να μην ειναι συγκλονιστικό αφου δεν λεει τιποτα καινουργιο (σε σχεση με το βιβλιο) αλλα φανταζομαι ειναι πρακτικά χρησιμο, υπο την εννοια οτι αν θελήσεις να ασχοληθεις με ενα γριφο, που να καθεσαι με μολυβι και χαρτι... (Θα ασπρισουν τα μαλλια σου.. :)) Εγω οταν ειχα πρωτοδιαβασει το βιβλιο, και ειπα να δοκιμασω τις 'ασκησουλες' (μονο 1-2 απο τις πρωτες τις ευκολες ελυσα, εννοειται !) απηυδησα με τα χαρτια και τα μολυβια και χρησιμοποιησα το excel. Αρα ενα προγραμματακι που αυτοματοποιει καποια πραγματα σιγουρα ειναι χρησιμο, απο το να καθεται κανεις να ξανα-εφευρει τον τροχο (σε περιπτωση που μπορει βεβαια, γιατι εγω απο προγραμματισμό ειμαι ασχετη, οποτε εκει που δυσκολευαν τα πραγματα τα παρατησα, εννοειται. :) )


EDIT: Μηπως οταν στις ανοιξε ο browser τις εικονες, δεν πατησες στον μεγενθυντικο φακο ωστε να μεγαλωσουν; Γιατι εμενα μου φαινεται αρκετα εως πολυ ευδιακριτο τοκειμενο, εκτος του υποτιτλου στον πινακα των συχνοτητων!

Οντως, αυτο εκανα.. Η μαλλον δεν εκανα! Δεν το μεγενθυνα... :whistle: Αφου αυτο το εικονιδιο που ειναι για τη μεγενθυση παει και κρυβεται το ατιμο. :) (Και αρα, εγω δεν ειχα παρει καν χαμπαρι οτι υπηρχε στις εικονες σου..) Τωρα βεβαια που μου το ειπες οτι μεγενθυνεται, το ξαναδοκιμασα, και τα καταφερα! :clapup: (Μ'άρεσει που λεω να παω να δοκιμασω να λυσω κανενα γρίφο, τρομαρα μου! Προφανως δεν ειναι για μενα αυτα τα πραγματα ...:D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nicko_McBrain:
Ο Θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ είναι όντως ένα απίστευτο βιβλίο.Το τελευταίο θεώρημα του Φερμά αξίζει?Από όσο γνωρίζω είναι του simon singh (έχει γράψει το Big Bang και είναι αρκετά ευχάριστο και ενημερωτικό)
Aξίζει σίγουρα, ειδικά αν σου αρέσουν τα μαθηματικά. ;)
Και μαθαίνεις αρκετά πράγματα με πολύ ευχάριστο και ξεκούραστο τρόπο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Είδα σήμερα (πριν λίγο) μια συνέντευξη του Δοξιάδη στην ΕΤ1. Ο άνθρωπος είναι θεός... bow.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Είδα σήμερα (πριν λίγο) μια συνέντευξη του Δοξιάδη στην ΕΤ1. Ο άνθρωπος είναι θεός... bow.......

Απίστευτη εκπομπή.Μπράβο στην ΕΤ1.Με καθήλωσε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ο άνθρωπος είναι θεός... bow.......

Λαμόγιο είναι, καλά τα έλεγε η πρωην γυναίκα του... :P

P. Davis & R. Hersh, "Η μαθηματική εμπειρία".

Εκδ. Παν/μίου Κρήτης.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Είμαι καινούριος σχετικά στην παρέα και πέτυχα τυχαία την κουβέντούλα για μαθηματική λογοτεχνία. Έχω διαβασει "θείο Πέτρο" και "παπαγάλο", αλλά το καλύτερο, ειδικά αν σας αρέσεουν τα αστυνομικά, είναι τα "πυθαγόρεια εγκλήματα" του Τεύκρου Μιχαηλίδη. Φοβερό... Το τελείωσα μέσα σε ένα βράδυ..
Ελπίζω να διαβάζει κανείς αυτές τις γραμμές... Τί λέω... Αφού τις διαβάζεις, καλέ μου φίλε (...φίλη), δεν τις έγραψα χωρίς λόγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
:thumbsup:Ο Θείος Πετρος και η εικασία του Γκολντμπαχ
:thumbsup:Το τελευταίο θεώρημα του Φερμά

Επειδή μου κίνησαν την περιέργεια αυτά τα δύο, αν τα αγοράσω θα μπορώ να τα καταλάβω με όσες γνώσεις έχω μέχρι δευτέρα λυκείου; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top