Διαφορές 8ωρου με 4ωρου υπαλλήλου

Vasileios1987

Νεοφερμένος

Ο Vasileios1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται ως 4 Ώρος σε εταιρεία σουπερμάρκετ να εργαζομαι σε άλλη δουλειά 2 φορές την εβδομάδα πχ τ πρωί πριν τη 4 ωρη εργασία.Ο διευθυντής Μ όταν ζήτησα μια συγκεκριμένη μέρα Μ τ αρνήθηκε.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς αλλά αν ρωτάς αν μπορείς να είσαι σε δύο δουλειές παράλληλα που δεν συμπίπτουν τα ωράρια ή τίθεται θέμα "ανταγωνισμού", μπορείς.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται ως 4 Ώρος σε εταιρεία σουπερμάρκετ να εργαζομαι σε άλλη δουλειά 2 φορές την εβδομάδα πχ τ πρωί πριν τη 4 ωρη εργασία.Ο διευθυντής Μ όταν ζήτησα μια συγκεκριμένη μέρα Μ τ αρνήθηκε.


Δεν μπορείς να είσαι ασφαλισμένος ως υπάλληλος σε πάνω από ένα εργοδότη, οπότε όχι. Μόνο μαύρα.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δεν μπορείς να είσαι ασφαλισμένος ως υπάλληλος σε πάνω από ένα εργοδότη, οπότε όχι. Μόνο μαύρα.


Yπάρχει η δυνατότητα να εργαστείς σε παραπάνω απο 1 δουλειές με παράλληλη ασφάλιση.Τέθηκε σε ισχύ με τον νόμο Ν. 4387/2016 είτε αυτό αφορά πολλαπλή μισθωτή εργασία είτε μισθωτή εργασία και εργασία σαν ελεύθερος υπάλληλος είτε μισθωτός και αγροτικής δραστηριότητα.Από 01/01/2017, οι ασφαλισμένοι που ασκούν πολλαπλή επαγγελματική δραστηριότητα υπάγονται σε έναν φορέα ασφάλισης, στον ΕΦΚΑ, έχουν, όμως, υποχρέωση καταβολής πολλαπλών εισφορών.Κάποιες εταιρείες έχουν πολιτικές που απαγορεύουν την δεύτερη εργασία σε δουλειές που είναι ανταγωνιστικές με την πρώτη εργασία αλλά αυτό είναι ενδουπηρεσιακό πρέπει να το λύσεις με τον εργοδότη σου.Απο θέμα εργατικής νομοθεσίας μπορείς κανονικά να εργαστείς δύο δουλειές αρκεί οι συμβάσεις εργασίες να έχουν διαφορετικά ωράρια εργασίας.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Δεν μπορείς να είσαι ασφαλισμένος ως υπάλληλος σε πάνω από ένα εργοδότη, οπότε όχι. Μόνο μαύρα.
Δεν ισχύει αυτό που λες. Εφόσον η νόμιμη εργασία δεν υπερβαίνει το νόμιμο ημερήσιο ωράριο απασχόλησης (8ωρο), τότε μια χαρά μπορεί να δουλέψει με δύο εργοδότες. Στην περίπτωση του φίλου από πάνω, οι δύο εργασίες δεν υπερβαίνουν το 8ωρο. Οι δύο εργοδότες θα πληρώνουν κανονικά τις εισφορές και τα επιδόματα που προκύπτουν, ενώ ο εργαζόμενος θα ασφαλίζεται κανονικά στο ΙΚΑ.

άρθρο 16 παρ. 3 του ΠΔ 27.6/4-7-1932 (ΦΕΚ Α' 212/04-07-1932)
Ὁ ἐργοδότης δὲν ἐπιτρέπεται ν' ἀπασχολήσῃ κατὰ τὴν αὐτὴν ἡµέραν ἐργασίας ἐργάτας ἢ
ὑπαλλήλους, ἐργασθέντας εἰς ἕτερον ἐργοστάσιον, ἢ ἕτερον τόπον ἐργασίας, καθ΄ὅλον τὸν
νόµιµον χρόνον ἡµερησίας εργασίας. ∆ύναται µόνον ν' ἀπασχολήσῃ ἐργάτας ἐργασθέντας
κατὰ τὴν αὐτὴν ἡµέραν παρ' ἄλλοις ἐργοδόταις, ὀλιγωτέρας τῶν ὑπὸ τοῦ παρόντος
καθοριζοµένων ὡρών, ἀλλά µόνον διὰ τὸν χρόνον τὸν ἀπαιτούµενον πρὸς συµπλήρωσιν τοῦ
νοµίµου ἀνωτάτου ὁρίου ἡµερησίας ἐργασίας.

"Ο εργοδότης δεν επιτρέπεται να απασχολήσει κατά την ίδια ημέρα εργασίας, εργάτες ή υπαλλήλους εργασθέντες σε άλλο εργοστάσιο ή σε άλλο τόπο εργασίας καθ' όλο το νόμιμο χρόνο ημερήσιας εργασίας. Μπορεί μόνο να απασχολήσει εργάτες εργασθέντες κατά την ίδια ημέρα σε άλλους εργοδότες, λιγότερες από τις νόμιμες ώρες, αλλά μόνο για το χρόνο που απαιτείται για τη συμπλήρωση του ανώτατου ορίου ημερήσιας εργασίας".

https://epixeirisi.gr/ΒΗΜΑ-ΛΟΓΙΣΤΩΝ/21894/Πολλαπλή-απασχόληση-και-νόμιμο-ωράριο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μα καλά τι νομοθεσια είναι αυτή που θετει τέτοια ορια?! Αν ειναι δυνατόν! Εγώ μπορει να θέλω να δουλεύω σε 5 διαφορετικές δουλειες, απο μια κάθε μερα (γνωρίζω άτομο που το κάνει!), τι ζόρι τραβαει το κράτος; Χρειάζονται καμια δεκαρια μνημόνια ακομα
 

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Μα καλά τι νομοθεσια είναι αυτή που θετει τέτοια ορια?! Αν ειναι δυνατόν! Εγώ μπορει να θέλω να δουλεύω σε 5 διαφορετικές δουλειες, απο μια κάθε μερα (γνωρίζω άτομο που το κάνει!), τι ζόρι τραβαει το κράτος; Χρειάζονται καμια δεκαρια μνημόνια ακομα
:hehe: Νομίζω υπάρχει παραθυράκι να το κάνεις. Το πρόβλημα είναι ότι για τις 5 διαφορετικές δουλειές πρέπει να ασφαλίζεσαι ξεχωριστά άρα δεν συμφέρει.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ από την άλλη θέλω να πληρώνομαι χωρίς να δουλεύω. Που υπογράφω;
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μα καλά τι νομοθεσια είναι αυτή που θετει τέτοια ορια?! Αν ειναι δυνατόν! Εγώ μπορει να θέλω να δουλεύω σε 5 διαφορετικές δουλειες, απο μια κάθε μερα (γνωρίζω άτομο που το κάνει!), τι ζόρι τραβαει το κράτος; Χρειάζονται καμια δεκαρια μνημόνια ακομα


Καλωσήρθες στην ελληνική σοβιετία που η λέξη λογική έχει σβηστεί με μπλάνκο απο την σύσταση του ελληνικού κράτους.Η εργατική και ασφαλιστική νομοθεσία είναι για τα σκουπίδια,απαρχαιωμένη και σάπια όπως μας αρμόζει σαν αφρικανική δημοκρατία
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top