Blogging & WordPress

ALR

Νεοφερμένος

Ο Thanasis P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Καλησπέρα.

Ανοίγω αυτό το thread για να παραθέσω ένα πρόβλημα που έχω χρησιμοποιώντας το WordPress ώς blogging εφαρμογή.
Οι διαδικασίες είναι αυτόματες , εκτός από τον Εξελληνισμό του προγράμματος, για τον οποίον απαιτείται η εγκατάσταση ενός αρχείο (el.mo) στην directory blog/wp-includes/languages και η τροποποίηση του αρχείο wp-config.php , προσθέτοντας το 'el' μέσα στο define ('WPLANG', '');

Ενώ τα κάνω όλα αυτά, εξακολουθώ να μην μπορώ να συντάξω άρθρο ή να δημιουργήσω κατηγορία στα Ελληνικά, αν και το admin panel έχει εξελληνιστεί πλήρως.

Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Αν δεις τον πηγαίο κώδικα τι charset λέει? Έχεις κάποιο Link?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALR

Νεοφερμένος

Ο Thanasis P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ναι, το link είναι το εξης : https://www.oggsite.freegr.net/blog/

Έχω εγκαταστήσει κανονικά το el.mo αλλά λένε ότι το αρχείο αυτό είναι αποκλειστικά για τα Ελληνικά στο admin panel και ότι έτσι κι αλλιώς μπορείς να γράψεις Ελληνικά στο blog με τις default ρυθμίσεις. Απλά το admin panel θα είναι στα Αγγλικά αν δεν εγκαταστήσεις το el.mo
Άρα κάτι γίνεται λάθος από πλευράς database και ρύθμιση του collation , αλλά δεν ξέρω τί :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALR:
Ναι, το link είναι το εξης : https://www.oggsite.freegr.net/blog/

Έχω εγκαταστήσει κανονικά το el.mo αλλά λένε ότι το αρχείο αυτό είναι αποκλειστικά για τα Ελληνικά στο admin panel και ότι έτσι κι αλλιώς μπορείς να γράψεις Ελληνικά στο blog με τις default ρυθμίσεις. Απλά το admin panel θα είναι στα Αγγλικά αν δεν εγκαταστήσεις το el.mo
Άρα κάτι γίνεται λάθος από πλευράς database και ρύθμιση του collation , αλλά δεν ξέρω τί :hmm:
Απ ότι είδα τα κατάφερες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALR

Νεοφερμένος

Ο Thanasis P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Μπα όχι, απλά δεν έχω τίποτα ανεβασμένο επάνω στα Ελληνικά..

Βαρέθηκα να προσπαθώ και να προσπαθώ , ξανά και ξανά:(

Έχουνε γίνει οι ενέργειες για τα Ελληνικά, απλά ότι και να ανεβάσω βγαίνει με ερωτηματικά και μη αναγνωρίσιμους χαρακτήρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να γράψεις κάτι στα ελληνικά για να δω τι βγάζει. Πες μου όταν είναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALR

Νεοφερμένος

Ο Thanasis P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
https://oggsite.freegr.net/blog/ πρόσθεσα ένα άρθρο στα Ελληνικά και από δίπλα γράφω στα greeklish τι γράφω.

Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Απ ότι βλέπω το charset είναι σωστό, όμως όταν πήγα να κάνω σχόλιο για test είχε error.

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα. Θα γίνω μέλος, αν θες κάνε με admin προσωρινα μπας και το λύσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top