Θα σας επηρεάσει η απάντηση στο ερώτημα "υπάρχει θεός";

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμά σου και για την εμπειρία που καταθέτεις. Από την άλλη μεριά εγώ παρέθεσα κάποια άρθρα κι από εκεί και πέρα τα συμπεράσματα αφήνονται στον κάθε συνφορουμίτη αναγνώστη.

Απ' ότι καταλαβαίνω είσαι ομοφυλόφιλος. Θα ήθελα να σου πω ότι παρά τα όσα γράφω δεν επιχειρώ να κατακρίνω ούτε εσένα ούτε κανέναν άλλο διότι και το γεγονός ότι εγώ δεν είμαι ομοφυλόφιλος δεν με καθιστά λιγότερο ένοχο μπροστά στο Θεό αφού κι εγώ έχω άλλες αμαρτίες.

Το θαυμάσιο όμως της αγάπης του Θεού είναι ότι καταδεικνύει μεν την αμαρτία αλλά αγκαλιάζει τον αμαρτωλό. Ο Χριστός δεν ήλθε στον κόσμο για να πει στον άνθρωπο "είσαι αμαρτωλός και σε καταδικάζω" αλλά για να του πει "είσαι αμαρτωλός αλλά μπορώ να σε μεταμορφώσω, θέλεις;"

Και όσο για το αν ασχολείται ο Θεός με τον άνθρωπο, μόνο και μόνο ότι επέλεξε να γίνει ο Ίδιος άνθρωπος το φανερώνει. Κι όχι μόνο αυτό αλλά και για την ενοχή ολόκληρης της ανθρωπότητας είπε "παίρνω Εγώ την ευθύνη" και δέχθηκε να πεθάνει καρφωμένος πάνω σε ένα σταυρό.

Και για την απόδειξη ύπαρξης Θεού; Δεν έχεις παρά να Τον καλέσεις να έλθει στη ζωή σου:
"Και να επικαλείσαι Εμένα σε ημέρα θλίψης, θα σε ελευθερώσω και θα Με δοξάσεις" (Ψαλμός 50:15)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δεν έχω πάει πολύ πίσω για να διαβάσω τα προηγούμενα, αλλά προσωπικά δεν θα με επηρεάσει ότι και να πουν οι άνθρωποι περί τη ύπαρξης ή όχι.

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει, έχω προσωπικές εμπειρίες, τον έχω δει στην ζωή μου, και δεν μπορεί κανείς να μου αποδείξει το αντίθετο ό,τι επιχειρήματα και να μου αναπτύξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει, έχω προσωπικές εμπειρίες, τον έχω δει στην ζωή μου, και δεν μπορεί κανείς να μου αποδείξει το αντίθετο ό,τι επιχειρήματα και να μου αναπτύξει.

Θέλεις να μας το κάνεις λίγο πιο σαφές αυτό; :hmm:

Είναι ωραία η σκέψη ότι υπάρχει ένας "imaginary friend" που μας αγαπά, αλλά ταυτόχρονα είναι και ένας εξελικτικός μηχανισμός, ένας τρόπος να συλλαμβάνει ο εγκέφαλός μας την πραγματικότητα.

Προσωπικά τείνω πιστεύω στην ύπαρξη μιας ανωτέρας δύναμης, σε καμμιά περίπτωση όμως όσο φιλεύσπλαχνης και φιλάνθρωπης μας την παρουσιάζουν. Η θέαση του Θεού που έχει ο άνθρωπος είναι καθαρά ανθρωποκεντρική, κάτι που για μένα είναι παράλογο. Απόδειξη ότι η κάθε θρησκεία έχει προσαρμόσει τον Θεό της στα μέτρα της και στις ιστορικές συνθήκες μέσα στις οποίες υποτίθεται ξεπρόβαλλε. Αν υπάρχει Θεός και αν ελέγχει όλο το σύμπαν σιγά που θα ασχολείται μόνο μ' εμάς.
Ιδεολογικά μάλλον προς τον αγνωστικισμό κλίνω, καθώς νιώθω ότι τέτοια απόδειξη είναι αδύνατον να υπάρξει, άλλα και να υπάρξει, λίγο θα μας επηρεάσει.

Κι εγώ τείνω να συμφωνήσω με αυτό αλλά πάλι υπάρχουν νοηματικά κενά που πρέπει να απαντηθούν. Τι είναι αυτή η "ανώτερη δύναμη" και γιατί υπάρχει; Είναι σημαντικό να βρούμε ένα τρόπο να προστατεύουμε τον εγκέφαλό μας απ' τις ψευδαισθήσεις, συνεπώς τέτοιου είδους ερωτήματα και απαντήσεις μας επηρεάζουν και μάλιστα πολύ.

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Αν όμως αποδειχτεί ότι θεός υπάρχει, τότε όλα αλλάζουν. Σημαίνει ότι ο θεός ανέχεται την κατάσταση και δεν έχει κάνει τίποτα να τη βελτιώσει. Τότε τα πράγματα για έναν άθεο ξεκαθαρίζουν αμέσως: Αυτός ο θεός είναι ένα κυνικό κτήνος

Aν αποδειχτεί ότι ο θεός υπάρχει, τότε παύει να υπάρχει ο άθεος, άρα ότι και να μας λέει είναι: πίπες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
καθώς νιώθω ότι τέτοια απόδειξη είναι αδύνατον να υπάρξει, άλλα και να υπάρξει, λίγο θα μας επηρεάσει.

Κι εγώ τείνω να συμφωνήσω με αυτό αλλά πάλι υπάρχουν νοηματικά κενά που πρέπει να απαντηθούν. Τι είναι αυτή η "ανώτερη δύναμη" και γιατί υπάρχει; Είναι σημαντικό να βρούμε ένα τρόπο να προστατεύουμε τον εγκέφαλό μας απ' τις ψευδαισθήσεις, συνεπώς τέτοιου είδους ερωτήματα και απαντήσεις μας επηρεάζουν και μάλιστα πολύ.


Ναι συμφωνώ σ' αυτό, δεν το κατέστησα σαφές, εννοούσα ότι ο οποιοσδήποτε Θεός και να υπάρξει λίγο επιδρά στην καθημερινότητά μας και διόλου επεμβαίνει με τα της Γης, τουλάχιστον με τον τρόπο που οι θρησκευόμενοι φαντάζονται
Όσο για την απάντηση καθ' εαυτή, ναι θα μας επηρεάσει (ειδικά και αν απαντάει στο ερώτημα τι είδους Θεός είναι), αρκεί να σκεφτεί κανείς τα (δισ)εκατομμύρια θρησκευομένων που θα δικαιώνονταν ή όχι για την πίστη τους.

Τέλος πάντων, ωραίο άλλα παραείναι θεωρητικό το ερώτημα του τόπικ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Υποθέτουμε ότι την αύριο το πρωί διαβάζετε στην εφημερίδες ότι κάποιοι επιστήμονες απέδειξαν ότι υπάρχει θεός ή ότι δεν υπάρχει θεός.

Πόσο θα σας επηρεάσεις αυτή η απόδειξη; θα σας αλλάξει σαν χαρακτήρες; θα προτιμούσατε να μην μαθαίνατε ποτέ;
Όχι, δεν θα μου άλλαζε σαν χαρακτήρα, βεβαία αν μου έλεγαν πως δεν υπάρχει δεν είμαι σίγουρος, για αυτό λένε ότι κάποια πράγματα αν δεν τα έχεις ζήσει δεν καταλαβαίνεις την αντίδραση σου σε αυτά.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι:

Με ποιόν ακριβώς τρόπο νομίζετε ότι θα μπορούσε να αποδειχθεί η ύπαρξη ή μη Θεού;

Μήπως έχουμε κατά νου κάποια "καλούπια" ή "κλισέ" μέσα από τα οποία θα περιμέναμε να προέκυπτε μια τέτοια απόδειξη;

Μήπως να γίνουμε λίγο πιο open-minded και να ψάξουμε και λίγο πιο πέρα από τα στενά όρια που επιβάλλουν στο νου μας οι μέχρι τώρα εμπειρίες μας;

Και το λέω αυτό διότι πολλές φορές εκφράζεται η άποψη ότι η έννοια του Θεού είναι κάτι που υπερβαίνει τη λογική, κι επειδή εκεί οι φυσικές επιστήμες δεν μπορούν να επέμβουν άρα δεν υπάρχει Θεός.
Μια τέτοια άποψη όμως κατά την γνώμη μου αποτελεί προκατάληψη και στο κάτω κάτω είναι και αντιεπιστημονική, διότι αν η επιστήμη ακολουθούσε τον κανόνα «ό,τι δεν κατανοούμε δεν το εξετάζουμε κιόλας», δεν θα είχε γίνει ποτέ καμία πρόοδος στην ανθρώπινη γνώση.

Κλείνω με τα λόγια του αρχαιολόγου του Παν/μίου του Yale, Millar Burrows:
«αυτός ο σκεπτικισμός απέναντι στη Βίβλο, δεν πηγάζει από μια προσεκτική αξιολόγηση των διαθέσιμων στοιχείων αλλά από μια τεράστια αρνητική προδιάθεση απέναντι στο υπερφυσικό»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Μήπως να γίνουμε λίγο πιο open-minded και να ψάξουμε και λίγο πιο πέρα από τα στενά όρια που επιβάλλουν στο νου μας οι μέχρι τώρα εμπειρίες μας;


Και το λέω αυτό διότι πολλές φορές εκφράζεται η άποψη ότι η έννοια του Θεού είναι κάτι που υπερβαίνει τη λογική, κι επειδή εκεί οι φυσικές επιστήμες δεν μπορούν να επέμβουν άρα δεν υπάρχει Θεός.

Θυμίζει αρκετά το: "Δεν μπορεί να αποδειχθεί ότι υπάρχει θεός, άρα ο θεός δεν υπάρχει", ή αντίστροφα "Δεν μπορεί να αποδειχθεί ότι δεν υπάρχει θεός, άρα ο θεός υπάρχει". Και τα δύο είναι λογικά σφάλματα, γνωστά ως argumentum ad ignorantiam.
Ταιριάζει βέβαια και ένας άλλος κανόνας λογικής, που πάρα πολύ συχνά αγνοείται: το burden of proof. Σύμφωνα μ'αυτό, αυτός που κάνει έναν ισχυρισμό φέρει και το βάρος της απόδειξης, δεν φέρουν οι άλλοι το βάρος της διάψευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
δεν φέρουν οι άλλοι το βάρος της διάψευσης.

αυτο γιατι δεν γινεται να αποδηξεις κατι αρνητικο, αν εγω πω οτι ειμαι πρασινος αορατος δεινοσαυρος με φτερα δεν υπαρει τροπος να αποδειξεις το αντιθετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
αυτο γιατι δεν γινεται να αποδηξεις κατι αρνητικο, αν εγω πω οτι ειμαι πρασινος αορατος δεινοσαυρος με φτερα δεν υπαρει τροπος να αποδειξεις το αντιθετο
?
:confused:

(όχι και τόσο καλό παράδειγμα)

υγ. τέσπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
αυτο γιατι δεν γινεται να αποδηξεις κατι αρνητικο, αν εγω πω οτι ειμαι πρασινος αορατος δεινοσαυρος με φτερα δεν υπαρει τροπος να αποδειξεις το αντιθετο
Έχω την εντύπωση πως μια χαρά γίνεται να αποδείξεις κάτι αρνητικό. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.
Μια εξίσωση, για παράδειγμα, μπορώ να αποδείξω ότι δεν έχει πραγματικές ρίζες.
Ο τετραγωνισμός του κύκλου έχει αποδειχθεί ότι δεν έχει λύση με πεπερασμένο αριθμό βημάτων χρησιμοποιώντας κανόνα και διαβήτη.

Όπως και να'χει εγώ ανέφερα ποιος φέρει το βάρος της απόδειξης, όχι αν αυτό γίνεται να αποδειχθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Ταιριάζει βέβαια και ένας άλλος κανόνας λογικής, που πάρα πολύ συχνά αγνοείται: το burden of proof. Σύμφωνα μ'αυτό, αυτός που κάνει έναν ισχυρισμό φέρει και το βάρος της απόδειξης, δεν φέρουν οι άλλοι το βάρος της διάψευσης.

Βασικά ο πιστός θα σου πει ότι ο Θεός υπάρχει και είτε α) αποκαλύπτεται μέσω του δημιουργήματός του :confused:, είτε β) αποκαλύπτεται σε συγκεκριμένους ανθρώπους (αγίους).

Το α) δεν λέει κάτι ιδιαίτερο αφού εξισώνει το Θεό με τη Φύση, κάτι σαν το Deus sive Natura του Σπινόζα.
Το β) είναι πάλι λογικό σφάλμα αφού γίνεται επίκληση στην αυθεντία. Ανάγεται επίσης και στην έννοια του Deus Absconditus, ενός κρυψίνου θεού που παίζει ζάρια με τον κόσμο.

Και γιατί λοιπόν να μην πιστέψουμε στους Annunaki του Ζecharia Sitchin; :hmm:

Γίγαντες - Τιτάνες ήρθαν στη Γη με σκοπό να βρουν χρυσό που θα σταθεροποιήσει τη βαρύτητα του πλανήτη τους (κάτι σαν τη Σεξογήινη με την Κιμ Μπάσιντζερ :P). Επειδή όμως ήταν μεγαλόσωμοι και δεν χωρούσαν στις σπηλιές σκεφτήκανε να τροποποιήσουν γενετικά τα πιθηκοειδή που κατοικούσαν στον πλανήτη. Έτσι "καλλιεργήσανε" τους πρώτους ανθρώπους συμπτύσσοντας το τελευταίο χρωμόσωμα του χιμπατζή και προσθέτοντας γονιδιακά μία τάση για αναζήτηση (προφανώς του χρυσού που τους ενδιέφερε), που αργότερα πήρε τη μορφή της Γνώσης του Καλού και του Κακού.

Ήταν όμως κακοί και αυταρχικοί, μας είχαν για σκλαβάκια. :worry: Γι' αυτό ήρθαν οι θεοί των ΕΛ απ' τον Σείριο να μας απελευθερώσουν, έγινε η Τιτανομαχία, φάγανε τον πούλο και την κάνανε άρον άρον.

Ήταν όμως και πονηροί....φεύγοντας αφήσανε τον Όφη τους, να δαγκώσει τη φτέρνα των θεών κι απ' το δηλητήριο γεννήθηκαν τα πρώτα reptilians. :crazy: Κακά, αιμοδιψή πλάσματα που βάλανε στόχο να μαζέψουν όλο τον χρυσό του πλανήτη και να τον παραδώσουν στους Annunaki όταν θα επιστρέψουν με τον πλανήτη Nibiru, το διαστημόπλοιό τους! Με τον καιρό μεταλλάχτηκαν σε πιο ανθρωπόμορφα πλάσματα (πηδώντας αγνές παρθένες) και δημιούργησαν Ροκφέλερ, Ρότσιλντ, Μπους και άλλους τραπεζίτες και πλανητάρχες που όλοι μαζί δουλεύουν για την συγκομιδή του παγκόσμιου πλούτου.

Πιο λογικό μου φαίνεται. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Μήπως να γίνουμε λίγο πιο open-minded και να ψάξουμε και λίγο πιο πέρα από τα στενά όρια που επιβάλλουν στο νου μας οι μέχρι τώρα εμπειρίες μας;


Σημειώνω ορισμένες φράσεις – κλειδιά από το βιντεάκι:

Ανοιχτόμυαλος = πρόθυμος να λάβεις υπόψη νέες ιδέες (σε αυτό βασίζεται άλλωστε η επιστήμη).
ΣΩΣΤΟ! Σε αυτό άλλωστε αναφέρομαι και στο τελευταίο μου post.


Το γρήγορο συμπέρασμα ότι ένα φαινόμενο είναι υπερφυσικό με ταυτόχρονο αποκλεισμο όλων των άλλων εναλλακτικών εξηγήσεων, είναι ο ορισμός του κλειστόμυαλου.
ΣΩΣΤΟ! Αν και αυτή η πρόταση θα ταίριαζε και σε αυτόν που βγάζει γρήγορα το συμπέρασμα ότι το υπερφυσικό δεν υφίσταται και αποκλείει την ύπαρξη Θεού.


Οι υποστηρικτές του υπερφυσικού όταν αναφέρουν κάποια προσωπική εμπειρία που δεν μπορεί να εξηγηθεί, αυτό δεν αποδεικνύει το υπερφυσικό, απλώς είναι μια εμπειρία που δεν μπορούν να εξηγήσουν.
Έτσι είναι και πράγματι εγώ δεν ισχυρίστηκα πως ό,τι δεν εξηγείται είναι αναγκαστικά υπερφυσικό.


Για κάποιους ανθρώπους που πιστεύουν στο υπερφυσικό ισχύει: ανοιχτόμυαλος = συμφωνείς μαζί τους
Είναι μια λανθασμένη λογική και πράγματι εγώ δεν ισχυρίστηκα ότι όποιος δεν συμφωνεί μαζί μου δεν είναι ανοιχτόμυαλος.


... ισχυρίζεσαι ότι άγνωστοι με τους οποίους συζητάς, μειονεκτούν επειδή δεν πιστεύουν στις υπερφυσικές σου ιδέες [...] προσπαθείς να παρουσιάσεις ως παράλογο το να ζητάει κανείς αποδείξεις...
Δεν ισχυρίστηκα ούτε προσπάθησα τέτοια πράγματα. Τώρα αν οι συνομιλητές αρνούνται να δοκιμάσουν πριν απορρίψουν, τότε μάλλον επιλέγουν μόνοι τους να μειονεκτούν.


Δεν πιστεύω (επειδή δεν έχω επαρκείς αποδείξεις) ≠ Δεν μπορεί να είναι αληθινό
Αυτό ταιριάζει και σε όσους σπεύδουν να χαρακτηρίσουν ως ψευδή την ύπαρξη Θεού ενώ ταυτόχρονα αρνούνται να μπουν στη διαδικασία διερεύνησης ώστε να πεισθούν για την ύπαρξή Του.


Το να πιστεύεις σε υπερφυσικά φαινόμενα περισσότερο από κάποιον άλλο δεν σε κάνει ανοιχτόμυαλο
Σωστά. Κι εγώ θα προσέθετα ότι και το να μην πιστεύεις σε υπερφυσικά φαινόμενα, σε σχέση με κάποιον άλλο δεν σε κάνει πιο ανοιχτόμυαλο.


Επίσης οι παρακάτω φράσεις ταιριάζουν το ίδιο καλά και σε άθεους (τα σχόλια με κόκκινο είναι δικά μου):
Αν υπάρξουν αρκετά στοιχεία (evidence λέει ο αφηγητής) για κάποιες ιδέες που έχεις απορρίψει (π.χ. την ύπαρξη Θεού), αν έχεις ανοιχτό μυαλό θα πρέπει να μπορείς να αναθεωρήσεις. Αυτός είναι και ο ορθός επιστημονικός τρόπος σκέψης.

Αν αποδέχθηκες άκριτα λανθασμένες ιδέες (π.χ. ότι δεν υπάρχει Θεός) και κλείνεις το μυαλό σου σε ο,τιδήποτε έρχεται σε αντίθεση, δεν θα αναγνωρίσεις τις σωστές ιδέες ακόμη κι όταν οι αποδείξεις είναι τρανταχτές κι έτσι σαμποτάρεις την ίδια σου τη δυνατότητα για μάθηση.

Πριν βιαστείς να συμβουλεύσεις άλλους να είναι πιο ανοιχτόμυαλοι, σκέψου κάποιες από τις ευρέως αποδεκτές ιδέες που εσύ απορρίπτεις (π.χ. η απόρριψη της ύπαρξης Θεού) χωρίς να τις σκεφτείς (και εγώ θα έλεγα όχι απλά χωρίς να σκεφτείς αλλά κυρίως χωρίς να διερευνήσεις).
.

Βασικά ο πιστός θα σου πει ότι ο Θεός υπάρχει και είτε α) αποκαλύπτεται μέσω του δημιουργήματός του :confused:, είτε β) αποκαλύπτεται σε συγκεκριμένους ανθρώπους (αγίους).
Αυτό θα στο πει κάποιος που είναι μεν πιστός αλλά δεν έχει φροντίσει να βεβαιωθεί για αυτά που πιστεύει, γι' αυτό και αποφεύγει να απαντήσει αν ο Θεός φανερώνεται, και σε παραπέμπει αόριστα σε αγίους.

Η Αγία Γραφή λέει:
«Αφού, ό,τι μπορούσε να γίνει γνωστό για το Θεό, είναι ολοφάνερο σ' αυτούς, διότι ο Θεός τούς το φανέρωσε. Καθότι οι αόρατες ιδιότητές Του, δηλαδή τόσο η παντοτινή δύναμή Του όσο και η θεϊκή Του υπόσταση, από την αρχή ακόμα της δημιουργίας του κόσμου διακρίνονται καθαρά, καθώς γίνονται αντιληπτές με το νου μέσα στα δημιουργήματα, έτσι που να είναι οι άνθρωποι τελείως αδικαιολόγητοι». (προς Ρωμαίους α' 19-20)

Άρα το (α) είναι σωστό μεν αλλά όσον αφορά το (β):
«Επειδή, φανερώθηκε η σωτήρια χάρη τού Θεού προς όλους τούς ανθρώπους» (προς Τίτον β' 11)

Άλλωστε ο Ιησούς πήγαινε να αποκαλύψει τον Εαυτό Του στους αμαρτωλούς για να τους κάνει αγίους:
«Οι γραμματείς, όμως, και οι Φαρισαίοι, βλέποντάς τον ότι έτρωγε μαζί με τους τελώνες και αμαρτωλούς, έλεγαν στους μαθητές του: Γιατί τρώει και πίνει μαζί με τους τελώνες και αμαρτωλούς; Και ο Ιησούς, ακούγοντας, λέει σ' αυτούς: Δεν έχουν ανάγκη από γιατρό αυτοί που υγιαίνουν, αλλά αυτοί που πάσχουν· δεν ήρθα να καλέσω σε μετάνοια δικαίους, αλλά αμαρτωλούς». (κατά Μάρκον β' 16-17)

Κι εσύ αν αισθάνεσαι αμαρτωλός και καλέσεις τον Ιησού, θα σε επισκεφθεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ανοιχτόμυαλος = πρόθυμος να λάβεις υπόψη νέες ιδέες (σε αυτό βασίζεται άλλωστε η επιστήμη).


λολ γουάτ
ανοιχτόμυαλος=πιστεύω ό,τι νάναι??? Ο_ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Υπαρχει αραγε ανωτερο ον; Δεν μιλω απολυτα για το Θεο που ολοι γνωριζουμε και διδασκομαστε τοσα χρονια στα θρησκευτικα. ωρες ωρες πιστευω πως πραγματικα υπαρχει γιατι δεν γινεται να δημιουργηθηκαμε ετσι απο το τιποτα. Δημιουργουνται τοσα αναπαντητα. Αρχικα αν υπαρχει ποιος ο λογος να μην μας αποκαλυπτεται και να τον αισθανομαστε καθημερινα; αυτο το ανωτερο ον ποιος το εφτιαξε ; γινεται να υπαρχει απο παντα ; ποιος ο λογος να μας δημιουργησει; και αλλα πολλα.. ποιες οι σκεψεις σας σε τετοια ερωτηματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει θεός και δε νομίζω να αλλάξω γνώμη/στάση πάνω στο θέμα μάλλον με καμιά απόδειξη. Νομίζω πως η ύπαρξη ή όχι κάποιου "ανώτερου στοιχείου" δεν μπορεί να αποδειχτεί.
Με την έννοια ότι πχ λένε οι επιστήμονες αύριο αποδείξαμε πως δεν υπάρχει θεός κτλ. Ε κάποιος που πιστεύει δεν πρόκειται να σταματήσει να πιστεύει. Αντίστοιχα και το ανάποδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει θεός και δε νομίζω να αλλάξω γνώμη/στάση πάνω στο θέμα μάλλον με καμιά απόδειξη. Νομίζω πως η ύπαρξη ή όχι κάποιου "ανώτερου στοιχείου" δεν μπορεί να αποδειχτεί.
Με την έννοια ότι πχ λένε οι επιστήμονες αύριο αποδείξαμε πως δεν υπάρχει θεός κτλ. Ε κάποιος που πιστεύει δεν πρόκειται να σταματήσει να πιστεύει. Αντίστοιχα και το ανάποδο.

Με τη διαφορά ότι ένας άθεος (οφείλει να) βασίζεται στον ορθολογισμό και να εξετάζει τα υπάρχοντα δεδομένα, κι έπειτα να βγάζει συμπεράσματα.
Ένας πιστός, πολύ απλά... πιστεύει. Δεν ενδιαφέρεται για τα δεδομένα, γιατί "ο θεός είναι κάτι πέρα απ'τη λογική και δεν μπορεί να τον συλλάβει ο ανθρώπινος εγκέφαλος" και άλλες τέτοιες πίπες.

Ένας απόλυτος, πεπεισμένος άθεος, επιπέδου 7 στην κλίμακα του Dawkins, δε διαφέρει σε τίποτα απ'το φονταμενταλιστή πιστό επιπέδου 1.
Κι ειδικά αν -υποθετικά- είχαμε μια αδιαμφισβήτητη επιστημονική απόδειξη ύπαρξης θεού σε μια κόλλα χαρτί μπροστά μας, δε θα υπήρχε λόγος να το αρνούμαστε, και θα 'ταν ηλίθιο να το κάνουμε. Η ανθρωπότητα πάντα θα προχωράει όταν είναι διατεθειμένη να αλλάξει άποψη υπό το φως νέων δεδομένων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Οι θρησκειες ειναι ανθρωπινα κατασκευασματα.Ειναι η αναζητηση του ανθρωπου για κατι πανω απο αυτον,διοτι δεν μπορει να εξηγησει πολλα πραγματα,αλλα το κυριοτερο ειναι ο φοβος του θανατου και το οτι μπορει ολα να χανονται μετα τον θανατο του.Ο προιστορικος ανθρωπος θεοποιουσε τα φυσικα φαινομενα και στοιχεια.Ειναι οντως μια ανθρωπινη αναγκη,να πιστεψει σε κατι.Διοτι αυτο το κατι,μπορει να τον κανει να ζησει αιωνια,η να τον σωσει απο κινδυνους.
Στη συνεχεια ολα τα πολιτικα συστηματα και εξουσιες,εκμεταλευτηκαν αυτην την αναγκη και για να κρατουν το πληθος υποδουλωμενο.Μην το αναλυσω περαιτερω.
Αυτα περι θρησκειων.

Οσον αφορα την υπαρξη Θεου,με την εννοια μιας ανωτερης δυναμης,ασχετης απο θρησκειες(πολυ σωστα ο φιλος μας παραπανω το διαχωριζει αυτο),μαλλον δεν πιστευω.Γιατι βαζω το μαλλον;Διοτι ειναι πολυ εγωιστικο και αφελες να μην αφηνω ενα μικρο παραθυρο,με την εννοια οτι σαφως και δεν μπορω να αντιληφθω πολλα πραγματα,σαφως και δεν μπορω να ξερω τι υπαρχει εκει εξω.Και το σκουλικι δεν ξερει ,ουτε αντιλαμβανεται απολυτως τιποτα για το συμπαν,ομως το συμπαν υπαρχει.:/:Το οτι δεν το αντιλαμβανεται δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει.
Ομως κατα βαση ,οχι..δεν πιστευω στην υπαρξη ανωτερης δυναμης.Απλως την απολυτοτητα σε αυτο το θεμα την βρισκω ανοητη.Βασικα και απο τις 2 μεριες.Αλλα να ξεκαθαρισω.Δεν μιλαω για θρησκειες,αλλα για ανωτερη δυναμη.

Εστω ομως οτι με καποιο τροπο,μας αποδεικνυαν οτι υπαρχει ανωτερη δυναμη.Και μαλιστα,το προχωρω ακομα παραπερα,οτι αυτη η δυναμη εχει τα χαρακτηριστικα των θεων που πιστευουν τωρα οι ανθρωποι.Δηλαδη οτι υπαρχει μετα θανατον ζωη,και οτι για να την κατακτησεις θα πρεπει να εισαι δικαιος ,σωστος κλπ.
Καθολου δεν θα με επηρεαζε.Και δεν θα με επηρεαζε διοτι,δεν χρειαζεται να πιστευεις σε θρησκειες και θεους για να κανεις αυτο που θεωρεις σωστο.Θα μου πεις οκ,ο καθενας μας μπορει να θεωρει σωστο κατι διαφορετικο.Πραγματι.Ομως δεν χρειαζεται να πιστευεις σε θρησκειες και Θεους για να εχεις εναν εσωτερικο ''ηθικο''κωδικα.Το ηθικο,οχι με την εννοια των θρησκειων,αλλα με την εννοια του απολυτου σεβασμου σε ολα τα ζωντανα πλασματα και των δικαιωματων τους.
Βεβαια,οι θρησκευαμενοι προσπαθουν να πεισουν τον κοσμο οτι αυτοι που δεν πιστευουν δεν εχουν ηθικους φραγμους,ειναι καθαρματα,ανηθικοι ανθρωποι κλπ.Προφανως δεν κοιταζονται στον καθρεφτη.Διοτι τις μεγαλυτερες βρωμιες και κυριως τα πιο απολυτα ,εγωκεντρικα και κακιασμενα ατομα,στους θρησκους τα εχω βρει.Μα μια κακια ομως αδελφακι μου.

Οποτε οχι,σαφως καθολου δεν θα με επηρεαζε με την εννοια οτι θα αλλαζα συμπεριφορα και πραξεις.Τιποτα απολυτως δεν θα αλλαζα.Διοτι δεν περιμενω καμια θρησκεια για να εχω ηθικο κωδικα.Τον εχω μια χαρα και απο μονη μου.Μαλιστα,χωρις τον φοβο της τιμωριας και κυριως χωρις την υποσχεση της ανταμοιβης.
Σκεφτηκατε ποτε,οτι αυτοι που πιστευουν στις θρησκειες κανουν μια συμφεροντολογικη δοσοληψια και καμια αξια δεν εχει ότι( και αν) κανουν κατι καλο,όταν το κανουν μονο και μονο απο τον φοβο της τιμωριας ή την επιβραβευση της καλης πραξης;Ποιο εχει μεγαλυτερη αξια;Ο αθεος που κανει το καλο ή που δεν βλαπτει τον συνανθρωπο του,χωρις να φοβαται την τιμωρια,απλα επειδη δεν θελει να κανει στους αλλους αυτα που δεν θα ηθελε να κανουν στον ιδιο,και χωρις υποσχεση ανταμοιβης,αφου δεν πιστευει στην μεταθανατον ζωη,ή ο θρησκος που επειδη πιστευει ακραδαντα οτι θα τιμωρηθει αν κανει κατι κακο(παρολα αυτα δεν τους εμποδιζει καθολου η πιστη τους να το κανουν),δεν το κανει,και κανει κατι καλο για να ειναι αγαπητος και αρεστος στον Θεο που πιστευει;
Ειναι ξεκαθαρα μια συμφεροντολογικη σχεση.Κανω αυτα,για να μου δωσεις αυτα.Καλο που γινεται για να ανταμοιφθεις και κακο που δεν γινεται για να μην τιμωρηθεις,καμια αξια δεν εχει.Και καμια σχεση δεν εχει με τον πραγματικο σεβασμο και αγαπη προς τον συνανθρωπο μας.
Ουτε η αποδειξη υπαρξης θεου θα με επηρεαζε,ουτε η αποδειξη μη υπαρξης.
Δεν ξερω βεβαια,κατα ποσο θα επηρεαζε τους θιρησκευαμενους.......στο να γινουν ακομα χειροτεροι.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top