Φιλία VS Έρωτας

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Φιλια για μενα εχουν δυο ανθρωποι που αγαπιουνται, εμπιστευονται ο ενας τον αλλον, νιωθουν ανετα μεταξυ τους, περνανε καλα κλπ κλπ. Προφανως αυτο δεν αποκλειει καποια στιγμη να εκδηλωθει και καποια ελξη, αν τα ατομα ειναι αντιθετου φυλου. (η του ιδιου αν μιλαμε για ομοφυλοφιλους) Τωρα το τι θα γινει απο εκει και περα, αν θα υπαρξει ανταποκριση, σε ποιο βαθμο, πως θα εξελιχθει η κατασταση ειναι αλλου παπα ευαγγελιο!:P

Αλλωστε, μηπως δεν ειμαστε φιλοι με τον συντροφο μας? Εκει γιατι θεωρουμε ολοι οτι μπορει να υπαρξει φιλια αντρα-γυναικας?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Έτυχε κάποτε να κοιμηθώ για πρακτικούς λόγους στο ίδιο κρεβάτι με μία πολύ καλή φίλη. Δεν έγινε τίποτα, φυσικά, μεταξύ μας, όμως εγώ όλη νύχτα δεν έκλεισα μάτι. Ένιωθα...κάπως. Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις, ανάλογα και με τις εκάστοτε συνθήκες, ψυχολογικές, συναισθηματικές κτλ. κτλ., που μπορεί να τύχει κάτι τέτοιο. Θα κριθεί στο μέλλον αν τελικά δεν είχε επιπτώσεις στη μέχρι εκείνη τη στιγμή πορεία των δύο προσώπων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Erebos

Νεοφερμένος

Ο Erebos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Όσο και αν δεν συνηθίζουμε να το παραδεχόμασθε, σε μια φιλία μεταξύ δυο ατόμων διαφορετικού φύλου..., υπάρχει πάντα και ένας ερωτισμός... ;)

Ο ερωτισμός αυτός, δεν είναι καθόλου παράξενο, κάποια στιγμή να εκδηλωθεί..., όπως επίσης και να εξεληχθεί σε έναν μεγάλο έρωτα...
Αν δεν φθάσει όμως σε κάτι τόσο ιδιαίτερο, είναι πολύ συνηθισμένο να εκδηλωθεί στιγμιαία..., εννοώ κάποια στιγμή που οι συνθήκες θα το επιτρέψουν..., ή καλύτερα δεν θα το απαγορεύουν... :)

:clapup: :clapup: :clapup:
Συμφωνώ απόλυτα. Όμως, η γυναίκα είναι συνήθως αυτή που δεν θα επιτρέψει να προχωρήσει κάτι τέτοιο :worry: Το γιατί πείτε τό μου και εμένα να ξέρω... :/:

Είναι άραγε στην ψυχολογία της γυναίκας να αναζητά πάντα το μυστηριώδες και το άγνωστο (σε έναν σύντροφο) με την προσδοκία ότι θα είναι ο "πρίγκηπάς της"? Καθώς ο οποιοσδήποτε ερωτισμός που μπορεί να έχει υπάρξει μεταξύ φίλου-φίλης "εξατμίζεται" λόγω της απομυθοποίησης του ενός ατόμου από το άλλο μετά από πολύχρονη φιλία?
Ή επειδή η γυναίκα αναζητά την ασφάλεια και μια εξασφαλισμένη, γεμάτη συναισθηματική ζωή, θέλει να έχει φίλους γύρω της για οποιαδήποτε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, όπως έχει πει ο ταλαντούχος κωμικός Chris Rock:
"To a woman, a platonic friend is like a dick in a glass case. In case of emergency, break open glass!"
"Για μια γυναίκα, ο πλατωνικός φίλος είναι σαν ένα "πουλί" σε γυάλινο κουτί. Σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, σπάστε το τζάμι!" :P j/k (just kidding)



ps. lilith, είσαι και συντοπίτισσα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemeng

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chemeng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Ή επειδή η γυναίκα αναζητά την ασφάλεια και μια εξασφαλισμένη, γεμάτη συναισθηματική ζωή, θέλει να έχει φίλους γύρω της για οποιαδήποτε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, όπως έχει πει ο ταλαντούχος κωμικός Chris Rock:
"To a woman, a platonic friend is like a dick in a glass case. In case of emergency, break open glass!"
"Για μια γυναίκα, ο πλατωνικός φίλος είναι σαν ένα "πουλί" σε γυάλινο κουτί. Σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, σπάστε το τζάμι!"

Χαχαχαχα!!! Κορυφαίο!!! Αφιερωμένο στην κολλητούλα μου...που της τα λέω και δε με ακούει!!! :P LOL!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Όμως, η γυναίκα είναι συνήθως αυτή που δεν θα επιτρέψει να προχωρήσει κάτι τέτοιο :worry: Το γιατί πείτε τό μου και εμένα να ξέρω... :/:

Δεν είναι μόνο της γυναίκας...Μπορεί και ο άντρας να μην θέλει....Βασικά δεν υπάρχει κανόνας που λέει θα ερωτευθεις τον/την φίλη σου στο τέλος.... Αν ένας απο τους δύο δεν θέλει, δεν γίνεται...Απλό και κατανοητό 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Erebos

Νεοφερμένος

Ο Erebos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο της γυναίκας...Μπορεί και ο άντρας να μην θέλει....Βασικά δεν υπάρχει κανόνας που λέει θα ερωτευθεις τον/την φίλη σου στο τέλος.... Αν ένας απο τους δύο δεν θέλει, δεν γίνεται...Απλό και κατανοητό 8)
εγώ μιλάω για περίπτωση που και οι δύο θέλουν, αλλά η γυναίκα είναι συνήθως αυτή με τους περισσότερους ενδοιασμούς.

Πες μου τη γνώμη σου και για το υπόλοιπο κομμάτι του προηγούμενου ποστ μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Είναι άραγε στην ψυχολογία της γυναίκας να αναζητά πάντα το μυστηριώδες και το άγνωστο (σε έναν σύντροφο) με την προσδοκία ότι θα είναι ο "πρίγκηπάς της"? Καθώς ο οποιοσδήποτε ερωτισμός που μπορεί να έχει υπάρξει μεταξύ φίλου-φίλης "εξατμίζεται" λόγω της απομυθοποίησης του ενός ατόμου από το άλλο μετά από πολύχρονη φιλία?
Ή επειδή η γυναίκα αναζητά την ασφάλεια και μια εξασφαλισμένη, γεμάτη συναισθηματική ζωή, θέλει να έχει φίλους γύρω της για οποιαδήποτε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, όπως έχει πει ο ταλαντούχος κωμικός Chris Rock:
"To a woman, a platonic friend is like a dick in a glass case. In case of emergency, break open glass!"
"Για μια γυναίκα, ο πλατωνικός φίλος είναι σαν ένα "πουλί" σε γυάλινο κουτί. Σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, σπάστε το τζάμι!" :P j/k (just kidding)

Λογικά οι ενδοιασμοί είναι μη χαλάσει η φιλία και η σχέση δεν πετύχει και τον χάσεις τον άλλον τελείως..Οι γνωστοί ενδοιασμοί που υπάρχουν πάντα νομίζω :)

Μου βάζεις λίγο δύσκολα γιατί μου ζητάς να αναλύσω την ψυχολογία της γυναίκας η οποία βασίζεται στην κάθεμία μας ανάλογα με τα βιώματά της :)

Νομίζω ότι αν θα ερωτευθεί τον μυστηριώδη άγνωστο που θα γνωρίσει ή τον κολλητό της πάνω κάτω βασίζεται σε τι φάση βρίσκεται :hmm: Ξέρω ότι είναι πολύ ώραιο να φλερτάρεις κάποιον που δεν ξέρεις, να γνωρίσεις κάποιον από την αρχή και να τον μάθεις... Είναι ένα μαγευτικό ταξίδι από μόνο του και αξίζει περισσότερο το ταξίδι παρά ο προορισμός μερικές φορές...

Μην ξεχνάμε όμως ότι σε μια σχέση η απομυθοποίηση πάντα έρχεται...Πάντα περνά ο μήνας του μέλιτος και τον άλλον τον ζεις καθημερινά και το γλυκό ροχαλιτό του τζουτζούκου σου μπορεί να γίνει ο εκνευριστικός θόρυβος που δεν σε αφήνει να κοιμηθείς :P Αυτή όμως η καθημερινότητα σε δένει με τον άλλον και σε κάνει να τον θες περισσότερο...

Και αυτή η καθημερινότητα μπορεί επίσης να σε κάνει να ερωτευθείς ή να δεις ερωτικά έναν φίλο σου... Η απομυθοποίηση νομίζω είναι η σωστή βάση για μια σχέση γιατί ξέρεις τον άλλον αφού τον ζεις...

Τώρα αν έχουμε φίλους για συναισθηματική κάλυψει δεν θα σου πω ούτε ναι ούτε όχι...Πάλι εξαρτάται!

Σε φώτισα καθόλου; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Την λέξη καβάτζα την έχει ακούσει κανένας!!
Erebos respect.Απλά περιέγραψες την καβάτζα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος1087

Νεοφερμένος

Ο νικος1087 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο φυσικό από την ερωτική έλξη των αντίθετων φύλων. Είναι βασικό ένστικτο. Νομίζω ότι κανένας φυσιολογικός άνθρωπος μπορεί να το απενεργοποιήσει. Κάποια στιγμή κάτω από κατάλληλες συνθήκες(πίεσης και θερμοκρασίας) η χημική αντίδραση θα συμβεί. Η φιλία αποτελεί τον καταλύτη μιας τέτοιας αντίδρασης. Αν το προϊόν της χημικής ένωσης συνεχίσει να είναι φιλικός η ερωτικός δεσμός εξαρτάτε μόνο από τα αντιδρώντα άτομα. Αν βέβαια τα αντιδρώντα άτομα είναι απαλλαγμένα από άλλες προσμίξεις δεν θα υπάρξουν ανεπιθύμητες αλυσιδωτές αντιδράσεις στο περιβάλλον τους. Είμαι σίγουρος ότι καταλάβατε όλοι τι θέλει να πει ο ποιητής. Πάντως είμαι διαθέσιμος για διευκρινήσεις και μεγαλύτερη ανάλυση χωρίς αλληγορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Erebos

Νεοφερμένος

Ο Erebos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
@Vkey
Συμφωνώ με το μεγαλύτερο μέρος των απόψεών σου, αλλά έχω ακόμα κάποιες ερωτήσεις:

Λογικά οι ενδοιασμοί είναι μη χαλάσει η φιλία και η σχέση δεν πετύχει και τον χάσεις τον άλλον τελείως..Οι γνωστοί ενδοιασμοί που υπάρχουν πάντα νομίζω
Γνωρίζω ότι αυτοί είναι οι ενδοιασμοί. Αυτό που δεν μπορώ να καταννοήσω είναι γιατί να υπάρχουν οι συγκεκριμένοι φόβοι όταν τα δύο άτομα τα δένουν δεσμοί όχι απλά φιλίας, αλλά αγάπης. Είναι δυνατόν να καταστραφεί έτσι μια τόσο δυνατή φιλία?
Για αυτό το λόγο θεωρώ αυτούς τους φόβους αδικαιολόγητους. Σεβαστούς μεν, αλλά αδικαιολόγητους.


Ξέρω ότι είναι πολύ ώραιο να φλερτάρεις κάποιον που δεν ξέρεις, να γνωρίσεις κάποιον από την αρχή και να τον μάθεις... Είναι ένα μαγευτικό ταξίδι από μόνο του και αξίζει περισσότερο το ταξίδι παρά ο προορισμός μερικές φορές...
δλδ μια γυναίκα θα μπορούσε να προτιμήσει να αρχίσει να βγαίνει με κάποιον που δεν τον ξέρει από το να δώσει μια ευκαιρία στον κολλητό της για τον απλό λόγο ότι τον φίλο της τον ξέρει ήδη?
...και αυτό περί προορισμού που λες, αναλόγως τί θεωρείς εσύ ως προορισμό: τον γάμο, την ρουτίνα? Λογικός προορισμός ενός έρωτα, κατά τη γνώμη μου, είναι η ευτυχία και των δύο.


Δεν υπάρχει τίποτα πιο φυσικό από την ερωτική έλξη των αντίθετων φύλων. Είναι βασικό ένστικτο. Νομίζω ότι κανένας φυσιολογικός άνθρωπος μπορεί να το απενεργοποιήσει. Κάποια στιγμή κάτω από κατάλληλες συνθήκες(πίεσης και θερμοκρασίας) η χημική αντίδραση θα συμβεί. Η φιλία αποτελεί τον καταλύτη μιας τέτοιας αντίδρασης. Αν το προϊόν της χημικής ένωσης συνεχίσει να είναι φιλικός η ερωτικός δεσμός εξαρτάτε μόνο από τα αντιδρώντα άτομα. Αν βέβαια τα αντιδρώντα άτομα είναι απαλλαγμένα από άλλες προσμίξεις δεν θα υπάρξουν ανεπιθύμητες αλυσιδωτές αντιδράσεις στο περιβάλλον τους. Είμαι σίγουρος ότι καταλάβατε όλοι τι θέλει να πει ο ποιητής. Πάντως είμαι διαθέσιμος για διευκρινήσεις και μεγαλύτερη ανάλυση χωρίς αλληγορίες.
Σωστός ο χημικός :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Γνωρίζω ότι αυτοί είναι οι ενδοιασμοί. Αυτό που δεν μπορώ να καταννοήσω είναι γιατί να υπάρχουν οι συγκεκριμένοι φόβοι όταν τα δύο άτομα τα δένουν δεσμοί όχι απλά φιλίας, αλλά αγάπης. Είναι δυνατόν να καταστραφεί έτσι μια τόσο δυνατή φιλία?
Για αυτό το λόγο θεωρώ αυτούς τους φόβους αδικαιολόγητους. Σεβαστούς μεν, αλλά αδικαιολόγητους.

Eσύ δεν υπάρχει περίπτωση να τους έχεις δηλαδή; Ή είναι λίγα τα παραδείγματα που από μία μεγάλη φιλία ξεκίνησε ένας μεγάλος έρωτας που κατέληξε σε έναν επίση μεγάλο χωρισμό που κανένας δεν μιλάει μεταξύ τους; Είμαστε πολιτισμένα και ανώτερα όντα και ναι στην θεωρία μπορούμε επίσης να χωρίσουμε πολιτισμένα και να διατηρήσουμε την φιλία με τον πρώην κολλητό μας και πρώην σχέση μας αλλά θα είναι η ίδια; Είναι σαν να βγαίνεις με την πρώην σου, να την κρατάς αγκαλιά, να την φιλάς στο μάγουλο και να είναι όλα φυσιολογικά χωρίς να υπάρχει το μετά (που πίστεψε με, όταν ξεκινήσε τέτοιο σκηνικό ακολουθεί και το μετά)...Με αυτόν τον άνθρωπο που όχι μόνο μοιράστηκες την ζωή σου αλλά και το κρεβάτι σου! Και προσωπικά η μεγαλύτερη σχέση μου ήταν με τον κολλητό μου, όπως και από αυτό τον άνθρωπο είχα τον πιο άσχημο χωρισμό που με πλήγωσε πολύ...Μετά όμως από 5 χρόνια έχουμε μια πολύ καλή σχέση...Μιλάμε συχνά και ουκ ολίγες φορές έχει έρθει Βόλο να με δει κι εγώ να πάω Αθήνα...Μπορεί από το τηλ να αναλύουμε τα πάντα...να κλαίω και να με ακούει...να είναι χάλια και να τον ακούω και σε περίεργες περιόδους για εμάς να του θυμίζω και να με θυμίζει πόσο τον αγαπώ και με αγαπά αλλά όταν είμαστε μαζί δεν αγγιζόμαστε....Γιατί η επαφή ποτέ δεν θα είναι απλά φιλική... όπως είπα με αυτό τον άνθρωπο έχω κάνει έρωτα... Δεν μπορώ να το δω ότι μου προσφέρει μια απλή φιλική αγκαλιά ίσως γιατί εκείνη την στιγμή που τον βλέπω και μας θυμάμαι νιώθω ότι δεν μου αξίζει μόνο μια φιλική αγκαλιά!



δλδ μια γυναίκα θα μπορούσε να προτιμήσει να αρχίσει να βγαίνει με κάποιον που δεν τον ξέρει από το να δώσει μια ευκαιρία στον κολλητό της για τον απλό λόγο ότι τον φίλο της τον ξέρει ήδη?
...και αυτό περί προορισμού που λες, αναλόγως τί θεωρείς εσύ ως προορισμό: τον γάμο, την ρουτίνα? Λογικός προορισμός ενός έρωτα, κατά τη γνώμη μου, είναι η ευτυχία και των δύο.

Σου απάντησα ήδη... Βασικά πιστεύω ότι μια γυναίκα αν ερωτευθεί κάποιον κι ας είναι ο κολλητός της είναι μαζί του... Το ίδιο συμβαίνει και όταν ένας άντρας ερωτευθεί την κολλητή του... Αλλά όταν υπάρχει απλά κάτι το ερωτικό αλλά όχι τόσο δυνατό, απλά μια χημεία αλλά όχι αρκετή να τινάξεις μια φιλική σχέση τότε όχι δεν ρισκάρεις... Για να ρισκάρεις πεθαίνεις από έρωτα... Όλο το παιχνίδι είναι στο τι πραγματικά νιώθουμε και θέλουμε ;) Ο δικός μου προορισμος είναι μια ευτυχής και υγιής σχέση που σε οδηγεί η ανακάλυψη του άλλου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Να σας πω την δική μου άποψη για πιθανά γεγονότα αλλά δεν ξέρω αν θα την καταλάβετε γιατί μόνο με κείμενο δεν ξέρω αν βγαίνει!

Αν θεωρήσουμε τον χρόνο σαν ένα άξονα όπου το τώρα είναι το Χ και το Ο μια πράξη μονόδρομος της οποίας το αποτέλεσμα θα θέσουν σε κίνηση γεγονότα που θα καταλήξουν σε ένα πιθανό γεγονός Τ(το οποίο δεν μαρεσει) ολοκληρώνοντας ένα κύκλο! Το Ο είναι σαν ένα Τεστ το οποίο τελικά θα κρίνει αν θα έρθει τελικά το Τ ή όχι. Το Τ αν είναι να έρθει θα έρθει καθώς βαθύτερα αίτια αν υπάρχουν θα οδηγήσουν σε αυτό.Το Ο απλά θα κάνει ένα crash-coarse σε αυτά τα αίτια!

Το μη πέρασμα από το Ο απλά θα δημιουργήσει κάτι ημιτελές (με την αμφιβολία πάντα) η τελικά με κάποιο τρόπο θα οδηγήσει στο Τ. Ολόκληρη την πίτα πάντως χωρίς το Ο δεν γίνεται να έχουμε

------------------Χ----------------Ο-------------------------------Τ------------------

Δεν έχουν σημασία οι αποστάσεις παρα μόνο η ιδέα που αναφέρεται γενικά στον ενδοιασμό του να κάνεις το Ο μήπως και συμβεί τελικά το Τ που δεν θέλουμε προτιμόντας την ημιτελή εκδοχή! Αλλά μια άλλη εκδοχή θα ήταν μέσα από το Ο να μην γίνει ποτέ το κακό Τ και τελικά να υπάρξει μόνο ευτυχία!


Το μόνο ουσιαστικό που αλλάζει είναι η χρονική απόσταση του Ο από το σήμερα συνοδευόμενη με απορία,αμφιβολία και κάποιο άγχος που μας κατατρώει!

Προσωπική μου γνώμη είναι πέρνα μια ώρα αρχίτερα από το κομβικό σημείο Ο και θέσε σε κίνηση τα γεγονότα που θα οδηγήσουν στο κακό Τ ή στην ευτυχία! Τουλάχιστον απέφυγε το βασανιστικό χρόνο μέχρι το Ο ή το άπειρο της υποθετικής φάσης! Ειδικά στην περίπτωση που το Ο δεν το γλυτώνουμε ότι και να κάνουμε τότε το γοργόν και χάριν έχει για μένα!
Η τόλμη δεν νικά πάντα αλλά σίγουρα κλείνει αβεβαιότητες.Αν νικήσει τότε περισσότερος χρόνος στο καλό αν όχι τότε μια ώρα αρχύτερα ξεκάθαρα πράγματα !

Αυτά γενικά που για μένα έιναι άποψη ζωής σε πολλά "τι και αν της ζωής"
Μάλλον δεν θα κατάλαβε κανείς γιατί δυσκολεύομαι πολύ να το περιγράψω και εγώ. Αλλά πραγματικά αποτελεί πεποίθηση μου ότι αν είναι κάτι να στραβώσει ή να πάει τέλεια μην το χαιδεύεις μήπως και δεν στραβώσει.Τέσταρέ το διαρκώς ώστε να πάρεις με σιγουριά και χωρίς αμφιβολία το καλό που κρύβεται μέσα!

Συγκεκριμένα στο θέμα για δύο φίλους που ψιλογουστάρονται αλλά δεν τολμούν για να μην χάσουν την φιλία τους το κομβικό σημείο είναι το να γίνει κάτι μεταξύ φίλων! Το Τ είναι να τα τσουγκρίσουν ενώ το αντίθετο μια πιο έντονη φιλία ή ένα πραγματικά ευτυχισμένο ζευγάρι! Μέχρι να γίνει κάτι στο μυαλό υπάρχει το τι και αν!

Αν τελικά δεν γίνει κάτι θα μείνει μια φιλία που επειδή πλανάται το "τι και αν κάναμε/είχαμε κάνει κάτι" απλά δεν είναι φιλία που φορτίζει την σχέση και αφήνει σε αμφιβολία το άτομο που θεωρώ πιεστικό για κάποιον!
Αν υπάρξει λόγος που μια πιθανή τους σχέση κατέληγε να τσακωθούν άγρια και να πλακωθούν τότε πραγματικά πιστεύω ότι στην περίπτωση που προτιμήσουν να μην γίνει κάτι τα βαθύτερα αίτια που θα οδηγούσαν στον τσακωμό θα αναδυθούν σιγά σιγά οδηγώντας σε τερματισμό της φιλίας ήρεμο ή όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MadAboutYou

Νεοφερμένος

Η MadAboutYou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Οι καλοί φίλοι στις δύσκολες στιγμές φαίνονται, όποιες κ αν είναι αυτές!

Αν είσαστε καλά φιλαράκια, θα σου κάτσει! :huglove: :beating: :galliko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Erebos

Νεοφερμένος

Ο Erebos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
@Demelene
Συμφωνώ με ότι λες, και εγώ τα ίδια θα έλεγα αν δεν ήμουν στη θέση που είμαι τώρα.
Αλλά όπως λέει το ρητό "Δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις"...

btw, είδα σήμερα σε DVD το A Lot Like Love (Σχεδόν έρωτας) με τον Άστον Κούτσερ και την Αμάντα Πητ. Αν δεν το έχετε δει, το συνιστώ ανεπιφύλακτα στους ομοιοπαθείς :D

@MadAboutYou
:rofl: @ your avatar
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Erebos δεν θέλω να γίνω αδιάκριτος αλλά χωρίς λεπτομέριες δεν μπορώ να σου απαντήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Erebos

Νεοφερμένος

Ο Erebos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
@Demelene
Εκτιμώ το ενδιαφέρον σου, αλλά όπως έχουν τα πράγματα αυτή τη στιγμή, δεν μπορώ να κάνω κάτι για την περίπτωσή μου. Απλά συζήτηση κάνουμε. Thanx anyway!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ΟΚ φίλε!Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακατέργαστος

Νεοφερμένος

Ο Ακατέργαστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 118 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως αν υπάρχει πραγματική φιλία δεν θα υπάρξει και σεξ...!!!
Τόσο απλά...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Παππού(Ακατέργαστος) εισαι παλιός εσύ!!! Άλλες εποχές!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
παντως ειναι καινουριο φαινομενο αυτο.μια γυναικα να εχει ''κολητους'' αντρες η να κανει παρεα με αντρες περισσοτερο.και οι αντρες αντιστοιχα.και στο τελος τι γινεται? πεφτει και ενα στο φιλικο:P...δεν ειμαι της αποψης αυτης να εχω κολλητη γυναικα φιλη.δεν ειναι τοσο καθαρες αυτες οι σχεσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top