Κόμικς - (Comics) η λεγόμενη ένατη τέχνη

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Μια επίσκεψη στο σαιτ του Αρκά θα σας λύσει την απορία!
Αλλά επειδή είστε τεμπέληδες:D το έκανα εγώ για σας,δυστυχώς το συγκεκριμένο δεν κυκλοφόρησε σε άλμπουμ:( ΄.
Δείτε εδώ:
https://www.arkas.gr/index.php/gr/10/20years/kerasaki.htm

Κάντε και το αρκοτέστ,πάω να το κάνω τώρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ευτυχώς βρε kleftra γιατί βαριόμουν να.......πα...τη..σ.....ω....τα...........πλή.....κτρα.....ουφ.Λαχάνιασα!
27,27% Καστράτο, 27,27% Ισοβίτης, 18,18% γουρούνι και από 9,09% τα υπόλοιπα.
Συνολικά από το "φάε το κερασάκι" έχω δει 3 σελίδες νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εγώ βγήκα κοκκοράκικικιρικικι :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Μικρός διάβαζα φανατικά Μίκυ μάους, ποπάυ, αλμανάκο, Περιπέτεια και όλα τα συναφή. Ιδιαίτερη μανία είχα με τα συλλεκτικά Κομιξ της Ντίσνευ. Είχα μαζέψει μπόλικες σακούλες με τέτοια περιοδικά γενικά. Δυστυχώς καταστράφηκαν στην αποθήκη του χωριού μου που τα είχα μεταφέρει και πετάχτηκαν. Κρίμα... Πέρα από το όποιο συναισθηματικό δέσιμο, κάποια από αυτά έχουν τώρα αποκτήσει μια σεβαστή αξία στους κόλπους των συλλεκτών. Ειδικά τα συλλεκτικά κόμιξ. Τα μοναδικά κόμιξ που έχω σώα και αβλαβή σήμερα, είναι 2 του Τέντεν και ένα περιοδικό Μίστερ-Νο, που μου θυμίζουν τα παιδικά μου χρόνια. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Φτου! Θυμιθηκα τωρα οτι ξεχασα να παρω το 9 απο την ελευθεροτυπια την τεταρτη. Τρεξιματα εκεινη τη μερα...

Εχω κουτες με μικι μαους. Μου αρεσε να μαζευω κυριως τα τευχη που η ιστορια τους συνεχιζοταν σε επομενο τευχος. Εχω και αρκετα "συλλεκτικα" οπως τα ονομαζε η εταιρεια εκδοσης, αλλα οχι πολλα, γιατι ηταν υψηλο το βαλαντιο για τη δικη μου τσεπη...

Εχω ομως 4 τευχη που μπορει να τα χαρακτηρισει σπανια καποιος. Οχι γιατι δεν βρισκονταν ευκολα, αλλα γιατι κυκλοφορισαν τελος 80s αρχες 90s και η εταιρεια που τα προωθουσε στην Ελλαδα εκλεισε. Ετσι εμεινα με 4 τευχη "Καμελοτ 3000" απο την star comics. Δεν ξερω αν βγηκε 5 τευχος. Αν καποιος γνωριζει και το εχει, pm...

Και εχω και ολα τα τευχη της ελληνικης εκδοχης του spawn. Αν και σε ηλεκτρονικη μορφη, εχω ολα τα αμερικανικα τευχη...

Δεν διαβαζω "σοβαρη" λογοτεχνια, ποιηση κτλ. Αλλα τα comics εχουν μερικα διαμαντια που μερικες φορες αξιζει να τα διαβασει και καποιος προκατειλημενος απενατι σε αυτα. Sin City...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξενυχτοπούλι

Νεοφερμένος

Ο Ξενυχτοπούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Προτείνω ανεπιφύλακτα το the Sandman του Neil Gaiman για όποιον δεν το έχει διαβάσει.
Για όσους ασχολούνται καιρό με τα comics, φυσικά, το ξέρουν ήδη.

Τώρα τελευταία διάβασα κάποια μεταφρασμένα του Enki Bilal. Καλούτσικος μου φάνηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Πραγματικά νιώθω περήφανος που η 9η τέχνη, τα κόμικς, έχουν πάρει πλέον τα πάνω τους χάρη σε μερικούς ανθρώπους όπως ο Μίλφ, ο Μίλερ, ο Σαρκ, ο Αρκάς και ο Κυριαζής. Μπράβο και πάλι μπράβο. Μακάρι να ζωγράφιζα έτσι... Από τις μεγάλες στιγμές του Μορίς και του Ουντερζό είχαμε να δούμε τέτοια ευρηματικότητα...


Εσείς διαβάζετε κόμικς, και αν ναι πιο είναι το αγαπημένο σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Αααααχ τι μου θυμισατε τωρα, οταν ημουν μικρη με την αδρεφη μου διαβαζαμε σχεδον ο,τι κομιξ εβγαινε στο περιπτερο: μικυ μαους, κλασικα, αλμανακο, κομιξ, ποπαυ, αρτσι, βαβουρα και αλλα πολλααααα. Και μαλιστα καθε χρονο τα μετρουσαμε (ειχαμε μερικες εκατονταδες) και χαιρομασταν:clapup:

Λιγο πιο μεγαλη αρχισα να διαβαζω Αστεριξ και Λουκυ Λουκ και μεχρι σημερα μου αρεσουν υπερβολικα. Ο Αρκας επεσε στα χερια μου οταν δουλευα σε καποια φαση σε μια καφετερια και τα ειχαμε για να τα διαβαζει ο κοσμος. Την ειχα καταβρει, οταν δεν ειχαμε δουλεια ολο αυτα διαβαζα. Απο τοτε ομως δεν ξαναεπεσε στα χερια μου, θελω να παρω καποια στιγμη:jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
1st era : Popeye, Mickey Mouse, Spiderman,Αντιριξ+Συμφωνιξ
2nd era : X-men, Wolverine, Infinity Guantlet, Infinity War, Infinity Crusade, Cosmic Powers

3rd era : manga (εχω και καποια Frank Miller, κλπ αλλα δε τα διαβασα ακομα)

Αρκάς/ΚΥΡ/Lucky Luke/Asterix ειναι φυσικα παντως καιρου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
No 1 (πρόσφατα και ταινία) : V for Vendetta

Άλλα:
Μαφάλντα
Τιτέφ

Αρκάς - Ισοβίτης, Καστράτο, Σπουργιτακιιιιιι μου
Αλτάν
Το περιοδικό της Βαβέλ
Frank Miller - Sin City, και τελευταία και τους 300
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.


22.73%

22.73%​
18.18%​
18.18%​
13.64%​
4.55%​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
ο μοντεχρήστο τελευταίος; γιατιιι; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Με έβγαλε Μοντεχρήστο,δηλαδή ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο απ'αυτό που είμαι:PΔν το πιστεύω:whistle::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flyer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Η καλυτερη σειρα του ΑΡΚΑ για μενα ειναι το "η ζωη μετα".Ειναι απλα εκπληκτικο.Ο τυπος εχει τρομερο χιουμορ και περναει πολλα μνματα.Το κομικ που διαΒαζω αυτο το καιρο ειναι το "MARVEL 1602".Αναφερεται σε ολους τους ηρωες της MARVEL με την μορφη που ειχαν το 1602. Δυστυχως ομως ειναι στα αγγλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Η καλυτερη σειρα του ΑΡΚΑ για μενα ειναι το "η ζωη μετα".Ειναι απλα εκπληκτικο.Ο τυπος εχει τρομερο χιουμορ και περναει πολλα μνματα.Το κομικ που διαΒαζω αυτο το καιρο ειναι το "MARVEL 1602".Αναφερεται σε ολους τους ηρωες της MARVEL με την μορφη που ειχαν το 1602. Δυστυχως ομως ειναι στα αγγλικα.

Αν μου επιτρέπεις να πω την γνώμη μου, το "Η ζωή μετά" με έχει απογοητεύσει αρκετά για το πρόσωπο του Αρκα και δεν τον χαρακτηρίζει κι όλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flyer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Αν δεν κανω λαθος ο ιδιος ο ΑΡΚΑΣ σε μια παλιοτερη συνεντευξη του το εχει χαρακτηρισει απο τα αγαπημενα του δημιουργηματα μαζι με τα "πειραματοζωα".Γιατι πιστευεις πως σε εχει απογοητευσει?Δεν νομιζω πως ξεφευγει και τοσο απο το γενικοτερο κλιμα των αλλων σειρων που εχει γραψει.Γνωμη μου εινα αυτη και ασφαλως δεν εχω κανενα προβλημα να ακουσω και αποψεις διαφορετικες απο τη δικη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Tα πειραματόζωα είναι τα αγαπημένα μου. Τόση αρρώστια και τόσο μαύρο χιούμορ δύσκολα βρίσκεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο φεστιβάλ της Ανγκουιλέμ τα τελευταία 7 χρόνια δεν έχει πάρει ούτε έπαινο μπλακ κόμικ. Είναι περιορισμένοι οι δημιουργοι με το ταλέντο του Αρκά. Τιτανομεγιστοτεράστιος, απλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Πήγα πρόσφατα στην έκθεση για κόμιξ "Comicdom" και ευχαριστήθηκε η ψυχή μου. Πάαααρα πολλά κόμιξ. Πάρααα πολύ όμορφες δουλειές. Και ίσως να τα είδα εγώ όμορφα όλα που είμαι πολύ πρωτάρα στον τομέα αυτόν (μιας και τα μονα κόμιξ που εχω διαβάσει ειναι Αστεριξ και Λουκυ Λουκ), αλλά νομίζω πως άξιζε η επίσκεψη. Προμηθευτήκαμε και αρκετά κόμιξ Ελλήνων καλλιτεχνών και ξεκινάμε διάβασμα!


:D

Υ.Γ: Ελπίζω η επόμενη έκθεση να μην γίνει στην Ελληνοαμερικάνικη Ένωση μιας και η έκθεση σαφώς χρειάζεται μεγαλύτερο χώρο για να στεγαστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Εγω και διαβάζω κομιξ γενικα αλλα και ζωγραφιζω....Ενα απο τα αγαπημένα μου ειναι το LOGICOMICS του Δοξιάδη...Τώρα για τη ζωγραφικη,περισσότερο anime(ιαπωνικού τύπου)....Υπάρχουν κάποια με τρομερό σεναριο.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
αστεριξ και αρκα φανατικα αλλα μικρος διαβαζα παρα παρα παρα πολλα της ντισνευ, εχω κουτες ολοκληρες....εχω φτιαξει και καποια δικα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top