Τα καλύτερα θαλασσινά στην Αττική: Πού;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σύντομα θα φιλοξενήσω ένα φίλο ο οποίος είναι Άγγλος. Έχει έρθει μόνο μια φορά Ελλάδα πριν 3 χρόνια και αυτό σε ελληνικά νησιά. Σε κάποιο από αυτά είχε φάει χταπόδι στη σχάρα όπως συνηθίζεται άλλωστε στις νησιώτικες ψαροταβέρνες και το λάτρεψε, οπότε με έχει πρήξει να φάει κάτι τέτοιο και εδώ. Έλα όμως που δεν έχω ιδέα αν υπάρχει κάποιο μέρος στην Αττική (προσβάσιμο με ΜΜΜ, μη μου πείτε κανα Λαγονήσι) που να έχει θαλασσινά εξίσου φρέσκα με νησιού. Έχετε κάτι υπόψιν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Λία μου μένεις στη Γλυφάδα και ψάχνεσαι??
Στα γενεθλία μου πήγα σε ένα πολύ ωραίο και κυριλάτο τέτοιο μαγαζί στη Γλυφάδα. Έχω κολλήσει τώρα και δε θυμάμαι πως λέγεται το μαγαζί! Αύριο το πρωί θα ρωτήσω πώς λεγότανε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λία μου μένεις στη Γλυφάδα και ψάχνεσαι??
Στα γενεθλία μου πήγα σε ένα πολύ ωραίο και κυριλάτο τέτοιο μαγαζί στη Γλυφάδα. Έχω κολλήσει τώρα και δε θυμάμαι πως λέγεται το μαγαζί! Αύριο το πρωί θα ρωτήσω πώς λεγότανε!
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αν τα θαλασσινά είναι φρέσκα, οπότε δεν έχει καν νόημα να ψάξω. Και όχι, ούτε εχω δει ούτε έχω πάει σε τέτοιο μαγαζί εδώ γύρω.
Μην ξεχάσεις να ρωτήσεις Βίκυ μου, θα σε ευγνωμονώ αν είναι καλό :D Άμα είναι και "κυριλάτο" που λες, ακόμα καλύτερα, δεν είναι και πολύ του γούστου μου οι κλασσικές ψαροταβέρνες με το βλάχο ιδιοκτήτη με την οικογένεια-υπαλλήλους του να μιλάνε φωνάζοντας μες τη μούρη σου, τα τρε μπανάλ χάρτινα τραπεζομάντιλα και την απουσία καταλόγου. Αλλά το κυριότερο είναι να έχει φρέσκα θαλασσινά (όχι τόσο ψάρι, κυρίως χταπόδια, καλαμαράκια, τέτοια), το περιβάλλον είναι σε δεύτερη μοίρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
ΚΑΣΤΕΛΟΡΙΖΟ στη Κηφισιά...... πολύ καλή ψαροταβέρνα :clapup:
Πλατάνων 2, Πλατεία Ν. Κηφισιάς
210-8075408
40-50 ? το άτομο

και στη γυρω περιοχή υπάρχουν άλλες δυο ψαροταβέρνες

Ο ΨΑΡΑΣ
Ελαιών 54, Νέα Κηφισιά, 210-8079213

ΜΠΑΛΙΓΩΤΟ Πατρών 3, Νέα Κηφισιά, 210-6253778

δες εδώ το χάρτη

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ευχαριστώ venividivici! Πέφτουν λίγο μακριά (στην άλλη άκρη της Αθήνας βασικά :P) αλλά είναι καλό να τα έχω υπόψιν αν δε βρεθεί κάτι καλό πιο κοντά (και σίγουρα θα φανούν χρήσιμα στους υπόλοιπους αναγνώστες του θέματος, οπότε μην αναφέρετε μόνο κοντά σε Γλυφάδα, ας κάνουμε το thread χρήσιμο για όλους :))

Βίκυ, μήπως αυτό που λες είναι ο Νικόλας της Σχοινούσας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Απλά είναι φρέσκα και είναι εγγύηση το μαγαζι...... δεν σου πουλάει μουφες και το Καστελόριζο και ο Ψαράς....
Με το αυτοκίνητο και κοντά στην Εθνική Οδό και οι τρεις ψαροταβέρνες....

Άλλωστε ζήτησες Αττική... μην σου προτείνω κάτι ακόμα πιο μακρυά -χαχαχαχ- Κακιά θάλασσα στη Κερατέα μια ψαροταβέρνα πάνω στη παραλία όχι ιδιαίτερη εμφάνιση αλλά φρέσκα ψάρια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
https://www.zervasrestaurant.gr/
Έμαθα Λία μου! Και εμείς καλαμαράκια, χταπόδι και τέτοια φάγαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
https://www.zervasrestaurant.gr/
Έμαθα Λία μου! Και εμείς καλαμαράκια, χταπόδι και τέτοια φάγαμε!
Να σαι καλά! Αυτό φαίνεται και πιο παραδοσιακό από το Νικόλα της Σχοινούσας. Από τιμές πώς ήταν;
Το χταπόδι ήταν μαλακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Το χταποδι ηταν τελειο μη το ψαχνεις. :P
χμ τσιμπανε λιγο οι τιμες, αλλα οσο θα τσιμπαγε καθε μαγαζι με θαλασσινα, πανω στο κυμα, γλυφαδα και τα σχετικα!
ειχαμε παρει 2 μεριδες καλαμαρακια, μια χταποδι, σκορδαλια, μπυρες, ουζα, πατατες (αυτα νομιζω) και ειχαμε δωσει γυρω στα 50 ευρω. :hmm:
[γυφτια μοουντ ον]κανονικα δε θα διναμε τιποτα γιατι ο μπαμπας μου ειναι φιλος με τον ιδιοκτητη αλλα ελειπε τη μερα που πηγαμε. :P[γυφτια μοουντ οφφ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το χταποδι ηταν τελειο μη το ψαχνεις. :P
χμ τσιμπανε λιγο οι τιμες, αλλα οσο θα τσιμπαγε καθε μαγαζι με θαλασσινα, πανω στο κυμα, γλυφαδα και τα σχετικα!
ειχαμε παρει 2 μεριδες καλαμαρακια, μια χταποδι, σκορδαλια, μπυρες, ουζα, πατατες (αυτα νομιζω) και ειχαμε δωσει γυρω στα 50 ευρω. :hmm:
[γυφτια μοουντ ον]κανονικα δε θα διναμε τιποτα γιατι ο μπαμπας μου ειναι φιλος με τον ιδιοκτητη αλλα ελειπε τη μερα που πηγαμε. :P[γυφτια μοουντ οφφ]
Μήπως να ρθεις κι εσύ μαζί μας τότε; Σε ξέρει κι εσένα ο ιδιοκτήτης; :P Δεν πειράζει, ας μη βγει ρομαντικό το γεύμα, άμα είναι να μας έρθει τζάμπα :P

:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πολύ καλή ταβέρνα-εστιατόριο με ποιοτικά θαλασσινά είναι και το Ψάρωμα (Σωκράτους 23, Χαλάνδρι, τηλ. 210-68.39.34) . Σου πέφτει αρκετά μακριά αλλά αξίζει!

Και κυριλάτη, αλλά καλή επιλογή είναι και ο Milos του Hilton (μην μου πετάξετε πέτρες :P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πήγαμε στο Ζέρβα, δε μπορώ να πω ότι μας άρεσε και πολύ. :/:
Το χταπόδι και τα καλαμαράκια ήταν κατεψυγμένα (!) και το χταπόδι στη σχάρα δεν ήταν αρκετά ψημένο και το είχαν τιγκάρει και στο λάδι.
Από ψάρια είχε μόνο μαρίδες (φρέσκιες) που μας έσπασαν τα νεύρα στο καθάρισμα τόσο μικρές που είναι.
Ήταν και εντελώς άδειο όταν πήγαμε (που είναι depressing από μόνο του).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Από ψάρια είχε μόνο μαρίδες (φρέσκιες) που μας έσπασαν τα νεύρα στο καθάρισμα τόσο μικρές που είναι.
Κάποιος δεν ξέρει να τρώει ψάρι :P
Η μαρίδα ΔΕΝ καθαρίζεται, μια και κάτω.. ξέρω σοκαριστικό :P


Επειδή στο ψάρι είμαι παράξενη και μπορώ να καταλάβω πότε είναι φρέσκο λόγω μακρόχρονης εμπειρίας ψαρά, μόνο σε μια ταβέρνα έχω βρει καλό ψάρι:
https://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_qsite7_1_14/11/2009_307893
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top