Θα θέλατε να επενδύσετε 40.000€ μόνο με 100€;

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἐσχάτως σὲ πολλὰ φόρα/ἱστοσελίδες ἐμφανίζεται ἕνα διαφημιστικὸ banner τὸ ὁποῖο μᾶς καλεῖ νὰ γίνουμε «ἐπενδυτὲς». Συγκεκριμένα, ἀναφέρεται ὁ ὅρος «διαπραγμάτευση FOREX/CFDs». Δὲν ξέρω ἂν εἶναι ἁπλῶς ἄλλη μιὰ ἁπάτη ἢ ὄχι (διευκρινίζεται πάντως ἀπὸ τὴ διαφήμιση ὅτι αὐτὴ ἡ διαπραγμάτευση ἐνέχει μεγάλο ῥίσκο), ἀλλὰ ἔχω τὴν αἴσθηση ὅτι μᾶλλον σχετίζεται μὲ τὴν τρέχουσα ἐπικαιρότητα σχετικὰ μὲ τὰ θέματα τῆς Ἑλληνικῆς κρίσης. Ὅσοι τυχὸν γνωρίζετε περισσότερα, μπορεῖτε νὰ διαφωτίσετε κι ἑμᾶς τοὺς ἄσχετους περὶ αὐτὰ τὰ θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εαν δεν κανω λαθος πρεπει να προκειται για συναλλαγμα. Και εαν δεν κανω λαθος πρεπει να υπαρχει ελληνικο παραρτημα εταιριας που ζηταει 2000 ευρω αντι για τα 40000 που αναφερεις.

Τωρα εαν συμφερει η οχι?? Δυσκολο να απαντησεις...Ειδικα στους καιρους μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Παράγωγα είναι, απολύτως νόμιμα χρηματοοικονομικά προιόντα, επάνω σε υποκείμενους τίτλους και λειτουργούν όπως έχω περιγράψει και στο θέμα "Τι είναι μόχλευση":

[...] ή επένδυση σαν πράξη αυτή καθεαυτή, σε -παράγωγα- προϊόντα τα οποία αυξάνουν την πιθανότητα τεράστιου κέρδους/ζημίας (πχ αν είχα 400 ευρώ και η Εθνική είχε 1.5 ευρώ/μετοχή, θα αγόραζα 266 μετοχές της και σε μια άνοδο 0,10 ευρώ θα κέρδιζα αύριο 26,6 ευρώ, ενώ αν με τα ίδια 400 ευρώ αγοράσω 100 συμβόλαια futures/options κλπ. στη μετοχή της Εθνικής για 4 ευρώ το συμβόλαιο, με 100 μετοχές το καθένα, αυτά τα 400 μπαίνουν σε λογαριασμό περιθωρίου, και κινούνται ανοδικά όπως η μετοχή αλλά πολλαπλασιασμένα. Συγκριτικά δηλαδή που μια άνοδος 0.10 ευρώ σε 266 μετοχές και που μια άνοδος 0.10 ευρώ σε 100 μετοχές επί 100 συμβόλαια (10000 μετοχές δυνητικά δηλαδή, δεν τις έχεις ακόμα, αλλά αν θες στη λήξη τις παίρνεις, μέχρι τοτε παίζεις μόνο με το περιθώριο των 400 ευρώ συν πλην όσο πάει εκτός κι αν πέσει από το κάτω φράγμα οπότε σε πετάει έξω από το σύστημα άμα χάσεις συγκεκριμένο ποσό).

Βλέπουμε δηλαδή ότι με τη χρήση της μόχλευσης μπορούμε να κερδίσουμε μέχρι και 1000 ευρώ σε μια μέρα έχοντας βάλει margin 400 ευρώ, ενώ σε αντίστοιχη επένδυση σε απλές μετοχές θα αγοράζαμε πιό λίγες με τα ίδια λεφτά και θα είχαμε πολύ πιό μειωμένη απόδοση.

Απλά το 100αρικο είναι το αρχικό margin το οποίο παίζεις πάνω κάτω κάθε μέρα. Μπορεί να γίνει 50 ή 250 αύριο. Στη λήξη του συμβολαίου (πχ. future 3-months), μόνο τότε δίνεις όλα τα χρήματα αν θες για να πάρεις όλες τις μετοχές (100 ανα συμβόλαιο επι 300 συμβόλαια ξέρω γω επι 1.10 ευρω τη μετοχή). Αρκετοί όμως παίζουν με το margin μόνο, τα τσεπώνουν και shortάρουν (πουλάνε) το συμβόλαιο πριν τη λήξη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Valder, εσύ καλά τα λες απλά εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα. Το μόνο που έχω παρατηρήσει τα τελευταία χρόνια είναι ότι πολλοί παραπονιούνται ότι έχασαν λεφτά σε site τύπου anyoption, etoro, plus500 κλπ που με κάνει να πιστεύω ότι τα εν λόγω site στοχεύουν απλά στο να έχουν πελάτες σαν κι εμένα: άσχετους από οικονομικά. Κόσμο που νομίζει πως μπορεί σε 5 λεπτά να μάθει από επενδύσεις ή απλά τζογαδόρους. Συγκεκριμένα έχω ακούσει ότι διαφέρουν πολύ οι τιμές από site σε site, ανάλογα με το τι έχεις επιλέξει. Κερδίζεις λένε και κάτι ψιλά μια στα τόσα, ίσα για να σε κρατήσουν. Τώρα βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύουν αυτά γιατί δεν ασχολήθηκα ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top