Μεσημεριανός ύπνος

Κοιμάστε το μεσημέρι;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 111)
  • Ναι, πάντα

  • Όχι, ποτέ

  • Μερικές φορές

  • Θα ήθελα αλλά δεν μπορώ ή δεν προλαβαίνω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μ'αρέσει να κοιμάμε μια φορά την ημέρα και για αρκετές ώρες. Το να κοιμιθώ ενδιάμεσα μου φαίνετε χαζό, καθώς θα κοιμιθώ πιο αργά το βράδυ, θα ξυπνίσω την ίδια ώρα και θα είμαι κουρασμένος μέχρι να κοιμιθώ για μεσημέρι. Και μετά θα είμαι γεμάτος ενέργεια για περισσότερο από όσο χρειάζετε.
Το έχω κάνει κατά καιρούς, όταν αναγκαζόμουν λόγο δουλείας, αλλά είμουν χάλια ολη την ημέρα και δεν μπορούσα και να αποδώσω στην δουλεία. Τελικός με βόλευε πιο πολύ να κοιμιθώ μια ώρα λιγότερη την νύχτα και την ώρα που θα κοιμώμουν για μεσημέρη να κάνω γυμναστική, έτσι ξυπνούσα περισσότερο από ότι με τον ύπνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Σπάνια άντε όταν είμαι πολύ κουρασμένη.Μετά όλη την μέρα κουτουλάω όμως :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Κοιμάμαι μερικές φορές μετά από πολλή κούραση!
Θυμάμαι μάλιστα ένα περιστατικό στη κατασκήνωση που ήμουν ομαδάρχης...!
Ήμουν πτώμα και είχα 2 ώρες το μεσημέρι για να κοιμηθώ...θυμάμαι πως η βοηθός μου προσπαθούσε να με ξυπνήσει γιατί έπρεπε να φύγουμε και όταν τελικά ξύπνησα τρόμαξα...δεν ήξερα που βρίσκομαι ποια μέρα ήταν ποια ήταν αυτή που με ξύπνησε και βρισκόταν από πάνω από το κεφάλι μου και γενικά δεν είχα καμία επαφή με το περιβάλλον για περίπου πέντε λεπτά...ζωντανός νεκρός για τα καλά!!
Ύπουλο πράμα αυτός ο ύπνος ο μεσημεριανός!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εγω μονο στις πανελληνιες κοιμομουν το μεσημερι, οταν ενιωθα ΠΟΛΥ κουραση... τωρα ποτε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παλια σχεδον ποτε. Πλεον ολο και πιο συχνα. Ομως καθως μεγαλωνουμε αυξανονται και οι ευθυνες αρα και η κουραση κατα την διαρκεια της μερας οποτε αντιλαμβανομαστε την σημασια του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
O μεσημεριανός ή μάλλον απογευματινός, ύπνος είναι ωραίος, αλλά σπάνια έχω την ευκαιρία να τον απολαύσω, καθώς εργάζομαι απόγευμα και εξαήμερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nik_pap

Νεοφερμένος

Ο nik_pap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
προσωπικά για μένα ο μεσημεριανός ύπνος είναι αρκετά αναζογωνητικός όταν είναι μικρής διάρκειας απο 30 λεπτά - 1 ώρα. Απο εκεί και πέρα αν κοιμηθώ παραπάνω τότε τα πράγματα χειροτεύουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
<< Κατάλαβα ότι μεγάλωσα όταν συνειδητοποίησα ότι ο μεσημεριανός ύπνος είναι ευκαιρία και όχι τιμωρία >>

siesta445.png
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Αν σηκωθώ πολύ νωρίς το πρωί τον αποζητώ καθώς πέφτουν οι δυνάμεις μου. Τριαντάρα γερόντισσα :P Αλλά καλό είναι να μην κοιμηθώ πάνω απο 1 ώρα γιατί μετά μου παίρνει πολλή ώρα να συνέλθω. Αν σηκωθώ μετα τις 9 το πρωι σχεδόν ποτέ δεν κοιμάμαι μεσημέρι.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Θα κοιμηθω μονο οταν ειμαι πολυ κουρασμενη και αυτο μαξ 2 ωρες.Οχι καθε μερα και οχι συχνα.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Έχω κάκιστη σχέση με τον μεσημεριανό ύπνο. Η μοναδική περίπτωση είναι όταν έχω ξενυχτίσει ή έχω ξυπνήσει πολύ νωρίς το πρωί, οπότε θέλοντας και μη πρέπει με κάποιον τρόπο να το αναπληρώσω. Βέβαια, στην καλύτερη περίπτωση να'ναι 15-20 λεπτά γιατί το βράδυ βρικολακιάζω :laugh:
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Τώρα πάω να ξαπλώσω λίγο 😋

Μετά το φαγητό, όταν είσαι ξύπνιος από τις 6 ναι χρειάζεσαι λίγο ύπνο το μεσημέρι !
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.
Κοιμάμαι το απόγευμα μετά τη δουλειά. με βοηθάει. κάνω ένα reset.
αλλά θα ήθελα να μην κοιμάμαι. ειδικά το χειμώνα. ξυπνάω και είναι νύχτα. πάει όλη η μέρα. :(
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Ειλικρινά θα ήθελα να κοιμάμαι κάθε μεσημέρι ένα εικοσαλεπτο. Όχι παραπάνω όμως για να έχω ποιοτικό ύπνο το βράδυ.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,760 μηνύματα.
Μεσημέρι κοιμαμαι μόνο αν είμαι άρρωστη συνήθως η αν είμαι υπερβολικά κουρασμένη.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,914 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Κι όμως ο μεσημεριανός ύπνος είναι αναζωογονητικός. Αρκεί να μην υπερβαίνει το μισάωρο.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,760 μηνύματα.
Κι όμως ο μεσημεριανός ύπνος είναι αναζωογονητικός. Αρκεί να μην υπερβαίνει το μισάωρο.
Η αλήθεια είναι πως καμία φορά όταν έρχομαι σπίτι από τη δουλειά κοιμάμαι 20 λεπτά χωρίς να το παίρνω χαμπάρι. Νιώθω καλύτερα.. νομίζω όμως ότι αν κοιμάσαι παραπάνω χάνεις την αίσθηση.

Και γενικά οι άνθρωποι που κοιμούνται το ξημέρωμα και ξυπνάνε το μεσημέρι, απορώ πως ζουν. Ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος να κοιμάται τη νύχτα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως καμία φορά όταν έρχομαι σπίτι από τη δουλειά κοιμάμαι 20 λεπτά χωρίς να το παίρνω χαμπάρι. Νιώθω καλύτερα.. νομίζω όμως ότι αν κοιμάσαι παραπάνω χάνεις την αίσθηση.
Νομίζω πως έχουν γίνει μελέτες και το πιστοποιούν αυτό.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Και γενικά οι άνθρωποι που κοιμούνται το ξημέρωμα και ξυπνάνε το μεσημέρι, απορώ πως ζουν. Ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος να κοιμάται τη νύχτα.
Συμβαίνει να εισαι πιο νυχτερινός τύπος. Εγω είμαι, απόλυτα.

Ότι έργο έχω παράξει νύχτα, ότι διάβασμα έχω κάνει νύχτα, ότι μπίζνα έχω στήσει νύχτα, ότι σκέψη έχω κάνει νύχτα, έχω ρίξει ζωώδη δουλειά. Ζωώδη.

Θα ξυπνήσω και 7 το πρωί, αλλά λόγω υποχρέωσης πχ εργασία, δυσάρεστα, με εσωτερικο γαμωσταυρίδι μεχρι τις 10 το πρωι και τον δευτερο καφέ.


Αυτα τα "όποιος ξυπνάει από τις 5 το ξημερωμα και κάνει κρυα ντουζ να κοκκαλώσουνε οι ρώγες και ετοιμαζει πρωινα μαγειρευει τρεχει μαραθωνιο, κάνει πεντε γυρους σεξ, κάνει μπάνιο μαλλια αφροντους ξυρισμα, βλέπει Παπαδάκη ΑΝΤ1 και 7.30 ειναι στη δουλειά σαν καλός δρόνος" αυτα ειναι καρκινιάρικες ανοησίες αυτων που το παίζουν και καλά οι σωστοί και οι φτιαγμένοι της ζωής.

Πιο τιμιο ειναι να ακούσω: "Ναι ρε ξυπνάω 7, κανω μια τουαλετα ντυνομαι βιαστικα και φευγω χωρίς να χω ξυπνήσει γαμω το σπίτι τους και δε μου αρέσει για να ειμαι 9 στη δουλειά". Πιο ειλικρινές το βρίσκω. Πιο ανθρωπινο.

Αμα μου αρχίσει ο άλλος "Χάνεις τη μιση μερα αν ξυπνήσεις 9 το πρωί" ή "Ο σωστός άνθρωπος κερδίζει τη μέρα απο νωρίς" κι άλλα τετοια καρκινιάρικα τσιτάτα, θα πω απο μεσα μου ενα "ουώξω μωρη λινάτσα" εκείνη την ωρα και δίκιο θα χω. Κάντο, αλλά μη το πουλάς ρε μαλάκα, με εκνευρίζει, θα σου ριξω μπουνιά.

ΥΓ: Εκει που διαφωνώ ειναι στο ξυπνημα το μεσημέρι που ειπες, αυτο ειναι η αρρωστια, οχι το να κοιμηθεις 2 και να ξυπνησεις 7 το πρωι. Χίλιες φορές 2 με 7 το πρωί, παρά 5 το πρωι με 3 το απόγευμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top