Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Επομένως σκοτώνουμε για να τρώμε επειδή είμαστε παράλογοι ή από...χόμπι! Ρε τι θα μάθουμε ακόμα :crazy:

Από τη στιγμή που μπορείς να ζήσεις χωρίς κρέας, χωρίς προβλήματα υγείας, προφανώς συμβαίνει από συνήθεια, από "κουλτούρα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
και αφηνει το παιδι του να αποφασισει αργοτερα αν θελει να γινει χορτοφαγος η οχι.

Και αφήνει το παιδί του να αποφασίσει αργότερα αν θέλει να γίνει αγελάδα ή όχι.

Έλεος δηλαδή αν μέσα στις αποφάσεις που θα πρέπει κάποια στιγμή να πάρει ο καθένας μας συγκαταλέγεται και το αν θα τρώμε αποκλειστικά χόρτα ή απ' όλα.

Κι αυτό ... χόρτο είναι

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Πως συναγεις οτι παμε προς τα φυτοφαγα? Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο ενδεικτικο προς αυτο. Μαλλον τρωμε περισοτερα ζωα απο ποτε.
Πρεπει να το δεις στην ολη εξελιξη του ανθρωπου. Ο ανθρωπος τροφοσυλλεκτης ετρωγε περισσοτερο κρεας. Οταν εμαθε την καλλιεργεια φυτων, το κρεας ελαττωθηκε. Στο σημερινο σταδιο (σε επιπεδο γενικου πληθυσμου) δεν ξερει ποσο κρεας χρεαζεται. Στο μελλον οπως εξελισσονται ολα θα εκδημοκρατιστει και η σπουδη της διατροφης και θα καταλαβει ο καθενας οτι για να εχεις καλη υγεια πρεπει να τρως οσο κρεας χρειαζεσαι κι οχι παραπανω. Αυτο θα οδηγησει και σε περαιτερω μειωση. Παραλληλα, απο πολιτισμικης πλευρας, αναπτυσσονται και διαφορες ευαισθησιες και εν προκειμενω και η ζωοφιλια, και ολα τα συναφη οπως δικαιωματα των ζωων κλπ. Πιστευω οτι στο απωτερο μελλον το μεγαλυτερο μερος του γευματος θα ειναι φυτικο, ενω το κρεατικο μερος θα ειναι αρκετα περιορισμενο. Παλι παμφαγα θα ειμαστε, η αναλογια θα αλλαξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

einhell

Νεοφερμένος

Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Από τη στιγμή που μπορείς να ζήσεις χωρίς κρέας, χωρίς προβλήματα υγείας, προφανώς συμβαίνει από συνήθεια, από "κουλτούρα".
Χμ...όσοι ασχολούνται με τον αθλητισμό το κάνουν από συνήθεια? Οι υπό ανάρρωση από κουλτούρα? :D
Μήπως να ορίσουμε κατηγορίες που επιτρέπεται ή όχι? Και στο κάτω κάτω, επειδή υποψιάζομαι...ενάρετες επιλογές από κεκτημένη ηθικολογία, να πω και μάρτυς μου ο θεός, πως...."όλα τα ΄χε η μαριορή ο φερετζές της έλειπε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.
Σε αυτό το άρθρο θα βρεις τις απαντήσεις man. Είματε παμφάγα ζώα αλλά τείνουμε προς το φυτογάγο.

νταξει μετα διαβασα και το αρθρο στο site της peta και μου ανοιξε τα ματια.

ωραια και καλα ολα αυτα που λεει, να κανουμε ενα πειραμα τωρα:

Φαε για μια βδομαδα οπως τρωει ενα αμοιγως χορτοφαγο και μετα φαε για μια βδομαδα οπως τρωει ενα σαρκοφαγο, να δεις τι θα γινει

(hint: αν τρως γρασιδι μια βδομαδα θα παιθανεις, αν τρως ωμο κρεας θα σφιξει ο κωλος σου (ισως) αλλα θα εισαι μια χαρα)

προς το παρων μπορουμε να ζησουμε τρωγοντας μονο κρεας γιατι περιεχει ολα τα συστατικα που χρειαζομαστε και δεν μπορουμε να συνθεσουμε.

το site που αναφερεις εχει στρεβλωσει τα παντα απιστευτα.

Ο ανθρωπος τροφοσυλλεκτης ετρωγε περισσοτερο κρεας.

εχεις καποιο στοιχειο που να υποστηριζει αυτο τον ισχυρισμο?

απο οσο μπορω να βρω κανενας δεν ξερει με βεβαιοτητα σε τι αναλογιες ετρωγαν οι τροφοσυλεκτες ανθρωποι. Μελετες σε συγχρωνους τροφοσυλεκτες δειχνουν τα παντα απο 25% ζωικη τροφη στους Gwi της νοτιας αφρικης εως 99% ζωικη τροφη στους Nunamiut της αλασκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

Τι γίνεται με τον Άνθρωπο;



Το γαστρεντερικό σύστημα οργάνων του ανθρώπου είναι χαρακτηριστικό των ανατομικών τροποποιήσεων που συμφωνούν με την φυτοφαγική διατροφή. Οι άνθρωποι έχουν μυώδη χείλη και μικρό άνοιγμα στόματος. Πολλοί από τους μύες, που καλούνται «μύες έκφρασης» είναι στην ουσία μύες μασήματος. Η μυώδης και ευκίνητη γλώσσα, ουσιώδης για την τροφή, έχει προσαρμοστεί να χρησιμοποιείται για την ομιλία και άλλα πράγματα. Ο σύνδεσμος της σιαγόνας είναι επιπεδοποιημένος από μία πλάκα χόνδρου και βρίσκεται πάνω από το επίπεδο των δοντιών. Ο κροταφικός μυς είναι μειωμένος. Το χαρακτηριστικό «τετράγωνο σαγόνι» των ενηλίκων αρσενικών δείχνει την εξελισσόμενη γωνιώδη κατεργασία του σαγονιού και την διογκωμένη μυϊκή ομάδα, μασητήρα-πτερυγοειδούς.
Το ανθρώπινο σαγόνι μπορεί να μετακινηθεί προς τα εμπρός για να συμπλέξει τους κοπτήρες, και προς τα πλάγια για να συνθλίψει και να αλέσει.


Τα ανθρώπινα δόντια είμαι επίσης παρόμοια με εκείνα που συναντούμε στα άλλα φυτοφάγα ζώα, με την εξαίρεση των κυνοδόντων (οι κυνόδοντες κάποιον πιθήκων είναι επιμηκυμένοι και θεωρείται ότι χρησιμοποιείται για επίδειξη και/ή άμυνα).


Τα δόντια μας είναι μάλλον μεγάλα και συνήθως συνορεύουν το ένα πάνω στο άλλο. Οι κοπτήρες είναι επίπεδοι και σαν «φτυάρια», χρήσιμοι για ξεφλούδισμα, ψαλίδισμα και δάγκωμα σχετικά μαλακών υλικών. Οι κυνόδοντες είναι ή οδοντωτοί ή κωνικοί, αλλά πεπλατυσμένοι, αμβλείς και μικροί, και λειτουργούν σαν κοπτήρες. Οι προγόμφιοι και οι γομφίοι είναι κάπως τετράγωνοι, πεπλατυσμένοι και κομβικοί, και χρησιμοποιούνται για σύνθλιψη, άλεση και πολτοποίηση ψιλοκομμένης τροφής.
Το ανθρώπινο σάλιο περιέχει χωνευτικά ένζυμα, σιελογόνο αμυλάση. Αυτό το ένζυμο είναι υπεύθυνο για την χώνεψη του αμύλου, κατά το μεγαλύτερο μέρος. Ο οισοφάγος είναι στενός και κατάλληλος για μικρές, μαλακές μπάλες επιμελώς μασημένης τροφής. Η γρήγορη κατάποση, η προσπάθεια κατάποσης μεγάλης ποσότητας τροφής ή κατάποσης ινώδους και/ή ελάχιστα μασημένης τροφής (το κρέας είναι ο πιο συχνός ένοχος) έχει συχνά σαν αποτέλεσμα το πνίξιμο στον άνθρωπο.
Το στομάχι του ανθρώπου είναι μονό-θάλαμο, αλλά μετρίως όξινο. (Κλινικά, όταν ένα άτομο παρουσιάζει γαστρικό ph λιγότερο από 4-5 παρουσία τροφής στο στομάχι, αποτελεί αιτία ανησυχίας). Ο

όγκος του στομάχου αποτελεί περίπου το 21-27% του συνολικού όγκου του ανθρώπινου γαστρεντερικού συστήματος. Το στομάχι χρησιμεύει σαν θάλαμος μίξης και αποθήκευσης, αναμειγνύοντας και υγροποιώντας απορροφημένες τροφές και ρυθμίζοντας την εισαγωγή τους στο λεπτό έντερο. Το ανθρώπινο λεπτό έντερο είναι μακρύ, κατά μέσο όρο 10 με 11 φορές το μήκος του σώματος. (το μικρό μας έντερο είναι κατά μέσο όρο 22 με 30 πόδια μακρύ. Το μήκος του ανθρωπίνου σώματος μετριέται από το πάνω μέρος του κεφαλιού ως το τέλος της σπονδυλικής στήλης και είναι κατά μέσο όρο, 2 με 3 πόδια μήκος, σε φυσιολογικού μεγέθους άτομα).


Το ανθρώπινο παχύ έντερο αποδεικνύει την δομή σάκου, χαρακτηριστική των φυτοφάγων. Το εκτεινόμενο μεγάλο έντερο είναι μεγαλύτερης διατομής από το μικρό, και είναι σχετικά μακρύ. Το μεγάλο έντερο του ανθρώπου είναι υπεύθυνο για την απορρόφηση νερού και ηλεκτρολυτών, καθώς και για την παραγωγή και απορρόφηση βιταμινών. Υπάρχει ακόμα εκτεταμένη ζύμωση βακτηρίων από ινώδεις φυτικές τροφές, μαζί με την παραγωγή και απορρόφηση σημαντικών ποσών τροφικής ενέργειας (πτητικά λιπαρά οξέα) που εξαρτάται από το ινώδες περιεχόμενο της δίαιτας. Ο βαθμός στον οποίο η ζύμωση και απορρόφηση των προϊόντων μεταβολισμού λαμβάνει χώρα στο παχύ έντερο, έχει μόλις αρχίσει να ερευνάται.

Σύνοψη
Συμπερασματικά, βλέπουμε ότι οι άνθρωποι έχουν τη δομή γαστρεντερικού συστήματος ενός «αφοσιωμένου» φυτοφάγου ζώου. Το ανθρώπινο είδος δεν δείχνει τα μεικτά δομικά χαρακτηριστικά που περιμένει κανείς να βρει στα ανατομικώς παμφάγα, όπως οι αρκούδες και τα ρακούν. Από τη σύγκριση του ανθρώπινου γαστρεντερικού συστήματος με αυτό των σαρκοφάγων, των φυτοφάγων και των παμφάγων πρέπει να συμπεράνουμε ότι το γαστρεντερικό σύστημα οργάνων του ανθρώπου είναι σχεδιασμένο για μία αμιγώς φυτική
lving-animals.blogspot.gr


Σε αυτό το άρθρο θα βρεις τις απαντήσεις man. Είματε παμφάγα ζώα αλλά τείνουμε προς το φυτογάγο.

Αυτος που εγραψε το αρθρο ειναι επιεικως ανιδεος. Απο που να ξεκινησει κανεις και που να τελειωσει. Απο τα δοντια; Που οι γομφιοι μας ειναι ιδιοι με αυτους της αρκουδας, του ρακουν και του χοιρου (παμφαγα και τα 3); Για οσους ενδιαφερονται στα αγγλικα ο τυπος αυτου του γομφιου λεγεται 'bunodont'. Για την γναθο των φυτοφαγων που εχει τεραστιο κενο μεταξυ των κοπτηρων και των γομφιων για να μπορουν να βοσκουν; Για το γεγονος οτι τα φυτοφαγα μασουν την τροφη τους με οριζοντιες κινησεις; Να πω και για τους γομφιους των φυτοφαγων που δεν καλυπτονται απο σμαλτο και ειναι επιπεδοι;

(καταλαθος πατησα καταχωρηση, ας ενωσει καποιος αυτο το μηνυμα με το προηγουμενο μου)

Να παμε και στο στομαχι; Που στα σαρκοφαγα και στα παμφαγα αδειαζει μετα απο περιπου 3 ωρες ενω στα φυτοφαγα ειναι συνεχως γεματο; Να παμε στα βακτηρια στο στομαχι που στα παμφαγα απουσιαζουν ενω στα φυτοφαγα ειναι γεματο με βακτηρια; Να παμε στην ιδιοτητα του στομαχιου των φυτοφαγων να διασπουν την κυτταρινη απο τα φυτα; Μεχρι και πρωτοζωα περιεχουν τα στομαχια των φυτοφαγων! Mη ξεχναμε φυσικα οτι πολλα φυτοφαγα αναμασουν την τροφη τους ή ειναι κοπροφαγα (πχ κουνελια) γιατι αλλιως δεν μπορουν να αφομοιωσουν την τροφη που προσλαμβανουν. Ποσοι απο εσας αναμασατε την τροφη σας ή τρωτε τα περιττωματα σας;

Να παμε στο εντερο που στα φυτοφαγα ειναι μακρυ ενω στον ανθρωπο κοντο (αλλα πιο μακρυ απο ενα σαρκοφαγο). Να παμε στο ceacum που ειναι κοντο σε εμας και μακρυ στα φυτοφαγα (εξυπηρετει την διασπαση των φυτων στεγαζοντας τεραστιο αριθμο βακτηριων), να παμε στο appendix που ειναι μικροσκοπικο στον ανθρωπο, αλλα μεγαλο στα φυτοφαγα; Ακομα και τα περιττωματα των φυτοφαγων ειναι εντελως διαφορετικα απο εμας και τα σαρκοφαγα. Σαν λασπη ειναι τα περισσοτερα στα φυτοφαγα και περιεχουν τεραστιες ποσοτητες τροφης που δεν εχουν αφομοιωθει απο τον οργανισμο και τα βακτηρια.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
το προβλημα με τους χορτοφαγους δεν ειναι οι διατροφικες τους συνηθειες (που για το μεγαλυτερο μερος των δυτικων ανθρωπων εχουν σαφη και ξεκαθαρα πλεονεκτηματα υγειας - thats right i said it )

hint: αν τρως γρασιδι μια βδομαδα θα παιθανεις, αν τρως ωμο κρεας θα σφιξει ο κωλος σου (ισως) αλλα θα εισαι μια χαρα)

??? τελικά το μόνο χόρτο κάνει καλό ή κακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
kinky boy
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.
??? τελικά το μόνο χόρτο κάνει καλό ή κακό;

Το δευτερο παραδειγμα ηταν ακραιο για να δειξω οτι ο ανθρωπινος οργανισμος δεν ειναι χορτοφαγος αλλα παμφαγος.

Κανενας χορτοφαγος ανθρωπος δεν τρωει μονο χορτα, η διατροφη που τρωνε οι χορτοφαγοι τυπικα κανει καλο στους δυτικους (υποθετοντας οτι δεν τρωνε πατατες τηγανητες και μακαρονια με σαλτσα ολη τη μερα) γιατι ειναι πιο χαμηλη σε θερμιδες και μαλακιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Όταν έχεις την επιλογή να μη σκοτώσεις χωρίς να βλάψεις καθόλου τον εαυτό σου και την υγεία σου, είναι απολύτως λογικό να το επιλέξεις.

Εύγε, Γεώργιε! Είσαι πολύ συνειδητοποιημένος.
Εμένα προσωπικά οι δικές μου διατροφικές αλλαγές έχουν ιδεολογική βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Θα πρέπει να πούμε κάποια πράγματα για τους χορτοφάγους, τους vegeterian δηλαδή, τους vegan και αυτούς που κάνουν raw διατροφή. Κι αυτό για να καταλάβουν όσοι τρώνε κρέας πως οι χορτοφάγοι δεν είμαστε χάπατα αλλά απλά ακολουθούμε αυτό που μας επιβάλλει η συνείδησή μας. ΄Όχι όλοι βέβαια γιατί κάποιοι φτάνουν στα άκρα και γίνονται κάπως σαν τους μάρτυρες του Ιεχωβά...
Σε κάθε "ομάδα" ανθρώπων, αν μπορούμε να την ονομάσουμε έτσι, υπάρχουν αυτοί που πιστεύουν στην ελευθερία της σκέψης και της πράξης και υπάρχουν πάντα και οι δογματικοί. Και δογματικοί απ' ότι είδα σ' αυτό το θρεντ υπάρχουν και ανάμεσα σε αυτούς που τρώνε κρέας. Βέβαια ίσως γι' αυτό να φταίει εν μέρει και η νοοτροπία κάποιων vegan που το φτάνουν στα άκρα το θέμα με την επιθετική τους συμπεριφορά και την ακούραστη διάθεσή τους για κατήχηση.
Διάβασα ένα άρθρο και σκοπεύω να σας δώσω το λινκ να το διαβάσετε όπως είναι χωρίς να γράψω κάτι εγώ παρά μόνο πως δεν ανήκω στην κατηγορία των δογματικών. Δεν είμαι καλή στο να εκφράζομαι είτε γραπτά, είτε προφορικά και δεν μου αρέσει να σφετερίζομαι πράγματα που έχουν γράψει άλλοι γι' αυτό και αν θέλετε να δείτε τι εννοώ θα διαβάσετε το λινκ, εφ' όσον ενδιαφέρεστε φυσικά να δείτε πως έχουν τα πράγματα και όχι να κάνετε πλάκα ή καζούρα σε ανθρώπους με την νοοτροπία και τις επιλογές των οποίων δεν συμφωνείτε.
Προσωπικά ποτέ δεν προσπαθώ να πείσω άλλους, όποιοι κι αν είναι αυτοί ακόμα και αν πρόκειται για το παιδί μου, αλλά ούτε και να κάνω χιούμορ ή να κοροϊδέψω άλλους με τις ιδέες των οποίων δεν συμφωνώ. Το χιούμορ είναι για μένα ένα από τα πιο απαραίτητα στοιχεία της ζωής μου και πιστεύω πως διαθέτω αρκετό, αλλά προτιμώ να αυτοσαρκάζομαι παρά να κοροϊδεύω άλλους. Απλά πιστεύω πως δεν είναι ευγενικό και η ευγένεια είναι το δεύτερο στοιχείο που εκτιμώ σε έναν άνθρωπο.
Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για τα ορθογραφικά λάθη που έχει το άρθρο κι ας μην το έγραψα εγώ και αφού το διαβάσετε, όσοι το διαβάσετε, ίσως μπορέσουμε να συζητήσουμε γι' αυτό το θέμα σαν ενήλικες (όσοι είμαστε δηλαδή) και σαν πολιτισμένοι άνθρωποι που πιστεύουμε πρώτα απ' όλα στην ελευθερία έκφρασης.
https://www.awakengr.com/2015/11/vegetarian.html#.VlQW5yK1UD0.facebook
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο, Βάσω, σε όλα όσα λες. Εξάλλου το τι επιλέγουμε ως διατροφικό είδος σχετίζεται και με τις ανάγκες του οργανισμού μας. Είναι ανούσιο λοιπόν να μαλώνουμε και να μετατρέπουμε το θέμα της διατροφής σε ποδοσφαιρικό αγώνα "Ολυμπιακού"-"Παναθηναϊκού". Επίσης, ζητώ κι εγώ με τη σειρά μου συγνωμη αν είπα άθελά μου (και ποτέ με πρόθεση) κάτι που στεναχώρησε τον/την οποιον(α)δήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Εγώ τρώω και απ'τα δύο, αλλά προτιμώ τη χορτοφαγία. Δεν είναι πως υποστηρίζω συγκεκριμένα κάτι, αλλά δεν μου αρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ το κρέας. Μόνο κοτόπουλο και κιμά.

Προσωπικά θεωρώ πως είναι απαράδεκτο να κάνεις το παιδί/ζώο σου χορτοφάγο, γιατί το κρέας είναι απαραίτητο, αν σκεφτούμε το πόσες πρωτεΐνες δίνει. Και τώρα θα απαντήσει κάποιος: ''πρωτεΐνες βρίσκεις και στο αυγό'' κλπ κλπ, αλλά άνθρωπέ μου, πρέπει να καταλάβεις πως δεν είναι το ίδιο, να παίρνεις πρωτεΐνη από το αυγό αντί για το κρέας. Η ποσότητα είναι λιγότερη. Είναι σαν να μου λες πως το ίδιο ασβέστιο παίρνεις αν πιεις γάλα και ίδιο αν φας μια φέτα τυρί. Και τα δύο δίνουν ασβέστιο, αλλά όχι την ίδια ποσότητα.

Και όσον αφορά τις περιβαλλοντολογικές συνέπειες, δεν δέχομαι κουβέντα... ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΔΙΑΤΡΟΦΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΕΣ!
Τρως μόνο χόρτα, λαχανικά κλπ; --> Έλλειψη οξυγόνου, τα φυτοφάγα δεν έχουν τι να φάνε κλπ κλπ.
Τρως μόνο κρέας κλπ; --> Σκοτώνεις τα καημένα ζωάκια, ζούνε και αυτά, νιώθουν και αυτά κλπ κλπ.

Ο άνθρωπος είναι παμφάγος (εκτός αν έχει κάποια αλλεργία, δυσανεξία κλπ), αλλά δεν γεννιέται χορτοφάγος ή κρεατοφάγος. Επιλογή του είναι αυτό. Για εμένα, αν δεν σου αρέσει το κρέας, δεν είσαι αναγκασμένος να το τρως. Αν πάλι το λατρεύεις και θες μόνο αυτό, κανείς δεν έχει δικαίωμα να σου πει το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
"Ζωή χωρίς κρέας?! Καφές δίχως ζάχαρη!"

Δηλαδή, μια ζωή πικρή :D .Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνετε να ζεις μια ζωή μόνο με χορταρικά, αυτό προσωπικά εγώ δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω, χάνεις πολύτιμες βιταμίνες που πιστεύω δεν τις βρίσκεις στα χόρτα.
Τρώω και εγώ σαλάτες και ψάρια, αλλά θεωρούμαι παμφάγος :D

Αλλά όταν όμως κάποιοι δηλώνουν ότι τρώνε πχ. μόνο κοτόπουλο από κρέας, εε δεν μπορούν να δηλώνουν χορτοφάγοι, ή τρως μόνο χόρτα ή δεν τρως :D .Εκεί το πάμε σε προτιμήσεις!

Σχετικά τώρα ότι σκοτώνουμε τα ζωάκια κλπ. ,αυτό είναι κύκλος. Δηλαδή οι λύκοι που σκοτώνουν λαγουδάκια, οι αρκούδες ψαράκια κλπ. εκεί γιατί δεν λέμε τίποτα για τα καημένα τα ζωάκια?! "Εϊναι κύκλος, είναι η φύση!".

Να τα τρώτε όλα παιδιά, όλα με μέτρο. Παν μέτρον άριστον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
.Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνετε να ζεις μια ζωή μόνο με χορταρικά, αυτό προσωπικά εγώ δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω, χάνεις πολύτιμες βιταμίνες που πιστεύω δεν τις βρίσκεις στα χόρτα.
!

Βασικά αν το σκεφτούμε λίγο αυτό είναι λίγο μούφα...Ούτε οι γορίλες τρώνε κρέατα αλλά έχουν υπερδιπλάσια δύναμη απο τον άνθρωπο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
"Ζωή χωρίς κρέας?! Καφές δίχως ζάχαρη!"

Δηλαδή, μια ζωή πικρή :D .Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνετε να ζεις μια ζωή μόνο με χορταρικά, αυτό προσωπικά εγώ δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω, χάνεις πολύτιμες βιταμίνες που πιστεύω δεν τις βρίσκεις στα χόρτα.
Τρώω και εγώ σαλάτες και ψάρια, αλλά θεωρούμαι παμφάγος :D

Αλλά όταν όμως κάποιοι δηλώνουν ότι τρώνε πχ. μόνο κοτόπουλο από κρέας, εε δεν μπορούν να δηλώνουν χορτοφάγοι, ή τρως μόνο χόρτα ή δεν τρως :D .Εκεί το πάμε σε προτιμήσεις!

Σχετικά τώρα ότι σκοτώνουμε τα ζωάκια κλπ. ,αυτό είναι κύκλος. Δηλαδή οι λύκοι που σκοτώνουν λαγουδάκια, οι αρκούδες ψαράκια κλπ. εκεί γιατί δεν λέμε τίποτα για τα καημένα τα ζωάκια?! "Εϊναι κύκλος, είναι η φύση!".

Να τα τρώτε όλα παιδιά, όλα με μέτρο. Παν μέτρον άριστον!

αυτή είναι η κονσερβοποιημένη άποψη κάποιου που έχει ακούσει λίγα πράγματα για την χορτοφαγία και ούτε το έχει σκεφτεί περαιτέρω ούτε το έχει ψάξει. κατ' αρχήν, άλλο vegeterian και άλλο vegan. οι πρώτοι τρώνε γαλακτοκομικά και αυγά αλλά όχι κρέας. κάποιοι ίσως τρώνε και ψάρι. οι vegans δεν τρώνε τίποτα γαλακτοκομικό. ωστόσο, υπάρχουν απίστευτα πολλά υποκατάστατά τους και ένας vegan δεν τρώει μόνο χόρτα. ΘΑ ΠΕΘΑΙΝΕ ΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ. πέρα από τα υποκατάστατα τροφών υπάρχουν και βιταμίνες. δε είναι εύκολο αλλά υπάρχουν εκατομμύρια vegans ανά τον κόσμο που και είναι υγιείς και δεν στερούνται τίποτα και είναι και σε καλύτερη φυσική κατάσταση από τους παμφάγους. πριν μιλήσετε, σκεφτείτε και ψάξτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Για κάθε είδους διατροφή παίζει πολυ σημαντικο ρολο ο συνδυασμός τροφών.
Σίγουρα στην αρχή είναι πιο "δύσκολο" να συμπληρώσεις βιταμίνες και ιχνοστοιχεία όταν σταματάς να καταναλώνεις κρέας και μπαίνεις σε νέες συνήθειες, γιατί πολύ απλά κολυμπάς σε άγνωστα νερά !!

Οι περισσότεροι παρασυρόμενοι από την νοοτροπία των παλιών , δλδ ότι χωρίς κρέας δεν ζεις, σνομπάρουν και απαξιούν οτιδήποτε διαφορετικό σε διατροφικές συνήθειες.. Κλασσικό δείγμα συμπεριφοράς του είδους μας.Οτιδήποτε δεν είναι γύρω από το πεδίο μας (κοινωνικό, προσωπικό και ... και ... και) είναι τερατώδες και μας ¨απειλει¨!
Εδώ για ένα ποτο βγαίνεις και εάν παραγγείλεις αναψυκτικό τύπου cola αντί για ουίσκι σε κοιτάζουν σαν UFO!!!!
Anyway.. Συνεχίζω..
Όλα τα κρεατικά με την κατάλληλη έρευνα μπορούν να αντικατασταθούν στο βαθμό που χρειάζεται καθημερινώς ο οργανισμός μας και ο κάθε άνθρωπος να προσαρμόσει τις επιλογές αυτών των προϊόντων σύμφωνα με τα γούστα του!! Εφόσον υπάρχουν όλα στην φύση, τότε μπορούν να υπάρξουν και στο τραπέζι μας! ;)

Σέβομαι γενικότερα όλες τις γνώμες και τις απόψεις γιατί γενικότερα έχω μάθει πλέον να ακούω, είτε είναι κάτι που συμφωνώ είτε όχι. Απλά καλό είναι πριν εκφράσετε μια γνώμη να το έχετε ψάξει και λίγο το θέμα!!
Και το σημαντικότερο..

Δεν θα πεθάνεις αν ΔΕΝ φας κρέας!

Απλά είναι επιλογή να το συμπεριλάβεις στις διατροφικές σου προτιμήσεις, σαν τα μακαρόνια! Έτσι, τόσο απλά.
Όπως το άμυλο το βρίσκουμε και σε άλλες τροφές, έτσι και τις πρωτείνες(... κλπ ) που μας προσφέρει το κρέας!
Δεν θα τα αναλύσω παραπάνω, έχει γίνει ήδη... Προτείνω όμως όποιος όντως έχει την περιέργεια να το ψάξει & να βρει πληροφορίες! Ακόμη και χορτοφάγος να μην γίνει μπορεί να ανακαλύψει νεες διατροφικές συνήθειες ή και μεμονωμένα προϊόντα με τα οποία θα ενισχύσει & ενδεχομένως να κάνει πιο πλούσια την ¨κουζίνα¨ του! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Κοίτα που θα με φάνε -.-

Ναι όντως δεν το έχω ψάξει το θέμα και δεν με πολύ ενδιαφέρει, ας τρώει ο καθένας ότι θέλει... Αλλά δεν είναι και μαγκιά όμως να το διαδίδουν παρα έξω οι περισσότεροι, "δεν τρώω κρέας" κλπ. γιατί μόνο αυτοί το κάνουν θέμα.

Προσωπικά εγώ τρώω και χόρτα και κρέας γιατί μου αρέσει και είμαι κομπλέ, ο καθένας διαλέγει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top