• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πόσο (πρέπει να) εμπιστευόμαστε τους γιατρούς;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Έχεις χάσει επεισόδια. :loltooth:
(εντωμεταξύ νόμιζα οτι απαντάς στην Ινκο)


Δεν έχω χάσει πήγε στο νοςοκομειο και η διάγνωση ήταν πιθανή λοίμωξη και η θεραπεία ήταν γαστροπροστασια και πιθανο ειδική δίαιτα πραγμα που είπες και εσύ με το Zantac .

συνεπώς δε του κάνανε τπτ ουσιαστικα παρά αμυντική ιατρική όπως κάνουνε στα επείγοντα.

Αν επιμένει πανω απο κάποιες μέρες και σφου βρήκαν εστία υποθέτω πρεπει να αρχίσει αντιβίωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Δεν έχω χάσει πήγε στο νοςοκομειο και η διάγνωση ήταν πιθανή λοίμωξη και η θεραπεία ήταν γαστροπροστασια και πιθανο ειδική δίαιτα πραγμα που είπες και εσύ με το Zantac .

συνεπώς δε του κάνανε τπτ ουσιαστικα παρά αμυντική ιατρική όπως κάνουνε στα επείγοντα.

Αν επιμένει πανω απο κάποιες μέρες και σφου βρήκαν εστία υποθέτω πρεπει να αρχίσει αντιβίωση.



Συγγνώμη, χωρίς να θέλω να κάνω επίθεση και χωρίς να ξέρω την επιστήμη της ιατρικής.
Απλά έχω μια απόρια
Πολύ εύκολα δεν δίνετε φάρμακα?
Απλά μου έκανε τρομερή εντύπωση που τον συμβουλεύψες τόσο απλά να πάρει φάρμακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Συγγνώμη, χωρίς να θέλω να κάνω επίθεση και χωρίς να ξέρω την επιστήμη της ιατρικής.
Απλά έχω μια απόρια
Πολύ εύκολα δεν δίνετε φάρμακα?
Απλά μου έκανε τρομερή εντύπωση που τον συμβουλεύψες τόσο απλά να πάρει φάρμακα.

Λοιπόν έκανε εξετάσεις είπανε πιθανή λοίμωξη , ρώτησα ποσα ειναι τα λευκά και τα πολυμορφοπυρηνα. Έδωσα περιθώριο κάποιες μέρες και μετα ειπα να αρχίσει rifacol... (δεν ειπα κάποια κινονολη) ουτε ειπα με το καλημερα να αρχίσει.

Η καλυτερη λύση ειναι δίαιτα γαστεντεροπαθους..
Μάλλον του εχει περάσει τώρα οπως και θα του περνουσε αν δε πήγαινε καθόλου νοςοκομειο όποτε δε χρειάζεται να πολυασχολούμαστε :)

Γενικα πολλοί ιατροί είμαστε επιθετικοί με τα φάρμακα αλλα σκέψου και λιγο την θέση μας. Σε καθε εφημερία εξετάζουμε πολλούς ανθρώπους. Αν μας ξεφύγει ένα σοβαρό περιστατικό μπορεί να χαθεί μια ανθρώπινη ζωή και να χάσουμε την καριέρα μας καταλήγοντας στην φυλακή. Στα επείγοντα η επαναξιολόγηση ειναι σχεδόν αδύνατη.

Συνεπώς η επιθετική θεραπεία και η σορια εξετάσεων ειναι πολλές φορές αναγκαίο κακό και φυσικά απο τα επείγοντα διάγνωση πολλές φορές δε βγαίνει αλλα αποκλείονται τα επείγον ώστε να διευρενηθει η ασθένεια στην συνέχεια σε τακτικό εξωτερικό ιατρειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Η καλυτερη λύση ειναι δίαιτα γαστεντεροπαθους..
Μάλλον του εχει περάσει τώρα οπως και θα του περνουσε αν δε πήγαινε καθόλου νοςοκομειο όποτε δε χρειάζεται να πολυασχολούμαστε :)


Οπως μου πέρασε και μενα παρολο που το βράδυ ένιωθα οτι θα πεθάνω! Μου ερχοταν το στομαχι στο στομα πραγματικά. Ειχα και βάρδια αλλα δεν έφυγα. Το πρωi πηγα σπιτι και έπεσα κομμάτια για ύπνο σηκωθηκα στις 3 το μεσημερι και η τοτε κοπελα μου που συζούσαμε μου ειπε να πάω στο νοσοκομειο. Και επειδη με πιέσε πηγαμε μαζι και με βάλανε μέσα μια ώρα για ορο επειδη λεει ειχα χάσει υγρά. Μετα μου εγραψε κάτι φάρμακα και μου ειπε οτι εχω πυρετο (δεν ειχα βαλει θερμομετρο) ειπανε οτι εχω 38 αλλα αυτο για μενα δεν ηταν επιπονο. Ισα ισα γυρισαμε μετα σπιτι με τη δικιά μου (την τοτε) :P μου ετοιμασε πατατες βραστες της πηρα και εγω 2 σουβλάκια να φάει και μετά το βραδάκι κοιμηθηκαμε αγκαλιτσα. Ειχα παρει και 2 μέρες αναρωτική την επομενη ημουν περδικι.

Συμπερασμα η καλυτερη θεραπεια ειναι να κοιμηθεις το βράδυ αγκαλια με το κοριτσάκι σου :o :D ουτε τα φάρμακα πηρα μονο ο ορος μου φανηκε χρησιμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Κι εγώ συνήλθα όσον αφορά το πρόβλημα με το στομάχι μου :)
Είναι λογικό αυτό που λέει ο fockos όσον αφορά το ότι πρέπει να είναι επιθετικοί οι γιατροί, ειδικά στα επείγοντα όσον αφορά την αντιμετώπιση συμπτωμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Kαι το επιθετικο δεν ειναι λύση , γιατι μπορει να δώσουν κανα φάρμακο και να δημιουργηθει άλλο θέμα. Το καλυτερο ειναι να σε δει ΚΑΙ ενας γιατρος που έχει πειρα και να μην παιρνεις και εσυ αλογιστα φάρμακα οταν βλέπεις οτι ειναι κάτι που θα περάσει και να μη φοβασαι υπερβολικά.

Πχ ο στομαχοπονος εξυπακουεται οτι θα ειναι εντονος και κάτι θα σε πειραξε. Η αντιβιωση ειναι για να κτυπήσει ενα μικροβιο. Αλλα αν δεν έχεις πυρετο γιατι να πάρεις; ο υψηλος πυρετος που δεν πέφτει ειναι σημαδι οτι κάτι δεν πάει καλα. Ο οργανισμος ανεβάζει πυρετο για να σκοτώσει την εγκατασταση και τον πολλαπλασιασμο παθογονων μικροοργανισμων στον ανθρωπινο οργανισμο. Αυτη η κατασταση ειναι η λοιμωξη. Τωρα τα άλλα με τις εξετασεις αιματος δεν τα ξέρω. Εξυπακουεται οτι εξετασεις δεν θα κανεις εκεινο το βράδυ για να δεις τι πάει καλα και τι οχι στο αιμα. Τις έχεις κανει απο παλαιοτερα.


ΥΓ Εγω τσαμπα φαρμακα για να γράψει συνταγολογιο ο γιατρος δεν παιρνω το ξεκαθαριζω και στον ιδιο οταν με βλέπει. Δεν πάω για ψιλου πηδημα να με δει επισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Καλά Devil όπως λες το "Πχ ο στομαχοπονος εξυπακουεται οτι θα ειναι εντονος και κάτι θα σε πειραξε", δίνεις την εντύπωση ότι πρόκειται για κάτι συνηθισμένο και τετριμμένο. Το θέμα είναι ότι εγώ είχα διπλωθεί στους πόνους για ώρες ολόκληρες :P

Είμαι 29 χρονών, ξέρω από στομαχόπονους, δεν έπαθα πρώτη φορά. Αυτός όμως ήταν το κάτι άλλο, δεν μου είχε ξανά συμβεί! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Αρχική δημοσίευση από: Ariana2018

(μηπως επειδή είναι πράσινοι?)
Εγώ είμαι ο κόκκινος power ranger!

@Scandal εννοείται πως όταν πονάς κάπου, σημαίνει πως κάτι δεν πάει καλά, μην τον ακούς τον δεβιλ, βαρυστομαχιάζει συχνά από τις χυλοπίτες κ το κουάκερ κι έχει συνηθίσει! (Αν κ μάλλον έχει δίκιο, συνήθως ο στομαχόπονος περνάει μόνος του) να προσθέσω επίσης, αυτό το "είμαι 29 κ ξέρω..", άστο! Θα ξέρεις ότι έχεις πατήσει τα 30-35 όταν θα νομίζεις πως παθαίνεις έμφραγμα, κι αυτό θα είναι δυσπεψία! Σε περιμένουν πολύ όμορφα πράγματα!
Α, να μην το ξεχάσω, παρόλο π κ εγώ είμαι κατά των φαρμάκων εκτός εξαιρέσεων, ευτυχώς που υπάρχει κ ένας φόκος εδω μέσα κ ακούμε κάτι παραπάνω γιατί αν περίμενες να σου πουν στα επείγοντα, σώθηκες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Εγώ είμαι ο κόκκινος power ranger!

@Scandal εννοείται πως όταν πονάς κάπου, σημαίνει πως κάτι δεν πάει καλά, μην τον ακούς τον δεβιλ, βαρυστομαχιάζει συχνά από τις χυλοπίτες κ το κουάκερ κι έχει συνηθίσει! (Αν κ μάλλον έχει δίκιο, συνήθως ο στομαχόπονος περνάει μόνος του) να προσθέσω επίσης, αυτό το "είμαι 29 κ ξέρω..", άστο! Θα ξέρεις ότι έχεις πατήσει τα 30-35 όταν θα νομίζεις πως παθαίνεις έμφραγμα, κι αυτό θα είναι δυσπεψία! Σε περιμένουν πολύ όμορφα πράγματα!
Α, να μην το ξεχάσω, παρόλο π κ εγώ είμαι κατά των φαρμάκων εκτός εξαιρέσεων, ευτυχώς που υπάρχει κ ένας φόκος εδω μέσα κ ακούμε κάτι παραπάνω γιατί αν περίμενες να σου πουν στα επείγοντα, σώθηκες!


:loltooth: :loltooth: ευχαριστώ για το κοπλιμάν ! Ποσα λιγα ξέρεις ομως (σε αυτο με τις χυλοπιτες αναφέρομαι)!!! Και για αυτο το λογο ειναι διασκεδαστικο αυτο το σχολιο ! χαχαχα

Στο θέμα μας .... κανενας άνθρωπος που φροντιζει τον εαυτο του και τρώει σωστα δεν έχει δυσπεψιες. 30-35 νεος ανθρωπος εισαι οχι κανας γέρος 100 χρονων!!! Γιατι αυτη την εντυπωση δινεις με αυτο που έγραψες.

Δεν ειπε κανεις πως οταν έχεις έναν πονο κάτι πηγαινει καλά. Προφανως και η ταση προς εμετο , και η γαστρεντεριτιδα ειναι αδιαθετες καταστάσεις. Δεν θα πάς για τρέξιμο με αυτα τα συμπτώματα αλλα ουτε θα μπεις και .... χειρουργειο!!!! Ο οργανισμος θα ξεπεράσει τις περισσοτερες φορές μονος του την κατασταση αυτη με την καταλληλη φροντιδα και χωρις φάρμακα. Οπως ακριβως έγινε και με τον Scandal. Που καλα έκανε και ενοχλησε ιατρο εφοσον πονούσε.

Να ξεχωριζουμε μερικά πράγματα. Και να μην ειμεθα και αρρωστοφοβικοι διοτι κάποιοι τρομεροι γιατροι θα εκμεταλευτουν τέτοιες ευαλωτες ψυχολογιες και θα σε χωσουν στο χειρουργειο σε χρονο dt! Προφανως για να τα αρπάξουν.


Υπηρξε ενα παράδειγμα παλαιοτερα με κάποιον που ήθελε να βγάλει τις αμυγδαλες σε εναν ασθενή ..... επειδη απλα τον ενοχλουσαν χωρις να έχει πυρετο! Του συστηνω τον δικο μου παθολογο που ειναι τζιμάνι! Και εκτος απο εμπειρος ειναι και τιμιος και σοβαρος γιατρος διοτι ολα μετράνε στον χαρακτηρα οχι μονο οι γνωσεις.... και του ειπε "Φιλε μου... ο λαιμος σου ειναι εντάξει εχεις μια ευαισθησια απλώς.... ο ΟΡΥΛΑ θέλει να τα αρπάξει" ουτε καν χάπια δεν σου δινω.


Τελικά σημερα αυτος ο άνθρωπος ειναι 35 ετών δεν έχει θέματα αμυγδαλων .... και προφανως γλιτωσε τις αμυγδαλες του που ειναι ενας σημαντικος λεμφαδενας στον οργανισμο. Προφανως για να μας τις έχει δωσει ο θεουλης. Ετοιμος να τον χωσει στο χειρουργειο ηταν τον καψερο να του τις βγάλει... ο κυριος καθηγητης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
:loltooth: :loltooth: ευχαριστώ για το κοπλιμάν ! Ποσα λιγα ξέρεις ομως (σε αυτο με τις χυλοπιτες αναφέρομαι)!!! Και για αυτο το λογο ειναι διασκεδαστικο αυτο το σχολιο ! χαχαχα

Στο θέμα μας .... κανενας άνθρωπος που φροντιζει τον εαυτο του και τρώει σωστα δεν έχει δυσπεψιες. 30-35 νεος ανθρωπος εισαι οχι κανας γέρος 100 χρονων!!! Γιατι αυτη την εντυπωση δινεις με αυτο που έγραψες.

Δεν ειπε κανεις πως οταν έχεις έναν πονο κάτι πηγαινει καλά. Προφανως και η ταση προς εμετο , και η γαστρεντεριτιδα ειναι αδιαθετες καταστάσεις. Δεν θα πάς για τρέξιμο με αυτα τα συμπτώματα αλλα ουτε θα μπεις και .... χειρουργειο!!!! Ο οργανισμος θα ξεπεράσει τις περισσοτερες φορές μονος του την κατασταση αυτη με την καταλληλη φροντιδα και χωρις φάρμακα. Οπως ακριβως έγινε και με τον Scandal. Που καλα έκανε και ενοχλησε ιατρο εφοσον πονούσε.

Να ξεχωριζουμε μερικά πράγματα. Και να μην ειμεθα και αρρωστοφοβικοι διοτι κάποιοι τρομεροι γιατροι θα εκμεταλευτουν τέτοιες ευαλωτες ψυχολογιες και θα σε χωσουν στο χειρουργειο σε χρονο dt! Προφανως για να τα αρπάξουν.


Υπηρξε ενα παράδειγμα παλαιοτερα με κάποιον που ήθελε να βγάλει τις αμυγδαλες σε εναν ασθενή ..... επειδη απλα τον ενοχλουσαν χωρις να έχει πυρετο! Του συστηνω τον δικο μου παθολογο που ειναι τζιμάνι! Και εκτος απο εμπειρος ειναι και τιμιος και σοβαρος γιατρος διοτι ολα μετράνε στον χαρακτηρα οχι μονο οι γνωσεις.... και του ειπε "Φιλε μου... ο λαιμος σου ειναι εντάξει εχεις μια ευαισθησια απλώς.... ο ΟΡΥΛΑ θέλει να τα αρπάξει" ουτε καν χάπια δεν σου δινω.


Τελικά σημερα αυτος ο άνθρωπος ειναι 35 ετών δεν έχει θέματα αμυγδαλων .... και προφανως γλιτωσε τις αμυγδαλες του που ειναι ενας σημαντικος λεμφαδενας στον οργανισμο. Προφανως για να μας τις έχει δωσει ο θεουλης. Ετοιμος να τον χωσει στο χειρουργειο ηταν τον καψερο να του τις βγάλει... ο κυριος καθηγητης.


(Καλά, για το πρώτο δεν σχολιάζω, προφανώς κ αστειευόμουν)
Συμφωνώ με όσα λες κ μου έχει τύχει κ εμένα ανάλογη περίπτωση με γιατρό.
πάντως, αυτό με τις δυσπεψίες που είπα ισχύει. Μου συνέβη φέτος πρώτη φορά χωρίς να αλλάξω διατροφή, κ το συζήτησα με πολύ κόσμο στα 30-40 κ είπαν ότι τους συμβαίνει το ίδιο. Ότι πριν τα 30 οι στομαχόπονοι ήταν πολύ πιο ήπιοι όταν υπήρχαν. Κ ότι από μια ηλικία κ μετά ο οργανισμός μπορεί να αλλάξει την ανεκτικότητά του σε τροφές κλπ. Εγώ πχ τα μανιτάρια τα αγαπούσα, ε, φέτος το στομάχι μου μου δήλωσε ξεκάθαρα ότι έχει χωρίσει μαζί τους! Χαχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
:loltooth: :loltooth: ευχαριστώ για το κοπλιμάν ! Ποσα λιγα ξέρεις ομως (σε αυτο με τις χυλοπιτες αναφέρομαι)!!! Και για αυτο το λογο ειναι διασκεδαστικο αυτο το σχολιο ! χαχαχα

Στο θέμα μας .... κανενας άνθρωπος που φροντιζει τον εαυτο του και τρώει σωστα δεν έχει δυσπεψιες. 30-35 νεος ανθρωπος εισαι οχι κανας γέρος 100 χρονων!!! Γιατι αυτη την εντυπωση δινεις με αυτο που έγραψες.

Δεν ειπε κανεις πως οταν έχεις έναν πονο κάτι πηγαινει καλά. Προφανως και η ταση προς εμετο , και η γαστρεντεριτιδα ειναι αδιαθετες καταστάσεις. Δεν θα πάς για τρέξιμο με αυτα τα συμπτώματα αλλα ουτε θα μπεις και .... χειρουργειο!!!! Ο οργανισμος θα ξεπεράσει τις περισσοτερες φορές μονος του την κατασταση αυτη με την καταλληλη φροντιδα και χωρις φάρμακα. Οπως ακριβως έγινε και με τον Scandal. Που καλα έκανε και ενοχλησε ιατρο εφοσον πονούσε.

Να ξεχωριζουμε μερικά πράγματα. Και να μην ειμεθα και αρρωστοφοβικοι διοτι κάποιοι τρομεροι γιατροι θα εκμεταλευτουν τέτοιες ευαλωτες ψυχολογιες και θα σε χωσουν στο χειρουργειο σε χρονο dt! Προφανως για να τα αρπάξουν.


Υπηρξε ενα παράδειγμα παλαιοτερα με κάποιον που ήθελε να βγάλει τις αμυγδαλες σε εναν ασθενή ..... επειδη απλα τον ενοχλουσαν χωρις να έχει πυρετο! Του συστηνω τον δικο μου παθολογο που ειναι τζιμάνι! Και εκτος απο εμπειρος ειναι και τιμιος και σοβαρος γιατρος διοτι ολα μετράνε στον χαρακτηρα οχι μονο οι γνωσεις.... και του ειπε "Φιλε μου... ο λαιμος σου ειναι εντάξει εχεις μια ευαισθησια απλώς.... ο ΟΡΥΛΑ θέλει να τα αρπάξει" ουτε καν χάπια δεν σου δινω.


Τελικά σημερα αυτος ο άνθρωπος ειναι 35 ετών δεν έχει θέματα αμυγδαλων .... και προφανως γλιτωσε τις αμυγδαλες του που ειναι ενας σημαντικος λεμφαδενας στον οργανισμο. Προφανως για να μας τις έχει δωσει ο θεουλης. Ετοιμος να τον χωσει στο χειρουργειο ηταν τον καψερο να του τις βγάλει... ο κυριος καθηγητης.


Πολύ ενδιαφέρον θέμα αυτό.
Θα μπορούσε να υπάρχει σε ξεχωριστό thread.

Και εγώ αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα υγείας και σε όσους γιατρούς έχω πάει μου έχουν πει ότι το χειρουργείο είναι μονόδρομος.
Προφανώς όμως θα ήθελα να αποφύγω μια τέτοια κατάσταση.
Το να βάλω χημεία στον οργανισμό μου μόνο και μόνο για την νάρκωση δεν είναι το καλύτερο μου.
Από ότι έχω διαβάσει υπάρχουν και φυσικές μέθοδοι που θα μπορούσαν να αντιμετωπίσουν κάποια προβλήματα υγείας.
Απλά δεν ξέρω κατά πόσο τους συμφέρει τους γιατρούς κάτι τέτοιο.


Δυστυχώς πολλοί γιατροί χορηγούν με πολύ ευκολία φάρμακα ή βάζουν στο χειρουργίο τους ασθένεις.
Θα μου πείτε δεν είναι όλοι έτσι, απλά είμαι λιγάκι καχύποπτος γιατί ξέρω ανθρώπους που έχουν "καεί" απο τις παρενέργειες τέτοιων φαρμάκων ή ιατρικών μεθόδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
To κουάκερ και το ταχινι δεν βαρυστομαχιάζει κανεναν. Και με μέλι σταφιδες νωπο με χυμο πορτοκαλιου ειναι μια λιχουδιά! Οποιος τα τρωει απλά εκπλήσσει τους ιατρους με τις εξετάσεις του. Οπως εξεπλάγην και ο δικος μου απο το μαγνησιο του πατέρα μου την Β12 και την D. Η διατροφη ειναι οικογενειακη υποθεση και θα γινει και δική μου μετέπειτα στην δικιά μου οικογενεια! Με το καλο οταν κάνω.

Αποψε έτρεχα με 16 βαθμους κοντομάνικο και σορτς! Ουτε χειμωνες με πτοουν ουτε ιώσεις ουτε κρυολογηματα! Το σεξ επισης σε οποιον γυμνάζεται ειναι ασυγκριτο, η διπλάσια αντοχή!

Κάνε το καλυτερο για τον εαυτο σου και δεν θα έχεις αναγκη κανεναν γιατρο. θα ζησεις μια άλλη ζωή. θα κανεις πράγματα που ποτε δεν φανταζοσουν και θα νιώσεις πολυ ομορφα με τον εαυτό σου. Γυμναστικη και διατροφη μέχρι το τέλος. Φυσικα ολα αυτα οταν δεν υπάρχει κάποια πάθηση που χρειάζεται παρακολουθηση και συμβουλες του εκαστοτε εξειδικευμένου ιατρου.

(Καλά, για το πρώτο δεν σχολιάζω, προφανώς κ αστειευόμουν)
Συμφωνώ με όσα λες κ μου έχει τύχει κ εμένα ανάλογη περίπτωση με γιατρό.
πάντως, αυτό με τις δυσπεψίες που είπα ισχύει. Μου συνέβη φέτος πρώτη φορά χωρίς να αλλάξω διατροφή, κ το συζήτησα με πολύ κόσμο στα 30-40 κ είπαν ότι τους συμβαίνει το ίδιο. Ότι πριν τα 30 οι στομαχόπονοι ήταν πολύ πιο ήπιοι όταν υπήρχαν. Κ ότι από μια ηλικία κ μετά ο οργανισμός μπορεί να αλλάξει την ανεκτικότητά του σε τροφές κλπ. Εγώ πχ τα μανιτάρια τα αγαπούσα, ε, φέτος το στομάχι μου μου δήλωσε ξεκάθαρα ότι έχει χωρίσει μαζί τους! Χαχ.


χαχα ναι εντάξει δεν παρεξηγούμαι! Άλλωστε και η χυλοπιτα μεταξυ μας οταν εισαι λιγο δραστηριος με τις γυναικες και εκτειθεσαι .... ειναι μέσα στο προγραμμα (DEVIL παλι πειράζεις τα κοριτσια;;;) :loltooth: Τι να στο παιξω ο μέγας αρσενικος που δεν έχει φάει ποτε χυλοπιτα. Αυτο θα ηταν ενα πολυ μεγάλο ψέμμα.To προσπαθώ και έχω κάνει και εγω τα λάθη μου στο παρελθον. Ναι μάλλον εχεις δικιο. Αλλα ο γιατρος σου τι σου ειπε.... γιατι μπορει να έφαγες κάτι που σε πειραξε. Το έχω πάθει και εγω αλλα επειδη ξέρω οτι δεν εχω κάτι σοβαρο το ελέγχω με τη ψυχολογια και τα συμπτωματα φεύγουν.

Η κοιλια σου μου ειχε πει παλαιοτερα ενας γιατρος ειναι ο καθρεφτης της ψυχης σου. Οταν δεν εισαι καλα συναισθηματικα μπορει να σε κτυπησει στο στομάχι. Αλλα έχεις και εσυ επιλογές να αντιδράσεις .... μια βολτα ... μια γυμναστική (αν σε παιρνει) το έχω κανει και μου πέρασε , διακοπη καπνισματος , ελαφρυ φαγητο.

Αλλα ειναι και μερικές συνηθειες που ευνοουν την δυσπεψια. Πχ το γρηγορο φαγητο να μην μασάς καλα και να τρως και να την πέφτεις για ύπνο. Δεν ξέρω αν έκανες κάτι απο αυτά.


@fretoe ναι αλλα δυστυχως δεν θα μπορουσα εγω πχ να δωσω ΚΑΜΙΑ συμβουλη σε άνθρωπο ο οποιος ταλαιπωρειται απο ένα προβλημα υγειας. Δεν ειμαι σχετικος. Εγω απλα τηρώ κάποιους βασικους νομους για να διατηρω το σωμα και τον οργανισμο μου σε μια καλη σχετικά κατασταση, έχω πολλα να κάνω ακομα στη ζωη μου. Πάρα πολλα , δεν γέρασα απο τα 30 μου οποτε χρειάζομαι μια καλή φυσική κατασταση. Υπο αυτη την έννοια πρέπει να ακολουθησω και μια διαφορετική καθημερινοτητα ως προς την διατροφη και την άσκηση αλλιως δεν θα επιτυχω τον στοχο μου αλλα ειμαι τυχερος γιατι αυτο που κανω δεν το κανω σαν αγγαρεια. Μου αρέσει και αντλώ ευχαριστηση απο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Κοίτα, διατροφή κάνω αλκαλική κ γενικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη κ οι εξετάσεις άψογες κ νιώθω κ καλά. Τώρα για τα μανιτάρια, δύο φορές μου έτυχε, κ φυσικά δεν πήγα σε γιατρό! ξέρω ότι είναι αλκαλικά προς ουδέτερα. Κάτι παραπάνω δεν ξέρω, αλλά δεν νομίζω πως είναι περίεργο να παρουσιάσεις δυσανεξία σε κάποια τροφή. Ώχου και αυτή η νέα μόδα πως όλα πια είναι ψυχολογικά, μου φαίνονται ανοησίες, τουλάχιστον για εμένα. Δεν νομίζω ούτε ότι θα είχα ποτέ ψυχολογικά τόσα που να προκαλεσουν ψυχοσωματικά, κι επιπλέον η πιο απλή εξήγηση είναι συνήθως η σωστή.
Πιστεύω κι εγώ, αν δεν υπάρχει ήδη θρεντ, όχι για συμβουλές, αλλά για να πούμε τις εμπειρίες μας με γιατρούς, θα μπορούσε ίσως να βοηθήσει άλλους να ξέρουν να προσέχουν λίγο. (Αν κ τώρα π το σκέφτομαι μάλλον θα έβλαπτε ανθρώπους που βγάζουν διαγνώσεις απ'το νετ. Σοφάκι εσύ μην ακούς!)
https://youtu.be/6-A4zT8wp8E
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Κοίτα, διατροφή κάνω αλκαλική κ γενικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη κ οι εξετάσεις άψογες κ νιώθω κ καλά. Τώρα για τα μανιτάρια, δύο φορές μου έτυχε, κ φυσικά δεν πήγα σε γιατρό! ξέρω ότι είναι αλκαλικά προς ουδέτερα. Κάτι παραπάνω δεν ξέρω, αλλά δεν νομίζω πως είναι περίεργο να παρουσιάσεις δυσανεξία σε κάποια τροφή. Ώχου και αυτή η νέα μόδα πως όλα πια είναι ψυχολογικά, μου φαίνονται ανοησίες, τουλάχιστον για εμένα. Δεν νομίζω ούτε ότι θα είχα ποτέ ψυχολογικά τόσα που να προκαλεσουν ψυχοσωματικά, κι επιπλέον η πιο απλή εξήγηση είναι συνήθως η σωστή.
Πιστεύω κι εγώ, αν δεν υπάρχει ήδη θρεντ, όχι για συμβουλές, αλλά για να πούμε τις εμπειρίες μας με γιατρούς, θα μπορούσε ίσως να βοηθήσει άλλους να ξέρουν να προσέχουν λίγο. (Αν κ τώρα π το σκέφτομαι μάλλον θα έβλαπτε ανθρώπους που βγάζουν διαγνώσεις απ'το νετ. Σοφάκι εσύ μην ακούς!)
https://youtu.be/6-A4zT8wp8E


Aλκαλική διατροφη .... μπράβο εσυ εισαι ψαγμένη :P

εντάξει εσενα μπορει να σου φαινονται ανοησιες αλλα οταν κάποιος δεν έχει τιποτα το σοβαρο και το μυαλο του έχει κολλησει στα ιδια και τα ιδια ειναι λογικο να εμφανιζει τετοια συμπτώματα. Δυστυχως βεβαια οι περισσοτεροι και οι περισσοτερες που υποφέρουν απο αγχος (μιλάμε για το υπερβολικο και οχι το δημιουργικο) δεν κοιτάνε ποτέ σοβαρά να το αντιμετωπισουν. Και αυτο το πράγμα διαιωνιζεται δημιουργώντας μέσα συμπλέγματα. Σε ακομα χειροτερες καταστασεις η επισκεψη σε εναν ψυχολογο (αρχικά) ειναι επιτακτική. Κάποιοι βλέπουμε αυτοκτονουν. Κάποιοι αλλοι απλα δεν ζουν τη ζωη που θα έπρεπε να ζούν την υποβιβαζουν απο μονοι τους. Δεν σπουδαιολογησαν το προβλημα. Η ψυχολογια δεν ειναι ανοησιες ειναι μεγάλη κινητηρια δυναμη για να πετυχει κάποιος άνθρωπος στη ζωη του. Αλλα και για να καταστραφει. Ειναι το Α και το Ω παντού ακομα και στις κοινωνικές - επαγγελματικες και σεξουαλικές σχέσεις.


Ανοιξτε το! Εγω προτιμώ να συζητάω άλλου ειδους εμπειριες πάντως να με συγχωράτε οχι με γιατρους .... με γιατρινες! :loltooth: :loltooth:
δεν τα μπορω τα άλλα. Με μελαγχολουν. Ειπαμε κάνουμε μερικά πράγματα και τα άλλα τα αφηνουμε στο θεο. Do the best and leave the rest to the almighty. Εσεις αμα θελετε ανοιξτε το πάντως απλα εγω (οπως συνηθως θα έχετε προσέξει) σε τέτοια θρεντ δεν πολυ συμμετεχω. Αλλού ειναι το φορτε μου :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Devil μου δεν είπα ότι η ψυχολογία είναι ανοησίες, ίσως δεν το διατύπωσα σωστά. Η ψυχολογία θεωρώ ότι είναι από τις περίπλοκες και σημαντικές επιστήμες. Ταυτόχρονα όμως είναι κι αυτή μια ρευστή επιστήμη που τα θεμέλιά της δεν είναι στέρεα, και πώς θα μπορούσαν να είναι άλλωστε? Αυτό που είπα πιο πάνω είναι πως έχει γίνει λίγο μόδα και τα ονομάζουμε όλα ψυχολογικά. Αυτό βρίσκω ανοησία, και όπως είπα, για μένα. Που δεν θα μπορούσε να δικαιολογήσει η ψυχολογία μου κάτι τέτοιο. Σε άλλους φυσικά και μπορεί να συμβαίνει και μάλιστα σε τεράστιο βαθμό ώστε να επηρεάζεται σημαντικά η ποιότητα ζωής τους.
Και για να μπω και στο θέμα του νήματος. Δεν έχω μια απάντηση που θα μπορούσε να καλύψει ούτε όλους, ούτε και κανέναν άλλον βασικά. Γιατί πολύ απλά ο καθένας φιλτράρει αυτό που διαβάζει, με βάση τις εμπειρίες του και δεν υπάρχει μια απάντηση για όλους.
Απλά το έχω ξαναπεί εδώ μέσα, εγώ δεν εμπιστεύομαι τυφλά τους γιατρούς, χωρίς να θέλω να απαξιώσω κανέναν φυσικά, απλά άνθρωποι είναι κι αυτοί. Όπως θα πας στον λογιστή σου και μπορεί να κάνει λάθος και να πληρώσεις παραπάνω(ποτέ λιγότερα για κάποιο λογο!), έτσι και ο γιατρός μπορεί να κάνει λάθος, απλά η διαφορά είναι ότι θα το πληρώσεις λίγο πιο ακριβά γιατί έχει να κάνει με την υγεία σου. Και μπορεί ο ίδιος γιατρός να βοηθήσει χίλιους και να κάνει λάθος σε έναν, ε, για το ένα λάθος θα τον θυμούνται. Όπως μπορεί εμένα να μου έχουν κάνει διάγνωση 10 φορές σωστά κ μια λάθος, ε, αυτή τη λάθος θα θυμάμαι γιατί αυτή η λάθος θα με συνοδεύει καιρό. Άσε που ο γιατρός, θεός δεν είναι, ούτε μπορεί να μπει στο κεφάλι σου όταν εσύ περιγράφεις λάθος τα συμπτώματα, ούτε υπάρχουν dr House που να διαγιγνώσκουν τα πάντα και από όλες τις ειδικότητες.
Γι'αυτούς και για άλλους λόγους, θεωρώ πως είναι καλό να παίρνεις πάντα δεύτερες γνώμες, τουλάχιστον όταν αφορά κάτι σημαντικότερο του κρυολογήματος, να επικοινωνείς με άλλους το πρόβλημά σου να παίρνεις γνώμες (όχι θεραπείες ή διαγνώσεις!) και γενικά να ψάχνεις μόνος σου.
Κι έρχομαι στο πρόβλημα που λέγεται google. Το google είναι ένα καλό εργαλείο μόνο στα χέρια κάποιου που ξέρει πως να το χειριστεί σωστά, και κάποιου που ξέρει να φιλτράρει την πληροφορία και ειδικά όταν αφορά την υγεία, πρέπει να έχει χαρακτήρα συμβουλευτικό και όχι διαγνωστικό. Αν κάποιος δεν μπορεί να το κάνει σωστά, τότε μάλλον σίγουρα πιο πολύ θα βλάψει παρά θα ωφελήσει σε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Κοιταξε να δεις Helium .... για μένα υπάρχουν γιατροι που μολις μου πουν κάτι θα τους ακουσω αμέσως. Γιατι έχουν αποδειξει αρκετες φορές οτι αυτο που λένε ειναι σωστο και δεν κοιμουνται ορθιοι. Εκεινο που θα κάνω εγω αν κάνω ειναι μια ερωτηση η οποια δεν προκυπτει απο τις γνωσεις μου τις ιατρικες αλλα απο μια λογική σκέψη. Μετά μπορεις να ζητησεις και μια δευτερη άποψη. Αλλα καμια φορά μπορει να μη χρειαστει καν. Γιατι να χρειαστει αφου η πρώτη σε καλυπτει; :P οποτε δεν χρειάζεται κάτι αλλο και μπορουμε να προχωρησουμε.



Παλια οταν κάπνιζα με έπιανε βηχας και ένας γιατρος μου λέει έχεις ασθμα.... ο οικογενειακος γιατρος που έχω μου κανει άσθμα ΔΕΝ έχεις. Απλα οσο καπνιζεις θα έχεις αυτο τον ερεθισμο.... θα φυγει ΜΟΛΙΣ κοψεις το τσιγαρο. Απο τοτε που το έκοψα (κοντα 8 χρονια τωρα) δεν με ξανα ενοχλησε ποτέ. Τι ασθμα.... θα έπρεπε να ήμουν με συσκευες αναπνοής. Ένας αλλος που ειχα κάτι ενοχλησεις στο στομάχι .... με πήγαινε για φάρμακα. Ο οικογενειακος γιατρος που έχω ομως και εμπιστευομαι μου κανει ... η κοιλια σου ειναι ο καθρεφτης της ψυχης σου! πολυ πολυ κανε μια γαστροσκοπηση να σου φυγει η ιδεα ( εκανα και δεν εβγαλε τιποτα) ο άλλος εδινε χαπάκια.... χωρις να προτεινει γαστροσκοπηση. Αυτος λοιπον ο γιατρος που "καθαριζε" τις βλακειες χωρις να δινει φάρμακα και έδινε σωστες συμβουλες και οτι έλεγε έπεφτε μέσα ειναι και εκεινος που οταν χρειαστηκε ειπε στον άλλον .... εφυγες σφαιρα φιλε δεν ειναι να αργεις ελα παω να ανοιξω το ιατρειο!



Οταν πρέπει επεμβαινεις ... οταν δεν πρεπει ηρεμεις. Δεν χρειάζεται να δινεις φάρμακα σε κάποιον χωρις να ξέρεις. Αυτο ειναι η πειρα.


Για παράδειγμα ενα βράδυ που ένας ειχε ανεβάσει ξαφνικά πυρετο και παιρνει εναν γιατρο και του λέει εχεις κρυώσει .... αλλα κρυωμα πως χωρις βηχα , συναχι κτλπ και απευθειας ο πυρετος στο 39.5 αυτο ηταν σιγουρα κάποια διαολεμενη λοιμωξη. Απο καποιο περιεργο μικροβιο και τελικά ο γιατρος που εμπιστευομαι εγω του λεει ελα σφαιρα απο το ιατρειο πάω να ανοιξω! Του πάτησε 2 ενέσεις πενικιλινης γιατι ειχε στρεπτοκοκο. Τον κολλησε απο τα ποδια που ειχαν μερικές αμυχές και πάτησε άμμο οικοδομική.

Υπο άλλες συνθηκες αν ηταν ένα κρυωμα που βαθμιαια με τα συνοδευτικά συμπτωματα οπως ριγη , βηχα κτλπ που θα ειχε ανεβαζε και πυρετο δεν νομιζω οτι θα ηταν τοσο επειγον πχ να πάει κάποιος την επομενη μερα στο γιατρο. Σε αυτο που λεω ομως πιο πάνω ηταν! Καμια φορα παιζει ρολο και ποσο χρονο έχεις.... για αυτο οταν παιρνεις εναν γιατρο τηλεφωνο για να σε πάρει και αυτος στα σοβαρα ή για να δεις κατα ποσο ειναι σοβαρος πρέπει να του κάνεις και κάποιες βασικές ερωτησεις. Οχι να κλαφτεις αααα γιατρε πεθαινωωωωω .... αστο ρε αγορι μου αν ειναι να πεθανεις θα πεθάνεις :D δεν ειναι στο χέρι σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Σε όλους τους τομείς, οι επιστήμονες - ειδικοί διαφωνούν μεταξύ τους ακόμα και για πιο απλά πράγματα. Έτσι και στην ιατρική.
Εγώ θα πω ως παράδειγμα ότι δεν είμαι ικανοποιημένος με τους δερματολόγους που έχω συναναστραφεί όσον αφορά τη ροδόχρους ακμή που έχω. Πέραν του ότι δεν με ενημέρωσαν ενδελεχώς για το πρόβλημα (πχ ότι είναι κάτι μόνιμο με εξάρσεις και υφέσεις) συν άλλες πληροφορίες (δεν ξέρω, βαριούνται να τα λένε ή θεωρούν δεδομένο ότι μπορεί να τα ξέρω εγώ; ) και οι δύο μου έχουν δώσει φάρμακα που στις οδηγίες τους λέει ξεκάθαρα ότι αντενδείκνυται η χρήση πάνω στη συγκεκριμένη δερματική πάθηση.

Φίλος που έχει το ίδιο πρόβλημα και έχει ψαχτεί μου έχει πει ότι και οι γιατροί που έχει επισκεφθεί τον συμβουλεύουν αντίστοιχα να μην χρησιμοποιεί σχετικές κρέμες που συνταγογραφούν άλλοι δερματολόγοι.

Με άλλα λόγια: προχειροδουλειά και επιφανειακή προσέγγιση από πολλούς ιατρούς, ακόμα και σε πιο απλούστερες ειδικότητες όπως η δερματολογία (αν μπορεί να θεωρηθεί απλούστερη ειδικότητα).

Το τελικό συμπέρασμα: χρειάζεται ένας συνδυασμός αναζήτησης πολλών γνωμών από διαφορετικούς ιατρούς και παράλληλα μια καλή αναζήτηση και στο διαδίκτυο σε έμπιστα sites και φυσικά πάντα να διαβάζουμε τις οδηγίες πριν πάρουμε ένα φάρμακο, όσο κι αν εμπιστευόμαστε τον γιατρό μας. Περί της υγείας & ποιότητας ζωής μας πρόκειται άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Βασικά αν ο οικογενειακός γιατρός ήταν μία καλά εδραιωμένη πραγματικότητα, θα χτιζόταν πολύ πιο εύκολα και η εμπιστοσύνη γιατρού-ασθενούς, καθώς θα ήταν ένας γιατρός για όλα τα μέλη της οικογένειας, με αναλυτικό ιστορικό τους, φαρμακευτική αγωγή κτλ. Έτσι θα παρέπεμπε σε νοσοκομείο ή κάποια άλλη ειδικότητα όποτε θα έκρινε αναγκαίο, με αποτέλεσμα για τον ασθενή α) να πάει "συστημένος" (και όχι εμφανίστηκα στο νοσοκομείο και κάνω rotation σε όλες τις ειδικότητες επειδή κανείς δεν βρίσκει τι έχω και δεν συνεργάζονται μεταξύ τους) και β) να ζητήσει μια δεύτερη γνώμη. Και χωρίς να νιώθει και ότι "προδίδει" τον γιατρό του.

Αυτό στην Ελλάδα είναι προς το παρόν ουτοπικό δεδομένου ότι ο γιατρός που θα ήταν και το "σημείο εκκίνησης" θα έπρεπε να είναι GP, που σ' αυτή την χώρα είναι από τις πιο "υπανάπτυκτες" ειδικότητες, μιας και μέχρι πριν λίγα χρόνια έρχονταν ως επί το πλείστον και σωρηδόν με πτυχία αμφιβόλου αναγνωρισιμότητας, άσκηση ειδικότητας στο πουθενά, και μ' αυτά τα "προσόντα" καπάρωναν θέσεις σε κέντρα υγείας για να συνταγογραφούν φάρμακα ή να παραπέμπουν απευθείας στο κοντινότερο νοσοκομείο. Άντε τώρα εσύ εμπιστέψου τέτοιον γιατρό του ΕΣΥ ή ιδιώτη. Τώρα τελευταία βλέπω αρκετά παιδιά να διαλέγουν γενική ιατρική και να διαπρέπουν, οπότε ελπίζω σε καμιά 10-15 χρόνια να έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο και να έχει αναβαθμιστεί και η πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας. Οπότε ίσως τότε και ο οικογενειακός γιατρός να εδραιωθεί (άλλο που μας έχουν ζαλίσει από φέτος).

Το μεγαλύτερο πρόβλημα στο θέμα εμπιστοσύνης στους γιατρούς είναι ότι πολλοί προσπαθούν να το παίξουν διάττοντες αστέρες, λες και θα τους πέσει η μούρη αν παραπέμψουν σε άλλη ειδικότητα ή σε πιο εξειδικευμένο. Ή παραπέμπουν με την λογική "ας φύγει από πάνω μου" που κυριολεκτικά ΤΟ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ, μηδέν follow-up, μηδέν ενδιαφέρον γι αυτό τον ασθενή που πιλάτευες μισή ώρα μέχρι να τον πετάξεις σε άλλο ειδικευόμενο. Και το βλέπεις αυτό να το περνάνε και στους νεότερους που εκπαιδεύουν. Ουσιαστικά δηλαδή δεν μιλάνε οι ειδικότητες μεταξύ τους, που σε επίπεδο εξωτερικών ιατρείων σε νοσοκομείο είναι αστείο μιας και είναι διπλανές πόρτες και μπορούν να βγάλουν μαζί πόρισμα, σε επίπεδο δε επειγόντων είναι γελοίο, αφού ένας ασθενής μπορεί να χρειάζεται ταυτόχρονα παθολογική και καρδιολογική εκτίμηση και όχι εν σειρά και "άντε από εμένα τελείωσες".
Εγώ πάντα φανταζόμουν ότι σε πολιτισμένους χώρους θα μαζεύονταν οι εφημερεύοντες όλων των απαιτούμενων ειδικοτήτων πάνω από ένα σοβαρό περιστατικό να συζητήσουν. Όχι να το κάνουν μπαλάκι του πινγκ-πονγκ...

Οπότε ναι, μην μας εμπιστεύεστε σαν να πήραμε προχθές το Νόμπελ :P Στο θέμα "ανθρωπιά" έχουμε μέλλον ακόμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Ουσιαστικά δηλαδή δεν μιλάνε οι ειδικότητες μεταξύ τους, που σε επίπεδο εξωτερικών ιατρείων σε νοσοκομείο είναι αστείο μιας και είναι διπλανές πόρτες και μπορούν να βγάλουν μαζί πόρισμα, σε επίπεδο δε επειγόντων είναι γελοίο, αφού ένας ασθενής μπορεί να χρειάζεται ταυτόχρονα παθολογική και καρδιολογική εκτίμηση και όχι εν σειρά και "άντε από εμένα τελείωσες".
Εγώ πάντα φανταζόμουν ότι σε πολιτισμένους χώρους θα μαζεύονταν οι εφημερεύοντες όλων των απαιτούμενων ειδικοτήτων πάνω από ένα σοβαρό περιστατικό να συζητήσουν. Όχι να το κάνουν μπαλάκι του πινγκ-πονγκ...

Οπότε ναι, μην μας εμπιστεύεστε σαν να πήραμε προχθές το Νόμπελ :P Στο θέμα "ανθρωπιά" έχουμε μέλλον ακόμα...


Ασχημο πράγμα αυτο. Το χω ξαναγράψει και στο παρελθον και υπηρξαν αντιδράσεις και συγκρουσεις. Ένας γνωστος μου βρηκε δουλειά μονο και μονο επειδη έπιασε κουβεντα στην καφετερια του νοσοκομειου με έναν σύμβουλο της εταιρειας που εργάζεται τωρα. Προφανως η αμεση επικοινωνια και η πρωτοβουλια του ηταν πολυ καλυτερες στο επικοινωνιακο κομμάτι απο κάθε άλλη αποστολη βιογραφικου άψυχα μέσα απο εναν υπολογιστή. Οποτε αυτη η απροσδοκητη επαγγελματική γνωριμια κατέληξε στο να βρει αυτος δουλειά και τωρα βρήκε και κοπέλα! :loltooth: γιατι οντας άνεργος δεν μπορεις να βγεις και οποιος δεν βγαινει πως θα πάει βολτα με το κοριτσι ; επισης μπορει ψυχολογικά να εισαι στα κάτω σου πράγμα που ειναι ανασταλτικος παράγοντας για το φλέρτ. Η καθεμια έχει τα δικά της δεν μπορει να φορτωθει και τα δικά σου προβληματα πολυ πιθανον.

Ετσι και εδώ θα γινει κανα θέμα επειδη δεν μιλάνε μεταξύ τους , αν ήμουν προϊσταμενος εκει θα το άλλαζα αυτο. Ειναι μέρος της δουλειας η επικοινωνια και η συνενοηση. Δεν λυνεις προβληματα με την εσωστρεφεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Η κοιλια σου ειναι ο καθρεφτης της ψυχης σου. -.-


Kανεις μην πάρει φάρμακα για το στομάχι αν δεν γινει πρώτα μια γαστροσκοπηση να δει τι ενοχλησεις έχει μέσα στο στομαχι του. Ουτε ο γιατρος ξέρει τι συμβαινει μέσα. Δεν έχει εξετάσεις στα χέρια του.



Μου δινε χάπια ο άλλος ο παλαβος και ήθελε να τα αυξησουμε κιολας. 2 βδομάδες πηγαινα. Οχι δεν θα τα αυξησουμε του κάνω. Θέλω γαστροσκοπηση. Λέει εγω ειμαι ο γιατρος. Εγω ξέρω. Του κάνω διακοπτουμε. Και σηκωθηκα και έφυγα. Χωρις πολλά πολλά. Πηγα έκανα μια γαστροσκοπηση γιατι δεν μου την έγραφε επιτηδες για να δινει φάρμακα και φραγκα στις φαρμακευτικες. Ο ασθενης ζητάει γαστροσκοπηση θα του γράψεις γαστροσκοπηση. Ειδάλλως άντε γεια. Δεν θα το αναλύσουμε και πολύ. ;)


Η γαστροσκοπηση δεν έδειξε τιποτα. Κάτωθι οισοφαγικος σφιγκτηρας ενδοσκοπικα επαρκής. Έπρεπε να πάω να του την δειξω. Αλλα τι περιμενεις ... οταν πάς και τους βρισκεις για κάτι ασημαντο ημουν και μικρος τοτε 22 χρονων. Θα σου πουν τα δικά τους.

Και οταν λέμε κάτωθι οισοφαγικος σφιγκτηρας εννοουμε .... η βαλβιδα που κλεινει το στομάχι για να μην περνάει το οξυ του στομαχου στον οισοφαγο και δημιουργησει αλλοιώσεις με τον καιρο. Ο γιατρος λοιπον τρομάρα του θεωρουσε πως υπάρχει χαλάρωση αυτης της βαλβιδας (απο μονος του) και άρα υπάρχει ΓΟΠ παλινδρομουν δηλαδη τα υγρά στον οισοφαγο και έδινε χάπια που εξουδετερωναν το οξύ του στομαχιου οτι να ναι δηλαδη.

Σε τέτοιες περιπτωσεις γαστροσκοπηση απευθειας. 2-3 εβδομάδες φροντιδα με διατροφη και καλές συνηθειες καλο μάσημα τροφης , οχι αγχωτικο γευμα , οχι γευμα και μετά ύπνο. Και αν δεν υποχωρησει. γαστροσκοπηση. Ειναι δυνατον να δινει κάποιος φαρμακα χωρις να ξέρει τι έχει το στομάχι κάποιου; αυτα κάνουν κάποιοι. Να τους προσέχετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top