Τέλος η δωρεάν πλαστική σακούλα στα σούπερ μάρκετ

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ανακοίνωση: τα πλαστικά καλαμάκια θα καταργηθούν.
Αντίδραση του κλασσικού μα...κα Έλληνα: αγοράζει μια χιλιάδα καλαμάκια να τού φτάσουν 4-5 χρόνια.
Ο κλασσικός μα...κας Έλληνας είμαι εγώ....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Οκ στις σακούλες υπήρχε εναλλακτική στα super market. Τώρα στο καλαμάκι τον καφέ κλπ με τι θα τα πίνουμε; Θα τα ρουφάμε μήπως; Δεν το έχω ψάξει αλλα ποια είναι η εναλλακτική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Υπάρχουν ήδη από όσο άκουσα χάρτινα καλαμάκια από συμπιεσμένο σκληρό χαρτί ή μεταλλικό το οποίο το έχεις μαζί σου.
Αρνούμαι. Ένας καφές μάς έχει μείνει το κέρατό μου! Δε θα μας το στερήσετε κι αυτό ζηλιαρηδες Ευρωπαίοι!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Υπάρχουν ήδη από όσο άκουσα χάρτινα καλαμάκια από συμπιεσμένο σκληρό χαρτί ή μεταλλικό το οποίο το έχεις μαζί σου.
Αρνούμαι. Ένας καφές μάς έχει μείνει το κέρατό μου! Δε θα μας το στερήσετε κι αυτό ζηλιαρηδες Ευρωπαίοι!!!!!

Το μεταλικο καλαμακι ακουγεται λιγο επικινδυνο ομως :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.

Μονο σε εμενα φαινεται γενικα λιγο γελοια ιδεα;or am i missing something;
Δηλαδη θα πηγαινεις για καφε και θα λες "ωχ ξεχασα το καλαμακι μου,οχι ρε φιλε παλι" :hehe: .
Μου φαινεται υπερβολικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Είναι το ίδιο γελοία ιδέα με το να πηγαίνεις σούπερ μάρκετ κουβαλώντας άδειες σακούλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Και αφου πιείς τον καφε το καλαμάκι που είναι βρώμικο τι το κάνουμε; Τους λεμε συγγνώμη μπορείτε να πλυνεται το καλαμάκι. Και εμένα πολύ γελοίο μου ακούγεται το όλο σενάριο. Ας λύσουμε κάποιο σοβαρότερο θέμα σαν χωρα και μετά που θα είμαστε ευτυχισμένοι βλέπουμε για τα καλαμάκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Και αφου πιείς τον καφε το καλαμάκι που είναι βρώμικο τι το κάνουμε; Τους λεμε συγγνώμη μπορείτε να πλυνεται το καλαμάκι. Και εμένα πολύ γελοίο μου ακούγεται το όλο σενάριο. Ας λύσουμε κάποιο σοβαρότερο θέμα σαν χωρα και μετά που θα είμαστε ευτυχισμένοι βλέπουμε για τα καλαμάκια

Το εχουν προβλεψει,θα παιρνεις μαζι σου το καθαριστικο για τα πιατα,θα το κρεμας στην ζωνη σου :hehe: .
Υπαρχουν κιαλλα υλικα δεν καταλαβαινω γιατι μεταλο :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ε όχι και τα καλαμάκια ρε φίλε :hehe: Αν είναι δυνατόν :P Ζηλεύουν τον ξακουστό ελληνικό καφε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε αλλά ήδη οταν το πρωτοάκουσα είχα σκεφτεί να πάω να αγοράσω και εγώ καλαμάκια από σούπερ μάρκετ λες κι βρισκόμαστε στην κατοχή χδ. Και στο κυλικείο της σχολής έχει καλαμάκια τώρα που το σκέφτομαι .... :bleh:


Αναρωτιέμαι όμως όταν αγοράζουμε κρύο καφέ ή ρόφημα από καφετέρια για να τα πάρουμε στο χέρι τι προβλέπεται σε αυτήν την περίπτωση; Αφού έτσι κι αλλιώς μας δίνουν πλαστικά "ποτήρια".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Καλά κάνουν. Υπάρχουν επαναχρησιμοποιούμενα εκτός από μεταλλικά, και πλαστικά και βιοδιασπώμενα αλλά και χαρτονένια. Εγώ έχω πλαστικά γιατί το μεταλλικό παγώνει, δε βολεύει ιδιαίτερα. Με τη λογική ότι ένα επαναχρησιμοποιουμενο, ας είναι πλαστικό, θα το χρησιμοποιείς εις αεί και δεν θα έχουμε και αυτό: https://youtu.be/4wH878t78bw μια χαρά μου ακούγεται. Ας ξεβολευτούν λιγάκι μερικοί που απλά για να απολαμβάνουν πιο εύκολα τον καφέ τους προκαλούν κακό. Λίγη συναίσθηση/συνείδηση ή ό,τι, δεν βλάπτει. Και φυσικά μπορείς να πιείς τον φρέντο και χωρίς καλαμάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Καθίστε βρε παιδιά. Όλα τα πλαστικά για τα απορρυπαντικά, τα καθαριστικά, τα μπουκάλια του νερού δηλαδή δε μάς πειράζουν και μάς πείραξαν τα .... καλαμάκια;:mad:



VS


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η ίδια λογική με τις σακούλες. Επιβεβαιώνομαι για αυτό που είχα γράφει στην αρχή.

Αν έχετε την παραμικρή πεποίθηση ότι γίνεται για το καλό του περιβάλλοντος θα πρέπει να αλλάξετε άποψη. Η κατανάλωση πλαστικών σακουλων σούπερ μάρκετ ή η κατάργηση αυτών δε θα αλλάξει ούτε για 1% το "περιβαλλοντικό πρόβλημα". Κοιτάξτε τη βιομηχανία και τα μέσα παραγωγής ενέργειας που έχουμε στην Ελλάδα. Όλοι εσείς που είστε υπέρ της συνείδησης του περιβάλλοντος θα λέγατε όχι για παράδειγμα σε ένα πυρηνικό εργοστάσιο που δεν μολύνει το περιβάλλον. Στις μεγάλες αλλαγές λέμε όχι στα νταβατζιλίκια του κράτους λέμε ναι.

Το μέτρο δεν έγινε για το καλό του περιβάλλοντος. Πιο πολύ θα βοηθούσε το περιβάλλον οι βιομηχανίες να μην βάζουν τα προϊόντα τους σε πλαστικοποιημένες συσκευασίες ή να αλλάξουμε τρόπο παραγωγής ρεύματος. Το μέτρο έγινε κυρίως για να μαζέψει λεφτά το κράτος και κατά δεύτερο λόγο για να λέει ότι είναι προοδευτικό και φιλικό προς το περιβάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Καθίστε βρε παιδιά. Όλα τα πλαστικά για τα απορρυπαντικά, τα καθαριστικά, τα μπουκάλια του νερού δηλαδή δε μάς πειράζουν και μάς πείραξαν τα .... καλαμάκια;:mad:



VS




Το θέμα ειναι ότι από κάπου πρέπει ν αρχίσουμε, δεν μπορούν να καταργηθούν ολα τα προϊόντα που ειναι/περιέχουν πλαστικά σε μια μερα.

Νομίζω το επόμενο βήμα θ ήταν ,όπως στο εξωτερικό, να πληρώνουμε επιπλέον για κάθε πλαστικό/αλουμινένιο μπουκάλι +0,25€ και όταν το επιστρέφουμε να τα παίρνουμε πισω, για να ανακυκλώνονται οι συγκεκριμένες συσκευασίες.

Η μείωση κατά 78% της σακούλας έδειξε ότι και στην χώρα αυτή ολα μπορούν να γίνουν αν υπάρχει θέληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλά κάνουν. Υπάρχουν επαναχρησιμοποιούμενα εκτός από μεταλλικά, και πλαστικά και βιοδιασπώμενα αλλά και χαρτονένια. Εγώ έχω πλαστικά γιατί το μεταλλικό παγώνει, δε βολεύει ιδιαίτερα. Με τη λογική ότι ένα επαναχρησιμοποιουμενο, ας είναι πλαστικό, θα το χρησιμοποιείς εις αεί και δεν θα έχουμε και αυτό: https://youtu.be/4wH878t78bw μια χαρά μου ακούγεται. Ας ξεβολευτούν λιγάκι μερικοί που απλά για να απολαμβάνουν πιο εύκολα τον καφέ τους προκαλούν κακό. Λίγη συναίσθηση/συνείδηση ή ό,τι, δεν βλάπτει. Και φυσικά μπορείς να πιείς τον φρέντο και χωρίς καλαμάκι.

Καλημέρα, συμφωνώ απόλυτα. Νομίζω ότι και στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης τα έχουν αντικαταστήσει τα πλαστικά καλαμάκια όπως και πολλά άλλα, που έπρεπε να εφαρμοστούν από παλιότερα.
Το πλαστικό νομίζω ότι είναι πιο επικύνδινο για την υγεία υπό την άποψη ότι είναι καρκινογόνο.

Καθίστε βρε παιδιά. Όλα τα πλαστικά για τα απορρυπαντικά, τα καθαριστικά, τα μπουκάλια του νερού δηλαδή δε μάς πειράζουν και μάς πείραξαν τα .... καλαμάκια;:mad:

Himela ξέρεις τι σκέφτομαι . Απαγόρεψαν το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους που σημαίνει ότι πολλοί έπιναν καφέ τον οποίο τον συνδύαζαν με το κάπνισμα υπό την άποψη ότι "δεν μπορώ να πιω καφέ εάν δεν καπνίσω" τώρα καταργούν τα καλαμάκια ώστε σε λίγο να καταργήσουν και το καφέ μία και καλή. Να μην μας έρθει απότομα, κορώνα στο κεφάλι σιγά σιγά, σταδιακά :P Για το καλό μας το κάνουν. Στην συνέχεια θα καταργήσουν και τα υπόλοιπα

Η ίδια λογική με τις σακούλες. Επιβεβαιώνομαι για αυτό που είχα γράφει στην αρχή. Το μέτρο δεν έγινε για το καλό του περιβάλλοντος. Πιο πολύ θα βοηθούσε το περιβάλλον οι βιομηχανίες να μην βάζουν τα προϊόντα τους σε πλαστικοποιημένες συσκευασίες ή να αλλάξουμε τρόπο παραγωγής ρεύματος. Το μέτρο έγινε κυρίως για να μαζέψει λεφτά το κράτος και κατά δεύτερο λόγο για να λέει ότι είναι προοδευτικό και φιλικό προς το περιβάλλον.

Γιάννη για ποιον λόγο τόσο αρνητισμός σε οτιδήποτε ; Και δεν το λέω μόνο σε αυτό το θέμα αλλά γενικά σε ότι αλλαγές πραγματοποιούνται τώρα. Για να μαζέψει λεφτά το κράτος ε ; Γιατί τόσο απόλυτος ; Και στο κάτω κάτω δε πρέπει να πάρει κάποια μέτρα ώστε να έχει διαφορετική πηγή εσόδων από όσα έκαναν προηγούμενες κυβερνήσεις επί 40 χρόνια που φόρτωναν στο ελληνικό κράτος βλέπε ΠΑΣΟΚ ΝΔ, :) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Γιάννη για ποιον λόγο τόσο αρνητισμός σε οτιδήποτε ; Και δεν το λέω μόνο σε αυτό το θέμα αλλά γενικά σε ότι αλλαγές πραγματοποιούνται τώρα. Για να μαζέψει λεφτά το κράτος ε ; Γιατί τόσο απόλυτος ; Και στο κάτω κάτω δε πρέπει να πάρει κάποια μέτρα ώστε να έχει διαφορετική πηγή εσόδων από όσα έκαναν προηγούμενες κυβερνήσεις επί 40 χρόνια που φόρτωναν στο ελληνικό κράτος βλέπε ΠΑΣΟΚ ΝΔ, :) ;

Το μέτρο προσπαθεί να προωθηθεί σαν περιβαλλοντικό, ενώ είναι καθαρά φοροεισπρακτικό. Αν διαβάσεις το άρθρο που παρέθεσα πιο πάνω, γράφει χαρακτηριστικά ότι όταν το αντίστοιχο μέτρο εφαρμόστηκε στο Ηνωμένο Βασίλειο, στην αρχή παρατηρήθηκαν κατακόρυφες μειώσεις στη χρήση πλαστικής σακούλας, αντίστοιχες με αυτές που καταγράφηκαν στην Ελλάδα, αλλά στην πορεία το ποσοστό χρήσης αυξήθηκε. Άρα, ένα το κρατούμενο, δεν είναι περιβαλλοντικό τέλος και επομένως λανσάρεται ως τέτοιο για επικοινωνιακούς λόγους και μόνο.

Το τελευταίο ότι επί 40 χρόνια οι προηγούμενες κυβερνήσεις τα έπαιρναν από τον κοσμάκι (καλά 10 χρόνια με τα μνημόνια, αλλά την τελευταία τριαντακονταετία μόνο με χρυσά κουτάλια δεν τρώγαμε) και ότι τώρα ο ΣΥΡΙΖΑ βρήκε μια "άλλη πηγή εσόδων" πραγματικά δεν ξέρω πώς να το σχολιάσω. Ας κάνουμε ένα δημοψήφισμα, να αποφασίσουμε ως έθνος να νομιμοποιήσουμε την καλλιέργεια κάναβις σε μικροποσότητες στα μπαλκόνια μας, και να πληρώνουμε ένα τέλος καλλιέργειας στο κράτος 100 ευρώ το χρόνο ξέρωγω. 40.000 νοματαίοι να βρεθούν να το κάνουν, θα βγάλουμε όσα αποδίδουν οι σακούλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και στο κάτω κάτω δε πρέπει να πάρει κάποια μέτρα ώστε να έχει διαφορετική πηγή εσόδων από όσα έκαναν προηγούμενες κυβερνήσεις επί 40 χρόνια που φόρτωναν στο ελληνικό κράτος βλέπε ΠΑΣΟΚ ΝΔ, :) ;

17 Ιουνίου 2018. Η Ελλάδα γονατισμένη στην κρίση, δίχως να έχει λεφτά. Πολλοί δήμοι κλείνουν μέχρι και τα φανάρια στους δρόμους για να εξοικονομήσουν λεφτά. Ο κομμουνιστής δήμαρχος της Πάτρας κάνει εκδήλωση με τον Μαργαρίτη και τον πληρώνει 19 χιλιάδες ευρώ μόνο για να τραγουδήσει μια μια βραδιά. Ρωτάω εγώ τώρα, ο δήμος Πάτρας έχει λύσει όλα τα προβλήματα του και μπορεί να δίνει 11 χιλιάρικα στον Μαργαρίτη και άλλα 8 για τον ήχο; Και δεν είναι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ πριν 40 χρόνια. Είναι σε 10 μέρες και ο δήμαρχος είναι ΚΚΕ. Αν ξεκινήσετε να ενημερώνεστε λίγο από το να αναμασάτε αυτό το copy pasta για το πασοκ και τη νδ που ξόδευαν λεφτά θα δείτε ότι όλη η πολιτική σκηνή και το δημόσιο ακόμη και σήμερα, ακόμη και χωρίς πασοκ και νδ στην εξουσία, κάνει κατάχρηση των χρημάτων μας. Οπότε για ποια μέτρα μου μιλάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Το μέτρο προσπαθεί να προωθηθεί σαν περιβαλλοντικό, ενώ είναι καθαρά φοροεισπρακτικό. Αν διαβάσεις το άρθρο που παρέθεσα πιο πάνω, γράφει χαρακτηριστικά ότι όταν το αντίστοιχο μέτρο εφαρμόστηκε στο Ηνωμένο Βασίλειο, στην αρχή παρατηρήθηκαν κατακόρυφες μειώσεις στη χρήση πλαστικής σακούλας, αντίστοιχες με αυτές που καταγράφηκαν στην Ελλάδα, αλλά στην πορεία το ποσοστό χρήσης αυξήθηκε. Άρα, ένα το κρατούμενο, δεν είναι περιβαλλοντικό τέλος και επομένως λανσάρεται ως τέτοιο για επικοινωνιακούς λόγους και μόνο. Το τελευταίο ότι επί 40 χρόνια οι προηγούμενες κυβερνήσεις τα έπαιρναν από τον κοσμάκι (καλά 10 χρόνια με τα μνημόνια, αλλά την τελευταία τριαντακονταετία μόνο με χρυσά κουτάλια δεν τρώγαμε) και ότι τώρα ο ΣΥΡΙΖΑ βρήκε μια "άλλη πηγή εσόδων" πραγματικά δεν ξέρω πώς να το σχολιάσω. Ας κάνουμε ένα δημοψήφισμα, να αποφασίσουμε ως έθνος να νομιμοποιήσουμε την καλλιέργεια κάναβις σε μικροποσότητες στα μπαλκόνια μας, και να πληρώνουμε ένα τέλος καλλιέργειας στο κράτος 100 ευρώ το χρόνο ξέρωγω. 40.000 νοματαίοι να βρεθούν να το κάνουν, θα βγάλουμε όσα αποδίδουν οι σακούλες.


Δεν είναι καθόλου φοροεισπρακτικό αγαπητέ, αλλά νομίζω ότι είναι επιταγές της κομισιόν. Αυτά τα έσοδα δεν νομίζω να πάνε κάπου αλλού πέρα από το καλό του περιβάλλοντος. Άκουσα μάλιστα σήμερα ότι από την μείωση των πλαστικών σακουλών εισπράχθηκε δεν θυμάμαι το πόσο αλλά ήταν αρκετό, το οποίο θα χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για το καλό του περιβάλλοντος και όχι για κάπου αλλού όπως αντίστοιχα θα έκανε ΠΑΣΟΚ ΝΔ που έκλεβε χρόνια το κράτος, τα χρέωνε σε αυτό και τα χρησιμοποιούσε όπως εκείνα τα ήθελε χωρίς καμία διαφάνεια και τα τσέπωνε. Αυτά που λες εσύ και κάθε εσύ ήταν πολιτικές που ακολουθούσαν εδώ και πάρα πολλά χρονιά άλλοι!! Καλά για επικοινωνιακούς λόγους και για καμία καρέκλα προηγούμενες κυβερνήσεις επί Σημίτη Παπανδρέου έκαναν τα χειρότερα πολιτικά εγκλήματα και σκάνδαλα μην με δουλεύεις τώρα. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι μία κυβέρνηση σε 3 χρόνια κάνει τόσα κακά και καταστρέφει την Ελλάδα όταν του παραδώθηκε ήδη μια καταχρεωμένη χώρα. Η χώρα για εμένα χρεοκόπησε το 2009 και ποιος τη έφερε σε ανάγκη να μπει σε μνημονιακές πολιτικές ο ΣΥΡΙΖΑ που δεν κυβερνούσε ; Ή ΠΑΣΟΚ ΝΔ που υπογράφανε και τα τρώγανε και μετά είπαν μαζί τα φάγαμε ; Μετά ο ΣΥΡΙΖΑ να κάνει τι όταν τα είχαν υπογράψει αυτοί ...

Απλά ότι μας βγάζει από την βολή μας και δεν μας συμφέρει να το καταδικάσουμε. Όταν μας συμφέρει ας φάμε και τον άλλον όπως έκαναν άλλες κυβερνήσεις. Και ο ΣΥΡΙΖΑ έχει κάνει λάθη αλλά όχι τόσα όσα έκαναν άλλα κόμματα !!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Εγω πιστεύω οτι η καταργηση της δωρεάν πλαστικης σακουλας ηταν ενα πολυ αποτελεσματικο μέτρο , τόσο για την οικονομία όσο και για το περιβάλλον. Στον τομεα της οικονομίας βοηθαει καθως οσοι πληρωνουν πλαστικη σακουλα ενα μέρος πηγαινει στο κρατος λογω ΦΠΑ. Όσον αφορά το περιβάλλον, αφού η πλαστική σακούλα πληρωνεται πλεον μειωθηκε η χρηση της αρα λιγοτερες πλαστικες σακούλες παραγονται. Τέλος είναι λίγο και θεμα αισθητικης. Είναι το ίδιο να κυκλοφορεις με μια πλαστικη σακουλα απο μια υφασμάτινη για παράδειγμα; Οι πλαστικές σακούλες δεν είναι ωραιες αισθητικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top