Κράνος και ζώνη : Συνήθεια, υποσυνείδητο ή φόβος;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο Χριστός σώζει, το κράνος σώζει, αλλά γιατί ο Χριστός δεν φορούσε ποτέ κράνος;
γιατι φορουσε φωτοστεφανο..
που εχει υψηλοτερο δεικτη ασφαλειας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Σκηνοθέτης και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Παντα οταν μπαινω στο αυτοκινητο φοραω ζωνη για ασφαλεια...ποτε δεν ξερεις!
Και παντα φωναζω στον αδερφο μου οταν οδηγει να φοραει και να το λεει και στους φιλους του να βαλουν.
Αυτη τη νοοτροπια του ελληνα να μην φοραει κρανος ή ζωνη δεν μπορω να την καταλαβω.
Ολοι λενε σιγα μην τυχει σε εμενα ξερω να οδηγω.Ναι αν ο αλλος ομως δεν προσεξει και σε χτυπησει τι θα πεις τοτε?
Καθημερινα βλεπω νεα παιδια να οδηγουν μηχανακι και το κρανος το φορανε στο χερι...γιατι?Γιατι νομιζουν οτι ειναι μαγκια.
Τι φοβουνται..μην χαλασει το μαλλι?Η μαγκια θα τους φαει!Αν δεν αλλαξουμε μυαλα θα βλεπουμε καθε μερα νεα παιδια να πεθαινουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JeyTsav

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ο οδηγός πρέπει πάντα να υποχρεώνει τους επιβάτες να φοράνε ζώνη. Το ίδιο ισχύει και για την μηχανή.
Βέβαια εγώ θέλω να θέσω το εξής ζήτημα.
Κατά την γνώμη μου το αν θα φοράει ο οδηγός ζώνη ή κράνος είναι καθαρά δικό του θέμα. Αυτός μπορεί να σκοτωθεί, να τραυματιστεί κτλπ κτλπ.. Το λέω κάπως σκληρά.. Ίσως..
Αλλά σʼαυτή τη ζωή ο καθένα είναι υπεύθυνος των πράξεών του. Αν δεν φορέσω κράνος ΞΕΡΩ ότι μπορεί να χτυπήσω σοβαρά σε κάποια πτώση..
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι στο αν πρέπει να υπάρχει πρόστιμο για τους παραβάτες (δλδ όσους οδηγούς δεν φοράνε ζώνη ή κράνος). Φυσικά και δεν κάνω λόγω για τους συνεπιβάτες. Όπως αρχικά ανέφερα εκεί πρέπει να το επιβάλει ο οδηγός. Αλλά στην περίπτωσή του δεν βλάπτει κανέναν άλλον παρά μόνο τον εαυτό του.
Βέβαια αν το πάμε λίγο μακριά το θέμα αν γινόταν ένα ατύχημα με αυτοκίνητο κ μηχανή , ο οδηγός του αυτοκινήτου που θα χτυπούσε την μηχανή θα είχε σίγουρα μεγαλύτερο πρόβλημα νομικά και συνειδησιακά εάν ο οδηγός της μηχανής (χωρίς κράνος) τραυματιζόταν σοβαρά ή σκοτωνόταν πάρα εάν την γλίτωνε με γρατσουνιές (δλδ το κράνος να τον έσωζε).


Ποιά είναι η γνώμη σας για το θέμα του προστίμου ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
στα καινουρια αυτοκινητα κανει μπιμπ χωρις ζωνη?

υπαρχουν αυτοκινητα που δεν παιρνουν μπρος χωρις ζωνη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.

δύο πολύ γνωστά video
τα είχαν στείλει και μέσω email

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ο οδηγός πρέπει πάντα να υποχρεώνει τους επιβάτες να φοράνε ζώνη. Το ίδιο ισχύει και για την μηχανή.
Βέβαια εγώ θέλω να θέσω το εξής ζήτημα.
Κατά την γνώμη μου το αν θα φοράει ο οδηγός ζώνη ή κράνος είναι καθαρά δικό του θέμα. Αυτός μπορεί να σκοτωθεί, να τραυματιστεί κτλπ κτλπ.. Το λέω κάπως σκληρά.. Ίσως..
Αλλά σʼαυτή τη ζωή ο καθένα είναι υπεύθυνος των πράξεών του. Αν δεν φορέσω κράνος ΞΕΡΩ ότι μπορεί να χτυπήσω σοβαρά σε κάποια πτώση..
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι στο αν πρέπει να υπάρχει πρόστιμο για τους παραβάτες (δλδ όσους οδηγούς δεν φοράνε ζώνη ή κράνος). Φυσικά και δεν κάνω λόγω για τους συνεπιβάτες. Όπως αρχικά ανέφερα εκεί πρέπει να το επιβάλει ο οδηγός. Αλλά στην περίπτωσή του δεν βλάπτει κανέναν άλλον παρά μόνο τον εαυτό του.
Βέβαια αν το πάμε λίγο μακριά το θέμα αν γινόταν ένα ατύχημα με αυτοκίνητο κ μηχανή , ο οδηγός του αυτοκινήτου που θα χτυπούσε την μηχανή θα είχε σίγουρα μεγαλύτερο πρόβλημα νομικά και συνειδησιακά εάν ο οδηγός της μηχανής (χωρίς κράνος) τραυματιζόταν σοβαρά ή σκοτωνόταν πάρα εάν την γλίτωνε με γρατσουνιές (δλδ το κράνος να τον έσωζε).


Ποιά είναι η γνώμη σας για το θέμα του προστίμου ?

Το πρόστιμο είναι ένα έξοχο μέτρο παιδείας των πολιτών.

Η αστυνομία είναι δύσκολο να κάνει εφόδους στα σπίτια και να μοιράζει πρόστιμα για μπάνιο με αναμμένο θερμοσίφωνα, προγαμιαίο σεξ/σεξ με άλλον-η εκτός του-της συζύγου, αυνανισμό, έλλειψη πυροσβεστήρα στο χώρο της κουζίνας, κατανάλωση κρύου νερού το χειμώνα κ.λπ. με αποτέλεσμα το σπίτι να μην αποτελεί χώρο παιδείας.

Οι δημόσιοι δρόμοι όμως, είναι χώροι στους οποίους η αστυνομία μπορεί πανεύκολα να κάνει μπλόκα, να προτάσσει τα ηδονοαποτρεπτικά ραντάρ της, να τοποθετεί παιδευτικά σαμαράκια.

Το πρόστιμο, αναγκάζει τον πολίτη να δουλέψει περισσότερο για να αποκτήσει την ίδια αγοραστική δύναμη, είναι δηλαδή σαν παιδευτικό βασανιστήριο. Ο ηδονοκυνηγός οδηγός που δε φορά κράνος, θα αναγκαστεί λόγω του προστίμου να δουλέψει ένα ολόκληρο μήνα(700ευρώ είναι πλέον υψηλότερο από το βασικό μισθό) για να εξιλεωθεί για την πράξη του.

Με λίγα λόγια, οι δρόμοι είναι χώρος στον οποίο το κράτος μπορεί να παιδεύει τους πολίτες και να δίνει μαθήματα στους κυνηγούς της ηδονής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top