Υπερπληροφόρηση - ΜΜΕ

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ο δημοσιογράφος πληρώνεται από τον καναλάρχη. Ο καναλάρχης παίρνει λεφτά από τις διαφημίσεις. Οι διαφημιστές δίνουν λεφτά ανάλογα με την ακροαματικότητα. Η ακροαματικότητα εξαρτάται από το κοινό. Άρα το αν θα πληρωθεί ο δημοσιογράφος, εξαρτάται από το κοινό.
Για κόμα μία φορά φαίνεται ότι το κοινό φταίει για την τωρινή κατάντια, γιατί το κοινό ΘΕΛΕΙ το δημοσιογράφο να παίρνει θέση, γιατί το κοινό ΘΕΛΕΙ να του δίνουν μασημένη τροφή και να του λένε τι να πιστεύει. Ανάλογα με τη ζήτηση έρχεται και η προσφορά. :/:
Δεν το πιστεύω αυτό, ή τουλάχιστον δεν θέλω να το πιστέψω, για να είμαι πιο δίκαιος.
Αυτός είναι και ο λόγος βέβαια που δεν έχω τηλεόραση, αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι πόσοι από αυτούς που έχουν, αφιερώνουν χρόνο για να παρακολουθήσουν αυτά τα προγράμματα, ή απλά την έχουν σε μια γωνιά να παίζει μόνη της, αναγκάζοντας έτσι τους μετρητές να πιστεύουν οτι ο κόσμος "αυτό θέλει αφού αυτό δείχνουν οι μετρήσεις"
Ο κόσμος αυτό θέλει γιατί δεν έχει εναλλακτικές λύσεις, και οι μεγάλοι προσπαθούν να σκαρφιστουν τρόπους ώστε να του κινήσουν το ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Θα πρέπει λοιπόν να γνωρίζουν όλοι όσοι παρακολουθούν τηλεόραση, οτι αυτό που βλέπουν, δεν είναι οι ειδήσεις της ημέρας, αλλά η εκπομπή προπαγάνδας του κάθε καναλάρχη.
Χθες συζητούσαμε το θέμα με κάτι φίλους και μου είπαν οτι ΜΕΓΑλο τηλεοπτικό κανάλι στο αφιέρωσε σχεδόν μισή ώρα από το κεντρικό το δελτίο προκειμένου να παρουσιάσει μια δημοσκόπηση προτίμησης κομμάτων.
Αναρωτιέμαι λοιπόν: Δεν υπήρχε επικαιρότητα χθες; Τι το επίκαιρο μπορεί να παρουσιάζει μια τέτοια δημοσκόπηση; Και ποιος μπορεί να ενδιαφέρεται σε τί ποσοστό προηγείται το ένα κόμμα από το άλλο στη δεδομένη χρονική στιγμή;
Αποδεικνύεται λοιπόν οτι τα κανάλια δεν μας δείχνουν αυτό που θέλουμε να δούμε, κι ας έχουν την ψευδαίσθηση των μετρήσεών τους, αλλά αυτό που θέλουν αυτοί να δούμε.
Δεν ανακάλυψα κάτι νέο, αλλά ας μην το ξεχνάμε ποτέ αυτό.


Πρώτα απο όλα έιναι οι ειδήσεις που πουλάνε και που συμφέρουν τον καναλάρχη και φυσικά δεν "βλάπτουν"τους πελάτες. π.χ γιατί άραγε δεν ασχολείτε κανένας με τον χαμό του internet + εναλλακτικής τηλεφωνίας στην Ελλάδα?
1ον γιατί δεν πουλάει στο "κοινό" (δηλαδή το κοινό του Μαρία η άσχημη) και απο την άλλη γιατί όλλοι που ασχολούνται με την τηλεφωνία σπρώχνουν λεφτά στην τηλεόραση.
Η δημοσκόπιση που λες είναι στο κομμάτι του να πείσουμε την κοινή γνώμη τι είναι το κακό και τι είναι το καλό καθώς όταν βλέπουμε σαν κοινό το τι κάνει ο δίπλα σαν πρόβατα (ένα ποσοστό και όχι όλοι) ιωθετούμε την άποψη αυτή.
Τα κανάλια δείχνουν και τα δύο, και θα σε κρατήσουν ευχαριστημένο δείχνοντας σου αυτό που θες και παράλληλα όση ώρα το βλέπεις θα σου περάσουν κάποια μυνήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Δεν το πιστεύω αυτό, ή τουλάχιστον δεν θέλω να το πιστέψω, για να είμαι πιο δίκαιος.
Αυτός είναι και ο λόγος βέβαια που δεν έχω τηλεόραση, αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι πόσοι από αυτούς που έχουν, αφιερώνουν χρόνο για να παρακολουθήσουν αυτά τα προγράμματα, ή απλά την έχουν σε μια γωνιά να παίζει μόνη της, αναγκάζοντας έτσι τους μετρητές να πιστεύουν οτι ο κόσμος "αυτό θέλει αφού αυτό δείχνουν οι μετρήσεις"
Ο κόσμος αυτό θέλει γιατί δεν έχει εναλλακτικές λύσεις, και οι μεγάλοι προσπαθούν να σκαρφιστουν τρόπους ώστε να του κινήσουν το ενδιαφέρον.

@ faith απλά!:worship: επιτέλους ένας άνθρωπος απο το 5% που καταλαβαίνει το τι πραγματικά γίνετε με τα media!

@dead αν η τηλεόραση ήταν απλά ανοικτή δεν θα άλλαζε μόνη της την στιγμή που ξεκινάει το τάδε σήριαλ ή το τάδε κουτσομπολίστικο.
Η τηλεθέαση μετριέται ανα λεπτά και μέσο όρο λεπτού και ελέγχει και τις αλλαγές που γίνονται μεταξύ των προγραμμάτων και εκεί βλέπουν και τις τυχόν μεταβολές που γίνονται.
Ο κόσμος φίλε μου γουστάρει σαν τρελός την βροχοπούλου την πάνια και την κλάψα και ακόμα περισσότερο γουστάρει να γκρινιάζει για αυτά.
Την μια τα κατηγορεί και την άλλη τρέμει μην το χάσει.
Ρε παιδιά κοιτάξτε γενικά τον τρόπο σκέψη και δείτε το πέρα απο την τηλεόραση, κάθε μέρα δεν γκρινιάζουν όλοι για τα πάντα?
Δεν μας φταίνε οι τράπεζες για τα χρέη που έχουμε δημιουργήσει μόνοι μας?
Δεν μας φταει το κράτος για 500.000 πράγματα και ποτέ δεν φταίμε εμείς?
Τι συζητάμε μας αρέσει σαν λαός να τα ξήνουμε να γκρινιάζουμε και να μας κάτσει ένα λοττο΄, παρά να αναλάβουμε κάποια πράγματα να δουλέψουμε σκληρά και να καταφέρουμε να αποκτήσουμε κάποια πράγματα.!
Έτσι είναι με την τηλεόραση όλοι την κατακρίνουν όλοι βλέπουν τα ντοκυματέρ της ΝΕΤ και όλοι θεωρούν ότι ειναι σκουπίδι και απο την άλλη δεν υπάρχει σπίτι που να μην έχει 2-3 τηλεοράσεις και δεν υπάρχει σπίτι που η τηλεόραση να είναι σχεδόν όλη την μέρα ανοικτή.!
\:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Πειρατή κι εμένα δε μου αρέσει να το λέω αλλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος. Ακόμα κι αν την έχεις σε μια γωνιά να παίζει κάθε μέρα για πολλές ώρες, σε κάποιο βαθμό, μικρό ή μεγάλο, θα σε επηρεάσει.
Όταν για πρώτη φορά ένα κανάλι έβαλε τα παράθυρα στις ειδήσεις, έσπασε τα νούμερα τηλεθέασης. Μετά έβαλαν παράθυρα όλοι. Όταν για πρώτη φορά κάποιοι μάλωσαν στα παράθυρα, έσπασαν πάλι τα νούμερα τηλεθέασης. Μετά άρχισαν να μαλώνουν όλοι. Κάθε φορά κάποιος το προχωράει ένα βήμα, το ηλίθιο κοινό ακολουθεί και μετά ακολουθούν και όλα τα κανάλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Πειρατή κι εμένα δε μου αρέσει να το λέω αλλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος. Ακόμα κι αν την έχεις σε μια γωνιά να παίζει κάθε μέρα για πολλές ώρες, σε κάποιο βαθμό, μικρό ή μεγάλο, θα σε επηρεάσει.
Όταν για πρώτη φορά ένα κανάλι έβαλε τα παράθυρα στις ειδήσεις, έσπασε τα νούμερα τηλεθέασης. Μετά έβαλαν παράθυρα όλοι. Όταν για πρώτη φορά κάποιοι μάλωσαν στα παράθυρα, έσπασαν πάλι τα νούμερα τηλεθέασης. Μετά άρχισαν να μαλώνουν όλοι. Κάθε φορά κάποιος το προχωράει ένα βήμα, το ηλίθιο κοινό ακολουθεί και μετά ακολουθούν και όλα τα κανάλια.

Και αν δεν υπήρχε ένα ΕΣΡ να ρίχνει και κανένα πρόστιμο τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
@ faith απλά!:worship: επιτέλους ένας άνθρωπος απο το 5% που καταλαβαίνει το τι πραγματικά γίνετε με τα media!

@dead αν η τηλεόραση ήταν απλά ανοικτή δεν θα άλλαζε μόνη της την στιγμή που ξεκινάει το τάδε σήριαλ ή το τάδε κουτσομπολίστικο.
Η τηλεθέαση μετριέται ανα λεπτά και μέσο όρο λεπτού και ελέγχει και τις αλλαγές που γίνονται μεταξύ των προγραμμάτων και εκεί βλέπουν και τις τυχόν μεταβολές που γίνονται.
Ο κόσμος φίλε μου γουστάρει σαν τρελός την βροχοπούλου την πάνια και την κλάψα και ακόμα περισσότερο γουστάρει να γκρινιάζει για αυτά.
Την μια τα κατηγορεί και την άλλη τρέμει μην το χάσει.
Ρε παιδιά κοιτάξτε γενικά τον τρόπο σκέψη και δείτε το πέρα απο την τηλεόραση, κάθε μέρα δεν γκρινιάζουν όλοι για τα πάντα?
Δεν μας φταίνε οι τράπεζες για τα χρέη που έχουμε δημιουργήσει μόνοι μας?
Δεν μας φταει το κράτος για 500.000 πράγματα και ποτέ δεν φταίμε εμείς?
Τι συζητάμε μας αρέσει σαν λαός να τα ξήνουμε να γκρινιάζουμε και να μας κάτσει ένα λοττο΄, παρά να αναλάβουμε κάποια πράγματα να δουλέψουμε σκληρά και να καταφέρουμε να αποκτήσουμε κάποια πράγματα.!
Έτσι είναι με την τηλεόραση όλοι την κατακρίνουν όλοι βλέπουν τα ντοκυματέρ της ΝΕΤ και όλοι θεωρούν ότι ειναι σκουπίδι και απο την άλλη δεν υπάρχει σπίτι που να μην έχει 2-3 τηλεοράσεις και δεν υπάρχει σπίτι που η τηλεόραση να είναι σχεδόν όλη την μέρα ανοικτή.!
\:)
Δεν διαφωνώ, απλά εγώ εννοούσα μόνο όταν παίζουν τα δελτία ειδήσεων και όχι τα σήριαλ και τα λοιπά.
Πειρατή κι εμένα δε μου αρέσει να το λέω αλλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος. Ακόμα κι αν την έχεις σε μια γωνιά να παίζει κάθε μέρα για πολλές ώρες, σε κάποιο βαθμό, μικρό ή μεγάλο, θα σε επηρεάσει.
Όταν για πρώτη φορά ένα κανάλι έβαλε τα παράθυρα στις ειδήσεις, έσπασε τα νούμερα τηλεθέασης. Μετά έβαλαν παράθυρα όλοι. Όταν για πρώτη φορά κάποιοι μάλωσαν στα παράθυρα, έσπασαν πάλι τα νούμερα τηλεθέασης. Μετά άρχισαν να μαλώνουν όλοι. Κάθε φορά κάποιος το προχωράει ένα βήμα, το ηλίθιο κοινό ακολουθεί και μετά ακολουθούν και όλα τα κανάλια.
Δυστυχώς έτσι είναι.

Και αν δεν υπήρχε ένα ΕΣΡ να ρίχνει και κανένα πρόστιμο τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα
Καλά τώρα τρομάξαμε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ, απλά εγώ εννοούσα μόνο όταν παίζουν τα δελτία ειδήσεων και όχι τα σήριαλ και τα λοιπά.

Δυστυχώς έτσι είναι.


Καλά τώρα τρομάξαμε......

Κάποια στιγμή θα κάνω λίστα με τα πρόστιμα που ρίχνει το ΕΣΡ στα κανάλια να δείτε ότι ανα χρόνο το κάθε κανάλι μπορεί να φάει 5 & 6 εκατ. ευρώ και μην νομίζει ότι είναι λίγα καθώς το είχα αναλύσει σε ένα άλλο post.
όπως και να έχει τουλάχιστον και στο σημείο που λειτουργεί υπάρχει ένας ελενκτικός οργανισμός, αν δεν υπήρχε έστω και αυτό να δείς τι θα γινόταν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σίγουρα είναι καλύτερα από το τίποτα, όμως κάτι μου λέει οτι δεν στέκεται αντίθετα από τα κανάλια, αλλά παράλληλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Σίγουρα είναι καλύτερα από το τίποτα, όμως κάτι μου λέει οτι δεν στέκεται αντίθετα από τα κανάλια, αλλά παράλληλα.

Είναι λίγο μπερδεμένη ιστορία το ΕΣΡ απο την μία κόβει πρόστιμα και απο την άλλη πρόεδρος του είναι ο Πάνος Σόμπολος που παράλληλα είναι και δημοσιογράφος του MEGA, πως γίνεται δηλαδή να είσαι εκτελεστικό όργανο και θύτης δεν μπορώ να το καταλάβω
\Πάντος τό ότι κόβει πρόστιμα και αρκετά μεγάλα είναι 100% επιβαιβεωμένο!
Παράλληλα δεν μπορεί να σταθεί γιατί όλες οι αποφάσεις είναι εναντίων των καναλιών, τώρα αν τα "σφυρίζει" όλα ή κάποια δεν τα βλέπει έιναι άλλο θέμα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αποδεικνύεται λοιπόν οτι τα κανάλια δεν μας δείχνουν αυτό που θέλουμε να δούμε, κι ας έχουν την ψευδαίσθηση των μετρήσεών τους, αλλά αυτό που θέλουν αυτοί να δούμε.
Δεν ανακάλυψα κάτι νέο, αλλά ας μην το ξεχνάμε ποτέ αυτό.

Σωστα.
Μονο που αυτο δεν παρατηρειται μονο στην τηλεοραση, αλλα και στον τυπο. Μηπως εκει δε μας σερβιρουν την ειδηση, με τροπο που εξυπηρετει συμφεροντα καποιων?!
Τελος παντων, προσωπικα παρακολουθω τιβι χωρις εξαιρεσεις εκπομπων. Εαν κατι με ενδιαφερει, με διασκεδαζει κ.ο.κ θα το παρακολουθησω. Παραυτα θελω να πιστευω, πως τα φιλτρακια μου, κανουν καλα τη δουλεια τους..!
:):redface:

@dead αν η τηλεόραση ήταν απλά ανοικτή δεν θα άλλαζε μόνη της την στιγμή που ξεκινάει το τάδε σήριαλ ή το τάδε κουτσομπολίστικο.
Η τηλεθέαση μετριέται ανα λεπτά και μέσο όρο λεπτού και ελέγχει και τις αλλαγές που γίνονται μεταξύ των προγραμμάτων και εκεί βλέπουν και τις τυχόν μεταβολές που γίνονται.
Ο κόσμος φίλε μου γουστάρει σαν τρελός την βροχοπούλου την πάνια και την κλάψα και ακόμα περισσότερο γουστάρει να γκρινιάζει για αυτά.
Την μια τα κατηγορεί και την άλλη τρέμει μην το χάσει.
Ρε παιδιά κοιτάξτε γενικά τον τρόπο σκέψη και δείτε το πέρα απο την τηλεόραση, κάθε μέρα δεν γκρινιάζουν όλοι για τα πάντα?
Δεν μας φταίνε οι τράπεζες για τα χρέη που έχουμε δημιουργήσει μόνοι μας?
Δεν μας φταει το κράτος για 500.000 πράγματα και ποτέ δεν φταίμε εμείς?
Τι συζητάμε μας αρέσει σαν λαός να τα ξήνουμε να γκρινιάζουμε και να μας κάτσει ένα λοττο΄, παρά να αναλάβουμε κάποια πράγματα να δουλέψουμε σκληρά και να καταφέρουμε να αποκτήσουμε κάποια πράγματα.!
Έτσι είναι με την τηλεόραση όλοι την κατακρίνουν όλοι βλέπουν τα ντοκυματέρ της ΝΕΤ και όλοι θεωρούν ότι ειναι σκουπίδι και απο την άλλη δεν υπάρχει σπίτι που να μην έχει 2-3 τηλεοράσεις και δεν υπάρχει σπίτι που η τηλεόραση να είναι σχεδόν όλη την μέρα ανοικτή.!
\:)

Δε θα μπορουσες να τα πεις καλυτερα.
Να αγιασει το κιμπορντ σου!

:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top