Παιδικές ερωτήσεις. Γιατί;

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Σε αυτό το θέμα θα μιλήσουμε για τις παιδικές μας απορίες που μέχρι σήμερα συνεχίσουμε να τις έχουμε ή για ερωτήσεις που κάνουν τα παιδιά αλλά δεν ξέρουμε την απάντηση.

Εννοείται, θα προσπαθήσουμε να απαντήσουμε.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Ο θεός είναι καλός;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ο μικρός μου ο ανηψιος:

-Θεία πότε θα πάς στον ουρανό;
-Δεν ξέρω παιδί μου
-Θεία αν πάς στον ουρανό θα είαι γέρος ή νέος;
-Γιατί ρωτάς;
-Θ'ελω να ξέρω αν θα με αφήσουν να έρθω στην κηδεία:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εμένα με ρώτησε ο γιος μου γιατί κουνάει ο σκύλος τηv ουρά του αριστερά - δεξιά όταν περπατάει και όχι πάνω - κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Εμένα με ρώτησε ο γιος μου γιατί κουνάει ο σκύλος της ουρά του αριστερά - δεξιά όταν περπατάει και όχι πάνω - κάτω.


:confused: ..... αλήθεια, καλή ερώτηση! Τι του απάντησες;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
"Tόσο καιρό στο σχολείο διαβάζω ιστορία και τη μαθαίνω σα νερό.
Mα στο μυαλό μου γυρνά η ίδια απορία, που να την λύσω δεν μπορώ.
Γιατί οι άνθρωποι μαλώνουν;
Γιατί δε ζουν ειρηνικά;
Γιατί δε θέλουν να έχουν φίλους όπως εμείς που 'μαστε παιδιά;
Γιατί να πολεμούν με όπλα;
Γιατί κακίες να κρατούν;
Γιατί με τα παιδιά δε μοιάζουν, που τόσο εύκολα συγχωρούν;.
Kάθε φορά που μιλούν για πόλεμο στο σπίτι εγώ φοβάμαι πιο πολύ. Tο 'μαθα πια πως ποτέ ο πόλεμος δε λείπει, ούτε θα λείψει από τη γη"


Παιδικό τραγουδάκι που μας έκαναν στο δημοτικό. :)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εχω ένα άσκημο συνήθειο και πίνω νερό απευθείας απο την βρήση,μια μέρα με βλέπει ο ανηψιος μου και ρωτάει την μάνα του:
Μαμά γιατί δεν πίνουμε και μείς σαν την θεία αντί σε ποτήρια
και η αδερφή μου
Γιατί δεν είμαστε ζώα σαν την θεία σου παιδί μου..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
"Δεν ξερω μορακι μου":redface::redface::redface:

:P .... Καλά έκανες! .... :P:P:P

Δεν είναι φοβερό όμως, πόσα πράγματα παρατηρούν τα παιδιά, που εμείς τα θεωρούμε άνευ σημασίας;

Εμένα μια φορά με ρώτησε η μικρή ξαδέρφη μου (6 ετών):
"Να σου πω, αφού ο Θεός δημιούργησε τον Αδάμ και την Εύα και από αυτούς έγινε ο κόσμος, πως γίνεται να υπάρχουν άνθρωποι μαύροι, κίτρινοι και κόκκινοι;;;" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Εμένα μια φορά με ρώτησε η μικρή ξαδέρφη μου (6 ετών):
"Να σου πω, αφού ο Θεός δημιούργησε τον Αδάμ και την Εύα και από αυτούς έγινε ο κόσμος, πως γίνεται να υπάρχουν άνθρωποι μαύροι, κίτρινοι και κόκκινοι;;;"

:)..Αντε τωρα τι να τις απαντησεις???:D

Γενικα τα πιτσιρικια εχουν τρελο γελιο.Παρατηρουν πραγματα που εσυ απλα τα θεωρεις δεδομενα..

Ο μικρος μου ανιψιος οταν ηταν 4,5 ηθελε να γινει ποδοσφαιριστης σαν τον Ροναλντινιο που εβλεπε στην τηλεοραση..Και λεει σε καποια φαση στη μαμα του:

Καλα ρε μαμα,οταν ομως θα τελιωνει ο αγωνας εγω θα μενω μεσα στην τηλεοραση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
:)..Αντε τωρα τι να τις απαντησεις???:D

Γενικα τα πιτσιρικια εχουν τρελο γελιο.Παρατηρουν πραγματα που εσυ απλα τα θεωρεις δεδομενα..

Ο μικρος μου ανιψιος οταν ηταν 4,5 ηθελε να γινει ποδοσφαιριστης σαν τον Ροναλντινιο που εβλεπε στην τηλεοραση..Και λεει σε καποια φαση στη μαμα του:

Καλα ρε μαμα,οταν ομως θα τελιωνει ο αγωνας εγω θα μενω μεσα στην τηλεοραση??

:hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εγω αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ειχα ρωτησει, εαν μας βλεπουν αυτοι που λενε ειδησεις ή οι κυριες που εκφωνουν το προγραμμα..ειχα παρει αρνητικη απαντηση και συνεχιζα να ρωταω και γιατι δε μας μας βλεπουν, αφου μας κοιτουν στα ματια και εμεις τους βλεπουμε....:P
Σιγουρα δεν ειχα παρει ικανοποιητικη απαντηση, γιατι για πολυ καιρο την ωρα που ειχε ειδησεις ή τις εκφωνητριες του προγραμματος, εκρυβα το δαχτυλο που εβαζα στο στομα για να μη με δουν και με κοροιδεψουν και καθομουν σουζα! :D
Ειχα προβληματα, δεν μπορειτε να πειτε:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Είναι λίγο μακάβριο, σας προετοιμάζω, αλλά είναι το μοναδικό "γιατί" που μου 'χει μείνει.

Ήμουν 6 και η αδερφή μου 4 χρονών και στην κηδεία του παππού μου γυρίζει και λέει στη μάνα μου:
-Μαμά γιατί βάλατε τον παππού στη βάρκα;
-Θα πάει ταξίδι παιδί μου
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Federer

Νεοφερμένος

Ο Federer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γιατί άραγε "ζαρώνουν" τα δάχτυλά μας όταν είναι πολύ ώρα στο νερό?? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μαζευετε νερο μεσα τους και για αυτο γινονται ετσι, και ειναι περισσοτερο αιστιτο στα δαχτιλα λογο της δομης τους, αν μεινεις πολλες ωρες θα ζαρωσεις ολοκληρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γιατί; Να. :)




























Οκ, να.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roza6658

Νεοφερμένος

Η roza6658 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Γιατι υπαρχουν τα σύννεφα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
O διαγωνισμος της κουκουρούκου κληρώνει 10 ποδήλατα. Μα τι θα τα κάνει ο νικητής 10 ποδήλατα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
ένα πολύ αστείο που άκουσα:

"Γιατί ο Χριστός δεν έχει επίθετο?''

τι του λες?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roza6658

Νεοφερμένος

Η roza6658 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Γιατι όταν απανταμε στο τηλεφωνο λέμε "ναι, παρακαλώ ή οριστε"??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top