• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
οχι, εννοω το τροπο με τον οποιο προκαλει εθισμο, το λογο για τον οποιο προκαλει την ευφορια, τη ζαλαδα κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, αυτό περίμενς ότι θα απαντούσες... :)

Πολλά δεν είναι γνωστά, δυστυχώς...
Και σπογγώδη εγγεφαλοπάθεια μπορεί να προκαλέσει, αλλά ποιος νοιάζεται; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι οι περισοτεροι ανθρωποι αν ηξεραν πως δουλευει το τσιγαρο θα τους ηταν πολυ πιο ευκολο να το κοψουν
ΕΓώ πιστεύω αν καταλαβαίναν πόσο κατευθυνόμενα θύματα είναι να δεις πως θα καπνίζαν πραγματικά μόνο αυτοί που θα το γουστάραν ή για ιατρικούς λόγους το έχουν ανάγκη.Και θα ήταν πραγματικά λίγοι και θα κόντευα να ξεράσω χθες στο ασανσέρ καθώς θα υπήρχε και σεβασμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
αν το βάλεις στο μυαλό σου ότι δεν θέλω να ξανακαπνίσω.... τότε δεν θα ξανακαπνίσεις ...αρκει να έχεις πεισμα και εγκράτεια....

ο φίλος του πατέρα μου το έκοψε έχοντας συνεχώς μπροστα του το τελευταίο πακέτο που είχε αγοράσει....(γεμάτο) .... το έβλεπε ... το ήθελε ...αλλά δεν το κάπνισε ποτέ...

αν καταφέρεις για μία βδομάδα να μην καπνίσεις... τότε ο οργανισμός σου δεν θα θέλει την νικοτινη.... μόνο το μυαλό σου

επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ο φίλος του πατέρα μου το έκοψε έχοντας συνεχώς μπροστα του το τελευταίο πακέτο που είχε αγοράσει....(γεμάτο) .... το έβλεπε ... το ήθελε ...αλλά δεν το κάπνισε ποτέ...
Evil! Θεός. Will Power.
My Hero!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αν πραγματικά θές να το κόψεις το κόβεις, κάπνιζα 2 πακέτα την ημέρα marlboro κόκκινο για 11 χρόνια. Μαχαίρι!!! 3-4 πρώτες μέρες ήταν πακέτο αλλα πέρασαν.
Όσο πέρναγε ο καιρός μειωνόταν η επιθυμία και ήδη μετράω 2 χρόνια και άκαπνος!
Γιατί να αφήνεις μια κακή συνήθεια να επιβάλει σημαντικούς τομείς της χωή σου? Δεν είσαι ικανός να περιορίσεις τον ευατό σου? Δεν μπορείς να επιβάλεις στον ευατό σου το σωστό?
Για σκέψου τα λίγο, ακούγονται σκληρά αλλα είναι η πραγματικότητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
καλά ο άνθρωπος είναι ανώμαλος.....
παιδευε συνέχεια τον έαυτό του.....έβγαζε το τσιγάρο και το έπαιζε στα χέρια ,χωρις όμως να το ανάβει...μετά το ξανέβαζε μέσα(αφού αποφάσιζε ότι δεν θα το ανάψει)
πως άντεχε τον πρώτο καιρό δεν το καταλαβαίνω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Προφανώς λειτούργησε στο μυαλό του όπως εγω... και γω για 3-4 μέρες τα είχα μαζί μου συνεχώς... μετα βαριόμουν να τα κουβαλάω και τελειωσε :P
Το δικο μου σκεπτικο ήταν ότι "είναι επιλογη ΜΟΥ" όποτε θέλω το ανάβω.... να στην τσεπη μου τα έχω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μπορεί να έβλεπε και πολλές ταινίες. Σίγουρα όμως για μένα παραμένει θεός ό φίλος του πατέρα της Ζανίν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Πάνο από 15 χρόνια καπνίζω ένα τσιγάρο το πρωί στο καφέ, ένα το μεσημέρι(απόγευμα) με το καφέ, και αν βγαίνω(δηλαδή μια φορά το χρόνο) κάνω άλλο ένα δύο τσιγάρα…πρέπει να το κόψω?
Επιβαρύνει την υγεία μου δηλαδή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σιγουρα επιβραδύνει την υγεία, αλλά κάνεις δεν ξέρει το πόσο ... Αν μπορείς να το κόψεις κόψτω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Σιγουρα επιβραδύνει την υγεία
Ο γιατρός πάντως μου είπε ότι δεν είμαι στην κατηγορία «καπνιστές» όταν έκανα εξετάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τυχερη εισαι ... Πάντως αν μπορεις κοψτο να το κοψεις. Δυστυχως για εμενα οσο περναει ο καιρος τοσο περισσοτερο καπνιζω ... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
roymana:

2-3 τσιγαρα την ημερα δεν θα σου κανουν τιποτα, απλα προσεξε να το κρατησεις εκει.

τα σωματικα συμπτοματα στερησης του τσιγαρου ειναι περιπου 3 μερες, δηλαδη μετα απο τρεις μερες οι ορμονες που το τσιγαρο εχει κανει να μειωθουν (ντοπαμινη, αδρεναλινη κτλ) χρειαζονται περιπου τρεις μερες για να ερθουν στα φυσιολογικα τους.

καποιο ευφορικο υποκαταστατο θα μπορουσε να βοηθησει αυτες τις τρεις μερες αλλα τελικα ειναιθεμα επιβολης στον εαυτο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...έχω να καπνίσω από τις 14-15 Ιανουαρίου... Δεν έχω καμία όρεξη να το ξαναβάλω στο στόμα μου, παρόλο που όλη τη μέρα είμαι με καπνιστές.
Ούτε εγώ δε μπορώ να πιστέψω πόσο εύκολο ήταν και εύχομαι αυτή η αηδία που με πιάνει με τη σκέψη του τσιγάρου αυτή τη στιγμή να συνεχίσει να ενισχύει τη θέλησή μου! :yes:
Έχουν αρχίσει να με ενοχλούν οι καπνιστές γύρω μου... φοβερό...Ποτέ δεν πίστευα πως θα πω κάτι τέτοιο...
:redface: :redface: :redface: :worry: :redface: :redface: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΞΕΠΛΑ

Νεοφερμένος

Η ΞΕΠΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αν το καταφέρεις μπράβο σου! Εγω το έχω κόψει σχεδόν δυο χρόνια και κάπνιζα 11!. Το βασικό είναι να το θέλεις αρκετά, το 70% έλλειψης νικοτίνης περνάει μέτα τις 3 πρώτες μέρες, αυτές είναι και οι πιό δύσκολες. Μην εθίζεις τον ευατό σου σε τσίχλες νικοτίνης καθώς καλύτερα να αποκοπείς απο τον εθισμό γρήγορα παρά να διαιονίζεις μια κατάσταση.
Το πακέτο να το έχεις κοντά σου και να μην το παρουσιάζεις σαν κάτι απαγορευμένο στην τελική μην ανέχεσαι κάτι να σου ορίζει την ζωή και πεισμωσε με τον ευατό σου.
Αν ανέχεσε μια άσχημη συνήθεια να είναι πιο δυνατή απο την προσωπικότητα σου συνέχιζε να καπνίζεις.
Πάρε τσίχλες με γευση κανέλας και να τις έχεις πάντα μαζί σου, η κίνηση του να βγάζεις και ειδικά η πικρή γευση της κανέλας στο στόμα σου είναι ανάλογη του τσιγάρου.
όταν σου έρχεται ανάγκη για να ανάψεις, να ξέρεις ότι κρατάει κάποια λεπτα και όχι για πάντα, μέρα με την μέρα η ανάγκη μειώνετε και βλέπεις απο το πρώτο 24ωρο σημαντικές αλλαγές σε όλες τις λειτουργίες του οργανισμού σου (γευση, όρεξη, όσφρηση, σεξ κτλ) όλες οι λειτουργίες σου αυξάνονται απο 5 - 20%.
Ότι άλλο βρω η θυμηθώ θα στο γράψω, εγω πάντως κέρδισα πάρα πολλά κόβοντας το κάπνισμα κάντο αξίζει

Και εγώ θεωρώ οτι το κάπνισμα, μόνο μαχαίρι μπορεί να κοπεί:worry:
Ο καλός μου το έχει κόψει, μια κι έξω, εδώ και 5 μήνες (μετά από ένα άσχημο κρυολόγημα). Δεν το αναζητεί καθόλου, όμως συχνά βλέπει στον ύπνο του οτι καπνίζει και ξυπνάει βρίζοντας τον εαυτό του που το ξανάρχισε:D :D .
Τα υποκατάστατα νομίζω δεν σε αφήνουν να απεξαρτηθείς:hmm:
Πάντως έχει μεγάλη σημασία η θέληση και το πόσο μπορείς να αντισταθείς στους πειρασμούς:whistle: . Το χειρότερο είναι όταν οι άλλοι σου λένε "έλα μωρέ ένα τσιγάρο δεν βλάπτει, τι ψυχή έχει ένα τσιγάρο" κλπ. κλπ. Αν εκεί μπορέσεις να πεις οχι και να το ξεκόψεις θα τα καταφέρεις. Καλό κουράγιο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
...έχω να καπνίσω από τις 14-15 Ιανουαρίου... Δεν έχω καμία όρεξη να το ξαναβάλω στο στόμα μου, παρόλο που όλη τη μέρα είμαι με καπνιστές.
Ούτε εγώ δε μπορώ να πιστέψω πόσο εύκολο ήταν και εύχομαι αυτή η αηδία που με πιάνει με τη σκέψη του τσιγάρου αυτή τη στιγμή να συνεχίσει να ενισχύει τη θέλησή μου! :yes:
Έχουν αρχίσει να με ενοχλούν οι καπνιστές γύρω μου... φοβερό...Ποτέ δεν πίστευα πως θα πω κάτι τέτοιο...
:redface: :redface: :worry: :redface: :redface:


:clapup::clapup:
άλλη μια για το κλαμπ μας
εύγε Ισι!!!! εύγε!!!! :clapup::clapup:

Συνέχισε έτσι! Μη μασας!!!! Κι αν κάποια στιγμή κάτι γίνει και το αποζητήσεις (στεναχώρια στρες κλπ) απλά πριν το κάνει ΣΚΕΨΟΥ!!!!
Δεν είναι τίποτα ρε... μέσα στο μυαλό είναι!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μέσα στο μυαλό είναι, πράγματι!... Αυτό που μου τη δίνει είναι που ξυπνάω και έχω γεύση τσιγαρίλας ακόμα στο στόμα μου...Πείτε μου πως θα φύγει με τον καιρό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
στο υπόσχομαι.... θα φυγει!!! ;)
και που είσαι ακόμα....
15 μέρες είναι λιγο... πολύ λιγο....
κάτσε να ανακτήσεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ την όσφριση σου και θα σου πω εγω μετα πως θα σου "μυρίζουν" οι καπνιστές :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ είμαι στην 12η μέρα που δεν καπνίζω και νιώθω υπεροχα! Κάπνιζα περίπου ένα πακέτο την ημέρα για περίπου 10 χρόνια και δεν ξέρω πως έγινε, ξύπνησα μια μέρα κι αποφάσισα πως δεν είμαι καπνίστρια πια! (Βοήθησε κι ένα κρυολόγημα.. αλλά όχι κάτι φοβερό!) Οι 3 πρώτες ημέρες ήταν λίγο δύσκολες (ιδίως η 3η), αλλά από τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα και νιώθω κάθε μέρα και καλύτερα! (Isi τις πρώτες ημέρες το σύμπτωμα αυτό το είχα κι εγώ, αλλά έφυγε.. :) )

Μια απόφαση είναι όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top