Ταξίδι στην ΕΕ και ταυτότητες

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Θέλω στα τέλη του Απριλίου να πάω ταξίδι σε μια χώρα της ΕΕ. Όμως ακόμα έχω την παλιά ταυτότητα και δεν έχω διαβατήριο. Έχω κλείσει ραντεβού μετά τα μέσα Απρίλη στην αστυνομία για να βγάλω τη νέα, όμως δεν ξέρω σε πόσες μέρες θα την βγάλουν.

Γνωρίζει κανείς σε πόσες μέρες εκδίδεται η ταυτότητα;

Γιατί θέλω να κλείσω την ερχόμενη εβδομάδα εισιτήρια και ξενοδοχείο αλλά αν κολλήσει κάτι με την ταυτότητα δε θέλω να χάσω 1000 ευρώ!!!!

Επίσης σκέφτηκα για διαβατήριο, αλλά και εκεί πιστεύω ότι σου βγάζουν το λάδι με τις φωτογραφίες και θέλει και μια εβδομάδα, έτσι δεν είναι;;;

Έχω ακούσει ότι στην ΕΕ μπορείς να πας και με τις παλιές ταυτότητες, αλλά αν "πέσεις" σε κάποιον περίεργο μπορεί να ταλαιπωρηθείς. Ξέρεις κανείς κάτι και για αυτό;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Μόνο με τις νέες ταυτότητες μπορείς να πας χωρίς διαβατήριο!
Και αυτό είναι σίγουρο! (Μόνο οι νέες είναι με λατινικούς χαρακτήρες).
Το πόσο κάνει να βγει εξαρτάται από το Αστ. Τμήμα,σ'εμένα έκανε 3 μέρες αλλού κάνει και 15!Περ. ίδιο χρόνο κάνει και το διαβατήριο πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Μόνο με τις νέες ταυτότητες μπορείς να πας χωρίς διαβατήριο!
Και αυτό είναι σίγουρο! (Μόνο οι νέες είναι με λατινικούς χαρακτήρες).
Το πόσο κάνει να βγει εξαρτάται από το Αστ. Τμήμα,σ'εμένα έκανε 3 μέρες αλλού κάνει και 15!Περ. ίδιο χρόνο κάνει και το διαβατήριο πάντως...

ακριβώς... αν και το ανώτερο για την ταυτότητα που έχω ακουσει ειναι 5 εργάσιμες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Kανονικα και συμφωνα με την πρωτη...πως να το πω...ανακοινωαση που ειχε βγαλει το Υπ.Εσ. και η ΕΛ.ΑΣ. ελεγαν οτι μεσα σε μιση ωρα θα εχεις την καινουργια σου ταυτοτητα.
Αλλα κατι τετοιο δεν μπορει να συμβει γιατι λιγο χλωμο να το προλαβουν.
Εμενα μεσα σε μια μερουλα την ειχαν εκδοσει, αλλα επρεπε να παω να την αλλαξω γιατι ειχαν γραψει λαθος το επωνυμο.:P
Αλλα και παλι μετα σε μια μερα την ειχαν ετοιμη.
Ομως εξαρταται απο το Ασ.Τμημα οπως λεει ο ειλικιρνης.
Και στις Χωρες της Ε.Ε. ναι μπορεις να ταξιδεψεις αφοβα χωρις διαβατηριο.
Ασχετο αν εδω στην Ιταλια οι περισσοτεροι ειναι ΖΩΑ και δεν το ξερουν και μου ζαλιζουν τα...αντε μην πω.
Ουτε αστυνομικοι,ουτε υπηρεσιες,ουτε Ιταλοι...Πολλοι μαλιστα δεν ξερουν οτι ειμαστε στην Ε.Ε. ή περισσοτερο ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η Ε.Ε. :X
ΖΩΑ!
(ουφ!Τα ειπα και ξεθυμανα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
ακριβώς... αν και το ανώτερο για την ταυτότητα που έχω ακουσει ειναι 5 εργάσιμες!

5 εργάσιμες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΚΑΗΚΑΜΕΕΕΕΕ :wall:

Ειλικρινή για να το διασαφηνίσω, πήγες δηλαδή στο ΑΤ, έκλεισες ραντεβού για τις 10 του μηνός π.χ. και όταν πήγες στι 10/02 σου την έβγαλαν στις 13;;; Ή πήγες ξημερώματα, πήρες σειρά, έδωσες φωτογραφίες κλπ και σου είπαν ότι σε 3 μέρες θα την έχεις;;;...

Και για το διαβατήριο πρέπει να κλείσω ραντεβού;;;;

(Aν τους πω ότι είναι για επαγγελματικό ταξίδι δε νομίζω να ασχοληθούν ε;;; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Όχι εγώ πήγα χωρίς ραντεβού,έδωσα τα δικαιολογητικά,μου είπα να πάω σε 3 μέρες με έναν μάρτυρα και τις φωτο και όταν πήγα απλά περίμενα μισή ώρα να την ετοιμάσουν!...Στο διαβατήριο δεν χρειάζεσαι ραντεβού!
Πήγαινε σ'ενα ΚΕΠ να σου πουν! Πάντως από την Νομαρχία βγαίνει οπότε μπορείς να πας και κατευθείαν εκεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Όχι εγώ πήγα χωρίς ραντεβού,έδωσα τα δικαιολογητικά,μου είπα να πάω σε 3 μέρες με έναν μάρτυρα και τις φωτο και όταν πήγα απλά περίμενα μισή ώρα να την ετοιμάσουν!...

Σωστά!!!

Στο διαβατήριο δεν χρειάζεσαι ραντεβού!
Πήγαινε σ'ενα ΚΕΠ να σου πουν! Πάντως από την Νομαρχία βγαίνει οπότε μπορείς να πας και κατευθείαν εκεί!

Λάθος... η νομαρχία εχει πάψει να εκδίδει διαβατήρια. Αυτό το έχουν αναλάβει τα μεγαλύτερα αστ. τμήματα. Απο όσο ξέρω μερικά απο αυτά ειναι του Πειραιά στο Δημ.Θέατρο, του Παγκρατίου, των Πατησίων στην Αγ. Λάβρας και νομίζω του Κολωνου... δεν ξέρω ποια άλλα... μπορείς ομως να μάθεις σε κάποιο ΚΕΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
(Aν τους πω ότι είναι για επαγγελματικό ταξίδι δε νομίζω να ασχοληθούν ε;;; )

Θυμάμαι όταν έβγαλα νέο διαβατήριο είχε μια ανακοίνωση που έλεγε ότι για σημαντικούς λόγους (υγείας και άλλα που αριθμούσε) στο βγάζουν πιο γρήγορα. Μπορείς να πεις ψεματάκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Λάθος... η νομαρχία εχει πάψει να εκδίδει διαβατήρια. Αυτό το έχουν αναλάβει τα μεγαλύτερα αστ. τμήματα. Απο όσο ξέρω μερικά απο αυτά ειναι του Πειραιά στο Δημ.Θέατρο, του Παγκρατίου, των Πατησίων στην Αγ. Λάβρας και νομίζω του Κολωνου... δεν ξέρω ποια άλλα... μπορείς ομως να μάθεις σε κάποιο ΚΕΠ

Όντως έτσι είναι,εγώ απλά το έχω πολλά χρόνια και τότε το έβγαζε η Νομαρχία!
Τώρα απλά ανανεώνεται στα κεπ!

Θυμάμαι όταν έβγαλα νέο διαβατήριο είχε μια ανακοίνωση που έλεγε ότι για σημαντικούς λόγους (υγείας και άλλα που αριθμούσε) στο βγάζουν πιο γρήγορα. Μπορείς να πεις ψεματάκι!

Θα σου ζητήσουν δικαιολογητικά από δημόσιο νοσοκομείο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Το ραντεβού για την ταυτότητα έχει οριστεί και μετά από 6 μέρες φέυγω. Όμως η ημέρα του ραντεβού είναι Παρασκευή. Δηλαδή το 3ημερο που μπορεί να κάνουν για να τη βγάλουν, θα φτάσει έως Τετάρτη. Κι εγώ Πέμπτη φεύγω!!!

Φοβάμαι ότι αν πάω να βγάλω διαβατήριο, μήπως έχω πρόβλημα με φωτογραφίες και με στέλνουν όλο να βγάλω καλές και χάσω και από εκεί χρόνο.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Φοβάμαι ότι αν πάω να βγάλω διαβατήριο, μήπως έχω πρόβλημα με φωτογραφίες και με στέλνουν όλο να βγάλω καλές και χάσω και από εκεί χρόνο.:hmm:

Το είχα κι εγώ άγχος, αλλά δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Τον πρώτο καιρό οι φωτογράφοι δεν ήξεραν τι παίζει, αλλά τώρα είναι πολύ ψείρες. Αν πας σε ένα καλό φωτογραφείο δεν θα έχεις καμιά δυσκολία. Τώρα αν είσαι τόσο άτυχη δεν ξέρω.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
:confused::confused: Κλεινεις και ραντεβου για να βγαλεις ταυτοτητα? :hmm:
Δεν το ηξερα αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
ακριβώς... αν και το ανώτερο για την ταυτότητα που έχω ακουσει ειναι 5 εργάσιμες!

Το ανώτερο εδώ ειναι 3 μήνες ο άντρας μου την πήρε σε 20 άσε που πρέπει να μην φοράς γιαλιά να φένοντε τα αυτιά σου να φοράς σκούρα μπλούζα και να έχει στάνταρ μέγεθος η φώτο, όσο για τις νέες ταυτότητες μπορείς να πάς σε όλη την ευρώπη εκτώς άπο αγγλία που θέλουν διαβατήριο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Καλα... κι αυτο το tzertzelo με το διαβατηριο εχει παραγινει!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

Η Θάλλαζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
ΣΕ περίπτωση που δεν μπορέσεις να βγάλεις τίποτα από τα δύο να ξέρεις ότι εντός Ε.Ε. και με την παλιά σου ταυτότητα μπορείς να ταξιδέψεις και είναι υποχρεωμένοι να τη δεχτούν!!!!!! Το μόνο πρόβλημα έιναι ότι οι αρχές από εκεί προς τα εδώ θα σε καθυστερήσουν μια και δεν μπορούν να διαβάσουν τους ελληνικούς χαρακτήρες. Γι αυτό μπορείς να πάρεις μαζί σου και το παλιό σου -ληγμένο διαβατήριο που έχει και στα ελληνικά και στα λατινικά το όνομά σου


υ.γ.1 για ταυτότητα όταν πήγα εγώ τέλη 2006 δεν έκλεινες ραντεβού, απλά έπιανες σειρά και περίμενες αυθημερόν ..βέβαια επειδή γινόταν της πόπης τότε και έπρεπε οπωσδήποτε να ταξιδέψω και δεν ήθελα να με καθυστερήσουν καθότι ήμουν με γκρουπ και δεν ήθελα να μου σπάσει κανά πόδι από το κουτσομπολιό και τις χριστοπαναγίες των γιαγιάδων του γκρουπ πήγα και έπιασα σειρά κατά τις 4 το χάραμα (ήμουν δεύτερη μάλιστα) ώστε να έχω τελειώσει κατά τις 9 (8 άρχιζαν να δέχονται)..Δεν πέρασα και άσχημα..είχα πάρει το τελευταίο χάρυ πότερ ..ε με λίγο διάβασμα ..με λίγο πίτσι πίτσι κ.ο.κ. πέρασε ευχάριστα η ώρα...γνώρισα και τα όργανα της τάξεως εκεί και τη νυχτερινή και την πρωινή βάρδια...παράπονο δεν έχω

υ.γ.2 για διαβατήριο να πας στα ΚΕΠ να πάρεις το ενημερωτικό φυλλάδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neverland_fairy

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,150 μηνύματα.
Βασικά αυτές τις μέρες δε θα έχει κόσμο στα Α/Τ και θα βγάλεις άμεσα ταυτότητα, γι αυτό πήγαινε και αύριο αν μπορείς. Τώρα για διαβατήριο δε ξέρω, αλλά αν δε σου είναι απαραίτητο, βολέψου με την ταυτότητα.

Καλή τύχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Βασικά αυτές τις μέρες δε θα έχει κόσμο στα Α/Τ και θα βγάλεις άμεσα ταυτότητα, γι αυτό πήγαινε και αύριο αν μπορείς. Τώρα για διαβατήριο δε ξέρω, αλλά αν δε σου είναι απαραίτητο, βολέψου με την ταυτότητα.

Καλή τύχη


αυτό είναι όντως μια πολύ καλή ιδέα...
αν πάω Μ. Παρασκευή.... :hmm:
οχι τπτ άλλο αλλά μου έχουν τονίσει πολλές φορές ότι στην κατάσταση που είναι η ταυτότητα μου.... δεν θα την δέχονται για πολύ ακόμα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
αυτό είναι όντως μια πολύ καλή ιδέα...
αν πάω Μ. Παρασκευή.... :hmm:
οχι τπτ άλλο αλλά μου έχουν τονίσει πολλές φορές ότι στην κατάσταση που είναι η ταυτότητα μου.... δεν θα την δέχονται για πολύ ακόμα :/:

Αν πας Μ.Παρασκευη ΚΕ το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα σε εξυπηρετησουν.. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αν πας Μ.Παρασκευη ΚΕ το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα σε εξυπηρετησουν.. :whistle:

Λες να είναι φάση δημοσίων υπαλλήλων ε? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top