Έχετε κάποιο πρότυπο στη ζωή σας;

Anna Kel

Νεοφερμένος

Η Anna Kel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι από σας κάποιον θαυμάζετε ή θαυμάζατε. Ίσως και να θέλατε να του μοιάζατε σε κάτι! Τραγουδιστή, ηθοποιό, οποιονδήποτε! Λοιπόν;

Εμένα π.χ. μου αρέσει η Όντρει Χεπμπορν, το στυλ της, ο χαρακτήρας της..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • audrey-hepburn-quotes.jpg
    audrey-hepburn-quotes.jpg
    24.3 KB · Εμφανίσεις: 200

subgr

Νεοφερμένος

Ο subgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
1. Alber Einstein
2. Elvis Presley
3. Bruce Lee
4. Bill Gates
5. Θανασης Βεγγος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
χωρίς συγκεκριμένη σειρά P.A.M Dirac,Albert Einstein,Erwin Schrodinger,Nikola Tesla,Sophie Germain,Andrew Wiles,Σωκράτης,Δημόκριτος,Διόφαντος,Πυθαγόρας,Ευκλείδης,Αριστοτέλης,Richard Feynman,Ettore Majorana και τους μαθηματικους/φυσικους που έχω στο φροντιστήριο! Η λίστα ξεπερνάει τα 100 άτομα αλλά έγραψα όσα μου ήρθαν πρώτα στο μυαλό.Επίσης έχω και ένα κοινωνικό γκρουπ ως πρότυπο που δεν ξέρω αν πιάνεται.Είναι τα άτομα που έχουν δεχτεί βία και "πόλεμο" για τις απόψεις και τις επιλογές τους αλλά και κυρίως για τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Τον Σπιρτούλη

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Τώρα τελευταία τον σκύλο μας (βλέπε άβαταρ).
Κατουράει και χέζει όπου θέλει, είναι το πιο χαριτωμένο πλάσμα του κόσμου και παρ όλο που μας κάνει ότι θέλει, τον λατρεύουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 106952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Δεν έχω κάποιο πρότυπο. Οι άλλοι με έχουν ως πρότυπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τον εαυτό μου :P :hehe: :thumbsup: :whistle: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.


cats show me the way


-Nature-Cats-Fresh-New-Hd-Wallpaper--.jpg
:)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το NOD32 έχεις ως πρότυπο;

Οτιδηποτε αντιλαμβανετε μονο την ταση και την μη-ταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Τον Αντόνιο Γκράμσι!
Στις 21 Ιανουαρίου ίδρυσε το Κομμουνιστικό Κόμμα της Ιταλίας. Ωστόσο, η άνοδος των φασιστών στην εξουσία είχε ως αποτέλεσμα να τεθεί εκτός νόμου το παραπάνω κόμμα, αλλά και όλες οι άλλες δημοκρατικές οργανώσεις. Ακολούθησε η σύλληψη και η δίκη όλων των δημοκρατικών ηγετών, μεταξύ αυτών και του Αντόνιο Γκράμσι. Ο εν λόγω αγωνιστής καταδικάστηκε σε 20 χρόνια φυλάκισης.
Το αδούλωτο πνεύμα του Αντόνιο Γκράμσι δεν έμεινε άπραγο. Ακόμα και μέσα στη φυλακή, με τις άθλιες συνθήκες διαβίωσης, συνέχιζε απτόητα το συγγραφικό του έργο με σκοπό να προετοιμάσει ένα θεωρητικό και πρακτικό έργο πάνω στα προβλήματα του εργατικού κινήματος. Δυστυχώς το έργο του έμεινε ανολοκλήρωτο λόγω επιδείνωσης της υγείας του.
Αυτός ο άνθρωπος θυσίασε τη ζωή του, προκειμένου να φανεί συνεπής στις ιδέες του. Δυστυχώς, όμως, υπάρχουν άνθρωποι που κυριολεκτικά "πουλιούνται" για το χρήμα και την εξουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Κι εμένα μου αρέσει η εννοιολόγηση της θεωρίας του Γκράμσι για την Ηγεμονία και το Κράτος.
Οι γκραμσιανές αναλύσεις για το ρόλο που παίζουν οι ιδεολογίες στην ηγεμονική συγκρότηση των κυρίαρχων τάξεων, κερδίζουν την βαθιά σημασία τους λόγω της ειδικής σχέσης η οποία υπάρχει μεταξύ ιδεολογίας και πραγματικότητας στον καπιταλιστικό σχηματισμό.
Η σπουδαιότητα του ρόλου των διανοουμένων στους κρατικούς μηχανισμούς ηγεμονίας δεν ερμηνεύεται μονάχα από την ανάγκη αύξησης της παραγωγικότητας στην εργασία, η οποία εκφράζεται στην παιδαγωγική λειτουργία του σύγχρονου κεφαλαιοκρατικού κράτους.
Ο ρόλος αυτός, μπορεί να ερμηνευθεί από τη λειτουργία των ιδεολογιών στη σχέση τους με το κράτος και τις υποτελείς τάξεις.
Από αυτή την πλευρά, είναι έκδηλο ότι ο Γκράμσι άνοιξε έναν νέο ορίζοντα για τη μαρξιστική θεώρηση της ομάδας των διανοουμένων, προσπαθώντας να καθορίσει την ομάδα αυτή μέσω μιας ανάλυσης της πνευματικής πρακτικής.
Τόνισε τη σπουδαιότητα την οποία έχουν οι διαφωτιστικές και οι οργανικές πλευρές μιας τέτοιας πρακτικής.

Με την ανάπτυξη της έννοιας της ηγεμονίας, επομένως, ο Γκράμσι ανοίγει επίσης ένα νέο δρόμο στο σοσιαλισμό.
Η πολιτική του διδάσκει νέες μεθόδους και τακτικές για το Ι.Κ.Κ. το οποίο ιδρύθηκε πάνω στην αποδοχή του πλουραλισμού, στην πολιτική δημοκρατία, στο διάλογο μεταξύ διαφορετικών πολιτικών και κοινωνικών δυνάμεων και σε μια στρατηγική μεταρρυθμίσεων.
Η γκραμσιανή έννοια της ηγεμονίας ωστόσο, δεν είναι άλλη από μια εννοιολόγηση της παρατήρησης ότι η υπεροχή μιας τάξης σε σχέση με άλλες βασίζεται στο στενό δεσμό της με τις πνευματικές και ηθικές σχέσεις, που επιτρέπουν την ανάδειξη μιας ηγεσίας και την αποδοχή της από τις μάζες.
Τον εκτιμώ βαθύτατα για το έργο του (πρόδρομος ΕυρωΚομμουνισμός), καθώς και την στάση ζωής.......αλλά όμως.!!
Προτιμώ τον Σωκράτη, για 1000 +1 λόγους, ότι πέθανε υπακούοντας/τηρώντας τους Νόμους,
παρόλο που προσπαθούσε να αφυπνίσει την Κοινωνία, χωρίς όμως να παρανομεί ποτέ
αλλά και να είναι πάντα ενεργό μέλος της, μετέχοντας ακόμη και στούς Πολέμους, εφόσον ήταν η απόφαση των πολλών.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
εγω δεν εχω καποιον διασημο.... Εχω την περσυνη μου φιλολογο.... Θελω να της μοιασω στον χαρακτηρα οσο τιποτα αλλο! Ειναι υπεροχος ανθρωπος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Εγώ έχω πρότυπο μια ηρωίδα ενός βιβλίου. Η οποία τυχαίνει να είναι και συνονόματη μου :whistle:


Μελανία, λοιπόν, από το γνωστό ''Όσα παίρνει ο άνεμος'', μια υπέροχη προσωπικότητα, όλο αγάπη και γαλήνη, με αμέτρητη εμπιστοσύνη στην αγάπη του κόσμου,απόλυτα αφοσιωμένη στην οικογένεια της και την χαρακτηρίζουν όλες οι αρετές, που για μένα είναι ιδανικές. Μακάρι να καταφέρω να της μοιάσω έστω στο ελάχιστο :)

Κατά τα άλλα, μπορώ να πω ότι προσπαθώ να δημιουργώ την προσωπικότητα μου μόνη μου :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
χμμμμ δύσκολα μου βάζεις:(
άντε θα πω :redface: τον Παπακωνσταντίνου Βασίλη για να μην έχουμε παρεξηγήσεις:P:inlove:
είναι πολύ καλός τραγουδιστής και μέσα από τα τραγούδια του εκφράζει τις απόψεις του για διάφορα θέματα όπως η εξουσία...& φυσικά έχει γίνει πρότυπο μου:P
Φυσικά όμως και ο Σωκράτης όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω:redface: είναι ένα από τα πρότυπα μου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Τη μητέρα Τερέζα, μια καθολική μοναχή με αλβανική υπηκοότητα, η οποία τιμήθηκε με νόμπελ Ειρήνης το 1979 και διακρίθηκε για το φιλανθρωπικό της έργο, με αποτέλεσμα να αγιοποιηθεί από τον Πάπα Ιωάννη Παύλο Β' το 1997.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Αν και γενικώς δεν έχω πρότυπα, έχω προσωπικότητες που μου αρέσουν και οι οποίες μου μοιάζουν λιγάκι (άντε, καλά, εγώ τους μοιάζω λιγάκι). Ας πόυμε μου αρέσει πολύ ο Αλκιβιάδης ο Αθηναίος.

Ενας τύπος εξαιρετικά ικανός, εξαιρετικά ευφυής, αγαπητός και δημοφιλής, πανηδονιστής, με ένα υπερφυσικό "εγω", που όμως ταυτόχρονα ήταν τέρμα αυτοκαταστροφικός, ήταν υπερβολικά ψωνισμένος ακόμη και για την "κλάση" του και κάθε φορά που πήγαινε να πετύχει κάτι, έδινε μία "τσαφ" και έχυνε την καρδάρα με το γάλα. Απίστευτο άτομο, γενικώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν και γενικώς δεν έχω πρότυπα, έχω προσωπικότητες που μου αρέσουν και οι οποίες μου μοιάζουν λιγάκι (άντε, καλά, εγώ τους μοιάζω λιγάκι). Ας πόυμε μου αρέσει πολύ ο Αλκιβιάδης ο Αθηναίος.

Ενας τύπος εξαιρετικά ικανός, εξαιρετικά ευφυής, αγαπητός και δημοφιλής, πανηδονιστής, με ένα υπερφυσικό "εγω", που όμως ταυτόχρονα ήταν τέρμα αυτοκαταστροφικός, ήταν υπερβολικά ψωνισμένος ακόμη και για την "κλάση" του και κάθε φορά που πήγαινε να πετύχει κάτι, έδινε μία "τσαφ" και έχυνε την καρδάρα με το γάλα. Απίστευτο άτομο, γενικώς.

Καλά ο Αλκιβιάδης έκανε τα πάντα για να σώσει το τομάρι του. :P Αν θυμάσαι, όταν ήταν να δικαστεί στην Αθήνα για την καταστροφή των ερμαϊκών στηλών, εκείνος δεν πήγε (αν και είχε πει στους κήρυκες ότι θα επέστρεφε με το πλοίο του) και έτσι, αφού καταδικάστηκε για την απουσία του και του κατεσχέθηκε η περιουσία και καταδικάστηκε σε θάνατο, ζήτησε τη βοήθεια των Σπαρτιατών και συγκεκριμένα άσυλο. Στο τέλος όμως ξαναγύρισε πίσω στην Αθήνα. :P

Αλλά ναι, ήταν όντως εξαίσιος στρατηγός, πολιτικός και ρήτορας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Καλά ο Αλκιβιάδης έκανε τα πάντα για να σώσει το τομάρι του. :P Αν θυμάσαι, όταν ήταν να δικαστεί στην Αθήνα για την καταστροφή των ερμαϊκών στηλών, εκείνος δεν πήγε (αν και είχε πει στους κήρυκες ότι θα επέστρεφε με το πλοίο του) και έτσι, αφού καταδικάστηκε για την απουσία του και του κατεσχέθηκε η περιουσία και καταδικάστηκε σε θάνατο, ζήτησε τη βοήθεια των Σπαρτιατών και συγκεκριμένα άσυλο. Στο τέλος όμως ξαναγύρισε πίσω στην Αθήνα. :P

Αλλά ναι, ήταν όντως εξαίσιος στρατηγός, πολιτικός και ρήτορας!


Για την ακρίβεια, ο αρχιμπαγάσας όχι μόνο δεν επέστρεψε στην Αθήνα (όπου τον περίμενε βέβαιος θάνατος) αλλά πήγε στην Σπάρτη, την συμβούλευσε πως να κερδίσει τον πελοποννησιακό πόλεμο, γκάστρωσε την γυναίκα του βασιλιά :D και έφυγε και από κει κυνηγημένος :D:D:D

ήταν περίπτωση ο μπαγάσας... ο υπέρτατος φιλοτομαριστής, αλλά κατά βάση καταπληκτικό παιδί :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top